HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. KERSTVERGADERING DER S.D.A.P. Aartsbisschop vermoord. De Postjager heden naar Athene. Noodlottige Kerstdagen. Spaansche stoomboot in den storm vergaan. DOODENTAL TOT 220 GESTEGEN. De ramp van Lagny. Foetsjau gebombardeerd. Amsterdam in een ijsbaan herschapen. De rede van Ir. Albarda niet per radio uit gezonden wegens groote schrappingen door de Radio Controle-Com missie. Zondagmiddag werd in de, tot de laatste plaats be zette zaal, van het Concertgebouw te Amsterdam de Kerstvergadering van de Sociaal-Democratische Ar beiders Partij gehouden, waar de partijleider Ir. J. W. Albarda zijn groote jaarlijksche redevoering uit sprak. De voorzitter van de Amsterdamsche Fede ratie opende de bijeenkomst met de mededeeling dat Albarda's speech niet per radio zal worden uitgezon den, aangezien de Radio Controlecommissie een aan tal passages uit de rede geschrapt wenschte te zien en daardoor de samenhang van het geheel verbroken werd. Ir. Albarda heeft in de zaal zijn rede geheel uitge sproken, waaraan wij het volgende ontleenen: Spr. ving aan met de ellende van den crisis nog eens opnieuw in een scherp licht te stellen, waarbij hij er op wees, dat slechts één industrie geen last heeft van de malaise, en dat is de oorlogsindustrie. Toch zijn er enkele lichtpunten, geleerden durven beweren dat in den zomer van 1932 het dieptepunt van den crisis gepasseerd werd. üok in ons land zijn kleine verbeteringen te constateeren, hoewel er nog steeds 300.000 werkloozen op den rand van de naakte armoede leven. Spr. wijst erop, dat de steun regeling, wanhoopsuitbarstingen voorkomen. De arbeidersbeweging heeft voor een groot deel deze steunregeling in het leven geroepen. Het is de arbei dersbeweging, die ondanks alle ellende, de massa's voor wilde uitbarstingen bewaart en hen tegelijk het ideaal scheen, dat hen voor moreele Inzinking be hoedt. Wat in Duitschland gebeurd is, was de zwaar ste slag, die de arbeidersbeweging ooit kreeg. De strijd op internationaal gebied wordt door de Duit- sche échéc aan alle kanten belemmerd. Vervolgens wees ir. Albarda er op, dat na den oor log groote moeilijkheden en scherpe tegenstellingen de landen gescheiden houden. Maar zoolang Duitschland een democratische re publiek was dreigde het gevaar niet in die mate als thans, nu het Derde Rijk verrezen is en het oude Pruisische militairisme opnieuw een haard van oor logsgevaar vormen. Een oorlogsgeest, een oorlogs- Btemming is alom aanwezig. Europa beeft van on rust; de ontwapeningsconferentie is uiteen gegaan. Duitschland zegde zijn lidmaatschap voor den Vol kenbond op. Wij beleven tijden van hevige en ge weldige spanning. Een nieuwe bewapeningskoorts is losgebroken. Het zal noodlottig zijn, nu te denken dat de oorlog onvermijdelijk is. Het zou dwaas zijn. te meenen dat de internationale arbeidersbeweging den strijd tegen den oorlog geheel alleen kan voeren. Zij moet vereeniging zoeken met andere krachten, die voor den vrede werken willen. En als er toch een oorlog zal uitbreken dan zal deze een einde maken aan de Europeesche beschaving. Toch al is de Duit- sche Sociaal-Democratie als organisatie vernietigd, het zou klein-geloovig zijn te denken dat het einde van de sociaal-democratie internationaal gekomen is. In de Noordsche landen schrijdt zij vooruit, in Enge land, in Finland, in Zwitserland, worden belangrijke reeksen van overwinningen gemaakt. Het fascisme is geen invloed, die al de oude landen der democratie zal overspoelen. Mannen en vrouwen snellen aan met 6paden en zandzakken om de bedreigde dijken te ver sterken, waar dat noodig is. Hierna wijdde spr. een kort beschouwing aan den stand der partij en de politieke toestanden in ons land. Men heeft in het afgeloopen Jaar, aldus Ir. Albarda, de Sociaal-Democratie diep gekrenkt, men heeft de arbeidersorganisaties een deel ontnomen, van de plaats waar zij recht op hebben. Terwille van de con trole-commissie heeft spr. zich beperkingen opgelegd, die echter geen resultaat gehad hebben. Het jaar 1933 was een slecht jaar voor de Sociaal-Democratie. Het aantal Kamerzetels liep terug. Drie oorzaken zijn hiervoor op te noemen. Ten eerste de crisis, die den grondslag vormde voor extremistische successen. Ten tweede de toestand in Duitschland, ten derde het gebeurde op de Zeven Provinciën. Maar ondanks de vele en felle aanvallen mag de S.D.A.P. trots zijn op de trouw en het doorzettingsvermogen van hare aan hangers. Het fascisme geeft spr. weinig kans. Het zal de Sociaal-Democratie niet overvleugelen, maar wel zal het de burgerlijke partijen aantasten. Spr. verwacht niet, dat de Vrijzinnigen en Katholieken hun begin selen aan het Fascisme ten offer zullen brengen. Maar wel zullen de burgerlijke partijen heel wat veeren hieraan moeten laten. Wij mogen er niet op vertrou wen dat de rechten en vrijheid der arbeidersklasse door anderen zullen worden verdedigd, het is en kan slechts de taak der Sociaal-Democratie zijn, de de mocratie is het beginsel en het einddoel en het mid del van de Sociaal-Democratie. Het is thans de beurt aan de arbeiders om In te grijpen in de wereldgeschiedenis. Zal de arbeiders klasse, zal de beschaving terugvallen in tijden van pijnbank en keteneu, van onvrijheid en rechteloos heid? Of zal de wereld komen in een tijd van waar achtige beschaving, welvaart en internationale ver broedering? Het zal afhangen van de arbeiders! Als 2ij in dezen tijd de democratie prijsgeven, wie zal dan nog in staat zijn haar opnieuw te herstellen? Het is de beurt van de arbeiders, wij rekenen op uwe zelf- heersching. Wij vertrouwen op de arbeidersjeugd. In dit vertrouwen durven wij blijven hopen in dezen donkersten aller Kerstdagen. Gedurende den kerkdienst Een Reuter-bericht uit New York meldt, dat aarts bisschop Leon Touvais, het hoofd der Armenische kerk in Noord-Amerika gedurende den kerkdienst op Kerstavond is vermoord. De moord moet om politieke redenen zijn ge pleegd. In verband met den moord zijn vier personen in hechtenis genomen. Op 5 Januari weer terug. Het Studiecomité Nederland—Indië deelt mede, dat de Postjager heden (Woensdag) van Grottaglie naar Athene vertrekt ter voortzetting van de reis naar Nederl. Indië. Het vertrek naar Batavia is bepaald op 5 Januari. In de Vereenigde Staten. Sneeuwstor men en hevige koude. De Vereenigde Staten hebben noodlottige Kerstda gen achter den rug. In totaal zijn 300 personen een plotselingen gewelddadigen dood gestorven, aldus Reuter. Te New York woedde de hevigste sneeuw storm sinds jaren. Ook stormde het hevig boven het Michigan-meer. Twee sleepbooten zijn vergaan, waar bij acht personen omkwamen. In het Midden-Westen zijn verscheiden menschen in de sneeuw van kou gestorven. Auto-ongelukken veroorzaakten echter de meeste sterfgevallen. 7 matrozen gedood. De Spaansche stoomboot Julia Nieto is .op weg naar Casablanca (Marokko) vjor de haven van Larache op een pier geworpen en geheel vernield. Zeven le den der bemanning zijn om het leven gekomen. AARDVERSCHUIVING. Vier dooden. V.D. verneemt uit Portland (Vereenigde Staten): Maandag heeft bij Marshrand een aardverschui ving plaats gehad, waarbij vier personen zijn ge dood. Deze vier personen bevonden zich in een land huisje, dat werd bedolven. MIJNONTPLOFFING IN JAPAN. Vijftien dooden. Uit Tokio wordt gemeld: In een kolenmijn op een diepte van vijftig meter heeft een ontploffing plaats gehad. Vijftien mijnwer kers werden gedood en meer dan dertig gewond. (Zie le pagina.) Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal dooden ten gevolge van de spoorweg ramp bij Lagny thans 220, terwijl het aantal gewonden dubbel zoo groot is. Zóó vele lijken zijn evenwel onherkenbaar verminkt, dat een volledige lijst van de slachtoffers onmogelijk te geven is. 26 Slachtoffers. Uit Tokio, 25 Dec. Naar officieel gemeld wordt, hebben vliegtuigen van de regeering van Nanking Zondagmiddag Foetsjau gebombardeerd. Vijf vliegtui gen verschenen boven de stad en wierpen gedurende vijftig minuten bommen. Onder de bevolking ontstond paniek. Er zijn geen slachtoffers onder de Japansche onderdanen. Het aantal Chineesche slachtoffers is on bekend, doch volgens ontvangen berichten moet dit groot zijn. Uit Hongkong wordt nader gemeld, dat bij het lucht bombardement op Foetsjau 26 personen zijn gedood. Gister voortgezet. V.D. verneemt nog uit Sjanghai: Het bombardement van Foetsjau door Chineesche vliektuigeskaders in gister voortgezet Het hoofdkwartier der Foekientroe- pen en andere mililtaire gebouwen zijn door 40 bom men verwoest Het aantal dooden is gestegen tot 48, terwijl 87 personen gewond werden. Onaangename Kerstmisverrassing van de natuur. Een groot aantal ongelukken. De natuur heeft den eersten Kerstdag wel voor een buitengewone verrassing gezorgd. Een dikke, natte nevel hield de hoofdstad in zijn grauwheid gevangen, zoodat het feitelijk geen dag werd en in de huizen al vroeg het lamplicht of de Kerstboom werd ont stoken. Intusschen speelde zich buiten een proces af dat in den avond tot een groot aantal ongelukken zou leiden. Het kwik der buitenthermometers had voortdurend, zij het ook weinig, onder het nulpunt gestaan, doch ook deze matige vorst deed de milliarden vochtdeel- tjes, die op straten, kaden en pleinen neersloegen, bevriezen, met het gevolg dat tegen den avond de stad in één groote spiegelgladde ijsbaan herschapen was, welke aan het verkeer van voetgangers en voertuigen verraderlijke en gevaarlijke verrassingen in den weg legde. Ongelukken konden zoodoende niet uitblijven en zoo is voor velen dezen eersten Kerstdag één ge worden, die hen lang, in de msest onaangename be- teekenis van deze uitdrukking, heugen zal. Te zes uur reeds was er geen enkele ambulance auto van den Geneeskundigen Dienst meer in de remise en moest er, om aan de vele aanvragen om Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 75S m.M. Vooruitzichten: Neerslag. Temperatuur: 1 gr. C. is 1 gr. vorst. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzljde E 103, Schagen. GedipL Opticien. Refracttonist. Het oogonderzoek doen wij gratis. hulpverleening aan menschen, die door de gladheid gevallen waren, te kunnen voldoen, extra personeel in dienst treden. Gebroken becnen en armen, been- en armfracturen, inwendige kneuzingen en bloeden de verwondingen waren er legio en bij dat alles werd er van de rijvaardigheid van de chauffeurs der am bulance-auto's nog het uiterste gevergd, teneinde te voorkomen, dat hun wagens weggleden van het goede spoor en zelf verongelukten, of ongelukken veroor zaakten. UlT DE OMGEVING Z IJ P ft SCHAGERBRUG. Een ernstige aanrijding In den namiddag van den eersten Kerstdag had al hier een aanrijding plaats, waarbij de echtgenoote van den heer Van S., wonende aan den Schagerweg alhier, vrij ernstig werd gewond. De familie van S. ontving bezoek per auto, die bleef staan aan de overzijde van den Schagerweg. MeJ. van S. kwam bij de auto. de bezoekers verwelkomen en werd, toen zij den weg wilde oversteken om naar huls te gaan gegrepen en tegen den grond geworpen door een luxe auto, komende uit de richting Schagerbrug. Eenlge bö het ongeval aanwezige personen hebben haar onmiddel lijk haar woning binnengedragen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen van Dr. Nannlnga uit Schagen. Het slachtoffer bleek vrij ernstige kwetsuren te hebben op- geloopen. Door de gemeentepolitie is naar de oorzaak van het ongeval een onderzoek Ingesteld. Wij vernamen, dat Is komen vast te staan, dat den chauffeur, dien uit Den Helder afkomstig ls, geen schuld treft De toestand van de aangerodene, is, naar wij nader vernamen, naar omstandigheden vrij goed. Door den gladden weg. Op den tweeden Kerstdag, 's morgens te ongeveer 11 uur geraakte een autobus van de N.V. „Habo" tenge volge van de gladheid nabij de coupure te Lagedijk van den weg. Gelukkig bleef de wagen op de helling van den berm hangen. Nadat zand was gestrooid, kon de bus zijn route weer vervolgen. PETTEN. De N.V. Arfl. die kortgeleden te Petten de eerst» filmvoorstelling gal, heeft Zondag de bezoekers weder om een genoegen bereid, met de vertooning van Kame- radschafk Dit meesterwerk van den beroemden regis seur G. W. Pabst speelt aan de grenen. Een Duitsche en een Fransche steenkolenmijn loopen onder de aarde in een; doch ook in dit ondergrandsche duister blijft da nationale afscheiding gehandhaafd. Totdat er brand uit breekt in de Fransche mijn. Op het gerucht, dat hun Fransche vakgenooten niet over de noodlge reddings middelen beschikken, wagen de Duitsche mijnwerkera hun leven, en toonen hierdoor, dat de menschelijkheid boven de natie gaat Op deze wijze demonstreert Pabst ons zijn humanl- seerend feest, waaraan hij naast de indrukwekkende toe passing van het geluld goeddeels zijn bijzonderen naam te danken heeft Het was een genotvollen avond, die ons reeds ver langend naar een volgende voorstelling doet uitzien. "T ZAND. De op Vrijdag 22 dezer gehouden verloting ten bate van de naaikrans alhier gaf den volgenden uitslag: respectievelijk het eerste lotnummer, het 2e prijsnr.i 180 1; 215 2; 7 3; 27 4; 272 5; 44 6; 57 7; 299 8; 271 9; 109 10; 230 11; 162 12; 4 13; 61 14; 136 15. Het Jaarlljksch Kerstfeest voor de kinderen der Zon dagsschool en cathechlsatle had op Zaterdagavond 23 dezer bij den heer Schrieken plaats. Het geboorteverhaal alsmede een Kerstvertelling werden gehouden door den heer Da Witkop. Er tusschendoor werden door de kin deren liederen gezongen en deze werden getracteerd op chocolademelk. Verder kreeg ieder kind een zakje snoep een kalender, een mooi boek alsmede een geschenk in den vorm van warme kleedingatukken enz.; dit laatste gemaakt en beschikbaar gesteld door de ijverige naai krans. Tn zijn slotwoord dankte domlné deze damesleden daa ook vooral voor hunne medewerking, alsook ieder, dl» aan dit goedgeslaagde en voor de kinderen zoo vroolljk Kerstfeest hun medewerking hadden verleend. WARMENHÜJZEN Zondagavond (had ln het Kerkgebouw alhier d» Kerstfeestviering plaats voor de kinderen van de Zon dagsschool. Namens den Kerkeraad opende de heer P- Mink deze bijeenkomst met een hartelijk welkom. Daar wij momenteel geen predikant In onze gemeente heb ben en teneinde hierdoor het geestelijk leven al moe ten missen, heeft men toch gemeend met dit werk ta moeten doorgaan, mot medewerking van den V.CJ3- en het hoofd der sohool den heer Donia zijn wij ten •/olie hierin geslaagd. Hierna volgde gemeenschappelijk gezang van Gez. 230 1. Vervolgens zang der kinderen onder leiding van heer P. Mink en daarna tractatle. De heer Donia verkreeg nu het woord en gaf aller- 'eerst een verklaring aan de kinderen over de beteo- kenta van het kerstfeest: De geboorte van Jezus. Ver der een paar kerstvertellingen over Max en het Kerst feest en Klaas van d-sn vuurtorenwachter. Aandachtig en onder alle stilte Is hiernaar geluisterd. Met een toe passelijk woord van den heer Mink werden aan d» hinderen die de Zondagsschool gingen verlaten, bijbel tjes uitgereikt en aan allen cadeautjes ter hand ge steld. Alvorens te beëindigen, bracht de heer Mink na mens den Kerkeraad een woord van dank aan den heer Donia, leden van den V.C.JJ3. en aan den orga nist voor zijne medewerking. Tot slot Gez. 180 L

Schager Courant | 1933 | | pagina 2