VELO De Zwarte Monnik LKM AARSCHE sa CAUSERIE Raad Hoogwoud* AFSCHEIDSPREEK 1933 VAN CAVE CANEM. Zeer geeerd auditorium. Het is mij een eer en behoefte, nog eenmaal in het door Vader Tijd weggevreten jaar 1933 in liefde en vriendschap te mogen toesnikken. In de eerste plaats dank ik u hartgrondig voor de verleende aandacht en het geduld, waarmede gij mijn wekelijksch slaapmiddel heb willen slikken. Menig vertroetelde kooter, die van zijn levertraan walgt, kan aan uw volgzaamheid een exempel nemen: En zoo zijn we dan ook in Grootgortbuikenburg weer bezig het laatste blaadje van de scheurkalender at te plukken, en de ouwe mop, dat Gortbuikenburg een or geldraaier bezit, die evenveel beenen heeft als dagen In het jaar. weer actueel geworden! Onzo beste oude Bram heeft n.L maar één pede apostolorum. Omtrent de autoriteiten, naar wier komst ons hart van verwachting klopte, is geen ander sensatleberlcht In gekomen dan do benoeming van 'n nieuwen kantonrech ter bij wijze van Kerstgave. De keus van zijne excellentio was eenigermate teleurstellend. Men had verwacht de benoeming van Mr. Fruin, een alleszins bekwaam en ter zake kundig rechter, en niet langdradig van stof. maar «inds men mij vertelde, dat deze sollicitant naar Den Haag was gestiefeld met een N.S.B.-insigne op zijn boe zem. beb ik om zijn kans geen afgekeurd nikkeltje meer gegeven. Ik meen zeker te weten dat de opper- Techtsverkavelaar, (ja. jullie dachten zeker dat ik wat anders zou zeggen, hè? maar ik zeg lekker: mis poes!) van fascisten geen tabak heeft. In ieder geval. mr. Fruin is tot mijn spijt niet benoemd en zal ik probeeren met Mr. Boerrigter aan te pappen. Misschien is hij nog wel familie van den ouwen Majoor Boerrigter. die «en 30 jaar geleden op den stationsweg woorde en ge regeld werd gepriegeld door wijlen Andrles Popke Staalman, de geestelijke pipa van Jaap en Tijs in Salon Kikkerhaven. Om even richting aan te wijzen: met een salonkikker bedoelen de mannepikkers een marinier, begrepen! Enfin, we zullen hopen, dat de nieuwe kantonrechter in alle opzichten aan de gestelde verwachtingen voldoït en een vriend is van opschieten, want reken maar. dat hij zijn brood met jam niet in ledigheid zal smikkelen. Met bijvoeging van nagenoeg het geheele groots kanton Schagen, de omvangrijke Beemster Inclusief Warder Oosthuizen en Middellie. heeft Gortbuikenburg een kan tonnale jurisdictie over pl.m. 37 gemeenten.dus dat is niet om uit te vlakken! Praten en breien, maar méést breien zal dus de leus voor Mr. Boerrigter moeten zijn' Met groote belangstelling heb ik de huldiging gevolgd van Grootmokum's burgememeester, Willem de Vlugt, ter gelegenheid van zijn 12%-jarige ambtskettingdracht' Zoo'n ambtsketting is voor 'n burgemeester haast net xoo goed als 'n scapulier, die heb je altijd om je nek. en ze willen zelfs beweren, dat onze Willem Wende- laar met dat rammelend versiersel naar bed ging, maar dat is natuurlijk niet anders dan een flauw Groot- gortbuikenburger gijntje, daar hebben ze altijd zoo iets banaals! Onze pêre Guillaume. heeft genoeg van zijn gortbuiken en het eenige dat straks aan hem zal herinneren is de steenen vetkaars van ^Kropholler bij de Groote- Kerk! Maar Ik moet met droefheid zeggen: Ik begrijp hetn niet. heeiemaal en absoluut niet! Hij was nu al ruim op de helft van zijn zilveren jubilé! Wat zouden we hier gefuifd hebben! Wat een prachtig gedenkteekeu zouden we voor onzen zilveren burgerchef hebben op gericht! Wunderschön! Geen nachtwachtlantaarn op 'n uitgeveegde keuken schoorsteen, maar 'n standbeeld in modernen stijl, vol gens ontwerp van Hilde Krop en Koos Koen. alias Wam Heskens. De burgervader in sjieke avondkleeding, met ambtsketen omhangen en met de hooge gibus gekroond, met uitgestoken hand. alsof hij ieder wilde toeroepen- Komt burgers, en steek me de jat toe! En dan het voetstuk met de prachtkoppen van de dappere staf ad judanten Westerhoff, Slingerland, Bonsi en Klaveraas, die hem zoo trouw in de bange dagen van het crlsisbc- leg hebben bijgestaan in relief! O. Wunderbar! Hier is gewrocht het zichtbaar blijk van dank. Die leeft in t hart van Gortbuiks burgerschaar. De trotscb der stad, de vriend van eiken stand. Aanziet de uitgestoken hand van burgemeester Wendelaar! En wat zal onze goede meester en mentor nu ge nieten als het hem gelukt 25 jaar lid te zijn van het parlement? Een mager berichtje misschien van 3 xe- gels in het Haagsche Kleuterblaadje voor beschaafde kringen, 'n wandelstok met zilveren knop. 'n geëmail FEUILLETON DOOR edgar wau.ac.e. 19. De brief luidde: „Beste Dick. Bedankt voor je vrij buitenge wonen brief, maar ik vrees dat wij je officieel niet van dienst kunnen zijn. Particuliere detectives zijn voor jouw doel van onwaarde, en het beste wat ik voor je doen kan is het volgende. Wij heb ben hier een sergeant-detective, Puttier genaamd misschien heb je van hem gehoord in verband met den diefstal in Hatton Garden. Hij is een hoogst bekwaam man en voor bevordering in aanmerking gebracht, maar hij heeft een vrij zonderling uiterlijk. In de Yard noemen wij hem Puttier de Aap, hoewel hij in weerwil van dezen weinig vleienden bijnaam algemeen getapt is. Puttier neemt nooit ofte nimmer vacantie. en wordt verondersteld al zijn tijd aan crimineel on derzoek te besteden en in de Yard ergens in eeD hoekje te slapen. Hij heeft recht op zes weken verlof. In gewone omstandigheden, zou het na tuurlijk niet bij hem opkomen om slechts zestig minuten vacantie te nemen, maar ik heb eens met hem gepraat, en met de volkomen goedkeu ring van onzen chef (ik was natuurlijk verplicht hem te vertellen wat jij wenschte) zou Puttier zijn vacantie op Fossaway Manor kunnen door brengen. Zooals ik al gezegd heb, heeft hij zijn uiterlijk niet met zich mee, en is een fanatiek af leerde invaJiedenwagentje op ballonbanden en 'n paar sokkenophouders met gebrand zilveren gespen, voila tout! En omtrent dien tyd zal heel Grootgortbuikenburg op z'n achterste pooten staan om het koperen feest te vie ren van zjjn opvolger en zal onze oud-burgervader zich in zijn aartsvaderlijke diaconlestcel zitten versaggerij- nen, dat hij zoo stom is geweest in Januari 1934 bet stof van Grootgortbuikenburg van zijn rijgbottinea to schud den en dit grootscb festijn nu een andere voorturner in stadsregeeringszaken ten deelt valt. Eigenschuld plaagt het meest! Vader Willem kan toekijken en een ander viert feest! Met veel interesse heb ik notitie genomen van excellentie Kalf's voornemen, den bruggenbouw met kracht te bevorderen. Er zullen zoo ik verneem uit Wa terstaats regeeringskringen. alvast 3000 vlotbruggen, volgens het bekende practische model en efficiency, worden aangemaakt, teneinde bij voorkomend stoffelijk verval der bestaando kunstwerken bij Grootgortbuiken burg, Akersloot, Koedijk. Burgervlotbrug, St. Maarten3- vlotbrug en God weet hoeveel meer, onmiddellijk ts kunnen ingrijpen. De vlotbrug uit het magazijn wordi dan op een Waterstaattrailer geplaatst, ter plaatso be vestigd en die kous Is zóó af. Een kind kan de wascb doen! Met alle eerbied voor Zijn Excellentie Kalf's bedoe lingen. had ik echter liever gezien, dat hij zijn mlnl- sterieele attentie eens paéér had gevestigd op een tun nel bU Velzen! Dat zA\ meer 'n nationaal werk zijn van groote beteekenis en tevens een beëindiging van den schandelijken, beschimmelden verkeerstoestand, die daar wordt aangetroffen. Ik ben bereid om alle zonden van Waterstaat- en spoorweggeklungei te vergeven, als de Waterstaatskalif Kalf bereid is om dit nationaal schan daal te beëindigen. En in afwachting van dit heuglijks nieuws neem ik heden van u. lieve lezers, afscheid, doch niet zonder u een gelukkig, voordeelig, gezond en vredevol nieuwjaar te hebben toegewenscht. Gedenk met soortgelijke teedere gevoelens uw vriend CAVE CANUM. doet uw waych snel goed blllifk laat tijd en lust voor uw gezin Vergadering van den Raad op Donderdag 28 De cember 1933, des morgens 10 uur. Voorzitter de heer D. Hoogenboom, burgemeester- secretaris. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt lezing en vaststelling der notu len. Ingekomen stukken. De Minister kan er zich niet mee vereenigen, dat «r geen toelage -voor den veldwaohter wordt be schikbaar gesteld van f 25. ind en deze in het bezit van een politiediploma en van f 50 voor politle- diploma met aanteekening. De verordening zal in dezen geest worden aange vuld. Ged. Staten maken er bezwaar tegen dat de koa- ten van de conversie eener geldlecning cp den kapi- taaldienst worden verantwoord, ze behcoren ten laste van den gewonen dienst 1934 te komen. Zal geschieden. Ingekomen is verslag van den Vleeschkeurings- dienst. Kring Spanbroek. Op een daartoe gestelde vraag deelt de heer Vijn mede, dat de salaissen met 6 pet. zijn verlaagd. Ja. ja, zegt spreker, ze zijn voorzichtig. Spr. deelt ook mede. dat door den Kring Midwcud verzocht was in bet tekort bij te dragen, maar de vleeschkeuringsdienst Spanbrcek had dat verzoek afgewezen, omdat indertijd Spanbroek gevraagd had voor 4 dictrlcten een destructor te stichten, n.1. Hoorn. Enkhulzen, Midwoud en Spanbroek. Midwcud wilde daar toen niets van weten en omdat Spanbroek zoo in 't zonnetje was gezet, wilde men nu niet inhet tekort bijdragen. De Voorzitter herinnert eraan dat de regeling is gemaakt, dat Spanbroek niet In het tekort zou bij dragen. wel zou Spanbrcek deelen in de winst, maar een wlnst-uitkeerlng is nooit gedaan. De heer Vijn deelt mede, dat over 1929 een winst gemaakt was van f 2200, over 1930 een winst van f 630, over 1S31 was het teaort f 2500 en over 1932 het tekort f 42C0. De heer Glas denkt dat we blfl mogen zijn, er buiten te zijn gebleven. De Voorzitter doet mededeellngen over de verstrek king van de kerstgave. De menschen die uit de bondslcassen trokken, hebben geen kerstgave ontvan gen, omdat zij een hoogere uitkeering ontvingen dan de menschen die onder de vorstregeling vallen. De heer Kuipers, Weere, had verzocht om de f 10 vergoeding, die hij ontvangt voor zijn dochter die de R.K. ULO--school te Hoorn bezoekt, te rvlUen verhoogen, Overgelegd was daarbij een schrijven van het hoofd dier onderwijsinlchting. waarin deze als zijn oordeel te kennen geeft, dat ah de betrokken per soon zich tot Ged. Staten wendde, de gemeente wel een hoogere vergoeding zou moeten geven. De Voorzitter is van meening. dat het door den raad genomen besluit om f 10 te geven, een welwil lendheid is geweest, want Hoorn kan toch moeilijk als een plaats In de omliggende nabijheid worden beschouwd. En waar zooveel eischen aan de kassen der openbare lichamen worden gesteld, dient de raad niet verder te gaan. dan noodzakelijk is. Hoewel de heer Bossen nog wijst op de tegenstel ling, wat de kosten betreft van de Hoogere burger scholen, wordt afwijzend op het verzoek beschikt. T.a.v. de vorstregeling is deer B. en V/, gewszen op de onbillijkheid dat zij die In hst vrye bedrijf bijv. bij de Cultuurmaatschappij, werkten, geen brand stof fenbijslag en rijwieltoelage ontvingen; de men schen die in werkverschaffing werkman echter wel. Ge vraagd is een steunregeling in te stellen. De Minister van Eicon. Zaken heeft voor het tijdvak 1731 Dec. de steunregeling goegekeurd, ten behoeve van de arbei ders in het vrije bedrijf, niet voor kleine tuinders. Als de huidige toertand blijft, zal verlenging van den ter mijn worden gevraagd. Ged. Staten maakten bezwaar, zich beroepende op een oud Koninklijk besluit tegen het raadsbesluit, waarbij de gemeenschappelijke regeling voor de Lan- gereizer school wordt opgezegd. De Voorzitter zegt de meening van Ged. Staten niet te deelen en wel in verband met het bepaalde in het Burgerlijk Wetboek. B. en W. hebben echter op deze kwestie niet verder gereageerd omdat in het verdere gedeelte van het schrijven van Ged Staten wordt me degedeeld. dat de Minister in overweging geeft op 1 Januari a.s de gemeenschappelijke regeling te doen vervallen Het betrekkelijke raadsbesluit wordt echter ingetrokken. Door den Prov. Waterstaat was de trambaan voor f 1 aan de gemeente verhuurd en de gemeente op haar beurt wist een gegadigde te vinden die f 10 voor bet gebruik van de trambaan gaf Dit is voor Prov. Water staat aanleiding geweest om voor 1934 ook e«n huur van f 10 te erlangen. Wordt goedgevonden. Ze zullen er aan toe wezen, zegt de heer Vijn- Aan Ged. Staten zal worden medegedeeld, dat de raad er zich mee kan vereenigen, dat op de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger 8% pet, pen sioensbijdrage wordt verhaald. Besloten wordt aan de commissie voor schoolvoeding in de Weere een subsidie te verleenen van f 100. Voor de houders van koffiehuizen, restaurants enz- zal de huurwaarde voor de persnneele belasting op 1/3 worden bepaald, een tegemoetkoming aan de caféhou ders die de gemeente f 200 a f 250 zal kosten. Waar de opcenten op de personeele belasting op 110 zijn gesteld, wijzen Ged. Staten er op, dat dan 20 opeen- centen op de hoofdsom der grondbelasting voor de on gebouwde eigendommen dienen te worden geheven. Nadat de heer Klaver gewezen heeft op het wei nige dat van de grond is gehaald en de Voorzitter heeft medegedeeld dat het hier betreft een totaal be lastingbedrag van f 700. wordt conform den wensch van Ged. Staten besloten. Besloten wordt het land in de Bennemeer voor 1934 en 1935 onderhands te verhuren aan J. Keppel te Twisk voor f 75 per HA Aan 2 huurders van gemeentegrond zal 35 pet re ductie worden verleend. In verband met de opheffing van de openbare school aan de Lan-rereis wordt met ingang van den datum waarop die schooi is opgehesen, eervol ontslag verleend aan het personeel dier schcol. DE OPHEFFING VAN DE LANGEREIZER SCHOOL. Door den Voorzitter wordt vervolgens gelezen het Koninklijk besluit tot opheffing van de openbare school aan de Langereis. De Voorzitter gelooft dat dit besluit bfl enkelen een ontevreden stemming beeft veroorzaakt, wat spr. niet kan begrijpen. Men moet toch in oogenschouw netnen hoe de toestand thans is, dat de kosten van werkver- achafflng enz. zeer zwaar drukken en dat daa:om elke gelegenheid tot bezuiniging dient te worden aangegre pen. Wat gaat voor, voeding van de menschen of het on derwijs? Toch zeker de voeding. En vooral wanneer een algemeene maatregel kan worden genomen zonder schade aan dat onderwijs toe te brengen. Weet men wel, wat een kind van de openbare school aan rijk en gemeente kost? Over 1932 waren die koóten voor de gemeenschap, rijk en gemeente f 130 per kind. waaron der dan niet begrepen de kosten van den verbouw der school te Aartswoud. Als dus bezuinigd kan worden, zonder de vitale belangen van het onderwijs te scha den. dient dat te gebeuren. De heer Ham zegt. dat het hem heeft gefrappee-d en de ouders waren daar ontstemd over. dat de men schen 's avonds om half negen bericht kregen, dat zij hun kinderen den volgenden dag r.aar de school te Hoogwou moesten zenden, terwijl N. Nledorp een der- gelijken maatregel niet trof. Spr. wijst er nog eens op, dat hij buitengewoon gesteld waa op behoud van de school en vraagt of de Voorzitter niet een soepeler regeling had kunnen toepassen. Wel zijn door den Voor- zltter genoemde kosten buitengewoon hoog genoemd, maar toch ook weer niet als men er tegenover stelt de kosten van het Hooger onderwijs, die toch ook op de gemeenschap drukken, terwijl het dan mensohen be treft die zelf wel in staat zijn de kosten te dragen. Voor de kinderen aan de Lan?erels betreft het 't eenig- ste geestelijke voedsel. De maatschappij ei-oht ste'ds meer van de menschen. Eln op andere manieren wordt er met geld gesmeten. De Voorzitter zert altijd beweerd te höbben dat al® de school werd opgeheven, het onderwijs niet zou wor den geschaad. Ja zelfs zou worden bevorderd. Als de kinde-en aan de Langerels-schocl niet onmiddellijk naar de school aan de Kerkelaan werden over-reb-acht. zou de telling op 16 December aanwijzen dat de schooi aan de Kerkelaan een eenmansrchool zou worden. Het ging dus om een groot belang. Wat het berrep op de kosten van het Middelbaar en hooger onderwijs betreft, de wet zal ook in die richt'ng wel worden gewijzigd. De heer Ham denkt dat in de toekomst de school aan de Kerkelaan evengoed wel in 't gedrang zal komen. De Voorzitter wijst nog op de vermindering van het aantal leerlingen voor de schcol aan de Langereis, dat blijkens onderzoek in de toekomst zou plaats vin den. zoo zelfs dat 2 kinderen uit onze gemeente die school zouden bezoeken. Spr. vraagt zich af of nu niet de geheele wereld de onbillijkheid gevoelt dat Hooghoud 'aren lang voor 6 kinderen van N. Niedorp moet be talen. Waarom is Nieuwe Niedorp niet Ingegaan op een regeling waarbij per kind wordt betaald? De beer Ham beaamt dat bet standpunt dat Nieu we Niedorp heeft Ingenomen, nergens naar lijkt en dat standpunt buiten ze nu nog uit door zich uit te geven voor zulke groote voorstanders van het behoud der school. De Voorzitter zegt dat daarom Hoogwoud al die verwijten, dat groote gebaar, die holle woorden van Nieuwe Niedorp van zich schuift. De heer Ham is het daar mee eens. De heer Bossen zegt dat N. Nledorn inwendig blij is. maar zich niet durft uiten. Sor. wijst er op dat door de hooge kosten van het opsnbaar onderwijs, de bijdrage voor het bijzonder onderwijs ook hco^e» wo-dt. De Voorzitter merkt neg op dat gesproken wordt over den greoten afstand, maar naar de school aan Kerkelaan is de grootere afstand niet meer dan 2 KM. De heer Ham wijst er op dat we' hebben eert wisselen de bevolking 'en Jat dus over eenige Jaren het aant-U leerlingen wel weer grooter kan zijn. De Voorzitter zegt dat N. Niedorp zich nu eens be riep op de wisseling van de bevolking, dan weer op een statlonnalren toestand, al naar mate het in hun kraam te pas Vwam. De heer Glas erkent het geldelijk voordeel, dat door opheffing van de school wordt verkregen en ziet ook het belang in van het behoud van een tweemansschool in Kerkelaan. maar onbillijk blijft spr. het vinden dat daartoe de schooi aan de Langereis wordt opgeofferd. De Voorzitter wijst er met klem op dat men rekening moet houden met den toestand van thans, daarnaar moeten nu maatregelen worden getroffen, in de Kerke laan is een nieuwe school, aan de Langereis daarente gen als 't ware een bouwvallig gebouw, waarvoor bij verbouw 8 k 10 duizend gulden en bij onderhoud f 1000 beschikbaar zou moeten worden gesteld. De heer Groen zegt dat hU dan ook groote tegenstan der was van den verbouw van de school aan de Keike laan, omdat hij gevoelde dat dit ten koste van de Lange- relzer school ging. Nu staat evenwel dit nieuwe gebouw en kan 't niet anders dan dat opheffing van de Lange- re!zer school moet volgen. Door den heer Bossen wordt gewezen op de bestaan». schaffer, zeer rechtzinnig in de leer, en verzot op kerkmuziek. Je kunt onvoorwaardelijk op zijn bescheidenheid rekenen. Ik heb hem gezegd, dat je bereid bent hern tien pond per week plus al zijn onkosten te betalen. Ik wou alleen dat ik heni doorloopend tot je beschikking kon stellen, maar ik vertrouw dat je je zaak in een tijdsverloop van zes weken hebt kunnen opknappen." Dick stak den brief zorgvuldig in zijn binnen zak. liep door de hal. en ging naar de bibliotheek. Lord Chelford hoorde de deur sluiten en keek op. „Zoo, Dick!" zei hij uiterst vriendelijk. „Wat voor nieuws heb je?** Voor hij antwoordde, liep Dick Alford naar de tuindeur, door welke hij zijn broer had zien zit ten. trok haar dicht en sloot haar af. „Waarvoor doe je dat?" mopperde Chelford „Onze vriend de kloosterbroeder is gezien", zei hij, „en daarom acht ik het wenschelijk dat je den boel gesloten houdt." Harry Chelford bracht een hand naar zijn lip pen. „Kunnen wij tegen dat heerschap niets uit richten?" vroeg hij ongerust. „Waar is de politie voor? Waar betalen wij haar voor? Het is mon sterachtig, dat de omtrek geterroriseerd zou wor den door... Heusch, Dick, kun jij er niets tegen doen?" „Morgen komt hier een man, die nasporingen in 't werk zal stellen." Dick stopte zorgvuldig zijn pijp, en stak haar aan met een lucifer, dien hij uit een zilveren standaard op het bureau van Harry nam. „Ik ben Leslie wezen bezoeken", zei hij. „Doe dat verwenschte boek nu dicht en praat met mij." Met zichtbaar misnoegen sloeg Lord Chelford den zwaren foliant, waarin hij had zitten kij ken. dicht en leunde met een air van berusting in zijn stoel. „Leslie? Ik zie haar slechts weinig", zei hij. ..Zij is een zeer schrander meisje, en weet hoe druk ik het heb. Niet iedere vrouw zou zooveel tact toonen. Heb je Arthur ook gesproken?" Dick knikte. „Hij telefoneerde mij, dat hij morgenochtend hier zou komnn. Hij wil mij een paar documenten laten teekenen in verband met de regeling van Leslie's vermogen. Ken brave kerel, die Arthur." „Een uitmuntende." zei Dick zonder een zweem van sarcasme in zijn stem. „Ja. ik ben Arthur een massa verschuldigd." Harry keek door zijn hoornen bril op en knikte onder het spreken. „Ik zou Leslie nooit notmoet hebben, en zeker niet op het denkbeeld gekomen zijn om met haar te trouwen", ging hij naief voort, „maar Arthur wilde haar zoo dolgraag een echtgenoot bezorgen, wien het niet om haar geld te doen was. Maar, van zelf, het geld zal goed te pas komen." Dick luisterde geduldig naar deze onsamen hangende toelichting van het op handen zijnde huwelijk Hij had haar al meermalen in dezelfde bewoordingen aangehoord. .Waarom wil je over het geheel een meisje met geld trouwen?" vroeg hij. „Wij zijn niet onver mogend." Harry Chelford haalde zijn schrale schouders op. „Dat zou ik ook niet denken," zei hij. „Ik be moei mij nooit met de geld aken. Jij bent zulk een handige vent, Dick, dat ik mij daar niet om behoef te bekommeren. Waarachtig, ik zou niet weten wat te beginnen als ik jou niet had. Heb je zelf alles waar je behoefte aan hebt, Dicky?" waarop Dick knikte. „Een lief meisje", ging zijn broer voort, „en, zooals ik al zei, schrander. Ik wou dat je haar op een dag hier te dineeren vroeg; ik wensch verskillende dingen met Arthur te bespreken. Over dat landgoed in Doncaster, bijvoorbeeld. Ik ontving laatst een brief van iemand, dat hij be reid was een zeer hoogen prijs voor Creethorpea te betalen. Ik zie hoegenaamd geen reden waar om wij dat niet zouden verkoopen." „Maar ik wel", zei Dick, langzaam aan zijn pijp trekkende. „Het bod is ook mij gedaan, en wan neer het verhoogd wordt tot zooveel als Crethor- pes in mün oog waard is, zouden wij misschien tot verkoop kunnen overgaan. Maar de geboden prijs is belachelijk." „Honderd en twintigduizend pond?" mompel de Lord Chelford. zijn hoofd afkeurend schud dende. „Ik zie niet hoe je er meer voor zoudt kunnen maken, Dick." „Wij zouden het kunnen probeeren", ant woordde Dick. Zijn oogen dwaalden over het bureau, en vielen op een boek, dat zelden ver buiten het bereik van zijn broer lag. Hij nam het op, terwijl Chelford hem triomfantelijk aankeek. „Jij hebt het eindeli.k ook te pakken, kerel?" vroeg hij. „Ik wist dat het vroeger of later ge beuren zou. Je bent te verstandig om den schat van Chelford als een fabeltje te beschouwen." Dick sloeg de bladzijden om. die met een ver bleekt schrift bedekt waren: het dagboek van dien Lord Chelford. die door de handen van den beul voor zijn verraad had moeten boelen. Het denkbeeld was den vorigen nacht bij hem opgekomen, en dien geheelen dag had het oude dagboek hem bij tijd en wijle door het hoofd ge spookt. Het was niet waarfdat hij tot het geh»of van zijn broer in het bestaan van den schat be keerd was, maar toch was zijn nieuwsgierigheid vaag geprikke'd door de herinnering aan een zin in het dagboek. Hij zocht dien nu op en las: „Deze staven zullen verborgen worden op eer veilige plaats, mits het weer droog blijft en d

Schager Courant | 1933 | | pagina 22