IEUWS PARTA Woensdag 3 Januari 1934. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9408 De Fransch—Duitsche verhouding. Met 3000 gulden er vandoor. Het lot der drie Bulgaren. Politieke botsing in Sofia. Groote vloot-manoeuvres in Japan. VAN CHAGEN. Sabotage bij de Belgische spoorwegen. Finsche invoer in Duitschland. „Het kernprobleem van het jaar 1931." Wol ff meldt, uit Berlijn: De Borl. Börsenztg. bevat een artikel van vire-kanselier von Papen onder den titel, „het kernprobleem van het jaar 1931." Als zoodanig beschouwt schrijver de FranschDuit- fohc verhouding. Wij wensrhen op het keerpunt van don nieuwen tijd den eeuwenouden strijd met Frankrijk te beëindigen, verklaart hij. Twijfel aan de oprechtheid en eerlijk heid van dezen door het geheele Duitsche volk ge- koesterden wensch kan eenvoudig niet worden geduld. Inzake de veiligheid zijn wij bereid alle gewenschte waarborgen te geven. Tusschen onze landen bevindt zich een breede gedemilitariseerde zóne en geen ves tingwerk van welken aard ook beveiligt de Duitsche westgrens of maakt een militaire operatie tegeu onzo westelijke buren mogelijk. Wij begrijpen het, dat Frankrijk een sterke bewa pening wenscht en we hebben er niets tegen, dat het deze sterke bewapening en zijn muur van fantastische grensvestingen behoudt. Het eenigc. wat wij eischen is, de geringe mate van betrekkelijke veiligheid, die wij zelf, evenals e'.Ke andere souvereine staat, noo-, dig hebben. Maar er is nog een punt te regelen, daar de Fransch- Duitschc vrede anders nimmer definitief en oprecht kan zijn, n.1. de Saar-quaestie. Het Saargebied is het overblijfsel van den geest der imperialistische poli tiek, waarmee de vredesverdragen van 1910 zijn door trokken. Aan deze politiek moet men definitief een eind maken, zoo men den vrede wil. Het zou kortzich tig zijn, de Fransch—Duitsche „vereffening" door een overeenkomst in de bewapeningsquaestie te willen be reiken, als men over een jaar een verbitterden stem busstrijd om het Saargebied wil aanbinden. Wij vreezen waarlijk niet voor den uitslag der stemming, maar waarom moet de bestaande toestand nog een jaar voortduren?. Wij zijn bereid, morgen een volksstemming te doen houden, als Frankrijk dit wenscht, maar er moet spoedig worden begonnen met de oplossing van het probleem op een wijze, die de belangen van beide landen dient. Dat is ware vredespolitiek. Gaat Dimitrof terug naar Bulgarije. De „Manchester Guardian" maakt melding van een telegram door Dimitroff gericht aan den Bulgaarsrhen premier, van den volgenden inhoud: „Daar ik het voornemen heb naar Bulgarije terug te koeren om daar te leven en er mijn politieke activi teit voort te zetten, wensch ik voor u dc verklaring te herhalen, die ik openlijk voor het Rijksgerechts- hof in Leipzig afgelegd heb, namelijk, dat ik zoodra het proces geëindigd zou zijn, naar Bulgarije zou te- rugkeeren om te werken voor do herroeping van het vonnis dat gedurende mijn afwezigheid tegen mij ge veld is in verband met den opstand van 1923. „Met dit doel verzoek ik om toelating in het land, een persoonlijke vrijgeleide en het recht op openbare behandeling van mijn zaak. Ik verwacht de beslis sing van uwe regeering." Naar de Berüjnsche corr. van de „Tel." nog ver neemt, zal a>. Woensdag of Donderdag een besluit worden genomen over het verdere lot der Bulgaarsche verdachten in het Rijksdagbrandproces, Dimitrof. Ta rief en Popof, die nog steeds in de gevangenis te Leip zig vertoeven. Hoe dit besluit zul uitvallen kan nog niet gezegd worden. Waarschijnlijk zullen de gevangenen in alle stilte over dc grens worden gezet, zoodat het defini tieve bericht daarover pas gepubliceerd zal worden, als zij Duitschland hebben verlaten. Naar welk land rij zullen worden uitgewezen, is nog niet bekend. Al gemeen neemt men aan. dat zij naar het Oosten, wel licht naar Rusland, zullen worden gebracht De gevangenen en hun familieleden zijn over hun toekomst echter niet zoo gerust. Dimitrof's moeder en zuster cn dc verloofde van Tanef, die gister weer verlof hadden gekregen de gevangenen te bezoeken, vreezen, dat van Duitsche zijde nieuwe argumenten tullen worden geopperd, om de invrijheidstelling dei- Bulgaren voorloopig nog te verhinderen. Dimitrof heeft aan de hoofdcommissaris van politie te Leipzig een brief geschreven, waarin hij nogmaals aandringt op antwoord op de vraag, waarom hij en zijn vrienden nog steeds gevangen worden gehouden. Naar wij vernemen zal aan alle onzekerheid nog in den loop van deze weck ©en einde komen. f Op een vergadering van banketbakkers bedienden. Een doode, eenigc gewon den. Reuter seint uit Sofia: De organisatie van ban- ketbakkersbediendc te Sofia had 'n Nieuwjaarsver gadering belegd, waar de spreker een tegen den staat gerichte rede. hield. De politie verbood de vergadering en eischte de ontruiming van de zaal binnen een kwartier. De vergadering, die volgens de officieele be richten een communistisch karakter droeg, antwoord de hierop met het doorsnijden van de telefoonverbin ding, opdat dc aanwezige politie-beambten geen as sistentie zouden kunen vragen. Dc politie maakte toen gebruik van haar wapens, terwijl dc vergadering met flesschen en stoelen tegen de. agenten optrad. Op straat zette het gevecht zich voort en pas na gerui- men tijd was de politie meester van den toestand. Eén communist was gedood, twee levensgevaarlijk gewond, terwijl verscheidene andere lichte verwondingen op hadden geloopen. Ook aan de zijde der politie waren verscheidene beambten gewond. HET WEER IN DECEMBER. De droogste maand. Het filiaal van het Kon. Ned. Met. Intituut te Am sterdam. deelt cmtrent het weer in December het vol gende mee: Sinds Augustus 1909 toen de waarnemingen zijn be gonnen, is December 1933 met 11 m.m. neerslag, de droogste maand geweest. Volgens de waarnemingen waren de droogste jaren. 1921, 1911. 1933 en 1929 met achtereenvolgens 514. 614 635 en 637 m.m. regen: de natste Jaren waren 1927, 1915, 1912 en 1930 met Q75, 959, 947 en 931 m.m. neerslag. Bankbediende te 's Hertogenbosch voort vluchtig. Een bediende van het bijkantoor der Nederland- sche Middenstandsbank (directeur de heer Mertens), is een dezer dagen verdwenen met medeneming van bijna drie duizend gulden aan Nederlandsch en vreemd geld. Vermoed wordt, dat de voortvluchtige, de 23-jarige G. v. d. P. uit 's Hertogenbosch, de wijk naar het buitenland heeft genomen. De politie heeft per radiobericht opsporing van den jongen man ver zocht. De Bossche recherche heeft dc beide laatste dagen een onderzoek ingesteld in Duitschland en België. De schade wordt door verzekering gedekt. Do jonge man genoot het volste vertrouwen van da directie. Nadere bijzonderheden meldén, dat Vrijdagmiddag genoemde bediende kans had gezien door het for- ceeren van een lade op het kantoor een bedrag van f2900 aan Nederlandsch bankpapier en duizend Bel giscbe francs te ontvreemden. Deze diefstal geschiedde gedurende den lunchtijd; het personeel was afwezig en het gebouw gesiotcn. Do jongeman had zich even na het sluitingsuur aan de woning van den directeur vervoegd met de mede deeling. dat hij iets vergeten had. Zoo werd hem door het woonhuis toegang tot het kantoor verschaft Van die gelegenheid heeft hij gebruik gemaakt om een trommel en een geldlade te forceeren. waaruit hij bovengenoemd bedrag nam. De diefstal werd om twee uur. toen het personeel terugkeerde, ontdekt De Bossche recherche heeft zich in verband met het onderzoek naar Kleef begeven. Daar bevond zich een meisje, dat als dienstbode te Vught in betrekking is en te Kleef met vacant ie was. De jongeman werd er niet aangetroffen. Wel had hij gezegd, dat hij op Nieuwjaarsdag zou komen. In Den Bosch terugge keerd, ontdekten de rechercheurs een nieuw spoor dat naar Tilburg leidde. Er zou nl. gebleken zijn, dat de bankbediende Vrijdag voor zijn verdwijning was opgebeld door een Tilburgsche vrouwelijke kantoor bediende. Van de moeder vernam do recherche, dat een jongeman, wiens beschrijving klopt met die van den verdwenene, met haar dochter naar Brussel was vertrokken. De politie bcgal zich derwaarts, doch met de groote drukte der Sylvesterviering viel er weinig te bereiken. De Brusselsche recherche houdt een oog in het zeil. Eens In de drie jaar. Reuter seint uit Tokio: In Augustus of September zuilen door de geheele Japansche vloot, welke meer dan 200 eenheden telt, manoeuvres worden gehouden in den Stillen Oceaan. Vroeger werden dergelijke groote manoeuvres eens in de vier jaar gehouden, doch wegens de practische voordeden zullen ze thans eens in de drie jaar wor den gehouden. De manoeuvres zulleD elke fase van zeegevecht cn landingen omvatten, terwijl ook de marine-lucht macht zal medewerken. De vloot zal in drie doelen worden gesplitst, waarover de vice-admiraals Soetsoe- goe en Takabasji en de commandanten van de vloot- bases Yokosoeka, Koere en Sasebo het commando zullen hebben. JACOB WASSERMAN, t Vaz Diaa meldt, dat eergisteren, Nieuwjaarsdag de be roemde Oostenrijksche romanschrijver Jakob Wasser man des morgens plotseling op zijn bezitting te Altaus- see in Stiermarken aan hartverlamming is overleden. OPGER. 7 MEI 1911. s PROGRAMMA VOOR ZONDAG 7 JANUARI. AlkmaarSchagen. Schagen 2Held. Boys, C. M. Kolder. Helder 5—Schagen 3, terrein A, 10 uur, A. Gouda, Vertrek 9 uur. Helder aSchagen a, 12 uur. Vertrek per bus 8 uur. Schagen b—Helder e, 10.30, C. M. Kelder. Schagen I: C. Prins V. Vlottea P. Boon A. Plakman R. Rus J. Watertor W. Rus P. de Vries G. Boontjes J. Dekker J. Lutjeharms Reserve K. S. Leguit. Schagen II: D. Arnoldus Slikker R. Rempt P. Blaaubocr S. B ree baart K. Rempt S. Paulusma C. de Moor G. Paulusma J. Molenaar Reserve W. v. Geelen. J. Kossen. Schagen UI: A. Bijlsma Slikker J. Broer P. Boontjes G. Lem J. Weeland H. Veenstra Faber C. Beers D. Ruig P. Ruig Reserves: Neefkes, C. Tump, Doorn, Franzen. Schagen A: T. Bijpost S. Groote® J. Peetoom T. Moransart W. Moransart A. de Wit A. Veenstra J. Xaber C. v. Haren R. v. Haren G. Rempt Res. J. Gelder. Schagen B: Jb. Schram W. Quax N. Blaauboer J. v. Eeten H. Lem A. Molenaar S. Visser W. Gorter J. Boontjes J. Klant J. P. Wit Reserve; Roggeveen. SPOEDEISCHENDE VERGADERING. De voetbalvereeniglng Schagen kwam op Dinsdag 2 Januari 1934 In spoedeischende vergadering bijeen ten huize van den heer H. Raven. De opkomst der leden en donateurs was bevredigend, terwijl eenlge adsplranten van hun belangstelling blijk gaven. Om ruim half negen opent de voorzitter, de heer K. S. Leguit de vergadering met de beste wenschen voor 't Juist ingetreden jaar en hoopt dat de vereeniging in het jaar 1934 zal mogen bloeien en groeien. De notulen van de vergadering van 14 September wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. Mededeelingen. Medegedeeld wordt, dat het door den heer K. Rempt gedaan verzoek om in de rusten gratis thee te schen ken aan de spelers, in overweging wordt genomen. Een en ander zal afhangen van de finahcieele omstandighe den, waarin dc voetbalver, verkeert. Medegedeeld wordt voorts, dat door het bestuur der v.v. Schagen als candidaat voor 't hoofdbestuur van den N.H.V.B. is voorgedragen de heer J. E. L. van Ketel, die bij eerste stemming haast de meerderheid verkreeg. Herstemming zal plaats vinden op 6 Januari en v/el tusschen de heeren A. Teer uit Twisk en J. E. L. van Ketel uit Schagen. Ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van het lid der vertera- nenafdeeling, den heer J. Speur, die verzoekt een ver laging der contributie van deze leden te overwegen. Het bestuur zal een en ander nader overwegen. Een dankbetuiging kwam in van de directie van do H.A.B.O. voor de haar opgedragen taak (vervoer der spelers) en houdt zich ook voor den komenden tijd aan bevolen. Van het bondsbestuur kwam een schrijven in. waarin werd verzocht om een conferentie, betrekking hebbende op 't Schager Bekertournooi. Deze conferentie heeft plaats gehad maar tot een resultaat kwam men niet Het Bestuur van den K.N.V.B. verzocht Inlichtingen betreffende 't bestaande ongevallenfonds. Hierop werl uitvoerig geantwoord. Op een gedane vraag van bet Schager bestuur ant- woordde het bestuur van den K.N.V.B. dat de Arbeiders- Sportbond door dit lichaam niet wordt beschouwd a'«s een erkende bond en wordt in dit verband alle connectie ontraden. Nadat de penningmeester, de heer W. v. Geelen heeft medegedeeld, dat de flnancleele toestand der veren! ging niet verontrustend is, en slechts een klein nadeelig saldo te boek staat, wordt overgegaan tot 't verkiezen van een Lid der E. C. Den heer A. Vader, die tijdelijk de functie van E.-C.- lid vervulde (vacature Lutjeharms) wordt dank ge bracht voor wat hij deed in 't belang der vereeniging. De heer Niestadt stelt voor den heer Vader bij accla matie te benoemen, doch genoemde heer wenscht z'n besluit aan te houden totdat do volgende besprekingen zijn geëindigd. De candidatuur X.H.V.B. Voorzitter wil, alvorens over te gaan tot het houden van de rondvraag, over de candldaatstelling van den heer J. E. L. van Ketel voor bestuurslid van den N.H.- V.B. een en ander zeggen. Door het bestuur der v.v. Schagen is de heer Van Ketel candidaat gesteld en misschien heeft wel 't be stuur gefraudeerd, door niet de meening te vragen van de ledenvergadering. De candldaatstelling geschiedde, maar al ras bleek, dat een lid met deze handelwijze niet content ging. De Schager Caurant werd gebruikt als middel om door een ingezonden stuk daartegen ta ngeeren. Spr. noemt dat niet de juiste manier. Beter ware het geweest als 't betrokken lid zich tot het be stuur had gewend en een ledenvergadering had ver zocht Daar bleef 't niet bij. Het lid E. Bulskool plaatste een ingezonden stuk in de West-Friesche Courant dat t o, van het bestuur en zijn handelwijze minder vriende lijk was gesteld Vervolgens worden dan de stukken uit de Schager Courant en uit de Westfriesch Courant voorgelezen De heer Vader kan niet gelooven dat het ingezonden stuk in de S. C. door een lid is geplaatst en meent dat een lid met zoo gegronde herwaren zich tot het bestuur had moeten wenden In een en ander ziet de heer Va der aanleiding om geen zitting te nemen in de elftal- oommmisie De heer S Breebaart zegt zich te hebben gesohaaand over het ingezonden stuk en verklaart namens het be stuur alle vertrouwen te hebben in den heer Van Ke tel Spreker dankt he<m namens het bestuur voor al wat de heer Van Ketel deed voor Sparta De heer W D Nlesteadt keurt de handelwijze van bedoeld lid ook niet goed Beter achtte spreker het als het Schagen-Bestuur aan de oppositie in de courant geen aanstoot genomen had Soreker is van meening. dat het bestuur géén onwettige daad verrichtte en meent dat dit van alle blaam dient te worden gezuiverd De heer Van Ketel is nu eenmaal candidaat gesteld en het lijkt spreker niet gewenscht om. wat ter goe der trouw geschiedde, zoo af te breken Spreker stelt een motie van vertrouwen in het bestuur en al haar handelingen De heer Breebaart wil namen noemen, maar gaat tenslotte met de meening van de vergadering accoord, dat personen en zaken dienen te worden gescheiden De heer E Buiskool, het woord verkrijgend, zegt voorbereid te zijn geweest op dezen aanval Voor wat betreft ingezonden stukken in de Schager Courant wil spreker niet verantwoordelijk worden gesteld en daarover kan hij ook natuurlijk geen mededeelingen doen en kan men zich tot de verantwoordelijke redactie wenden Voor wat betreft de kwestie zelve- spreker blijft bij gegeven meening, dat het Sparta^bestuur niet goed handelde De leden hadden hier te beslissen en niet al leen het bestuur Het reglement der vereeniging geeft een en ander in de art 4b en 4, als ook in de art 13a en b duidelijk aan personen en zaken dienen geschei den te blijven Het gaat hier niet ln de le plaats om den candidaat maar om de handelwijze van het be stuur De voorzitter zegt dan nogmaals dat misschien het bestuur zal hebben gefraudeerd, maar om naar buiten uit dit zoo kenbaar te maken acht spreker niet den Juisten weg De heer Leguit stelt dan voor om deze onaangename kwestie te laten rusten Aangenomen wordt do motie van den heer Niestadt aangevuld met die van den heer Breebaart voor zoover het betreft het schrijven van ingezonden stukken tegen het beleid van het bestuur. De rondvraag. De heer V. Vlottes wil gaarne een feestavond geor ganiseerd zien. De heer W. Watertor verklaart zich bereid deze te organiseeren en roept aller medewerking in. De heer J. Broer wil strengere maatregelen genomen zien tegen spelers, die zonder geldige reden wegblijven. De E.C. krijgt 't recht streng op te treden. De heer A. Vader spreekt den wensch uit, dat er 't volgend jaar een juniorenelftal kan worden gevormd, waarop de voorzitter antwoordt, dat een en ander ernstig zal worden overwogen. Dan neemt de heer Vader onder applaus der verga dering zitting ln de elftalcommissie. Niels meer aan de orde zijnde volgt sluiting. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 7C8 m.M. Vooruitzichten: onzeker. Temperatuur: 0 gr. C. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzljde E 103, Schagen. GedipL Opticien. Refractlooist. Het oogonderzoek doen wij gratis. POGING TOT BRANDSTICHTING. In de arbeidsbeurs te Haarlem. Toen gistermorgen om negen uur de ambteneren de Arbeidsbeurs en steunverleening tc Haarlem hun kan toor, een in 1933 nieuw gebouwd houten noodgebouw te genover het raadhuis binnentraden, ontdekten zij. dat in dien afgeloopen nacht een poging was gedaan ge noemd gebouw in brand tc steken. De brievenbus was volgepropt met courantenpapier en geheel doordrenkt met petroleum, terwij! de inhoud van een lucifersdoos je erdoor heen was gemengd Hoewel de bus, die ook gevuld was met dienst poststukken, gedeeltelijk was uit gebrand. heeft het vuur in deze gesloten ruimte bij ge brek aan zuurstof geen omvang kunnen aannemen. Het kantoor stond dientengevolge vol rook en de vloer was doordrenkt met petroleum. De politie is den vermoede- lijken dader op het spoor. VERDUISTE RINGGEV AL TE HEERLEN Directeur van incasso-bureau ln arrest go- steld. De rechterche te Heerlen heeft Zaterdagavond, aldus het Alg Hdbl gearresteerd den directeur van het in cassobureau Limburgia Deze maakte er zijn beroep van wissels te innen, terwijl het grootste gedeelte niet werd verantwoord Indien men aan dit bureau een wissel ter inning aanbood, moest men eerst abonné worden, hetgeen per jaar f 25 kostte Bovendien werd van het geïnde bedrag nog 12 pet. gevorderd voor do kosten, benevens eenige noodzakelijke onkosten Niet alleen de crediteur, maar ook de debiteur moest inningskos- ten betalen Verder kwam bij het onderzoek uit dat de directeur aan zyn cliëtelc minder verantwoordde dan" voor het bureau was geoogst, terwijl andere klanten de^ ervaring opdeden dat waneer voor hen geld was geïnd, zij met een pastchèquc werden afgescheept Wissel onbruikbaar gemaakt Uit Brussel wordt aan het Hdbld. gemeld: Tot dusver onbekend gebleven daders hebben in den afgeloopen nacht geprobeerd bij het station Schaer- beek op het zeer drukke traject Brussel—Antwerpen niet behulp van een groot stuk hout van een dwars ligger, alsmede van ijzeren platen, kruispuntstukken en groote schroefbouten, een der wissels onbruikbaar te maken, klaarblijkelijk met de bedoeling een spoor wegongeluk te veroorzaken. Het mag een wonder hccten, dat er bij dezen wissel geen enkele trein is gederailleerd. De politie stelt een uitgebreid onderzoek naar de daders in. BENZINEPRIJS VERHOOGD. Naar gemeld wordt hebben eenige groote petroleum- maatschappijen den officieelen verkoopprijs voor ben zine voor particulieren bepaald op f 1.45 per 10 Liter by afname in bussen en f 1.35 per 10 Liter ex pomp. GOUDSCHAT VAN DE EGYFT Reuter seint uit Via Reggio: Tengevolge van een geschil tusschen de maatschap pij en de bemanning van de Artiglio, die vóór Brest de goudschat van dc Egypt bezig is te lichten, zal de Artiglio inplaats van den arbeid in het a.s voorjaar te hei-vatten, worden onttakeld OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteravond ongeveer kwart voor tien is nabij de Aschbrug te 't Meer bij Heerenveen den ongeveer 50- jarige zwerver door de tram, komende uit de richting Gorredijk overreden en gedood. Het Hjk is naar het ziekenhuis te Heerenveen overge bracht De machinist van de tram had voldoende sig nalen gegeven. Vermoedelijk heeft het slachtoffer, dat waarschijnlijk te Hattem woonachtig is, door den mist de tram niet opgemerkt. B O E R D E R I.ï„ Van boter, kaas en eieren. Overeenkomst tusschen dc beide landen zal dit jaar ophou den te bestaan. Nadat Duitschland het handelsverdrag met Finland van 1926 en de daarbij behoorendc latere overeenkoms- sten had opgezegd, zijn er te Berlijn onderhandelingen gevoerd over een nieuwe overeenkomst Deze hebben volgens een bericht uit Helsingfors tot geen resultaat geleid, zoodat de bestaande overeenkomsten met het nieuwe jaar zullen ophouden te gelden. Het afbreken der onderhandelingen is hieraan te wij ten dat Duitschland zijn invoer uit Finland van boter, kaas en eieren met ongeveer een derde wenschte te ver minderen zonder dat het zijnerzijds mee wilde gaan mot een overeenkomstige beperking van zijn uitvoer naar Finland.

Schager Courant | 1934 | | pagina 9