Mist boven Zuid-Engeland. en Hst Kanaal. In een aschtrechter gestikt Van het kastje naar den muur. Gauw f 1000.verdiend. De heer Mr. Buiskool sluit zich bij het betoog van den heer Van Erp aan, de post van de commissie be hoeft niet uitsluitend te worden gehandhaafd tegen over den belastingpost,, want mogelijk is het dat op andere wijze een gat wordt gevonden. De heer Van Nuland wijst er met klem op, dat de post noodig is om tot belastingverlaging te kunnen komen. Het voorstel van de commissie wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen; voor stemden de heeren Van Nuland. Bakker, Orsel, Stam. Klaver en Schoorl, zoodat de school voor afbraak zal worden verkocht. De heer Orsel verklaart zich tegen een verhooging van subsidie met f 100 aan Schagen s Harmoniekapel. Spr. wil f50 ten voordeele doen komen aan de be grooting en f50 aan do Schager Leesbibliotheek. Nadat de Voorzitter erop had gewezen, dat het nu de Harmonie in een ander lokaal zal moeten re- peteeren, billijk is de subsidie te verhoogen, wil de heer Orsel die eerste f 50 wel extra aan de Harmonie kapel verleenen. Na verdediging door de commissie wordt haar voor stel zonder hoofdelijke stemming aangenomen, de heer Orsel zal straks nader terug komen op subsi dieeren van de Schager Leesbibliotheek. De boventallige onderwijzers. Door B. en W. was de begrootingscommissie inge licht dat in volgno. 193 worden geraamd de jarawed- den voor 8 onderwijzers (hoofd der school inbegrepen) Er zijn 9 onderwijzers aan de school verbonden, waar door de jaarwedde van 1 boventallige onderwijzer (B. Brouwer) ten laste der gemeente blijft. Rekening is gehouden met de voorgenomen opheffing van scholen in naburige gemeenten, waardoor het aantal leerlingen der O.L. school in onze gemeente zou stij gen. Zoodra omtrent deze opheffing zekerheid is ver kregen, zal dit punt bij den raad aanhangig worden gemaakt. De heer Schoorl brengt hier ter sprake, dat de heer Brouwer in den ouderavond van de O. L. school heeft medegedeeld, dat de begrootingscommissie 2 boven tallige onderwijzers wilde doen ontslaan. Krachtig wil spr. tegen die mcdedeeling opkomen, want mei geen enkel woord heeft de commissie over het ont slaan van boventallige onderwijzers gesproken en van de commissie is ook geen enkel voorstel daartoe te verwachten. De commissie is bereid, na de toelichting door B. en W. een afwachtende houding aan te ne men. Een dergelijke mededeeling door den heer Brou wer acht spr. zeer verkeerd, ja eigenlijk is het een insinuatie. Hierna wordt gepauzeerd. Wat er verder kwam. Door de Comnfissie was gewezen op de hcoge kos ten van het watergebruik aan de O. L. school. B. en W. deelden mede, dat reeds maatregelen waren getroffen, om tot beperking van het watergebruik te komen. De commissie stelde voor de subsidie voor de R.K. bewaarschool met f50 te verhoogen. B. en W. advi seerden afwijzend. Het voorstel van de commissie werd aangenomen, de beide wethouders stemden tegen. Armenzorg en werkloozensteun. De commissie wees op de hooge kosten van ar menzorg en werkloozensteun en zij vraagt of niet te spoedig steun wordt verleend en of niet meer steun in natura moet worden verleend Bij dit onderwerp komt tevens ter sprake het rap port over de conferentie die B. en W. met een com missie uit Ged. Staten hadden over vervroegde uit voering van de kanaal- en havenwerken. (Zie het no. van Donderdag jl.). De Voorzitter zegt, dat het hier een heele kluif betreft en dat daarom armenzorg en havenwerken afzonderlijk zullen worden behandeld. Allereerst komt aan de orde armenzorg, waarover de,commissie comitévergadering wenscht De raad gaat dus in comité. Weer op stoot Na heropening verlaat de heer Van Nuland wegens ongesteldheid de vergadering. Do heer Schoorl zegt, dat de door B. enW. gege ven cijfers aan de commissie bekend waren en nog temeer voor de opvatting van de commissie klemmen. De commissie heeft dan ook in de richting van werk verruiming willen sturen en vandaar dat op ver vroegde uitvoering van de kanaal- en havenwerken is aangedrongen. B. en W. hebben de benoeming van een commissie adhoc verhinderd, wat spr. niet tactisch vond. Uit het rapport is wel gebleken dat het benoemen van een commissie adhoc gewenscht ware geweest. Gebleken is nl. dat in Haarlem de belangen van de gemeente dienen te worden verde digd en spr. dankt den Voorzitter voor de wijze waarop hij van zich af gesproken heeft, terwijl de wethouders met de commissie hebben omgesprongen als de bonden met de worst. In Haarlem is voor 100 gebleken, waarvoor de commissie in de vorige vergadering heeft gewaar schuwd, nl. zooveel mogelijk machinale uilvoering en in een tijd dat werkverruiming het meest drin gend is, en 25, hoogstens 30 uit de streek, dus niet uit Schagen, alles echter nog op papier. Een groot aantal arbeiders zullen dus naar S :hagen komen, door venters bediend, en dus niet ten hate van on zen middenstand en na afloop van de werkzaamhe den ten laste van de gemeente komend. Er is dus alle reden met kracht op te treden om onze be langen te behartigen. Na het gesprokene in comitévergadering heeft de commissie haar voorstellen eenigszins gewijzigd, met den post ziekenhuisverpleging gaat ze accoord met het voorstel van B. en W., dus geen korting van f500. De Voorzitter merkt op, dat een dergelijke korting ook zeer onverstandig zou zijn. Als er een 2ieke is, zal hij geholpen moeten worden. Meer steunen in natura blijft de commissie wen- schelijk achten, maar wil de betrokken post niet met f1500, doch met f 1000 verminderen. Naar werkverruiming moet nu eenmaal gezocht worden. De Voorzitter wijst er op dat er heel wat menschen zijn, die niet naar de werkverschaffing verwezen kunnen worden. B. cn W hebben reeds toegezegd dat ze zooveel mogelijk zullen trachten de arbeiders te werk te stellen. Het voorstel der commissie is slechts een 3chijn-bezuinigi ng. Wat de post werkverschaffing betreft, de commis sie stelde voor den post met f3510.— te verminderen, nu stelt ze voor een korting van f2260.den post crisis-werkloozen niet met f 2000.maar met f 1750 te verminderen, enz. Waar in verband met een mededeeling van den Voorzitter, voor den aanvang der vergadering de sa larisregeling en het verhaal van pensioenbijdrage straks ter sprake zullen komen, zou de commissie, als de raad tot overeenstemming kon komen, en het tot een hopelijk niet te diep ingrijpen in de salaris regeling zou komen, het vrij komende bedrag voor de posten die de commissie hier aankluiven willen, be schikbaar stellen. In verband daarmee zou de heer Schoorl voorloo- pig deze posten nog wat willen aanhouden totdat de salarisregeling is behandeld. Algemeen vindt men het voorstel van den heer Schoorl, om een besluit aan te houden tot verder in deze vergadering, zeer wonderlijk. Men dient te han delen na elk punt. De heer Schoorl zegt dan, dat de commissie haar voorstellen zal handhaven. De heer Van Erp zegt dat de commissie nu wel voorstellen kan doen tot verlagingen, maar als de begroote sommen noodig zijn, zullen ze moeten wor den aangewend. Spreker noemt het bitter vreemd, dat de heer Schoorl kan spreken namens de begrootings commissie. De heer Mr. Buiskool kan zich er ook niet bij neer leggen. De verkoopquaestie van de oude school duldde geen uitstel het ging om een duizend gulden en nu kunnen deze belangrijke punten wel uitstel dul den. De heer De Vries komt nog even terug op het ge zegde over het bezoek aan Haarlem van B. en W. De heer Schoorl zei o.a. dat de houding van de wet houders slap was en desillusioneerend was, maar in Haarlem bleek dat er nooit iets was toegezegd in ver band met de kanalisatiewerken, iets wat de heer Schoorl in de vorige vergadering verklaarde. Het lid van Ged. Staten, de heer Kooiman heeft alleen zijn eigen meening uitgesproken. De heer De Veer betreurt het dat in Haarlem niet is ter sprake gebracht de quaestie der wegen. Spreker wil aan Prov. Waterstaat voorstellen om onder Scha ger arbeiders te verstaan hen, die vóór 1 Januari 1934 in de gemeente woonachtig waren. De Voorzitter: Wij stelden voor van 3 maanden vóór den aanvang der werken. De heer Orsel meent, dat nu maar door Ged. Staten wordt voorgesteld 25 a 30 Schager arbeiders te werk te stellen, hij niet met het voorstel tot verlaging kan meegaan. Spreker is vanmeening dat de aanbe stedingsvoorwaarden moeten behelzen, dat meer dan 30 arbeiders Schagenaars moeten zijn. De heer Blaauboer is niet zoo ongerust over het uit voeren der werken met. behulp van machines. Graaf werk zal handenarbeid worden, uit te voeren door minstens 25 Schagenaars. Dat zegde Waterstaat ons voorwaardelijk toe. Totaal nJ. 33 waarvan 8 uit de streek. We dienen niet te vergeten dat arbeiders worden gevonden .ie omdat het werk gemakkelijk is, liever voor wat minder loon in de Wierintermeer werken. De heer Schoorl" hoopt, dat streng de hand zal wor den gehouden aan wat is toegezegd en niets zal wor den toegegeven. De heer Klaver merkt op, dat het werk aan de ka naaiwerken zeer zwaar is en het dan niet te verwon deren moet zijn als een of ander liever in de Wie ringermeer werkJ. De heer Schoorl bespreekt de uitvoering van de haven- en zwaaikom door de provincie en citeert daar bij onder, groote hilariteit uit de Schager Courant Voorzitter merkt op dat het eind er van zoek is en er nu wel eens gestemd mag worden, al heeft spreker alle respect voor het werk der commissie. De heer Schoorl meent dat het gezien de te berde gebrachte feiten, beter is de voorstellen der commis sie terug te nemen, maar dringt er^iogmaals op aan zooveel mogelijk werk aan Schagenaars op te doen dragen. De commissie neemt dus haar voors'ellon t.a.v. armenzorg, werkloozensteun en steun aan crisis- werkloozen terug. Grondbedrijf, gasbedrijf en eierveiling gaan onder de hamer door, zonder eenige discussie. Salarissen 8Vz pensioenkorting. Komen aan de orde de beschouwingen van de min derheid van de begrootingscommisie over de sala rissen. De Voorzitter spreekt er zijn verwondering over uit, dat waar de gemeentebesturen voor 1 November de be grootingen moeten hebben, vastgesteld, in'deze da^en nog een stroom van circulaires binnenkomen en zoo kwam vandaag een circulaire van Ged. Staten in, waarin wordt medegedeeld, dat thans verlaging van pensioenbijdragen kan worden geheven van de sa larissen var burgemeester, secretaris en ontvanger cn Ged. Staten vragen hierover het oordeel van den Raad. De korting op de jaarwedden blijft bestaan, evenwel over het salaris met aftrek van de pensioens bijdrage. B. en W. stellen nu voor op de salarissen een ver haal van pensioensbijdrage van 8)4 toe te passen. De heer Van Erp vraagt, of medegedeeld wordt welke baten dit verhaal voor de gemeente beteekent, doch de Voorzitter antwoordt dat dit niet onmid dellijk is te zeggen. Ook wordt er op gewezen, dat de organisaties ge hoord dienen te worden, waarop de heer Van Erp den wensch uit, dat dit instituut, georganiseerd over leg, zou gauw mogelijk zal verdwijnen. Het is thans regeeren, met de principes over boord gooien. De heer De Vries beeft het ook, door den nood daartoe gedwongen, voorgesteld. De heer Orsel vindt, dat er tegenwoordig te veel gezegd wordt, dat mep noodgedwongen tot iets over gaat. Met het oog op de verhooging van levensmid delen, den hoogen woninghuur enz., zal spr. tegen het voorstel stemmen. De heer Van Erp vraagt den heer Orsel dan maar eens aan te geven op welke andere wijze de baten gevonden kunnen worden. Er komt tenslotte een einde aan het verhoogen van belasting, want vele kunnen de belasting niet meer betalen. De vraag of het pensioensverhaal op de salarissen van het personeel der bedrijven zaf worden verhaald, zal onder de oogen worden gezien, wanneer B. en W. het bedrag van dit verhaal kunnen noemen, want do raad zal nog wel eens een vergadering aan de be grooting moeten wijden. Het voorstel van B. en W. 8)4 pensioensverhaal wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen, tegen stemden de heeren Bakker en Orsel. De ontvangsten. Voor wat betreft een gewijzigde legesverordening kan de raad er in mee gaan, dat B. en W. met een voorstel komen. De commissie handhaaft haar voorstel niet to. van tonnen en riolen. Een belasting wegens gebouwde eigendommen wordt aangevuld met het voorstel door de Begroo tingscommissie gedaan, De heer Van Erp is tegen invoering van nieuwe belastingen, b.v. belasting op bouwgronden, zooals de commissie wil, ook een nieuwe straatbelasting en meent dat er wellicht op andere wijze gehandeld kan worden. De heer Schoorl zegt, dat ook de commissie het liefst geen extra belasting zou invoeren, maar het is ook hier een bittere noodzaa-K. De heer De Vries noemt het toch wel wat verre gaand als men nu reeds perceelen zou gaan belasten, die eerst in de verre, verre toekomst aan een weg zullen komen te liggen. De heer Blaauboer kan zich wel vereenigen met een principe-besluit, maar wil op de door de com missie in dezen genoemde bedragen geen direct be sluit nemen. B. en W. willen de straatbelasting wel aannemen, doch de bouwgrondbelasting niet. De straatbelasting te houden op 3 De commissie wil de zaak niet traineeren en wil de belasting op bouwterreinen dan wel laten varen en alleen de straatbelasting zien ingevoerd cp 3 Aldus wordt besloten. De bouwgrondbelasting wordt onderzocht door B. en W. voor de volgende begrooting. Met de ontwerp-verordening vereenigt de raad zich. Een prettige verrassing. De heer Schoorl kan dan de prettige verrassing brengen, dat bij de berekening der opcenten voor de gemeentefondsbelasting een foutje is gemaakt en wel doordat de gemeente is gekomen in de 3e klasse. Een gevolg hiervan is dat over 1100 aangeslagenen bere kend er bij komt f400. De hoofdsom van de gera. fondsbelasting wordt nu vermeerdert met f1126, wat dus een meevaller is. Verdere behandeling. Het rapport van de begrootingscommissie ls nu be handeld en wordt de begrooting verder afgehandeld. De heer Stam merkt op dat tot verhooging van het staangeld van de marktstalletjes is besloten, maar die verhooging is tot nu toe niet toegepast. De Voorzitter heeft die verhooging niet goed geoor deeld, ooadat naar gezegd is hier het hoogste staangeld wordt geheven. Evenwel niemand der raadsleden heeft zich er tegen verzet. Tot 1 November is er t.a.v. de dubbele belasting eenige soepelheid toegepast, maar vanaf 1 November is die verhooging Inderdaad toegepast De heer Stam vindt een marktgeld van 50 cent per M2. meer dan voldoende en acht het geen beawaar dat door plaatsgenooten 25 cent per M2. wordt betaald. De heer Van Erp heeft niet zoon bezwaar tegen die verheoging gezien het gebruik dat van die gelegen heid wordt gemaakt Gewezen wordt op het feit dat de Schager midden standers beginnen te klagen over de zeerzware concur rentie die zij krijgen te verduren, door het op de markt worpen van massa's Japansche en Duitscfce goederen. De heer Klaver merkt op, dat de ophaler van het marktgeld wel eens wat te soepel optreedt Besloten wordt van plaatsgenooten de helft van het marktgeld te heffen. De heer Van Erp wil de belasting voor benzlnpom- pen van f 20 op f 50 brengen, wat een vermeerdering brengt van 8 keer f 30 is f 240 beteekent De maat schappijen kunnen het wel betalen. De Voorzitter vreest dat dan de kip met de gouden eieren zal worden geslacht De heer Mr. Buiskool stelt voot de belasting op f 35 te bepalen. Het voosteJ-Mr. Buiskool wordt met 6 tegen 4 stem men aangenomen, tegen stemden de heeren De Veer. De Vries, Schoorl en Blaauboer. De heer Van Erp stelt voor den post presentiegelden raadsleden f 400 te schrappen, omdat nu van hooger- hand het voorbeeld wordt gegeven door pensioensver baal. De Voorzitter bepleit behoud van het kleine bedrag, f 3 per vergadering voor die avond- en nachtbijeen komsten. De heer Blaauboer wil het presentiegeld handhaven, maar zou dan willen dat niet dos avonds, doch overdag wordt vergaderd. De Voorzitter zegt dat dit voor een categorie raadsle den niet mogelijk is. Tenslotte is het de Voorzitter, die de vergadering uitschrijft, hoewel hij rekening houdt met de wenschen van de wethouders. Do heer Van Erp wijst op de ren bU de verkiezingen om. raadslid te worden, toch niet om dat presentiegeld. Zijn het bier nu zulke groote figuren die hier zitten. De Voorzitter zegt dat juist omdat het hier niet zulke groote figuren zijn, zoo lang wordt gepraat Den heer Bakker laten die f 30 per jaar Siberisch koud. als het de gemeentebelangen betreft maar wijst op de vele commissievergaderingen, waar geen vergoe ding van wordt gegeven. VERSTIJFD DOOR RHEUMATIEK. Liet alle tanden trekken. Maar de verbetering kwam door iets anders. We hebben juist mededeeling gekregen van een zeer merkwaardig herstel van ernstige rheumatiek. De ernstige toestand van dezen man en den stap. die ten slotte leidde tot zijn herstel, heeft hij in den volgenden brief beschreven: „Jaren lang leed ik aan rheumatiek. Ik had al mijn tanden laten trekken, maar ik merkte geen verbetering. Een jaar geleden werd ik voor 14 we ken opgenomen, zoo goed als verstijfd Toen ik thuis kwam ging ik door met medicijnen nemen, maar ik begon toch weer achteruit te gaan. Een vriend van me liet mij Kruschen Salts nrnbeeren en met vreug de kan ik nu constatecren, dat ik sin is dien tijd éfeeds vooruit ben gegaan.'' H. P. Geen middel kan blijvende verbetering brengen van rheumatiek, tenzij het drie verschillende wer kingen verricht. Deze zijn: a. neutraliscering van het kwaadaardig urinezuur dat de pijn veroorzaakt: b. verdrijving van het urinezuur uit het lichaam: c. voorkoming van verdere ophooping van urine zuur. De zes verschillende zouten in Kruschen nu ver richten alle drie genoemde functies Twee der ingre diënten in Kruschen vormen het meest werkzame oplossingsmiddel van urinezuur, dai de medische wetenschap kent. Andere zouten in Kruschen heb ben een aansporenden invloed op de afvoerorganen en helpen zoodoende om het opgeloste urinezuur langs den natuurlijken weg t» verwijderen. Weer an dere zouten voorkomen, dat voe Iselrasten in de in gewanden zouden gisten en maken daardoor on mogelijk, dat er weer een teveel aan kwaadaardig urinezuur kan ontstaan. Dat is de oorzaak van de blijvende verbetering door „de kleine, dageiijksche dosis". Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f0.90 en fl.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flescn zoowel als op de buitenverpakkinig de naam Rowntroe Han dels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) Ernstige belemmering van het verkeer. V.D. verneemt uit Londen: Boven geheel Zuld-Engeland en het Kanaal heeft Donderdagavond en gisternacht een buitengewoon dich te mist gehangen, waardoor het verkeer ernstig belem merd werd en vele vekeersongevallen werden veroor zaakt Ter hoogte van Dungeness kwam het Nederland- sche atoomscip Vulcanus van de K.N.S.M. ln aanvaring met het Engelsche stoomschip Fermain. Beide schepen weden licht beschadigd, waarschijnlijk echter boven de waterlijn, want belde schepen hebben hun reis voort gezet De Majestlo, die Donderdag naar Amerika had moe ten vertrekken, is te Southampton blijven liggen. Vele vrachtschepen liggen hulpeloos in het Kanaal en ter hoogte van Dungeness ligt een heele reeks van schepen die door den mist niet verder durven varen. Een der Kanaalbooten had zeven uur noodig om den Ingang van de haven van Boulogne te vinden, aangezien de mlstsirenes op de havenhoofden te Boulogne defect waren. Vreeselljk ongeluk ln v. d. Bergh's fabrie ken te Botterdam. In het pakhuis van de N.V. v. d. Bergh's fabrieken te Rotterdam is gisterochtend een vreeselijk ongeluk gebeurd, dat den 23-jarigen chauffeur L. de Reus, het leven heeft gekost. Bij genoemde fabriek bestaat de gewoonte een paar maal in de week het koolasch op te ruimen, waarmee de expediteur Franssehen is belast. Om deze werkzaamhe den te vergemakkelijken is aan den buitenkant van de fabriek aan de zijde van de Röntgenstraat een vier me ter hooge trechter gebouwd waar het koolasch in wordt gestort. Onder aan dezen trechter zit een schuif, waar onder een vrachtauto gereden kan worden. Verwijdert men de schuif, dan valt de koolasch ln de laadbak van de vrachtauto. Met de bediening van den trechter was de chauffeur de Reus belast. Tengevolge van den vorst heeft men den trechter ge- De heer Orsel denkt dat Ged. Staten schrapping ook wel niet zouden goedvinden. Het voorstel-Van Erp wordt verworpen met 8 tegen 2 stemmen, voor stemden de heeren Van Erp en Mr. Buis kool. De heer Van Erp verzocht B. en W. om er bij de lei ders van de bedrijven er op aan te dringen, dat paai en perk wordt gesteld aan de uitbetaling van overuren, omdat het thans reeds een bevoorrechting is. De Voorzitter wijst er op dat de belooning der over uren is geregeld in het werklledenreglemenL B. en W. zullen het onder de oogen zien. Bij de begrooting van het gasbedrijf stelt de heer Mr. Bulskool voor om het bedrag van f 226 te storten door den gasdirecteur (steekgelden) te schrappen. Over dit voorstel staakten de stemmen, 5 tegen 5, te gen stemden de heeren De Veer, Bakker, De Vries, Schoorl en Blaauboer. Zal dus in de volgende vergadering opnieuw in stem ming worden gebracht. Bij de behandeling van de subsidiën stelt dan de heer Orsel voor aan de Schager Leesbibliotheek een sub sidie van f 50 te geven. B. en W. stelden voor geen subsidie te verleenen, om dat de heer De Vries had vernomen dat de Bibliotheek de subsidie dit jaar niet zoo noodig had. Met 7 tegen 3 stemmen wordt het voorstel-Orsel ver worpen. voor stemden de heeren Bakker, Orsel en Mr. Buiskool. Omdat geen aanvrage daartoe was ingekomen, wordt besloten geen subsidie te verleenen aan het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. De begrootingen zijn hiermee behandeld en zullen dus ln verband met het besluit tot het verhaal van pensi oensbijdragen in een slotvergadering definitief worden vastgesteld. De rondvraag. Bij de rondvraag zegt de heer Klaver dat het waar schuwingsbord voor automobilisten by de R.K. school te klein is en met het oog op het gevaar daar ter plaaise verzocht spr. achter het perceel van den heer Kroone een flink waarschuwingsbord te plaatsen. B. en W. zullen het bespreken De heer Orsel heeft gehoord dat de georganiseerde werkloozen, wat steun betreft, gelijkgesteld worden met ongeorganiseerde werkloozen en dat zij, die niet lang ge noeg georganiseerd zijn, als ongeorganiseerd worden be schouwd. In Winkel geschiedt dat anders en daarom vraagt spr. of het hier volgens een ministerieel besluit ia De Voorzitter zegt ondc: k toe, ai die voorschrif ten is voor spr. een labyrl:.:. De heer Orsel vraagt of gedacht is aan de 25 pet. Kerstgave. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Te half twaalf volgde sluiting. ruimen tijd niet kunnen ledigen, zoodat deze gisteroch tend boordevol zat De Reus kreeg opdracht den trechter leeg te storten. Wat er precies is gebeurd, is niet komen vast te staan. Vermoedelijk heeft de man de koolasch willen aanstampen, wat hij wel meer deed, en is toen In het gruis geraakt Een tijdje later bemerkte de heer Franssen dat de vrachtauto onder den trechter onbeheerd stond. Hij vond dit vreemd en waarschuwde het personeel van de fabriek dat een half uur lang bezig bleef de Reus te zoeken. Toen men hem nergens vond rees een vreese lijk vermoeden. Men opende de schuif van den trechter waaruit met een lawine van gruis twee beenen mee kwamen. Enkele omwonenden hebben den ongelukkige verder uit den trechter getrokken en onmiddellijk dr. v. d. Does gewaarschuwd. Onder diens leiding is kunst matige ademhaling toegepast en de G.G.D. heeft later getracht met injecties de levensgeesten op te wekkeq. Helaas te vergeefs. Het lijk van den ongelukkige, die een vrouw nalaat, is naar het ziekenhuis aaa den Coolsingel overgebracht. DE MODERNE BUREAUCRATIE MAAKT WEER EENS EEN SLACHTOFFER WELK EEN „LIJDENSWEG" EEN WINKELIER TE NIJMEGEN MOEST GAAN Wetgeving en administratie zijn er, ln dezen noodtyd, niet gemakkelijker op geworden. Toch kan. met allen eerbied voor het bestuur der za ken, niet worden ontkend, dat met wat goeden wil en meer activiteit van betrokken ambtenaren het slachtof fer der moderne bureaucratie minder gehavend uit den strijd zou kunnen treden, zoo schrijft de „Geld." Hot blad kwam een dezer dagen de volgende lijdensgeschie denis ter oore. Een winkelier te Nijmegen ontving goederen uit het buitenland. Hij vertrok naar de douane, doch werd te ruggewezen met het verzoek zich van een bewijs van herkomst te voorzien, waarmede hy eenige dagen later welgemoed opnieuw naar de douane toog. Daar werd hem medegedeeld, dat dit bewijs moest worden gelega liseerd door den burgemeester van de plaats van her komst, Ook dit geschiedde, doch thans werd den arme overlegging van een consent gevraagd. Onmiddeliyk ging een brief naar de Crisis in- en uit- voercentrale in Den Haag. Na 10 lange dagen kwam eindeiyk de brief uit Den Haag, doch de inhoud bevatte slechts een verzoek om opzending van de facaturen. Ook dit geschiedde en 8 dagen later kwam het zoo vurig begeerde consent. Uitgerust thans met facturen, gelegaliseerd bewys van herkomst en consent trok andermaal onze winkelier naar de douane. Doch ook thans waren deze ambtenaren niet tevreden Het consent moest worden overgelegd aan de Kamer van Koophandel. Ook dit geschiedde. Maar weer werd de zwaar beproefde man teruggewezen, want er moest nog consent worden gegeven van de f 4 vracht. Er ontwikkelde zich weer een langdurige correspon dentie met de Crisis In- en uitvoercentrale. De afloop van het geval is ons nog niet bekend. Mis schien dat later alles nog in orde komt! Het verhaal ls niet zoo droevig als dat van Saldjah, maar het ls mins tens even lang. Wat beroepsschaatsenrijders ln één week aan prijzen kunnen binnenhalen. Toen by de eerste hardrijderijen op de korte baan on der beroepsrijders in Friesland in het jongste qsselzoen den rijdersS. Molenaar te Jourt en T. Terpstra te Olde- boorn bleek, dat zy tot de snelste ryders behoorden, be sloten ze met hun belden buiten Friesland hun geluk ta beproeven en wel in de provincie Zuid-Holland. Van Gouda uit togen zy er dageiyks op uit om deel te nemen aan wedstryden ln die omgeving, aldus het „Hsbl" Gisteren keerden zy in Friesland terug en het bleek dat zy over het resultaat van hun excursie zeer tevre den waren. In ruim een week tijd hadden zy ieder 500 gulden aan prijzen gewonnen. Over het algemeen was de stryd er niet zoo zwaar geweest als in Friesland. Hier en daar hadden echter „Hollandsche rijders flink party gegeven Zy hadden het zelfs een keer tegen een „Hollander" moeten afleggen, n.1. tegen De Jong uit Lekkerkerk.

Schager Courant | 1933 | | pagina 14