De laatste zitting van het Kantongerecht. Kijken is Koopen bij CLQECK Zaterdag 23 December 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9404 De aanrijding aan de Stolpen. MODERNE FOTO'S en VERGROOTINGEN Fotogr. Atelier ARPAD MOLDOVAH - Nieuwe Niedorp Schagert. Donderdag werd de laatste zitting gehouden van het Kantongerecht te Schagen. De rol vermeldde zeer veel zaken en zaakjes, waarvan wel zeer veel belangstelling trok de door ons aangekondigde aanrijdingszaak op 2 Juni j.1. aan de Stolpen, waarbij zoo men weet, de heer L Strijder den dood vond. 'Als kantonrechter fungeert ook nu weer Mr. J. A. E. Bulskool uit Schagen. Als de openbare terechtzitting zal aanvangen, stroomt de zaal voL Voor tot afhandeling der zaken wordt overgegaan, verheft de waarnemend kantonrechter zich van zijn zetel voor 't uitspreken van een laatst inleidend woord. Mr. Buiskool zegt, dat dit de laatste zitting is, welke te Schagen zal worden gehouden. In 1811 werd 't kan- tongerecht hier ter plaatse ingesteld, zoodat bijkans 1V£ eeuw de rechtpleging is behartigd geworden. Het moet dan ook wel eenige verbazing wekken, da,t mu, na eeuw, het besluit is gevallen om 't kanton gerecht op te heffen. Gedurende dezen tijd is wel zeer duidelijk de behoefte gebleken en zeer veel zaken zijn berecht. Een bezuinigingsmaatregel is oorzaak dat het kantongerecht verdwijnen moet Spr. twijfelt niet. of in de naaste toekomst zal 't blijken, dat deze opheffing niet goed is gezien en dat de belangen van de platte landsbevolking in deze streek ernstig worden benadeeld daardoor Bij deze laatste zitting wil spr. dan deurwaar der Van Huit, die jaren nauw aan 't kantongerecht is verbonden geweest, toewenschen, dat hij in andere kan tons met even veel genoegen zal mogen arbeiden als hier steeds het geval is geweest. Ook conciërge Rong mag spreker niet vergeten en dankt hem voor zijn hulp en bereidwilligheid steeds be toond. Namens de regeering in opdracht van den Minister van Justitie, brengt Mr. Buiskool dank aan de leden van de Commissie voor Crisispachtzaken, die zeer veel belangrijk werk hebben verricht. Spr. dankt daarna de pers die steeds aanwezig was en op juiste wijze weerga ve deed van de berechtingen om tenslotte de hoop uit te spreken dat de belangen van de bevolking, welke steeds heeft geressorteerd onder dit kanton Schagen, in andere kantons niet zullen worden geschaad. Daarop neemt de ambtenaar van het openbare mi nisterie, de heer Mr. de Brueijs Tack 't woord. Voor mij, aldus spr., is 't een heele verandering. Na vele jaren zal ik niet meer hier in Sohagen behoeven te zijn. 't Past me, alle ambtenaren aan 't kantongerecht verbonden, hetzij rechtstreeks, hetzij zijdelings, dank te brengen, voor al, wat ze deden. Spreker wil en mag als ambte naar van 't openbaar gezag over de opheffing niet te veel zeggen, maar drukt er nogmaals zijn spijt over uit, dat het besluit tot opheffing is genomen. En zich wendend tot Mr. Buiskool: Na Mr Bastert kwam U als waarnemend kantonrechter veel in ons midden. De samenwerking is steeds prettig geweest. Stonden we vroeger en elders wel eens ieder aan een kant van de groene tafel, in gevallen, waar U als ver dediger optrad, nu werkten we veel samen en de wijze, waarop U de zaken heeft behandeld, is lofwaardig. Uw werk heeft steeds respect afgedwongen. Als kantonrech ter zal ik U missen, maar de vriendschap blijft bestaan. Ook 't scheiden van den griffier valt niet gemakkelijk. Jaren is de samenwerking goed geweest. Deurwaarder Van Huit heeft zich een waardig ambtenaar getoond en zijn werk was steeds te prijzen. Ook den conciërge wordt dank gebracht voor al wat hij deed voor het kan tongerecht. Nadat Mr. Buiskool dank heeft gebracht voor de tot hem gesproken woorden, wordt met de behandeling der zaken een aanvang gemaakt. Directeur Groninger Hypotheekkantoor staat terecht. Eisoh f200.boete of 100 dagen hechtenis. Als eerste verdachte verschijnt voor de groene tafel de 56-jarige H. D. M directeur van een hypotheekkan toor te Groningen In deze zaak zijn 5 getuigen gedagvaard, 4 a déchar ge, 1 a charge. Verdachte wordt juridisch bijgestaan door Mr. Sprengers uit Groningen. Den heer H. D. M. wordt ten laste gelegd dat hij als bestuurder van een 4-wielig motorrijtuig komende van richting Den Helder en gaande richting Alkmaar,, gaan de langs den Rijksweg, hoogst roekeloos heeft gereden, daar, waar deze Rijksweg den weg CallantsoogScha gen kruist, althans dat hij de veiligheid of vrijheid van het verkeer in gevaar heeft gebracht. Voorts dat zijn auto- niet was voorzien van twee, geheel van elkaar afhankelijk zijnde, goed werkende remmen. Gevolg van een en ander is geweest, dat de heer L. Strijder uit Schagen, die komende van de richting Callanjsoog, op een licht motorrijwiel, door de auto werd gegrepen en gedood. Na voorlezing van de tenlastelegging erkent verdachte op een vraag van den kantonrechter 't materleele feit, doch ontkent alle schuld. Als eerste getuige wordt gehoord gemeenteveldwach ter J Homan te Zijpe, die terstond na 't gebeurde pro ces vérbaai opmaakte en foto's liet nemen, voor welke activiteit Mr. Buiskool hem hulde brengt. Getuige Homan geeft een omstandig verslag van 't gebeurde. Hij was telefonisch gewaarschuwd en begaf zich direct naar de noodlottige plaats. De auto van den heer D. M. stond aan de rechterzijde van den weg, ter wijl 't slachtoffer eenige meters verder links van den weg lag. Nadat 's slachtoffer was weggevoerd, heeft ge tuige door een deskundige remproeven laten nemen, waaruit is komen vast te staan, dat de voetrem goed werkte, de handrem echter sleoht. Bij een snelheid van 50 K.M. per uur kwam de wagen, geremd met de handrem, na 6061 M. tot staan; bij een snelheid van 60 K.M., geremd met den voetrem, stond de auto, een groote open Hispano Suisa, op 15 Meter. Na het ongeval was een remspoor waair te nemen van 28 Meter. Vastgesteld kon worden dat de motor rijder met de linken-voorzijde van den auto is gegrepen, Getuige Homan merkt op, dat op grooten afstand is waar te nemen dat er een zijweg is, wanneer tmen komt uit de richting Den Helder. Het slachtoffer tenslotte stond als zéér voorzichtig bekend en stapte liever af dan iets te riskeeren. De verdediger van verdachte doet getuige eenige vragen o.a. of er meer ongelukken zijn gebeurd op dit punt, iets wat getuige bevestigend beantwoordt Voorts vraagt de verdediger of er niet vaak een goede geest is die daar 't verkeer regelt. Dit laatste is getuige niet bekend. Zeker, men waar schuwt wel eens, maar daarom kan niet gesproken worden van regelen van verkeer. Verdachte merkt nog op, dat hij ongeveer met een snelheid van 60 K.M. reed en ontkent dat de voetrem niet goed functionneerde, iets, wat tenlaste gelegd •wordt. Als tweede getuige komt voor 't hekje de 64-jange caféhouder Dirk Bakker, wonende vlak bij de plaats waar 't ongeval plaats vond. Getuige Bakker verklaart voor 't huis te hebben ge staan. Hy zag een auto aankomen met razende snel heid, deze stoof veoibij. De snelheid kan wel 90 a 100 KMper uur zijn geweest. Getuige zag ook Strijder aankomen. Op hetzelfde moiment was de auto op de onheilsplaats. Een hevige klap volgde. Strijder werd gegrepen en wel 10 Meter de lucht In geworpen. Hij viel met een smak ter aarde. Bakker had nog wel gezien dat de auto trachtte Strij der te ontkomen, maar dat lukte niet. Spreker noemt het rijden van den verdachte hoogst roekeloos, 't Bord van den A.N.W.B. geeft duidelijk aan, dat er een zij weg is. Deze zijweg (de Schagerweg) is niet duidelijk waarneembaar op grooteren afstand, doch op pijn. 30 Meter wèl. Bakker wijt 't ongeval aan de groote snelheid van den auto. Indien er langzamer gereden was, zou er tijd genoeg zijn geweest om te remmen en tot stilstand te j komen. De verdediger doet Bakker eenige vragen. Bij 't hier door volgend dispuut maakt Bakker zich kwaad en vooral als verdediger vraagt of Strijder wel in zijn café kwam. Dan barst getuige los en antwoordt met een flinke knoop erop: Neen! Spreker zegt niet gesteld te zijn op de opmerkingen van zulke snurkers. De volgende getuige is mej. M. Hoogerwerf, huls houdster bij den heer Bakker. Deze getuige zat voor 't huis, zag de bewuste auto met een razende snelheid aankomen en 't ongeluk gebeu ren. Ze is naar binnen gegaan en gebleven, 't Was vreeselijk De heer Klaas Schagen, monteur te Burgerbrug, legt daarop verklaringen af in verband met de door hem genomen remproeven. De handrem functionneerde slecht, de voetrem was echter schitteend in orde. Getuige N. Raven, een 23-jarig chauffeur, wonende in Wieringerwaard, schatte de autosnelheid op 80 a 90 KM. Getuige hoorde een vreeselijke klap, toen de bot sing plaats vond. Hij verklaart dat 't bord van den A. N.WJB zeker op 50 Meter afstands duidelijk waarneem baar is. Als laatste getuige (a charge) wordt gehoord Baro nesse I. C. L. M. van Imhof von Oberscbaumhof, Oos ten rijk sche van geboorte. Deze vrouwelijke getuige zat naast dey bestuurder Ze verklaart dat de verdachte zeker niet barder reed dan 60 KM. per uur. De zijweg was niet waarneembaar. De bestuurder van den auto heeft getracht den heer Strijder te ontwijken, maar dat gelukte niet. Den heer D. M. kwalificeert de Baronesse als een uitstekend chauffeur, die rustig en kalm rijdt. Hierna is 't woord aan het Openbaar Ministerie, die begint met deernis uit te spreken met 't slachtofferen de nagelaten betrekkingen. Uitvoerig behandelt het O. M. de schuldvraag, bespreekt de verklaringen der ge tuigen, om ten slotte tot de conclusie te komen dat ver dachte wel degelijk de schuld draagt van dit zoo droe vig afgeloooen ongeval. Een zware straf is hier zeker op zijn plaats. Geëischt wordt dan f 200 boete of 100 dagen hech tenis voor wat betreft 't onder sub I ten laste gelegde. Voor 't onder sub II ten laste gelegde, het niet voorzien hebben van goede remmen, luidt de eisch f 20 boete of 10 dagen. Hierop is 't woord aan den verdediger, die verklaart met stijgende verbazing het requisitoir te hebben aan gehoord. Spreker "ziét iri vë'-HacMë "ivét 3e s~v'-T'T'>'- Dé olaats van 't ongeval is berucht en een vreemdeling kan niet vonmoeden dat eon zijweg den hoofdweg kruist. De groote snelheid kan in deren geen strafbaar feit zijn. Alleen kan de heer D. M. schuldig worden ver klaard voor 't niet verleenen van voorrang aan van rechtskomend verkeer. Ook de verdediger spreekt zijn leedwezen uit over 't droevig ongeval, en betuigt deel neming aan de nagebleveren. Spreker vraagt vrijspraak en ontslag van alle rechts vervolging en verboekt den kantonrechter over de kwes tie van de al- of niet deugdelijkheid der remmen, schriftelijk vonnis te willen wijzen na verklaringen van den importeur van den auto. De voetrem immers is een rem, werkend met 2 systemen, onafhankelijk van elkaar. Na re. en dupliek wordt bepaald, dat schriftelijk vonnis zal worden gewezen op Donderdag 28 dezer, des morgens om 10 uur. NOG EEN WILDE MAN De 24-jarige Wieringer N. P. K. staat terecht ter zake dat hij op 5 Juni j.1. te Zijpe als bestuurder van een auto hoogst roekeloos heeft gereden, met als gevolg, dat Mej. AltemaVisser, die op de fiets reed, werd aangereden, waardoor lichamelijk letsel 't gevolg was. Bovendien waren de remmen niet in orde. Als getuige worden gehoord de arbeider Altema uit Enkhuizen, echtgenoot van 't slachtoffer en A. B. ijsco- venter te Callantsoog. Beide getuigen verklaren dat verdachte hoogst roekeloos reed. Waar 't ten laste ge legde bewezen geacht wordt elscht 't O.M. f 40 boete of 40 dagen hechtenis, voor de roekeloosheid en f 20 of 20 dagen voor de latente remmen. Uitspraak 20 pop of 20 dagen en 10 pop of 10 dagen Vervolgens wordt krijgsraad gehouden en besloten om te pauzeeren tot half 4. 't Tweede bedrijf speelt dan bij kunstlicht. EEN GOEDE BUUR IS ALLES WAARD. Vervolgens kwam aansjokken de Zijpenaar J. Br. een jong, veehouder. Hij had zeker last van tintelende grijporganen, want deze genoten een permanente plaats in zijn broekzakken. Vriend B. had op 7 October scha pen laten loopen en grazen op en van 't land van den heer C. Bil. Br. dacht: als je wat doet, doe 't dan goed. en wel geteld waren 30 viervoeters te gast op. 't land van den heer Bil. Verdachte ontkent 't ten laste gelegde niet (hoe is 't mogelijk), maar voert als motief aan, dat hij met geen 40 politie-agenten de schapen tot de orde kon roepen De dieren tippelden door de droge sloot. Getuige Bil verklaart dat 't niet éénmaal gebeurde, maar dat de dieren meer by hem waren, dan bij den eigenaar. Br. was wel 4 x gewaarschuwd, maar had in Oost-Indië een doofheid opgeloopen Het ergste was nog dat de schapen besmet waren en een bunder land schoon was kaalgevreten. Schadevergoeding geven Sfond niet in 't kladboek van verdachte. Het OM. gunde de schapen van Br. wel een extra'tje, maar den eigenaar tevens. Eisch 15 pop boete of 15 da gen graseten in Alkmaar. De kantonrechter was in een goede stemming en maakte er 8 om 8 van. NOG ZOO'N PARASIET. W. S. uit Schagen, veehandelaar voor de boterham, had een pink, die op 10 October een kijkje nam op bouwland van J. Schouten. Waar dit veel vaker al was geschied en zelfs reeds veel schade aan te velde staan de gewassen was aangebracht, was nu de maat hij Schouten vol. Er werd een bonnetje opgemaakt en zoo moest W. S zich nu verantwoorden. Verdachte' voert ter zijner verdediging aan, dat de pink meer leek op een vloo en elke hindernis „nam". De heele buurt was al eens op jacht gegaan, maar dc pink was bij de pinken en liet zich niet uit 't veld slaan. Maar het O. M, ook lang niet en noodigde S. uit een tientje te offeren aan 't Rijk of 10 dagen, met zijn te genwoordigheid de feestvreugde in de bajes te komen verhoogen. Mr. Buiskool bleek voor handel vatbaar. Uitspraak 5 pop of 5 dagen oefeningen op de brits. DE RIJDENDE DOOD. De Harlingér A., schittert door afwezigheid, maar niettemin wordt de film afgedraaid, waarin hij de hoofd rol" vervult. Deze A. moet zich verantwoorden terzake dat hy in de Zijpe, bij Sint Maartensbrug met een groote 6-wieli- ge transportauto zoo roekeloos had gereden, dat hij de heer Schuit, die met een door twee paarden getrokken ploeg reed, torpedeerde. Het kwam nog betrekkelijk goed af Schuit werd bekneld tusschen de ploeg, de paarden werden niet gewond, maar moesten toch on der de auto worden weggetrokken. Verdachte had zelf3 bij 't gevaarlijke kruispunt waar de aanrijding geschied de, geen signaal gegeven en ook geen voorrang ver leend aan Schuit, die daarop alle recht had. De heer Schuit, als getuige gehoord, geeft een om standig verslag van het gebeurde en verklaart dat 't maar weinig scheelde of hij was als slachtoffer gevallen van dezen maniak. Ook getuige P. Kooi wijst op de roekelooze wijze van rijden van verdachte A. Hier luidt de eisch f 25 of 25 dagen, maar de kanton- rechter vraagt ze beter: f 35 of 25 dagen. Nog te kort, werd er gesmoesd! GARE SNI.TBOON-ADLURES Den Dirkshorner M. sloeg 't in zijn bol en deze snij boon kreeg er aardigheid in om in 't holst van den nacht voor de woning van een alleen wonende juffrouw Brand! Brand! te gaan roepen. Voor dit burengerucht moet hij nu 5 guldentjes neer tellen of 5 dagen brandblussohers komen poetsen in 't Spinhuis. De eisch luidde 8 pop of 8 dagen. Verdachte schitter de door afwezigheid. Uit den brand ben je met zoo'n knaap! ERGERLIJKE DIERENKWELLING. De veevervoerder N. uit Sint Maartensbrug, eveneens niet aanwezig, was op de bon gezet, omdat hy in een betrekkelijk kleine auto „maar" 17 stuks vee had ver voerd. De arme dieren waren er in gestopt en 't was een dierenkwelling zonder weerga Rijksveldwachter Leegwater maakte er een eind aan en gelastte den chauffeur de dieren beter te vervoeren. Het O.M. noemt 't een treurige wijze van vervoer en eischt 25 gulden boete of 25 dagen hechtenis. Ook de kantonrechter noemt 't ergerlijk, maar reke ning houdend met de goede reputatie, welke verdachte geniet, maakt hij er 15 pop of 15 dagen van. Een koopje vriend! GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. SINTE MAARTEN KEUVELTJE. De Callantsooger P. V., van beroep timmerman, staat nu terecht terzake het feit dat hij als bestuurder van een 4-wielig motorrijtuig, gemeenlijk auto genoemd, al is 't een oude Ford, met vol en verblindend licht door Warmenhuizen had getuft Verdachte erkent 't tenlaste gelegde. Hij voert als ver zachtende omstandigheden aan, dat hij een auto reed, welke niet van hem was. De lichtschakelaar werkte te gengesteld als bij verdachtes eigen vehikel, dus toen hij vermeende met klein licht te rijden, was 't juist groot Daarenbóvèn: de weg was slecht en 't was juist keuveltjesavond, dus waren er veel kinderen op den weg Het O.M. eischte tegen dezen keuvelaar met zoeklich ten f 6 boete of 6 dagen lampenpoetsen. Uitspraak 2 guldentjes of 2 x 24 uur. HET STOUTE MAATJE. De heer N. de B., bedrijfsleider te 't Zand was be keurd, omdat in zijn fabriek werd aangetroffen een me talen maat van 1 liter, welke niet was voorzien van een geldend keurlngsmerk. Eisch hier 2 om 2. De kanton rechter doet half af. Het maatje is natuurlijk foetsie. NOG ZOO'N POEIER. P. v. d M., groentenhandelaar te Schagen, werd in 't bezit gevonden van 2 ongekeurde gewichten. van buitengewone kwaliteit. 0 Waar verdachte echter alle moeite had gedaan om ze alsnog te laten eiken, werd clementie gebruikt. Eisch 2 keer f L50 boete of 2 keer 1 dag broimmen. en de gewichten kwijt. Verdachte vindt.'t'nog al peperig. De kantonrechter is .in .een milde stemming en maakt er 2 keer 2- kwart jes van of 2 keer 1 dag en verbeurdverklaring der ge- ichten.' ES WAR EINMAL EIN MUSICUS De werklooze arbeider A. v. d. V. uit Barsingerhorn maakte op 14 Nov. aldaar muziek met zyn draaiorgel, zonder in' 't bezit te zijn van een vergunning tot 't ge ven van concerten. Nu moet hij 50 centjes betalen of 1 dag naar !t Alkmaarsehe penopticum. De eisch luidde 1 gulden of 1 dag. DE CRISIS-ZUTVEILWET. De Schagenaar A. M. K. had op 5 Juni margarine A in voorraad, welke niet was voorzien van 't vereischte merk, ingesteld door de crisiszuivelwet. Verdachte denkt er niet aan dit te ontkennen. Deze zalige wet heeft echter bona fide handelaars den das om gedaan en om tegen de lamp te vliegen is niets geen '.cunst. Het O. M. bewondert de crisiszuivelwet al even min en voelt de ontstane moeilijkheden voor hande laars aan. Eisch 2 gulden of 2 dagen. De uitspraak luidde hier 50 koperen centen of 1 dag zakjesplakken. 't Laatste lijkt lang niet gek, heer K.! HARIENKARSPELSCHE BELANGSTELLING. Natuurlijk ontbraken ook nu weer de trouwe Haren- karspelaars niet op 't appèl. Weer stond een heel ba taljon terecht terzake dat zy een of meer kinderen korteren of langeren tijd van school hadden thuis ge houden. We kennen dat liedje al van buiten. Eisch en opgelegde boetes tusschen de 2 en 10 gld. of de noodige dagen te gast. THEATER ROYAL- Het Kerstpogamma van Theater Royal is zeker met alle zorg samengesteld. Voor Zaterdag en Zondag staat als hoofdnummer vermeld: Het Spookschip, met in den hoofdrol de vermetele Harry Piel. Deze zee mansfilm heeft als inhoud het vrees-aanjagende werk van een onbekende driemaster, die de zeeën doorkruist met volle zeilen. We leven mee met de spannende achtervolgingen door de zeepolitie. Na zeer vele avon turen komt dan de oplossing, 't Spookschip is op zoek naar de goudschatten van de gezonken „Sörberg". Dat tenslotte de politie zegeviert, is een gelukkig eind. De onmetelijke goudvoorraad komt daar, waar het be hoort te zijn. Inderdaad een prachtfilm, welke het ze ker zal doen. De beide Kerstdagen kan men genieten van de ph«~ nomenale super Fox-film „Paniek in den Dierentuin". Dit is inderdaad en fijn gespeelde film. We worden meegevoerd in 't leven der dieren- Op den a'chtergrond de Zooölogische tuin. De dieren met hun primitieve, gevaarlijke wildernisinstinc ten. Als handelingeen romantisch gegeven. Een jongeman Zani met een eigenaardige go- dachten- en geestesleven, te danken aan zijn opgroeien te midden der dieren. Door den vroegen dood van zijn ouders zijn vader was oppasser beschouwt de di rectie hem ongeveer als behoorende hij den dierentuin. Een weesmeisje EVe, met haar kameraadjes, die dc lessen in natuurlijke historie in den dierentuin moet volgen, wordt verliefd op Zani, die haar liefde even plotseling beantwoordt. Zij ontsnapt aan het wakende oog van haar begleidster en verbergt zich met Zani in den tuin. ...Een kleine jongen, weggeloopen van zijn gouver nante sluit zich bij hen aan. Door een misgreep wordt de avondstilte verscheurd en slaat om in een paniekstemming!... De dieren zijn losgebroken! De wildernis viert hoogtij! Leeuwen, tij gers, olifanten, apen, stekelvarkens, dwarrelen in een wilde chaos dooreen. Een aanblik, zooals men "wellicht op de film nooit zag. Zani redt met levensgevaar het kleine kereltje. De wilde jacht is voorbij... de rust achter de tralies is weer gekeerd... Zani en Eve worden een gelukkig paar!

Schager Courant | 1933 | | pagina 5