Schagen in 1933 Zaterdag 30 December 1933. SCHAGER COURANT. Vijfde blad. No. 9407 De belangrijkste feiten uit ons gemeenteleven. Wat onze Raad besloot. Wat er verder voor belangrijks gebeurde WIERINGEN IN 1933. Het is in onze gemeente geweest, als overal el ders, geen florisant zakenleven, door den teruggang der tijden. Het zou ook moeilijk anders kunnen voor feen plaats die als centrum-gemeente ligt te midden van een omgeving die in zeer hooge mate den slech ten invloed der malaise ondervindt Toch gelooven wij niet te veel neer te schrij ven, als wij nog een woord van voldoening en tevredenheid laten hooren over de resultaten van 1933 voor onze burgerij. Zeker, de ontvangsten wa ren lager, de winsten kleiner, de belastingen hooger, maar van die rampspoedige toestanden als elders is hier toch goddank nog geen sprake. En afge scheiden van de grootc werkloosheid op allerlei ge bied in onze gemeente, is het een elk nog mogen gelukken het huisje bij 't schuurtje te houden. Een resultaat dat menigeen ons nog zal benijden en wij hopen dan ook van harte dat 1934 ons in niet ergere mate de crisis zal doen gevoelen. Onze gemeenteraad, het lichaam dat als 't ware demonstreert wat er in onze gemeente leeft en be weegt, deed niet veel meer dan de zaken loopende houden. Veel gewichtigs gaven onze vaderen niet te zien en hun stuurmanskunst was weinig doortas tend. In de eerste vergadering die gebbuden werd, was op Vrijdag 20 Januari, die burgemeester met zijn ge bruikelijke zwijgende nieuwjaarsrede opende, werd in hoofdzaak gedelebireerd over de gun mug van den bouw der Christelijke school en kreeg deze daarin haar beslag. De heer Mr. Buiskool informeerde toen reeds wanneer de kwestie verkoop G.E.B. aan het P.E.N. behandeld zou worden. En dat hangt nu nog steeds! Wellicht kunnen wij aan het einde van i934 nog wel schrijven, dat de zaak nog hangende is. Vrijdag 3 Februari waren de vroede vaderen weer hijeen. Toen hoorden wij reeds aandrang bepleiten tot uit voering der kanaalplannen. Wij wachten nog steeds. Steun worcfT verleend aan kleine kooplieden. De mi nisterieele baggerregeling heeft de aandacht der hee ren. Vaste commissies worden benoemd. De precariobelasting op zonneschormen, lichtbak ken enz. enz., wordt verworpen. De verbetering van Lange en Korte Snevert wordt behandeld en verworpen en deze zaak krijgt eerst maanden later haar beslag De heeren hebben er in deze zitting alleen een avond over vol gepraat. Schagen's raad kwam Vrijdag 31 Maart wederom bijeen. Klein goed en allerhande waren de hoofdbestand- deelen. Politie noodoproep, brandalarm-systeem en radio centrale, het was over deze combinatie dat zwaar ge boomd werd, met als resultaat een recognitie van ƒ400— van den heer Willemse te vorderen. Wij kregen een nieuwe conciërge voor de UX.O.- school in den persoon van den heer J. Ruig. De rondvraag bracht wederom de overname van het G.E.B. op het tapijt en werd geklaagd dat B. en W. reeds 4 maanden aan 't werk waren en nog geen prae-advies hadden uitgebracht op het door een raads commissie uitgebracht rapport Het rapport bleek in handen van het P.E.N. en B. en W. nog steeds wach tende, zooals nu nog altijd de burgerij wacht Vrijdag 10 Mei waren de heeren weer bijeen en vinden wij daar een mededeeling van ons Prov. Be stuur over den weg Niedorper Verlaat—Schagen. Nu 7 maanden later is de toestand nog geen stap verder. Ged. Staten hadden een nota van aanmerkingen op de gemeentcbegrooting en B. en W. gaven hun antwoord en de Raad zijn oordeel. Toen kregen wij het zooveelste bedrijf van het steek- geldendrama in onze gemeente, hoofdrolvervulling door onzen gasdirecteur, bij-rollen vervuld door eenige raadsleden Blaeser-beschermers. Kindertoeslag voor werkloozen a f0.75 per week wordt geaccepteerd. Eenige bouwterreinen van het Heerenbosch worden verkocht en zien wij daar het eerste industriebedrijf !n het villapark van Schagen verrijzen, iets waarte gen verschillende raadsleden hun stem verhieven. Finantieele beschouwingen over een suppletoire be grooting met een tekort van f7693.30; houden de hee ren eenigen tijd bezig en hooren wij als remedie hier tegen de schoonklinkende beloften dat verhooging van personeele belasting en straatbelasting de gaten zul len moeten stoppen. Alweer de verbetering van de Korte en Lange Sne vert met wederom intrekking van het voorstel door N. en W. De rondvraag bracht als eenig belangrijk punt de al- of niet-verbouwing onzer U.L.O.-school. Het bleef bij een praatje. In Juni hielden de bestuurderen onzer gemeente vacantie, want eerst op 21 Juli was de volgende ver gadering. Wij hooren daar het een en ander over de resultaten onzer gemeentebedrijven, zien hoe die re sultaten zeer bevredigend zijn, zóó zelfs dat er eenige duizenden van tic winst in de gemeentekas verdwij nen, alweer om gaten te stoppen. Verder is er wat gemopper van enkele raadsleden, omdat B. en W. buiten den Raad om een nieuwen oven hadden laten maken in de gasfabriek. Verder nog voor de tweede maal een nota van aan merkingen op de begrooting voor 1933 en ook ditmaa' lange besprekingen van den Raad over de finantieele geste van het college van B. en W., en eenig verwijt dat dit college nog meer dan tót nii toé reeds uit het electriciteitsbédrijf wilde putten. Over de verbïeedihg van den Halerwég, waarover verschil van meening wat de kostenverdeeling met Ged. Staten bestaat, wordt in comité een babbeltje ge houden van ongeveer twee uur. De Raad blijft op zijn standpunt staan en het ka- nalenwerk krijgt weer eenige maanden stagnatie. En 't is nu wel bewezen dat ook iu dit winterseizoen, met een groote en dure werkloosheid, van dit groote werk in dezen zin weinig revenuen zullen worden getrok ken. Voorjaar en zomer, in een tijd met minder dringen de en dure verplichtingen, zal nu het werk wel wor den uitgevoerd. We zien hier dus, wat de gemeenteraad zoogenaamd met de eene hand wint. door de andere hand dubbel en dwars wordt verloren. Een andere cause celèbre, het vervoer der school kinderen, besloeg in het betreffende raadsverslag on geveer een kolom. Of het ook van alle kanten werd bekeken. Verder de retributie-verordening voor de radiocen trale nogmaals op het tapijt, omdat Ged. Staten met de bij de eerste ronde genomen besluiten, niet accoord gingen. Er moest een verordening zijn. Wij zien verder hoe de gemeenterekeing sluit met een nadeelig slot En tot slot de gewetensvraag des heeren Bakker: wie of de Pers aan de noodige inlichtingen helpt, speciaal betreffend de overname G.E.B. Zeer belang wekkend en gewichtig Ba(k)ker-praatje. En toen werd het 18 Augustus voor dat burge meester Cornelissen wederom de vergadering yan ónzen Raad opende. Lang praten over f 100 stroom en f200 subsidie voor de Winkelweekfeesten. Het steekpenningen drama gaf het volgende bedrijf, omdat Ged. Staten niet accoord gingen met de kwijt schelding van de opgelegde teruggave van ten onrech te genoten gelden. De meerderheid bleef echter bij haar besluit en harnasie zich ook andermaal tegen de aanvallen op haar troetel-ambtenaar Blaeser! Een praatje over den verkoop van bouwterrein en daarna weer de bespreking van de verbetering der toegangswegen.naar Schagen. Er na ruim anderhalve kolom te hebben volgepraat, het resultaat dat de ge meente zal bijdragen. De commissie die de gemeenterekening had nage zien, brengt rapport uit; B. en W. antwoorden en ze lieten de dingen zooals ze waren. Het slot is als steeds een rondvraag met wat los gedoe. De vergadering van Vrijdag 15 September was niet lang en kregen wfj allereerst het rapport der Schat tingscommissie der gemeentegronden; 165-120.was het totale bedrag. Ook hier dus al weer geon revenuën^ maar verlies. De café s krijgen een ietwat billijker regeling voor hun lokaliteiten ten aanzien der personeele belasting, ofschoon lang niet aan het gevraagde wordt voldaan. De keurloonen voor den Vleeschkeuringsdienst wor den verhoogd, ofschoon de oppositie hiertegen nogal groot was. B. en W. bieden de gemeentebegrooting aan. Dit stuk geeft een opgewekt en fleurig beeld van den finantieelen toestand 't is één treurigheid. Onze vroede vaderen hebben er tot eind December over gebroed voor zij deze begrooting voor behande ling vatbaar achten. iUs variatie vergaderde de Raad in November op Donderdagavond 23 November. Onze Muziektuin wordt uit gebrek aan levensvat baarheid tot openbaar wandelpark gepromoveerd. Alweer de radio-rechten, de gemaakte verordening deugde niet, 't moet nu per strekkenden meter. Dat gebeurt nu en ook de particuliere radio-toestellen- bezitters zullen moeten betalen. Voor het R.K. onderwijs worden de gevraagde sub sidies niet allen gevoteerd, over een voorstel subsidie leerlingen R.K. Lyceum staken de stemmen. De caféhouders krijgen nog geen antwoord op hun rekwest wat hun verzoek betreft om niet over te gaan tot verhooging der opcenten personeel. Volgende hegrootingsvergadering beslissing in deze. Voor dc Middenstandsvvoningbouw wordt door het bestuur der Schager Middenstandsvereeniging een kas- geldleening en een exploitatie-tekort gevraagd. De be slissing volgt later. Zullen de leermiddelen aan de U.L.O.-school in het vervolg nog langer gratis worden verstrekt of niet voor hen die f 1500 en meer inkomen hebben?, ziedaar de strijdvraag die vervolgens de tongen losmaakte. B. en W. verloren het glansrijk en de leermiddelen blijven voor allen gratis. De concurrentievrees voor UX.O.-scholen in andere gemeenten gaf hierbij blijk baar den doorslag. Meer licht werd gevraagd voor de pers. De school- artsendienst werd even aangeroerd en daarna krijgen de heeren het over werklooaenzorg en werkverschaf fing. De haven- en kanaalwerken worden als werk- object haar voren gebracht en vervroegdo uitvoering is noodzakelijk en mogelijk, alles moet er voor worden gedaan om daartoe te komen. Een commissie moet worden benoemd, enz., enz. Het resultaat is een weigering van Burgemeester om in dié commissie als voorzitter te fungeeren; verder booze woorden van wethouder De Vries, die in dit alles een aanval op 't beleid van B. en W. ziet, het rammelen met de wethoudersportefeuille en het slot is dat alles uitgaat als een nachtkaars. 't Wordt ook in Schagen zoo langzamerhand ge woonte om de gemeentebegrooting zoo laat mogelijk In 't jaar af te werken en zoo kregen wij ook als laatste zitting in dit jaar veel gepraat (wij hadden bijna een minder parlementaire term neergeschre ven) over de ontvangsten en uitgaven onzer gemeen te. En waar de uitgaven steeds stijgen en het telkens moeilijker wordt daarvoor dekking te vinden, zien wij in zoon laatste zitting een gemanoeuvreer en gede- libireer zonder eind om de zaak op papier tenminste sluitend te krijgen. In werkelijkheid de zaak te doen kloppen zal onze vroede vaderen ook in 1934 wel niet lukken. De'kanaal- en havenwerken als werkobject in de zen winter te gebruiken, zooals de begrotingscom missie wilde, bleek een fictie te zijn en het pracht- idée om daardoor onze belasting lager te houden was een zeepbel, vol mooie kleuren tot het oogenblik dat ze uiteen spatte. Over de Blaeser-toelage staakten de stemmen, zoo dat er over de begrooting nog een zitting zal moeten volgen, die tevens zal worden gebruikt om het be drag van de 834 pensioenkorting op dc salarissen die nu zal. worden, verhaald, onder te brengen. De korte zin van de lango rede ook in deze zitting was, dat de burgerij zal moeten betalen, dat is de opbeurende tijding die wij naar 1934 meedragen!I En wat er verder voor belangrijks in onze gemeente gebeurde, laten wij hieronder in vogelvlucht volgen. En het eerste belangrijke fei: dat kan worden vast gesteld was, dat onze gemeente ruim 4100 inwoners telde, een getal dat nog niet was bereikt. Het HABO-bedrijf wordt door verschillende auto buslijnen uitgebreid en Schagen een centrum ook in dit opzicht. Ons Ned. Herv. Kerkkoor herdenkt zijn 10-jarig be staan. De heer G. Rempt neemt als besteller van de poste rijen afscheid als zoodanig. Er wordt in Januari een afdeeling van Volksonder wijs opgericht. De Bouwvereeniging Goed Wonen besluit aan de Lauriestraat nog 4 woningen te bouwen. De heer C. Wardenaar benoemd tot onderwijzer aan de UX.O.-school, treedt in functie. Lycurgus jubileert in dezen zin, dat de afd. Oudere Dames 5 jaar bestaat. De bouw van de spoorbrug KolhornSchagen wordt aanbesteed. Het Christelijk Nat Schoolonderwijs houdt Dinsdag 7 Maart in onze gemeente haar eerste ouderavond. In ons nummer van 9 Maart j.1. moesten wij helaas het overlijden melden van den heer Anthonius Deu- tekom, voorzitter van de Hanze.. De firma Vos—Roep opent Zaterdag 11 Maart haar nieuwe hoedenzaak op de Hoogzijde. 5 April vierde onze Paaschtentoonstellingsvereeni-' ging haar 40-jarig bestaan. Deze dag was één groot succes. Zaterdag 1 April geven de Magnus Follies haar eerste openbaar concert De HABO besteedt den bouw van haar nieuwe ga rages aan. Aannemers de heeren Blaauboer en Van der Hoven. De eerste steenlegging voor'de school voor Christe lijk Nationaal Schoolonderwijs heeft Donderdag 20 April plaats, terwijl de officieele opening 19 October geschiedt In Eigen Kring bestond in 1932 10 jaar. De her denking daarvan had Zondag 23 April 1933 plaats. De Evangelisatie Bethel bestond 15 Mei 40 jaar. De Onderafdeeling Het Noorden van den Neder- landschen Bond van Gemeenteambtenaren vierde Za terdag 27 Mei in onze gemeente haar 25-jarig bestaan. Onze Kantonrechter Mr. D. Bastert neemt zijn af scheid als zoodanig en hem wordt een grootsche hulde bereid. De Schager UX.O.-school boekte met haar leerlin gen weer een groot succes wat het slagen voor het dinloma betreft. Van de Noordcrstoomtramwegvereeniging wordt het baanvak SchagenWarmenhuizen opgeheven. Dinsdag 15 Augustus wordt in den Muziektuin den Katholieken pariiidag gehouden, waarbij de Hoog waardigheid de Bisschop van Haarlem tegenwoordig is. Wat brand betreft, komen er niet veel ernstige bran den voor. Wij vermelden Vrijdag 18 Augustus het in vlammen opgaan van de boerderij de Ronkel. In onze gemeente wordt Zaterdag 2 September met succes een Esperanto-tentoonstelling gehouden. Een Kegelconcours wordt Donderdag 7 September begonnen ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan van de Schaeer Kegel clubs. 23. 24. 25 en 26 Seotember werden in verschillende feestelijkheden het 50-iarig bestaan onzer Harddra- verijvereeniging West-Friesland herdacht. De gehou den Winkelweek had evenals de verdere festiviteiten groot succes. Half October werd in het Heerenbosch een nieuw industriebedrijf geopend, n.1. de Eerste Schager Melk inrichting. Eind October besloot de regeering ons Kantonge recht op te heffen en werden wij vanaf 1934 gedeel telijk bij Den Helder en bij Alkmaar ingedeeld. Onze vakteekenschool bestond 12 December 25 jaar. Het vereenigingsleven in onze gemeente was als steeds opgewekt.. Onze Middenstandsvereeniging, De Hanze. Algemeen Belang, zij beijverden zich om do zakelijke belangen voor onze burgerij te behartigen. De Sport vindt in onze gemeente zoowel wat voet bal. tennis, gymnastiek, kegelen enz. betreft, haar enthousiaste beoefenaars. Muziek en zang, ook deze schoone kunsten, wor den nog met succes beoefend, terwijl een tweetal bloeiende tooneelvereenigingen het bewijs leveren, dat ook in dit opzicht Schagen er mag zijn. Tal van andre vereenigingen tot „nut" en „ver maak" tellen wij in ons midden en uit alles spreekt nog een opgewekt leven en een warme belangstelling voor 't algemeen. Het oude jaar is nu verstreken Wat staat ons nu weer voor de' boeg? In al die twee en vijftig weken Gebeurde narigheid genoeg. Werkloosheid liet zich danig merken. De crisis trok geducht van leer. Zelfs de natuur ging tegenwerken, Er groeit geen sprietje zeegras meer! Ook in de landbouw was 't niet anders, De prijzen veel en veel te laag; En voor zeer vele middenstanders Wordt de balanseen groote vraag. De visscherij liet veel te wenschen. Daar is 't ook lang niet meer zoo vet. Het eenigst. uitzicht voor die menschen Was vaak de Zuiderzeesteunwet. Maar narigheid genoeg geschreven, Want ook al stelde veel teleur, Mag toch het ware overdreven Het overzicht niet in mineur. Daar waren eerst dè Landbouwfeesten. Toen waren w' allemaal present, Bewonderden de mooie beesten En dronken biertjes in de tent. Dan Florafeest en kermisvreugde En bals en pretjes bij de hoop. Maar wat ons nog bet meest verheugde, Dat was de nieuwe bioscoop. Het Amstelbad aan Lutje's kusten Nou, dat was zeker ook niet mis, En Zandvoort zal d'r nog van lusten Als 't eenmaal goed aan 't rollen is. Er is een schaakclub ook geboren. Een boksclub en oen V.V.V. Voorts repareerde men den toren En die kan nu weer jaren mee. Het eerste elftal promoveerde Van onze voetbalclub „Succes" Hetgeen ook „Harmonie" passeerde, Dat zij voor anderen een les. Voorts kwam de afsluitdijk nu open, Zoodat je gauw in Friesland bent En zie je na een half uur loopen Het mooie, nieuwe monument. Een kroonprins, die ons op komt zoeken, Een lunchroom, bios, Amstelbad, De „Wiron-tas" op alle hoeken Nu, Hippo wordt een groote stad. Wij scheiden uit met af te wegen, Het zoet en 't zuur, het wel en wee. Al liep 't in menig opzicht tegen., In and're dingen viel 't weer mee. Wij laten vast den moed niet zakken. Gij boeren, burgers, allegaar. Al had de crisis U te pakken: „Hou zee", sta pal, in 't nieuwe jaar."

Schager Courant | 1933 | | pagina 17