SchagerCourant Raad Winkel. Vergadering van den Raad op Vrijdag 29 December 1933, des morgens half 10. Voorzitter de heer J. Koster, burgemeester; secretaris de heer A. de Ridder. Afwezig is de heer De Veer, met 'kennisgeving van verhindering. Na opening volgt vaststelling der notulen, met een woord van waardeering aan den Secretaris voor de uitvoerige vermelding van het gesprokene, gedurende het afgeloopen jaar. Mededeelingen. Omtrent de verlichting van den Westfrieschendijk bij de Dijkbuurt, iwordt onderhandeld met het P.E.N. voor een eenvoudige electrische verlichting. Het verloop dei- werkverschaffing. In 1933 is in de werkverschaffing in de Wieringermcer vanaf 6 April tot 4 December 1933 in totaal 35 werkwe ken gewerkt; aan loon is uitbetaald f 7657.90, renteze gels f 321.97, premie-ziektewet f 384.48, totaal f 8365.35. De daarin bij te dragen kosten zijn nog niet bekend. Op de begrooting 1933 zijn uitgetrokken voor werk verschaffing en steunverleening f 6425. Het totaal der te verwachten uitgaven wordt ge raamd op f 3323.29, zoodat van het uitgetrokken bedrag overblijft f 3101.71, waarvan nog moet worden betaald het aandeel der gemeente in de Rijkswerkverschaffing en de kosten van werkverruiming. In de vorenbedoelde kosten van steunverleening is slechts oen geringé bijdrage te verwachten voor diege ne, die vorstuitkeering genieten, terwijl voor de werk verruiming 50 pet. van de Provincie is te verwachten. Reductie op grondrente. In verband met de vraag of het mogelijk is reductie op grondrente te verleenen, is het oordeel van Ged Staten gevraagd en dit College ontraadt wijziging te brengen in het zakelijk recht, dat op de met grond rente bezwaarde perceelen rust, doch deelen verder me de, dat, indien billijkheidsoverwegingen zich er tegen verzetten een schuldpliohtige tot het betalen van het volle bedrag der grondrente te noodzaken, de invorde» ring tijdelijk geheel of ten deele nagelaten zou kunnen worden. Een behoorlijk gemotiveerd raadsbesluit zou daarvoor zijn in te zenden en waarschijnlijk geen be zwaar ontmoeten. Uitsluitend indien daarvoor wel zeer ernstige rede nen aanwezig zouden zijn, zou overwogen kunnen wor den eenige tegemoetkoming voor te stellen. Ieder geval zou dan ook op zichzelf moeten worden bezien en be oordeeld. Een besluit tot tegemoetkoming zonder meer over alle aanslagen zou geen doel treffen. Het komt B. en W. voor dat men zich moet bepalen tot het in ontvangst nemen van eventueele verzoeken, waaromtrent zij dan hunne meening in den Raad kun nen mededeelen. Wordt goedgevonden. Diverse ingekomen stukken kwamen in, die voor kennisgeving werden aangenomen, o.a. het besluit van Ged. Staten tot goedkeuring van het raadsbesluit om reductie op landpacht te verleenen. Bij gedane kasopname bij den gemeenteontvanger bleek, het aanwezige kasgeld in overeenstemming te eijn met de boeken. De commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs zond het jaarverslag in. Van Ged. Staten kwam het bekende schrijven in, waarin het oordeel gevraagd wordt over een verhaal van pensioensbijdrage op de salarissen van burgemeester secretaris en ontvanger, en wel tot 8% pet. De tijdelijke korting zal evengoed blijven gehandhaafd. B. en W. stellen voor het schrijven in handen te stellen van hun college tot het uitbrengen van prae- advies. Aldus wordt besloten. Tewerkstelling in particuliere bedrijven. De afdeeding Winkel van den Neutralen Bond van Boeren, land- en tuinbouwers verzoekt, zoo mogelijk werkloozen in het particulier bedrijf te werk te stellen bij diegenen, die hiervoor naar de meening van den Raad in aanmerking komen, o,p de voorwaarden, zooals door den betrokken Minister zijn vastgesteld. Bedoeld wordt het in het leven roepen van een bag gerregeling. Tewerkstelling in bedrijven van werkloo zen is niet toelaatbaar. Informaties zijn ingewonnen ini andere gemeenten. De bijdrage van de betrokkenen zelf loopt van 25 tot 30 pet. Een zoodanige bagerer regeling is vrijwel gelijk luidend aan de regeling welke werd vastgesteld voor het uit te voeren alootwerk met den Oosterpolder, voor zoover betreft loonen en toelagen, een regeling welke de Raad in zijn vergadering van 31 Januari 1933 meende niet te kunnen aanvaarden. B. en W. willen trachten een bagger regeling vast te stellen, doch vragen machtiging van den Raad om hen, die van een zoodanige gelegenheid gebruik wen- schen te maken in de gelegenheid te stellen, daarvan aangifte te doen, terwijl daarna de gevallen kunnen worden beoordeeld en een raming mogelijk is. Reeds zijn verschillende aanvragen ingekomen die iu besloten vergadering zullen worden besproken. Met het bestuur van een naburige gemeente, waar een baggerregeling bestaat, zullen de Voorzitter en de Secretaris dezer dagen een bespreking houden. De heer Kamp wijst erop dat elders niet krampach tig wordt vastgehouden aan het baggeren, maar mede ?lootwerk wordt verricht, het afnemen van de wallen en het overbrengen van het land. De Voorzitter zegt, dat uit die mededeeling ook wel blijkt, dat feitelijk de eigenlijke baggerregeling naast dc-ze kwestie staat. Het is slechts de bedoeling den hier betrokken menschen te helpen. Met spoed zullen B. en W. deze aangelegenheid behandelen. Conform het voorstel van B en W. wordt besloten. Verstrekking kunstmest Dezelfde afdeeling verzocht de mogelijkheid te over wegen om in 1934 ook weder kunstmest te verstrek ken aan hen, die van elke steun zijn uitgegoten, om dat hun bedrijf is ingesteld op verbouw van artikelen, waarvoor geen steun wordt uitgekeerd. Door B. en W. is verzocht te willen mededeelen wel ke personen naar hun meening daarvoor ini aanmer king komen. Waar het hier weer zal betreffen een bespreking van personen, zal de inmiddels ingekomen opgaaf in beslo ten vergadering worden besproken. Wïordt de aanvrage in totaal toegestaan, dan zal er naar de berekening van den Voorzitter voor de ge meente een uitgaaf mee gemoeid zijn van f 200 a f 225 en de raad zou dan aan B. en W. machtiging kunnen geven het bedrag overeenkomende met de door den raad gedane toewijzing. De heer Brugman wijst op den moeilijken finanti- eelen toestand der gemeente en op de straks bespro ken baggerregeling. Zou de raad zich niet bepalen tot die baggerregeling? De Voorzitter zegt dat de aanvragers een categorie vormen die zeer getroffen zijn door de huidige om~ standigheden en in geen enkelen anderen vorm steun verkrijgen. De heer Dekker heeft zich afgevraagd of die kunst- mestverstrekking wel gewenscht is, gezien de weinige opbrengst der producten. Maar ook spr. meent dat de aanvragers geen anderen steun ontvangen en daarom wil spr. op het verzoek ingaan en zijnerzijds kan hij machtiging geven tot een uitgaaf van f 200 a f 225. De heer Kiamp stemt in met het gesprokene door den Voorzitter, vele aanvragers worden met ondergang gedreigd. Gelukkig komt er eenige verbetering t.a.v. de groenten. Spr. hoopt dat dit ook met andere produc ten weldra het geval zal zijn en dan zal het goed ge weest zijn dat kunstmest is verstrekt. (De heer De Pree schetst den toestand van de betrok ken personen en het doet hem dan ook genoegen, stemmen in den raad te hebben gehoord, die op het verzoek willen ingaan. De heer Brugman deelt mede, dat hij niet tegen in williging van het verzoek is, maar spr. heeft uiting willen geven aan zijn twijfel of het gewenscht was, met het verstrekken van kunstmest door te gaan. De door den Voorzitter voorgestelde machtiging wordt zonder hoofdelijke stemming verleend. Benoemingen. Herbenoemd worden: tot lid der gascomunissie de heer G. Kamp; tot leden van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur de heeren G. Kamp en J. Vethman; tot regentes van het Tehuis voor Ouden van Dagen Mevr. T. van Leersumvan Gulik. Voor de benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs (vacature J. de Veer) worden aanbevolen: 1. N. Bakker, 2. C. Faber. Be noemd wordt de heer N. Bakker. De Voorzitter spreekt er zijn genoegen over uit dat de heer Kamp herbenoemd is tot lid van het Armbe stuur en spreekt den wensch uit, dat de vele bemoeiin gen van het armbestuur weldra minder zullen worden. De heer Kamp wijst zijnerzijds op het uitstekende werk, dat de Secretaris voor het Burgerlijk Armbestuur verricht. Een steunregeling. B. en W. stellen voor, mede naar aanleiding van een verzoek van den Winkeler bestuurdersbond, de volgende steunregeling toe te passen: Voor georganiseerden en uitgetrokken georganiseer- den: a. voor gehuwde en ongehuwde kostwinners f 8.50 per week, benevens f 0.50 per week per gezinslid boven do 2; personen; ib. voor kostgangers f 6 per week. Reglementair nog niet rechthebbenden, dubbel uitge- trokkenen en ongeorganiseerden: a. voor gehuwdee en ongehuwde kostwinners f 7 per week, benevens f 0.50 per week per gezinslid boven -de 2 personen; b. voor kostgangers f 5 per week. Huurtoeslag, hetgeen de huur meer bedraagt dan f 2 per week, zulks tot een maximum bijdrage van f 1.50 per week. Steunuitkeering aan werkloozen, die recht hebben op uitkeering uit hun bondskas, gedurende de wachtdagen. Aanvullende steun aan uitkeering genietenden uit een bondskas van een bedrag gelijk aan het verschil, dat zij zouden kunnen ontvangen krachtens deze steunregeling. Brandstoffenbonnen te verstrekken aan steuntrek- kenden en thans uitkeering genietenden krachtens een vorstregeling en uit een bondskas vastgesteld door de werkverschaffing. De 'heer De Pree wijst er op dat dit dezelfde regeling is van vorig jaar en wil de regeling de Rijksgoedkeu ring genieten, dan zal er geen wijziging aangebracht kunnen worden. Spr. vraagt of het juist is dat ongeor ganiseerden vrij zijn van stempelen. De Secretaris deelt mede, dat dit was tijdens de vorst regeling, maar zoodra deze steunregeling een vasten vorm krijgt, zullen ook zij moeten stempelen. Conform het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Ontheffing schoolgeld. Aan D. Brugman Jbz. wordt voor 9/12 ontheffing ver leend van zijn aanslag in schoolgeld voor 19331934. Door L. Liefhebber. Strook te Winkel is verzocht hem kwijtschelding te verleenen van bet achterstallige schoolgeld voor het bezoeken van zijn kinderen die de school te Kolhorn bezoeken en terug te nemen de ver plichting om zijn kinderen voortaan te Lutjewinkel te moeten zenden. B. en W. hebben Liefhebber aangeschreven te trach ten de helft van het achterstallige schoolgeld te beta len. waarna op zijn verzoek zal worden beslist. Door het Plaatselijk Crisis-Comité wordt verzocht thans te mogen beschikken over de bij raadsbesluit van 27 December 1932, toegekende f 250, benevens f 50 voor verstrekt schoeisel. iB. en W. stellen voor uit den dienst 1933 genoemd bedrag beschikbaar te stellen, verhoogd met f 50 voor inmiddels verstrekt schoeisel. Wordt goedgevonden. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting voor 1933. *4)e rondvraag. De heer Kamp brengt als werkobject naar voren het pad op het stuk gemeenteland in het Oosterland goed begaanbaar te maken. Bij verhuringen stuit men altijd op het bezwaar van het. onbegaanbaar zijn van het pad. Spr. dacht zich: uitsteken van het pad en dan beharding met halve steenen, sintels en grint. Met meerdere be langhebbenden zou een. bespreking gehouden kunnen worden. De Voorzitter zegt toe, het idee met belanghebbenden te zullen bespreken. De heer Dekker hoopt dat allereerst aandacht zal geschonken worden aan eventueele stichting van een sportterrein en zwemgelegenheid en dat dit niet op den achtergrond wordt geschoven, door een onderzoek als door den heer Kamp gevraagd. Spr. wil niet zeggen dar hij aan de voorstellen daartoe zijn stem zal geven, maar hij zou willen dat een en ander voor den zomer tot stand komt De Voorzitter zegt, dat er aan gewerkt wordt. De iheer Brugman hoopt dat als de raad mocht beslui ten in den tegenwoordigen tijd een dergelijke belang rijke uitgaaf te doen en reeds ten laste van den dienst 1934, dat Ged. Staten daar dan een stokje voor zullen steken. Spr. noemt het een wissel trekken op de toe komst. De heer Van Zoomen geeft den heer (Brugman in overweging zich dan maar tot Ged. Staten te wenden, misschien komt hij dan wel tot de ervaring dat het standpunt van Ged. Staten niet zoo ver afwijkt van dat der voorstandera van het stichten van een sport terrein. De heer Dekker zegt alleen gevraagd te hébben, spoed te willen betrachten. Dat wil niet zeggen dat hij zonder voorbehoud voor de stichting van een sportterrein is. Dat zal eerst uit de cijfers moeten blijken. Het komt spr. voor dat de heer Brugman te voorbarig is. Spr. gelooft niet dat het een wissel trek ken is op de toekomst, dat het geld weg is, doch eer der wanneer het werk over den dijk wordt uitgevoerd De heer Brugman maant alleen aan tot groote voor zichtigheid. Spr. zou zoo graag de hooge opcenten der belastingen verlaagd willen zfien. De heer Van Zoonen waarschuwt dan tegen de uit gaven die bésteed worden aan werkverschaffing, steun verleening, aan bijdragen voor werken van het Hoog heem raadschap enz., voor welke uitgaven de gemeente niets heeft en waarvoor spr. in plaats wil stéllen uit gaven voor een sportterrein, om daardoor een gelegen heid te scheppen waarvan de gemeentenaren kunnen profiteer en. De Voorzitter acht deze zaak voldoende besproken en geeft in overweging de adviezen af te wachten. Aan het einde der vergadering dankt de Voorzitter voor de aangename wijze waarop de belangen der ge meente zijn behartigd. Hij spreekt van waardeering voor het werk van het Algemeen Burgerlijk Armbe stuur, voor dat van den correspondent der arbeidsbe middeling en voor den arbeid door den Secretaris en de ambtenaren ter secretarie verricht en hoopt dat 1934 een kentering van den economischen toestand zal Ibrengen. Aan allen wordt een goeden en gezelligen oudejaarsavond toegewenscht. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1933 | | pagina 27