11(11111 Bitlis- M Kijken is Koopen bij CLOECK GEMENGDE HUWELIJKEN. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. t erste Blad. Een nieuwe grond van echtscheiding in Duitschland. CYCLOON BIJ MADRAS. Aardverschuiving in Italië. ZAL TORGLER WORDEN VRIJGESPROKEN? Groote overstroomingen in Zuid-Afrika. Trein door wolven aangevallen. Hst Rijn-ijs in beweging. Met een ton op den De vroedschap op klompen. Treffen met kwaadwilligen op Aljeh. HET DOOI-WEER. Mijn-ongeluk in Zuid-Afrika. De Lindbergh's weer thuis. Woensdag 20 December 1933. SCHAGER 77ste Jaargang No. 9402 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- trntiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN vas 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DI1 NUMMER BEST AAI UTI TWEE BLADEN- Wegens rassenverschil het hnwe- lijk tusschen een Joodsche en een- niet-Joodsche ontbonden. Uit spraak van een Berlijnsche recht bank. De rechtbank van Berlijn beeft, naar de „Daily Telegraph" meldt, het huwelijk tus schen een niet-Joodsche Duitscher en een Jodin ontbonden op verzoek van den echtge noot, en wel op grond van rassenver schil. De echtgenoot voerde ter zijner ver dediging aan, dat hij zich van de beteekenis van 't ras geen rekenschap had gegeven, tot dat het régime van Hitier dit duidelijk had maakt. In de motiveering van het vonnis overweegt de rech ter o.m.: „Dat tot de persoonlijke eigenschappen van een mensch in de eerste plaats zijn deel uitmaken van een ras behoort, is een quaestie. welke eindelijk in bevestigenden zin algemeerte erkenning heeft gekre gen. Het nieuwe recht is op de samenhoorigheid van het volk als drager van hetzelfde bloed gebouwd. „Het spreekt voor zich zelf, dat bij een juiste ■waardeering van het wezen van het huwelijk, als een in de eerste plaats zedePjke instelling, welke tot de instandhouding van het volk dient een Arische man niet een huwelijk gesloten zou hebben met een lid van een ras, dat hem vreemd, ja zelfs vijandig is. als hij dit had ingezien „Het was dezen echtgenoot weliswaar bekend, dat 2ijn vrouw een Joodsche was, maar dat was voor hem iets zuiver uiterlijks. Het begrip van het essentieele ontbrak hem ten tijde, toen de beteekenis van ras. bloed en volk slechts in zeer kleinen kring in haar vollen omvang erkend werd." Op grond van deze overwegingen werd de echt scheiding wegens „dwaling" uitgesproken. Een punt van overweging was verder of de echtge noot den juistcn termijn had in acht genomen. Want de eisch moet worden ingediend binnen 6 maanden nadat de grond, waarop huwelijksontbinding kan worden aangevraagd, bekend is. Daar deze eischer echter een man van weinige ontwikkeling was, nam de rechtbank aan, dat hij eerst in den loop van den zomer 1933 tot het volle begrip van raszuiverheid was gekomen, en dat dus van af dat tijdstip do termijn van 6 maanden was begonnen te loopen. Juist deze quaestie van termijn is van groot be lang voor de ontbinding van andere huwelijken tus schen Ariërs en niet-Ariërs. Het officieele juridische orgaan van het Rijk. de „Deutsche Justiz", teekent bij dit vonnis aan: ..Op zijn laatst is begin April de beteekenis van de ras- senquaestie bij het geheele volk doorgedrongen. Van dien tijd moet de termijn van 6 maanden gerekend worden." In den regel is dus deze termijn thans verloopen. Uitzonderingen zullen echter toegelaten worden. De vraag is nu maar, of de justitie „pour besoin de la cause" met deze uitzonderingen niet erg scheutig zal zijnl Er zouden niet minder dan. 300 personen om hel leven gekomen zijn. Reuter seint uit Bombay: Volgens gisteravond te Bómbay ontvangen berich ten, is Chidambaram een in de nabijheid van Madrad, aan de golf van Bengalen in Britsch ïndiö, gelegen plaats, war vele bewoners het weekend ple gen door te brengen door een cycioon geteisterd. Niet minder dan 300 personen moeten hierbij om tiet leven zijn gekomen, terwijl een paar honderd per sonen zouden zijn gewond. Een bevestiging dezer jobstijding is tot dusver nie* ontvangen. Groote massa's in beweging gekomen. Spoorlijn versperd. V.D. verneemt uit Rome:"1 Door een aardverschuiving van buitengewonen om vang is de spoorlijn Pisa—Betone, Brenner voorloopig versperd. In de buurt van Pistoria is een aardmassa van 500 M. lengte en 800 M. hoogte en een groote dikte losgeraakt, waarbij een huis dat door straatmakers wordt bewoond, is vernield. Men vreest dat de rivier Lima buiten haar oevers zal treden, aangezien de massa in het stroombed is terecht gekomen. Maar daarna een nieuw proces. De „Berllner Börsenzeltung" schrijft dat het na het pleidooi van dr. Sack boven allen twijfel verheven is, dat Torgler vrijgesproken zal wor den. Het blad oefent voorts scherpe crltlek op den procureur-generaal Werner en zegt dat zijn requisitoir zwak was en dat staat en regeering beter vertegenwoordigd hadden moeten zijn. Uit wat het blad verder mededeelt, blijkt, dat men een nieuw proces tegen Torgler kan verwachten wegens hoogverraad, natuurlijk bulten verband met de brandstichting, zoodra het brandproces is afgeloopen. '-.i Vl-aJ Op de laatste zitting van het Rqksdagprocefi te Leipzig betuigde Torgler nog steeds hardnekkig zijn onschuld, De correspondent van „Berlingske Tidende" te Ber lijn, die hiervan melding maakt, voegt er aan toe, dat hij herhaaldelijk uit kringen in de omgeving van de staatspolitie heeft vernomen dat er een proces zal wor den aanhangig gemaakt tegen den communistischen leider Thalmann en zyn partijgenooten. Bij dit proces worden Torgler en de lange reeks communisten en com- munistisch-gezlnden betrokken, die te Berlijn of te Spandau gevangen zitten, o.a. Ludwig Renn, Erich Mühsam en Karl Ossietzky. Dezelfde correspondent meldt dat DImitroff een nieuw proces te wachten staat wegens pasvervalschlng en om dat hij geruimen tijd onder een valschen naam in Duitschland heeft vertoefd Na de langdurige droogte thans wolkbreu ken en hagelstormen. Zwaar getroffen boe renstand. Een Reuterberlcht uit Kaapstad maakt van het vol gende melding: De periode van langdurige droogte, welke zulke ramp spoedige gevolgen heeft gehad voor de Zuid-Af rikaan- sche boeren en veehoeders, is gevolgd door groote over stroomingen Stormen van groote hevigheid hebben In vele streken gewoed, gepaard mt wolkbreuken en hagelstormen. In den Oranje-Vrijstaat en Transvaal staan uitgestrekte landerijen onder water. In het district Stellenbosch al leen heeft een wolkbreuk een schade van 40.000 pond aangericht De reeds zoozeer in ellende gedompelde boeren worden bovendien bedreigd door het verschijnen van sprinkhanen, die nog wel niet talrijk genoeg zijn om ernstige schade aan te richten-, doch die voor de toekomst het ergste doen vreezen. Door de droogte zijn meer dan drie mlllioen schapen omgekomen. Trein door wolven aangevallen. Maar de conducteur wist raad. Dezer dagen bleef de expresstrein Weenen(Boedapest in Roemenië in de sneeuw steken. De reizigers hadden het verschrikkelijk koud. Tot overmaat van ramp ech ter verschenen ook een paar kudden wolven. In dezen wanlhopigen toestand kwam een conducteur op het idee den goederenwagen leeg te maken en daar rauw vleesoh uit den restauratiewagen in te werpen. Na korten tijd klom de eene wolf na den anderen in den goederen wagen, Toen de conducteur dacht, dat het grootste deel der dieren binnen was, liet hij de deur in het slot rol len. Nog uren daarna kon men hooren, hoe de dieren In den wagen te keer gingen. Ne°-en uur te laat kwam de trein met zijn zeldzame vracht te Qhlsinau aan. Zes van de beesten waren in den onderlingen strijd omge komen. De overblijvende achttien stuks we den met veel moeite de een na den ander in netten gevangen en door de politie doodgeschoten. Groote ijsmassa's op den oever geworpen. Oberwesel door overstroominq bedreigd. Schepen beschadigd. Een ijsdam ver broken. Gisternacht werden de bewoners van Oberwesel door een ontzaglijk gekraak gewekt. Bij de Lorelei werd de ijsdam, die zich daar gevormd had, door het opstuwende water verbroken. Groote ijsmassa's wer den op den oever geworpen, wat een ontzettend la waai veroorzaakte. Enkele schepen sloegen door den druk van het ijs van hun kabels los en werden op het land geworpen, waarbij verscheidene schepen zwaar beschadigd zijn. Later kwamen de ijsmassa's weer wat tot rust In allerijl werd een alarmdienst ingesteld, die met mor tierschoten de bewoners moet wekken, zoodra er des nachts gevaar dreigt en hulp noodig is. Dit werd noo- dig geacht, omdat er kans bestaat, dat bij toenemen- den was het water in de stad dreigt. Geweldige hout mijten zijn kris en kras door elkaar geworpen. 's Morgens werd vastgesteld, dat de ijsbarrière bij de Lorelei honderden meters was verschoven. Het ge vaar bestaat, dat bet ongeveer dertien kilometer lange ijsdek van de Lorelei naar Rhein-Biebach in beweging geraakt. Hevige dooi in de Krim. Uit Moskou, 19 December: Tn de Krim is de strenge vorst van de laatste dagen plotseling door voor dezen tijd van het jaar ongewoon warm weer afgewis scld. De snel smeltende sneeuw bedreigt de aan de ri vier gelegen dorpen Op verschillende plaatsen moest het spoorwegverkeer tengevolge van overstroomingen reeds onderbroken worden. Een diamanthandelaar uit Naaiden voort vluchtig. De 40-jarige diamantmakelaar B., wonende te Naarden, is voortvluchtig met meer dan een ton aan diamanten. Vermoed wordt, dat hij is uitgeweken naar België. De Justitie heeft in de woning, die sinds eenige dagen verlaten is, een onderzoek ingesteld. De benadeelde moet de diamantair N. uit de Sar- phatistraat te Amsterdam zijn. Wethouder contra gemeenteveldwachter. Dreumcl is een dorpje, dat zich bescheiden ver- horgen heeft in het uiterste puntje van het Land van Maas en Waal en zich voor de nieuwsgierige blik ken gedekt heeft achter de breede dijken van de twee rivieren, waaraan deze landstreek haar naam ont leent Dreumel, bezit ook een gemeenteraad, die de gewoonte heeft op gezette tijden bijeen te komen, ten einde bet wel en wee van het dorp en deszelfs be woners te bespreken. Ook in een kleine gemeente kunnen vraagstukken de gemoederen nogal hel tig in beweging brengen en zoo was daar in Dreumel dezer dagen een voorval geschied, dat aanleiding werd tot een interpellatie in den gemeenteraad. De achtergrond was een min of meer gespannen verhouding tusschen wethouder Kruisen, die nogal „zwaar aan politiek doet" cn den gemeenteveldwachter. Deze laatste functionaris had den wethouder er een verwijt van gemaakt, dat hij op klompen de vergadering van het college van B. en W. had bijgewoond. De wethouder, die wel eens gehoord had. dat men in bepaalde kringen in het buitenland de overtuiging heeft, dat klompen de na tionale voetdracht in Nederland is, achtte zich door dit verwijt niet alleen in zijn persoonlijke eer aan getast, maar meende, dat ook onze nationale waar digheid door het onbezonnen oordeel van den veld wachter was gekrenkt en trok in de eerstvolgende raadsvergadering ongezouten van leer. Het onderwerp, door hem met verheffing van stem aan de ordo gesteld, bleek de algemeen belangstel ling te hebben. Geruimen tijd hebben de vroede va deren zich met beschouwingen over de wenschelijk- heid van de klompendracht bezig gehouden, waar bij men ten slotte tot de eenparige conclusie kwam, dat de Gemeentewet niet verbiedt, op klompen een vergadering bij te wonen. De Raad toonde zich in hooge mate verontwaardigd over de bemoeizucht van den veldwachter en om hem dat voor eens en voor altijd aan het verstand te brengen, werd met algemeene stemmen besloten, dat bij de eerstvolgen de raadsvergadering alle raadsleden „op de klump- kes" zullen verschijnen. Het woord is thans weer aan den veldwachter! „Alg. Hsbl." DIT ONZE OOST Kapitein door eigen vnnr ernstig gewond. Een kwaadwillige gedood. Aneta seint uit Bandoeng: Het Departement van Oorlog ontving het volgende te legram van den gewestelijk militaircommandant van Atjeh: „In Lhong aangekomen, ontving ik hedenmorgen 7 uur het bericht dat kapitein A. J. Haga bij aanraking met den vijand was gewond. Mij naar Kampong Passi begevende trof ik bij Paal 60 een brigade marechaussee aan met kapitein Haga, die door eigen vuur zijner bri gade een schot in den buik had bekomen en levensge vaarlijk was gewond. Een marechaussee had een kle- •anghouw aan der bovenarm opgeloopen, terwijl twee dwangarbeiders klewanghouwen resp. aan den onder arm en het hoofd hadden bekomen. Een kwaadwillige is gedood. Onzerzijds zijn geen wapenen verloren gegaan De vijand wordt vervolgd." Met het invallen van den dooi zyn de voor- uitzichten voorloopig twijfelachtig geworden De weerkundige medewerker van het Vad. schrijft: Reeds eenige dagen geleden was in de algemeena luohtdrukverdeeling, voornamelijk over de Noordelijke helft van Europa een zoodanige verandering gekomen, dat de vorstkansen voor ons land geheel anders kwamen te staan dan in de voorafgaande dagen. Ik heb er toen reeds op gewezen, dat de grens tusschen de zeer koude Noord-Oostelijke en de warmere Westelijke luchtstroo- ming zich waarschijnlijk in Zuidelijke richting zou ver plaatsen, waardoor wij rekening zouden hebben te hou den met verminderde vorstkansen, ja zelfs met dooi. Het is nu zoover gekomen. Reeds Zondagavond waren daarvan duidelijke voorteekenen te zien aan het tempe- ratuurverloop. Tot ongeveer 5 uur in den namiddag daalde de temperatuur onder nul in het Westen van het land, maar de daling hield om dien tijd plotseling op en daarna is de temperatuur langzaam en onregelmatig tot boven het vriespunt gestegen. Hiertoe hebben blijkbaar twee oorzaken samengewerkt namelijk het ophouden van de uitstraling doordat-de hemel betrok en het ein digen van den aanvoer van zeer koude lucht door het intreden van windstilte. Dit wat de plaatselijke gevolgen betreft van de alge- meene veranderingen Door zeer sterke daling van den barometer over de Noordelijke helft van Europa en het verdringen van het gebied van hoogen druk naar het Zuiden door de depressies in het Noorden, is de toevoer van zeer koude lucht uit het Oosten naar West-Europa geheel tot staan gekomen. In Centraal-Europa is het weliswaar nog blijven vriezen, maar in ons land over het algemeen niet meer of slechts nog zeer weinig. De algemeene ludhtdrukverdeeling is nu niet Tneer gunstig voor strenge vorst in West-Europa.. Weliswaar heeft het gelbied van hoogen druk over Centraai-Euo- pa stand gehouden maar de voornaamse factor voor doorgaande vorst, de aanvoer van koude luoht uit het Oosten Is komen te ontbreken en inplaats daarvan ia een aanvoer van warmere ducht door een Westelijke luchtstroom over de Noordlijke helft van Europa ge komen. Kunnen wij nu nog nog rekenen op terugkeer van de strenge vorst? Dit hangt voornamelijk af van de meteorologische ge beurtenissen in het Noorden. Het is mogelijk dat da warme luchtstroom en met haar de diepe depressies, zich naar het Noorden verplaatst in welk geval de vorstkansen weer zullen toenemen, maar het kan ook zijn, dat het omgekeerde het geval zal zijn, waardoor het met de vorst voor langen tijd uit zou zijn. Voorloo pig is zoowel het een als het ander twijfelachtig, hoewel de temperatur nog wel dicht bij het vriespunt zal blij ven. Na een paar dagen zal de toestand zich wel in een. der beide richtingen ontwikkelen en zullen de vooruit zichten zich dan duidelijker afteekenen. 12 mijnwerkers verongelukt. VD. verneemt uit Kaapstad: Door een ertistig on geluk in de Crown-mijn bij Johannesburg zijn Dins dag 12 mijnwerkers, o.w. twee Europeanen om het leven gekomen. Een platvorm, waarop 13 mijnwer kers bezig waren, stortte plotseling 1100 M. diep. Slechts een arbeider kon zich redden, de andere 12 zijn gedood. Gisteravond op het vliegveld te New-York gedaald. Op het vliegveld van New Yorlt is gisteravond om 7 uur 50 E. T. het echtpaar Lindbergh gearriveerd. De familie heeft sinds haar vertrek meer dan 47 000 K.M. afgelegd. De moeder van Lindbergh was met haar kleinzoontje John bij de daling tegenwoordig. BRAND AAN BOORD VAN AMERIKAANSCH SCHIP. Uit Londen: Het Amerikaansche stoomschip Topa- topa, dat 5356 ton meet en een lading katoen en hout aan boord heeft, is gister op de Theems aangekoman, met brand aan boord, welke reeds gedurende 24 uren woedde. Het schip had tijdig Greenwich kunnen berei ken, waar het vuur na twee uren was bedwongen. TREIN EN AZIë VERONGELUKT 2 Dooden, II gewonden. Tokio. De machinist en een passagier zijn gedood en 11 personen gewond toen een geheel volle trein tij dens een hevigen verblindenden sneeuwstorm op 20 K.M. ten N.O. van Naotsoe aan de Japansche kust ver ongelukte. De sneeuwstorm heeft in de geheele streek aanzienlijke schade aangericht. DOOR DEN VLOER GEZAKT. In het voormalige gebouw van de Provinciale Griffie te Haarlem dat verbouwd wordt tot huisvesting van het Kantongerecht, is de districtsibouwkundige van den Rijksgebouwendienst te Haarlem, ir. L. de Vries door den nog open liggenden vloer van de tweede verdieping ^evallen en op de eerste verdieping terechtgekomen. Het een gebroken rib en een ernstige rug wervel frac tuur is hij naar het Diaconnessenbuis oevrgebraoht waar hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is overleden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1