De Duitsche eischen. DE RUNDVEE-TEELTREGELING VOOR 1934. DE POSTJAGER. Op den burgemeester van Eede geschoten, Motorrijder verongelukt. OPSTANDIGE BEWEGING IN ARGENTINIË. Radicale partij in actie. HET POUTIESCHANDAAL TE BRUSSEL. Het water van twee rivieren vergiftigd. Een Engelschman over ons land. VERNIETIGEND OORDEEL Over de veiligheid der Fransche spoorwegen. Kaslooner overvallen. Hoeveel vaars- en stierbalveren toelaatbaar znllen zijn. Er zal Tekening worden gehouden met den plaatselijken toestand. De in den aanvang van 1934 in werking tredende rundveeteeltregellng beoogt vaststelling van het aantal kalveren, dat over het geheele land in dat jaar zal kun nen worden toegelaten ter aanvulling van den veesta pel, waarbij rekening wordt gehouden met behoud van de meerwaardige fokdieren. De verdeeling der kalveren over ons land zal op voordracht van de plaatselijke commissies plaats vin den door de gewestelijke rundveecentrales, mede aan de hand van de bij een naar den toestand op 1 Januari •.s. te houden controleering. Uitzonderingen voor rationeeie fokkers. Hoewel mag worden aangenomen, dat de veehouders zelf er wel voor zullen waken, alleen de kalveren met voldoende fokwaarde aan te houden, zal bovendien mo gelijk zijn, dat eigenaren van geregistreerde, gecontro leerde of vrij van besmettelijke ziekten zijnde veebe standen meer kalveren mogen aanhouden dan hun zou zijn toegestaan, Indien zij geen ln bovenbedoelden zin rationeeie fokkers waren. Zij zullen echter voor elk oo- ven het normale toegewezen aantal aan te houden kalf een zekere heffing moeten voldoen, terwijl de kalveren zelf aan nader vast te stellen elschen zullen moeten beantwoorden. Bij de vaststelling van het aantal toe te laten stier- kalveren moet worden gerekend met de noodzakelijk heid dat voldoende selectiemogelijkheid dient te be staan, terwijl anderzijds niet meer dieren mogen wor den toegestaan, dan strikt voor deze selectiemogelijk heid noodlg is, aangezien anders het gevaar zou ont staan, dat een onevenredig groot aantal mannelijke kal veren zou worden aangehouden, waardoor in het na jaar een te groote hoeveelheid vleesch op de markt zou worden gebracht. Stierkalveren beoordeeld naar fokwaarde. De verdeeling der toe te laten stierkalveren zal plaats moeten vinden op grond van de op hun afstamming steunende fokwaarde. De daaraan te stellen eischen worden vastgesteld in overleg met verschillende orga nen. welke de veefokkerij bevorderen en kunnen beoor- deelen. Het aantal stierkalveren zal worden verdeeld op dergelijke wijze als ten aanzien van de vaarskalve ren geschiedt. Aan de veehouders zal echter kunnen worden over gelaten te bepalen in hoeverre zij al dan niet een deel van het hun toegewezen aantal kalveren wenschen te laten bestaan uit stierkalveren, Ten einde de uitvoering der teeltregeling mogelijk te maken, zuilen alle niet-toegelaten stierkalveren als nuchtere kalveren moeten worden opgeruimd, bene vens een nader te bepalen gedeelte van de niet-toegela ten vaarskalveren. Overwogen kan worden vrijstelling van die verplich ting mogelijk te doen zijn voor hen, die zich verbinden, de kalveren te mesten en binnen een zekeren tijd als gemeste kalveren af te leveren. Geen kalf zonder controle-bewijs. Voor de controle zal noodig zijn, de toe te laten vaarskalveren in den loop van ongeveer een half jaar te schetsen en daarvan een afdoend gewaarmerkt be wijs af te geven, Van de stierkalveren zal zoo spoe dig mogelijk een schets gemaakt worden. Het houden van niet door een bewijs gedekte kalveren zal, onder nadere voorwaarden en bepalingen, verboden moeten worden. Ter dekking der kosten van uitvoering van de teeltregeling zal voor ieder bewijs van gerechtigd heid tot het mogen hebben van het beteffende kalf of rund een 'zeker bedrag moeten worden geheven. Aangezien bij de bepaling van het aantal kalveren, hetwelk ieder veehouder zal mogen houden, rekening zal worden gehouden met de gegevens van de veetel ling 1934. zal ieder die niet afdoende de noodige gege vens verstrekt, moeten rekenen met de groote kans dat voor zijn bedrijf, bij het ontbreken van den juis- ten beoordeelingsmaatstaf een minder gunstige toewij zing zal geschieden dan het geval zou geweest zijn. indien alle noodige gegevens ter beschikking hadden gestaan. Zaterdagavond te Batavia? Het Studiecomité Snelpost Nederland-Indië deelt ons mede: De „Postjager" is, zooals gemeld, Vrijdagavond te 6.30 uur G.M.T. uit Allahabad vertrokken. Wanneer de tqcht in hetzelfde tempo wordt voort gezet als sedert het vertrek uit Athene het geval is geweest, is het mogelijk, dat de „Postjager" heden avond te Batavia aankomt. Rekenend voor de vlucht van Amsterdam naar Athene met een etmaal, zou de tocht van Amster dam naar Batavia volbracht zijn kinnen vier etma len met vrij lange rustpoozen in verschillende plaat sen op de route. De dader aangehouden. Donderdagmiddag ontmoette de burgemeester van Eede (Zeeuwsch-Vlaanderen), de heer E. Buzeyn, toen hij zich van het Gemeentehuis naar zijn woning be gaf in du zgn. Biezen. G. Moelaert, die woonachtig is te Maldegem (België). Deze Moelaert loste een tweetal schoten op don burgemeester, zonder hem evenwel te trefefn. Moelaert had reeds tevoren dreigbrieven aan den heer Buzeyn geschreven, in welke brieven hij hem met den dood bedreigde. Een en ander staat in ver band met een pensioenquaestie, waarin de heer Moe laert meent, dat. de burgemeester hem tegenwerkt. De politie heeft den dader aangehouden en heden morgen gevankelijk naar Middelburg overgebracht. Hij beweert slechts met een alarmpistool te hebben geschoten. Inderdaad werd een dergelijk pistool in de rijwieltasch van den verdachte aangetroffen. Met dit pistool kan- slechts één schot worden gelost. Vol gons verklaringen van den burgemeester vielen beide schoten echter direct na elkaar, zoodat het z.i. niet mogelijk is dat de schoten met het alarmpistool zijn gelost. In volle vaart tegen een vrachtauto ge reden. Bijna onmiddellijk gedood. In een bocht van den weg van Borculo naar Eiber- gen i gister de hoofdagent van een verzekerings maatschappij van B. uit Borculo in volle viart met zijn motor tegen een vrachtauto gereden. De man werd zoo ernstig gewond, dat hij bijna onmiddellijk dood was. Hij laat een vrouw met tien kinderen achter. Volksmenigte bestormt het hoofdkantoor van de scheepvaart - 20 dooden en tal rijke gewonden. Reuter meldt uit Buenos-Aires: Volgens berichten uit Rosario zouden 20 personen gedood zijn en velen gewond bij relletjes die naar men meent, het gevolg zijn van een poging tot opstand door de ra dicale partij. Een volksmenigte trachtte het hoofdkantoor voor de scheepvaart te bestor men, maar werd uiteengejaagd door politie te paard. Zestig personen werden gearres teerd. De radicale partij heeft besloten zich bij de volgende algemeen verkiezingen te onthouden. Onlusten te Santa Fé. Nader uit Buenos Aires: Te Sania Fé trachtten benden aanhangers van den eenigen tijd geleden overleden ex-president Irrigóyen. oprichter van de radicale partij, de onder-prefectuur van marine te bestormen, doch deze aanval werd afgeslagen, evenals aanvallen op de brandweer-ka zernes en politiebureaux. Een groot aantal personen is bij deze gevechten gewond. Volgens de laatste be richten is de orde hier hersteld. Uit Rosario wordt nog gemeld, dat in verband met de reeds gemelde onlusten hier ter plaatse meer dan 80 personen zijn gearresteerd. Een groep aanhangers van Irrigóyen trachtte hier nog een politiebureau te bestormen, door eerst uit een vrachtauto met bommen te beginnen, doch de bezetting van het bureau wist door geweervuur den aanval af te slaan. 20 personen werden hierbij gedood In Buenos Aires zelf zijn alle pogingen mislukt, aangezien de politie alle leiders kon arresteeren voor zij hun plannen konden uitvoeren. Op verscheidene plaatsen van het land zijn de te lefoonlijnen doorgesneden. Zat men trachten de schntd te ver kleinen. - De hoofdcommissaris al weer vrijgelaten. In verschillende Belgische bladen viel de laatste dagen een streven waar te nemen, om de personen, die bij het politie-schandaal betrokken zijn, in een minder ongunstig daglicht te stellen en de strafbare feiten waaraan zoovele hooggeplaatste ambtenaren van politie zich hebben schuldig gemaakt, te ver kleinen. Deze actie hééft sedertdien voortgang gehad, aldus de Brusselsche corr. van het „Aig. Hsbl." Men heeft in bepaalde bladen kunnen lezen, dat de Brusselsche hoofdcommissaris Angerhausen feitelijk het slacht offer van Pauwels is geweest en niets liever zou heb ben gedaan, dan de betrekkingen met den benzine handelaar te verbreken. Indien dit werkelijk het ge val mocht zijn geweest dan valt niet goed te begrij pen dat de heer Angerhausen nog den dag vóór zijn arrestatie door zijn vriendin zijn provisie bij de firma Pauwels heeft laten incasseeren Dit schijnt er toch op te wijzen, dat hij althans de financieeie relatie met Pauwels nog niet beu was Gisteravond maakte ook de „Nation Beige" front tegen de pogingen om het politie schandaal te vergoe lijken. „Wij zien zeer duidelijk waar het heen gaat", zegt het blad, „wij zien de handen die aan de touw tjes trekken en wij zien de touwtjes zelf. dik als ka bels. Men fluistert dat het parket overdrijft, dat dc pekelzonden van de heeren commissarissen zooveel kabaal niet waard zijn, dat men zoo hoog geplaatste ambtenaren wegens een paar duizend onrechtmatig verkregen franken niet arresteert en onteerj. In goed Fransch noemt men dit: beproeven de visch te ver drinken. Deze kuipers geven zich echter vergeefsche moeite. Noch in het parket noch in het ministerie van justitie zullen aan het gerecht struikelblokken in den weg worden gelegd." Inmiddels heeft men gisteren den hoofdcommissaris van Leuven, den heer Gilbert eveneens in vrijheid ge steld. Anderzijds wordt uit Oostende gemeld, dat de hoofdcommissaris van politie daar ter plaatse op dracht zou hebben gekregen een onderzoek in te stel len tegen de commissarissen die naar het schijnt voor een levensverzekering hebben gewerkt. Duizenden visschen gedood. Uit Parijs: Het water der beide rivieren Lys en Bourre in Noord-Frankrijk is door onbekende daders vergiftigd. Vrijdag heeft men duizenden visschen dood op het water zien drijven. Het onderzoek dat de po litie heeft ingesteld, is tot nu toe vergeefsch gebleven. „Week-end trip" naar de Zuiderzee om schaatsen te rijden. Het Londensche blad de „Evening Standard" bevatte een dezer dagen een geestdriftig artikel van den heer McCullough, een inwoner van Londen, die een weekend uitstapje naar Nederland heeft gemaakt om hier schaat sen te rijden. McCullough is specialist in ongebruikelij ke Zondagsuitstapjes. Toen hU onlangs een dienstrege ling van bultenlandsche luchtvaartverbindingen ln ban den kreeg, begreep hij, dat deze hem een kans boden het gebied van zijn uitstapjes aanmerkelijk uit te breiden. Zoo kwam hij tot het plan in Nederland te gaan schaat senrijden. De vliegtocht duurt nog geen drie uur, 'e mans eenlge verbazing was, dat er geen Engelsche dienst op Nederland bestond. Toen hij zijn passage nam. keek men eerst wat gek op toen hij vroeg hoe het stond met de kans op schaatsenrijden, maar men gaf hem moed. Ondanks mist en ijzel heeft hij Inderdaad heel prettig gereden op de „Zuyder Zee". Ook Amsterdam is hem goed bevallen, al beweert hij, dat hij 's nachts zijn hotelramen gesloten moest houden wegens het lawaai op straat. De menschen, die hij ontmoette, waren heel vriendelijk voor hem. Bijna iedereen scheen wat En- gelsch te spreken en de B.B.C. bleek hem zeer populair Het verbaasde hem in een land, waar de auto populair bleek te zijn, op de wegen geen enkelen Engelschen auto tegen te komen. Hij beveelt zijn landgenooten een uit stapje als het zijne aan. Als het nu maar weer vriezen wil! SIGNAALSYSTEEM, DAT NOG DATEERT UIT DB EERSTE PERIODE VAN HET BESTAAN DER SPOORWEGEN. V.D. vernoemt uit Parijs: De directeur-generaal der Fransche Staatsspoorwegen, de Chemins de Fer de 1'Etat, Dautry, had een Inter view met een vertegenwoordiger van de .Matin", waar in hij mededeellngen deed, die een eigenaardig licht op het Fransche spoorwegwezen werpen. Dautry verklaarde, dat men ln Frankrijk ook op het gebied van de spoorwegen zeer conservatief was en zel den den moed had. het bestaande af te schaffen, zeifs wanneer men in de plaats daarvan iets nieuwers en be ters kon stellen. Het is een Fransche eigenaardigheid te behouden wat men heeft, zoo noodig te completeeren en aan te vullen, doch zelden te vervangen. Het publiek schijnt niet te begrijpen, dat de spoorwegen bij lange niet beschikken over de middelen, die in overeenstem ming zijn met de behoeften van een modernen Staat In het bijzonder de Chemins de Fer de 1'Etat werken nog met een signaalsysteem, dat dateert uit de eerste periode van het bestaan der spoorwegen. Men heeft dit systeem weliswaar gemoderniseerd, doch zonder de vei ligheid te bereiken, die men van een moderne onderne ming op verkeersgebied zou mogen verwachten. Van de 9134 K.M., die het verkeersnet der Fransche Staats spoorwegen lang Is, is slechts tot op den huldigen dag 120 K.M. voorzien van automatische lichtsignalen. Daarentegen bestaan langs in totaal 1900 K.M. nog de handsignalen uit de jaren 1880 tot 1900, terwijl over een lengte van 7000 K.M. zelfs nog gewerkt wordt met een Installatie uit het jaar 1842. Verder is er nog een z.g. blokllchtsysteem, en de telegrafische verbinding is meer dan gebrekkig. Het probleem der stalen rijtuigen ls eveneens nog niet opgelost. De Chemins de Fer de 1'Etat beschikken over 700 stalen rijtuigen, doch aangezien alleen reeds voor het sneltreinverkeer 1728 rijtuigen noodig zijn, is men ge dwongen daarvoor al 1000 houten rijtuigen te gebruiken. Het is niet noodig voor de saneering der Fransche spoorwegen groote offers te vragen van de Fransche belastingbetalers. Van de 45000 K.M. die het Fransche spoorwegnet omvat kunnen onmiddellijk 15000 KM, bui ten gebruik worden gesteld aangezien het zijlijnen zijn die geheel door het automobielverkeer bediend kunnen worden. De overige 30.000 K.M. zouden echter met de modernste middelen uitgerust moeten worden. Regeering verwacht voorstellen van de maatschapnüen. Arbeiders doen Ideeën aan de hand. De Fransche minister van Openbare Werken. Paga- non, heeft den leiders der spoorwegmaatschappijen ver zocht hem na 1 Januari voorstellen te doen. waardoor een grootere mate van veiligheid bü de Fransche spoor wegen kan worden verkregen. Verder werden afge vaardigden van de organisaties van spoorwegarbeiders door den minister ontvangen, waarbij dezen hem zeke re technische mogelijkheden, waardoor de veiligheid van het nersoneel en de reizigers gebaat zou zijn, aan de hand deden. In een hotelkamer beroofd. Twee Itali anen gearresteerd. Een incasseerder van het Nationaal Kasregister te Amsterdam Is Donderdagmiddag het slachtoffer gewor den van een brutalen overvaL De 66-jarige kaslooper werd op den Nieuwendijk op den schouder getikt, door een donker uitziend persoon, die een vreemde taal sprak. Uit de mimiek leidde de incasseerder af dat deze vreemdeling wilde weten hoa laat het was. De kaslooper knoopte zijn Jas en colberi los en haalde het horloge te voorschijn. Tegelijkertijd kreeg hij een hevigen stomp tegen de borst, waardoor hij door een duizeling overvallen werd. De aanvaller ving hem op en ondersteunde hem. Daardoor wekte hij bij het publiek den indruk, alsof hij te hulp geschoten was. Hij bracht den versuften man naar zijn hotel, dat in de nabijheid op den Nieu wendijk gelegen was en zette hem op zijn kamer op een canapé neer. De hulpvaardige vreemdeling verdween na korten tijd en bleef weg. Toen kwam de incasseerder tot de ontdekking dat het geld, dat hij bij zich droeg, was ontrold. De porie- monnale bevond zich nog ln zijn binnenzak, doch oe bankbiljetten, ter waarde van vijftig gulden en de rol met 20 kwartjes waren daaruit verdwenen. De politie werd gewaarschuwd en 't mocht haar ge lukken. na 2 uur twee Italianen, aan te houden, van wie een als den beroover werd herkend. BU fouilleering wer den 17 kwartjes gevonden op het tweetal vreemdelingen Op de kamers ln het hotel werd huiszoeking verricht Daar werden gevonden een nieuwe zwart ledren dam»s- tasch, waaraan nog een kaartje hing met den prijs, zijnde 12 gulden, voorts een dasspeld, vermoedelijk van platina en voorstellende een pauw. Deze dasspeld was met kleine diamantjes bezet. De politie gelooft een goede vangst te hebben ge daan. r ExnfJK NOORDSGHARWOUDE. De Posterijen zijn aan het bezuinigen, maar dit heeft tot gevolg, dat de bestelling er onder te lijden heeft Op sommige plaatsen, de Spoorstraat en de Laanweg komt de post op het oogenblik meer eenmaal per dag en men moet niet vragen hoe laat De middagbestelling is eenigen tijd geleden voor alle kantoren opgeheven maar door deze nieuwe regeling der diensten krijgen de bewoners van de Spoorstraat hun poot zoo onge veer tegen den middag en op de drukke dagen za] 't zeer ver over den middag worden, voor de laatste „klant" van Tante Pos zijn correspondentie heeft ont vangen. Met de belangen der klanten wordt zooals hieruit kan worden opgemaakt niet veel rekening gehouden en gaat men door deze bezuinigingen weer een flinke stap achteruit want niet alleen de Spoor straat en Laanweg hebben met dezen laten dienst te maken ook het Zuideinde van de gemeente krijgt de post heel laat Zoo worden brieven op de Oosterstraat veel later besteld dat eenlge weken geleden. Men moet n.L weten, dat een der hulpbestellers geheel ls ontsla gen en de andere alleen 's avonds dienst heeft De» morgens wordt door een der besteller» van Oudkarspel bezorgd, tenminste die voor het dorp De Spoorstraat en de Laanweg komen voor reke ning van den besteller van Zuldscharwoude en krijgen vanzelf pas een beurt als deze In Zuldscharwoude klaar is. Zoodat hier weer blijkt, dat elke verandering geen verbetering ls Tenminste van de zijde van het publiek bekeken. K O F O R 4 S JULIANADORP. Donderdagmiddag Is tengevolge van de gladheid van den weg de jongeheer D. H, terwijl deze bezig was met sneeuw weg te ruimen, komen te vallen en met zijn hoofd op een daar liggend of staand Ijzeren petro leumvat terechtgekomen, waardoor hy erg begon te bloeden en bewusteloos geraakte, Geneeskundige hulp werd direct Ingeroepen, en naar men rn -c'cdeelde maakt de patiënt het naar omstandigheden bevredi gend Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 760 m.M. Vooruitzichten: Veranderlijk. Temperatuur: 1 gr. C, 1 gr. vorst. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogztjde E 103, Schagen. GedipL Opticien. Re fr actionist Het oogonderzoek doen wij gratis. Verdediging door Von Neurath. Defensief leger verlangd, dat echter geen bedreiging van anderen kan vormen. Berlijn, 29 Dec. (V.D.). - Tegen Kerstmis heeft baron v. Neurath den Berlljnschen cor respondent van New York Thimes een on derhoud toegestaan, dat thans in dit blad is verschenen. Hierin verklaart de Rijksmi nister o.m.: De ontwapeningsconferentie is onbekwaam gebleken een oplossing van het ontwapeningsprobleem tot stand te brengen en de moreel 'en juridisch gemotiveerde aan spraak van Duitschland op rechtsgelijkheid en gelijke veiligheid te verwezenlijken. Bo vendien heeft het volkomen versagen van den Volkenbond ln de Ontwapeningskwes tie definitief tot klaarheid gebracht, dat deze voor zakelijke en rechtvaardige regeling van moeilijke kwesties, welke van invloed zijn op den wereldvrede, in het geheel niet ge schikt Is. Deze erkenning heeft ons genoopt de ont wapeningsconferentie en den Volkenbond te verlaten. De Duitsche houding beteekent voor de andere staten de opwekking eindelijk op grond van de politieke realiteiten haar beslissingen te nemen. In haar oprechten wil tot vrede wenacht de Duit sche regeering evenals te voren te komen tot «en overeenstemming met de andere staten in zake de ont- wapenlngskwestle De hoop. dat thans overeenstem» ming op de basis van een werkeiyke bewapenlngrver- mlnderlng der zwaarbewapende staten zal kunnen tot ctand komen, heeft zy ovenwei opgegeven Onze elaeh van algemeene ontwapening blijft bestaan, doch ws moeten helaas vaststellen, dat hy In den tegenwoordl- gen tijd niet te verwerkeiyken is De thans aan den gang zijnde onderhandelingen worv den langs dlplomatleken weg gevoerd waarhij het na»- tuuriyk de plicht der betrokkenen ls niet eenzydig be paalde punten der onderhandeling openbaar te maken 'k moet derhalve thans reeds met het oog op de ander» by de besprekingen betrokken regeeringen een reserve In acht nemen nopen» de byzonderheden der Duitsche wenschen Ik kan zeggen dat Duitschland slechts een de fenslef leger eischt op zoodanige sterkte dat geen sprake kan zyn van een bedreiging der andere staten Wat de S.A. en 8.S. betreft, hier gaat het om een zuiver politieke organisatie die steeds een interne taak heeft te vervullen en die voor oor logsdoeleinden noch zyn geoefend nooh uitge rust. De 24 mlllioen leden van S.A. en SS- die van alle leeftyden van 18 tot 70 jaar zyn, zyn be stemd voor de blnnenlandsche politieke afweer van het marxistisch bolsjewistische gevaar in Duitschland en als zoodanig onmisbaar. Zooals Rijkskanselier Hitier herhaaldelijk fn zyn redevoeringen heeft verklaard, weigert Duitschland niet, het nlet-mllltalre karakter der SA en SB. Ingeval van het tot stand komen van een overeenkomst over wapeningskweetles te onderwerpen aan een Internationale controle, mits alle etaten overeenkomstige verplichtingen op zich nemen, Duitschland ls bereid zich aan •n Internationals controle te onderwerpen, mits deae controle voor alle staten geldt De heer G, K. alhier woonachtig, was gistere* naar 8cfcoorl geweest Op den thuisreis slipte ter hoog te van Sohoorldam zijn rijwiel, door de gladheid op den weg, waardoor hy kwam te vallen en zich aan een zy- ner beenen bezeerde, zoodat de hulp van Dr Heringa werd Ingeroepen Daarna kon hy zyn thuisreis vervol gen N I Ft'W F N I FnnRP Vrijdagmiddag reed Dr, de Boer met zyn auto langs den Terdiekerweg en geraakte door de gladheid tus- cohen de boomen door en kwam met de voorwielen op het ya te staan Het ongeval liep verder zonder noe menswaardige schade goed af Wl F, RTNfiFW AART) Evenals vorige Jaren staat er voor de jonge dans- lustlgen en ook voor de toeschouwers weer een mooie avond te wachten ln den vorm van een bal-masqué dat 7 Januari by den heer v. d. Woude wordt gehou den Voor bljzondrtieden leze men de advertentlën.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6