De voornaamste gebeurtenissen in _T in het afgeloopen binnen en buitenland Binnenland laat*. Buitenland JANUARI. Het Dominicanenklooster te Zwotlo brandt voor een groot deel af. Twee afgevaardigden van het N.I.O. Genootschap gearresteerd wegens uitlatingen tegen de regcering op het Kerstcongres. Plechtige herdenking Prins Willem van Oranje in het groot auditorium te Leiden. Een comité onder voorzitterschap van Prof. Veraart gaat over tot oprichting van een Katholiek Democra- tischen Bond. In de Scheveningsche Boschjes wordt een 42-jarige Vrouw vermoord. De staking in het heerenkleedingbedrijf te Amster dam begint, meer dan elfhonderd stakers. Opening nieuwe destructor voor Midden- en Noord- Holland te Purmerend. De Memorie van Antwoord over de Surinaamsche begroot ing verschijnt. De Amsterdammer De Bruyn wint het Kampioen schap van Nederland eerste klasse klein biljart Het Arena Theater te Rotterdam door brand totaal verwoest De memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet tot wijziging van de Tarwewet 1931 is verschenen. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor, een nieuwe leening van tien millioen gulden aan te gaan tot dekking van reeds gedane kapitaalsuit- gaven. Te Amsterdam komt een gezin door gasverstikking om het leven. De Centrale Bond van Spoor- en Tramwegperso neel neemt het voorstel ten aanzien van de loons verlaging bij de Spoorwegen aan. FEBRUARI. Op den burgemeester van Nederweert wordt een aanslag gepleegd. Te Rotterdam woedt een zware brand in een bur gerlogement. lnlandsche Marineschepelingen te Soerabaya wei geren dienst, Dommering wint het biljartkampioenschap van Nederland. Op Hr. Ms. „Zeven Provinciën" breekt in de haven van Olehleh muiterij uit. De regeering legt een verklaring al inzake de muiterij aan boord van de „Zeven. ProvinciënGeschiedt de overgave niet o nmiddellijk en onvoor waardelijk, dan zal geweld worden gebruikt. De militairen der zee- en landmacht mogen geen sociaal-democratische bieden in hnn be zit hebben. De commandant der „Z. P.", blijkt een waarschuwing Inzake de multeri) te hebben ontvangen. De vervolging der „Z. P." wordt onmiddellijk begonnen. Op 10 Fe bruari geelt het schip zich over, nadat een bom is geworpen vanuit een mariiw.vLieg- tuig, waarbij 22 leden dei bemanning omkwa men. Op 20 Februari legt de commandant der zeemacht een verklaring over d« muiterij ln den Volksraad aL Commandant P. Eikenboom en twee luitenants ter zee worden ontslagen. De Eerste Kamer neemt het wetsontwerp tot wij ziging van de 'iarwewet 1931 aan. De heer Sneevliet wordt wegens opruiing gearres teerd. De Minister van Defensie vaardigt een order uit, waarbij aan de ambtenarij van zee- en landmacht aansluiting bij of steuuveneening aan groepen ol ver eenigingen op sociaal-democratischen grondslag wordt verboden. MAART, Communisten brengen via het dak een bezoek aan het bureau van de Fascistische Partij te Amsterdam. De nieuwe goedereptarieven van de Neder.andsche Spoorwegen algekondigd 11 Mei in werking). De Nederlandsche regeering versterkt dc grensbe waking aau de Duitsche zijde in verband met even- tueeien uittocht Duitsche oppositioneele elementen. Ingediend wordt een ontwerp tot verhooging van de begrooting van Binuenlandsche Zaken voor 1933. De Tweede Kamer verwerpt de motie Albarda, in zake rechtskundigen bijstand aan de muiters van de .Zeven Provinciën." De Landbouwhoogeschool te Wageningen viert het derde lustrum. De Tweede Kamer neemt het. wetsontwerp aan in zake de vrachtverdeeling in de binnenvaart, het wets ontwerp tot steun a8n bollentrekkers en de Curacao- sche begrooting. Tusscben De Bilt en Zeist rijdt een auto in op een troep militairen, waardoor zeven personen gewond worden. De Gemoenteraad te Den Haag besluit tot opheffing van verschillende lagere scholen. De Eerste Kamer neemt het wetsontwerp betreffen de de aflossing van de Nederl.-lndische pondenlee- ning aan. Van het personeel van de Koninklijke Marine in Den Helder wordt een verklaring geëischt, dat het geen lid is van eênige socialistische vereeniging. In bet R.A.I.-gebouw te Amsterdam heeft oen mas sa-bijeenkomst plaats naar aanleiding van de anti Joodsche actie in Duitscbland. Dr. Eckener te Amsterdam in verband met de plan nen voor een luchtschipverbinding Nederland Indië. De Eerste Kamer keurt de begrooting van het Zui- derzeefonds goed en neemt de wijziging van de drank wet aan, o.m. de regeling van hel dansvraagstuk in houdende. In het marine-vliegkamp te Soerabaya wordt een poging tot brandstichting ontdekt APRIL. Talrijke Joodsche uitgewekenen komen uit Duitsch- land in ons land aan De Haagsche gemeenteraad verbiedt kalken en plakken voor verkiezingsreclaroe De regeering stelt aan de Kamer voor tot aankoop van het landgoed „De Hooge Veluwe' over te gaan en dit te bestemmen als nationaal park. Protestvefgaderingen in Nederland tegen de behan deling van de Duitsche Joden in hun vaderland. Grooie brand in den stroovoorraad van een stroö- cartonfabriek te Üude Pekela. De zeekrijgsraad te Soerabaya velt de eerste von nissen betreifende de r\. nstweigering bij de Marine. Sneevliet wordt wegens opruiing veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, hij teekent hooger be roep aan, doch ziet hiervan later af eu zit zijn straf uit, om daarna zijn zetel als Kamerlid ln te nemen. De commandant van de „Java' wordt wegens slap optreden bij de jongste dienstweigering van zijn commando in Ned.-indië ontheven. Het Kabinet Ruys de Beerenbrouck stelt de porte feuilles ter beschikking van dc Koningin. De verkiezingen hebben een kalm verloop. Het Nederlandsch-üuitsehe handelsverdrag wordt onderteekend. MEI. De Koningin geeft aan Dr. H. Colijn opdracht een parlementair Kabinet te vormen. De vliegers der K.L.M. dienen wegens een gerezen conflict hun ontslag bij de directie in tegeq 1 Juli. Rapport van Dr. Colijn over den toestand, uitge bracht aan H.M. de Koningin. In het Kamerlingh Onnes laboratorium te Leiden wordt door Prof. de Haas, NViersma en Kramers vol gens een nieuwe methode de laagste temperatuur be reikt (0.27 gr. abs. nulp.) De S.D.A.P. en N.V.V. kondigen boycot tegen Duit sche goederen af. Opening van de Fordfabrieken te Amsterdam. Dr. Colijn ontvangt opdracht tot vorming van een c r 1 s i skabinet. De Directie van de K.L.M. stelt den Dqitschen pi loot in dienst Henri en Julius Barraat uit ons land uitgewezen. De Commissie Weiter ontbonden. D. Wijnkoop te Tiel gearresteerd, verdacht van op ruiing; hij wordt weer in vrijheid gesteld. Te Wateringen wordt een roofoverval gepleegd op een 83-jarigen alleenwonenden man. Op 24 Mei slaagde Dr. Colijn in de vorming van een crisiskabinet De Haagsche politie ontdekt een internationaal complot voor den handel in blanke slavinnen. Dr. Colijn neemt de leiding on zich van de Neder landsche delegatie naar de Economische Conferentie te Londen. De vliegtuigbestuurders der K.L.M. trekken hun ontslagaanvrage in. Bij K.B. wordt het Algemeen Ambtenaren-reglement gewijzigd, ontslag aan ambtenaren bij revolutionaire gezindheid is nu mogelijk. Prof. Mr. G. A. van Poelje benoemd tot directeur- generaal van Onderwijs. JUNI. De S.D.A.P. te Amsterdam verklaart zich tegen loonsverlaging. De afd. Tilburg der R.K. Volkspartij treedt uit de partij- Het motorschip „Apolinaris" vliegt aan de Afri- kaansche kust bij Bizerte in brand, de kapitein over leden. Onderzoek van de Nederlandsche Bank naar aard en omvang van de Nederlanusche vorderingen op Duitschland. Overeenstemming in de diamantindustrie te Am sterdam. De Nederlandsche regeering aanvaardt de uitnoo- diging voor de economische conferentie te Londen. Vergadering van leiders der S D.A.P., afkeuring van de brochure Duys. Go /head wint het voetbalkampioenschap van Ne derlands De regeering overweegt maatregelen t*t beperking van het aantal buitenlandsche studenten. Twee felle branden te Rotterdam, de werf Wilton voor een deel verwoest B. en W. van Zaandam staken de betalingen ln ver band met.financieele moeilijkheden. Aardbeving op Zuid-Suinatra, tientallen menschen ged(»od. AN.YV.B. viert 50-jarig bestaan. JULL Wetsontwerp tot verleening van retorsiebevoegdhe den aan de regeering. Aankomst van het Italiaansche luchteskader van Balbo, een der toestellen verongelukt, een der inzit tenden komt om bet leven. Eind van de staking in het visscherijberdrijf. Te Rotterdam en Vlissingen worden negen perso nen gearresteerd, betrokken bij de vervaardiging van valsche rentezegels Voorstel van B. en W. van Amsterdam (tot korting op loonen en salarissen v^n het gemeente personeel) aangenomen. De Nederlandsche. schoener ,Jul:a Maria" zinkt bij Bogota, de kapitein en vier opvarenden verdronken. Willy den Ouden verbetert wereldrecord 100 M. vrije slag. Prins Nicolaas van Roemenië bezoekt ons land. De begrooting van Zaandam wordt niet goedgekeurd door Gedeputeerde Staten. Nieuwe arrestaties met betrekking tot de valsche lingelscho bankbiljetten. De Amsterdamsche Sociaal-Democratische wethou ders stellen hun mandaat ter beschikking. In Arcen (N. Limburg) wordt een complete valsch- geld installatie ontdekt. Wijziging wetsvoorstel omzetbelasting, heffing bij de bron. De Tweede Kamer neemt wetsvoorstel tot verlee- nen van enkele retorsiebevoegdheden aan de regee ring, aan. Wijziging Lager Onderwijswet aangenomen, even als LandbouwcrisisweL t Dr. M. Euwe wint het Ned. Kampioenschap scha ken. Wetsontwerp ingediend tot verbod van het dragen van kleedingstukken en van opzichtige onderschei- dingsteekens, waaruit bepaald staatkundig streven blijkt Groote brand in de St. Petruskerk te Lelden. Ministerpresident Colijn richt een brief aan de mi nisters over de voor ambtenaren verboden organi saties. Hitlerianen vallen op Limburgsch grondgebied een Nederlander aan. Vergiftigingsverschijnselen te Winsum. Ongeveer 200 personen ziek. AUGUSTUS. De Indische nationalist ir. Soekarno wordt ge arresteerd. Circulaire van den minister inzake het Straperlo e.a. spelen. Te Aarlanderveen wordt een installatie ter ver vaardiging van valsche rijksdaalders ontdekt De regeering beschikt afwijzend op het verzoek van de O.S.P. om Troiski een kort verblijf in Nederland toe te staan. De Eerste Kamer aanvaardt het wetsvoorstel tot wijziging van de Lager onderwijswet. Te Purmerend wordt in het Kanaal de auto gevon den waarin zich zes vermiste visschers bevinden. Te Den Haag vermoordt een man zijn vrouw en kind en pleegt dan zelfmoord. Op den Delftweg bij Overschie botsing tusschen twee autobussen, verscheidene personen ernstig gewond. J. v. Egrnond wtnt wereldkampioenschap kohte baan amateurs te Parijs. In den Rijn bij Elden komen twee 'geestelijken bij het zwemmen om het leven. Windhoos teistert het dorp Ouwerkerk geen per soonlijke ongelukken. Dc heer Braat neemt ontslag als l'M der Bóeren- Tuinders en Middenstandspartij. Politie krijgt opdracht op te treden tegen uniform dragende vreemdelingen. Federatie van R.K. gemeenteraadsleden ln Neder- land neemt op haar congres te Tilburg een. resolutie aan, waarin wordt uitgesproken, dat de werkloozen- zorg rijkszaak is. Pogingen om de Lutine-goudschat te lichten, de to- rpn blijkt beschadigd, men denkt aan kwaadwillig heid. werk stop gezet. SEPTEMBER. De Minister van Buitenlandsche Zaken zegt in ant woord op hem gestelde vragen, dat hij boycot van Duitsche goederen afkeurt. Een Indisch legervliegtuig stort in het meer van Tjiboeroeg in dc Preanger, twee officieren gedood. De Nederlandsche Regeering zegt in verhand met de economische en monetaire conferentie gesloten tarief- bèstand op. Het Algemeen Bestuur van de Centrale Vereeni- ging van personeel in 's Rijksdienst acht de nieuwe korting op do salarissen van het Rijkspersoneel niet te aanvaarden. De directeur van de Woerdensche pannenfabriek vermoord. De strandfotograaf Ibelings lost een aantal revol verschoten in den Raad van Muiden. de burgemeester benevens drie andere personen zwaar gewond, een van hen sterft later aan zijn wonden. Grootsche hulde wordt door bijna 100.000 personen in het Stadion aan de Koninklijke Familie gebracht. H.M. de Koningin houdt een toespraak. Uniformverbod door de Tweede Kamer aangeno men, benevens het wetsontwerp tot aanvulling van de Hooger onderwijswet- De Amsterdamsche wethouders Abrahams, Douwes en Kropman dienen hun ontslag in. Eerste Kamer neemt wetsvoorstel tot wering van buitenlandsche studenten aan; het uniformverbod eveneens goedgekeurd. Op 19 September opent de Koningin de Staten Ge neraal. Troonrede en indiening van de millioenen nota, wetsontwerp tot verhooging der tabaksaccijns en heffing van couponbelasting. Eerste procesverbaal te Amsterdam tegen een groep A.J.C.ers wegens overtreding uniform verbod. B. en W. van Haarlem besluiten geen gemeente gebouwen of -terreinen meer ter beschikking van communistische of aanverwante partijen te stellen. OCTOBER. Bij een inbraak in Den Haag wordt ln een juwe lierswinkel 30 a 35 mille briljanten goud en platina gestolen. Radiorede van Prinses Juliana voor het Nationaal Crisis-Comité. Nieuw collectief arbeidscontract voor de bouwvak ken afgesloten; voor de groote gemeenten 4, voor de kleine 3 ct. korting op de uurloonen. Herdenking 300-jarig beslaan van de Sterrenwacht të Leiden. Landdag van de Nat. Socialisten te Utrecht. Willy den Ouden verbetert het wereldrecord 300 M. vrije slag. Alkraaar's ontzet gevierd in tegenwoordigheid van H.K.H. Prinses Juliana. Hevige brand te Emmen; zware Octoberstormen. De Tweede Kamer verwerpt dc verleening van een voorschot ten ut oeve van den bouw van een destruc tor te Woerden. Bij Lienden in de Betuwe komen in de lucht twee militaire vliegtuigen in botsing, de vier inzittenden komen om het leven. De Tweede Kamer neemt het wetsontwerp tot wij ziging van de bepalingen der Arbeidswet 1919 betref fende den arbeid in broodbakkerijen, benevens het wetsontwerp tot wettelijke regeling van de huis industrie aan. Mr. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar, geko zen tot voorzitter van den Vrijheidsbond. Betooging van do S.D.A.P. te Amsterdam tegen Steunverlaging en fascisme. De radio-omroep-controlecommissie verbiedt de uit zending van de Internationale. De Tweede Kamer verwerpt een motie inzake verla ging van den workloozensteun. Verbod van socialistische liederen voor de radio. De ministerraad besluit, dat de ambtenaren zich moeten onthouden van elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid. De Eerste Kamer neemt het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting aan. AJgemeene opheffing van de stucadoorsstaking te Amsterdam. Voor den Zeekrijgsraad te Soerabaja begint het pro ces tegen de inheemsche muiters van de „Zeven Pro vinciën". Een zeldzaam natuurverschijnsel; een sterrenregen aan den hemel zichtbaar. NOVEMBER. De typografenbond aanvaardt de collectieve arbeids overeenkomst, die een loonsverlaging van 4 a 5 cent per uur mogelijk maakt. De besturen van lagere openbare lichamen wordt er op gewezen, dat zij de salarisverlaging ter hand moeten nemen en zij niet op de commissie Schouten moeten wachten. Het echtpaar Lindbergh komt te Schellingwoude aan. Op den onbewaakten overweg bij Hoogland wordt een auto door een trein gegrepen, vier personen ko men om het leven. Het georganiseerd overleg voor werklieden en voor de politie te Amsterdam verwerpen de loon- en sala risverlaging. De Eerste Kamer aanvaardt het wetsontwerp tot opheffing van 2 rechtbanken en 39 kantongerechten. De nieuwe verkeersbrug over de Waal bij Zaltbom- mel geopend. Te Nijmegen wordt een burgerlijke luchtscher- mingsdienst ingesteld. De Zesdaagsche te Amsterdam wordt gewonnen door Pijnenburg—Wals. Algemeene Vergadering van den Vrljz.-Dem. Bond te Groningen, verschillende ministers voeren het woord. Eerste proefvlucht van den Pander Postjager. De gemeenteraad van Amsterdam neemt de loon en salarisvoorstellen van B. en W. aan met uitzon dering van den kinderbijslag. Brand aan boord van de „Indrapoera(Rotterdam- sche Lloyd) in dc haven van Rotterdam. DECEMBER. Wetsontwerp om Beerta ult*al zijn bevoegdheden te ontzetten, de burgemeester wordt tot regcerings- comTBissaris benoemd. De „Postjager" vertekt naar Indië, heeft echter poch en moet naar Italië terugkeeren. Een nieuwe motor moet uit Amerika komen. Do voortgezette behandeling tegen de Europeesche muiters van „De Zeven Provinciën'zij worden tot zware straffen veroordeeld. W. Keetman van Winkel wint het kampioenschap van Noordholland schaatsrijden. K. Schenk te Wie ringerwaard wint te Bergen den Kennemcrbeker. Ook Mevr. Schocrl-Kectman van Barslngerhorn en de heer C. Timmerman van Schagen boekten op h3t ijs weer vele successen. Eervolle nederlaag van ons voetbalelftal tegen de Oostenrijkers. Boon s fabriek te Wormerveer gaat voor een groot gedeelte in vlammen op. Nederland sluit een nieuw handelsverdrag met Duitschland. De wet op de Winkelsluiting wordt gewijzigd; ver ruiming van den verkoop op Zondag De wijziging van de L. O.-Wet in de Tweede Kamer aangenomen- Opheffing van de Openbare Lagere Scholen te Eenigenburg en te Langcreis. Burgemeester Brecbaart van Barsingerhora krijgt eervol ontslag. Groote brand in een telefooncentrale te Amsterdam; monteur in arrest gesteld. Het vliegtuig „Pelikaan" legt den afstand Amster dam—Batavia in even 4 dagen af; een geweldige prestatie. In den nacht van den Tweeden Kerstdag vertrekt het weer uit Batidocng, in de hoop vóór Nieuwjaar weer thuis te zijn. JANUARI. Brand op het Fransche stoomschip „Atlantique**. Dertig personen vermist! De „goudmaker" Doenikowski door de Parijsche rechtbank toi twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Do Internationale conferentie tot bestrijding der werkloosheid komt te Genève bijeen. In so; uilige doelen van Spanje wordt de staat van beleg afgekondigd. Op Majorca hebben groote aardverschuivingen plaats. De Amcrikaansche vlieghaven bij Honoloeloe door brand verwoest. De Minister President van Mandsjoerije en de Ja- pansche gezant worden door een bomaanslag getrof fen. Hitier wordt benoemd tot Duitsche Rijkskanselier, Von Papen vicc-kansclier en commissaris in Pruisen, Gocring blijft voorlcopig voorzitter van den Rijks dag. FEBRUARL De Duitsche Rijksdag wordt ontbonden; de nat!- onaal-socialisten kondigen tevens ontbinding van den Pruisischen landdag aan, de nationale regcering doet beroep op het Duitsche volk tot steun tegen het com munisme. Hitier houdt een rede in den Rijksdag, com munistische demonstraties worden in Pruisen ver boden; de „Vorwarts" verboden. Hitier bepleit nau were toenadering tusschen Italië en Duitschland. Hugenberg waarnemend minister van landbouw en economische zaken in Pruisen. Alle Pruisische gemeenteraden worden ontbonden. Voor een deel van Roemenië wordt de staat van beleg afgekondigd. De Duitsche regeering publiceert een verordening tot beperking der vrijheid van vergaderen en van de persvrijheid. Uit een onderzoek blijkt, dat. brandstichting de oorzaak van den brand op de Atlantique is geweest Ontploffing in de Renaultfabrieken te Billancourt; acht arbeiders gedood. In AsUiric staken 30.000 mijnwerkers. Te Neunkirchen heeft een geweldige ontploffing plaats van een gashouder; waardoor vele personen om het leven komen. Te Klausenburg in Roemenië bezetten 2000 arbei ders de spoorvvegwerkplantsen. Mussolini spreekt het bestaan van een geheim ver drag tussschen Italië, Duitschland en Hongarije te gen. Te Miami in Florida wordt een aanslag gepleegd op den a.s. president Roosevelt; deze is niet getroffen, doch de burgemeester van Chicago wordt gevaarlijk gewond en sterft later aan zijn bekomen verwon dingen. Aardbeving op de Azoren. In Ierland worden bommen geworpen op spoorweg stations. Op 27 Februari wordt het Duitsche Rijksdaggebouw gedeeltelijk door brand verwoest; de Nederlandsche communist M. v. d. Lubbe wordt gearresteerd in het gebouw, hij bekent den brand te hebben gesticht; vele communisten in Duitschland gearresteerd. In Duitschland wordt de tekst van de noodverorde ning ter bestrijding van het communistische gevaar gepubliseerd. Op het Karl Liebknechthuia te Berlijn wordt de hakenkruisvlag geheschen. Te Shanghai komen door een ontploffing in een rubberfabriek 30 menschen om het leven. MAART. De eerste bijeenkomst van den nieuwen Rijksdag wordt rehouden In de garnizoenskerk te Potsdam. De oude Rijks- en Pruisische vlaggen hersteld. President Roosevélt aanvaardt zijn functie; in de staat New Vork wordt een bankmoratorium van drie da^en afgekondigd. De Japanners bezetten Jehol. De verkiezingen in Duitschland, de nationaal-soci alisten winnen. Zangara, die den aanslag op Roosevelt en Cermak pleegde, ter dood gebracht. Hevige aardbeving in Zuid-Californië, 140 menschen komen om, 6000 "ewonden. In do Sowjet Unie worden 35 personen ter dood gebracht wegens contra-revolutionnaire sabotage. De Paus wijst in een geheim consistorie zes nieuwe Kardinalen aan. Het wetsontwerp tot toelating van fabricage en verkoop van bier in de Vereenigde Staten wordt Né het ccngres ingediend. MacDonald ontwerpt een nlan tot redding der onfr wapeningsconfe entie: in zijn ontwerp ontwapenings conventie nauwkeurige cijfers ten aanzien van leger- sterkte, kalibers en vliegtuigen, e.d. Roosevelt steunt de plannen van MacDonald en is bereid tot een consultatief verdrag. Aan boord van het Noorsche stoomschip „Hinnoy" heeft een hevige ontploffing plaats, 16 dooden. Vijftig personen verliezen het leven bij een treinbot sing in Mandsjoerije. Plan van Mussolini tot handhaving van den vrede, berustende op samenwerking tusschen de vier groote Westersehe mogendheden. In Rusland zijn Engelsche ingenieurs gearresteerd in verband met economische spionnage, de economi sche onderhandelingen met Rusland door Engeland geschorst. Te Potsdam wordt de Rijksdag geopend. Hitier legt verklaring af inzake zijn poging tot herstel van de nationale eenheid en het economische leven; hij roept de medewerking van den Rijksdag in. De Italiaansche Senaat brengt Mussolini hulde voor zijn plan voor den vrede. In de Vereenigde Staten wordt een nieuwe drank wet aangenomen. Italië is bereid do ontwapeningsplannen van MacDonald integraal te aanvaardèn. De Kleine Entente protesteert tegen het plan van Mussolini.

Schager Courant | 1933 | | pagina 18