VARIA. Predikbeurten. 7 4 V C, F. V T) 1.1 K VOLKOMEN ONJUIST. Wij hebben Zaterdag op instignatle van een onzer verslaggevers gemeld dat een ingezetene uit Zuldschar- woude eierkolen zou verstrekken. Naar ons van bevoegde zijde wordt meegedeeld la dit bericht geheel bezijden de waarheid. Den betrokken verslaggever zij ook langs dezen weg nogmaals op het hart gedrukt vooral niet maar klakke loos berichten in te zenden, maar zijn informaties ter dege te nemen. V/ij hier op het redactiebureau moeten in alle opziohten onze verslaggevers kunnen vertrouwen. Wij stellen er bovendien prijs op nog mee te deelen dat dit bericht niet Is van onzen bekenden correspon dent te Zuldscharwoude. ZUIDSCHAEWOUDE. Ondanks de in de laatste gemeenteraadsvergadering gewekte vrees, als zou de steunregeling, die de raad toen aannam, niet door den Minister worden goedge keurd, is thans het tegendeel gebleken: deze bewinds man heeft n.L bericht, de getroffen regeling goed te keuren. Gistermiddag is men met een groote motorboot begonnen, het ijs in de Voorburggracht te breken, ten einde het mogelijk te maken, dat het vervoer per schip weer kan geschieden. De laatste weken moest alles per as worden vervoerd, wat niet alleen bezwa ren, maar ook extra kosten met zich bracht. Bij lichte vorst bleef het ijs in de vaart op ongeveer dezelfde dikte, waardoor deze toestand nog een heelen tijd kon blijven bestaan. Men heeft nu het wisse maar voor het onwisse genomen en de sterke dooi niet lan ger afgewacht. LANGENDIJTL Het afgekeurde vee en vleesch begraven. Nu de overeenkomst met de Ned. Therm. Fabrieken als gevolg van het votum der Tweede Kamer inzake credietverleening niet tot stand komt, zal er dus nog geen destructie van afgekeurd vee en vleesch in thenmo-chemischen zin kunnen plaats hebben en zul len de gemeenten in den kring van den Vleeschkeu- ringsdienst met centrumgemeente Oudkarsnel, het af gekeurd vee en vleesch laten begraven. Van een aansluiting bij de Verwerkingsinrichting te Schagen, waarvan wel sprake is geweest, zal dus voorloopig wel niets komen. De gewijzigde leerltngenschaaL Nu het wetje-Terpstra inzake do vervroegde in voering van de gewijzigde leerlingenschaa! zal wor den ingevoerd, zal het er voor de gemeenschappelijke TJ.L.O.-school aan Langendijk niet op verbeteren. Het aantal leerlingen is zoodanig, dat een der leerkrach ten overcompleet zal worden, die ongetwijfeld op wachtgeld zal worden gesteld, daar handhaving er van de gemeenten zou nopen tot een bijdrage van on geveer f 1000 Der jaar. In aanmerking nemende den financieelen toestand, mag wel worden voorspeld, dat onze U.L.O.-school het weldra met twee leerkrachten zal moeten stellen. BROER OP LANGENDIJK. INBRAAK. Tijdens afwezigheid der bewoners ls Zondagavond Ingebroken ten huize van den heer G. Blom aan de teluiskade. Alhoewel kasten en bedden overhoop waren gehaald, bleek er niet van waarde te zijn vermist, OUD KARSPEL. By de gehouden Kerkeraadsverklezingen werd de beer P. Kuiper als ouderling en de heer P. Wijn ala di aken der N.H. Kerk herkozen. Gevonden: 1 sigarettenkoker en 1 grijze pet, op de ijs baan van „Volharding". Inl. bij den gem.-veldwachter. Mej. T. E., gelogeerd bij den heer F. G. kwam tenge volge van de gladheid van den weg zoodanig te vallen, dat zij een hoofdwonde bekwam en twee ribben brak. Het dames-comité van het plaatselijk crisis-comité heeft ter gelegenheid van de Kerstdagen 65 behoeftige gezinnen in deze gemeente met een kerstpakket verrast Dat deze gave. bestaande uit genot en eetmiddelen in deze benarde tijden hartelijk welkom was, laat zich be grijpen. Op last van den burgemeester is proces-verbaal opge maakt tegen een chauffeur van een vrachtauto, J. C. B. geheeten, wonende te 's-Gravenhage. Na herhaalde aanzegging weigerde de man den wa gen, welke hij juist geplaatst had, voor de ingang van de gemeente-secretarie, een klein stukje op te rijden. Hij weigerde aan dit bevel te voldoen onder voorwend sel niet te gelooven dat hij met den burgemeester sprak. Ook nadat de gemeenteveldwachter ter plaatse ver scheen en de burgemeester het bevel herhaalde, weiger de hij er nogmaals aan te voldoen met de woorden: „Ik' ken U niet". Nadat de burgemeester, na even weg te zijn geweest, met de ambtsketen om weer verscheen, weigerde hij nog den wagen op te trekken. De auto ls toen verplaatst door den gemeenteveldwachter en de halsstarrige chauf feur zal wel op een andere plaats rekening en verant woording van zijn houding moeten doen. Dezen man is zeker het spreekwoord niet bekend: „Een vriendelijk woord vindt een goede plaats." Eersten Kerstdag werd In de stampvolle kerk het Kerstfeest gehouden. Geen enkele plaats was onbezet gebleven. Ds. W. A. F. van Dijk opende de bijeenkomst, in welk openingswoord de geboorte van Het Kind werd gesym boliseerd als de geestelijke geboorte van den mensch. Spr. wees daarbij op de beteekenis van den Kerstboom. Nadat de kinderen eenlge liederen hadden gezongen, "werd door Mevr. Van Dijk een kerstvertelling gedaan, getiteld: Door liefde behouden, waarnaar met groote aandacht werd geluisterd. Na de pauze werd door de melsjesvereen., bijgestaan door eenlge leden van de damesvereenlging de cantate De Klokken Luiden, op verdienstelijke wijze gezongen. Vervolgens werden de cadeautjes, keurig verpakt door de damesclub en waaronder heel wat door deze club vervaardigde geschenken waren, uitgereikt. In zijn slotwoord dankte Ds. Van Dijk allen, die tot bet welslagen hadden bijgedragen, terwijl den kinderen een roode tulp in een rood potje werd uitgereikt, onder de uiteenzetting van de betsekenis daarvan. Men kan op een zeer goed geslaagd feest terugzien. 7 IJ P F ST. MAARTENSVLOTBBUG. Voor 'n vrij goed opgekomen publiek trad Maandag avond in de zaal van den heer Horaan op het Intiem Tooneel van Bergen. Opgevoerd werd „Het Licht ln den Nacht" van I. Onsman. Met buitengewone aandacht werd het spel der spelen den gevolgd. En de vertolkers, zij hebben in veel op ziohten verdienstelijk werk geleverd. Dat het publiek genoot, bewees wel het daverend applaus na afloop van leder bedrijf. De grimage was keurig verzorgd en heeft niet weinig bijgedragen tot een mooi geheel. Een prettig bal tot besluit. HE ERFVOnWAART) Door de gladheid van den weg kwam een auto van een familie uit Friesland, die alhier bij den heer van T. aan den Janglijnlsweg logeerde, bij het z.g. Kruis te slip pen. De bestuurder kon den wagen niet meer houden, met het gevolg dat deze achteruit op het ijs raakte en zoo gedeeltelijk door het ijs bleef hangen. Door den kraanwagen van de garage de Groot werd de zaak weer op het droge gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. W ARM EN HTJ1 ZEN De zangvereeniging „Varia" onder leiding van den heer J. Vlam, als directeur, gaf 2en Kerstdag met mede werking van de tooneelclub T.OP. een uitvoering in de zaai van den heer Slikker. De voorzitter de heer P. J. Mink deelde den bezoekers mede. dat bij de liederen, die zouden worden gezongen, er twee waren, waarmede zij op het concours te Noord- scharwoude van verleden zomer een eersten prijs in do 2e afdeeling hadden behaald. Deze liederen waren „Schipperslied" (v. d. RoovaarO en „Waar de hei te bloeien staat" (WIerts). Onze ver- eenlging ls nu, door dit succes, in de 1ste afdeeling ge komen en worden natuurlijk weer zwaardere eischen ge steld. Daar er onder de aanwezigen toch zoovelen zijn die over een goede stem beschikken, zou spr. een bo- leefd verzoek tot diegenen willen richten om zich op te geven als lid van „Varia" De avond werd ingezet met een zevental liederen, dlo allen zonder onderscheid keurig gezongen werden. Ver volgens kregen we te hooren een éénacter, getiteld „Een keerpunt" (tooneelspel) en „Mevrouw is niet thuis", blijspel in één bedrijf. Beide stukjes werden goed opgevoerd en vielen bij het publiek zeer In den smaak. Tot slot een gezellig bal met attractie, iets nieuws, waaraan de ouderen bijna nog meer meededen dan de Jongeren. W I E F. t N (IK V Dinsdag (2en Kerstdag) gaf de muziekvereenlging „Harmonie" een openbare uitvoering, directeur de heer P. Kreijger, In de concertzaal Concordia De zaal was geheel gevuld, de muziek werd op flinke wijze voorge dragen. No. 1 Haagsche Marsch van J. ter Hall, welke door den heer ter Hall aan de vereenlging was geschon ken. sloeg goed ln. Het tooneelstuk „Onder één dak", van Jan Fabriclus werd met groote aandacht gevolgd: de verschillende rollen werden op uitstekende wijze ver tolkt. er werd mooi werk geleverd, dat op hoog peil stond. „Harmonie" kan op een zeer mooien avond te rugzien. Een groot geanimeerd bal besloot dezen avond. 4 V V .4 P 4 V T O \V V s Een droeve Kerstboodschap. Ingevolge een schrijven van den Minister van Socia le Zaken moet het uurloon voor werkverschaffing ver laagd worden van 30 ct. op 27 ct. Direct aangewende noglngen van het gemeentebestuur om dit besluit on gedaan te maken, hadden geen resultaat. Een zeer zwaar drukkend gevolg van deze verlaging is, dat de ultkeering volgens de vorstregellng verlaagd wordt met f 2 per week op het grondloon en f 0.25 per kind. Beter nieuws. In een vergadering van de woningbouwvereniging is besloten, behoudens goedkeuring van den gemeenteraad, de uren van de woningen van deze vereenlging te ver lagen van f 4.75 op f 3.75 en van f 4.50 en f 4.40 op f 3.50 In dezelfde vergadering I» de heer D. J. Dekker be noemd als bode. RK. Tooneel. Dinsdag, den 2den Kerstdag, voerden de dames van de tooneelclub der Maria-Congregatie onder regie van mej. M. van der Eem het drama „Haar Offer" op. De volle zaal van de Vlas- en Korenbeurs bleek het gebo- dene ten zeerste op prijs te stellen. Kerstfeest RJL Volksbond. Op wat bescheidener voet dan vorige Jaren en onge veer op dezelfde wijze als we dat voor Bre?zand be richtten. werd in de zaal van den heer W. Kossen het kerstfeest door de afdeeling van den RJC. Volksbond gevierd. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: C. Doorn en N. dasbergen; D. J. Hart- hoorn en H. Post; J. D. tapel en G. M. Zon Geboren: Cornells Johannes. zoon van J. J. Beerse en E. Leering; Louise Margaretha, dochter van H. B. A. Brinkman en M. Hauwert; Jacob Meiert, zoon van A. Schouten en J. Boon; Hendrlka Margaretha, dochter van D. Vreeken en M. Cardol; Gerrlt, zoon van J. Noor den en A. G. Raven; Johanna Cornella, dochter van J. Halfschepel en A. A. van Gerven Politie. Aan komen loopen een wolfsgrauwe her dershond. BREEZAND. JUBILEUM PASTOOR VERHOEFF Den 19den December herdacht Pastoor Job. G. Ver hoef den dag, waarop hij vóór 2S Jaag tot priester is gewijd. Natuurlijk Het de parochie dit Jubileum niet onge merkt voorbijgaan, maag daar deze datum ln den ad ventstijd viel, zal het eerst den 7den Januari gevierd worden. Herinneren we aan hetgeen Pastoor Verhoeff in sa menwerking met Burgemeester Lovlnk indertijd heeft gedaan om het regeeringscredlet van f 50.000 te ver krijgen. waarvoor Immers naast de gemeente ook de crediteuren (banken) bewogen moesten worden voor een groot bedrag garant te zijn. hetgeen zijn parochianen maar ook de anderen ten goede kwam en hoe ook in andere gevallen andersdenkenden zijn steun kregen, dan gelooven we dat zeker ook van hen blijken van belang stelling zullen komen op dit jubileum, waarop we, wat de viering betreft, nog nader hop-en terug te komen. U4RKNKARSPF1 DIRKSHORN. Met genoegen woonden we bij de openbare uitvoering van Nieuw Leven op Dinsdag, 2den Kerstdag, ten huize van den heer Pijper. Gegeven werd: In andersmans schoenen, blijspel ln 3 bedrijven door Dom de Gruijter. Een geestig blijspel, tintelend van gezonden hu/mor. En wanneer we hier nu nog bij vermelden, dat het vlot en uitstekend werd ge speeld, dan zouden we daarmee kunnen volstaan. Maar dat zou voor zooveel zorg en studie, aan de voorbrred- ding van deze uitvoering besteed wel wat sober zijn. Want het vrij talrijk publiek heeft den ganschen avond genoten van het mooie goed verzorde spel Reeds het le bedrijf, keurig en vlit gespeeld pakte het Re- hoor. De Wed. Vermeer. Mevr. M. Brcmmerv d Mo len, de kolonel, de heer K Wit en Nelly Dupont, Mej. A. van der Laan, de juist gearriveerde nieuwe Meid. om welke feitelijk het geheele blijspel draait, benevens de beide dienstboden, de dames A. van DijkWecland en N. Rens, hadden hij hun optreden reeds dadelijk de vol le aandacht en sympathie van hst gehcor, en deze groeide in den loop van het stuk steeds aan. De korze lige kolonel, de goede Kaat en de nieuwe Meid acteer den uitmuntend. De drie penslonnaires: Vera Ophorst, Truus Meertens ën Dé Reunders, voorgesteld door de dames A. KlstemakerVader, A. Berichcuwer en T. Rens, vulden de voorgaanden uitinemend aan. Vooral Truus had door de rake zetten een hoogst dankbare rol en zij heeft er door de wijze van zeggen ook een gepast gebruik van gemaakt Wanneer we in aanmerking nemen, dat er enkele nieuwelingen onder de spelers waien, dan kan men het -ucces groot noemen. Het spreekt van zelf, dat bij het publiek de mooie rollen die van de dames A. van der Laan als de nieuwe meld en A. Berkhnuwer als Truus de flapuit, bijzonder ln den smaak vielen. Ingezonden stukken Geachte Redactie. Mag ik naar aanleiding van het raadsverslag van Sohagen een klein ^plaatsje in Uw blad. Volgens dit verslag verwijt de heer Schoorl mij, dat ik de aanwezigen op den Ouderavond verkeerd heb in gelicht? dat Ik de Insinuatie aan het adres van de bc- grootingscommissie heb gericht twee onderwijzers te willen ontslaan. Het verwijt zou terecht zijn, als ik dit werkelijk ge zegd had. Dit is evenwel niet het geval en degenen, die op den Ouderavond waren, zullen dit kunnen beves tigen. Ik deelde op deze vergadering mede, dat er twee boventallige onderwijzers waren en dat Burgemeester en Wethouders ln elk geval één onderwijzer boven het wettelijk aantal willen behouden. Neemt het aantal leer lingen toe, dan zou er dus niemand ontslagen behoeven te worden. Dit ls alles. Ik heb de begrootlngscommissle ln dit verband niet genoemd en kon dat niet doen, omdat 11c van de plannen der commissie niets wist. De-fout zit in het verslag van den ouderavond. Ik hoop hiermede duidelijk te hebben gemaakt, dat van verkeerde voorlichting geen sprake ls geweest. Mijn dank voor de plaatsing, D. BROUWER ZONDAG 81 DECEMBER NED. HERV. GEMEENTE. Schagen nam. 7 uur, Ds. Eikema. Extra coll. Barslngechorn, nam. 6 uur, Godsdienstige bijeenkomst onder leiding van Mej. van Vuiet. Extra collecte. Burgerbrug zie St. Maartensbrug. Callantsoog, nam. 6% uur, de heer A. P. Goudsbloem. Extra collecte. St Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. Van de Poel. Extra collecte. Oudesluis, voorm. 10 uur Ds. Witkop. Extra coll. Petten, geen dienst Schagerbrug, nam. 7 uur Ds. Witkop. Extra coll. Valkkoog, nam. 7 uur Ds TlnholL Julianadorp, av. 8 uur, de heer Goudsbloem van. Den Helder. Huisduinen, geen dienst Hoogwoud, nam. 7% uur Mej. D. van Vliet Hippolytushoef. nam. 8 uur Ds. Van Beek Collecte. Den Oever. nam. 7 uur Ds. Van Beek. Collecte. Anna Paulowna nam. 7 uur Ds, Vorstman. Oude Nledorp, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Nieuwe Nledorp, geen dienst. Oudkarspel, nam. 7 uur, Ds. Van Dijk. Aartswoud. nam. 7 uur Mej. v. d. Sluis Wieringerwaard, voorm. 10 uur Ds. Tinholt Heerhugowaard, voorm. 10 uut, Ds. Nobel. Dirkshorn, nam. 7 uur Ds. de Leeuw. Onderwerp: Nog nit te laat! Winkel, voorm. 10 uur, Da de Leeuw. Noordsoharwoude, geen samenkomst Warmenhulzen, geen samenkomst NOG VOOR 20.000 JAAR GENOEG TE ETEN! Voor hoe langen tijd kan onze planeet ha»»- bewoners nog voeden? De Fransche geleerde Matignon zoekt in een nota, die hij dezer dagen bij de Parijsche Academie voor We tenschappen ingediend heeft, deze vraag te beantwoor den. De conclusie, waartoe hij komt is nog al bemoedi gend, want de geleerde verzekert, dat dank zij de ont wikkeling der chemische kunstmestindustrie onze voe ding nog voor rond 20.000 jaar verzekerd is. De bewe ring van Matignon steunt op zijn diepgaande studie der bevolkingstoename, van het gemiddelde voedsel kwantum en het deskundiger gebruik maken van kunstmest De wereld verbruikt naar hij aanvoert jaarlijks kunstmest stoffen, een waarde vertegenwoordigende van 2 milllard gulden, waarvan 60 pet op Europeesche rekening komt Europa moet voorzorgen treffen voor de voeding van 500 millioen bewoners, waarvoor 550 millioen centenaars graan noodig zijn. De grens der kunstmestproductie is nog lang niet bereikt Het ruwe materiaal daarvoor is ln toereikende mate voorhanden, om de voeding voor de toekomst te verzekeren. Wat daarbij de stikstof betreft, zoo is deze uit de lucht in onuitputtelijke massa's te verkrijgen. Aan natuurlijke phosphaten is er nog voor 20.000 jaar genoeg en de kalievindplaatsen kunnen nog voor duizenden jaren geëxploiteerd worden, zonder daar bij met de nog niet ontsloten kaliebedden rekening ge houden is. EEN RUSSISCHE PETBOLEUMLEIDING. In de droge en dun bevolkte steppe van Kasakstan is men thans begonnen met den bouw van een pijpleiding, welke de grootste van het land wordt. De leiding zal loopen over een lengte van 1000 KJM. van de olievelden van Emba naar de Kaspische Zee, naar de stad Orsk aan de midden-Wolga. Nog voor het einde van dit jaar zal 420 K.M. voltooid zijn; het volgende jaar komt de bouw gereed. In het begin zal jaarlijks 500.000 t. petroleum door de pijplei ding worden vervoerd, maar de capaciteit zal worden opgevoerd tot 1.5 ton per jaar. In Orsk is reeds een groote petroleum-raffinaderij ln aanbouw, waarvan het eerste deel einde 1935 gereed zal zijn. De jaarlijkscho productie zal, wanneer het bedrijf in vollen gang ls, L5 millioen ton bedragen. De pijpleiding en de raffinaderij zullen tezamen 200 millioenroebel kosten. De uit ta voeren werken zijn voor het district Emba van groote beteekenis. daar de exploitatie van den bodem eerst thans met volle kracht kan beginnen. DE LAATSTE „DROOGE" ANECDOTEN. Uit den tfld der prohibitie ln Amerika. Mister Brown viert een vrij nat-vroolijke aangelegen heid. Streng vertrouwelijk natuurlijk, slechts de allerin- tiemste vrienden zijn tot dit feestje, waarbij men om zoo te zeggen, ln den verboden alcohol baadt, ultgenoo- digd. Plotseling wordt er gebeld. Mister Brown wordt wit om den neus en gaat per soonlijk de hulsdeur open maken. Natuurlijk een politieman. Zonder een woord te zeg gen brengt Brown zijn portefeuille te voorschijn. „Wlen denkt u wel. dat u voor hebt?" snauwt de agent. Waarna Brown berustend de portefeuille weer bij zich steekt. Pauze Dan vraagt de agent vriendelijk: „Als lk dengene was. waarvoor u mij houdt, hoeveel zoudt u mij dan geven?" Het gezelschap, dat op den eleganten stoomer bij eengekomen ls. om een reisje langs de kust te maker., verkeert ln groote opwinding Veel te laat ls men te weten gekomen, dat de kapitein een fanatieke alco- holvijand en er aan boord geen droppel van üct vurigo nat te bekomen ls. Men troost zich er mee, dat zij in de eerstvolgende havenplaats naar hartelust „natte goe deren" kunnen opdoen. Maar, hatelijk zooals „drooge" kapiteins op alcoholis tisch gebied nu eenmaal zijn, doet hij de eex-stvolgende DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oudesluis, voom. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Barsingerhorn, nam. 7 uur Ds R. van der Veen, Nieuwe Nledorp nam. 7 uur, Ds. Haars. Westerland (Ned. Herv. Kerk), nam. 6.30 uur, Do. H W Meihulzen Extra collecte Hippolytudhoef, nam 8 uur Ds. H. W. Meihuizen. '&x- tra collecte. EVANGELISATIE. Schagen. voorm. geen dienst. Nam. 5.30 uur Dr. Oorthuijs van Amsterdam. Breezand. voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3% uur de heer Bcon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. LangereI3 (Gebouw „De Vrede"), nam 2 uur de heer R Schuil van Noordscharwoude. VRIJ EVANGELISCHE GEMEENTE- Winlkel (tegenover het Raadhuis), nam. 3 uur, Ds, Ruijs. SPORT. KERSTWEDSTRIJDEN. Enkele uitslagen. Het programma was uiterst klein. Hier en daar is gespeeld. In afd. H nam H.B.S. stevig bezit van de eerste plaats, door Stormvogels met 51 te slaan. R.C.H. klopte V.U.C. met 3—1 en verliet de laatste plaats, die nu aan Xerxes komt. H.B.S. 12 7 8 2 36—21 17 K.F.C. 11 7 1 3 33-23 15 D.H.C. 11 7 1 3 31—26 15 In het Zuiden won Middelburg van Longa, daarmee de laatste plaats latend aan N.O-A.D. P.S.V. klopte B.V.V. (7—2). Willem H 10 6 3 1 22—17 15 Longa 11 7 1 3 35—22 15 Eindhoven 10 6 2 2 23—12 14 K N. V. B.-BEKER West Frisla plaatste zich in de derde ronde, door een 13—1 zege op Sloterdijk. Alkm. Boys door een 3—3 ge lijk spel tegen E.A.C. eveneens. De Heldersche clubs brachten het er ook levend af. Helder'a overwinning (32) op Oranje Zwart Is echter heel wat mooier dan de magere 1—0 van H.R.C. op de vierde klasser Ver kade. Blauw Wit schakelde Z.V.V. uit (4—1). Purmer- steijn klopte de tweede klasser B.F.C. (32). DJJC Succes ging niet door. VRIENDSCHAPPELIJK De Joegoslavische club Beogradski speelde tegen Ajax gelijk (2—2) en sloeg H.B.S. (4—2). Verder won H.F.C* van Robur (43), Haarlem van Vltesse (52), P.E C. van Leeuwarden (32) en klopte VB.V. de sterke Dus- seldorfsche Sportver. met 6L haven heelemaal niet aan. In vertwijfeling storten zich twee der dorstige passagiers in zee om te trachten al zwemmende de bedoelde, thans nabije haven te bereiken De kapitein laat een sloep uitzetten om ze terug te ha len. De vier matrozen roeien als bezetenen, bereiken ds zwemmers, trekken ze in den boot, en... zetten met z'n zessen koers naai de haven. DE LAMP, DIE NEVEL VERSLINDT. Dezer dagen te Londen beproefd. Procédé wordt geheim gehouden. Na drie jaren onderzoek zijn twee Britsche geleerden er in geslaagd eindelijk een (waar schijnlijk) afdoend middel tegen de mist t® te vinden. Reeds zouden onderhandelingen met scheepvaart- en spoorwegmaatschappij en worden gevoerd om tot een zoo spoedig mogelijke aanwending der wonderlampen te komen. Sedert onheuglijke tijden heeft men pogingen aange wend om de mist te overwinnen, tot nu toe met weinig succes. Misschien heeft men de zaak te systematisch aangepakt. Nevel bestaat uit zwevende water- en stof- kogeltjes. Men heeft getracht dergelijke gordijnen te verscheuren door ze met positief geladen zand te be werken. Het effect was maar zeer matig. Dit experi ment werd in Amerika genomen. Even weinig resultaat had de methode van den Duitschen prof. dr. Albert Wi gand, die iets dergelijks met behulp van een groot slin- gerrad probeerde. De eerste, die eenlge wezenlijke vorderingen maakte, was kapitein Mac Neil, een oude Amerikaansohe mari ne-vakman. Hij construeerde een neveloog. Hlemee kan men aoor de zwaarste mist heen, voorwerpen zoo niet zien dan toch „voelen". Het stoomschip Manhattan, een Amerlkaansche boot, heeft full-speed door de mist gevaren met behulp van fotografieën, gemaakt door een infrarood-camera. Deze nam de omgeving op, en ontwikkelde de plaat ln dertig sconden. Toch is dit apparaat nog niet ideaal. Tusschen Londen en Parijs heeft men de „geleid- straal" beproefd. Deze straal is onzichtbaar, maar voelt alle obstakels en stelt b.v. vliegeniers in de gele genheid koers te houden. Verder past men sinds lang de hydrophoon toe. Deze verhonderdvoudigt het ge- ruisch van naderende schepen. De nevel vreter. Het nieuwe Engelsche toestel berust echter niet op infraroode fotografie, maar op een geheel ander princi pe. Dit wordt verborgen gehouden. De constructeurs beschouwen de lamp als hun levenswerk en zijn niet van zins hun geheim zoo maar prijs te geven. De lamp zou in staat zijn om niet alleen alle gevaar ten behoeve van spoorweg, luchtvaart en s oh epen te bezweren, maar Iedere bewoonde plaats ontkwetsbaar te maken. Van het technische resultaat weet men het volgende te vertellen: Een zuurstofhoudend gas wordt door een lamp ver brand. Het gas ontstaat doordat zuurstofrijke lucht door een zekere chemische samenstelling dringt. De brandende gasvlam valt op een andere substantie, waar van de makelij geheim is. Deze doet de lichtboog wit gloeiend worden. De belde uitvinders schijnen zelf niet precies te we ten, waarop de groote doordringende kracht van nun straal berust. Hun licht schijnt in het specterum nog vorder van violet te staan dan het Infrarood. Ultraviolet zou het echter niet zijn. In de dagen dat de groote Engelsche troonrede zon worden gehouden, hing een zwaar mistgordijn over Londen. De helroode slgnaallampen zweefden als arme lijke rose cirkeltjes ln de lucht. Toen heeft de wonder lamp voor het eerst gefunctionneerd. In Brocklands kon men op een afstand van 60 M. de kleur van de das van een proefpersoon onderscheiden. Wat is nu eigenlijk het effect van de straal. Dit: de nevel wordt onzichtbaar. Hij wordt niet verscheurd, zoo als bij alle vorige methoden. Hij blijft hangen, maar men ziet hem niet meer. Wanneer alle straten met het nieu we licht word enuitgerust. rullen de meteorologische pos ten moeten nagaan of de mist zal gaan optrekken, daar een gewoon mensch dat niet meer kan. Wanneer het procédé bruikbaar blijkt, doemen hier in letterlijken en figuurlijken zin ongeziene perspectie ven op.

Schager Courant | 1933 | | pagina 7