VELO TAFELBILLIARDS !vP m" "B ,k Terug het vaderland. De grootste proef. naar De brand in de Telefooncentrale te Amsterdam. Woensdag 27 December 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9405 Uit ftmopl)1 de OMGEVING De „Pelikaan" uit IndiS vertrokken. 100.000 poststukken aan boord. Za terdag op vaderlandschen bodem? Gisteravond om ongeveer 6 uur, Nederlandsche tijd, heeft de „Pelikaan" de terugreis uit Indië naar Hol land aanvaard. De belangstelling was overweldigend, Duizenden brachten de wakkere bemanning een af- scheidshulde. Na diverse toespraken, waarbij gewe zen werd op den moed der bemanning en de groote beteekenis, welke deze vluchten hebben en het Wil helmus had weerklonken, sprak de 2e piloot Soer woorden van dank, de verzekering gevend, dat niets onbeproefd zou worden gelaten om zoo spoedig moge lijk in Holland terug te zijn met de Nieuwjaarspost, welke bestaat uit 100.000 poststukken. Zonder eenige êtoornis werd vervolgens gestart en weldra was de „Pelikaan" uit het gezicht verdwenen op weg naar huis Het vertrek werd door de radio uitgezonden en be halve geheel Oost-Indië heeft ook de West in deze oogenblikken kunnen meeleven. Het ligt in de bedoeling te vliegen naar Medan en Vervolgens naar Rangoc Wanneer zich geen bijzonderheden voordoen, ka de „Pelikaan" Zaterdag a.s. op Schiphol neerstrijken. Voorwaar een prestatie van dit moedige vierman schap. MOLENSTRAAT C 7. Monteur in hechtenis genomen. Op vermoeden dat deze den brand zou heb ben gesticht. Hij blijft echter alle schuld ontkennen. In verband met, den brand in de Telefooncentrale te Amsterdam, tengevolge waarvan de hoofdstad zich voor enorme moeilijkheden ziet geplaatst, is een monteur van het telefoonkantoor gearresteerd. Deze arrestatie geschiedde op vermoeden van brand stichting. Bijzonderheden omtrent de arrestatie., Nader wordt gemeld, dat de arrestatie is geschied naar aanleiding van het onderzoek, dat de politie ter plaatse van den brand heeft ingesteld. Na afloop van dit onderzoek en een conferentie op het hoofdbureau van politie zijn er verschillende re chercheurs op uit gegaan om de gangen van ver scheidene personen te bespieden. Een en ander had tot gevolg, dat er twee aanhou dingen geschiedden en wel van twee monteurs, die Vrijdagmiddag in de splitsingskamer der centrale hebben gewerkt. Een van hen, is na verhoord te zijn, weer los gelaten, doch het verhoor van den ander gaf den officier aanleiding een hevel tot inhechtenis neming tegen hem uit ie vaardigen. De man ontkent echter alle schuld, doch er zijn verschillende aanwijzingen, die het gerechtvaardigd doen zijn, dat hij in verzekerde bewaring blijft Naderhand zijn nog meer bezwarende aanwijzin gen tegen de man naar voren gebracht. Zijn arresta tie heeft onder zijn collega's groote bevreemding ge wekt In hongerstaking gegaan. Uit protest tegen het feit, dat hij niet in vrijheid werd gesteld, is de arrestant Maandag een honger staking begonnen. Denzelfden dag echter heeft hij zijn houding van verzet al weer opgegeven. In een nieuw Verhoor werd hem er op gewezen, dat hij door een hongorstaking of door andere middelen van protest zijn zaak op geen enkele wijze dient De monteur gaf in dit verband toe, dat hij uitsluitend als protest tegen het feit dat hij word vasgehouden, voed sel heeft geweigerd, doch later had ingezien dat het beter was niet bij deze houding te volharden. Op vra gen van den commissaris met betrekking tot den brand bleef de arrestant hardnekkig ontkennen, dat hij dezen zou hebben gesticht, of daaraan op een of andere wijze medeplichting zou zijn. Hedenochtend te tien uur is hij overgebracht naar het Paleis van Justitie, waar hij door den Officier zal worden gehoord. Ingenieurs en technici drnk in de weer om de schade te herstellen. Inmiddels zijn de technici van de gemeente- en rijkstelefoon en onder leiding van een staf van inge nieurs onvermoeid in de weer om de ernstige gevol gen, die de brand voor het telefonisch verkeer heeft gehad, en waarvan de schade op zes ton geraamd wordt, zoo goed en ook zoo snel mogelijk op te heffen. Alles wordt erop gezet om vandaag, als handel en Industrie weer na de welkome rust der feestdagen hun rechten opeischen, waarbij uiteraard de telefoon een zeer belangrijke functie te vervullen heeft, althans het interlocale verkeer weer te doen functionneeren. Het laat zich trouwens thans reeds aanzien dat dit het geval zal zijn. Paniek in een kerk. Zeven dooden. Reuter seint uit Manilla: Toen in het dorp Tunauan in de nachtmis de lich ten op het altaar plotseling werden ontstoken, meen den de geloovigen, dat een brand uitbrak. Er ont stond een paniek en allen drongen naar de uitgan gen. In het gedrang zijn zeven personen om het le ven gekomen. Auto door den trein gegrepen. Op onbewaakten overweg. Beide inzit tenden, vader en zoon, gedood. Gistermorgen is de trein DordrechtRotterdam, die 's morgens om 9.55 uur te Barendrecht stopt, even voor Barendrecht op een onbewaakten overweg met een auto in botsing gekomen. In de auto zaten de heer J. Proost uit Nieuw Beijer- land en zoon. De auto werd ongeveer 150 m. meege sleurd, voor de trein tot stilstand kwam, en viel toen van de brug, die over de Waal ligt, naar henden. De auto en de twee inzittenden, die toen reeds dood wa ren, kwamen op het ijs terecht. Beide personen waren deerlijk verminkt, terwijl de auto totaal vernield was. Auto-ongeluk bij Almelo. Vier dooden en één gewonde. Door de gladheid van den weg. Maandagmiddag is een luxe auto, waarin zeven personen waren gezeten, afkomstig uit Hengelo, en die op weg was naar Zwolle, aan de Wierdensche straat tusschen Almelo en Wierden, door de gladheid van den weg tegen een boom gereden en daarna vier maal over den kop geslagen. De gevolgen waren vreeselijk. Van de inzittenden werden vijf personen: de heer Voskamp, diens dochters, de dames v. d. Weyden en Kers, zijn schoonzoon, de heer v. d. Weyden, en diens vierjarig zoontje, zwaar gewond. Twee hunner, de heer Voskamp en mevr. Kers, zijn kort na het onge luk aan de gevolgen der hekomen verwondingen over leden. De drie overige gewonden werden in hoogst zorg- wekkenden toestand naar Almelo vervoerd, waar mevr. v. d. Weyden en haar zoontje later overleden. De auto werd vernield. ,Baby" lacht. Vulkanische uitbarsting op da Philippijnen. Gepaard aan een springvloed. Dertien dooden; groote schade. Tengevolge van een vulkanische uitbarsting, ge paard aan een springvloed, zijn tijdens de Kerstdagen op de Philippijnen 13 personen gedood en velen dak loos geworden, aldus Reuter. De materieele schade is zeer aanzienlijk. In de provincie Sorsogon zijn vele huizen vernield door een uitbarsting van den vulkaan Bulusan. 1 VIERINGEN Vergadering kaasfabriek „Nooit Gedacht", Vergadering van het bestuur der kaasfabriek Nooit Gedacht te Hippolytushoef met leden van de kaasfa briek te Stroe en Oosterland op j.1. Zaterdagmorgen. De aanwezige leden van Stroe en Oosterland zullen wegens opheffing van die fabrieken hun melk leveren aan de fabriek Nooit Gedacht Staande de vergadering traden alle 22 aanwezigen al3 leverancier toe, en verbonden zich voor 1934 hun melk te leveren aan Nooit Gedacht. De laagste inschrijver voor melkvervoer van die e.a. leveranciers was P. Klein te Smerp, aan wien het vervoer is opgedragen. Aan de algemeene vergadering zal worden voorgesteld bedoelde leverancies alleen de lasten te laten dragen van kosten melkvervoer enz. De levering begint 1 Januari a.s. Van verschillende zijden kwamen nog opgaven van verstrooide veehouders, die zich bij deze leveranciers aan wenschten te sluiten. Na nog enkele huishoudelijke besprekingen, werd de vergadering gesloten. Zondag zijn in een vergadering van het Kiscolleg"e der Ned. Herv. Kerk te Hippolytushoef c.a. herkozen de heeren M. Minnes als ouderling en Jh. Dekker als diaken. EDDY EN LUCIE hielden heel veel van elkaar. Ze waren verloofd, vijf jaar lang en in die vijf jaar waren de tijden hoe langer hoe slechter gewor den. Twee vreeselijke monsters hielden hun hu welijk tegen: de crisis en de malaise. Vrienden en kennissen spraken daarom reeds op eigenaardigen toon, dat er van het huwelijk niets kon komen. Tante Jeanne noemde het „un amour dange- reux" en oom Theo sprak van „hopelooze vooruitzich ten." Hij voorspelde somber, zelfmoord van Lucle, want Eddy moest om deze omstandigheden wel de verloving verbreken. Ook Eddy's vriend waarschuwde: „Ed, ke rel, Lucie gaat er onder door, want op dat hongerloon- tje van jou kan je immers nooit trouwen." Zóó praatte ledereen en Eddy kreeg het ten laat ste benauwd. „Stel je voor, een levenslange verloving, zonder ooit vooruitzichten om te trouwen." Het was ge woon niet te doen...! Maar als hij het uit maakte en Lucie deed zich eens wat aan uit wanhoop, wat dan Eddy tobde, hetgeen niet bevorderlijk was voor zijn werk, zoodat hij 10 pet. korting van salaris kreeg. Toen waren ook de laatste luchtkasteelen vervlogen en Eddy zag in, dat hij zijn verloving met het liefste meisje verbreken moest. Maar als hij aan het oogenblik dacht, dat hij aan zijn Lucie de verpletterende woorden moest zeggen, dorst hij niet meer. Dan brak het angstzweet hem aan alle kanten uit Doch opeens vond hij een oplossing, hij zou de proef nemen op de voorloopige verbreking van zijn verloving. Denzelfden avond zei hij het tegen haar. De tijden wa ren slecht, er was géén hoop op trouwen, hij zag géén toekomst, zijn salaris was verlaagd, enfin alles was ho peloos, ze zou gelukkig met een ander worden enz. enz. De woorden, die alle mannen in een dergelijke situatie bezigen, gebruikte ook Eddy. Lucie luisterde... schijnbaar kalm. Ze keek hem aan met groote, vertrouwende oogen. Langzaam vulden zich de oogen met tranen. Eddy zag het, maar hij bleef hard. Plotseling stemde ze toe. Ze gaf hem zelfs gelijk. Ze zeide, dat ze het met hem eens was en hem be greep. Eddy vertrouwde het niet en toch durfde hij niet te zeggen, dat hij enkel maar een proef nam. Al was je vijf jaar verloofd, dan kan je nog niet aan nemen, dat je je meisje kende, dacht Eddy. Maar Lucie bleef kalm. Hij bracht haar nog na'ar huis en bij de straatdeur namen ze afscheid van elkander „Het ga je goed, Ed" zei ze. Eddy was een beetje teleurgesteld over haar. Hij was erg in zijn ijdelheid gekwetst. Was de scheiding zoo gemakkelijk voor Lucie? Toen Eddy thuis was geko men en op zijn kantoor zat nam hij een boek en pro beerde te lezen. Hij kon er echter de gedachten niet bijhouden. Waar zou Lucie zijn? Zou Lucle het erg vinden? Zou ze schreien? Zou ze het erg aantrekken? Stel je voor als ze... eens een einde aan haar leven maakte... Ze had er toch bedroefd uitgezien... ze had gehuild! Natuurlijk was ze te trotsch geweest om het te be kennen, dat het haar pijn deed... ja... natuurlijk ze had verdriet... nu nadat hij het had uitgemaakt, maar juist deze karakters nemen besluiten. Het liep Eddy koud over den rug... Als... Ala Lucie... eena zelfmoord pleegde!!! Met één ruk sprong hij op en vloog naar de telefoon. Het was wel laat, maar hij moest Lucie's stem hooren. Zenuwachtig draaide hij haar nummer aan. Het toestel zoemde, maar er kwam niemand. Eddy stond te trap pelen. Eindelijk hoorde hij de stem van Lucie's oude tante: „Ja, wie is daar?" „Ik" antwoordde Ed schor. „Is Lucie daar?" „Neen, Lucie is nog niet thuis," antwoordde de stem aan den anderen kant. „Ik dacht dat jullie samen wa ren gaan dansen, het is nu half één." De stem praatte door, maar Eddy legde de hoorn op het toestel. Wat was dat, Luus niet thuis en hij had haar toch aan de deur gebracht? Waar was ze heen gegaan? Eddy was de wanhoop nabij Hij rende méér dan hij liep, het huis was hem te klein. Eindelijk kwam hij tot een besluit. Hij moest Luus nog spreken, hij moest haar zoeken. Haastig trok hij zijn jas en hoed aan en snelde als een wanhopige de deur uit Twee uur lang stond hij voor Lucie's deur, bibberend van koude te waohten. Eindelijk half drie. verscheen een auto voor Luus straatdeur en zij stapte uit gevolgd door een heer, die haar hielp bij het uitstappen. Even sprak ze nog met den vreemde, toen reed de wagen weg. Ed knarsetand de van woede. Hij kwam nu te voorschijn. Teleurstelling, gekwetst in ijdelheid stond hij voor haar. „Wat beteekent dit?" vroeg hij boos. „Nauwe lijks ben je van mij weg, of je laat je door een ander persoon wegbrengen. Dus daarom deed je zoo, daarom deed je niets toen Ik vertelde dat ik aan alles een ein de wilde maken?" „Wilde maken, wilde maken, jij hebt toch een einde gemaakt?" zei Luus hoog. „Bovendien wijs ik je beschul diging af, deze heer die mij zoo net thuisbracht is de vader van mijn vriendin Hélène, bij wie ik, nadat jij weg was een poos op bezoek ben geweest „Het is fraai", riep Eddy smalend. „Ik probeerde er een einde aan te maken omdat ik meende het voor jouw bestwil te doen en jij gaat dadelijk op visite en laat je thuisbrengen door een heer Inplaats dat je neerzit en ontroostbaar bent... Ik was nota bene bang dat je je van kant zou maken, ik heb gewoon géén leven gehad, de laatste uren..." „Mü van kant maken? Ik denk er niet aan," riep Lu cle en keek Ed vanuit haar lange wimpers aan. „Denk je er niet aan?" vroeg hij diep gekwetst! „Nou ja, dat is te zeggen..." meende Luus, „ik was ontroostbaar, denk eens aan, na 5 lange jaren; en ineens de verloving af „Adieu het ga je goed". Ze huilde bijna. Ik was ontroostbaar, daarom ging ik naar Hélène. Ik kan niet alleen op mijn kamer zijn." „Luus" juichte Eddy, en voordat ze er op bedacht was, had hij haar in zijn armen genomen en fluisterde zijn mond in haar geurige haren: „Wel nou dan Luus, dan kunnen we toch net zoo goed verloofd blijven hè!" „Natuurlijk!" gaf ze tce. „Laat ze allemaal maar zeg gen wat ze willen, wij kunnen immers niet buiten el kaar, lieveling." ELSA KAISER. Vrijdagavond hebben de dames van de Ned. Herv. Zusterkring hun kerstfeest gehouden. Ds. Van Beek opende dezen avond, terwijl Mevr. de HaanBosker "de leiding had en met de dames Mev, G. Evers-Koorn en Mej Rika Koorn kerstverhalen declamatie. Evenals andere jaren werden vele zieken en behoeftigen be dacht. Het is een zeer goed geslaagd en gezellig kerst feest geweest. Dat de Duitsohe ex-kroonprins Wilhelm zijn Wierin- ger vrienden en kennissen niet vergeet, blijkt ook nu weer. Verschillende ingezetenen ontvingen weer kerst groeten, e-d. Zoo ontving Mej. Bets Luijt een gouden broche met gekroonde W. met verschillende foto s van. den ex-kroonprins in uniform, voorzien van zijn hand- teekening. De heer J. Luijt ontving een fraaie asch- baJc van metaal in den vorm van een Spoor, waarin gegraveerd het volgende: „Herrn Hufschmied Luyt zu Hippolytushoef auf Wieringen. In Dankbarkeit gewidmet wegen seiner Freue und Freundschaft, die er unserem geliebten Kronprinzen Wilhelm in den schweren Tagen der Verbannung erwies. In een begeleidend schrijven werden de beste wen- schen overgebracht aan alle bekende Wieringer inge zetenen. Vergadering kaasfabriek heid." „De Eensgezind- Alle vennooten, op één na, welke wegens ziekte ver hinderd was zijn aanwezig. De Voorzitter opend de bljeenkost en sprak zijn voldoening uit over de groote opkomst. Spr. ziet hierin een voorteeken dat de gdheele zaak betreffende het gaan voor een gedeelte naar Lutje winkel, voor een ander gedeelte naar Hippolytushoef zich op alleszins bevedigende wijze zal oplossen. Nla de genomen bekende besluiten staat vast, dat de melkleveTing met 1 Januari wordt stopgezet en onge veer 1 Februari de laatste kaas uit de fabriek zal zijn verscheept. Spr. stelt de vraag: zal de fabriek van de hand wor den gedaan of zal men de zaken paraat houden, om deze eventueel later weder te kunnen openen. Alge meen wordt besloten de fabriek als zoodanig in tact te houden en al de materialen op te bergen en te bewa ren, zoodat ten allen tijde de materialen weer in ge bruik kunnen worden genomen. Den kaasmaker zal worden opgedragen een en ander na diens dienstbetrekking voorloopig te verzorgen. Hierna niets meer aan de orde zijnde, werd de ver gadering gesloten. 7 IJ P E ST. MAARTENSBRUG. Voo een vrij goed opgekomen pulbliek gaf Zondag de afd. St. Maartensbrug van den Bond van Staatspensi- onneering een propaganda-avond in het lokaal van Mej, Kossen. Ditmaal traden op de Westfriesohe voordracht kunstenaars „Jasper en Meraike", De voorzitter de heer Nierop, opende met een har telijk woord van welkom de bijeenkomst en wekte de aanwezigen, speciaal de jongelui op als lid van de af- deellng toe te treden. Hierna werd het woord gegeven aan den heer Fred. 'Groot, die in korts trekken op duidelijke wijze uiteen zette, waarom het Staatspensioen voor ouden van da gen tot nog toe niet tot stand is gekomen. Vervolgens werd ten beste gegeven „Vooravond", triest spel In één bedrijf. Uit de groote aandacht, waarmode het spel werd gevolgd, mogen wij zeker wel afleiden, dat de heer en mej, Groot—Hagenaar succes hadden met de vertolking va dit stukje. Verder kregen wij van het echtpaar Groot te hooren een serie Hol- landsche liedjes aan de piano, Kerstnacht aan het Westfront, enz. Dat was verdienstelijk werk van Jasper en Meraike. waarvan wij en zeker velen met ons, volop hebben ge noten. Een heel aardig moment was het, toen het doch tertje van het echtpaar ten tooneele versoheen, vooral het oogenblik toen zij aan de plano plaats nam en zoo echt onschuldig het Stille Nacht vertolkte. Dat was heel lief van je, kleine schattebout. Ons compliment hoor! Alles weer te geven wat ls vertolkt, zullen wij ach terwege laten. Genoeg zij het te zeggen dat Jasper en Meraike ons uitstekend vermaakt hebben. Het was een gezelligen avond, waartoe niet weionlg heeft bijgedra gen de opgewekte muziek van heeren muzikanten. Het hartelijk woord van dank dat voorzitter sprak ln het bijzonder tot het echtpaar Groot was welver diend. Een prettig bal was het besluit van een goed geslaagden avond. N J Eü WE N I ET)n RP Zondagavond gaf het fanfarecorps Excelsior onder den bekwamen dirigent, den heer B. Koolhaas van Twisk een uitvoering in de zaal van Kossen, met mede werking van Emil Moretti. Na een kort openingswoord van voorzitter werd aan gevangen met de mooie opwekkende Colonel Bogeij Marsch van Alford, welke op accurate wijze werd uit gevoerd. Begrijpelijk is dat het ons te ver voert elk nummer op zich zelf te beoordeelen, maar het met zorg gekozen afwisselend programma van een tiental nummers, werd zeer verdienstelijk, ja, wat verschillende nummers be treft zelfs hoogst verdienstelijk uitgevoerd, al konden alle nummers ons dan ook niet even goed bekoren. Het optreden van Jong Excelsior, bestaande uit een tiental jonge leerlingen, werkte mede tot het succes van den avond. Een viertal nummertjes, waaronder ook de Gymnastenmarsch, werden op een wijze uitgevoerd, waarvoor een woord van lof op zijn plaats is en niet het minst aan den directeur zelf. Een daverend applaus was dan ook hun deeL Bij dit optreden bleek dat het toch niet onmogelijk is voor het publiek, stil te zijn, wat soms wel eens wat te wenschen overliet. In deze jonge leden schuilt voor Ex celsior ongetwijfeld een goede toekomst Rest ons nog te vermelden dat het optreden van Emil Moretti succesvol kan worden genoemd. Met groote aan dacht werden zijn goocheltoeren gevolgd en steeds weer stonden wij paf. Hoe kan dat nu? hoorden wij steeds door de zaal. Zijn toeren waren dan ook werkelijk be- wonderingswaardig en men werd niet moede deze te aanschouwen. Ook in zijn optreden als jongleur liet hy ons perfecte staaltjes zien, terwijl een klein staaltje ge dachten lezen niet onaardig was. De heer Moretti mag dan geen „Larette" zijn, maar niettemin heeft hij, een voudig en sympathiek in zijn optreden, tot groote vol doening van het publiek dezen Excelsioravond afge wisseld. Hoewel de opkomst bevredigend was, kunnen wij het toch jammer vinden, dat op dezen mooien en goedge slaagden avond niet meer pnubliek aanwezig was. Na het slotwoord van voorzitter, hield een geanimeerd bal met muziek van Gebr. van Meurs, de jongelui nog langen tijd bijeen. HARENKARSPET Politie. Verloren: door arbeiders, een portemonnaia met vijf gulden en kosteloos rljwielbelastingmerk.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5