FOETSJAU ZWAAR GETEISTERD. VERZOEK OM GRATIE VOOR VAN DER LUBBE. Hoofdkwartier der rebellen verwoest ZAL DE VORST TERÜGKEEREN? Voorloopig kwakkelweer. De galante galant. DE VACATURE IN HET N.H.V.B.-BESTUUR. Een onaangename kwestie. Nieuw spoorwegongeluk bij Parijs. Havige sneeuwval in Spanje. DE TREINRAMP BIJ LAGNY. Geweldige kou in Amerika. Begrijpelijke dessrtatie van cadet De Nederlandsche regeering vraagt een mil dere straf. Gunstige beschikking mogelijk geacht. BERLIJN: De Nederlandsche gezant, graaf van Limbarg Stirum, heeft in opdracht zijner re-eering aan den Duitschen rijksmi nister van bultenlandsche zaken, Freiherr von Nenrath, een schrijven gericht, waarin hij de rijksregeering verzoekt, de in het rijksdag- brandstlchtings-proces tegen v. d. Lubbe nitge sproken doodstraf in een mildere straf te ver anderen. V.D. verneemt nog uit Berlijn: In het in opdracht van de regeering te 's-Gravenhage door den Neder- Jandschen gezant te Berlijn, aan den Duitschen rijks minister van buitenlandsche zaken gezonden schrij ven, waarin hij de rijksregeering verzoekt de tegen van der Lubbe uitgesproken doodstraf in een mildere straf te wijzigen, wordt dit verzoek hiermee gemo tiveerd, dat de Duitsche strafwet voor het door van der Lubbe gepleegde delict de doodstraf niet voor schreef op het tijdstip, toen van der Lubbe zijn daad beging. Engelsohe persstemmen. Tal van Engelsclie bladen bevatten beschouwingen over het vonnis van het rijksgerecht in het proces nopens de* brandstichting in den Rijksdag. Onder het opschrift: „Een rechtvaardig vonnis", zegt de Times dat de uitspraak te Leipzig welkom zal zijn aan allen ter wereld die het recht liefhebben. „Het Hof heeft met zijn uitspraak het hooge gezag van de Duitsche rechtspraak gehandhaafd". De Daily Telegraph zegt: „Aan de eer van het hoogste Duitsche rechtscollege en bijgevolg van de geheele Duitsche rechtspraak doet dit vonnis ten volle recht" De Manchester Guardian schrijft: „Het Hof heeft den moed gehad zijn plicht te vervullen en de zaak, waar het om ging naar haar mérites te beoordeelen." Belgisch protest tegen het doodvonnis. Een honderdtal leden van het Belgische parlement leden uit alle partijen en daaronder verscheiden oud-ministers hebben een motie aangenomen, waar in zij protesteeren tegen de terugwerkende kracht van de wet, krachtens welke Van der Lubbe ter dood is veroordeeld. Zij verklaren, dat het beginsel, volgens hetwelk iemand allen kan worden veroordeeld krachtens een ■wet, die tijdens zijn misdrijf reeds bestond, niet uit sluitend tot het Romeinsche recht behoort, maar al len beschaafden volken gemeen is. De vrijgesprokenen nog niet op vrije voeten. Naar de Londensche correspondent van de „Tel." meldt, heeft Ivor Montagu die uit Leipzig te Londen is teruggekeerd, gisteravond verklaard, dat Torgler en de drie Bulgaren in dezelfde gevangenis te Leipzig zijn ondergebracht, waarin zij tijdens het proces heb ben vertoefd. Familieleden van de vrijgesprokenen zijn niet in staat geweest om inlichtingen te verkrij gen over de vraag of zij op vrije voeten zullen wor den gesteld. Het ministerie van Propaganda moet een Engelsch advocaat hebben medegedeeld, dat de vrijgesprokenen niet over de grens zullen worden gezet. Bombardement vanuit de lucbt. - Ruim 2000 dooden en gewonden. Zooals we reeds In ons nummer van gister hebben gemeld, is drie dagen achtereen de stad Foetsjau het centrum van den opstand in de provincie Foe- kien - door vliegtuigen van de Nankingregeering gebombardeerd. Het luchtbombardement, waaraan telkens door acht toestellen werd deelgpnomen, had een ver schrikkelijke uitwerking. In totaal werden namelijk 560 personen gedood, terwijl 1600 personen werden gewond. Het hoofdkwartier van het negentiende le ger werd geheel verwoest. Talrijke huizen stortten in. of gingen in vlammen op. Drie der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. De leiders van den opstand zijn op de vlucht geslagen. Van de bevolking maakte zich een wilde paniek meester. Een groot deel der inwoners heeft in aller ijl de stad verlaten en kampeert in de open lucht. De Amerikaansche mi3sle meldt, dat haar kerken en andere gebouwen beschadigd werden. De vlieg tuigen hebben zichtbaar geprobeerd de stadsgedeel ten, waarin buitenlanders wonen, te sparen. Een deel der Chineesche bevolking heeft in paniek de stad verlaten. Van de zijde der Foekien-regeering wordt mede gedeeld, dat 16 vliegtuigen 60 bommen op de stad Tsiangtau hebben geworpen Veertig gebouwen wer den vernield, dertig burgers en drie soldaten wer den gedood, en meer dan honderd personen gewond Drie vliegtuigen konden worden neergeschoten, die tegen den grond te pletter vielen. De Nanking-troepen hebben voorts de Mamao Tsii Tsiagmanforten. ongeveer 30 K.M. ten oosten van Foetsjau, die door de 19e divisie waren ontruimd, bezet. De oorlogsschepen der Nanking-regecring be- heerschen ook de Pagodaforten bij Tsiantsiau, van waar de troepen der 19e divisie naar Foetsiau afge trokken zijn. Deze divisie die zich indertijd onder scheiden heeft in de gevechten bij Shanghai tegen de Japanners, vormt de kern van het Foekien-leger. Ook Tsjangstjaa gebombardeerd. Later verschenen ook boven de stad Tsiangtsjau zestien vliegtuigen der Nankingregeering, die in to taal 60 bommen lieten vallen Dertig burgers en drie soldaten werden hierdoor gedood en ruim 100 per sonen gewond. Intusschen woedde in d- nabijheid der stad een hevige strijd tusschen strijdkrachten der Nankingregeering en aanhangers der opstande lingen. Hierbij werden 600 rebellen gedood. Een medewerker van het „Hdbld." schrijft: Nu na drie dagen zonder weerberichten het scherm weer op gaat, blijkt het tooneel der luchtdrukverdee ling over Europa ten opzichte van Za'erdag totaal ge wijzigd te zijn. Toen zeer hooge druk over Noord- Frankrijk en lage druk over Noord-Scandinavië. thans precies omgekeerd. Te Parijs staat de barometer he den 27 mm lager dan Zaterdag, te Ingö bij de Noord kaap 24 mm hooger. De voornaamste kenmerken van de luchtdrukverdeeling van heden zijn: hooge druk in het verre Noordoosten (Vardö 771 mm) en in het verre Zuidwesten (Horta op de Azoren 777 mm). Lage druk op den Oceaan bezuiden IJsland (Vestmanoer 741 mm) en een afzonderlijk minimum tusschen Vlis singen (755 mm) en de Middellandsche Zeekust (Mar- seille 753 mm). Dit laatste vooral veroorzaakt den Oostelijken wind die hier heden waait en die den indruk wekt. dat de vorst terug zal keeren. Intusschen is het bij dezen Oostenwind juist gaan dooien, nadat Maandag de Z.Z.W. wind lichte vorst bracht, maar toch onafgebro ken vorst, dat Maandag en Dinsdag zoowel te Am sterdam als te De Bilt ij sd ag e n waren (maximum beneden nul). De Bilt heeft in deze Decembermaand nu reeds 14 ijsdagen, tegen 19 in totaal in den stren gen winter van 1929. De ongewone verhouding tusschen temperatuur n windrichting in de laatste dagen is tot stand geko men, doordat eerst de Zuidenwind het restje van kou de lucht over Frankrijk heeft opgebruikt en nu Ue Zuidoosten wind opnieuw lucht uit Frankrijk aan voert, waai het intusschen warmer is geworden, voor al aan de Riviera. De vraag, of de vorst inderdaad sDoedig terugkomt, nu er hooge druk in het N.O. en lagen ten Z. van ons ligt, kan nog geenszins met ja worden beant woord. De veranderingen, die lieden in gang zijn vooral het feit. dat de barometers over een groot ge bied (van Ierland tot in Scandinavië en van IJsland tot Genua) dalende zijn— maken het waarschijnlijk, dat de N.O.-lijke hooge druk zich wel eerst zal terug trekken en dat onze omgeving onder invloed komt van het zeer grillig dopressicstclsel, waarin uitecnloo pende winden heerschen, maar waarin toch wel voor namelijk letrekkeliik warme lucht zal worden aa.- gevoerd. Daarte enover staat dc kans op windstilte tusschen de verschillende depressie-kerntjes in, wat weer eenige ..fkoellng beteekent. Zoodat wij in t"e eerste dagen waarschijnlijk echt kwakkelweer zul len hebben, zonder uitgesproken vorst- of dooikarak- ter. Baatzuchtige liefde. Op een der donkere avonden, welke wij hebben gehad, liep een paartje door het donkere Museum park te Rotterdam. De hij en de zij hielden elkaar teeder omstrengeld en onder het gaan speurden zij rond naar de duisterste plekjes in het park. En toen zij daar kwamen, bleven zij staan. Voorzichtig maak te hij zich los uit haar omarming en verrukt sloot zij de oogen, spitste zij de lippen en wachtte zij op de kus. die de eerste zou zijn, welke hij zich zou ver meten haar te geven, want zij kenden elkaar nog pas kort Zóó kort kenden zij elkaar, dat zij niet eens precies wist, wie hij was. Maar wat maaLt de liefde om naam. adres, leeftijd.-beroep. familie, maat schappelijke omstandigheden. Cupido s pijl had haar recht in het hart getroffen en zoo stond zij dan blij- blozend en kus-bereid. SPORT Straks op den 6den Januari herstemming tusschen de heeren Teer van Twisk en Van Ketel uit Schagen. Den lOden October bedankte de heer W. D. NIestadt te Schagen als bestuurslid van den N.H.V.B. (Noord- Hollandschen Voetbalbond). In ons nummer van Zaterdag 3 December d.a.v. plaat sten we het bericht over de candidaatstelling ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer NIestadt De lijst bevatte drie namen. n4. die van de heeren A. Teer te Twisk. B. Goedknecht te Helder en J. E. L. van Ketel te Schagen. Na het verschijnen van dit bericht in onze sportru- briek ontvingen we direct van verschillende zijden aan merkingen, en wel in verband met de candidatuur-Van Ketel. Deze zou niet zijn de candldaat der vereeniging ..Schagen", maar alléén van het bestuur dier vereeniging en wel omdat nooit één enkel lid van ge noemde vereeniging in de gelegenheid was gesteld om zich over deze bestuursfunctie in den N.H.V.B. uit te spreken. Zooals we reeds ln ons nummer van 5 December heb ben gemeld, was ons bij onderzoek de Juistheid van het een en ander gebleken. Dat er over deze handelwijze die Inmiddels tot een onaangename kwestie is gegroeid zoowel onder de leden van Schagen als ln verdere sportkringen ontevre denheid is gewekt, was licht te begrijpen, en toen reedn wierpen wij de vraag op, of deze candidatuur wel re glementair juist was gesteld geworden. De verontschuldiging dat het Bondsbestuur van deze onregelmatigheid niet op de hoogte zou zijn geweest, kan onmogelijk opgaan ofschoon hier ook niet van wordt gerept daar wij met absolute zekerheid weten, dat dit wel bet geval Is. Maar niettemin bleef de heer Van Ketel candldaat. ondanks het feit, dat de heer Koorstra uit Den Helder, die zichzelf candldaat gest e 1 d had bllikens een bericht in het officieel orgaan, juist daarom niet voor cand'daat in aanmerking kon komen. Vrijdag den Vijftienden December had de stemming olaats. Alle pogingen hebben we ln het werk gesteld, om den uitslag daarvan te bekomen. Ze waren echter tevergeefsch. Aan het Bondsburean, wat we een paar maal telefonisch opbe'den, werden we van her kasrie naar den muur gestuurd. Fen heel eigenaardige houding, waar het alléén maar den uitslag van een stemming betreft, en dit te meer. waar de gekozene don volgenden dag reeds aan een bestuursvergadering moes' deelnemen. We wisten toen natuurlijk nog niet dat her op een herstemming was ii'tgelocnen. doch dit behoef» toch zeker niet aanleiding te zijn om den uitslag niet bekend te maken. Ook onze pogingen bij de candidaten zelf faalden, om den doodeenvoudige!, reden, dat ook z'i neg van niets wisten. Inderdaad, als het niet om bepaalde r e d c- ne n geweest is, dat het Bondsbestuur den uitslag van Maar de hij scheen te talmen. Ontbrak het hem op het laatste oogenblik aan de noodige courage, dacht hij aan de vele consequenties, die deze eerste zoen tot gevolgen zou kunnen hebben? Zij overwon haar maagdelijke schroomvalligheid en wilde hem een por in de zij geven, ten teeken, dat de vesting den stormaanval verwachtte.. He laas! Zij porde in het ijle. Verbaasd sloeg zij haar oogen op. Zij stond alleen Eenzaam en verlaten op het donkerste plekje van het donkerste laantje van het donkere park op dien donkeren avond. Maar nog diepere duisternis daalde over haar gemoed Tranen welden in haar oogen en zij wilde haar taschje ne men om naar haar zakdoek ie grijpen. En toen schoot het haar te binnen, dat de hij te voren galant had aangeboden haar taschje te dra gen en dat hij had verzuimd haar dit kleinood te rug te geven en toen ook werd het waarom der din gen haar duidelijk. Met een kloek gebaar wierp zij haar hoofd fier in den nek en met snelle pas trippelde zij naar het dichtstbijzijnde politiebureau. Schrandere speurders zoeken thans ambtshalve naar den galant en het taschje. lipt meisje heeft ver klaard op de prompte terugbezorging van den eerste méér prijs te stellen, dan oo het terugvinden van het taschje met inhoud. Zoo zijn de vrouwen. (N.R.Ct.) Drie dooden, één zwaai gewonde. Reuter seint uit Parijs: De sneltrein Vannes—Parijs ls gistermorgen op een groep Hjnwerkers ingereden. Drie arbeiders werden ge dood en een zwaar gewond. Door den dichterf mist. die nog altijd boven Frankrijk hangt, hadden de arbeiders den sneltrein niet tijdig ge noeg zien naderen. Slechts enkelen hunner konden zich nog tijdig uit de voeten maken. Dorpen geïsoleerd. Reuter bericht uit Madrid: In de provincie Oviedo zijn verscheidene dorpen ten gevolge van den hevigen sneeuwval sedert meer dan twee weken geheel geisoleerd. De bewoners van het dorp El Consejo worden door hongersnood bedreigd. Thuis wacht U een gezellig uurtje. Iedere week opnieuw, indien O zich abonneert op ons geïllustreerd zondagsblad. Abonnementsprijs: 72y* et. p. kwartaal. Elk nummer telt 16 bladzijden groot formaat. Abonneert U bij de Uitgever» van deze oourauL Proefnummer gralub deze stemming niet bekend wilde maken, dan is deze houding wel zeer eigenaardig. Doch we weten dan nu, dat er herstemming ls tus schen de heeren Van Ketel en Teer en dat deze her stemming den 6den Januari a.s. zal worden gehouden, tenzij Inmiddels ontvingen we van een Schagen-lld nog het volgende Ingezonden schrijven: Geachte Redactie, Wilt U me eenige plaatsruimte verleenen ln Uw blad, teneinde over de verkiezing van een nieuw lid voor het NJH.V.B.-bestuur het een en ander te kunnen zeggen' Voor Uwe bereidwilligheid mijn weigemeenden dank We hebben eenlgen tijd geleden in de Schager Cou rant een bericht kunnen lezen, betrekking hebbende op de candidatuur J. E. L. van Ketel vcor het bestuur van den N.H.V.B. Mijn inziens werd daarin «er terecht ge wezen op de verkeerde om geen sterker woord te ge bruiken houding in dezen van het bestuur der v.v. Schagen. Wij als leden weten zeer goed dat inderdaaa de heer Van Ketel geen candldaat is van de vereeniging doch het Bestuur vriendelijk verzacht heeft hem toch candldaat te willen gtellcn voor een vervuiling van be doelde vacature. Nu Is de eene mcr.süh wat lankmoedi ger dan den ander, maar vast staat wel, dat een zeer groot deel der leden met deze bedrlegelijhe handelwijze van het bestuur geen genoegen kan nemen en dat er nog wel meer woordan over zullen worden gesproken als daartoe de gelegenheid ls. Het Schagen bestuur zal zich niet kunnen verschuilen achter het gezegde: ..We meenden dat er geen bezwaar zou zijn. immers zelf na het bericht in U b'ad werd er in alle talen gezwegen en het is zeker nooit in het brein van deze regeererde herren opgeknmen om alsnog de meening, neen de beslissing vrn de tot candi- daatsteling bevoegde vergadering te vragen. Zco staat dus wel onomstootelljk vast, dat het Scha gen bestuur heeft gedacht: Maling aan de leden .maar onze wil ls wet. Heeren, het bestuur ls er door en voor de vereeniging maar heuschelijk niet andersom. Maar er is nog meer. De heer Van Ketel heeft zich ln persoon ook zeer treurig gedragen. Men had mogen verwachten dat deze candldaat, na het ware bericht in Uw blad zou hebben gezegd: Ik trek me terug, want cm langs lezen weg tot een doel te komen is al minderwaar dig. Maar waar de heer van Ketel zich zelf zoo heeft opgedrongen, ls zijn zwijgen ook al weer riet verwonde ring wekkend. Eh hoe staat het er n>u bij? Er is straks herstemming tusschen de heeren van Ketel en Burge meester A. Teer van Twisk. En al zou ik met deugdelijke motieven kunnen aan- toonen, dat de heer Van Ketel niet zal wezen de rechte man op de rechte plaats, en burgemeester Teer, gezien het vele en goede werk reeds Jaren door hem verricht in het vereenigingsleven, dat wel zou zijn, ik wil daar over niet uitwijden. Het is nu aan de stemgerechtigde vereeniglngen om te bewijzen, dat zij althans recht door zee willen gaan en door hun stem niet uit te brengen op den cau- didaat Van Ketel bewijzen, dat ze het bestuur der V.V. Schagen niet steu"-®z. in het gedane kwaad. Niet de leden van Schagen. maar heel voet ballend Noordholland ls misleid. Maar, en dit dan tot slot. laten we de verwachting de hoop uitspreken, dat de candidaat van Ketel da eerste zal zijn die zegt: „Ik dan!: er hartelijk voor om hen te misleiden, wier belangen ik straks misschien zou mesten voorstaan." Dan zal hij bewijzen te zijn het meest te waardeer^r- bestuurslid der V.V. Schagen. Een Schagen lid. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 745.5 m.M, Vooruitzichten: Kans op meeroeren sneeuwval. Temperatuur: om liet vriespunt. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GBBR. ROTGANS, Hoogzijde C 103, Schagen. GedipL Opticien. Retracttonist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Talrijke betuigingen van rouwbeklag uit alle deelen van de wereld. Uit alle deeler der wereld ontvangt de Fransche regeering nog steeds condolatie telegrammen naar aanleiding van de ontzettende ramp welke het Fran- sche volk heeft getroffen. Gister in de als rouwkapel ingerichte hall van het station der Oosterspoorwegmaatschappij een een voudige, maar treffende plechtigheid voor de slachtof fers van do ramp gehouden. Toespraken, afgewisseld door treurmuziek, werden gehouden door Van president der republiek en den lieer Paganon, minister van oponbare werken. President Lebrun betuigde in bewogen woorden zijn deelneming aan de gezinnen, die zoo hard getroften zijn. Hij dankte ook allen, die aan het reddingwerk hebben meegewerkt. Het is een nationale rouw want alle klassen der bevolking zijn gelijkelijk getroffen. Paganon, de minister von openbare werken, bracht uit naam van de regeering de laatste eer aan de slachtoffers en betuigde eveneens zijn deelneming aan de zwaar bezochte familieleden. Zij, die de ver nielde wagons gezien en het gejammer der gewonden gehoord hebben, zullen dit schouwspel nooit verge ten. Ook hij dankte allen, die aan het reddingswerk hebben meegewerkt en zegde een nauwgezet onder zoek toe, om de oorzaak van de ramp vast te stellen. Alles zal in het werk worden gesteld, om de veilig heid van het leven te verzekeren. De seinen werkten slecht. Treinperso neel is dan ook vermoedelijk niet schul dig. Machinist en stoker in vrijheid ge steld. Uit het onderzoek van de deskundigen, die zich per specialen trein naar de plaats van de ramp hebben be geven en in het bijzonder de signalen hebben gecon troleerd, schijnt reeds gebleken te zijn, dat de ma chinist en de stoker van den expres-trein Parijs Straatsburg niet do schuld dragen aan de ramp In afwachting van de nadere resultaten heeft de rechter van instructie te Meaux echter, zooals kort gemeld, reeds gelast, dat de beide mannen in vrijheid gesteld moeten worden. De deskundigen hebben reeds vast gesteld, dat de seinen slecht werkten, zoodat hun schuld niet vast staat. De verklaringen van eenige reizigers bevestigen, dat de knalsignalen niet tijdig zijn ontploft. Besprekingen in den ministerraad. Al gemeen onderzoek zal worden ingesteld. Onder voorzitterschap van president Lebrun heeft de ministerraad gistermiddag meer dan uur ver gaderd, meldt Reuter. De ministers hielden zich allereerst bezig met het ernstige spoorwegongeluk 6ij Lagny en besloten een algemeen onderzoek te doen instellen, niet alleen wat betreft de verantwoordelijkheid van den machinist en den stoker van den sneltrein ParijsStraatsburg, doch ook over de verplichtingen van de spoorweg maatschappij, waarbij onderzocht zal worden of alle veiligheidsmaatregelen in verband met den heerschen- den mist getroffen waren. t Na behandeling van een aantal huishoudelijke vraagstukken en een bespreking van den toestand in de Fransche mijnen, ging de ministerraad over tot bespreking van de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland. 44 graden vorst In de noordelijke streken der Ver. Staten heerscht een geweldige koude, waardoor vele records der laat ste jaren zijn gebroken, meldt Reuter. In Illinois, Iowa, Dacota, Michigan en Wisconcin werden tem peraturen gemeten van 26 tot 35 gr. C. onder nul, in Minnesota zelfs van 44 gr. Te Chicago. waar de tem peratuur 23 gr. C. onder nul was, zijn 12 personen tengevolge van de koude omgekomen. HU moest zjjn beide broeders dooden. Uit Buenos-Aires: nBen 15-jarig Bollviaansch cadet is na een wandeling van ruim 2000 K.M, uit La Paz hier aangekomen. Hij heeft zes maanden over den tocht gedaan, aldus Reuter. Hij was uit het leger weggelcopen cmdat hij bevel had gekregen zijn belde broers die gedeserteerd, doch gesnapt en ter dood veroordeeld waren, met een mitraillcuse te executeren. Toen hij dit weigerde, werd met drie kor- aoraals geloot wie de executie zou volvoeren. Het lot viel cp ean ander, maar de cadet meest het aanrien hoe zijn broers met andere desertours met een mitrall- leuse werden gfusilleerd. Met drie kameraden wist hij de grens te bereiken, ich burgerklceren te verschaffen en na een moeilijken tocht ln Buenos-Aires aan te komen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2