VROUW, Het gaat! Een bloemdessin Een opwekking voor sombere tijden. DE VRIJE ZATERDAGMIDDAt Alleraardigste variaties. Maak hem tot een feest! HOE LANG WASSCHEN WE ONS AL? GRIJS HAAR. Het behoeft zeker niet nogmaals verzekerd te worden, dat we in een somberen tijd leven, neen, daar wil ik ti allerminst mee lastig val len, immers met lamenteeren komen we niet verder. Zonder nu in het tegendeel van een ongegrond optimisme te vervallen is er toch nog altijd reden om opgewekt te blijven. Als we de wereld met vroolijke oogen bekijken, dan zal ons alles dadelijk veel beter toeschij nen. Vooral tot de jongeren onder de vrouwen wil ik mij wenden, tot hen, die pas getrouwd zijn of tot hen, die zoo graag zouden gaan trouwen, als er niet die leelijke crisis tua- schen was gekomen, die alle sehoone voorne mens den bodem heeft ingeslagen. Maar zoolang we nog jong zijn is het zoo erg niet en ofschoon we ons met weinig door het leven heen moeten slaan, zal dit noch aan ons humeur, noch aan onze gezondheid afbreuk behoeven te doen. Moeilijker is het leven voor de jonge moe der of de oudere huisvrouw, die niet in staat zijn voor eenlge bijverdienste te zorgen, als van het salaris van hun man steeds meer per centen worden afgetrokken of indien het op een kwaden dag zelfs geheel uitblijft, als werkloosheid de intrede in het gezin heeft ge daan. Dan mag voor alles het hoofd niet wor den verloren. Ook mag den man niet lastig gevallen worden met lamentaties, hij heeft al zorgen genoeg! Wederkerig elkaar begrijpen. Een wederkeerig elkaar begrijpen der edht- genooten en een opgewekt hand in hand wer ken is de eerste voorwaarde, wanneer we met weinig geld toch vroolijk en tevreden willen leven. Dat dit heel goed mogelijk is wil ik met dit artikeltje trachten aan te toonen. Wel zullen, maar dit spreekt vanzelf, al te dure wenschen en gewoontes achterwege moeten blijven. Asceten behoeven we echter niet te worden. De liefde zal de sehatkamer moeten worden, die we zullen moeten aan spreken als de bewaarplaats van het geld leeg is. De man zal dubbel zooveel van zijn vrouw houden als zij ook in crisistijd de be- soheidene, verstandige, flinke huisvrouw blijft, die met beperkte middelen weet rond te ko men en geen hatelijke vergelijkingen treft met beter-gesitueerden. Maak het elkaar zoo gezellig mogelijk V66r alles moet het in huis zoo gezellig mo gelijk worden gemaakt Want veelvuldig uit gaan of een café bezoeken, dat gaat er na tuurlijk niet van af. Het ligt dikwijls aan de vrouwen zelf als de man verstrooiing buiten de deur zoekt Het gesprek onder de lamp moet niet altijd over de zorgen loopen, we moeten het ons juist zoo behagelijk mogelijk maken. De man zal zijn toevlucht nemen tot ta'fcrBcRtfBntn de huiselijke pijp en zal sigaren en sigaret ten zonder spijt aan anderen gunnen. De vrouw zal niet meer tusschen de maaltijden snoepen, maar er voor zorgdragen, dat er na het eten altijd enkele zelfbereide lekkernijen zijn op te peuzelen. Ook al hebben wij wekelijks of maandelijks over nog zoo weinig geld te beschikken, toch moeten wij het ons tot een principe maken, ergens in een verborgen hoekje een tientje weg te leggen. Dit biljet mag nimmer voor de loopende uitgaven gebruikt worden, maar moet het reddingsanker blijven voor onvoor ziene gevallen. Te weten dat wij nog een ver borgen helper in den nood hebben is veel waard en verleent ons rust en zekerheid. Wij moeten zooveel energie vergaren, dat wij deze stille reserve slechts in hoogst ernstige ge vallen mogen aanspreken en dadelijk na het ontvangen van het salaris weer moeten aan vullen. De uitgaven in een huishou ding. Nu gaan we samen al onze uitgaven eens grondig na. Alle posten zullen de revue pas seer en. De vette het eerst. De huur is meest al de grootste uitgave, maar in 99 van 160 gevallen is hieraan niets te veranderen. Dan leggen we een lijst aan van alle uitgaven, die in onze huishouding regelmatig plegen weer te keeren. Dit zijn bijv. belasting, zieken- fonds, levens- en brandverzekering. Op de maandelijks terugkeerende posten als gas. licht, waterleiding, courant, afbetaling op stofzuiger, radiodistributie of anderzins ls al te bezuinigen. Wij kunnen 't bijv. 's avonds zoo Inrichten, dat er slechts één lamp tegelij kertijd brandt Bij het koken op gas mogen we niet vergeten, dadelijk na het aan de kook zijn van de spijzen den spaarbrander te ge bruiken. Als we al de vaststaande uitgaven opge teld hebben onderzoeken we hoeveel er na af trek van deze maandelijksche som nog over blijft Deze rest moet nu voldoende zijn voor de dagelijksche uitgaven. Als richtsnoer kan men aannemen, dat de vaststaande uitgaven niet meer dan de helft van de inkomsten mogen uitmaken. Tot voorbeeld nemen wij een pas begonnen huishouding van 2 personen. Het salaris van den jongen echtgenoot bedraagt 125 gulden per maand. De vaste uitgaven zijn als volg» verdeeld: Huur f 30.gas f 2.50, licht f 2.water f 1.stofzuiger f 5.belasting f 7.50, zie kenfonds f 2, kranten f 1.50, kleeren f 7.50, ko len f 2.50. Na aftrek van deze som blijft er maande lijks nog ongeveer 64 gulden over. Dit geld deelen we in voor huishoudgeld en geld voor alle andere loopende uitgaven. Men zal zien, dat het best zal gaan, vooral FLUWEELEN JAPON. 3003 Deze elegante japon is van zwart of ge kleurd fluweel ge dacht en heeft als garneering een smal kraagje van zijde of namaak bont, als herminefc- te e.a. De rok, die op het lijfje wordt gestikt, heeft een keursvorm, sluit glad om het mid del, en bestaat uit banen. De rugzijde heeft eveneens de hoog opgeknipte punt, waardoor het fi guur een mooie lijn krijgt. De mouwen zijn tot aan den elle boog aangesloten, krijgen hier echter een verbreeding, om naar den pols tos aan t« sluiten. Garaeering van den mouw met 10 4 12 kleine knoopjes. Patronen kan men in alle maten bestellen onder Nr. 3003. in dezen tijd, nu de voedingsmiddelen en ge bruiksartikelen zoo goedkoop zijn. Ja, in vele gevallen zult ge van dit geld nog wat over kunnen houden voor een extratje. Jongverloofde, gij. die nog niet durft trou wen, omdat „hij" nog niet zooveel verdient en omdat moeder gezegd heeft, dat ge minstens zoo en zooveel moet hebben om rond te ko men, maak met uw toekomstigen man eens kalm een rekening, op. In 9 vao de 10 geval len zult ge zien, dat het gaat, dat het gaan moet. En' denk dan ook eens aan het oude, maar daarom nog niet minder ware spreek woord, dat veel geld niet gelukkig maakt. J k»oop*<**ts*nttk. FranscK» -51eelsteQfc - Hoe wij verschillende dingen met een bloem motief je kunnen versleren. Onze teekening laat U hier een viertal ver schillende prentjes zien, namelijk geborduur de kleedjes, een deurpost, waarvan het sleu telgat is bedekt met een glazen plaat, waar onder een bloemmotlefje op stramien gebor duurd ls aangebracht, verder daaronder het motieftje zelf, dat naar keuze veranderd kan worden, doch hier alleen als een suggestie wordt gegeven en ten slotte de verschillende steken, die men kan gebruiken om dergelijke aardige handwerkjes samen te stellen. Vooral voor de deurpost is het alleraardigst verzonnen, want een eenvoudige glazen plaat is ook wel erg simpel. Tegenwoordig heeft men heele dunne micca of celluloid platen in den handel, die ook zeer geschikt zijn voor ons doel. U begint dus met het motiefje In aardige kleuren wol op een lapje stramien te borduren. Bent u daarmede klaar, dan spant u het handwerkje op een stuk stevig karton en' u zet met een paar groote steken aan den achterkant het stramien om het karton heen vast. Nu bevestigt U het handwerk tegen den deurpost en klemt er dan de mica- of glas plaat voor, die met een paar schroeven in het hout wordt vastgemaakt en u hebt een zeer persoonlijk kleinigheidje meer in uw kamer. Zoo kunnen wij op dezelfde manier allerlei dingen versleren. Hebt u bijvoorbeeld een ef fen wit tafellaken met dito servetjes, dan kunt u bijvoorbeeld het tafellaken op elk der vier hoeken een bloemmotiefje geven en op ieder servetje een hoekje borduren, desnoods Ieder bloemje In een andere kleur en bij de verschillende servetjes ook weer andere mo- tifjes. Op deze manier is er van al dergelijke gebruiksvoorwerpen heel wat te maken. Nog een aardig idee is, om als u effen zeil op den grond hebt, waar allicht kleine stuk jes van overgeschoten zijn, deze rond of ovaal te knippen en met hetzelfde motiefje te be schilderen, als waarmede u uw tafellaken hebt versierd. De variaties die u op deze manier kunt aanbrengen zijn legio, terwijl alles een zeer persoonlijk stempel krijgt en wat tenslot te nog het zwaarste weegt, al deze handwerk jes zijn zoo gemakkelijk en vlug te maken, dat het niet een groote lijdensweg wordt van steeds weer het groote handwerk voor den dag halen en niet zien dat u opschiet als u een heelen avond stug hebt doorgewerkt. Want op deze hierboven aangegeven manier kunt u op een avond wel drie kleine servet jes geheel afmaken. Een jonge, werkende vrouw aan t woord. Een inspannende werkkring in de groote stad met de heerlijke vrije Zaterdagmiddag als lichtpunt in het vooruitzicht. Werken van vroeg tot laat, vliegen en jagen, angst voor kortingen op het salaris, ontslagen, nood en ellende rondom mij en toch... aan het eind van de week het lichtpunt... mijn feest! Niet spoedig laat lk mij dit ontnemen. 's Zaterdagsmiddags op den terugweg van bureau begint het met het koopen van enkele bloemen, in het begin der maand kan ik mij de-ze weelde veroorloven, later bepaal ik mij zoo noodig tot enkele groene takjes, nog even en passant een nieuw uitgekomen tijdschrift en ten slotte een extra tractatle ln den vorm van wat vruohten. Eindelijk ben lk aan mijn woning, tracht in de diepste diepte van mijn handtasch de huis sleutel te vinden, storm na mijn deur geopend te hebben, mijn vier trappen op en ben in mijn „eigen huls." Hu, 't is koud hier. Vandaag op mijn heer lijke vrije middag veroorloof lk mij de weelde van een vuurtje in mijn kachel en richt lk mijn woonhoekje gezellig ln. Eerst mijn tafel dekken, hoe feestelijk doen bloemen en vruch ten aan. Nu gauw mijn daagsche kleeren verwis seld voor wat beters en mijn feest begint. Even komt de dame, die naast mij de^camer bewoont binnen, om mij iets te vragen. „Krijgt gij bezoek?" vraagt zij aarzelend. „Neen", antwoord ik, „ik vier mijn vrijen middag altijd feestelijk. Dit is voor mij zoo'n heerlijke ontspanning na een week van hard werken." De ander vond het blijkbaar onzin om al die drukte voor één mensch te maken, maar ik laohte en liet mij mijn heerlijke vrijheid niet bederven. Na mijn koffiemaaltijd kruip lk diep In mijn eenlge gemakkelijke fauteuil, laat wat platen afdraaien op mijn koffergramofoon en geniet zoolang van het concert als ik wil. Hierin schuilt wellicht het geheim van het slagen van „mijn feest", dat ik zoo'n middag volkomen vrij en van niemand afhankelijk ben, en ook niemand zich teleurgesteld ge voelt, wanneer het feest wat bescheiden uit valt. Ik kan alle werkende Jonge vrouwen dan ook aanraden, om zich den vrijen Zaterdag middag tot zoo'n feest te maken, 's Maan dags wordt het werk dan weer vol lust en Ijver hervat; in de verte schittert het licht punt van het zich zelf mogen zijn. GEKLEED ZIJDEN JAPONNETJE voor jonge meisjes. 3003 De komende vacantiedagen geven veelal extra uitgaans- avondjes voor de Jeugd, waarom wij dan ook gaarne het verzoek van enkele lezeres sen voldoen en een mouwloos japonne tje plaatsen. Naar verkiezing, willen wij, indien het patroon voor middagjapon be stemd is, gaarne een aangesloten mouw bij leveren, wanneer dit bij de bestelling wordt opgegeven. Het geheel be staat uit een zes- baans rok, waar- overheen het lijfje wordt gedragen, dat evenals de vrij strakke heupvolant aan de ceintuur wordt be vestigd. De hals sluit hoog met een splitje midden voor, terwijl bij dit model de verbreede schou derlijn niet ls vergeten. In plaats van mouwen zijn hier kleine vo lants aangebracht. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 42 kan men aanvragen onder Nr. 3002. Men beweert tegenwoordig dat men naar het verbruik van zeep het bescba- \ingspeil van een volk kan beoordeelen Dat was des te merkwaardiger, toen de zeep nog een betrekkelijk nieuw ge bruiksvoorwerp was. De Middeleeuwen kenden geen zeep anders waren waarschijnlijk de vele gevaarlijke sou- chen niet tot zulke afmetingen gekomen. Dagelijks wasschen en baden was een luxe, zelfs aan de hoven. Geen wonder, dat die tijd een groot verbruik aan par fum had! Zeep was in het begin van de 16e eeuw een luxevoorwerp, daar men ze nog niet in massa's maakte en er zeer hooge belastingen op waren. De Staten hadden de waarde van zeep voor de volksgezondheid nog niet er kend. Bovendien vond men waterver- kwisting ongepast, wat te begrijpen was. daar vele plaatsen aan watergebrek le den. Eerst honderd jaar geleden werd de zeep een algemeen gebruiksvoorwerp. Derhalve kon men 100 jaar geleden de cultuur van een volk nog niet naar het zeepverbruik beoordeelen. WAT DE ERVARING LEERT. De ervaring leert, dat menschen op een be paalden leeftijd grijs worden, de haargroei neemt af en het haar valt uit en wordt dun. Dit grijs worden is echter zeer natuurlijk en ln overeenstemming met andere verschijn selen, die zich bij het ouder worden voordoen, zeer normaal dus. Er doen zich meermalen gevallen voor, dat menschen, op zeer jeugdigen leeftijd grijs worden, terwijl hun haargroei toch normaal te noemen is. Veelal is dit echter door erfe- lijken aanleg en geenszins aan een of andera ziekelijke afwijking toe te schrijven. Weliswaar kunnen de haren hierdoor grijzen, b.v. na neuralglsche aandoeningen van hoofd en gelaat, uitputtingstoestanden, zielsziekten e.a Ook verdriet kan menschen soms in kor ten tijd grijze haren bezorgen, evenals hevige gemoedsaandoeningen. Men denke slechts aan Maria Antoinette, die na het hooren uit spreken van haar doodvonnis geheel grijs werd. Het haar kan grijs worden door de ver mindering van de pigment-cellen óf door het ontstaan van luchtblaaajes in de haarhuis, waardoor alleen wit licht wordt weerkaatst. IJdelheid brengt de menschen er soms toe om grijze haren uit te trekken, doch men be weert, dat de haren ln de omgeving nog meer grijzen. Evenals het grijs worden veelal een ouder- domsverschijnsel is, kan dit ook met kaal hoofdigheid het geval zijn. Deze kan echter ook een ziekteverschijnsel zijn en verelscht als zoodanig medische be handeling. HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk ts ma tten kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijslulting van f 0.58 in postzegels voor taponnen en t 0.30 voor breipatronen worden tangevraagd bij de moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5 b. 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 191919 ten name van den knlppatronendienst De maat en het nummer van het patn»on mat uw volledig adres vooral duidelijk ver meiden. Een kind moet geregeld twee maal per Jaar haar den tandarts, zoodra hij het melkgebit, d.w.z. alle tanden en kiezen heeft om dez na te laten zien. De zorg voor het gebit is van groot belang ook voor de toekomst.

Schager Courant | 1933 | | pagina 8