OMZETBELASTING BERICHT. De Pelikaan nadert Roemeensche jraier vermoord. Zaterdag 30 December 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9407 Lukt alles, dan zijn zij hedenmiddag hier. Door vier schoten getroffen. Joego-Slavië door hevige koude geteisterd. Beerta onder curateele MODERNE FOTO's en VERGROOTINGEN Fntogr. Atelier ARPAD MOLDOVAN - Hieuwe Hiedorp Thans ook de groep—Mussert verboden. Prov. Commissie uit de Veilingen. In verband met Nieuwjaar zal het eerstvolgend nummer van de Schager Courant Woensdag 3 Jan. verschijnen De ..Pelikaan" van de K.L.M. met de kranige be manning onder aanvoering van den piloot gezagvoer der Smirnoff. voor wier vlucht op het oogenblik in alle landen groote belangstelling bestaat, nadert meer en meer den vaderlandschen bodem. Reeds gistermiddag is het vliegtuig te Cairo aan gekomen om een uur later'weer naar Rome te star ten. Nu ze Europa naderen, kwamen er gistermiddag verschillende berichten achter elkaar binnen. 'Na het ietwat minder duidelijke bericht omtrent de landing in Bagdad, werd door de K.L.M. een telegram ontvangen, dat de positie van de „Pelikaan" en de toekomstige mogelijkheid scherper afteekende. Uit alles blijkt, dat de marconist Beukering groote actie heeft ontwikkeld na vertrek uit Bagdad. Uit Damascus werd via de radio aldaar een bericht ont vangen. hetwelk als tijd droeg 13.24 (G.TO, dat de ♦.Pelikaan" zich tusschen Rutba Wells en Gaza be vond, naar globale schatting op een afstand van 4403 kilometer van Amsterdam verwijderd, zoodat reeds 10.000 km. waren afgelegd. De bemanning seinde, dat het plan bestond om 'snachts door te vliegen naar Rome, zonder t, u s s c h e n 1 a n d i n g te'Athene. Smirnoff en Soer vermijden dus de niet ongevaar lijke landing in Athene. Een radiograra van Gaza van de Pelikaan verzocht om uitgebreide weerberichten naar Rome te zenden. Lukt alles, dan zullen de Ne derlanders dus hedennacht of hedenochtend vroeg in Rome zijn, In elk geval verwacht men de Pelikaan indien het toestel Rome bereikt, niet voor vijf uur in den namiddag op Schiphol. Grootsche ontvangst op SchiphoL Ver schillende ministers en hooge autoritei ten zullen aanwezig zijn. Men schrijft, uit Amsterdam: Indien de vlucht met de „Pelikaan'' heden (Zater dag) zal zijn volbracht, wordt met een grooten toe loop van belangstellenden naar Schiphol rekening gehouden. De Ministers van Waterstaat. Binnonlandsche Za ken en Defensie hebben het voornemen te kennen gegeven de plechtige ontvangst van de „Pelikaan" te willen bijwonen, terwijl vermoedelijk ook dc Mi nisterpresident aanwezig zal zijn. De burgemeester van Amsterdam, evenals vele an dere hooge autoriteiten zullen eveneens tegenwoordig zijn. Voldoende ruimte zal beschikbaar zijn om de ontvangst van nabij te kunnen aanschouwen. Het restaurant- en cantinebedrijf van de K.L.M. zal voor voldoende voeding en drank zorgen. Do vermoede lijke aankomsttijd van de „Pelikaan" zal tijdig per radio worden bekend gemaakt. De vlaggen uit! Het initiatief-comité Amsterdam, hetwelk voorne mens is in den loop van dezen winter een propa ganda avond voor de luchtvaart te doen nlaats heb ben onder leiding van den heer B. van Vlijmen, tij dens welken avond ook een hulde zal worden ge bracht aan het kranige pilotencorps dit op Indië vliegt, wekt alle stadgenooten op van hun enthou siasme blijk te geven door bij de aankomst van de Pelikaan te vlaggen en in grooten getale op te ko men naar Schiphol. DE DADER OOGENBLIKKELIJK GEGREPEN. Reuter seint uit Boekarest: De Roemeensche minister-president Doeca Is gisteravond op het station van Slnaja het slachtoffer geworden van een aanslag. Hij werd door een student met vier schoten ln het hoofd gedood. Dader gearresteerd. Nader uit Boekarest: De aanslag op Doeca had plaats toen hij na langdurige audiëntie bij den koning in den trein wilde stappen om naar Boekarest terug te keeren. Hij was op slag dood. De afgevaardigde Oostinescoe, die hem vergezelde werd gekwetst. De dader werd terstond gearresteerd. Het staat nog niet vast tot welke politieke groep hij behoort. Tot dusver heeft hij geweigerd nadere mededeellngen te doen. Later wordt nog gemeld, dat dee dader van den aanslag is de student Nicolai Constantinescoe. Hij wierp ook een handgranaat, waardoor de afg. Cos tinescoe, werd gewond. De dader zou drie handlangers hebben geihad. Vo.lgens een mededeeling van de kanselary van den premier is de dader lid van de ontbonden IJzeren Garde Temperatuur van vriespunt. graden beneden het Reuter seint uit Belgrado: Een verblindende sneeuwstorm, gepaard gaande met buitengewoon hevige koude, heeft het binnenland van Joego-Slavië geteisterd. Op sommige plaatsen is een temperatuur van 36 gra den beneden het vriespunt geregistreerd. Bijna alle autowegen zijn onbegaanbaar en talrijke spoorlijnen, waaronder de hoofdlijn tusschen Zagreb en Split (Dalmatië) zijn geblokkeerd. Op de Adriatische- Zee hebben hevige stormen gewoed, terwijl thans de zee, zooals elders in dit nummer reeds wordt gemeld, thans voor een deel is dichtgevroren, terwijl er de vorige maand nog druk werd gebaad. Eenige visschersbooten zijn vergaan, waarbij de be manning om het leven gekomen is. Plotseling een meer van groote diepte ont staan. Reuter meldt eveneens uit Belgrado: Nabij de oude Servische stad Petch is tusschen Ko- privnik en Gubavatz-bergen, in het bassin van een meer uit den ijstijd opnieuw een meer van groote diepte ont staan. Herders, die hun kudden weidden op de bergen zagen plotseling het water opkomen en snelden naar Petch onder den kreet „Vlucht, nu het nóg mogelijk is." De bewoners verzamelden in der haast hun voorwer pen van waarde en maakten zich gereed voor de vlucht, doch toen het oude- bassin vol was, hield de watervloed op. In verband hiermede wordt nog gemeld, dat ln 1926 Petch werd overstroomd, door een plotselingen water stroom uit het gebergte, 35 menschen zijn hierbij om het leven gekomen en honderden huizen werden vernield Uit de Persii klankffim Waseh gemakkelijk, wasch voordeeüg I" Wat wenschen w' U van harte toe In 't aanstaand nieuwe jaar 1 Dat het U voor den wind mag gaan, Precies zoo goed als haar. Dat Mientje hier zoo glunder kijkt, Niemand, die dat verbaast: Wie naar Persil grijpt, weet vooruit: Ik „grijp er vast niet naast". Eerste Kamer neemt het wetsontwerp aan. Dc Groningsche gemeente Beerta krijgt haar regeeringscommissaris; met 30 tegen 2 stemmen heeft de Eerste Kamer er toe besloten. Tegenstand kwam uitsluitend van den heer Mendels, die bij de stem ming den steun kreeg van den heer Moltmaker. I Vaklieden, winkeliers, enz., laat vanaf 1 Januari Uw boekhouding inrichten en bijhouden door het administratie- en boekhondbureau van H. DEKKER, Landbouwstraat, Schagen. Zeer billijk tarief. 0 van buitengewone kwaliteit. 0 De aankomst van de „Pelikaan" op het Amsterdamsche Vliegveld Schiphol symbolisch voorgesteld Rijksambtenaren mogen geen ltd van de Nat. Soc. Beweging zijn. Zooals men zich herinnerd heeft indertijd de voorzitter van den ministerraad bij be schikking vastgesteld, welke verecnigingen voor rijksambtenaren zijn verboden. Naar gomeld wordt, is deze beschikking thans herzien en o.m. aangevuld met de Na tionaal Socialistische Beweging (N.S.B.- groep Mussert en do Perhimpoenan Indo- nesia). De motieven. Naar het „Hsbl." ter oore komt, berust de beschikking waardoor nu o.m. ook het lidmaatschap van de Natio- naal-Socialistlsche Beweging (N.S.R-groep Mussert) voor rijksambtenaren verboden is op het feit, dat uil een schriftelijke uitlating waarvoor de N.S.B. ver antwoordelijk is, gebleken zou zijn, dat deze beweging eventueel bereid zou zijn eerder aan een ander orgaan dan aan het wettig overheidsgezag te gehoorzameu. Op 15 November j.1. verklaarde de minister-president in zijn repliek bij het algemeen begrootingsdebat, daV hij een pamflet in handen had dat, naar het scheen, onder de auspiciën van de nationaal-soclalistische bewe ging, althans van een harer afdeelingen verspreid was. Hij zou laten onderzoeken hoe het met de verantwoor delijkheid voor dit uit Limburg afkomstige pamflet ge« steld was en wanneer de juistheid van de herkomst zou blijken, zou aldus minister Colijn „voor de Regee ring daarin aanleiding kunnen liggen om tot de overtuw ging te komen, dat daardoor tegen de objectieve regelen» door de Regeering gesteld, is gehandeld." Hebben wij het wel, dan is intusschen dit pamflet niet de aanleiding geweest, tot de nu t.o.v. den N.S.B. getroffen maatregel, doch een blijkbaar niet publieke, schriftelijke, uitlating, die volgens het geheim rapport, dat over deze zaak sohijnt te bestaan, er op zou wijzen, dat de beweging van Mussert niet op het standpunt staat dat in elk geval steeds aan het wettig overheids gezag gehoorzaamheid verschuldigd is. Rondvraag. Bij de rondvraag werd door eenige sprekers op ver betering der steuriverleeningen aangedrongen en zou de heer M. Mulder van Koedijk wenschen. dat de Pro vincie ook nu weer de rente van de credieten zal be talen en ook dat deze niet zullen worden opgevraagd. Ondanks de opleving zijn v\ noodig. Voorzitter antwoordde dat de Provincie voor dit jaar de rente weer betaalt en bestaat er geen gevaar dat de credieten worden opgevraagd. Daarna deed de heer Mr. Niemöller eenige mcdc- deelingen omtrent de omzetbelasting. Aardappelen en versche groenten zijn vrij, misschien ook meloenen, tomaten en aardbeien. Voor appelen is vrijstelling ge vraagd. Tot nader order gaat de minister daarmee accoord. De veilingen zijn verplicht de omzetbelasting in rekening te brengen aan den koopman. Embalage- kosten zijn vrij, evenals planten, boomen en heesters,. Zomede eenige nadere artikelen, waarvoor spr. naai „De Tuinderij" verwijst.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5