CONFECTIE HET L K. KEURIS Az. te Van Ewijcksluis Modebladen. De Langendijker Groentenveilingen. WIJ VERKOOPEN UIT Bij SCHMALZ gekleed is GOED BESTEED! Pro Arte. Niet te overtreffen, noch te evenaren is Brandwaarborg-Maatschappij Jeerlandia' GERRIT KONING Boekhandel v.h. TRAPMAN Co. ONZEN GEHEELEN VOORRAAD Verkoop uitsluitend contant NICO SNEL's KINDERKOOR. Dameskoor Schagen. Donderdag 4 Januari 1934, Behangselpapieren bereide Verf Schap Verfwinkel - Koord Tl. of Onderdeelen en Banden? J. FABER, Beverwijk. Tel. 2312 onze Breukband VOLGENS NIEUW SYSTEEM. Fa. Gebr. ROTGANS, Brand-, Inbraak-, Bedrijfs- en Stormverzekering. 9 Vrachtauto's Draineer- en Rioolbuizen DAMES! Enkele ultvoercijfers. Toor som mige artikelen dalende waarde van den uitvoer loopt nog achter- ternit Heer stenn geboden. Eenlge verbetering. Boode kool stijgt tot boven de tl. - Gele kool ook duurder, boven f3. - In bet bijzonder is het de Deenscbe witte kool, die vooruitgang boekt - Er werd tot f 5 betaald. - Zelfs min der gezochte soorten goede prijs, - Uienprijzen blijven stationnair. - Peen is vrij duur. - Geringe aan voer van bieten. - Prijs Iets beter. Andijvie hooger ln prijs. Al* ■we letten op de ultvoercijfers, die door het Cen traal Bureau voor Statistiek over de laatste maand zijn gepubliceerd, dan blijkt daar wel uit, hoe slecht het nog met den export onzer producten is gesteld, niet alleen wat de hoeveelheid betreft, maar ook ten aan zien van de waarde. Zoolang daarin geen verbetering komt, is er voor Langendijk weinig hoop op herstel, en zullen de Langendijker Groentenveilingen het beeld blijven vertoonen van mailaise en achteruitgang. Uit deze cijfers blijkt, dat slechts 1424 ton witte en savoyekool zijn uitgevoerd ter waarde van f 24000 te gen 1072 ton ter waarde van f 23000 in de overeenkom stige maand van het vorige jaar. Opvallend is het daarbij, dat niets naar I>uitschland werd geëxporteerd; het meeste vond afzet in België en Frankrijk. Aan roode kool werd uitgevoerd 1273 ton ter waarde van f 25000 in dezelfd maand van 1932. Naar Duitschland was ook de uitvoer van dit product van geen beteeke- his. De uitvoer van bloemkool was grooter geworden en bedroeg 328 ton met een waarde van f 205.000 tegeij 2563 ton ter waarde van f 174.000 in het vorige jaar. Meer dan de helft van deze geëxporteerde hoeveelheid werd naar Duitschland vervoerd, nJ. 2077 ton. De uit voer van uien en sjalotten verbeterde ook: niet min der dan 17743 ton gingen de grenzen over. De waarde bedroeg echter maar f 439.000. Het vorige jaar in de ■overeenkomstige maand was slechts 9900 ton uitgevoerd met een waarde van f 489000! Ook voor dit pro duct kwam Duitschland niet in aanmerking. Het ligt voor de hand, dat onder deze omstandighe den de producten van den Langendijker tuinbouw slechts lage prijzen hebben kunnen opbrengen en het toont de noodzakelijkheid aan, om van tuinderszijde maar steeds te blijven wijzen op een beteren steun voor de tuinbouwbedrijven. In het afgeloopen Jaar heeft het op een actie daarvoor niet ontbroken; de resultaten zijn echter zeer povertjes geweest. De tuinbouw in zijn geheel zal f 6.800.000 hebben gekregen of beter zal dit krijgen, want nog slechts een klein gedeelte van dien steun is uitbetaald. Voor 1934 schijnt de tuinbouw op 6 miljoen te kunnen rekenen, een bedrag, dat, blijven de prijzen der groenten zoo laag, veel te gering is. om de bedrijven staande te houden. Theoretisch zou die steun een grooter bedrag per bedrijf kunnen beteeke- nen. omdat de teeltbeperking haar beslag zal krijgen, doch gezien het feit, dat de verbouw van landbouw producten hier niet meer rendabel zal zijn dan die van den tuinbouw, is dit slechts grauwe theorie, die prac- tisch van geeenerlei waarde zal zijn, althans geen di recte beteekenis zal hebben. 'Als straks de omzetcijfers van de Langendijker Groen tenveilingen worden gepubliceerd, zal wel blijken, hoe ernstig de gevolgen van de crisis voor den Tuinbouw ia. Intussohen sinds ons laatste overzicht kan eenlge verbetering worden geconstateerd. Niet dat de aardap pelprijzen hooger zijn geworden; wat aan Bevelanders werd aangevoerd, bracht nog slechts f 2 op .Maar wel wat de koolsoorten betreft. Daar was in de eerste plaats de roode kool. De mooi ste van 3 pond ongeveer, die de vorige week gemiddeld f 3 opbracht, werd nu al dadelijk voor f 3.60 verkocht en gedurende de laatste helft der week braoht ze zelfs tot f 4.40 op. De groote roode kool, eerste qualiteit werd voor f 1.80 tot f 2 verkocht, terwijl voor doorschot f 1.30 1.50 werd betaald. Voor kool van gemiddeld gewicht werd meestal een prijs besteed, die het midden hield tusschen de genoemde prijzen van kleinere en groote kool. Alles kon nu worden verkocht en dooreen geno men werden voor roode kool de laatste week betere prijzen besteed dan de overeenkomstige week van het vorige jaar. Dit kan voor het eerst worden gezegd en het blijft een open vraag, of de bestaande prijzen zich zullen handhaven, als straks de aanvoer weer wat nor maler zal zijn geworden. Een gemiddelde van elf spoorwagens per dag is aanmerkelijk minder dan de laatste weken voor de vorst Voor mooie gele kool met een gewicht van om en de bij 3 pond, die de vorige week nog voor ruim f 2 per 100 Kg. werd verkocht bracht nu f 3 op. Zelfs voor de groote kool, eerste soort kon nu f 2 worden ge maakt Groote, tweede soort werd voor f 1.401.60 verkocht Toch zijn dit nog slechte prijzen en de aan voeren ondervinden daarvan den invloed. Er is van deze kool een vrij groote voorraad, n.l. ruim 2000 wa gens bij de eerste inventarisatie tegen ruim 1800 in 1932. De hoop is nu op meer uitvoer en op een groo- tere vraag uit het binnenland gevestigd in verband met de afwezigheid van bloemkool op de markten. Bij een aanvoer van gemiddeld 4 spoorwagens per dag zijn de genoemde prijzen veel te laag. En toch zijn ze be ter dan verleden jaar. Voor Deensche witte kool was de stemming veel gun stiger. Was ze het vorige jaar omstreeks dezen tijd, en ook vroeger en later, voor het grootste deel onver koopbaar. In de afgeloopen week was ze graag. Een gun stige stemming, een levendige handel en daardoor prijzen, die zelfs onwennig aandeden vergeleken bij die, waaraan men tijden lang gewoon was geraakt. In het begin der week werd de mooiste, doorgaans tot de grootste behoorende, voor f 3.503.60 verkocht, ter wijl er op het laatst f 4.505 voor werd betaald. Zelfs voor kleinere, die voor deze kool niet zoo gezocht Is, werd f 4.204.50 betaald. De soorten, die het minst zijn gezocht, golden nog voor eerste soort f 3.40—3.80 en voor tweede soort f 2.903.50 Gemiddeld werd van Deen sche witte een hoeveelheid van 7 spoorwagens aange voerd. Ofschoon de aanvoer van uien nog kiein was en er van dit product nog heel wat wordt uitgevoerd, bleven de prijzen laag. Voor de mooiste gele uien werd f 3 3.30 betaald; minder mooie brachten f 2.40—2.80 op- Voor grove werd f 33.40 betaald. Drielingen vonden al heel weinig belangstelling; gemiddeld was de prijs f 1.30 en die van nep f 2.50. Peen braoht goede prijzen op; de voorraden van dit artikel zijn gering, zoodat de vraag het aanbod gauw overtreft. Er werd f 3-504.10 voor betaald. Ook was de aanvoer van bieten gering; er werden betere prijzen dan men gewoon was besteed n.1. f 1.20 —2.30. De in de boeten bewaarde andijvie werd meest naar eldera verzonden. Wat hier werd aangevoerd, bracht f 1.252 op. s UlT oe OMGEVING HOOGWOUD AARTSWOUD. De tooneelvereeniging „De Hoop" heeft op waardige wijze haar gouden jubileum gevoerd. Zondag 24 Dec, gaf zij een uitvoering voor de jongelui, die uitstekend was bezocht. Dinsdag 26 Dec. voor kunstlievende- en oud-leden, waarvan wij ook getuige zijn geweest. Het gaf al direct een feestelijk aanzien, de keurig versierde en verlichte zaal van den heer Visser met zijn lichtreclames. Jammer, zeer jammer voor vele oud leden uit den omtrek dat de weg onbegaanbaar was, doch des ondanks was de zaal evengoed bijna vol, dank zij het strooien van zand in ons dorp. Voorzitter Rempt heet allen welkom, wijst op den slechten weg, doch prijst de opkomst Hij brengt in de eerste plaats dank aan de kunstlievende leden, die steeds een steun voor de vereeniging zijn geweest. Een vereeni- ging kan zonder geld niets doen en toch, er is zoo veel noodig, als boeken, tooneeldecor enz. En nu de levens geschiedenis van de vereeniging. Bij het maken van de kerk waren er eenige werklieden die besloten een rede rijkersuitvoering te geven. Dat was toen heel wat, want velen hielden er niet van dat voor paljas spelen en dan soms met een anders vrouw. Hieruit groeide het volgen de jaar de rederijkerskamer „De Hoop". Evenals overal mee, zoo ging het ook met deze vereeniging, tijden van bloei en tijden van verval, ja zelfs gebeurde het dat er een andere vereeniging naast haar kwam te staan. Dit heeft echter kort geduurd, maar met dat ai „de Hoop" hield zich onder alle omstandigheden constant. En nu viert zij in een gezonden toestand haar vijftigjarig be staan. Hulde aan die menschen. die er de stoot aan heb ben gegeven en die haar in stand hielden. Hulde ook aan alle oud-leden, hier tegenwoordig of niet. Thans volgt de voorzittersrevue, waarvan velen nog bekende figuren in leven zijn. Ook de souffleurs, de on misbare menschen een woord van dank. Na deee woorden werd de vergadering voor geopend verklaard en verzocht spreker het rondgedeeldejubi- léumlied te zingen. Dankbaar werd hieraan voldaan en uit volle borst klonk o.a.: Na vijftig lange jaren; Be oefent gij het spel. En lach en traan vergaren. Zoo deed „de Hoop", 't ging wel enz. Tot slot een driemaal hoera; lang zal hij leven en het woord was aan de spelers. Opgevoerd werd .Materia lisme", tooneelspel in drie bedrijven. Doordat de rollen er uitstekend in zaten, werd dit stuk» in de puntjes uit gevoerd. Met vlot spel en zich geven, kregen we te zien het ijskoude materialisme tegenover de warme liefde. Steeds bleek het koude over het warm te zegevieren, doch ten slotte overwon de liefde glansrijk. Alle eer aan de spelers, die dit zoo wisten te vertol ken. Uit alles sprak de goede lieding van den heer Maij. Daarna een Westfriesche schets: „Het Kedoo".- Ook hier waren de rollen in goede handen; ja ze waren tip top. Evenals het eerste liep dit op rolletjes. Als oud-lid hadden we het genoegen het echtpaar W. Keetman in ons midden te zien, die dank bracht aan „de Hoop", die hem na aan het hart lag, daar hij des tijds als bewoner van de Stompe Toren, waar „de Hoop" toen gevestigd was, nog vele herinneringr in zich mee droeg. Hij prees het spel, hoewel leek zijnde, zeer hoog, en hij hoopte dat de vereeniging moge groeien en bloeien. Het woord was daarna aan den heer Groen uit. Enk huizen, die sprak namens eenige oud-leden. Hoewel zelf geen oud-lid zijnde, ben ik tóch met „de Hoop" opge groeid. We zijn ip denzelfden herfst geboren. Eenige ja ren daarna was mijn vader z.g. de hotemetoot en veel werd er bij ons aan huis verhandeld. Rollen verdeelen en lezen en overhooren enz.Toen ter tijd werden de meeste nastukjes met zang opgevoerd, mijn vader maakte de muziek en speelde op de viool de wijs jee voor. Later was mijn meisje werkend lid, alv.eer con nectie met .»<ie Hoop" en daar de ultvoringen meestal in Paasöh- en Kerstvacantie werden gegeven, was ik bijna altijd een trouwe bezoeker. Hierdoor |>en ook ik nauw verwant met „de Hoop". De vereeniging is met haar tijd meegegaan; dit toonde spr. met eenige duide lijke voorbeelden. Ik hoop dat zij zoo mag blijven doorgaan en felici teer hen hartelijk met hun gouden feest, terwijl ik na mens eenige oud-leden dezen bloemenmand aanbied. Ook de heer Jonker had nog iets te zeggen» al stond hij met leege handen, doch, zoo zelde hij, men is het van mij zoo gewend. Wij gelooven echter dat het beter ware geweest de verdere woorden maar binnenshuis te houden, daar dit de sympathie van het publiek niet kon wegdragen. Tot slot dankte de voorzitter de sprekers en alle die hadden meegewerkt dit feest zoo te doen slagen en om de verdere avonden voor elkander te zetten. Nog even sprak de leider, die in de eerste plaats dank bracht aan de spelers voor de goede harmonie tijdens de repetities, waardoor hem de leiding zoo ge makkelijk was gemaakt. Hierna deelde hij mede, dat de heer Rempt vastbesloten was als voorzitter te be danken. Wij vinden dit jammer, maar wij moeten het respecteeren. De vereennging heeft U tot eerevoorzitter gekozen en wij hopen dat gij dit aanvaarden wilt. De heer Rempt dankte de vereeniging hier harte lijk voor- Daarna had de gebruikelijke verloting van t wee taarten plaats. De gelukkige winnaars waren de hee- ren H. van Scheijen en G. Stepn. Tot slot een gezellig bal. Vrijdag was de opkomst minder, ook al weer de slech te weg. Dit was een avond voor de Zusterverenigin gen en genoodigden Het spel was ditmaal nog beter, Aan het einde complimenteerde de voorzitter van den Bond de vereeniging met haar feest en wees op het uitstekende spel, De heer K. Helder sprak als oud-lid en als voorzitter van de tooneelvereeniging te Sijbecarapel en feliciteer de de vereeniging en hoopte op vooruitgang. Ook de heer Glas sprak nog eenige woorden als vertegenwoordiger van Advendo van Benningbroek De voorzitter, de heer Rempt, dankte allen hartelijk voor hun goede wenschen en woorden, Namens de vereeniging wer<J den scheidenden voor zitter nog een rookstel aangeboden, terwijl mej, Visser voor hare vele bemoeiingen een azalea ontving En nu weer voorwaarts! ,De Hoop" heeft waardig haar gouden jubileum gevierd Zij kan met trots neer zien op deze goedgeslaagde uitvoeringen, W I KR N GE V Onfortuinlüke jagers. Zaterdagnacht reed door de stille dreven van den Wieringermeerpolder een auto waarin vier stroopers za ten, tuk op een heerlijk boutje voor de komende Zonda gen. De heeren waren voqrzien van een schijnwerper, die van links naar rechts gedraaid werd om te speuren of lampe zich ook wou laten zien Doch ook reed dien- zelfden nacht in de Wieringermeer een auto, bemand met rijksveldwachters van Wieringen. Het was deze opgevallen dat eerstgenoemde auto geregeld zijn lich ten aan en uit had. Een vervolging werd ingezet en al spoedig stopte de stroopersauto, die een haas schenen te ontwaren. In plaats van een haas zagen zij plotseling de rijkspolitie voor zich. waarop een der op wild belus- ten de vlucht nam, gevolgd door zijn hond. Na herhaal delijke sommatie werd tenslotte op de vluchteling ge schoten, waarbij zijn hond twee teenen van een der achterpooten moest missen. De andere 3 heeren, waar van twee uit Schagen en één van 't Zand werden ver- baliseerd. Van de heeren die geweldig tegensputterden, werd de auto en de hond in beslag genomen. Heeren jagers mochten daarop in het holst van den nacht hun tocht naar hun diverse woningen voortzetten, zonder automobiel en zonder hond. In bovenstaande ligt zeer zeker een vingerwijzing voor de vele stroopers, die den laatsten tijd in de Wieringermeer rondzwerven. om U voor het a.s. voorjaars-seizoen een geheel nieuwe collectie te kunnen voorleggen. Dames- en Kinder-Mantels. Heeren- en Jongens- -Japonnen. Jassen en Jekkers Dames Blousen en Pullovers. Colbert Costuums. Costuumrokjes. Jongens Pak]es. Ook in 1934 ZULLEN WIJ ONS DEVIES HOOG HOUDEN Aan de Ouders Vanaf 4 Jan., Donderdag a.s. rul len de kinderen van genoemd Koor verdeeld worden in 2 klassen, n.l.: Kinderen beneden 10 Jaar bij klasse A, repetitie i nor. Kinderen boven 10 jaar bij klasse B, repetitie 5 uur. Allen worden verzocht hun kin deren hiermede in kennis te stel len! Op Uw medewerking vertrouwende, NICO SNEL. Directeur: NICO SNEL. Genoemd Koor, dat kort geleden is opgericht, kan zich reeds verheu gen op een aantal leden, welke iederen Donderdagavond, aanvang 8 uur, repeteeren in het N.-H. Kof fiehuis. Zij, die iets voor goeden zang voelen, worden beleefd verzocht eens met ons Koor te komen ken nis te maken. Inlichtingen worden gaarne ver strekt door de dames: R. VRIELINK. Hoogzijde E 115. C. J. A. NONNEKES, Hoogzijde E 105. B. v. RIJSWIJK, Heerenstr. E 130. C. HOLEMA. Corn. Bokstr. C 113. Notaris 6. J. VAN LEERSUM te Winkel, zal op des morgens 11 uur, in het Noord holl. Koffiehuis te SCHAGEN, publiek verkoopen: met schuurtje en erf, aan de Nieuwstraat te Schagen, kad. Sectie A, no. 896, groot 1 Are, 68 Centiaren. Verhuurd voor f6 per week. Eigendom van den heer K. RE- ZELMAN. Te koop: Een goed ingerichte RENTENIERSWONING, te Schagen. Koopsom zeer billijk. Te bevragen bij A. SLEUTEL, Ma kelaar, Schagen. Het adres voor is de Doeke Wit, Schilder TE KOOP: Een goedloopende 2=persoons gesloten Inlichtingen en te bevragen aan het Bureau van dit blad. REPARATIE NIEU W-BOUW Aannemer, LANDBOUW DWARSSTRAAT SCHAGEN. m Telefoon 131 REPARATIE NIEUW-BOUW j E A D R E S is Talrijke tevredenheidsbetuigingen over deze band zijn in ons bezit, terwijl de prijs merkelijk verlaagd is en thans in ieders bereik ligt. Uitsluitend verkrijgbaar bij Gediplomeerd Drogist. SCHAGEN. Buikbanden naar maat in 16 verschillende modellen. Elastieken Kousen Rechthouders Alle soorten Bandages. Paskamer disponibel. van 1880 te SCHEVENINGEN. Hiermede wordt kennis gegeven, dat voor ANNA PAULOWNA en OMSTREKEN als AGENT van genoemde Maatschappij is aan gesteld te Heer tot wien men zich kan wenden voor inlich tingen over alle genoemde branches van ver zekering. van 3 tot 7 ton beschikbaar. G. BRAS, Schagen, TeL 107. A. SLEUTEL Jz. beèedigd MAK KLAAR en TAXATEUR van vaste goederen Telefoon 72. SCHAGEN met hnlpstukken. M. SCHOEN, Loet, Schagen. Wij hebben steeds groote voor raad van de nieuwste Ook voor Kinderkleeding. Pa tronen kunt U ook bi] ona bestel len.

Schager Courant | 1934 | | pagina 4