Afscheid burgemeester VELO TAFELBILLIARDS Raad Barsingerhorn. Baars Oosterman msmop 5 pond dikke Bladreuzel 37'b ct. per pond Uitkomst bij O RIEP LANGENDIJK IN 1933. Vergadering van den Raad op Vrijdag 29 December 1933, des middags 2 uur. Voo reit ter de heer K. Breebaart Dz^ burgemeester; Secretaris de heer G. G. Loggers. Afwezig ls de heer Smit met kennisgeving van ver hindering wegens ongesteldheid Na opening spreekt de Voorzitter den wertach uit. dat de heer Smit de volgende vergadering weer h er- steld zal mogen zijn. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek van A. van der Vorst cün één keer per week verguning tot het maken van draalorgelmuziek te mogen hebben. In de kosten van werkverschaffing en steun der werkloozen over 1932 zal door het rijk 60 pet. worden (bijgedragen. Ged Staten hebben goedgekeurd het besluit tot on- derhandsche paóhtverlenging van de gemeente-eigen dommen. B en W stellen voor tot verleening van eervol ont slag aan MeJ. A. Boerendans als onderwijzeres aan de OJj. school te Barsingerhorn. ingaande 1 Januari 1934, wegens opheffing dier betrekking. Het aantal leerlingen is op 1 Januari a.s. van dien aard. dat geen leerkrachten aan deze school mogen tijn. De Voorzitter dankt MeJ. Boerendans hartelijk voor hetgeen zij voor het onderwijs heeft gedaan en hoopt dat het haar spoedig zal mogen gelukken weer «en betrekking te krijgen. De heer Schenk zegt dat bij het afscheid van Mej. Boerendans aanwezig waren de Commissie van Toe zicht op het Lager onderwijs en de Oudercommissie en spr. vond het jammer dat er niemand van het ge meentebestuur aanwezig was. Het betrof hier toch een bijzonder geval. Den Voorziter apijt het dat de Oudercommissie dan niet zoo beleefd ls geweest, het gemeentebestuur er mee in kennis te stellen. Wanneer B. en W. van dit afscheid hadden afgeweten, zou het college zeker te genwoordig zijn geweest- De heer Engel merkt op. dat het de vraag is van •wie het initiatief moest uitgaan, van de oudercommis- £ie of van B. en W. Als hot van B. en W. moest uit gaan, hébben die een fout gemaakt. De heer Schenk: Het gemeentebestuur geeft het tratslag. Steunregeling. B. en W. stellen voor, alsnog ingaande 4 December 1933 op de niet bij de werkverschaffing geplaatste werk- löozexi van toepassing te verklaren een vorststeunrege- ling, waarbij voor gemeenten waar bet basisuurloon be draagt van 20 tot en met 28 cent waaronder ook deze gemeente behoort, deze steunregeling als volgt luidt: Voor gehuwden en kostwinners: georganiseerden f 7 per week, ongeorganiseerden t 6 per week. Toeslag voor elk gezinslid boven 2: f 0.50 per week; brandstoffen toe slag f 1 per week. Kostgangers (georganiseerden en on georganiseerden) f 5.50 per week. De heer Kater vraagt of het een gewone rijksrege ling ia De Secretaris deelt mede. dat het rijk alleen met crisiswerkloozen heeft te maken en deze steunregeling wordt dus als armenzorg opgevat. Een naburige ge meente heeft reeds nul op het request gekregen. De heer Schenk vraagt waarom georganiseerde en ongeorganiseerde kostgangers eenzelfde uitkeering krij gen. De heer Engel zegt, dat het minimum nu eenmaal al is bereikt. Met een deel van de menschen zit Je aan den grond, omdat je ze geen uitkeering mag géven en de mensohen itoch moeten leven. Het bleek B. én W dat menschen, die in 't vrije bedrijf gewerkt hadhen minder hadden verdiend, dan zij die in de wrekverschaf fing waren, en daarom hadden B. en W. deze vorst- 6teunregeling vastgesteld. B. en W. zullen nog probee- ren een rijksbijdrage te verkrijgen en aan de hand van de finantiën zal dq voorzichtigheid betracht wor den. De heer Scherk merkt op, dat als het maar geen uniforme regeling is, want er komen nu menschen om eteun. die dat niet behoorden te doen. De heer Kater wijst op de moeilijkheid om dat uit te zoeken. De raad vereenigt zich met de door B. en W. ontwor pen regeling. Benoemingen. Tot lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur wordt herbenoemd Mevr. A. KooijmanKuiper, tot lid van het Weezen Armenbestuur, de heer L. Kaper cn tot lid van de Commissie van plaatselijk toezicht op het Lager Onderwijs Mevr. A. BurgerHalfweeg. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat door de raadsleden een vergadering is aangevraagd tegen half S en tot zoolang schorgt spr. dan deze vergadering. Intusschen verschijnen naast de gemeenteambtenaren en leden van Armen- en Weezenbestuur, Alg. Burgerlijk Armbestuur, de familieleden en vele vrienden en ken nissen van Burgemeester Breebaart, om tegenwoordig te zijn bij diens afscheid als burgemeester. De heer Schenk, lid van den raad, zag zich genood zaakt de vergadering te verlaten. De heer Engel, wethouder, heette de aanwezigen har telijk welkom en deelde mede dat aan de hand van art. 48 der gemeentewet op verzoek van de raadsleden deze vergadering was belegd teneinde afscheid te ne men van den burgemeester, wien door H.M. de Ko ningin tegen 1 Januari 1934 eervol ontslag als burge meester dezer gemeente wap verleend. Gemeend was dat dit afscheid in openbare vergadering moest geschieden, omdat de raad steeds in het openbaar met den burge meester had samengewerkt. Dat spr. doze bijeenkomst leidde, kwam door de ongesteldheid van den heer Smit dien spr een spoedig herstel toewenschte Spr zou namens B. en W. het woord voeren en wees er op dat er menschen zijn die oordeelen datde burgemeester in dezen tild niet had moeten heengaan, doch spr. meent dat het goed gezien is aan jongere handen het gemeen telijk schip toe te vertouwen Zeer uitvoerig behandelt spr. dan wat er alzoo in die jaren is tot stand gekomen, niet natuurlijk omdat de heer Breebaart burgemeester was, maar dan toch met zijn medewerking, en door zijn stuwkracht. Spr. hoopt dat wat tot stand is gebracht, door krachtige samen werking zal blijven bestaan. In zeer hartelijke bewoor dingen schetst de heer Engel de goede verstandhouding in het college van B. en W., vooral den nadruk leggend op het joviale in de houding des burgemeesters, on danks het verschil van meening dikwijls, en wat spr noemt het symbool der ware democratie. Toen spr. tot wethouder werd benoemd, zag spr. in dat hij voor een zware taak stond, maar zeer veel steun en medewer king heeft hij van den burgemeester ontvangen en steeds heeft hij spr. in de gelegenheid gesteld de ver gaderingen te bezoeken en de stukken te bestudeeren. Spr. dankt daar hartelijk voor. (Applaus). De heer Jm. Blaauboer Gz., spreekt namens de raads leden en brengt in herinnering dat de beer Breebaart 22 jaar als burgemeester en 9 jaar als raadslid veel in het belang van de gemeente heeft gedaan. Spreker roemt zijn doorzettingsvermogen en noemt vedachillende voorbeelden als electriciteitsbedrijf wa terleiding. Vleeschkeurlngsdlenst, overname wegen, enz En spreekt dankt dan ook Mevrouw Breebaart voor de wijze waarop zij haar echtgenoot steeds steunde- Ter herinnering aan dezen dag biedt spr. namens de raadsleden en den Secretaris den' scheidenden burge meester een wandelstok met zilveren knop met in- criptle aan en spreekt den wensch uit dat de burge meester in goede gezondheid een welverdiende rust moge genieten. Applaus. De heer Kistmaker biedt Mevr. Breebaart, als zijn de de stille kracht werkzaam in het belang der ge meente, een bloemstuk aan. De heer Burger dankt als oudste raadslid voor de welwillendheid die hij gedurende zijn 14-jarig raadslid maatschap heeft ondervonden en wenscht den heer en Mevr. Breebaart een gezelligen leveneavond toe. De Secretaris doet uitkomen dat de bijna 5 jaren die spr. hier als secretaris heeft doorgebracht, tot de pret tigste van zijn ambtelijke loopbaan behooren, vooral door de onbeperkte vrijheid die de burgemeester hem gaf om de gedachtengang die in de vergaderingen van B. en W. tot uiting kwam, onder woorden te brengen. Ook voor het feit dat spr.s gevraagde en ongevraagde adviezen door den burgemeester werden overwogen, dankt spr. hem in het openbaar. Spr. wenscht den heer Breebaart vele Jaren van rust toe. De heer Kater dankt den burgemeester namens Alg. Burg. Armbestuur en het Weezen Armenbestuur en biedt een Stilleven en fruitschotel aan. De heer Dr. Werner voert namens de ambtenaren het woord, en wijst er op dat tot nu toe nooit in 't open baar officieel afscheid is genomen van iemand, die de gemeente verliet. Zijn voorganger was hier 33 jaren en vertrok met stillen trom, de heer Bronder was hier nog langer en vertrok even geluidloos. Dat nu een uit zondering wordt gemaakt, acht spr. juist in dezen tijd van nationale bezinning. Ook deze spreker wijst op de goede verstandhouding, de heer Breebaart was altijd 'n beminnelijke chef- misschien wel eens te goed en op gemoedelijke wijze kon men bij hem binnenstappen om zijn bezwaren naar voren te brengen. Namens de amb tenaren biedt spr. een aandenken aan in den vorm van een sigarenkoker, welke voorzien zal worden van gou den plaat met het wapen van Barsingerhorn en den naam van Burgemeester Breebaart, benevens een kistje sigaren. Aan Mevr. Breebaart bieden de ambtenaren een bloemstuk aan. De scheldende burgemeester verkrijgt hierna het woord om te releveeren de groote medewerking, achter eenvolgens van de heeren Bronder. Dubbelman, Mej. Peech en den tegenwoordigen secretaris ondervonden en dankt daar hartelijk voor. Ook dankt spr. voor den steun van den oudsten wethouder ondervonden, en uit den wensch dat de heer Smit weer spoedig hersteld zal mogen zijn. Eveneens dankt spr. den heer Engel, v-or de samenwerking als wethouder en voor de aardige toespraak van zooeven. Achtereenvolgens dankt spr. dan het bijzonder den heer Vader, die de laatste jaren de zeer moeilijke taak van correspondent der arbeidsbe middeling op uitnemende wijze heeft vervuld, spr. dankt verder de sprekers voor hun hartelijke woorden," kortom allen voor hunne medewerking. De heer Engel zegt dat waar de heer Dr. Werner zijn bevreemding heeft geuit over het feit dat dit afscheid in 't openbaar geschiedde, dit voortvloeit uit het feit. dat de raad steeds met den burgemeester in 't openbaar heeft samengewerkt Dat vroeger niet in 't openbaar afscheid Is genomen van den heer Bronder, ls een be treurenswaardig misverstand geweest. Toen diens ont slag officieel afkwam was de heer Bronder al niet meer ter secretarie en het schijnt dat de heer Bronder niet te bewegen was in de raadzaal te komen. Waarom men ztch heeft moeten bepalen tot een kort afscheids woord. Spr. doet uitkomen dat waar de burgemeester rust gaat nemen, het vreemd moge lijken dat de raad hem een wandelstok heeft aangeboden, doch kennen de het temperament van den heer Breebaart, ls dat zoo gek niet. Met den wensoh dat de heer Breebaart van f69.41, die van 1932—1933 met een saldo van f 52.84. De rekeningen worden nagezien door de heeren J. Dam en T. IJff. Vervolgens brengt de bibliothecaris, de heer Van der Laan, verslag uit over de biblio'hcek. In de beide laatste jaren zijn telkens ongeveer 850 boeken ter le zing gegeven. Aanschaffing van nieuwe werken en herstel van beschadigde vindt geregeld plaats. De voorzitter dankt de beide functionarissen voor hun bemoeiingen en sluit na enkele besprekingen de vergadering. Aanbesteding van enkele kippenboeten door de Commissie tot Steun van Corn. Vader en den Noord hollandschen Pluimveebond. Raming niet bekend. Inschrijvers waren: J. van Loenen f1150.— C. Dam f869.-; G. Koster f1073.-; H. de Vries f1095.-; D. Dam f1099.—; D. Duin f1150.—; L. den Das f1190; K. Sevenhuysen f 1182.—; Van Gulik f 1195.— G. Kops f 1212.—; C. Kos Ter Plecht en anderen f 1214.23. i d y r, k v n ij x Men deelt ons mede, dat in het tijdvak van 1 Ja nuari tot 31 Mei 1934 in totaal 2500 spoorwagons kool naar Duitschland mogen worden geëxporteerd tegen het verlaagde invoerrecht van 200 mark per spoorwagen. De afd. van den Chr. Boeren- en Tuindersbond besloot geen collectief contract af te sluiten met de afd. van de werknemersorganisatie, eerstens om dat de noodzakelijkheid niet werd Ingezien en ook. omdat de financieele uitkomsten van den tuinbouw het niet veroorloven. ZUIDSCHARWOUDE. Een trouw beambte. Met 1 Januari zal de heer C. Schoen, die de laat ste jaren nog slechts als „kachelaanmaker' fun geerde, den gemeentedienst met pensioen verlaten. Niet minder dan 33 jaar heelt hij de gemeente (rouw gediend, ook een aantal jaren als nachtwaker en als reiniger van de schoolprivaten Het waren werk zaamheden, die niet bijzonder aanlokkelijk zijn, doch de heer Schoen heeft ze verricht op een wijze, die boven allen lof is verheven. De uitslag van de biljartmatch bij den heer Kuile- man alhier was: Prof. Drost 570 p.. 19 beurten, gemiddel le 30, hoog ste serie 131. A. Kramer 120 p., 20 beurten, gemiddelde 6, hoog ste serie 18. De heer L. M. van der Bijl alhier i6 benoemd tot onderwijzer aan de openbare U.L.O.-achool te Alk maar. BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van het bestuur der Langendijker Groentenveiling, onder presidium van burgemeester Slot, welke er zijn leedwezen over uitsprak, dat secre taris De Boer wegens een hem overkomen ongeluk niet aanwezig kan zijn en naar omstandigheden maakt hij het vrij gunstig. Uit het verslag van het kantoor bleek, dat over de maand November was geveild voor een bedrag van f 59063.85. Op een gedaan verzoek van den Prov. Waterstaat om het aandeel groot f3138 te voldoen betreffende de kanalisatie, werd beslo'en een schrijven te richten met de mededeeling. dat deze subsidie was toegestaan on der voorwaarde dat eerst met het werk begonnen moest worden: HuigendijkOmval. Als afgevaardigden naar de vergadering van de Prov. Commissie werden benoemd de heeren Spaans en Visser. Betreffende behandeling der agenda voor de Prov. Commissie werd aangaande punt 14 het gewenscht Beleefd aanbevelend. in lengte van jaren in gezondheid den wandelstok zal mogen gebruiken en aan dezen raad moge terugden ken, sluit spr. deze officieele bijeenkomst. Nadat een tweetal fote's zijn genomen, begeeft het ge zelschap zich op verzoek van den scheidenden burge meester naar „de Fortuin", waar een glas wijn werd aangeboden. Ingezonden stukken Oudkarspel 29 Dec. Geachte Redactie. Naar aanleiding van een berichtje in Uw veelgelezen blad. verzoek ik U beleefd eenige ruimte. Het betreft hier het bericht omtrent den chauffeur, welke weigerde zijn wagen te verzetten. Door Uw verslaggever wordt ten laatste een spreek woord aangehaald: „Een vriendelijk woord vindt een goede plaats", doch door mij zal op iedere plaats ver klaard worden en naar waarheid, dat door mij persoon lijk een kist, welke een doorgang naar den weg ver sperde is weggehaald, met de woorden er bijgevoegd: ..Zoo kan mijnheer er door," waar mijnheer geen genoe- gen mee nam, en hij toen den chauffeur allesbehalve vriendelijk gelastte den wagen te verzetten, waarna door den chauffeur de woorden zijn gebezigd: je kan zoo toch passeeren. Na nogmaals gelast te hebben en zloh bekend gemaakt te bebben ala burgemeester, weigerde hij nogmaals, omreden er nog 100 Kg. kool ingeladen moest worden. Nu laat ik het aan de lezers over te be- oordeelen, van welke zijde vriendelijkheid en welwil lendheid betracht is, van den halsstarrlgen chauffeur of van den welwillenden burgemeester. Daar de weers omstandigheden beletten de producten per vaartuig te leveren, is het vervoer aangewezen op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen, de producten op den weg te la den. hiervoor was m.i. wat medewerking van particulier en overheid wel gewenscht Met dank voor plaatsing. (Adres Haven. Kolhorn). C. BOOD. Uit os OMGEVING tlf Iffipfi DIRKSHORN. Onder leiding van den heer D. Groenhart werd ton huize van den heer IJff de jaarvergadering van de verceniging Nut en Genoegen alhier gehouden. Na opening cn lozing der notulen door den heer R. van der Laan, doet de penningmeester, de heer L. Reuvers, rekening over twee jaren. De rekening 1931—1932 sloot met een batig saldo geacht de vroege aardappelen onder eigen beheer te houden. De heer Glas achtte het noodig dat in verband met de wet op de teeltbeperking er ook rekening worde gehoude met de vrijwillige teeltbeperking. De heer Wagenaar (Koophandel) is van meening dat de aanvoer ter veiling te weinig zal zijn in ver band met den invoer in Duitschland. Voorzitter wijst er op dat het zeer noodzakelijk is, dat er voldoende producten worden aangevoerd. Do heer Hoogland wenschtte eveneens dat de aan voer grooter was en nog liever een gedwongen aan voer dan de uitgebreide verkoop op bonnen. Hierna sluiting. z ij p e In het hotel ..Het Wapen van de Ztjpe" werd op Woensdag 27 December jl. in het publiek verpacht het gras en rietgewas, het Jachtrecht, het vischwa- ter en de sluiswachterswoning te Oudesluls, van het waterschap Zijpe en Hazepolder. De uitslag hiervan was: a. Gras- en rietgewas (verpacht voor 2 jaren), op brengst f *2481 (12 perceelen opgehouden). b. Het recht tot uitoefening der korte Jacht langs de dijken van het waterschap; opgehouden. c. Het recht tot het bevlsschen van het alge meen poldcrwater (verpaóht voor 2 Jaren); opbrengst f311.-. d. De sluiswachterswoning te Oudesluis met ge not van schut-, los opschepings- en bruggelden, ver pacht voor den tijd van 4 jaren aan P. J. van der Oordt voor f75. SCHAOERBRUG. De heer M. Schipper heeft het perceel bouwgrond aan de Grootsloot verkocht, waar door hem een nieuw burgerwoonhuis zal worden gebouwd voor rekening van den lieer S. G. de Lange alhier. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen. dat de heer F. Buijl Fz. alhier benoemd is tot klerk bij de Directe Belastingen te Alkmaar. c a 1 l 4 nt oo n Woensdagavond vond in de Ned. Herv. Kerk alhier de kerstfeestviering plaats voor de jongere catechi santen van den Weleerw. heer Ds. Witkop. Na het gebed en gemeenschappelijke zang volgde het oude geboorte-verhaal, waarnaar aandachtig werd ge luisterd. Een prachtig versierde boom luisterde het geheel op. De twee-en-dertig tot dezen avond uitge- noodlgde kinderen werden verschillende malen ge- tracteerd op chocolademelk en andere lekkernijen. Na nog een kerstverhaal te hébben gehoord en verschil lende malen te bebben gezongen, hadden de kinderen ten slotte ieder een aardig geschenk in ontvangst te nemen. Tot slot dankte Ds. Witkop allen die deze Icerstfeertviering hebben mogelijk gemaakt en sluit daarna met gebed. Wacht niet tot de koorts oploopt, als Gij hoest, transpireert, U rillerig en als geslagen voelt: dit is het moment, om Abdijsiroop te gebruiken, omdat Abdijsiroop snel en grondig werkt. Vanaf den eersten lepel zult Gij de taaie slijm kwiit raken, die bezwon- Serd is met millioenen ziektekiemen, 'ij ondervindt een buitengewone verlichting, Uw hoest verdwijnt. Gij kunt don de koorts meester worden en slapen zonder uitputtende hoest- aanvallen. Gebruik daarom altijd bijt Hotst-Grfcp-Brondiitis-AsUima Aantal werkloozen. Het aantal werkloozen, als zoodanig ingeschre ven ter Gemeente-Secretarie, bedroeg op Zaterdag 30 December 77. Werkverschaffing, Ondanks vorst en sneeuw kunnen de werkzaam heden bU de gemeentelijke werkverschaffing gere geld voortgang vinden. Crisis-Comité. Gedurende de Kerstweek werd door het P.C.C. al hier aan een 22 tal gezinnen een hoeveelheid rijst en thee uitgedeeld. Aardig voorbeeld. Een 4-tal werkloozen hebben Vrijdagmorgen gra tis zandgestroold ter voorkoming van ongelukken, wegens gladheid. Een aardig voorbeeldt winket Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk ■!- bier rijn teruggekomen op hun besluit om aan de land- pachter» over 1933 40 pet. reductie te verleenen en beb ben nu besloten 50 pet. reductie te verleenen. Door B. en W. Is aan Nut en Genogen te Lutjewlnke! vergunning verleend, tot het houden van een verloting ten bate harer bibliotheek, welke gehouden zal worden tijdens een uitvoering op 24 Jan. a.8. Tot Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier fs herbe noemd'de heer T. Beumkes, thans President-Kerkvoogd. Het Jaar 1633 zal bij de Langendijker» met een zwarte kool aan den balk worden aangeteekend. Nadat reeds drie Jaren van crisis deze vroeger zoo nijvere streek hadden geteisterd, zette hit jaar 1933 In. Slechtor jaar Is er nog niet geweest. De verschil lende tuinbouwproducten, die in normale tijden te- gen goed geld werden verkocht, resultaat van har den arbeid en toegepaste wetenschap, aangevuld met de lossen der ondervinding, waren nu voor het groot ste deel onverkoopbaar. Bij de groote groentenvei- llngen te Broek op Langondijk en St. Pancras waren honderden spoorwagens van die kostelijke tuin bouwproducten op mestvaalten gegooid, de verrot ting ten prijs. Waar anders zoo n opgewekt han delsleven heerschte, waar dc krachtige polsslag werd gevoeld van het elkander aanvullende leven van handel en tuinbouw, daar was nu diodschheid cn stilte. De spoorwagens op de beide ladingsplaat sen te Broek op Langendljk en Noordschai woude, die anders met tientallen waren bestemd, om, vol geladen met Langendijker kool, wortelen en uien, naar bet buitenland te worden geëxporteerd, konden er doelloos blijven staan. Op de kantoren der vele kooplieden en exporteurs, waar de telefoon andere niet stilstond en waar de bestellingen bij tiental len met de post binnenkwamen, heerschte gedwon gen rust. Een groot deel van het personeel werd af geschaft en vergrootte hot leger der tailooze werk loozen. De transportarbeiders, die in normale tijden een goed loon vordionden, afhankelijk als het was van het aantal geladen spoorwagens, zagen hun loonen vorminderen tot een bedrag, waarbij armoe moet worden geleden Van f30 en soms nog meer per week. daalde het loonbedrag tot f8. De ernstige toestand toonde zich wol 't meest spre kend i.d. omzet aan de veilingen. In goede jaren had den beide veilingen een omzet van ruim 9 millioen In totaal, doch in 1933 zal do 3 millioen wel niet worden gehaald. Doze sterke achteruitging is oor zaak, dat door de tuinbouwvereenigingvn hot natste jaar een buitengewoon sterke actie is ontketen.I. om verbetering in hun toestand te bepleiten. Ondanks deze actie is do regeering er niet toe overgega;; meer steun te verleenen, zoodat tal van tuinders om zich staande te kunnon houden, in de baggerregeling zijn opgenomen Reworden. Velen moesten worden gesteund door Crisiscomité of Armbestuur, terwijl een klein aantal het niet langer kon bolwerken en het bedrijf moest staken. De landprijz«n daalden hier tot ongekende laagte en bij publieke verkoo- pingen waren het meest speculanten die tot aankoop van land overgingen. Nieuwbouw had zoo goed als niet plaats, zoodat de ambachtslui geen werk had den en het personeel dus ontslag moest worden ge geven. De gemeenten raakten ook gedeeltelijk met den toestand verlegen: subsidies voor zeer nuttige instel lingen moesten geheel of gedeltelijk worden inge trokken, de belastingen moesten tot het ondraaglij ke worden verhoogd, loonen en salarissen moesten worden verlaagd, kortom er ontstond in 1933 een toestand, die de gemeenten op den rand der nood lijdendheid bracht. Thans, nu 1933 zijn einde nadert, zijn er teekenen, die er op wijzen, dat de mogelijkheid van verbete ring wordt gezien. De prijzen van de verseuillende stapelproducten zijn veel minder slecht dan ze zijn geweest, het nieuw afgesloten Duitscü Nederland- che handelsverdrag opent perspectieven die een opleving voor Langondijk in zich sluiten, zoodat met spanning wordt uitgezion naar het werkelijke re sultaat van dit verdrag. Moge het in zich sluiten de belofte voor een beteren toestand in 19341

Schager Courant | 1933 | | pagina 10