Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Raad Nieuwe Niedorp. Raad St. Maarten. MEERVOUDIGE STRAFKAMER» ZITTING VAX DINSDAG 19 DECEMBER. H e i 1 o o. EEN DOOFSTOMME VOOiR DE RECHTBANK. De 2S-jarlge arbeider Jan van H-, te Heiloo, 'n doof stomme, die door zijn moeder, Jansje J., al? tolk werd 'bijgestaan, had zich op 21 Augustus te Heiloo schul dig gemaakt aan diefstal van een beursje en een ju- ■weelen broche, een en ander eigendom van de getuige mej. A. de Geus, echtgenoote van den heer Mulder, al daar. Het verhoor ging uit den aard der zaak tamelijk las tig. Verdachte had de broche verkocht aan den heer C. Oudes te Alkmaar en alstoen een zegelring, waarop hij zeker verzot was, gekocht en ving hij nog f 10.50 toe. Alvorens Dr. Hoeneveld als getuige-deskundige werd gehoord, verzocht mr. Jos. Jitta, de vedediger, sluiting der deuren, waartegen de officier zich, althans aanvankelijk, verzette. Uit het getuigenverhoor bleek voorts, dat de broche bij verkoop f 18 had opgebracht, hetwelk de president met het oog op de waarde, een belachelijk lagen prijs achtte- De getuige Oudes was dit niet eens met den president en vermeende dat hij als vakman beter ln staat was, de waarde te beoordee- ien. De conclusie van Dr. Hoeneveld strekte tot voorw. te-heschikking-stslllng der regeering. De jongen behoor de In geen geval in de gevangenis thuis. Overigens had de psychiater geen bezwaar tegen een voorw, veroor deeling met de daaraan verbonden bijzondere voorwaar den, hetwelk ook de heer Wiggers had geadviseerd. De Officier releveerde dat de wet een voorw. ter beschikkingstelling niet toelaat, terwijl naar zijn mee ning, bij dezen bijzonderen persoon, ook een voorw. veroordeeling geen oplossing gaf. De Officier zag echter meer heil in een aftrek van voorarrest voor den tijd, waarop hij ln prev. hechtenis had doorgebracht ln casu 2'maanden gev., dan was de kous ineens af. Mr. Jos. Jitta kon zich met het voorstel van den heer Officier wel vereenigen, doch achtte een zeker toe zicht toch ook wel gewenscht Uitspraak a.s. Vrijdag. Hoorn. DE „HANDIGE STOPZUTGEtt^COLPOPRTETUR. De vertegenwoordiger van de door den heer L. P. W. v. d: Zee te Hoorn in den handel gebrachte stofzuigers, de heer Roelof de Vr., gaf buitengewone blijken van activiteit en sloot diverse contracten af, onder meer ten name van de wed. Glijsteen en de heeren Beumer en Gerlach, doch het bleek echter al spoedig, dat hij tieze contracten maar valschelijk had opgemaakt en ge- teekend, vermoedelijk met het idéé, de aanbreng-premie op te strijken. Zijn methode van geldmaken was echter sterk aan bedenking onderhevig, zooals bleek uit het ïeit,, dat de heer Officier heden bij verstek 8 maanden gevangenisstraf requlreerde. Heiloo. DE MAN DIE MET ZIJN LEVEN SPEELDE. Een meer berucht dan beroemd Ingezetene van Hei loo, de voormalige boterhandelaar, daarna ehauffeur Adrianus Petrus de Gr. heeft al 2 maal gevaar geloopen verpletterd te worden op een der talrijke onbewaakte overwegen, waarmede Heiloo is gezegend. De eerste maal werd zijn boter-autotje verpletterd en werden de wielen der locomotief gesmeerd met margarine, terwijl het bij een volgende gelegenheid alleen was te danken aan het krachtig remmen van den den treinmachinist dat de roekelooze chauffeur niet in de soep werd gere den. Hij werd echter behoorlijk gecorrigeerd door f 50 boete of 40 dagen, welk bedrag hem echter wel wat pe- perig toescheen, zoodat hij in appél kwam. Petrus, thans wegens inbraak in het huls van bewa ring opgeborgen, bevond zich nu in veiligheid (ook voor anderen) en erkende het feit, doch beweerde door een voorbijrijdenden goederentrein den sneltrein niet te hebben opgemerkt, toen hij den overweg bij de Zeven- hulzen nog wilde oversteken, doch de treinleider Schaap vermeende, dat de appellant nog vóór den trein voorbij had willen glippen, wat wel dichter bij de waarheid zal zijn. De Officier vond dan ook niet de minste aanleiding wijziging in de opgelegde straf te requireeren. A1 k m-a a r. VBRGEEFSCHE MOEITE. De handelaar Jacob B., wonend te Alkmaar, wien 't niet gelukt een ventvergunning te verkrijgen en deson danks met verkoopen doorgaat, was door den kanton rechter te Alkmaar veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag en bij wijze van protest tegen dit vonnis in hooger beroep gekomen. Het was natuurlijk boter aan de galg ge smeerd, en de Officier, zeer uit zijn humeur over der gelijke snertberoepen, die geen zin of resultaat hebben, vorderde niet alleen bevestiging, doch zelfs verdubbel- ling der straf, n.1. f 2 boete of 2 dagen. ONGEPERMITTEERDE RUWIEiI *AJCROBATIKK. Een Alkmaarsche expeditiebediende Gerrir K. had op de Molenbuurt te Alkmaar gefietst met beide handen los van het stuur. Hy wilde iets in zijn notitieboekje nazien en had daartoe dien verboden stand aangenomen Hem werd door den kantonrechter opgelegd f 2 boete of 2 dagen, doch de veroordeelde, door 'n juriaischen muskiet gestoken, kwam in hooger broep en beweerde thans, dat ln Den Haag een advocaat, die een principi- eele beslissing uit wilde lokken, door den Hoogen Raad was vrijgesproken. De Officier hield zich echter aan den veiligen kant en vroeg bevestiging. De rechtbank moet nu den Gordiaanschen koop maar doorhakken. Akersloot Uitgeest EEN NIET BEPAALD ZACHTZINNIG MENSCSH. In de middagzitting, gereserveerd voor meer belangrij ke delicten, stond in .de eerste plaats terecht de 27-ja- rlge metaalbewerker Gerrit V.. wonende te Uitgeest 'o extra forsche figuur, aan welke mijnheer was ten las te gelegd dat hij in den nacht van 17 op 18 September na afloop van een der kermissen waarmee het boeren land is gegarneerd als krenten in een tulband, te Aker sloot, of te Uitgeest den loodgieter J. F. Kriek met ztjn rijwiel en al in een daarvoor gunstig gelegen wegsloot had getrapt, welk feit echter door gezegden metaal draaier met ijver werd ontkend. De loodgieter Kriek, die het in den bewusten nacht leelijk voor zijn kriek had gekregen, na dit onvrijwillig en allesbehalve frissche had in een klkkersloot, was dienaangaande heel wat meer pertinent In zijn verklarln gen en beweerde dat verd. vooraf had georesenteerd hem te zullen verzuipen. En toevallig had hij heden morgen ook nog gesproken zekeren Willems, die hem vertelde, gezien t.e hebben, dat hij te water was getrapt De heer Kriek kon niet reallseeren, dat er eenige ani mositeit met verdachte bestond. Volgens verdachte had Kriek zich in en café met zekere mej. de "funk zeer aanstootelijk gedragen. Ook was Kriek hem te Uitgeest, toen hij met iemand stond te praten, hem later voor bij gefietst en had nergens over gesproker-. Kriek was eerder weggereden van de Schouw, waar de kermis werd gevierd en verdachte had hem niet Ingehaald. Een.getuige, de heer J. Th. Eakker, getooid met een moderne heerenhalsdas in de Amsterdamsche kleuren, had zich dien avond geoccupeerd met de eenige dame uit dit getuigen team, had de heer Kriek gezien, toen hij, bedekt met kroos en modder, zich aan hem ver toonde De verdachte was er teen ook bij en Kriek, half huiler.d, wees hem aan als de dader, die hem te water had geduwd, waarop verdachte zonder boe of ba te zeggen, op zijn flets wipte en wegreed. Deze getuige had geen onbehoorlijk optreden van Kriek in het café bemerkt. Mej. Annle G°ertruida Emerentia de Munk, in wie men eer een revuegirl dan een fabrieksarbeidster zou vermoeden, was met haar cavalier Bakker huistoe gereden en had onderweg Kriek gezien, die onder de modder wegzat en verdachte aanwees als de dader. Kriek was erg ontdaan, vertelde mademolselle de Munk De verdachte, wiens metaalbewerkersmanieren den president maar matig bekoorden, zooals bleek uit de gedane terechtwijzing, beweerde dat Kriek maar wat fantaseerde. De heer Kriek had aangifte gedaan bij den rijksveld wachter Tilstra, die verschillende afwijkingen aan diens rijwiel had opgemerkt Door den Officier werd de volslagen onwetendheid van den verdachte in twijfel getrokken en werd door hem gedistilleerd uit de verschillende bezwarende ge tuigenverklaringen en bijkomstige omstandiriieden. diens schuld aan deze ernstige overval, waarna volgde een eisch tot veroordeeling van f 60 boet of 60 dagen hechtenis. De zaak werd echter aangehouden tot nader onder zoek door den reohter-commissaris. EEN ALL ROUND CRIMINAL Als waardig slot van deze geanimeerde middagzitting verscheen nog de 24-jarige rondzwervende arbeider Jan P„ uitgerust in rijksdinner-jacket en logé In het bekende hotel „Zum Hollzern Löffel"in de Bergerhout Hij had zich te verantwoordenter zake vele diefstallen ln dit arrondissement. Zoo had hij te Nieuwe Niedorp wegge nomen 'n colbertjas .eipendom van W. Fijnheer; te An na Paulowna een rijwiel, toebehoorende aan J. de Boer; voorts was hij in den nacht van 14 op 15 Aug. te Julia- nadorp, gem. Helder, op roof uitgegaan en had hij uit den winkel van de heeren Van Nuland een heele vracht confectiegoederen gekaapt, zulks bestaande uit regen en winterjassen, een colbertcostuum etc. De heer Jan P. was door een bovenlicht binnen gescharreld. Hij had deze collectie te Barsingerhorn verstopt. Voorts had hij ingebroken in het verloflokaal van den heer A Kossen te Helder en aldaar uit de toonbanklade buitgemaakt een bedrag van f 16 Ook hier was hij door het vooraf uitgelichte bovenlicht van het café geklauterd. Ten slotte wist hij den arbeider A. Nierop te Barsingerhorn (want hij was in de keus van zijn objecten niet kieskeu rig) uit zijn woning nog afhandig te maken een bedrag van 6 gulden. Met de sleutel, die In de W.C. lag. had deze sportieve boef de woningdeur netjes opengesloten en na gebruik de sleutel weer ter plaatse gedeponeerd. Door Dr. ter Raa. zenuwarts te Castrlcum. werd ver dachte, aan wien men trouwens geen kind had en die alles bekende. *n oude bekende van den psychiater, wel toerekenbaar geacht. Hij schepte ook wel eens behagen in brandstichting, die hem echter niet ten laste waren gelegd. De officier bracht naar voren, dat verdachte ondanks zijn keurig optreden, een sterk mlsdadigersaanleg heeft en de maatschappij voor hem mpet worden beveiligd. In verband met deze opvatting requlreerde de officier 3 Jaar gevangenisstraf, Mr. Wljnhauzen, advocaat te Hoorn, de hem toege voegde verdediger, bracht ln het voordeel van zijn cli ënt bij, zijn zeer openhartige bekentenis en verzocht voor hem de uiterste clementie. Uitspraak as. Vrjjdag. De raad van Nieuwe Niedorp kwam ln vergadering bijeen op Woensdag 20 dezer, des v m. 10 uur. Voorzitter de heer P. Plulster, burgemeester; Secre taris de heer P. Haringhuizen. Aanwezig zijn alle leden. Na lezing worden de notulen der laatst gehouden ver gaderlng onveranderd vastgesteld, met dank aan den samensteller. Ingekomen stokken. Terug ontvangen werd de goedgekeurde bouwverorde ning. Ged. Staten keurden goed het presentiegeld der raads leden te stellen op f 3 per lid per vergadering. Ontvangen werd bericht van het Ministerie van So ciale Zaken, dat ln de kosten van het uitvoeren van bag- gerwerk (baggerregeling) overheidssubsidie is toege zegd. zoodat de baggerregeling zal kunnenen mogen worden ingevoerd, zoodra de weersomstandigheden zulks mogelijk maken. Verhuur gemeenteland. Gedaan werd een voorstel tot het onderhands verhu ren van de losse perceelen gemeenteland aan de diver se tegenwoordige huurders voor den tijd van één jaar (1934) en voor dezelfde prijzen als het loopende jaar hebben gegolden. Overeenkomstig het voorstel wordt m as. besloten. Grondaankoop. B. en W.' stellen voor over te gaan tot aankoop van een gedeelte van het perceel Sectie D no. 195, toebe hoorende aan de Erven van wijlen Mevrouw wed. A. RezelmanNIeuwland, tegen een koopsom van 60 ct. per M2. en op conditie, dat de gemeente voor de afschei ding zorgt. De koopsom benevens de kosten van de ter- relnafscheldlng en verdere terreinverbeteringen te vol doen uit de aanwezige gelden, bestemd voor den aan koop van rentegevend goed. De grootte van bedoeld perceel is ongeveer 55 M2. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt be sloten .De heer Borst dringt er op aan dat eventueele werk zaamheden op dit perceel zooveel mogelijk zullen wor den uitgevoerd door georganiseerde arbeiders. Voorzitter antwoordt, dat daarover t.z.t. nader kan worden gesproken. Aangaan geldleenlng Voorgesteld wordt te besluiten tot het aangaan van een geldleenlng voor den bouw eener onderwijzerswo ning op een gedeelte van het bovenbedoelde perceel, groot f 5000 of zooveel minder als noodlg zal blijken te zijn, tegen een rente vau te. hoogste 4% pet. en met een aflossing ln 40 jaren. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Vergoeding bijzondere school, Vastgesteld wordt de gemeentelijke vergoeding voor de bijzondere school in 't Veld over 1931 tot een bedrag (na eftrek der schoolgelden van f 2197.57. waarop e^P voorschot is betaald van f 1600) van f 597.57. Benoemingen Tot lid der Gascommissie, aftredend de heer Jb. Koolj, wordt deze herbenoemd met 6 Btemmen, 1 blanco. Tot weesmeesters worden herbenoemd de heeren A. Winkel en IJ. Meijer met algemeene stemmen. Volgt de benoeming van een regentes en een regent van de algemeene armenadministratle. wegens periodie ke aftreding van Mevr. A. Jes—Blokker en den heer P. Plulster. De heer Olie wenscht over dit punt nog eerst een en ander ln comité te bespreVn. De raad gaat in comité. Na heropening geven de stembriefjes het volgende re sultaat: Mevr. JesBlokker 6 stemmen; Mevr. Koorn —Borst 1 stem. de heer P Pluister 5 stemmen; 2 stem men blanco. Alzoo herkozen de aftredenden. Gehouden procesverbaal van kasverlficatie in het 4o kwartaal 1933 gaf aan, dat ln kas was en moest zijn f 209.35. Dit bedrag vermeerdert met het op postreke ning staande vormt een bedrag van f 247.80. Vqorzltter deelt nog mede, dat de bereids door B. en W. ingezonden steunregeling is goedgekeurd en der halve op een Rijksbijdrage kan worden gerekend. De ultkeeringsnonnen zijn dezelfde als verleden jaar. De gemeenteraad hecht zijn officiëele goedkeuring aan deze regel. De Langereizer school Ingevolge Kon. besluit Is de gemeenschappelijke school aan de Langereis opgeheven met ingang van 15 Decem ber 1933 In verband daarmede wordt voorgesteld met Ingang van dienzelfden dag eervol ontslag te verleenen aan het hoofd dezer school, den heer B. Verhoeven, aan de onderwijzeres, Mej. T. Goed, en den schoolschoon- maker, den heer G. Modder, met dank voor de in hun voormelde betrekking bewezen diensten en den Ge meenteraad van Hoogwoud uit te noodigen een gelijk besluit te nemen. De ontslagen worden eervol verleend. In verband met de opheffing der Langereizer school wil wethouder Gajjaard nog een en ander opmerken. Als een bliksemslag uit helderen hemel is 't bericht tot allen gekomen, dat de Langereizer school is opgeheven. Hetwaren eerst geruchten en spreker hoopte, dat deze zouden blijken niet waar te zijn. Reeds enkele jaren is deze quaestle aanhangig. Verzette Nieuwe Niedorp zich steeds tegen opheffing, de gemeente Hoogwoud was er vóór dat de school aan de Langereis voor goed zou wor den gesloten, 't Is lang een punt van strijd geweest Men wendde zich eerst tol Ged Staten, later zelfs tot den Kroon, welke laatstgenoemde instantie besliste dat de school niet zou worden opgeheven. Maar zei spr., du gemeenteraad van Hoogwoud rustte niet en zegde de bestaande overeenkomst tusschen de gemeenten Nieu we Niedorp en Hoogwoud op. Toen echter ook de in specteur, de: heer Dun verklaarde, dat de school ln tact zou blijven, leefde de hoop weer op. En nu ls de slag toch gevallen. De geruchten bleken waarheid te zijn. Spr. wil opmerken, dat neg geen officieel schrijven is ontvangen door 't gemeentebestuur. Iets wat zeer be treurenswaardig ls en scherpe crltiek waardig is. Do wijze, waarop de gemeente N. Niedorp in dezen ls be handeld ls verre van fatsoenlijk en fraai. Maar de slag is gevallen. De school Is opgeheven en als gevolg hier van zullen de schoolgaande kinderen ln den vervolge moeten loopen naar andere onderwijsinrichtingen. Er zijn afstanden af te leggen van 4 K M. en meer en dat vele kinderen daartoe niet in staat zullen zijn. behoeft wel niet gezegd. Om 4 KLM. heen. en 4 K.M. terug te marcheeren, zal blijken te gaan boven de kraohten van vele kindertjes. De Langereizer school werd 50 Jaar geleden gesticht, omdat toen reeds vaststond dat dergelijke groote af standen niet waren af te leggen. En nu, na 50 jaren, nu het verkeer met diverse middelen wordt onderhouden, nu. ln 1933 moet er weer worden geloopen. Spr. herin nert zich nog wel hoe de heer Marchant eens sprak de woorden: „De bakens moeten worden verzet in voor uitstrevende richting". Maar nu het is geworden Mi- De Raad der Gemeente St. Maarten kwam in open bare vergadering hijeen op Woensdag 20 dezer, des morgens om half tien. Voorzitter de Edelachtbare Heer J. Klerk, burge meester, tevens secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer Stoop, 1 vacature. Na opening worden de notulen der laatst gehouden vergadering onveranderd vastgesteld. Hedodeelingen. Gedaan wordt procesverbaal der gehouden kasveri- ficatie. In kas was en moest zijn f 1283.07. Door den Minister werd de baggerregeling goedge keurd. terwijl goedkeuring te wachten is voor een steunregeling voor werklooze arbeiders on om een brandstoffentoeslag te verleenen aan georganiseerden. Van mejuffrouw Maas, onderwijzeres op wachtgeld te Heerhugowaard, kwam bericht van aanneming bin nen op hare benoeming tot onderwijzeres in vasten dienst Voor de betoonde belangstelling bij de begrafenis van den heer D. A. Blom kwam een dankbetuiging in. Gedeputeerde Staten meldden de opheffing per 1 Januari 1934 van de openbare lagere scholen te Valkkoog en Eenigenburg. De Openb. School te St. Maarten blijft bestaan. Van de oudercommissie te Valkoog en de ouders der schoolgaande kinderen te Eenigenhurg, waren adressen ingekomen met verzoek om alle pogingen aan te wenden om de scholen alsnog te behouden en bij de Kroon in beroep 'te gaan, iets wat adressanten ook zelf zouden doen. Het blijkt dat B. en W. in deze geen voorstel heb ben, ofschoon de heer Glas, wethouder bepleit de in standhouding der beide scholen, een te groote teleur stelling als 't is voor ouders en kinderen om deze scholen te moeten missen. Ook de heer Van Drunen meent, dat waar a is ge zegd tot behoud der scholen, b moet volgen. Ook de heer Breed wil alle steun verleenen, daar anders binnen enkele dagen de twee scholen zouden worden opgeheven. De heer Gootjes meent, dat wij in een tijd als deze ons offers moeten getroosten en wil niet in beroep gaan, het zal niet helpen. De heer Wit zegt dat de Raad in beginsel voor be houd der scholen was, dat standpunt moet men hand haven. Voorzitter wijst, op vele pogingen die zijn gedaan om de scholen te behouden. Ged. Staten zijn niet zoo ver gegaan orn alle drie scholen op te heffen. Eén blijft er over en de Raad had zich reeds uitgesproken als dit nog maar mocht geschieden. Beroep zal ons niet haten, wij kennen het standpunt van den minister in deze. En bovendien geeft de opheffing ook voor de gemeente een bezuiniging van beteekenis, spr. noemt ongeveer f2000.Spr. wil ook dit even noemen. De heer Glas wijst, op de achterstelling van het platteland ook in deze en trekt een vergelijking met Amsterdam. Wij moeten alles tot behoud doen. De andere heeren laten zich ook nogmaals in dezen geest uit en wordt met één stem, des heeren Gootjes tegen, besloten bij de Kroon in heroep te gaan. Voorzitter geeft nog in overweging, dat als men de scholen opheft, dit te doen tegen 1 Mei. Dit wordt goedgevonden. Mededeeling werd vervolgens gedaan van een brief der Ver. van Nederl. Gemeenten inzake art 205 L.O.-wet "20 wat betreft de vergoeding der gemeenten voor bestaande gebouwen voor het Bijzonder onder wijs. Hoewel de Vereeniging van Ned. Gem. In haar pogen om daarin verbetering te krijgen, nog niet veel succes heeft gehad, zal zij blijven ageeren. De gemeentebegrootlng. Op voorstel van B. en W. wordt de begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1934. in verband met enkele bemerkingen, van Ged. Staten dien overeen komstig gewijzigd. Allen voor. De hegrooting over 1933 wordt door af- en over schrijving eveneens gewijzigd. Allen voor. Bet r.ienwe raadslid. Na onderzoek der geloofsbrieven van het benoem de raadslid, den heer A. Brak, wordt besloten tot toe lating. Een gratificatie. B. en W. stellen den raad voor den heer G. S. Sloof voor de vele bemoeiingen inzake werkverschaffing voor het jaar 1933, een vergoeding te verleenen van f50. Allen voor. Redactie landharen. Vervolgens stellen B. en W. voor aan de huurders der gcmeentelanderijcn, behoudens een enkele uit zondering, een reductie te verleenen over 1933 van 40 en voor de gemeentetuintjes van 25 nister Marchant, nu worden de bakens niet vooruit, maar liefst 50 jaren minstens achteruit verplaatst. Het is voor de kinderen een heele slag, maar niet minder voor de betrokken ouders. Vele arme kindertjes zullen ln weer en wind moeten gaan, onvoldoende gekleed, misschien wel onvoldoende gevoed ook. Spr. ziet de kleine peuters reeds worstelen tegen den storm. De heer Gaijaard besluit met de hoop uit te spreken dat het gemeentebestuur van N Niedorp, begaan met deze kleinen, zal kunnen besluiten voor een vervoer middel te zorgen en de kinderen op te nemen op de schooi te Nieuwe Niedorp. Dan zal er tenminste bij alle misère nog één licht puntje wezen en wel, dat do kinderen ontvangen goed onderwijs in een goed en mooi schoolgebouw. Ds heer Olie sluit zich bij de gesproken woorden ge heel aan. Spr. is in staat om een krachtig woord van protest te doen hooren tegen dit genomen besluit, maar zal dat hier niet doen. De heer Olie geeft echter de ver zekering dat deze niet zal uitblijven. De wegen zijn 's zomers verre van ln goeden staat en nu de kinderen dan wellicht zullen moeten loopen, hoopt de heer Olie dat de Banne zal zorgen, voor goed begaanbare wegen. Spr. wil geen pressie uitgeoefend zien op de ouders der kinderen van de Langereizer school, maar wil ln t openbaar verklaren, vooral nu vele ouders het vertrou wen in 't gemeentebestuur van Hoogwoud hebben ver loren, dat de kleinen welkom zullen zijn op de school te Nieuwe Niedorp en ais anderen zullen worden tegemoet getreden. Voorzitter deelt mede, dat B. en W. met het lot der kinderen is begaan en genegen zal blijken te zijn voor hen te doen wat mogelijk is. Aan 't vervoer kleven nog moeilijkheden, maar men zal trachten deze te overwin nen. Ook Voorzitter ls er tegen dat op ouders eenige pressie zal worden uitgeoefend, al spreekt het vanzelf dat ieder kind welkom zal zijn. 't Is te hopen dat er zooveel leerlingen bijkomen dat de 4e leerkracht kan worden behouden, en 't leegstaande lokaal weer in ge bruik kan worden genomen. Met ingang van 1 Januari Is als tijdelijk hoofd der school, wegens ziekte van den tegenwoordigen, aangesteld de heer B Verhoeven. Den heer Stennenberg, die gedurende eenige maanden deze functie waarnam, wordt een woord van lof gebracht voor de wijze, waarop hij zich van zijn taak kweet. De heer Olie wenscht de gemeente geluk met de tlj- ''rliike benoemine van den heer Verhoeven, die, het l* bekend, een uitstekende leerkracht la De rondvraag. De heer Olie wijst er in de rondvraag op, dat de hond van bakker Wit een gevaar is langs den weg. Voorzitter zegt van deze opmerking goede nota te rullen nemen en zegt een onderzoek toe. Niets meer aan de orde zijnde, volgt sluiting. De uitzondering betreft alleen Cor Wijn, die huurt voor f 1 per snees. De bepaling wordt toegevoegd: als de huursom voor 1 Mei is betaald Bij niet nakoming hiervan zal over d'e gevallen met den Raad overleg worden gepleegd Allen voor. Benoemingen. Tot plaatsvervanger Hoofd- en Centraal Stembu reau. vacature Blom, wordt benoemd de heer A. Brak. Tot Hd voor Stembureau I, zelfde vacature, de heer A. Brak. Voor idem stembureau II, vacature v. d. Velde, de heer P. Eenhoorn. In de vacature Blom voor plaatsvervanger van den Vlecschkeurlnsrdienst benoemd de raad den heer A. Brak met 3 stemmen. Daar de heer Brak echter nog geen raadslid is en de benoeming uit de Raadsleden mofct gpschieden. za' deze benoeming tot volgende vergadering worden uitgesteld. Tot armvoogd wordt herbenoemd de heer J. Scher- merhorn, met 3 stemmen, 2 stemmen op den heer A. P. Blaauw, no. 2 van de voordracht door het Arm bestuur opgemaakt De heer Van Drunen had eerst nog gevraagd waar om geen aanbeveling van B. en W. Voorzitter licht in dat door het Armbestuur een voordracht moet worden opgemaakt- De heer Breed wijst op zijn vorig maal geuit ver langen om ook uit arbeiderskringen een keus te t»en. Dit was nu alweer niet geschiedt ofschoon het hem toch was toegezegd. De heer Glas had begrepen dat dit alleen bedoeld was bij vacature. De heer Breed dacht dat dit nu evengoed kon. no. 2 b.v. had iemand uit arbeiderskringen kunnen zijn. Voorzitter zegt dat hem bij informatie was gebleken, dat de heer Blaauw van zijn voordracht niets afwist en ook geen benoeming zou aannemen. Er wordt nu op uitstel der benoeming aangedron gen. Maar Voorzitter zegt dat dit vóór 1 Januari moet geschieden, anders is er geen jtflministrateur. Wij hooren den heer Van Drunen zeggen, dat hot een echte lijdensgeschiedenis blijft op dezo wijze. Volgt verkiezing van leden in de commissie tot we ring van schoolverzuim, wegens periodieke aftreding van de heeren W. C. Speets, P. Zomerdijk en wegens bedanken van den heer J. de Geus Kz. Gekozen worden de heeren S. Speets, Zomerdijk en S. Cnossen. In de commissie van toezicht op het lager onder wijs (vacature v. d. Velde en J. L. Theunis) worden verkozen de heeren K. Kistemaker en S. Cnossen. Tot gevolmachtigde voor uitoefening van het stem recht bij de voor de gemeente in aanmerking komende waterschappen, wordt benoemd de heer A. Klerk. Rondvraag. De heer Van Drunen wijst op het feit, dat de minis ter een Kerstgave voor de werkeloozen toestaat Voorzitter zegt dat B. en W. het hebben bespro ken, maar er niet voor zijn. Het zijn alleen steun- trekkenden die kunnen genieten en dat achten B. en W. tegenover de velen in de gemeente die het niet kunnen krijsren en in nog ongunstiger toestand ver- keeren, onbillijk. De heer Van Drunen acht het zeer verkeerd steds te kijken naar hen die het nog minder hebben. Laat ons de menschen helpen bij wie dat mogelijk is. Voorzitter wijst op den' steun, ook in den vorm van brandstoffen. Verder kan de gemeente niet gaan. De heer Van Drunen vindt het juist een prachfge- dachte om met Kerstmis iets extra's te geven en spr. dringt er met klem van redenen op aan. De heer Breed ziet hier nu juist geen Kerstgave in, maar een vergoeding voor 't niet stemnelen op de Kerstdagen. Die schade wordt op deze wijze vergoed. Voorzitter merkt op dat dit niet juist is, de men schen vangen ook voor de beide Kerstdagen, van scha de is geen sprake. Dit laatste is voor den heer Breed geen reden om nu niet een extra gave te geven op Kerstmis. De men schen kunnen het best gebruiken. De bewuste circulaire van den minister komt ter tafel en wordt voorgelezen. De heer Glas is tegen deze extragave nu blijkt dat ook de Kerstdagen worden uitbetaald. Spr. wijst op den ellendigen toestand der tuinders, die lang niet hebben wat de hier bedoelden wel hebben. Spr. moét ook op het gemeentebelang letten. Na nog eenige discussie wordt het voorstel Van Drunen om een Kerstgave te geven, verworpen. Vóór de heeren Breed en Van Drunen. De heer Van Drunen informeert in welke topstand de menschen moeten zijn om in aanmerking te komen voor steun. Voorzitter zegt dat de steunverleening aan B. en W. is opgedragen. Na afloop der vergadoring wil spr. hierover wel praten.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6