Fransch-Duitsche betrekkingen I De aanrijding aan de Stolpen Kijken is Knopen bij CLOECK OMZETBELASTING Ds opvattingen staan nog te ver van elkaar. Ergeüjk gaval van dierenmishandeling. DE PELIKAAN OP DE THUISREIS. Noodlottige mijnramp in Japan. Max Reinhardt aan treinramp ontsnapt. DE BRAND IN DE TELEFOONCENTRALE TE AMSTERDAM. Gearresteerde monteur in vrijheid gesteld. Wilde zwijnenplaag in Polen. De sprekende m klok. Donderdag 28 December 1933. Postrekening No. 23330 SGHAGER 77ste Jaargang. No. 9406 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in bet eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De besprekingen zullen niet door Chautemps en Hitier, maar door de gezanten worden voortgezet. Reuter meldt uit Parijs: De ministers Paul Bnncour, Daladier en Sarraut confereerden onder leiding van Chautemps geduren de drie uren over de betrekkingen fusschen Frankrijk en Duitschland. Na afloop van de conferentie bleek dat de ministers tot het besluit waren gekomen dat zij ertegen waren dat de onderhandelingen gevoerd zouden worden door de premiers Chautemns en Hit- Ier. maar dat de besprekingen voortgezet dienden te ■worden door bemiddeling van den Franschen am bassadeur te Berlijn. Men kent de eischen van Hitier, die neer komen op het recht voor Duitschland te heb ben: lo. een conscriptleleger van 300 000 man; 2o. een onbeperkte „defensieve" bewapening daarvoor: 3o. zware artillerie tot 155 ra., tanks en jachtvliegtuigen; 4o handhaving van S.S.- en S.A.-troepen zonder beperking; 5o. weder- zijdsche controle. Tegenover deze rechten zou Duitschland toestemmen in een serie van nonagressiepacten met zijn buren, geldig voor tien jaar en die in de plaats zouden komen van de overeenkomsten, die, op de een of andere wijze verband houden met het ver drag van Versailles. De meening van de Fransche regeering is daartegenover, dat herbewapening op het oogenblik ontoelaatbaar Is De opvattingen staan dus te ver van elkaar, dat het eenig nut zou hebben rechtstreeks te gaan onderhandelen, buiten de internatio nale ontwapeningsconferentie om. Volkenbond niet uitgeschakeld. Na afloop van den gister gehouden ministerraad ontving minister president Chautemps de persverte genwoordigers en verklaarde hen. dat de regeering voorloopig nog een groote terughouding in acht moet nemen, daar zij geen diplomatieke documenten kan publiccercn, alvorens zij ter kennis gebracht zijn van de buitenlandsche regeering. waarvoor zij bestemd zijn. Chautemps verklaarde verder: Alles wat Ik u zeggen kan is dat Frankrijk, dat gaarne bereid is met alle belanghebbende mogendhe den de besprekingen voort te zetten, welke door het Bureau van de Ontwapeningsconfe rentie waren vastgesteld, do organisatie van de algemeene veiligheid langs den weg der bewapenings-heperking en door den Volken bond nastreeft. Evenals vroeger is de regeering ook heden bereid, zelf positieve voorstellen te doen. welke de oprecht heid van den Franschen vredeswil aaa de andere mogendheden doen blijken. Chautemps verklaarde verder, dat de datum voor het overhandigen van het document aan de Duit- sche regeering nog niet is vastgesteld In politieke kringen wordt verklaard, dat de Fransche ambassadeur te Berlijn, den inhoud van het document mondeling ter kennis van de. Duitsche autoriteiten zal brengen en het document zelf als aide-mémoire aan de Duitsche regeering zal over handigen. Belgische besprekingen, - Gemeenschap pelijke verdediging der grens? Reuter meldt nader uit Parijs: De Belgische minister van buitenlandsche zaken, Hijmans is gistermiddag z^n gedachtenwisseling be- Twee huzaren mishandelen een paard. Een der dieren aan één oog met een sabel blind geslagen. Het Haagsche Corr. Bur. meldt: Dezer dagen heeft zich In de Alexanderkazerne een ergerlijk geval van dierenmishandeling voorgedaan. Een tweetal huzaren was er op uit, om eenige paarden de oogen uit te slaan. Volgens een ooggetuige moet de daad zijn gepleegd met het achtereinde van een sabel. Eén paard is aan een der oogen blind geslagen, terwijl een ander paard zoodanig werd geraakt, dat het ln den zie kenstal moest worden opgenomen. Op aanwijzing van den stalwacht zijn de beide huzaren gearresteerd en op gesloten in afwachting van het nader onderzoek. Er be stond voor het ruwe optreden van de huzaren geen en kele reden. Beide gearresteerden behoorden tot de lich ting. welke Zaterdag a.s. met groot verlof zal gaan. Vaklieden, winkeliers, enz., laat vanaf 1 Januari Uw boekhouding Inrichten en bijhonden door het administratie- en boekhondbnrean van H. DEKKER, Landbouwstraat, Schaden. Zeer billijk tarief. gonnen met minister-president Chautemps, en den minister van buitenlandsche zaken, Paul Boncour. Omtrent het onderwerp hunner besprekingen wer den geen mededeeligen gedaan, doch minister Hij mans verklaarde zeer voldaan te ziju Later voerdje Hijmans nog besprekingen met den minister van oor log, Daladier, en met den minister van handel, Lau- rent Eynac. In diplomatieke kringen verklaart men, dat het doel der Fransch-Belgische besprekingen is grooter klaarheid te brengen in de betrekkingen tusschen beide landen. Wat de buitenlandsch-politieke vraagstukken, vooral wat de ontwapenings-conventie aangaat, zijn Frankrijk en België dezelfde meening toegedaan. In BelgiB ziet men evenals in Frankrijk een herbewapening van Dnitschland met be zorgdheid tegemoet Dit is reeds tot nitlng ge komen door het goedkeuren, van een crediet van meer dan 700 millioen Belga voor het nitbreiden der nationale verdediging. Waarschijnlijk hebben Hijmans en de mi nister van oorlog Daladier maatregelen besproken voor een gemeenschappelijke ver dediging van de grens. Wat den Volkenbond betreft, staat ook België op het standpunt, dat Genève het middenpunt van het geheele internationale leven moet blijven, onder handhaving van het democratische beginsel der ge lijkheid van alle staten. Akyab reeda gepasseerd. Op het oogenblik heeft de Pelikaan op de thuisreis al weer eenige duizenden kilometers achter den rug. Tot nu toe gaat alles voorspoedig. Gisteren is het toestel te 18.10 (A'damsche tijd) te Akyab geland en precies een uur later vertrokken naar Calcutta. Bij aankomst ln Calcutta zal de Pelikaan alweer 5300 K.M. achter den rug hebben van de 15000 kilometers, die Amsterdam van Batavia scheiden. De drie uur vertraging ten gevolge van het slechte weer tusschen Rangoon en Akyab behoeven, naar ge meld wordt, geen reden tot ontmoediging te zijn, daar men op andere trajecten deze uren best kan inhalen. Toch verwacht de K.L.M.-directle, dat dePelikasn, ook 'ndien alles goed gaat, niet eerder dan Zaterdagmid dig laat te Schiphol zal landen. De bemanning vliegt re gelrecht door naar Nederland, zonder zich verder onder weg eenige rust van beteekenia te gunnen. Gedenkspeld voor de Pellkaanbemanning. De K.L.M. heeft aan de N.V. Begeer te Utrecht op dracht gegeven om vier speldjes te vervaardigen, ln goud, waarop prijkt een Pelikaan, staande op een hal ven wereldbol. Deze seoeld zal den bemanning bij aankomst op Sohlp hol worden uitgereikt. De Aardewerkfabriek Goedewaatren Gouda, heeft een bordje uitgevoerd ln sepia op beigen ondergrond. Het randschrift luidt: „Versnelde Kerstvlucht 1934. K.L.M. vliegtuig Pelikaan. AmsterdamBatavia In vier etmalen 4 uur en 40 minuten." Engelschs waardeering voor de prestatie van de bemanning. Reuter meldt uit Londen: „De Nederlandsche vliegers Smirnof en Soer, die ln een record-tijd van Amsterdam naar Batavia zijn ge vlogen, verdienen den grootsten lof voor hun prestatie, doch dit succes van het Nederlandsche postvliegtuig moet een aansporing zijn voor onze eigen vliegdiensten om voortgang te maken", aldus de Sunday Times ln een hoofdartikel. „Het feit", zoo schrijft het blad verder, dat de ma chine, die voor deze vlucht gebruikt is, niet het nieuw ste type is, verhoogt de waarde van deze prestatie en toont tevens aan, wat hoogstwaarschijnlijk kan worden gedaan, als snellere machines in geregeld gebruik zijn." „Postjager" t« Athene. Vlucht heden voortgezet. De .Postjager" is van Grottaglle te Athene aangeko men. Het studiecomité heeft den piloten opgedragen heden niet verder te gaan dan Athene en vandaar mor gen vroeg te vertrekken. Als door een toevaL Reuter meldt uit Salzburg: Max Reinhardi, de bekende tooneelregisseur, die gisteren alhier is aan gekomen, en op zijn kasteel Leopolds Kron verblijf houdt, is op wonderlijke wijze ont snapt aan de trein-ca- tastrophe op Zaterda_ avond j.L Hij had een kaartje gekocht voor den ex pres ParijsStraats burg, doch was wegens de groote drukte go noodzaakt 5 uur te wachten, alvorens hij een andere verbinding kon krijgen, zoodat hij niet in den trein, die bij de ramp betrokken MAX REINHARDT. werd, kon plaats nemen. Te Salzburg is men over deze gelukkige ontsnapping begrijpelijkerwijze zeer verheugd. Amsterdam, 27 Dec. De Officier van Justitie, mr. dr. J. A van TTiiel heeft hedenmiddag te ruim drie uur den gearresteerden monteur W, die er van werd ver dacht brand te hebben gesticht in de Telefooncentrale aan de Raadhuisstraat, in vrijheid gesteld. De Officier heeft hedenmorgen den man nogmaals aan een uitvoerig verhoor onderworpen. Ook hedenmid dag is hij in het bijzijn van den directeur van het Te lefoonbedrijf den heer Snijders verhoord. De man hield pertinent vól met het geheels gebeurde niets te maken te hebben. Toen hem werd voorgehouden, dat kortslui ting vrijwel absoluut is uitgesleten, temeer daar in de splltsingskamer slechts een zwakke stroom staat, bleef W..er bij dat z-i.. aan kortsluiting de brand te wijten was. Dat inderdaad kortsluiting vrijwel is uitgesloten, blijkt ook wel uit de bewaking die in het gebouw is, op alle punten waar kortsluiting mogelijk is, zijn constant wa kers aanwezig, echter niet in de splitsingskemer. Aan verd. werd o-m. voorgehouden, dat in anarchisti sch en de communistische pers herhaaldelijk woidt ge schreven over „daden". Teen hem werd gevraagd of daarmee eventueel een staking werd bedeeld bij de ge meentetelefoon antwoordde hij, dat dit wel zser ondoel matig zou zij omdat daar alles automatisch gaat. Bij een huiszoeking die bij verd. gehouden is, is geen enkel bezwarend bewijsstuk gevonden. Uit de verschillende verhoeren die vandaag en vroeger zijn gehouden meende de officier niet voldoende ter men te kunnen vinden om de zaak in handen te stellen van den rechter-commissaris, zoodat de man op vrije voeten werd gesteld. Het behoegt geen betoog, dat het politie-onderzoek met onverminderde kracht wordt voorgezet. KANTONGERECHT SCHAGEN. Schriftelijk vonnis gewezen. Geëischt f 200 boete of 100 dagen hechtenis. Uitspraak conform eisch. Hedenmorgen 10 uur werd door den waarn. kanton rechter Mr. Buiskool schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen den Groninger hypotheekbankdirectcur B. D. M., die Donderdag 21 dezer terecht stond ter zake dat op 2 Juni aan de Stolpen, gejn. Zijpe, door hem hoogst roekeloos is gereden met zijn auto. Zoo men weet werd onze plaatsgenoot L. Strijder aan gereden en gedood. Verdachte werd conform de eisch veroor deeld tot f 200.boete of 100 dagen hechtenis, inzake het roekeloos rijden en tot f 10.— boete snbs. 5 dagen hechtenis voor het onvoldoende fnnctionneeren van de handrem. De Kantonrechter overweegt, dat verdachte inder daad roekeloos en hoogst onvoorzichtig heeft gereden, daar hij, zooals uit de verklaringen der gehoorde ge tuigen is komen vast te staan, met een te groote snel heid heeft gereden en bovendien niet die oplettend heid heeft betracht, die een goed en voorzichtig auto mobilist betaamt. Verdachte, die ter plaatse niet be* kend was, had zijn snelheid juist daarom moeten ma tigen, toen hij de huizenrij en de vlotbrug naderde, en indien hij beter had opgelet, zou hij de aanrijding hebben kunnen voorkomen, daar de zijweg op een afstand van circa 40 M. goed zichtbaar is, mede door het aldaar geplaatste bord van den A.N.W.B. Boven dien heeft verdacl te niet geremd, toen hij het slacht offer zag, maar geprobeerd hem eerst links en daar- na rechts te ontwijken. Het niet tijdig remmen moet verdachte zeker als een grove nalatigheid worden aan gerekend. Ten aanzien van deze overtreding acht ds Kantonrechter een geldboete van f200.in overeen stemming met den ernst van het feit, anderzijds re kening houdende met de omstandigheid, dat ver dachte niet eerder is veroordeeld en het ongeval hem zeer heeft aangegrepen. Ten aanzien van het tweede feit neemt de Kanton rechter aan, dat de auto ni-et was voorzien van twee onafhankelijk van elkaar werkende krachtige remmen, en verwerpt de Kantonrechter de stelling van verdachte, dat de voetrem alleen reeds 2 zoodanige remmen bevat. Ook voor dit feit moet dus een veroor deeling volgen, daar de handrem zeer onvoldoende functionneerde. Door kou uit de boschen gedreven. Groote troepen wilde zwijnen worden door de hevige koude.uit de bosschen verdreven en komen de boerde rijen op. Een 32-jarig boerenkncht, die de beesten van het erf wilde jagen, werd door een groot zwijn aange vallen en met de slagtanden gedood. De hongerige die ren richten in de moestuinen groote vernieling aan. 8 dooden, 10 gewonden. Uit Moekden wordt gemeld: In de mijnen van Foesjoen ls een brand uitgebroken. Volgens de eerste schattingen zijn acht personen om het leven gekomen en zestien gewond, ^If mijnwerkers worden vermist. De oorzaak van den brand is nog niet opgehelderd. Aan het Parijsche Observatorium is een nieuwlgheidje la bedrijf gesteld, namelijk een klok welke bij aanroep den juisten tijd afroept. Dit vernuftig uitgevonden instrument bestaat uit een trommel met een toonfilm, waarop alle tijden, welke een dag telt, zijn vastgelegd. De trommel wordt door een lichtstraal „afgelast" en bij aanroep automatisch door een foto-electrische megaphoon hoorbaar gemaakt.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1