NIEUWJAARSREDE Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier van den Voorzitter, den heer S. W. ARNTZ te Alkmaar. In de heden op het Stadhuis te Alkmaar gehou den vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Hollands Noorderkwartier, is door den Voorzitter, den heer S. W. Arntz, de volgende Nieuwjaarsrede uitgesproken: Opnieuw heeft de wereld een jaar gekend, waar in de nood der tijden zich in schier alle landen op raeedoogenlooze wijze heeft doen gelden. Zorg, armoe de en moedeloosheid heerschte in vele gezinnen! Er is in 1933 ook weer veel geconfereerd, gedeli bereerd en nog meer geredeneerd over de crisis en hare gevolgen, maar met dat al zijn wij in feite nog niet veel verder gekomen op den weg, die kan leiden tot terugkeer van een eenigszins regelmatig handels verkeer en van meer geregelde toestanden op mone tair gebied. Ja zelfs zijn wij in mefcig opzicht nog ver der in het moeras gezakt! Erkend dient echter te worden, dat er in het afge- ïoopen jaar toch wel eenige lichtpuntjes zijn ge weest. zooals een toenemende bedrijvigheid in enkele bedrijfstakken en een soms aanzienlijke daling van de werkloosheid in de leidende industrielanden, hetgeen den optimisten gereede aanleiding gaf te ver onderstellen, dat wij het laagste punt van de crisis achter den rug hebben. Wij willen hopen, dat deze lieden gelijk hebben, maar ik aarzel toch voorloopig mij aan hun zijde te scharen, omdat het algemeene beeld nog bedroevend, en de economische toestand in het bijzonder in ons eigen gewest nog steeds „zeer zorgwekkend is.". Onze land- en tuinbouw, de zuivelbedrijven, de visscherü en ook de middenstands- zaken hebben een harden dobber om zich staande te houden en ware het niet "dat onze regeering in vele gevallen krachtig heeft ingegrepen, dan zou de ellen de nog grooter zijn. Het wereldgebeuren geeft ons helaas nog geen en kel steunpunt, waaruit zou mogen worden afgeleid welken vorm de economische verhoudingen der vol ken in de toekomst zullen kunnen aannemen. De teleurstellende resultaten, die in de laatste ja ren telkens opnieuw te boeken vielen, hebben den ondernemingslust danig bekoeld. Het wekt voor ons zakenlieden dan ook geenerlei verbazing te lezen, dat, vergeleken met 1929, de omvang van de internationale goederenbeweging in 1933 tot ongeveer één derde deel daarvan is teruggeloopen. Welke ernstige economische storingen voor han del, industrie, landbouw, het vervoerwezen etc. aan een dergelijken achteruitgang in zulk een betrekkelijk korte spanne tijds gepaard gaan, hebben wij, koop lieden, in de laatste jaren als „betalende toeschou wers van dit drama" kunnen waarnemen. Voor een groot deel is deze ineenschrompeling van het inter nationale goederenverkeer too te schrijven aan de protectionistische handelspolitiek, die vrijwel door alle landen ter wereld wordt gevoerd. Dat ook België en ons land, die het vrijhandelsprincipe het langst heb ben toegepast, tenslotte ook op dien funesten weg zijn gedrongen, laat zich verklaren. Ook ons land werd gedwongen de importen te beperken, teneinde te trachten het evenwicht te herstellen, dat door de vermindering onzer exporten is verstoord. Deze allenvege getroffen protectionistische maatre gelen, die hier en daar weliswaar tot een kunstma tige opleving van bepaalde bedrijfstakken hebben ge leid, konden nog betrekkelijk snel uit den grond worden gestampt, maar het ergste is, dat het onein dig veel langer zal duren om weer van het huidige „beschermcnde"stelsel tot den „vrijhandel" te gera ken, wil men niet het gevaar loopen, dat het onder het protectionistische stelsel gevormde bedrijfsleven, we der geheel ontredderd zal worden. Hoe het ook zij. Mijne Heeren, wij kunnen niet anders doen dan den moed erin te houden en paraat te blijven. Er zijn wel van die goedgeloovigen, die den ken, dat zij op een zekeren ochtend zullen ontwaken om dan te ontwaren, dat de crisis is verdwenen, zoo als de dooi de vorst verdrijft. Maar er zijn vele anderen, die m.i. den toestand juister inzien en die wel begrijpen, dat het herstel, dat. mede door een enorme krachtsinspanning van binnen-uit-het be drijfsleven-zelve zal moeten komen, zéér, zéér geleide lijk en schier ongemerkt zal terugkeeren, zoodra het wereldgebeuren den handel betere kansen zal bieden. Moge dit tijdstip niet te lang uitblijven, opdat allen nog voldoende strijdvaardig zullen zijn wanneer zij ,Jn het geweer" zullen worden geroepen. Omtrent den economischen toestand in ons gewest kan ik I het navolgend somber relaas geven: Grove tuinbouwproducten. Ook het jaar 1933 is voor de verbouwers van grove tuinbouwproducten slecht geweest. De te maken prijzen waren in het geheel niet loonend: een zeer groot gedeelte van den aanvoer op de veilingen kon de zeer lage minimumprijzen niet opbrengen en werd overgenomen door het door de Provincie Noord holland ingestelde „In- en Verkoopbureau voor tuin bouwproducten", gevestigd in het Landbouwhuis te Alkmaar. Niet minder dan rond 20 millioen K.G., of een hoeveelheid van 2000 spoorwagons van 10 000 K.G., werd door dit Bureau overgenomen, waarvan verreweg het grootste gedeelte uit ons district afkom stig was. Niet onvermeld meen ik te moeten laten, dat het genoemde Bureau in alle opzichten goed heeft ge werkt. Ook de handel in de grove tuinbouwproducten was, zoowel wat betreft, den binnen- als den buitenland- schen afzet, zeer lusteloos. De in het vorige jaar ge noemde moeilijkheden, als „contingenteering", „hooge invoerrechten", enz., bleven onveranderd gelden. Duitschland had bovendien van de verschillende kool soorten zelf een zeer goeden oogst gehad, waarmede men zich daar langen tijd zooveel mogelijk trachtte te behelpen. Een kleine opleving kwam in de laatste helft van Februari, toen bekend werd, dat met ingang van 1 Maart de Duitscho invoerrechten belangrijk zouden worden verhoogd. De inmaakfabrieken konden zelfs tegen zeer lage prijzen hare nogal groote voor raden maar zeer moeilijk afzetten. De zomer- en herfstmaanden waren zoo mogelijk nóg slechter. Het voornaamste product, de vroege aardappelen, was weer vrijwel onverkoopbaar en met de andere artikelen was het al niet veel beter Alleen de vroege- en herfstwitte kool kon tegen een loonenden prijs worden afgezet, hoofdzakelijk aan de inmaakfabrieken De aangevoerde uien konden, hoe wel tegen lage prijzen, tot nog toe door den handel worden geplaatst. De vroeg ingevallen vorst was voor de verbouwers van bloemkool een schadepost, welke echter voor het meerendeel weer werd goedgemaakt door de ver hoogde prijzen, die voor de verschillende andere koolsoorten ontstonden. Het nieuwe handelsverdrag met Duitschand be vat voor de roode, witte en savoye kool de niét on- gunstigé bepaling, dat 00 van den invoer van de eerste 5 maanden van 1932 tegen het lagere tarief van 2 Mark f 1.18) per 100 kg. in de eerste 5 maanden van 1934 in Duitschland kan worden ingevoerd. Ook in Duitschland is vroegtijdig een tameiijk strenge verst ingevallen, welke aan den daar nog voorradi- digen voorraad versche groenten nogal belangrijke schade heeft toegebracht. Het zal daarom vrij zeker mogelijk zijn de in te voeren hoeveelheid, ongeveer 2600 2700 wagons, voor een redelijken prijs te plaatsen. De prijs van de tomaten uit de warme kassen was nog eenigszins goed- te noemen, die van de tomaten uit-de-niet-verwarmde-kassen was echter, zeer laag. De verbouwers van de fijnere tuinbouwproducten in de omgeving van Alkmaar, langs de duinstreek, te Heiloo, en Castricum, konden evenmin loonende prijzen bedingen. Landbouw. Het jaar 1933 was voor den landbouw (veehouders- bedrijf) moeilijk. De groote droogte was oorzaak van een slechten grasgroei en te weinig hooi, hierbij kwam nog het mond- en klauwzeer, dat zijn nadee- ligen invloed ook deed gelden. De uitvoermogelijkheden van zuivelproducten naar het buitenland werden aan alle zijden beperk ter, zoodat de nadeelige gevolgen daarvan ernstig tot uiting kwamen ra de prijzen, voor Noordholland in het bijzonder voor de kaas, omdat wij met onzen afzet voor een groot deel op Frankrijk zijn aangewe zen. Door het systeem van steeds maar hooger hef fingen op de kaas naar Frankrijk, waardoor de kaas- prijzen in dat land steeds hooger werden, is voor on zen afzet veel bedorven. Deze hellingen zijn voorna melijk opgevoerd door de oneenigheid in Friesland om de voordeden van de Fransehe markt te bestem men voor producenten. L)e verzamelde gelden heb ben zeker niet voldaan 8an cie verwachtingen, die men zich ervan had voorgesteld en ze zijn een bron van oneenigheid geweest met groot nadeel voor den afzet naar Frankrijk. Door de maatregelen van de regeering is ten aan zien van de binnenlandsche markt, speciaal voor boter en consumptiemelk, voor de veehouders inder daad verbetering gekomen, waarvoor de regeering on getwijfeld dank verdient. Met de kaas is dit evenwel niet het geva», al is de binnenlandsche afname van kaas belangrijk toege nomen. Tengevolge van de rundveebeperking ble ven de veeprijzen behoorlijk goed, zonder deze maatregel had het er met de prijzen treurig uitge zien. Het is te hopen, dat de beperking niet in zulk een sterke mate wordt doorgevoerd als gezegd wordt, want een zoo groote beperking zal ongetwijfeld na deelige gevolgen met zich meebrengen, maar de be slissing daarover berust bij de regeering. In de varkenshouderij is, nadat deze beperkt werd, een verbetering ingetreden. Voor de schapenhouderij is het dooreengenomen slecht, met tijdelijke verbete ring daartusschen. In het eigenlijke landbouwbedrijf, do graanbouw, is de toestand dank zij de regeeringsuiaatregelen, speciaal voor tarwe en suikerbieten gelukkig ver beterd. Bloemboilenkweekerij en bloembollenhandel. Het gewas van hyacinthen en tulpen was buiten-; gewoon goed. Van narcissen was hot middelmatig,, van crocussen zeer goéd. Van bijgoed was de oogst middelmatig. Tengevolge van de door onze regcering getroffen saneeringsraaatregelen week de handel geheel van den normalen af. Er werden zoowel voor het binnen- ais buitenland minimumprijzen vastgesteld voor: hyacinthen, tulpen en narcissen. De prijzen waren gebaseerd op het idee. dat deze den cultuurprijs zooveel mogelijk zouden benaderen, hetgeen tot ge volg had, dat de kweekenj dit jaar weinig wmst heeft opgeleverd, temeer daar van deze bolsoorten een zeker percentage voor vernietiging moest wor den ingeleverd. Ondanks dit alles bleei er toch nog een gedeelte onverkocht, hetgeen door de regeering tegen de vastgestelde minimumprijzen werd overge nomen. Toch heeft de saneering ongetwijfeld goed gewerkt, daar datgene wat geëxporteerd werd, rede lijke prijzen heeft opgebracht. Indien dit jaar de handel vrij was geweest, zuu. gczjpn de overproduc tie en het buitengewoon goede gewas, het buitenland overstroomd zijn geworden met bloembollen het geen hier tot een geweldige inzinking der prijzen zou hebben geleid. Ook heeft de saneering ten gevolge gehad, dat er een veel kleinere oppervlakte beplant is en men hoopt, dat het volgende jaar de markt het leverbaar zal kunnen opnemen. Voor crocussen en bijgoed waren de prijzen vrij. Toch waren deze ook zeer laag, doch er ontwikkelde zich een levendige vraag naar deze artikelen. Amerika nam veel minder af dan in de vorige jaren een ge volg van invoerhelemmeringen en van den minder goeden financieeien toestand aldaar. Engeland nam iets minder af dan het vorige j&ar. Zweden nam het gewone kwantum, terwijl Dene marken zijn contingent verhoogde van 25 tn 45 pro cent, vermoedelijk als gevolg van de eenigszins soe peler houding onzer regeering tegenover Denemar ken. Duitschland nam iets meer dan het vorige jaar. Naar Oostenrijk, Hongerije en Polen werd bij na niets geleverd, daar er vrijwel geen deviezen be schikbaar waren. Frankrijk nam proportioneel iets meer dan de andere landen. Over het geheel geno men zal er ongeveer 5 millioen kilogram bloembol len, knolsiergewassen etc. minder zijn geëxporteerd, doch het bedrag in geld zal ongeveer ruim V\ (één vierde) millioen gulden hooger zijn dan in het vo rige jaar. Ook dit jaar werd door de exporteurs nog weer een tamelijk groot koersverschil geleden daar de geldkoersen van Engeland, Denemarken en Zwe den nog verder ineenzakten, terwij! de Amerikaan- sche dollar enorm in waarde terugging. De export vanuit Breezand en Anna Paulowna nam dit jaar eenigszins toe; het gewas was ook daar zeer bevredigend. De export uit Limmen en Heiloo was ruim zoo groot als het vorige jaar, dank zij het feit, dat er hier maar één firma gevestigd is, die op Amerika exporteert. Alhoewel er aanvankelijk veel tegenstand ten aan zien van 't saneeringsplan bestond dat inderdaad ook veel belemmeringen medenrengt was men over het algemeen tegen het einde van het seizoen tevreden over zijn werking. Kaashandel. De aanvoer ter Alkmaarsche kaasmarkt bedroeg in 1933: 5192 stapels, wegende 5.494.524 kilo tegen: 5338 stapels, wegende 5.755.608 kilo in 1932. De uitvoer uit Nederland van Edammer 40 pl. kaas bedroeg in de maanden Januari-November: 1933: 16.707 tons, waarde f 8.245030 1932; 18.312 tons, waarde f 9.027.030 1931: 21.725 tons, waarde f 14.47U.OOO 1930: 21.993 tons, waarde f 17.357.000 Sedert 1930 is het uitgevoerde kwantum uus ver minderd met ruim 5 millioen kilo (zijnde de aanvoer van een geheel jaar ter Alkmaarsche markt;, terwijl de geëxporteerde waarde verminderde met ruim 9 millioen guldenl Het is. gezien deze feiten, niet te verwonderen, dat de zuivelindustrie en -handel een zeer moeilijken tijd doormaken. Alhoewel de voorraden, die begin 1933 aanwezig waren, tot behoorlijke prijzen konden worden ge ruimd, is dc seizoenhandel in 1933 doorloopend van sleependen aard geweest, hetgeen ten duidelijkste tot uitdrukking is gekomen in de marktnoteeringen, die voor „de topprijzen" een achteruitgang van ca. 20 aantoonen. De laagste noteeringen bewogen zich ongeveer op hetzeltdo peil als in 1932. Wanneer ik U zeg, dat er in ons land ra de laatste zeven jaren gemiddeld tusschen de 120 en 135 mil lioen kilo kaas werd gemaakt, waarvan het ver bruik in ons land ruim 40 millioen kilo bedraagt, dan blijft er telken jaro een 80 tot 90 millioen kilo over, die geëxporteerd moet worden. U zult begrij pen. dat de exporteurs, die belangrijke afzetgebieden verloren zagen gaan, zoowel door de economische blokkade als door verarming van andere streken, geen sprookjesland konden vinden, waarheen zij het surplus tegen redelijken prijs konden verkoopen. Zoolang de exportmogelijkheden niei verruimd kun nen worden of de produc'ie niet in overeenstem ming zal zijn te brengen met de sterk verminderde vraag, zal de markt m.i een lusteloos karakter blij ven dragen. In dit verband wijs ik nogmaals op het groote be lang, dat onze kaashandel kan hebben bij een groo teren uitvoer van kaas naar Spanje, welke aangele genheid de Kamer onlangs opnieuw ondei de aan dacht onzer regeering heeft gebracht. De steun, die de regeering aan het zuivelbedrijf heeft verleend, heeft ertoe bijgedragen, dat het be drijf niet geheel te gronde is gegaan, waarvan wij van deze plaats gaarne gewag maken. Op Vrijdag 15 December 1.1. is te Den Haag- het nieuwe handelsverdrag tusschen Nederland en Duitschland onderteekend Van harte hoopt de zui velhandel, dat de mogelijkheden, die door dit ver drag dat in wezen de eerste uitwerking is van de agrarische wetgeving van rijkskanselier Hitier en zijn minister Darré zijn geschapen, een stimu lans voor het zuivelbedrijf zal blijken te zijn. Melkproducten (gecondenseerde melk en melkpoeder.) Het afgeloopen jaar stond geheel in het teeken van de crisismaatregelen. In Maart werd een consumptie- melkregeling in Werking gesteld, welke indirect van invloed was op industriemeik. In Juni werd de invoer van gecondenseerde melk in Engeland (nog steeds de hoofdmarkt voor geconden seerde melk) gecontingenteerd. Sedert eenigo maan den koopt de rundveecentrale melkkoeien op in de veronderstelling op deze wijze de melkproductie te be perken. Ook de politieke toestand in Duitschland, een groo te markt voor melkpoeder, was van geen gunstigen in vloed op den afzet van dit laatste artikel. De tropische landen, welke veel melkproducten in voeren, zijn in koopkracht achteruit gcloopen, terwijl bovendien deviezenmoeilijkheden en de schommelende valuta van het pond en de dollar het regelmatig za kendoen verzwaren. Het afgeloopen jaar is een ze# moeilijk jaar ge weest, doch indien men zich aan de omstandigheden kan aanpassen, is er geen reden om aan te nemen, dat de moeilijkheden zich nog verder zullen vergroo- ten, daar onze regeering nu met het melkproblecm meer bekend begint te geraken en zij terzake dilli- gent blijft. Bankbedrijf. Het kon haast niet anders of ook de banken moe ten don terugslag ondervindon van de voortschrijdende moeilijkheden in schier alle bedrijven en van de daar mede gepaard gaande waardedaling der onderpanden, welke, evenals in het vorige jaar, wel extra voorzie ningen wenscliclijk zal maken, waardoor de toch al Biet zoor rooskleurige uitkomsten van het bedrijf dus weer extra gedrukt zullen worden. De rentevoet voor geld op korten termijn onderging nagenoeg geen wij ziging. Zoo noteerde de prolongatierente vrijwel het geheele jaar doorloopend 1 Deze bestendigheid is slechts onderbroken, toen, tengevolge van het los laten door Amerika van de goudbasis voor den dol lar, vrees ontstond voor de veiligheid van den gul den. Deze vrees leidde o.a. tot aankoop van goud en van vreemde valuta's en tot goudexport, waardoor de rentekoers alhier vrij snel en vrij sterk steeg. Toen intusschen, gelukkig spoedig, het vertrouwen weer terugkeerde, kwam de rentekoers ook weer op het vorige niveau. Het wederkeerend vertrouwen zal wel in hoofdzaak moeten worden toegeschreven aan het feit, dat men er nu langzamerhand gelukkig van doordrongen raakt, dat zoowel de regeering als de directie van de Nederlandsche Bank tot eiken prijs de goudbasis van onzen gulden willen handhaven. Vlsschertl en vlschhandel te Den Heider en omgeving. Vlascherij. De ongunstige economische toestand drukt ook zwaar op het nijvere deel der bevolking, dat het oud-waderlandsche visscherij-bedrijf uitoefent. Van het opdrogen van deze bron van Inkomsten on dervinden ook de nevenbedrijven de nadeelige gevolgen. Den Helder had het vorige jaar nog hoop, dat door de afsluiting der Zuiderzee de vangaten van haring en ansjovis althans aan de onmiddellijk nabijgelegen vangstplaatsen nog zouden verbeteren. Het tegendeel is echter dit Jaar waar gebleken. Haring en ansjovis zijn er ln deze onmiddellijke nabijheid zeer weinig ge vangen. Ook do garnalenvangst op Texelstroom waa aanvankelijk zeer gering en het liet zidh aanzien, dat ze geheel verdwenen waren. In den nazomer en herfst konden echter toch weer betere vangsten van garnalen geconstateerd worden, maar de vraag bestond nage noeg alleen naar levend-aangevoerde garnalen voor de markt te Amsterdam. Daarvoor werden in de herfst maanden circa 0000 tot 6000 kilo per dag gevangen Voor export was er bijna geen afzet zoodat dan ook niet Intensief op garnalen gevischt werd. Paling- en botvangst hadden in de omgeving van Den Helder en Texel na de afsluiting van de Zuiderzee eveneens zeer ongunstige resultaten te boeken. De vang sten van haring en ansjovis hebben zich verplaatst naar Den Oever (Wielingen) langs den afsluitdijk tot benoorden Harlingen. Sommige vlsschers. die gunstige plaatsen bezet hadden met fuiken (.kommen" ook wel kamers genoemd) konden buitengewoon groote vang sten binnenhalen doch over het algemeen was de ha ring- en ansjovisvangst van den Oever (Wleringen) tot Harlingen ruim te noemen. Ook motorkuilders had den goede vangsten en Indien de prijzen beter geweest waren zouden die vaartuigen intensiever gevischt heb ben. Binnen den afsluitdijk vooral in de nabijheid van de spulsluizen, was de vangst van paling en bot ook zeer goed. soms overvloedig te noemen De prijzen van haring maar vooral ansjovis waren laag; ook paling en bot waren meestal laag genoteerd De sardijn (sprot)-vangst is dit jaar totaal mislukt Slechts enkele partijen minderwaardige soorten aijn er gevangen Gamalendrogerijen en vischimeelfabrieken hebben weinig kunnen produceeren Regeeringsmaatre- gel zijn getroffen om deze bedrijven gaande te hou den De alikruikenvangst is sterk achteruit gegaan Wulken konden genoeg gevangen worden maar alles kon niet afgezet worden; de prijzen waren ongeregeld soms ook hoog Moszelen werden bijna alle voor een- clenvcer gevangen De zeegrascogst is mislukt Er is dit jaar in het geheel niet gemaaid De Noordzeèv'^cherlj werd allren deer de grootst vaartuigen meestal kotters met krachtige motoren uitgeoefend De vangsten waren over het algemeen niet ruim en de prijzen gemiddeld iaag te noemen Vele van deze vaartuigen brengen hun vangsten naax IJmuiden Zooals reeds gezegd zijn do uitkomsten der- vlascherij voor Den Helder en Texel slecht te noemen Een juist beeld daarvan geven de totaalbedragen aan de gemeentelijke vlschafslagen to zien die voor Den Helder nog niet de helft bcloopen van het vorige Jaar in welk jaar reeds een belangrijke ach teruitgang te constateeren viel Van Texel zal wel geen vierdo doel van het vorige Jaar te boeken zijn Een ver van bemoedigend vooruit- zioht voor de toekomst geeft ons het biologisch onder zoek van het Rijksinstituut te Amserdam dat er op wijst dat de teelt van haring en ansjovis in de Wadden zee geheel mislukt ls Vlschvangst 1833. Zoowel de vlascherij die behoudens eenige gunstige uitzonderingen niet op gunstige resulta'cn kan bogen als de vischhandel die evenmin reden tot Juichen heeft maken een zeer moeilijken tyd door De aanvoeren Noordzee visch waren zóó gering dat van eenigen handel ln die soorten geen sprake was De versche haring- en bokklnghandel ondervond in het seizoen op de binnenlandsche markt veel con currentie van de aanvoeren uit Harlingen Per vracht auto langs den afsluitdijk worden alle markten voor zien dikwijls zelfs overvoerd en wordt door de feil® concurrentie tegen onmogelijke prijzen aan den winke lier en kleinhandelaar afgezet Hetzelfde kan gemeld worden van den paling- en bothandel. De gesslaagde proef met het verzenden van levende garnalen van Den Helder naar Amsterdam heeft dit Jaar in de herfstmaanden tot geregelde dagelyksche zendingen aanleiding gegeven; ook hier liet de concur rentie echter geen loonend bedrijf toe! De export wordt nog steeds méér bemoeilijkt en slechts bij lage prijzen ls er soms nog iets naar het buitenland te plaatsen. Garnalen worden daardoor ook zeer getroffen. De hooge invoerrechten en lage valuta in Engeland maken den export daarheen zoo goed als on mogelijk. Ansjovisprijzen zijn nog steeds in dalende richting, de vraag is gering en de voorraden zijn nog groot. Bij de ongunstige vooruitzichten is de hoop nog ge vestigd op de prijzenswaardige moeite, die de Kamer zich gegeven heeft voor het doen maken van propagan da voor meerder vischverbruik. Moge deze poging sla gen en tot eenige verbetering leiden! Middenstand. 1933 ls voor den middenstand in het algemeen niet goed geweest. Bij verreweg de meeste bedrijven liepen de omzetten nog steeds terug; slechts een enkeling wal in staat zijn omzetcijfer op peil te houden. Het is een algemeene klacht, dat de onkosten absoluut niet zijn te drukken; Integendeel loopen deze nog steeds op, het geen met het oog op de verminderde koopkracht funest is te noemen. Er heerscht ln het algemeen dan ook on tevredenheid onder de geheele middengroep, hetgeen in dien kring min of meer als een natuurlijke reactie wordt beschouwd op het volgens hun oordoel te geringe aan passingsvermogen van de overheidslichamen. Vele zaken, die speciaal op de voorziening der behoef ten van de arbeidersklasse zijn Ingesteld, zogen hun. omzetten zeer belangrijk dalen door dc nog steeds heer- schende werkloosheid; over de geheele linie wordt ge- kiaagd over slechte betaling. Al deze zeer ongunstige factoren hobben de draag kracht van den Middenstand belangrijk vermindeid, zoodat hier en daar bittere armoedo wordt geleden. Vooral een verruiming van winkelverkoop op Zon dag zou naar het bijna eenstemmig oordeel veel kun nen bijdragen tot verbetering van veler toestand. Met belangstelling ziet de middenstand uit naar de aangekondigde wettelijke regeling van het afbetalings- stclscl, van het vraagstuk der credlethulp, voor door de crisis getroffen middenstandsbedrijven cn van een snellere en eenvoudiger procedure voor het innen ^na kleine vorderingen. Of de verwachting van vele mid denstanders, dat ook de omzetbelasting hun bedrijven opnieuw zal drukken, juist is, zal de toekomst spoedig leeren. Tot voldoening stemt het, dat vele gemeentebesturen in het district der Kamer een gunstig besluit hebben willen nemen op het verzoek der Kamer om do wet op do Personeele Belasting voortaan ln dier voege op kof fiehuizen en restaurants te willen doen toepassen, dat voortaan het bedrijfsgedeelte slechts voor 1/3 deel zal worden belast en dat ook voor biljarts een verlaagd* aanslag zal worden toegepast Binnenscheepvaart. Ook dit jaar verkeerde de binnenscheepvaart in een benarde positie. De wet op de evenredige vrachtvérdeo- llng ln de binnenscheepvaart, die in den loop van net afgeloopen Jaar ln werking trad, schijnt de nood eenigs zins ta verzachten. Een woord van waardeering voor de wijze, waarop de commissie „U" haar taak heeft op gevat, ls -hier wel op zijn plaats. Werkzaamheden in den Wlerlngennoerpoldcr. Namen ln de drie voorafgaande Jaren de ontginnings werken de voornaamste plaats In, in' het afgeloopen jaar trad het eigenlijke landbouwwerk meer op den voorgrond. Van het circa 18000 h.a. beschikbaar zijnde cultuur land was op 31 December 1933 rond 9000 h.a. volledig ln cultuur gebracht Regelmatig waren ongeveer 800 arbeiders b'J de lar.d- bouwwerkzaamheden tewerkgesteld, terwijl ccn groot deel van het Jaar rond 1000 werkloozen uit den kop van Noordholland aan grondverbeterlngswerken en he- bossching werkzaam waren. Den afgeloopen zomer moesten circa 4500 h.a. akker bouwgewassen worden beoogst Dank zij den buitenge woon mooien zomer hadden de werkzaamheden een vlot verloop. De producten gaven een totaal opbrengst van bijna 10.000.000 kg. zaad en ruim 12.000.000 kg. stroo, terwijl een hooiopbrengst van ongeveer kg. werd verkregen. De groote oppervlakte en de korts pe riode, welke voor het oogsten beschikbaar waren, /'in oorzaak, dat uitsluitend machinale bewerking In a; n- merking kwam. Zooveel mogelijk werden de landbouw werktuigen van de Nederlandsche industrie betrokken, zoodat belangrijke orders aan de binnenlandsche in dustrie konden worden verstrekt. Kolonisatie en bebouwing. A. In de dorpen. Te Slootdorp waren op 31 December 1933 118 percec- len gereed of in aanbouw, waarvan 94 arbeiders- en 9 middenstandswoningen, terwijl er 15 particuliere pan den van ambachtslieden en neringdoenden verrezen. Bo vendien treft men er 3 kerken en 1 lagere school met gymnastlekgebouw aan. Te Middenmeer kwamen ln het afgeloopen Jaar 124 arbeiders- en 6 middenstandswoningen gereed, terwijl e*- 24 particuliere gebouwen van ambachtslieden en ne ringdoenden, etc. gereed of in aanbouw waren. Even eens zijn ter plaatse 3 kerken en 1 lagere school met gymnastiekgebouw verrezen. De arbeiderswoningen werden betrokken door de ar beidersgezinnen, die in meer bestendig dienstverband bij de landbouwwerkzaamheden in de Wieringermeer zijn betrokken en afkomstig zijn uit allo deelen van ons land. De beide dorpen zijn reeds in het verkeer met het oude land opgenomen door een autobusdienst van de "I.A.B.O. alhier, welke de autobuslijnen Schagen—Kol- homMiddenmeerSlootdorp en SchagenWierlnger-

Schager Courant | 1934 | | pagina 6