Onze Corfespondenten Groote ramp voor Amsterdam, Van der Lubbe ter dood veroordeeld Het zenuwstelsel van de groote stad ernstig geschokt. Bericht Zaterdag 23 December 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9404 BRAND IN EEN TELEFOON-CENTRALE. De salarissen van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers. Hitier stelt Frankrijk vragen over ontwapeningsplannen. STEUN AAN DEN TUINBOUW. EEN HALF M1LLI0EN KALVEREN TE VEEL. TORGLER VRIJGESPROKEN. Evenals de drie B u 1 g a r en. Nagekomen Berichten. De splitsingskamer geheel verwoest. - Dul- zenden aansluitingen door het vuur vernield. Amsterdam heeft gistermiddag een ramp getroffen, waarvan de gevolgen, nauwelijks zijn te overzien, door een biand in de tele fooncentrale op den hoek van Spuistraat en Raadhuisstraat. (Zie ook de foto-pagina in dit nummer.) Omstreeks kwart over vijf, toen een monteur aan het werk was, in de z$. splitsingskamer, vanwaar de hoofdkabcls uitgaan naar de andere centrales, ont stond plotseling kortsluiting. De monteur kon nog weg komen en wist nog een brandhandlo over te halen, waardoor het heele gebouw gesignaleerd werd, dat er storing was. Hij liep naar buiten en aan een agent van politie deelde hij mede, dat hij de brandweer moest waarschuwen. Deze agent heeft nog van den brandmelder gebruik kunnen maken. Met zeer veel materiaal rukte de brandweer aan. De vlammen sloe gen toen uit de splitsingkamer, gelegen op de tweede verdieping. Met twee stralen op de motorspuit, één over den mechanischen ladder en één straal op de huisleiding, werd de brand gebluscht. De isolatie van de kabels is verbrand en hoe groot de schade .verder is, kan nog niet gezegd worden. De gevolgen zijn echter nog niet te overzien. Door het vernielen van deze kabels door het vuur is de Centrale-Vier geheel gestoord en ook gedeeltelijk Centrale-Drie en bovendien de Centrale-Zes. Hierdoor zijn niet alleen 10 000 telefoontoestellen uitgescha keld, maar ook alle intercomm. verbindingen zijn verbroken, omdat ze loopen over de Centrale-Vier. Amsterdam is dus per intercommunale telefoon niet te bereiken. Door de telefoondirectio is aan de omroepvereenigingen gevraagd deze mededeeling uit ie zenden. Ook het brandalarmstelsel en de politic- telefoonlijnen zijn gedeeltelijk gestoord. Noch per telefoon, noch per brandmelder, gelegen binnen het gebied van de telefooncentrales drie, vier en zes, kan brandweer of politie worden opgescheld. Brandaan- zeggingen kunnen dus alleen geschieden door het gaan naar politieposten of brandweerposten. Amsterdam zonder telefonische verbindingen. - Het publiek be sefte in den beginne niet wat er gebeurd was. Toen de monteur het alarmsignaal in werking had gesteld en de brand in het splitsingslokaal oen aan vang nam, wist de agent van politie nog de brand weer per melder te waarschuwen, zood.it in den kortst mogelijken tijd de brandweer ter plantje kon zijn. De kantoren liepen tegen dezen tijd uit; de druk te op Dam, Nieuwe Zijdsvoorburgwal, Singel en grach ten was op z'n hoogst Het gerucht, dat dra tot een mare aangroeide, verspreidde zich over het centrum, over de grachten en belendende straten. De telefoon centrale staat in brand, het ging van mond tot mond en wijl de vlammen op de tweede verdieping van het gebouw in de Spuistraat hun sinistere taak volbrach ten, propte zich oen groote menigte in de Spuistraat en Raadhuisstraat samen en steide zich op voor het gebouw. Slechts een politieagent was aanwezig om de orde te handhaven; een politieagent, die onmachtig stond tegenover do opstuwende massa s onmachtig in de meest letterlijke zin des woords onmachtig vooral om het hoofdbureau telefonisch om assistentie te vra gen. Toen kwam uit het publiek zelf, de zucht om de orde te herstellen Het publiek nam de leiding. Uit do massa's traden voor zij, die instinctief voelden, dat voor alles de orde moest gehandhaafd worden, zij wa ren de eersten, die den vollen omvang van den ramp beseften; zij handhaafden de orde totdat de politie macht deze taak kon overnemen. Om dezen tijd belden uiteraard talloozen menschen vanuit de binnenstad hun huis op en andersom wer den de kantoren opgebeld. In de café's in de omge ving van het Leidscheplein, in Americain enz., ver drongen zich booze en niet booze dames en heeren, die maar niet konden en wilden begrijpen, dat de „tele foon kapot" was. Men wist daar nog niet van den brand. Maar reeds om half zes en om kwart voor zes breidde zich ook door de buitenwijken, eersts aarze lend en bijna niet geloofd, het ontstellend nieuws. Menschen verdrongen zich voor de kiosken om te vragen: of het waar is? Politieagenten wisten nog geen inlichtingen te verstrekken. Enkelen haastten zich naar de bekende Centrale op de Herengracht en meenden toen zeker te weten, dat het maar uit de lucht gegrepen was. Inmiddels brandde het ge bouw aan de Spuistraat; hoewel de brandweer op snelle wijze den brand, die tenslotte, hoe funest, klein in omvang was, bedwong. Vele autoriteiten en voor aanstaande burgers hadden zich naar de plaats des onheils hegeven. De brandwachten werden toen zij hun taak bijna beëindigd hadden, van alle kanten ondervraagd, 1e directeuren van het telefoonbedrijf werden aanhoudend door ieder aangeklampt. Nie mand wist nog h"e groot de omvang van den ramp was. Niemand besefte nog ten volle de zware betee- kenis van dezen brand. Ook niet toen om zeven uur de brand wagens met sirenegeloei wegtrokken. Pas later in den avond werd men gewaar hoe diep de brand in het leven van Amsterdam had ingegrepen. Pas later hesefte men ten volle, dat met deze centrale- vier. met deze „splitsingskamer" een van de edelste deelen van Amsterdam's verkeer vernietigd was. Het centrum van de s'ad. tienduizend abonné's, zonder telefonische aansluiting! Amsterdam interlocaal on bereikbaar! Pas laat in den avond werd deze slag overal ge voeld. In de café's ging het gesprek over den brand Zakenlieden fronsten de wenkbrauwen. In dezen avond is op vele plaatsen ernstig overlegd, wat men nu te doen heeft. Misschien werd het sterkste het gemis aan telefonische verbinding gevoeld op de bureaux van onze groote nieuwsbladen en nieuws agentschappen. Paar, waar avond aan avond de tele foons, men mag wel zeggen, haast onafgebroken rin kelen, hecrscht een merkwaardige stilte. Het was. alsof men teruggekeerd was tot 1ien tijd, d>e wel bijna niemand zich zal herinneren, den tijd zonder tele foon* AMSTERDAM, 22 December. Buiten raast het avondleven voort, honderden wandelaars gaan, onbewust van wat gebeurd is, langs de verlichte Kgrstetalages van de hoofdstedelijke winkels; zij weten niet, dat het zenuwstelsel van de groote stad ernsting geschokt is, dat meer dan 10.000 telefooncellen, die anders het nieuws uit alle deelen der wereld tot de Amsterdammers bren gen, zwijgen... Lamgeslagen ligt het telefoonverkeer, geen bel weer klinkt en als we probeeren om de centraie te pakken te krijgen, klinkt het monotoon „toe-toe-toe" van het in-gesprek-signaal. Lamgeslagen liggen de couranten centrales, daar waar ieder oogenblik de telefoon ratelt, heerscht een doodsch stilzwijgen, geen gesprek gaat uit, geen oproep wordt gehoor gegeven. Daar, waar dag en nacht het wereldgebeuren langs de lijn samenloopt... niets dan de stilte, die beklemmend aandoet. Maatrege len worden in een minimum van tyd genomen. HeHt nieuws moet naar de ochtendbladen, een wereldstad ge ïsoleerd, geen gesprekken en berichten uit binnen- en buitenland... Directie en personeel van P.T.T. doen wat zij kun nen. Weldra is voor de pers een zaal op het postkan toor beschikbaar, van waaruit de buitenwereld, de pro vincie en het buitenland, weer bereikbaar zijn. Een zucht van verademing. Het idee, dat we „afgesloten zitten" beklemt ons. We voelden ons als mijnwerkers in een door een instorting afgesloten gang... Het daagde weer, al was het daglicht nog wat vaag en anders dan wij gewend zijn. Geen ratelende belletjes, geen telefonen van de haak te nemen. In een spoedcursus worden we door kwieke telefonis ten ingewijd in de kunst van de bediening van een „post". Een microfoon-telefoon (in de wandeling zoo vertrouwde onze leermeesteres ons toe heet het een „stelletje") werd nog ietwat onwennig omgehangen. Met onzekere vingers morrelen we aan knoppen... Klei ne speldeknopachtige lampjes gloeien aan... Een stem waarschuwt, dat er een oproep voor Vaz Dias ia en inderdaad... de provincie roept, luistert met verdubbel de belangstelling naar het verhaal van den brand in de centrale, het verhaal van het gestoorde zenuwstelsel... ►Amsterdam is afgesloten van het interlocaal verïteer'. Dat zinnetje wordt maar aarzelend aan de andere zijde van den draad opgenomen. „U spreekt toch immers met ons"'. Wij haasten ons uit te leggen, hoe dat in elkaar zit, hoe een vriendelijke fee naast ons zorgt voor de verbindingen, we vertellen van onze telefponlessen om even later opnieuw het licht puntje op te zien flikkeren. Ben volgend bericht, een volgende nieuwsgierige stem uit de provincie komt informeeren naar het vreemd gebeuren „Amsterdam geisoleerd". Broederlijk zijn de verschillende couranten op de groote zaal v©r- eenlgd. Het Volk neemt op, de Telegraaf spreekt met Berlijn, het Handelsblad met Parijs; Vaz Dias met Ant werpen. We hebben het huiselijk ingericht scbrijfma- clnes zijn van de redactlebureaux naar de groote zaal gebracht, ze ratelen alsof ze thuis zijn. De telefonisten die zulke ijverige leerlingen hebben goksegen. hebben het druk: U hebt het verkeerde hendtkje te pakken We kijken een beetje ongeloovig Zóóó?! Hendikje? 't Blijft een vak-pseudo voor „handeltje" te zijn. Al doende leert men Zoo gaat deze eerste avond op het verplaatst centrale redactieburau voorhij Alben op het hoofdpostkantoor was het mogelijk verbindingen met buiten de stad tot stand te bren gen. Daar hoopte het publiek zich op bij de enkele telefooncellen, waar men zich verdrong om gesprek ken te voeren met Antwerpen, Parijs, Brussel, Ber- liin, VVeenen, Boedapest, Marseille, Londen. Daar sprak ook de ^m-oepei van het Persbureau Vaz Dias zijn berichten uit, waardoor het geheele land dus op de hoogte van '.et gebeurde kon worden gesteld. Een epkelc in Amsterdam zal n sschien verlicht zuchten: „Eindelijk voor eenigen tijd van het lele- foongciammel c.\ Het merkwaardigste vooral was op dezen avond waar te nemen, hoe allerlei geruchten zich door i.e stad verbreidden, waaronder de dolzinnigste de lach lust wekte. Te nemen maatregelen. Op het hoofdbureau van politie heeft gisteravond een conferentie plaats gehad omtrent de te nemen eerste maatregelen, die noodige zijn door de storin gen veroorzaakt door den brand in de Centrale aan de Spiustraat, te bespreken. De directeur en de onderdirecteur van de Telefoon, de heeren Snijders en Van de Kamp deelden mede, dat tot 5 uur gewerkt is in de kamer waar de brand ontstond. Deze kamer is de z.g. splitsingkamer, waar de hoofdverdeelers zitten en de kabels gesplitst wor den naar de verschillende centrales. Dc draden lig gen daar in bossen bijeen. Om ongeveer kwart over vijf rook een telefoniste brandlucht. Zij ontdekte den brand en zag tusschen de bossen draad vlammetjes. Een eveneens toege schoten monteur kon door de sterke rookontwikke ling al niet meer naar binnen gaan. Deze kamer met alle verbindingen is uitgebrand. Alle uiteinden van de kabels van de centrales 4 en 6 en gedeeltelijk van de centrale 3 zijn weggebrand, evenals de uit einden van de kabels, die de verbinding tot stand brengen met de overige centrales. De verwoesting is buitengewoon groot. Op de vraag naar de oorzaak van den brand zeide de directeur, dat hij kortsluiting zoo goed als uit- Het eerstvolgend nummer van de Schager Courant zal WOENSDAG A.S. verschijnen. worden dringend verzocht de verslagen der KERSTFEESTEN zeer kort te maken en vooral Woensdagmorgen in ons bezit. gesloten achtte. Het spreekt van zelf, dat zoo spoe dig mogelijk met het herstellen van de schade zal worden begonnen. De eerste vraeg is nu zoo spoedig mogelijk voldoende materiaal te krijgen. Met de meest belangrijke zaken zal hst eerst wor den begonnen. Er zullen z >o spoedig mogelijk ver bindingen worden tot stand gebracht voor het inter- locale verkeer voor West, Oost en Zuid. zoo.lat men van daaruit weer intercommunaal kan telefoneeren. Vervolgens zijn aan de beurt de belangrijkste ge meentediensten. Om al deze herstellingen tot stand te brengen zijn naar schatting 40.000 meter materiaal noodig. Een gedeelte hiervan zal uit het buitenland moeten komen Op de vraag wanneer de schade zal hersteld zijn haalde de heer Snijders de schouders op. We zullen zeide hij met alle man en macht aan den arbeid gaan, meer kan ik niet zeggen. Geholpen moeten worden 600 abonné's over het Y, 1200 van centrale 3 en 7400 van die van 4. Droevige gebeurtenis in de IJ-centrale. Bedrijfschef doodgebleven. De brand in de Telefooncentrale heeft den dood van een der telefoonambtenaren tot ge volg gehad. De chef van de ondercentrale aan de overzijde van het IJ, de heer J. van Eyle, zag in de centrale plotseling alle sto ringslampen branden. Hij is daarvan zoo geschrokken, dat hij in elkaar zakte en wel dra den geest gaf De overledene, zoo deelde men mede, was hartlijder. Verhaal van pensioensbijdrage. Door Ged. Statèn van Noordholland ls in een rond schrijven aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat door hun college geen bezwaar meer zal worden ge maakt, om op de salarissen van burgemeesters, secre tarissen en ontvangers een verhaal van pensioensbijdra ge toe te passen, tot hoogstens 8% Ged. Staten vragen mededeeling van het standpunt dat de raad in dezen aanneemt. i Een Reutetfberidht uit Parijs luidt: Het „Journal des Débats" verneemt van zijn corres pondent te Berlijn, dat de Duitsche rijkskanselier de Fransche regeering heeft verzocht om een duidelijk antwoord op de volgende vragen: „Op welk tijdstip wil Frankrijk met de ont wapening beginnen? Ten aanzien van welke wapens zou Frank rijk willen ontwapenen? Hoe groot, ten slotte, ls die Fransche ontwa pening. Indien zij wordt uitgedrukt in cijfers?" TUINDERIJ Plan voor teeltbeperking gereed. Binnen enkele dagen een beslissing. In aansluiting met het bericht elders in dit nummer, onder de rubriek „Land- en Tuinbouw" over het onder houd, dat een delegatie uit de R.K. Kamerfractie heeft gehad met den minister van Economische Zaken, wordt nader gemeld: In dit onderhoud deelde de minister mede, dat het plan eener teeltbeperking voor den tuin bouw gereed is. Dit plan komt in de volgende week in de landbouwcrlsisoommissie. Zoo spoe dig mogelijk daarna zal het worden vastgesteld, Het plan, zooals het thans luidt, bevat slechts betrekkelijk beperkte afwijkingen van hetgeen door den regeeringscommissaris reeds vroeger ls gepubliceerd. Mogelijk ls, dat het advies dezer commissie alsnog enkele wijzigingen doet aan brengen. In elk geval zal de teeltbeperking bin nen enkele weken haar beslag krijgen. Als crite rium voor de beperking zal gelden de tuingrond in elke onderneming, terwijl voorts zal rekening gehouden worden met den omvang van den grond in de geheele onderneming, hetzij deze grond tuingrond of andere grond is. De nieuwe rundvleeschregeling In Denemar ken in werking getreden. Maandag is In Denemarken de nieuwe rundvleesöh- regeling in werking getreden. Uit inlichtingen door dien voorzitter van de hiervoor door het ministerie van landbouw ingestelde commissie verstrekt blijkt, aldus het Hsfol., dat er zooveel vee ter destructie is aangebo den, dat de beschikbare middelen niet toereikend zijn, zoodat er om gehoon schip te maken, een lagere prijs wordt betaald dan 40 ore per Kg. Hoe gTOot de daling van den uitvoer is blijkt hier uit, dat er in 1929 270.000 stuks vee werd uitgevoerd terwijl de uitvoer dit jaar de 100 000 stuks niet zal halen. Er worden elk jaar ongeveer 1.4 mlllioen kalveren ge- horen, terwijl er slechts 0.5 millioen noodig zijn voor de instandouding van den veestapel. De rest moet ge slacht worden. Door de rundvleeschregeling moet een half millioen kalveren er 300.0000 koelen uit den weg worden geruimd, Terwijl de destructie tot dusver aan grenzen gebonden was, gaat men thans tot vrije destructie over. De slachterijen krijgen betaling voor haar destructle- werk door het recht om de cadavers tot vleesch- en beendermeel e.d. te verwerken. Hierdoor is aan den invoer van vleesch- en beender meel een einde gekomen en bovendien vindt er uit voer van plaats. Wij hebben al melding gemaakt van de proeven met vleesch-extract en geconcerveerd vleesch. Verder wordt er th?ns bevroren rundvleesch uitgevoerd, wat vroeger niet geschiedde. LEIPZIG, 23 December. Hedenmorgen heeft de Vierde Kamer van het Rijksgerechtshof nitspraak ge daan in het proces tegen de vijt beklaag den, verdacht van brandstichtng tn het Rijksdaggebouw. Te 9 uur 10 deelde de Senaatspresi dent, dr. Buenger mede, dat de beklaag den Torgler en de drie Bulgaren, Dlmitroi, Popoi en Tanei, waren vr ij gesproken. Marlnus v. d. Lnbbe werd we gens hoogverraad in vereeniging met het aanzetten tot oproer en het pogen tot eenvoudige brandstichting TER DOOD VEROORDEELD met blijvend verlies der burgerlijke rechten. Van der Lnbbe voor zijn rechters. JULIANADOBP. Vrijdagmiddag: werd door de Af]. Den Helder van. de Holl. Mij. van Landbouw in het café van den heer A. Kossen door den heer K. Balk van het Landbouw kundig Bureau der Kali Maatschappij te Amstedam, een lezing gehoudien, verduidelijkt door films, getiteld: Bemesting, speciaal kaltbemesting in den landbouw. Er bleek weinig animo voor deze vergadering te zijn,, want er waren slechts 13 belangstellenden aanwezig. Niettemin is de lezing nog doorgegaan. Auto-ongeval. Woensdagavond is de auto van den vrachtgoederen- dienst geëzploiteerd door den heer H. C. Augustein uit Den Helder, toen hij van den Rijksweg den Schoolweg in wilde rijden, gekapseisd. Het ongeval gebeurde, door dat de rechterachterband sprong. Doordat kalm gere den werd, kwam de auto op een zijde te liggen, precies tusschen de verdeelkast van het electrisch net en de daar staande lantaarn. De goederen werden afgeladen, de kraanwagen van M. Smit zette de auto weer op zijn wielen en de zaak werd weer opgeladen, waarbij bleek dat slechts een flesch spiritus gebroken was. De schade bleef dus tot een minimum beperkt, terwijl geen per soonlijke ongelukken plaats vonden. WIERINGERWAARD. Naar ons ter oore kwam heeft ook de heer Bakker zijn verhuurlnrichting met enkele kleine wagens uitge breid. Daar deze wagentjes het voordeel bieden dat ?e tegen zeer lagen prijs verhuurd kunnen word, twijfelen we er niet aan of er zal druk gebruik van gemaakt wor den. T ZAND. Naar wij vernemen zal de R.K. parochiekerk alhier met Kerstmis a.s. 70 jaren hebben bestaan, welk feit in de kerk feestelijk zal worden herdacht. DIRKSHORN. Gistermiddag fietste de 15-jarige P. Schipper te het Waarland op het ijs. Bij een der bruggen had hij het ongeluk met zijn hoofd tegen de brug te rijden, waar door hij van zijn fiets afviel en op het ijs terecht kwam, waardoor hij een ernstige hoofdwond bekwam. Dr.' v. d. Sluis uit Schagen verleende de eerste geneeskundige hulp. SCHAGERBRUG. Vrijdagmiddag had in een der lokalen der O. L. school alhier het afscheid plaats van den heer C. C. Paap. die als vierde leerkracht met ingang van 1 Januari a.s. op wachtgeld wordt gesteld. Behalve de schooljeugd waren drie leden der Oudercommissie en enkele belangstellen den aanwezig. Bij monde van het hoofd der school, den heer Jaring, werd de scheidende onderwijzer toegespro ken. Spr. wees erop, dat een verdienstelijke leerkracht de school moet verlaten, dankt den heer Paap voor de toewijding en ijver, waarmede hij het onderwijs te Scha- gerbrug heeft gediend en wenscht hem toe, dat hij spoe dig elders zal worden benoemd. Namens de Oudercom missie spreekt de heer Nieuwland, die den heer Paap tevens een boek overhandigt. Mej. Krul en de heer King- ma nemen als collega's afscheid, waarna de heer Veuger aan het gesprokene nog een persoonlijk woord toevoegt. Nadat de heer Paap nog een tweetal door de kinde ren vervaardigde souvenirs in ontvangst heeft genomen dankt deze voor de ondex*vonden vriendschap en pret tige samenwerking. De ontvangen cadeaux zullen voor hem steeds aangename herinneringen aan zijn eerste standplaats blijven opwekken. GEMEENTE SCHAGEN". Getrouwd: Jacobus Johannes Brammer en Katkarina Wagner. Overleden: Neeltje Wit, oud 41 jaren, edhtgenoote van Pieter Dekker. TThamis Wynker, oud 82 jaren, we duwnaar van Comelia Koning. POLITIE. Gevonden: een paar wanten; een paar handschoenen; een handschoen. Venmist: 2 schapen,

Schager Courant | 1933 | | pagina 9