AKKER.CACHET5 ("AKKERTJES") De Zwarte Monnik Hoe kom ik van die hoofdpijn af? mm Woensdag 20 December 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9402 VEREENJGING VAN OUDLEERLINGEN der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. De Boerderijenbouw. In de middagvergadering wordt in samenwerking met de afdeeling Schagen van den Bond van Oudleerlingen der Landbouwhuishoudschool een lezing gehouden door den heer Jana, architect te Almelo over Boerderijen- bouv». Een groot aantel oudleerlingen en leerlingen van de Landbouwhuishoudschool te Schagen is aanwezig, ter- Wijl thans ook meerdere leden van de Vereeniging van Oudleerlingen aanwezig zijn, zoodat de vergadering flink bezocht la. De lezing wordt verduidelijkt door het vertoonen van lantaarnplaatjes, waartoe de heer D. Waiboer zijn wel willende medewerking verleent De Voorzitter heet de aanwezigen namens de bestu len van de belde vereenigingen hartelijk welkom en In het bijzonder den heer Jans. Het onderwerp, boerde- rijenbouw ls al bijzonder goed gekozen voor een samen treffen van de belde vereenigingen. Spr. hoopt dat we •en aangename, nuttige bijeenkomst zullen mogen heb ben. De heer Jans het woord verkrijgende, zegt dat het onderwerp zoowel de vrouwen als de mannen raakt; do jnannen interesseeren zich in hoofdzaak wel voor het bedrijfsgebouw, de vrouwen meer voor de Inrichting en dan de huishouding betreffende, doch meerdere malen ls gebleken dat het goed ls dat zij zich zoowel met het •en als met het ander bemoeien. Voor de pauze zal spreker behandelen het bedrijfsge bouw, na de pauze de inrichting ervan. Het gaat ook bij den boerderijenbouw niet alleen om het gebouw buiten af, maar om de ruimte van binnen. De grootst mogelijke ruimte ten dienste van het bedrijf •n de behuizing. Uit de lantaarnplaatjes van de oude boerderijgebou wen blijkt de zeer sobere meubileering, zonder een z.g tnoole kamer. Beschouwing van boerderijen in andere ■treken is altijd aan te bevelen, opdat men de deugden en gebreken der verschillende gebouwen leert kennen. De vraag dient te worden gesteld hoe komen we aan boerderijen van de moderne gemakken voorzien, niet te goedkoop en niet te duur, en zich aanpassend aan de behoeften van het bedrijf. Het bouwbureau van de Twentsche Landbouwmaat- ■chappij heeft zich daartoe met den boerderijenbouw bezig gehouden en met succes. Spreker laat ons verschillende oude Twentsche boer derijen zien, primitief van bouw, doch bezittende één groote ruimte, waarvan het voorste gedeelte als woon huis diende, het achtergedeelte de koeien herbergend. Op zeer onderhoudende wijze vertelt de heer Jans ons van de nadeelen van die bouwwijze, en ook van de leef wijze dier bewoners. De oude boerderijen hadden de verdienste van een- voudigen bouw, totdat ook de boer tenslotte zijn bedrijf meer achter zijn woonhuis verborg, omdat hij zich meer •ls burger wilde doen kennen. Duidelijk doet spr. echter uitkomen hoe leelijk som mige meer moderne gebouwen er uitzien. Niet alleen de boeren zijn bouwkunstig achteruitgegaan, dit als troost, ook t.a.v. kerkenbouw enz. enz. komt dit euvel tot uiting Een straat met moderne gebouwen geeft den indruk dat de bewoners van die straat de grootste vijanden van elkaar zijn en die slechte eigenschap heeft de boer tot zich getrokken. Duidelijk doet spr. uitkomen hoe de nuttige Inhoud van een boerderijgebouw ten volle tot zijn recht kan komen. Dit onderwerp is zéér belangrijk voor den land- bouwinlichtingendienst, en deze dienst dient dan ook zoo spoedig mogelijk in het bezit te zijn van gcede bouwontwerpen voor boerderijen. Van den modernen bouw eener Twentsche boerde'ij. zoowel van het bedryfsgedeelte als van de woonkamer met eenvoudige, doch moderne' meubelen voorzien, ver telt de heer Jans, alles verduidelijkt door de plaatjes. Natuurlijk is daarbij ook alle aandacht geschonken aan de woongelegenheid, want tenslotte leven we niet om t6 werken, maar werken we om te leven. Ook een een voudige waschgelegenheid, douche-inrichting ls ge- wenscht, al ondervond dat natuurlijk heel wat tegen kanting. Voor groote boerderijen wordt gekozen het type FEUILLETON DOOR EDGAR WALLAGE. 14. HOOFDSTUK XV. Ledle sprak geen woord over haar avontuur met Gilder en haar broer scheen even begeerig oan het on derwerp te vermijden als zij. Zij reden de stad uit, en over den geheelen weg sprak hij onophoudelijk over dingen, die hij meende dat haar belang inboezemde. Hij deed zenuwachtig, en één keer, toen zij hem in een droomerij met een vraag stoorde, schrok hij en kreeg ccn kleur. „Pardon", stamelde hij, ,Jk dacht ergens aan." „Aan iets onaangenaams, Arthur," zei zij zacht. Hij keek recht voor zich uit. „Ja, aan iets vervloekt onaangenaams! Zij naderden nu Helfordhury en zij stelde de vraag, die haar gedurende dien geheelen langen rit op de tong gebrand had. „Arthur, weet je wat Mr. Gilder mij gevraagd heeft?" En toen hij niet antwoordde: „Hij vroeg mij ten huwe lijk." Nog durfde hy haar niet aan te kijken. „Zoo?" vroeg hy verlegen. „Nu dat is iets zeer bui tengewoons voor hem!" „Arthur, wist je dat hy my een huweiyksvoorstel zou doen, toen je ons alleen achterliet?" „Hy is geen kwade kerel," zei Arthur benepen. „Het denkbeeld is natuuriyk bespotteiyk Maar op de keper beschouwd, is het een man niet kwalyk te nemen wan neer hij op een meisje verliefd raakt en met haar wil trouwen ik bedoel dat je zijn standpunt licht kunt begrijpen." Leslie was een. weinig geërgerd; zij was méér dan een weinig boos. Niettemin hield zij haar tong in be dwang. „Maar, Arthur jy zou nooit je toestemming geven. Ik ben imimers verloofd met Harry. En je hebt me nog wel gezegd, dat het de droom van je leven was, my een kroontje te zien dragen! Niet dat ik zoo'n lastig ding verlang, maar dat zei je todh." In den regel mocht Arthur Gine zich op een gladde tong en op een vlug verstand verheugen. Hy had zioh met leugens uit menigen neteligen toestand tegenover wereldwijzer mensdhen dan Leslie gered. Maar op dit ©ogenblik weigerden zyn hersens in haar byzyn te Werken en zijn smoesjes klonken zelfs hem laf en mis selijk in de ooren. „Lieve, beste meid," zei hij, met een poging tot opge wektheid, het komt er waarlijk niet op aan met wie je langsdeel, voor kleine boerderijen het type dwarsdeeL Ock in de Wleringermeer ls zoo'n langsdeel type toege past, ingedeeld op den ouden vorm, die in deze streek inheemsch was. Dwarsbalken komen er niet meer in do hooibergruimte voor. Zoo moet men door samenwerking van belanghebbenden tot verbetering van den boerde rijenbouw komen, waarbij plaatselyke opvattingen na tuurlijk plaatseiyk moeten worden opgelost. Ook de fl- nantiën spelen natuurlijk een rol. Na de pauze behandelt de spreker meer in het byzon- der het woongedeelte, de meubileering. Iemand die een goede boerdery zal doen bouwen, zal als regel, ae woongelegenheid goed meubileeren. Dit kwam ook reeds in de oude boerderijen tot uiting. Het platteland is t a.v. de meubileering der woonhuizen ten achter bii de steden en spr. wijst hier op het groote nut van de landbouwhuishoudscholen, die een andere geest brengen Langzamerhand moet er verbetering in de woonin richting komen. Het behang moet vormen een rustige achtergrond, eenvoudige rustige dingen moeten we in onze woonhuizen hebben. Een ronde tafel byv. maakt de kamer ruim. gezellig, biedt gemakkelijkgelegenheid dat iemand aanschuift We hebben geen ramen meer om ze geheel met gordynen te behangen. In prettige causerievorm geeft spr. verschillende aan- wyzingen voor een prettige, eenvoudige Inrichting wij zend op groote tegenstellingen. Dat voor een goede wo ninginrichting niet altyd veel geld noodig Is, toont spr. nader aan. Ook de moderne keukeninrichting wordt ons getoond, alles moet zoo gemakkelyk en practisch mogelijk zijn. Spr. eindigt tenslotte met den wensch dat de mededee- lingen zullen leiden tot verbetering van den boerderijen bouw, tot heil van het platte land. Met een harteiyk applaus gaf de vergadering haar in genomenheid te kennen met de wyze waarop de heer Jans zijn interessante mededeelingen had gedaan. De Voorzitter deelt mede dat de uitnoodiging van den heer Jans was uitgegaan van de afdeeling Scha gen van den Bond van Oudleerlingen van het Land- bouwhuishoudonderwys en spr. gewaagt van het uitmun tend slagen, dank zy de prettige, humoristische wijze, waarop de heer Jans zijn lezing heeft gehouden, öpt dankt hem daar hartelyk voor. en het doet hem genoe gen dat een goede, prettige inrichting met weinig geld mogelijk biykt te zijn. Ook brengt spr. dank aan den heer Waiboer, voor het vertoonen der lantaarnplaatjes en de directie der school voor het gebruik der lan taarns. Ook Mej. Strijker dankt den heer Jans voor zyn prettige lezing. Hierna volgt sluiting, nadat de Voorzitter gewezen heeft op de aangename wyze, waarop het contact met den Bond van Oudleerlingen van het Landbouwhuis- houdonderwys is begonnen. Strafzitting van Maandag 18 December. Enkhuizen. MET EEN RIJWIELPLAATJE DE PLAAT GEPOETST. De 33-jarige heer Klaas Sw. uit Enkhuizen had zich vergrepen aan een rywielbelastingplaatje van zyn neef den heer Poortman en was op 4 Dec. verhinderd met Mr. Ledeboer kennis te maken, uit gebrek aan de noo- dige nervus serum De politierechter scheen echter ontzettend op hem gesteld te zyn en gelastte zyn voor geleiding (die nu gratis was) op heden. Armoede en werkeloosheid was het motief om op deze ongeoorloof de wyze zyn eigen plaatje, dat hy verloren had, te rem- placeeren. De man was nogal suffig, 'n analphabeet, en had aan de Engelsche ziekte gesouffreerd, misschien was dit hem in de bol geslagen De officier wees echter op de geraffineerde wijze, waarop de diefstal was ge pleegd, doch nam aan dat hy niet 100 procent toereke ningsvatbaar was en requireerde nu maar f 10 boete of 10 dagen. Vonnis nog méér aannemelyk: 1 maand voorw. met 2 proefjaren. De stok staat dus nu achter de deur. Uitgeest. NIET VOOR DEN BAKKER OP HET ERF VAN JAN BAKKER. Twee jeugdige leden van het gilde der langvingers, de 20-jarige Hendr. v. d. D.. thans een sieraad van de Parapluie te Haarlem, wegens diefstal van rijwielplaat- jes, wonende te Beverwijk, en zy'n 18-jarige compagnon Willem N. uit Wyk aan Zee, waren In den nacht van 21 op 22 Juni wederrechtelyk gedrongen op het erf van den bollenkweeker Bakker te Uitgeest en hadden daar Wanneer Uw hoofdpijn (migraine) U overvall bij hel op slaan, vóór of na den maaltijd, loop dan even bij Uw drogist of apotheker binnen en vraag een doosje "AKKERTJES". Deze nieuwe vinding van Apotheker Dumonl wordt overal en door iederen gebruiker geroemd om haai wonderlijke resulialen bij Hoofdpijn, Migraine, Kiespijn, Zenuwpijn, Influenza, Spierpijn, Neuraigische pijnen, Rheumalische pijnen. He! is niet noodig U te laten plagen door Uw pijn. Want bijna on middellijk zullen AKKER-CACHETS U helpen en Uw pijnen snel tot bedaren brengen. Ook Gij zult ongetogen rijn oVer de resultaten. Volgens recept van Apotheker Dumor Slechts SC cent per f** stuks. trouwt, mits je maar gelukkig beet. Gilder ls een zeer solied man; hy bezit een aanzienlijk vermogen." Nu keerde zy zich ^>p haar plaats naar hesm toe en keek hem scherp aan. „Arthur, waarom leg je todh altyd dien nadruk op dat geld? Waar is myn vermogen?" De vraag werd met stelligheid gedaan en kon niet ontweken worden. Hy bereidde zidh voor op het onder de oogen zien van een toestand, die zich nog nooit voor gedaan had. „Jouw vermogen? Wel. belegd, natuuriyk! Hy deed zeer zijn best, maar toch gelukte het hem niet om den zoo vurig gewensdhten overtuigenden klank in zyn stem te leggen. „Je vermogen bestaat uit allerlei aandeelen en effec ten. Wat een rare vraag deed je me daar, meisjelief2" „Hoeveel geld het» ik eigenlyk?" ging zy onbarm hartig voort. „Zoowat een kwart millioen pond Iets meer of minder. Spreek om 's hemelswil niet over geld, liefje.'' „Maar ik wil er over spreken, zei zij. „Heb ik het, of heb ik het niet, Arthur?" Zijn lachen overtuigde haar nog niet. En gewoonlijk ge loofden de mensohen hem op zyn woord. Pas een week geleden, had Harry Ohelford hem gevraagd in welke napieren het vermogen van zyn overleden moeder be legd was. En Arthur was met zyn antwoord gauw ge reed geweest. En hij had gedurende den geheelen rit aan de nalatenschap van Miriam Ohelfo-d zitten den ken. Er moest iets aan gedaan worden. En Dlck Alford was ook al met vragen begonnen en Dick had een ge heugen als een rekenmachine. En nu Leslie met haar vervelend gezanik! „Wat ben je toch kinderachtig! Natuurlijk heb je het geld! Ik wilde zoowaar dat Ik de helft van Je portie had! Je bent een schatrijk, jong ding en je behoorde een zeer gelukkig jong ding te zijn." Zy schudde het hoofd. „En toch geloof ik, dat ik geen rooder. duit bezit, zei zy, en het hart zonk hem in de schoen-en. Met een byna bovenmensdhelijke poging, daagde hU er in haar in de vragende oogen te kijken, „Waarom zeg je dat?" „Ik weet het niet," antwoordde zy hoofdschuddend. „In zekeren zin hoop ik dat ik arm ben. Ik weet dat •my geld nagelaten werd, omdat je mij lang geleden het testament hebt laten zien. Maar jy hebt het beheerd, Arhur en ik verbeeld me zoo, dat het je niet geheel voor den wind gegaan is." „Wou je zeggen dat ik Je vermogen gestolen heb?" vroeg hy met luider stem en zy glimlachte. „Daar zou ik je niet van beschuldigen. Ik acht het "mogelijk dat je myn geld onverstandig uitgezet hebt! En het is zeer goed mogelijk dat dat kwart millioen verminderd en verminderd is, tot het op was. Is dat zoo?" Hy bleef het antwoord schuldig. „Is dat zoo?" „Ik wou by den Hemel dat je niet zulke zotte vragen deed", riep hy korzelig. „Het is natuurlijk niet zoo." Gedurende éen hartstochtelijk oogenblik voelde hy den aandrang om haar de waarheid te zeggen; maar ydel- heid, het terugdeineen voor de mogelijke uitwerking, welke de mededeeling zou hebben op de eenige persoon op aarde, die hy een greintje genegenheid toedroeg, ver hinderde deze biecht. De weg naar Willow House liep langs de terreinen van Fossaway Manor, en hy zag den In verval ver- MARY PICKFORD vervult in de film „Prinses" de rol van Marie Louise. Ter gelegenheid hiervan stelt een juwelier te Los Angeles de juweelen ter bezich tiging welke eertijds door Napoleon bij zijn benoe ming tot koning van. Rome aan zijn gemalin ten geschenke werden gegeven. Natuurlijk liet Mary zich in deze collectie, die de enorme waarde van een half millioen goud-dollar vertegenwoordigd, fotografeeren. geannexeerd een party Irissen, voor welk feit zy heden terecht stonden. De heer Bakker, die deze Irissen wilde verpatsen, greep er dus leelijk naast. De waarde was f 5.60, doch de roovers kregen er maar f 1.50 voor, welke bedrag ze edelmoedig aan Bakker wilden afstaan Er was mee deze knapen weinig land te bezeilen en werd gevorderd voor ieder 4 maanden met last tot gevangenneming van den heer N. Vonnis ieder 3 maanden gev., terwyi Willem N, staande de vergadering werd ingerekend. Aan den heer; Bakker werd de opbrengst der bult toegewezen. Hoorn. ALWEER EEN RIJWIELPLAATJES PIKKER. Een 30-jarige tuinder uit Zwaagdyk was zoo mal, op 5 Aug. te Hoorn een rywielplaatje, eigendom van zeke ren heer P. Entius uit Westwoud te rampassen. Het bleek dat deze dwaas, reeds vroeger voorw. veroordeeld (op 9 Jan. 1930 wegens diefstal van melkbussen) inmid dels het plaatje weer had geretourneerd Bedoeld plaat-, jo was ontvreemd in het portaal der R.K. kerk op het Gr. Noord Jan had op het Gr. Noord den eigenaar het plaatje weer ter hand gesteld en smoesde dat een jongen het had gestolen. I Eisch lang niet mis: 5 maanden gev. Uitspraak 4 maanden gev. Egmond aan den Hoef. ONGEMANIERD OPTREDEN. De geboren Egm. Blnner, thans te Zaandam, wonen de grondwerker, Theodorus Joh. de W„ gedroeg zich op 13 Aug. te Egmond a. d. Hoef als een ware wildeman) Zijn broeder Marinus wierp een steen door de ruitenj van zyn dorpsgenoot Andr. Duijnmeijer, schold hem uit' voor schurk, waarop Duynmeyer ook warm liep en Marinus bij de kladden pakte. In het daaruit gevolgde kloppartytje mengde zich ook de broeder van Marinus,! de thans terechtstaande verdachte en diende Duijnmeijer;! IJZER!!! sterke Schoolkonsen, Polsmoffen, dub bele Wanten, Klompsokken. Alléén best bij JAAP SNOR. Ie klas reparatie enz., voor alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken (ook de aller fijnste), DEN HELDER, Zoldstraat 19. (Let op den Gelen Winkel). Vracht voor onze rekening. keerenden boog, die zidh in de ondergaande zon ros achtig verhief, gelyk een kolossaal vraagteeken, ©en symbool van al zyn twyfel en zyn hoop. Thuisgekomen, ging hy naar zy'n kamer om een bad te nemen en zidh voor het diner te lcleeden, en het was hem een ware opluchting eindelijk alleen te zy'n. Het was dom van hem geweest haar de waarheid niet ge zegd te hebben, hield hy zidh voor. Na het diner zou hy haar in een zachtere stemming aantreffen, en zijn gemoed ontlasten. Maar nauweiyks stond dit besluit bij hem vast of zyn gesprek met Mary Wenner schoot hem te binnen. Als zy de waarheid eens gesproken had? Als hy die millioenen ponden eens vond, die zoo lang In den grond geslapen hadden? Ten slotte wijzigde hy zijn voornemens. *<5£. - HOOFDSTUK XVI. Tot zyn onultspreikelyke verademing was Leslie aan het diner ln haar vroolykste stemming en de gedachte aan FaJbrian Gilder sdheen geheel opzij geschoven te zyn. „Leslie", zei hy, nadat de koffie binnengebracht was. ,jo zou mij een zeer groot pleizier kunnen doen." Zij keek hem over de tafel heen aan, met twyfel in haar oogen-. „Herinner je je Mary Wenner, de vroegere secreta resse van Harry?' Zy knikte. „Jawel. Dick mocht haar niet graag; hij vertelde my laatst „Wie Dick mag of niet mag doet niets ter zake," zei hy gemelijk. „Lieve hemel, moeten wy naar zy'n pijpen dansen? O, neem my niet kwalijk, verontschuldigde hij zidh met een lachje, „maar ik schyn vanavond een beetje prikkelbaar te zyn." ,Wat wou je van Mary Wenner?' Ik ben benieuwd of je haar zoudt willen vragen- out hier een weekend door te brengen9 Ik zal het kolos saal druk hebben en zij ls een uitmuntende steno-typis te. Maar ik zal volkomen oprecht tegen je zyn en er bij voegen dat dit niet de eenige reden is waarom ik wou dat je haar uitnoodigde. Zy zit een weinig in moeilyk- heden. en ik wou haar graag er doorheen helpen. Leslie Gine was niet nieuwsgierig, anders zou zij hem over die geheimzinnige moeilijkheden uitgevraagd heb ben. „Ik zie geen reden waarom zy niet zou mogen komen, antwoordde zy'. „Als je mij haar adres geeft, zal ik haar schrijven. Ik meen te weten dat het voornaamste wat Dick tegen haar had, was, dat zy een soort genegen heid voelde voor Harry." „Zy heeft Harry zoo goed als uit haar hoofd gezet." glimlachte haar broer. „Eerlijk gezegd vind ik haar een aardig mëigje. Zy is natuuriyk geen dame. maar heden ten dage is „dame" een va°re en twijfelachtige benaming. En haar avontuurtje met Harry had werkelijk niets te beteekenen. Het was niet ernstig, bedoel ik." „Dat heb ik me ook nooit verbeeld." antwoordde hpt meisje en daarmee was de zaak van Mary Wenner af gehandeld. Wordt vervolgd-

Schager Courant | 1933 | | pagina 5