DE PROVINCIALE COMMISSIE UIT DE VEILINGEN IN NOORDHOLLAND. Ernstig Auto-ongeluk aan den onbewaakten overweg aan de Doggersvaart. Zakkenrollers op de Tilburgsche markt DE JAARVERGADERING. In het „Gulden Vries" te Alkmaar, werd Vrijdagmid dag 28 December de jaarvergadering gehouden. Vela afgevaardigden waren opgekomen. Onder de aanwezigen merkten wij de volgende heeren op: het Ged. Statenlid Mlchels, Mr. Niemöller, secreta ris van het Centraal Bureau en de beide tulnbouwcor.- sulcnten Hazeloop en Rietsema. De Voorzitter, de heer P. Slot burgemeester, opende de vergadering met woorden van welkom tot afgevaar digden en gasten en ging uitvoerig na, wat er al zoo gebeurd is in de laatste jaren. De Regeering is wel over tuigd van den nood van den tuinbouw, waarbij spr. aan- haald wat er door den Minister ovr de radio ts gezegd Spr. merkte aan de hand van cijfers van het In- en Ver koopbureau op, welke groote voorraden er onverkocht waren gebleven. Ook de omzetcijfers der veilingen wer den onder de loupe genomen. Deze zijn wel te laag. Ten opzichte der steunverleeningen aan den tuinbouw was Voorzitter dankbaar voor den door Rijk en Provincio verleende steun. Overheidsmaatregelen worden van het hoogste belang geoordeeld, om de bedrijven weer ren dabel te maken. Men ls daarmee thans op het goede spoor, zeide spr., wijzende op de onderhandelingen met Dultschland. Teeltbeperking zal noodlg zijn, waarvoor spr. de hulp en steun der vakgenooten en organisaties opriep. De toestand is op het oogenblik wel heel donker, speciaal ook met het oog op het dreigende executie-gevaar, waardoor men uit het bedrijf dreigt te worden gestoo- ten. Op een lager levenspeil zal men zioh zeker moeten stellen, maar met de medewerking van allen, geloof de Voorzitter dat men nog bescheiden verwachtingen voor de toekomst mag hebben. Uit het verslag over het jaar 1932—1983, uitgebracht door den Secretaris, hebben we reeds eerder het voor naamste vermeld. Het werd aldus vastgesteld. Volgt vaststelling van de rekening en verantwoording over het boekjaar 1932—1983. De exploitatierekening ■lult met een nadeelig saldo van f 2497.69%. Tot rekeningnazienera werden aangewezen de vellin gen te Noordscbarwoude, „de Eendracht" te Medwn- blik en de veiling te Alkmaar. Bij de begrooting 19331934 stelt het bestuur voor de contributie te bepalen op 1/30 pet van den omzet mot een minimum van f 10. Het nadeelig saldo wordt ge raamd op f 2800, welk bedrag het Bestuur, in de gege ven omstandigheden, uit de reserves wil putten. Aldus besloten. De aftredende bestuursleden, de hoeren T. Groot en J. P. Nyssen werden herkozen. Statutenwijziging. Het Bestuur stelt voor de statuten aldus te wijzigen, dat het bestuur voortaan uit 9 leden, te kiezen door de algemeene vergadering, zal bestaan, in plaats van uit 7 leden. Het bestuur achtte een aantal van 7 bestuursleden voldoende, doch in de vorige jaarvergadering gingen ■temmen op. die uitbreiding van het aantal bestuurs leden wenschelljk achtten. De voorstellen der afdeeUngen. De Langendijker Groentencentrale stelt voor geheele reorganisatie van het Provinciaal Bestuur en wel In dazen zin, dat elke aangesloten veilingsvereeniglng het recht heeft één afgevaardigde in het Prov. Bestuur te hebben, door hen zelf aangewezen. Door en uit dat be stuur wordt een Dag. Bestuur gekozen. Het stemrecht wordt geregeld naar den veilingom- ■et Op deze wijze zal elke veilingsvereeniglng enkele kee- ren per jaar in de gelegenheid zijn hare belangen in het Prov. bestuur te bespreken. Het Bestuur acht een dergelijke algemeene vergade ring van afgevaardigden niet gewenscht Voor zeer be langrijke zaken kan een buitengewone algemeene ver gadering bijeen worden geroepen en herhaaldelijk ls het voorgekomen dat over een speciaal onderwerp is vergaderd, met de veilingen, die daarbij in het bijzon der waren betrokken. Een bestuur met een groot aan tal leden zal slechts belemmerend kunnen werken. Beide voorstellen worden gelijktijdig behandeld. De heer W. Visser. L.G.C., Broek op Langendijk, be treurde de bleohte ontvangst van het voorstel bij het Bestuur. Als dit beter werd ontvangen door bestuur en afgevaardigden, zou de populairitelt van de Prov. Com missie zeker toenemen. De heer A. Hoogland, L.G.C., meende, dat het trek ken van verkeerde conclusies wordt tegengegaan als het bestuur wordt gekozen, zooals door de L.G.C. voor gesteld. Spr. merkte op, dat de trap, welke in het pme- advies wordt genoemd, niet langer ls, dan deze be staande. Wat de kosten betreft, merkte spr. op, dat men daar wel over heen kan stappen, als de verkiezing meer naar het genoegen der leden ls. De leden kunnen beter de capaciteiten van d« candidaten, terwijl ze thans door buitenstaanders worden gekozen. De heer Jong. Bovenkarspel, merkte op, dat het be stuur van 7 personen voldoende ls, volgens zijn ver- •enlging. De heer P. Slot, Warmenhulzen, zeide, dat men met het bestuursvoorstel mee kon gaan en vierkant tegen het voorstel van de L.G.C. was. Spr. voorzag lange ver gaderingen. Men kan beter spijkers met koppen slaan op een kleine vergadering. Het bestaande bestuur heeft altijd goed gewerkt in den geest der tuinders en zijn het alleen tuinders, behalve de secretaris. De Noordermarktbond sloot zich ook bij het bestuurs voorstel aan, daar de Prov. Commissie Iets voor de tuinders heeft bereikt, wat nog geen enkele organisatie ls gelukt Het voorstel van de L.G.C. werd als verworpen be- pohouwd, terwijl het voorstel van het bestuur met 42 tegen 15 stemmen werd aangenomen. De Langendijker Groentencentrale stelt voor dat de Prov. Comm. zich In verbinding stelt met de regeering en deze wijst op de onhoudbare lasten, welke drukken ep die landerijen, welke met hypotheek bezwaard zijn Voor de hypotheekboeren is nog geen enkele wettelijke bepaling, welke hun bedrijf weer levenskracht kan go- ven. De steun aan den tuinbouw ls van dien aard, dat de bedrijven nog lang niet de rente van de hypotheken welke er op rusten, kunnen opbrengen. Het bestuur deelt mede, dat reeds pogingen om ver betering te verkrijgen, zijn gedaan en ter voorkoming van executies een spoedig Ingrijpen der regeering i* verzocht. Een wetsontwerp is in voorbereiding. Mochten de door de L.G.C. genoemde vraagstukken niet onder de oogen worden gezien, dan zal het Bestuur deze zaak nogmaals onder de aandacht van de regeering brengen De heer W. Visser (L.G.C.) nam aan, dat het de aandacht der regeering heeft- maar er kan niet lan ger gewacht worden. De zaak is zóó urgent. Er zijn wel niet zooveel executies maar daardoor wordt do schuldenlast niet verminderd Van de kleine ontvan- sten moeten vele renten en lasten worden betaald, waardoor de middenstandera kleine landverhuurders worden gedupeerd. De heer J. Klaver. Noordermarktbond Noordsohar- woude merkt op dat men met de voorstellen mee gaat maar spr- zou willen voorstellen ook rekening te houden met degenen die gedrukt worden door de losse schulden welke niet meer in hypothecair verband staan bij de Boerenleenbanken enz. De Voorzitter meende dat deze zaak zeer ernstig Is en zal er iets moeten gebeuren. Wat de executies be treft, heeft Voorzitter de gedachte, dat er wel meer executies plaats hebben, soms voor luttele bedragen, b.v. door het Hoogheemraadschap. De heer P. Slot Warmenhulzen. vond dat de regee ring niet alleen het groot-kapitaal moet steunen. Spr. wees op de Pachtwet hoe die wordt uitgevoerd. Bij de executies door het Hoogheemraadschap worden de be dragen van f 10 tot f 800 a f 400 opgedreven door de onkosten. Spr. wilde bij de Regeering en het Hoog heemraadschap aandringen om maatregelen. Voorzitter antwoordde, dat het Hoogheemraadschap nogal lankmoedig la- door drie jaar te wachten en dan wordt nog eens een brief geschreven aan den burge meester. Spr. betreurt het dat nu tot executies wordt overgegaan waardoor men de kans niet meer krijgt om zich weer wat op te werken. De heer K. Kaan Oudkarspel zeide dat men bij het Hoogheemraadschap uitstel kan krijgen tot 3 jaren toe. Spr. merkte op, dat men voorlichting moest vragen van menachen, die vooraan- staan in de organisatie. Niet de boel laten verwaarloozen. Een lager levenspeil wordt er gezegd. Hoe moet dat? vraagt men zich af. Daarvoor moeten andere maat regelen worden genomen, anders zullen vele tuinders ten gronde gaan. De Regeering moet over groote be zwaren heen stappen om den tuinbouw nog een kans te geven. Applaus, De heer Van der Meer (Aalsmeer) wees op het ver schil tussehen Pachtwet ©n Hypotheekwet en merkte op, dat men zich hier geen illusies over behoefde te maken. De Voorzitter stelde voor, het voorstel te aanvaarden en beloofde bij den betrokken Minister een ondernoud aan te vragen over de in het voorstel genoemde zaak. Aldus besloten Minimumprijs en vrijo markt Het bestuur der afslagvereeniging „Beemster, Pur- merend en Omstreken" stelt voor het bestuur van do Prov. Comm. op te dragen, Indien zulks tenminste mo gelijk is, te willen bevorderen, dat de koopman, die aan de veilingen koopt, niet meer aan kosten moet betalen, dan de koopman, die van den teler koopt. Thans is het zoo, dat van de aardappelen, die via de velling van de hand gaan. boven de vaste kosten, door den koopman veillngskosten betaald moeten worden, bulten de velling om niet. Gewezen wordt op de door de regeering voor aardappelen vastgestelde prijzen. Het bestuur kan zich met dit voorstel vereenigen en verklaart zich bereid de verlangde stappen te doen. De heer P. Kostelijk, Heerhugowaard, merkte op dat men samenwerking kan zoeken met de aardappelor- ganisatle maar als de organisatie een zekere vergoe ding aan de velling zou geven moest de velling meer afhankelijk zijn van deze organisatie terwijl ze nu vrij ls Spr wees verder ook op 't gevaar dat de verkoopers naar het particuliere kantoor gaan om een vervoerbe- wijs. Er zal een verplichting tot vellen moeten worden gesteld. B F. F. R H V O O W A A R h Bij de op 28 December in café de Hengstman ge houden verhuring van dijken en wegen van den polder Heerhugowaard viel In verband met de be dragen die het vorige jaar voor de verschillende per* ceelen werden besteed, verbetering te bespeuren. Vóór de verhuring werd voorgelezen, dat 19 percee- len wegens don dit jaar aanvangenden provincialen wegenaanleg en kanalisatie niet voor verhuur in "aanmerking kwamen, hetgeen eenige ontstemming verwekte. De dijkgraaf verklaarde echter hieraan geen publicatie te hebben kunnen geven, aangezien hem dit pas den vorlgeri middag bekend was gé wordén. v Een perceel (Basserweg) werd opgehouden, terwijl bet perceel Hondenweg wegens reclame na den verhuur eveneens aan den polder bleef. De totale opbrengst voor de 62 perceelen bedroeg f2889. De kroos bracht f63 op. Brand. Donderdagmorgen ongeveer twee uur werd de vrouw van den heer Roose alhier gewekt door het geschrei van een tweejarig zoontje. Bij net opstaan ontdekte zij tot haar schrik dat de woonkamer vol- rook. stond. Toen haar echtgenoot door het gemaak te alarm eveneens opgeschrikt, de deur, die door het portaal toegang tot de buitendeur verleende, opende, steeg hem zulk een verstikkende rook tege moet, dat het hem klaar werd, dat vluchten aldus onmogelijk was. Aldus moest het gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, door de ramen de woning verlaten. Intusschen breidde de vlammen- haard, die zijn oorsprong in den schoorsteen scheen te vinden, zich dusdanig uit, dat niets meer gered kon worden dan het veege lijf. De motorbrandspuit, hoewel direct gewaarschuwd en zeer vlug tor plaatse, kon weinig meer uit richten. Het pand, de z.g. „Glazenkas", een dubbele wo ning, toebehoorende aan bet heerschap van de plaats, van den heer Biauw en staande nabij die hoeve, werd mede bewoond door de Wed. Merlijn, welke te logeeren was bij familie in Almelo. Naar men ous mededeelde, was een en ander slechts laag verzekerd CA 11 ANT SOOr. Vergadering van den Landarbeidersbond. Donderdagavond belegde de afd. Callantsoog van den bond van arbeiders in de land-, tuinbouw- en zuivelbe drijven een openbare vergadering ln de zaal van den heer P. de Haan. Als apr. was uitgenoodlgd de propa gandist van genoemden bond, de heer Wesseling van Alkmaar. Voorzitter, de heer L. van Wachendorff van Rijn. De heer Wesseling bespreekt eerst de nationale en internationale politieke constellatie. Heftig bestrijdt spr. het fascisme en het communisme; hij laakt de metho den der natlonaal-soclallsten ln Duitschland, waar men door een geesteszieke phantast ter dood te veroordeelen, zijn prestige wil hooghouden. Komende tot ons eigen land, zegt spr., dat de ex-communist Frenay verklaard heeft, dat de C.P.H. zoo goed als te niet ls. En met andere extremistische partijen is het al niet veel beter gesteld. De R.S.P. (Sneevliet) heeft geen 600 leden, do O.S.P. is van 8000 leden naar de 5000 terug geloopen. Slechts de 8.D.A.P., aldus spr., staat sterk. De tactiek ls goed gebleken; alles wat de sociaal democraten om trent de extremistische partijen voorspeld hebben, is uitgekomen. De resultaten, die we bereikt hebben, zegt spr., moeten we zien in betrekkelijk verband met den huldigen maatschappelijken toestand. Zij, die vinden dot de SD niet genoeg bereikt heeft bedenke, dat de politieke machtsverhouding nu eenmaal niet meer toe laat. Komende tot de bespreking van de toestanden ten plattelande zegt spr. dat de landbouw alle menschen laat leven. Toch zijn de landarbeiders altijd nog het slechtst beloond geweest Een van de oorzaken hiervan is dat vele werkgevers-boeren hooge hypotheek-renten en hooge pacht moeten betalen. En zoo komt de rijk dom van het land in de zakken van de grondbezitters en bij de talrijke hypotheekbanken. Jaarlijks bedraagt de hypotheekrente totaal f 250 millioen. Dit bedrag komt natuurlijk niet de loonen van de eigenlijke bewerkers, noch hun directe werkgevers ten goede. Als eenig middel om een nieuwe crisis te ontwijken, ziet spr. nationalisatie van den bodem. Hier zijn we nog wel zeer ver van verwijderd, maar, aldus spr., de regee- rlngsbemoeling gaat tegenwoordig al zoo ver, dat men eenvoudig de boeren dwingt te telen oi te verbouwen volgens voorschrift der regeering. Dit had vroeger geen boer mogelijk geacht. Zoo zal het ook gaan met de na tionalisatie. De secretarie, de heer P. Klknt zeide er wel eens een onderhoud over te hebben gehad met de geweste lijke organisatie, waar men niets meer van heeft ge hoord Spreker dacht dat het wel zaak was er nog eens op terug te komen Aldus besloten Geen politieke redevoeringen. De R.K. marktvereeniging „St Josepb" te Medemblik stelt voor dat alleen afgevaardigden of door het Be stuur genoodigden het woord mogen voeren en dan al leen over de belangen van den tuinbouw. Geen politieke redevoeringen mogen worden gehouden. Het bestuur kaïn zioh met dit voorstel vereenigen, doch zoo willen bepalen, da.t de afgevaardigden in de eerste plaats het woord mogen voeren en anderen slechts met toestemming van den Voorzitter. „Ons Belang" te Opperdoes stelt voor dat de afge vaardigden zich zullen onthouden va» het propaganda maken voor hun politieke beginselen en alleen mogen spreken over veilingsbelangen. Het bestuur kan zich met dit voorstel volkomen ver- eenigen. Voorzitter zeide dat de vergaderingen altijd nogal bul ten de politiek worden gehouden. De heer Schoenmaker. Medemblik, 'herinnerde aan het voorgevallene op de vorigs vergadering en lichtte zijn voorstel toe. De heer Rustenburg, Opperdoes, zeide dat de laatste drie jaren er op de vergaderingen steeds meer poli tiek naar voren kwam, waardoor de vergaderingen t.e lang werden. Spr. hoopte dat ln den vervolge alleen vei lingsbelangen worden besproken. De Voorzitter weet de minder plezierige vergaderingen aan de slechte tijden, welke men heeft beleefd Hier wordt altijd zeer vriendschappelijk gesproken en geloof de spr., dater geen politieke haarkloverij zou plaats hebben, omdat allen hun eigen standsorganisaties heb ben. De voorstellen werden allen aangenomen. Een doeltreffende steunregeling. Het bestuur van den Noorder Marktbond stelt voor. om de Prov. Comm. op te dragen, ten behoeve van den tuinbouw voor 1934, ter bevoegder plaatse, met klem en den meesten spoed, een doeltreffendesteunregeling te bepleiten. Waar de tuinbouw tot bepaalde percentages van re geer! ngswege wordt beperkt, behoort voor deze mindeie productie evenals dit het geval is met den landbouw steun, aan tarwe en dergelijke gewassen, een loonen- den prijs te worden gegarandeerd. Het bestuur heeft deze zaak reeds bij de hoofdorgaul- satle aanhangig gemaakt en heeft naar aanleiding daar van een bericht ontvangen, dat de zekerheid geeft dat de tuinbouw ook in 1934 op den steun der regeering kan rekenen. Voorzitter voegde aan het prae-advies toe, dat vrij zeker de post voor steunverleening aan den tuinbouw voor 1934 op f 6 millioen la vastgesteld. De heer Kliffen, Noordermarktbond. is dankbaar, maar niet voldaan. Als de steun niet doeltreffender is, Hierna bespreekt de heer Wesseling de bondsbro- ohure: „Wat wil de Landarbeidersbond?" en aan de hand hiervan het Strljdprogram. Spr. eindigt met een oproep tot eenheid en solidariteit. De heer Van Rijn brengt den spreker dank voor zijn mooie uiteenzetting en stelt daarna voor om te pauzee ren. Na de pauze werden nog eenige vragen gesteld en door den heer Wesseling beantwoord. Hierna volgde sluiting. AIKMAAH Mr. F. G. G. BOERRIGTER. Waar het voor Alkmaar en haar omvangrijk kanton van veel gewicht is kennis te nemen van de persoon lijke eigenschappen van den hieuw benoemden kanton rechter 1s het ons zeer aangenaam omtrent dezen Ma gistraat de volgende korte biographie te kunnen geven. Mr. Frederik Gerrit Gjalt Boerrigter werd 24 Nov, 1893 te Sneek geboren, studeerde aan de Universiteit te Lelden, waar hij op 2 Mei 1913 promoveerde tot Doctor fn de rechtswetenschap. Daarna vestigde hij zich als advocaat en procureur te Franeker, alwaar hij gedu rende eenige Jaren de rechtspractijk uitoefende. Op 18 Maart 1916 werd Mr. Boerrigter benoemd tot griffier bü het Kantongerecht te Zevenbergen, op 3 October 1918 ln gelijke functie te Heerenveen en op 2 Juli 1928 als zoodanig te Arnhem. Hierop volgde bij K. B. van 31 October 1931 zijn benoeming tot Kanton rechter te Emmen. en werd hij op 19 Nov. d.a.v. gein- stalleerd. Mr. Boerrigter fungeerde tevens als lid van den Voogdijraad te Assen. In al deze qualiteiten heeft men Mr. Boerrigter !ee- ren kennen en waardeeren als een zeer humaan en beminnelijk mensch. Voorts is hij de liberale beginselen toegedaan en was te Emmen ook voorzitter van de plaatselijke afdeellng van den „Vrijheidsbond". Op 31 Dec. benoemd tot Kantonrechter te Alkmaar, hoopt Mr. Boerrigter begin Januari as. zijn ambt alhier te aanvaarden. Mr. Boerrigter is gehuwd en is In het gelukkig bezit van 3 kinderen. Rest ons nog den nieuwen Magistraat een aangena- men en vruchtbaren werkkring ln dit kanton toe te wenschen. WARMENHUIZEN Donderdag Jl. had ten overstaan van NotarisPinster te Scboorldam in de zaal van den heer Slikker alhier een openbare verkooping plaats van een huis met koolschuur erf, wei- en bouwland, eigendom van den heer Jn. Biersteker te Krabbendam. De zaal was van voor tot achter met nieuwsgierigen gevuld, Deze verkoop geschiedde op last van het Hoog heemraadschap Voordat de verkoop zou beginnen wer den vanwege het Boerencomité biljetten verspreid waarin verzocht werd niet op de perceelen te bieden Dat Biersteker al het mogelijke heeft geprobeerd, maar het heeft hem niet mogen baten Bouwers en tuinders; wij roepen u op om Biersteker te beschermen Niemand doe e©n bod! Wie hem helpt helpt zichzelf en alle bouwers te samen! Mondeling lichtte de heer C Borst uit Oudkarspel een en ander toe en de aanwezigen nog eens verzoe kende niet te bieden Hierna nam de verkoop een aanvang en had «en zeer vlot verloop want niemand behalve de hypotheek houders deden een bod Deze werden dan ook eige naar SINT MAARTEN VALKKOOG. Wegverbeterlng. In de heden 29 Dec. gehouden vergadering van Dag. Bestuur en Hoofdingelanden van den polder Valkkoog is besloten, den Valkkooger dijk van een gesloten wegdek ter breedte van 4 M. te voorzien na overdracht aan het Hoogheemraadschap Noordhol lands Noorderkwartier Een en ander behoudens goedkeuring van Ged Staten en de toestemming van het Bestuur der Ned. Herv. Kerk te Valkkoog haar eigendomsrechten te gen billijke vergoeding over te dragen aan genoemd Hoogheemraadschap. BARSJNOERHORN Politie. Gevonden: een taschje. Verloren: een por- temonniae, een gj mnastiekschoen. Inl. ter secretarie, Wethouder Engel zal ontslag nemen. Tijdens hot afscheid van Burgemeester Breebaart werd door den heer J. J Engel medegedeeld, dat hij, in verhand met zijn werkzaamheden weldra ontslag als wethouder dezer gemeente zal nemen. dan we hebben ontvangen, geeft het niets. Als men 25 pet. moet afstaan, zal geen bestaan overblijven. Spr. wees er op dat men, als er niet beter werd gesteund al? verleden jaar, toen 40 pet. van de richtprijzen werd uit betaald, men ln den afgrond zal storten. Spr. bepleitt» uitkeering tot aan de richtprijzen. De heer P. Slot, Warmenhuizen zou, als er geen re kening mee is gehouden, ook die kool, welke bijna tot aan de richtprijzen heeft opgebracht, willen steunen, in verband met de vernietigde producten. De Voorzitter zeide, dat deze zaak al eerder is be handeld en dat natuurlijk zal worden getracht om een betere regeling te krijgen. De heer Kliffen, Noordscharwoude, geloofde da.t men op de bevoegde plaatsen nog niet op de hoogte van den nood Is, wat door den Voorzitter werd tegengesproken. Men weet het daar wel De heer M. Mulder, Koedijk, zeide dat de steunrege ling onvoldoende was. De Regeering heeft inplaats van ons het kapitaal geholpen. Spr was het met den heer Kliffen eens dat alsg een betere maatregelen werden genomen de tuinbouw ten gronde zal gaan Dat zal niet onze schuld zijn maar die van de Regeering Het praeadvies werd aangenomen De afzet der vroege aardappelen. Vervólgens brengt het bestuur in bespreking hoe hot in den a.s. zomer moet gaan met den afzet der vroege aardappelen, waarbij dan speciaal onder de oogen wordt gezien of het wenschelijk is, dat de vroege aard appelen komen onder de bemoeiingen van de Ned, Aardappelcentrale. De heer Bakker, Purmerend, was er tegen, dat d« aardappelen onder de N.A.C. komen, waarbij spr. wees op het werk van de veilingen, die ten gronde zullen gaan. De heer P. Kostelijk, Heerhugowaard, bepleitte reor ganisatie. Het minimum-prijzen-stelsel van de N.A-C. was zeer goed, dat moet worden overgenomen. De aan gewezen wijze ls volgens spr. om een overeenkomst te treffen tussehen de N.A.C. en het Centraal Bureau uit de veilingen. De heer Rustenburg, Opperdoes, was tegen het N.A.C. Men heeft er schade van, wat spr. toelichtte uit per soonlijke ervaring. De heer Schoenmaker, Medemblik, was ook tegen de N.A.C. De minimumprijzen kunnen door de veilingen, worden vastgesteld. De heer Kostelijk wees op de voordeelen van de N.A.C. met het oog op de eventueele overschotten, welke voor de heffingen worden overgenomen. Nadat nog eenige sprekers het woord hadden gevoerd, waarbij werd gewezen op de hooge kosten van de N.A.C. controle en den smokkelhandel, die weilig tiert, resu meerde Voorzitter dat men van meening was, dat hèt niet meer mocht gaan, zooals verleden jaar. Of de N.A.C. den tuinders schade aanbracht, betwijfelde spr. Voorzitter stelde voor om het bestuur uit te noodigen te bevorderen dat de vroege aardappelen niet onder de N.A.C. komen. Aldus besloten. Na rondvraag volgde sluiting. KOEGRAS JULIANADORP. Eén der inzittenden verdronken. Donderdagmiddag kwam een met zand geladen vrachtauto van de fa. Moorman te Den Helder vanaf de Langevliet langs de Doggersvaart met bestemming Den Helder. Volgens, omwonenden werd tamelijk snel gereden. Bij den onbewaakten overweg, waar de fami lie de Kriek woont, gekomen, zagen de inzittenden plot seling den trein, die om 13.53 van Den Helder vertrekt, aankomen. Of het de bedoeling geweest ia nog voor den trein over te steken of dat er een andere omstandig heid zioh voordeed, daar willen wij ons niet mee be zighouden, maar de auto remde, ging dus niet. voor den trein om, maar geraakte door het plotseling remmen en door den gladden weg, bij de helling neer, en in de Doggersvaart Twee der Inzittenden konden de auto verlaten, de derde was er uitgesprongen en ongelukki gerwijze onder het ijs tereoht gekomen. Onmiddellijk kwamen tal van omwonenden toeloopen, maar de derde man was niet te vinden. Onmiddellijk werden toen de fa. ln Den Helder, de politie, de zieken auto enz. enz. gerequlreerd, alsmede de kraanwagen van Maarten Smit. Spoedig was ter plaatse veel publiek aan wezig. De kraanwagen haalde de auto naar de landzijde, het zand werd er afgegooid, maar de derde inzittend® werd niet gevonden. De politie bleef tot donker dreg gen, heeft toen tijdelijk het werk gestaakt, totdat een paar groote lampen aanwezig waren en heeft toen tot 's avonds 9 uur verder gedregd, echter zonder resultaat. Vrijdagmorgen werd het doeve werk voortgezet, met behulp van een obotje enz Het ijs was reeds stukge maakt en te ongeveer 10 uur voormiddag werd het lijk van B„ die woonachtig was in Den Helder, opgehaald, en derwaarts vervoerd. Voor de familie een tragisch on geval. De auto was reeds Donderdagavond naar Den Helder gebracht. Dit ongeval bracht een heele opschud ding teweeg in de anders zoo rustige omgeving. De heer M. van Wlchen, candldaat t.a. H.D. te Am sterdam, heeft het beroep, naar de Ned. Herv. Gemeente HuisduinenJullanadorp aangenomen. W IKKtNOUn Van den veehouder W Mostert Oz, te Westeriand is een schaap in de welde geslacht in den nacht van Don derdag op Vrijdag Jl, De bout werd medegenomen; het afval werd achtergelaten Volgens deskundigen ls het dier oordeelkundig geélaóht Naar ons werd medegedeeld zijn in den Wieringer- meerpolder nabij Wieringen 2 schapen in de weide go- slacht De politie is van een en ander in kenns gsteld Een flinke buit gemaakt De Vrijdagsche markt te Tilburg is gistermorgen on veilig gemaakt door een of meer handige zakkenrollers, aldus de „Msb." Een elftal marktbezoeksters kwam althans bij de po litie aangifte doen, dat uit haar tasch haar portemon- nale was gerold. De portemonnales hadden elk een ge middelde inhoud van tussehen de 10 en 20 gulden, met uitzondering echter van de beurs van een der gedu peerden, een mevrouw uit Beverwijk, die te Tilburg lo geerde, waarin zich een bedrag van ongeveer 400 gulde» bevond. De recherche stolde direct een ernstig onderzoek l« tot heden echter zonder resultaat. Wel werden eenige der gerolde portemonnales leeg op het marktterrein te ruggevonden. De recherche vermoedt met internationale zakkenrol lers te doen te hebben, die er hun werk van maken markten en andere gelegenheden waar veel volk samen komt, af te stroopen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 11