fioiGvelt's boodschap ,an het Congres. Mijniamp in Bohemen. Kijken is Koopen bij CLOECK Postreking No. 230 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. „Amerika's fmancieele toestand gezond." Waarschijnlijk 100 dooden in Californië. Koningin en Prinses naar Zwitserland. „EEN BEDENKELIJKE ZAAK". Vermoedelijk aan 116 menschen het leven gekost Geen hoop meer. De aankomst van de Pelikaan. Inktvisch van 7 M. gevangen. Donderd 4 Januari 1934. SCHAGEH 77ste Jaargang. No. 9409 COURANT. Dit blad *ch,int viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en 7da^- inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién rfooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. pep op medewerking van het Hnis in Algevaardigden en Senaat tot herstel der Nationale Welvaart. ;W-YORK. Gistermiddag heeft pres'dent Rco- jit het 739te Bondscongres met zijn jaarlijksche [schap geopend. zijn eerste rede tot het Congres sprak Roose- aldus Reuter niet over d9 speciale wetge- Hij behandelde in het algemeen de vraagstuk- van het herstel-programma en den vooruitgang, ke op dit terrein in het afgeloopen jaar is te be uren. Roosevelt vroeg de samenwerking van Huis van Afgevaardigden en Senaat tot herstel van de Nationale Welvaart en het opbouwen, op de puinhoopen van het verleden van een nieuw gebouw, dat meer geschikt is het hoofd te bieden aan de problemen van de moderne beschaving. Roosevelt verklaarde verder, dat hij voor nemens is later het Congres te spreken over de schulden welke andere mogendheden bij de Amerikaansche regeering en het Ameri- kaansche volk hebben. De Vereenigde Staten kunnen zich niet mengen in de politieke kwesties van Euro pa. maar de Amerikaansche regeering is te allen tijde ten volle bereid haar medewerking «e verleenen aan praktische maatregelen ter verkrijging van ontwapening en voor het slechten van de handelsbarrières. Sprekend over zijn goud-programma ver klaarde Roosevelt, dat zijn tweeledig doel is de algemeen financieele structuur te ver sterken en eventueel te komen tot een ruil middel, dat minder varieerend is. Zorgvuldig onderzoek en constante studie hebben doen zien. dat in de kwes- tie der buitenlandsche wis- PRES. ROOSEVELT. selkoersen sommige onzer Jol zusternalies zich zoo ge- §ff!I hand'capt achten door in- terne en andere omstan- - «UB dieheden, dat zij op het oogenblik niet in staat zijn stabilisatie-discussies te voeren op permanente, voorde geheele wereld ge! dende grondslagen lk blijf bij mijn overtuiging, zoo vervolgde hij. dat in- dustrieele vooruitgang en welvaart alleen kunnen worden verkregen door de koopkracht van dat deel onzer bevolking, dat in den een of anderen vorm af hankelijk is van den land bouw, op een zoodanig peil te brengen, dat het juiste evenwicht tusschen alle deelen van het land en ei ken vorm van arbeid wordt hersteld. De president kwam vervolgens weer terug op Ame rika's binnenlandsche kwesties en met name het her stel. Wij hebben tal van nieuwe methodes gepro beerd. zooals onze plicht was. zeide hij Zoo noodlfi j-n wij niet aarzelen onze methodes te wijzigen, in elk geval moeten wij vooruit. De resultaten deze nieuwe methodes zijn de tewerkstelling millioenen werkloozen, de organisatie der indu- en, behoorlijke winsten voor de bedrijven en be riijke loonen en arbeidsvoorwaarden voor de klieden. iet crediet der regeering is versterkt door een bote vermindering van de uitgaven. De meeste anken, die in het voorjaar weer geopend werden, .rijn gezond en de banken die geen toestemming heb ben gekregen om weer te openen, hebben bijna 600 millioen dollar van de bevroren deposito's terugbe taald. dank zij de hulp der regeering. „Wij hebben de voren gelrokken en goed zaad uit gestrooid. Het moeilijke begin is nu achter den rug. Reeds li slachtoffers geborgen. Reuter seint uit Los Angeles: Er zijn thans 44 lij ken te voorschijn gebracht, 58 personen worden nog vermist, zoodat het aantal dooden tengevolge van de overstroomingen in de omgeving ten minste honderd zal bedragen. Te Los Angeles zelf stroomde de regen vier en twin tig uur lang neêr als een ondoorzichtig gordijn. In een ommezien zwollen do rivieren aan tot bruisende wer- velstroomen, terwijl een aantal der voornaamste stra ten in kanalen werd herschapen. De kolonie van film sterren is door den stortvloed zwaar geteisterd. Het aantal gewonden bedraagt meer dan 100. Do lichtvoor- ziening werd verbroken en talrijke gezinnen zijn dak- 1 loos geworden. Honderden menschen moesten met I een bootje uit hun woning worden bevrijd. In Mon trosse, dat door een hooge vloedgolf is getroffen, zijn twee ziekenverpleegsters omgekomen. Wij zullen voortgaan met verruiming der werkgele genheid door directen steun en door openbare wer ken. In de laatste maanden hebben vele burgers het privilege moeten prijsgeven om in hun commercieele betrekkingen te handelen, zooals het hun goed dacht. Daarom is het aldus de president, te meer laak baar. dat er individuen zijn. die de belasting ontdui ken, die rijk worden ten koste van de aandeelhouders en het publiek, die speculeercn met eigen en ander mans geld. wier transactiés de waarde van den oogst der boeren en de spaarpenningen der arbeiders ver minderen. Tegen dergelijke handeling°n zal de re geering zich energiek blijven weren. Het lynchen van bandieten en de bestrijding der misdadigheid eischt onmiddellijk optreden. Roosevelt besloot zijn rede met hulde te brengen aan de medewerking van het Congres „Tot heil aan het Amerikaansche volk". De indruk van Roosevelt's boodschap. De bladen zien het als een groot verschil met de redevoeringen der vroegere presidenten, dat in de rede van Roosevelt geen enkel concreet wetsontwerp wordt aangekondigd, maar Roosvelt zich beperkt tot het in groote lijnen aangeven van het groote sociale programma, waarbij hij zeer positieve verklaringen heeft afgelegd en met nadruk heeft gewezen op de noodzakelijkheid van het voortzetten zijner maatrege- De bladen onderstrecpen verder, dat het bijna ge heel op den achtergrond blijven van de buitenland sche poltiiek in de rede. de toestemming van het Con gres zal verwerven, daar ieder voelt, dat het herstel van het Amerikaansche economische leven het ge bod van het oogenblik is. De meeniging van het Con gres inzake de buitenlandsche schulden bleek duide lijk uit het krachtige applaus, toen Roosevelt Finland den eenigen trouwen betaler noemde. Het parlempnt is nog altijd niet van plan, de oorlogsschulden zonder tegenprestatie kwijt te schelden. V.D. verniet uit Duesseldof: HM. Koningin Wilhelmino en H.K.H. Prinses Juliana zijn op de reis naar Zwitserland Woensdagavond op hot station te Emmerik begroet door den regeeringspresi- dent van Duesseldorf Schmid en Remy. president van de Reichsbabn te Keulen, namens den Rijkspresident en den ministerpresident van Pruisen. HM. de Koningin betuigde haar dank voor de ontvangst en verzocht den heeren, Haar bUzonderen dank over te brengen aan den Rijkspresident en den ministerpresident van Pruisen. Burgemeester De Vlngt van Amsterdam geeft geen gehoor aan herhaalden oproep om voor den kanton rechter te verschijnen. Enkele jaren geleden reed in den Decembermorgen een zekere V, met zijn auto op den Hoofdweg te Am sterdam Het was nog donker, daardoor merkte de be stuurder niet, dat in den Hoofdweg een diepe kuil was. ontstaan door herstelllngswerkzaamheden Deze kuil, met de steenen die er bij lagen, was niet voorzien van waarschuwingsbord of lampen De heer V, reed er in, met het gevolg dat de auto een schade van f 51 opliep Dit ongeluk had een strafprocedure tegen een inge nieur van publieke werken ten gevolge Hem werd ten laste gelegd voor onvoldoende aanduiding van de ge vaarlijke plaats in den Hoofdweg zorg te hebben ge dragen Zoowel door Kantonrechter als rechtbank werd de ingenieur veroordeeld. Aangenomen werd dat in derdaad roekeloos was, den kuil niet te verlichten De Ingenieur ging in cassatie De Hooge Raad ont sloeg den ingenieur .op formeele gronden van rechts vervolging, omdat een andere ingenieur had moeten worden gedagvaard De heer V. heeft daarop een civiele procedure tegen de gemeente Amsterdam over de schade aanhangig gemaakt, omdat de gemeente een schikking weigerde De zaak diende voor den kantonrechter mr Hartz- feld en bij die behandeling Is de ohef der afdeeling Be strating, lr, Clerx gekomen tot het geven van inlichtin gen, De kantonrechter gelastte persoonlijke verschij ning van partijen, ook van den burgmeester persoon lijk, in een interlocutoir vonnis gaf hij degen wensch te kennen, zulks opdat dit zou lelden tot een schik king tusschen partijen Op den bepaalden dag was Dr. W, de Vlugt niet verschenen omdat naar hij had doen mededeelen een persoonlijke comparitie reeds had plaats gehad en de gemeente niet bereid was daartoe nu te verschijnen Op grond van art. 19a van het Wetb. van Burgerl. Rechtsvordering werd de burgemeester opnieuw tot persoonlijke verschijning opgeroepen togen gistermor gen. tot het verstrekken van inlichtingen. De burgemeester bleek echter opnieuw niet te zijn verschenen, omdat hij persoonlijk van deze zaak niet op de hoogte was. Als gemachtigde had hij ir. Clerx gestuurd tot het geven van inlichtingen, Middagploeg door ontploffing van mijn- gasen van de buitenwereld af gesloten. Praag. Op do mijn „Nelson III", gelo gen in 't kolengebied van Bruex, in Tsjecho- Slowakije, in hot noordelijk deel van Bohe men heeft gistermiddag een zeer ernstige ontploffing plaats gehad. Het was omstreeks 17 uur, dat men tot ver in den omtrek een hevige explosie hoorde, terwijl een reusach tige steekvlam als een zuil boven de schacht uitkwam. De explosie was zoo hevig, dat alle ruiten in de omgeving, tot op 3 K.M. afstand, zijn gesprongen. Behalve de schacht zijn ook het directiegebouw, alsmede de sorteerin- richtingen totaal vernield. Op het moment van de ontploffing bevond zich de middag- plpeg. bestaande uit 120 tot 150 arbeiders, in de mijn. Allen zijn van de buitenwereld af gesloten. De reddingswerkzaamheden zijn onmid dellijk aangevangen en militairen, gendar merie en brandweerlieden waren direct ter plaatse om hulp te bieden. Er zal een hulp schacht moeten worden gemaakt om bij de ingesloten mijnwerkers te komen. Tot nu toe zijn drie dooden geborgen. De oorzaak van de ontploffing moet ge weten worden aan miingas, dat zich ter plaatse verzameld had. Nog 160 mijnwerkers ingesloten. Nader uit Bruex: De ontploffingen in de bran dende mijn Nelson III hebben zich voortgeplant over alle drie do afdeelingen der mijn, die onder den grond met elkaar verbonden zijn. Alle afdeelingen hebben slechts twee uitgangen, die door de laatste explosies bijna geheel versperd zijn. Het reddingswerk wordt bovendien bemoeilijkt door het voortdurend ontwij ken van brandende en vergiftige gassen. Daardoor heeft men na de eerste drie ook geen andere lijken meer kunnen bergen. Volgens de berichten zijn in het geheel 160 mijn werkers ingesloten. Het lot der ingeslotenen nog onzeker. Door de mijnexplosie werd het stadje Ossepg als door een aardbeving geschokt. Een geweldige steek vlam schoot uit de mijnschacht omhoog mei het ge volg, dat in een oogwenk Alle omringende gebouwen in dichte rookwolken gehuld waren. I)e lift werd door de kracht der ontploffing omhooggeslingerd en bleef boven hangen. Uit de puinen van het liftgebouw wer den een dondo en een gewonde geborgen. De ingeslotenen bevinden zich op een diepte van ruim .100 M. Nog steeds is niets hekend over hun lot. De telefoonverbindingen van de mijn zijn vernield. Het is vier mijnwerkers gelukt ie vluchten naar een naburig mijncomplex, vanwaar zij langs ladders naar buiten konden komen. Zij waren door het inademen van mijngas hevig ongesteld en dermate uitgeput, dat zij geen mededeelingen kontien verstrekken. Langs denzelfden weg. waarlangs deze vier mannen gered zijn. is een reddingsafdreling de mijn ingegaan. Men weet nog niets omtrent hetgeen zij hebben kunnen doen. Rondom de mijn staan de familieleden der ingeslo ten mijnwerkers opeengepakt. Uit geheel N'.-W. Bo hemen zijn reddingswagens en hrandweerafdeelingen gealarmeerd. Omtrent de oorzaak van het gebeurde tast men voorloopig nog in het duister. V.D. verneemt uit Bruex, 3 Jan.: Naar thans definitief vaststaat, bevonden zich op het moment van den ramp 140 man personeel, waaronder 9 opzichters onder den grond. Gelijk reeds gemeld zijn vier mijn werkers, naar hekend is geworden, gedood, twee arbei ders werden in het liftgebouw gedood en konden he denavond om 8 uur worden geborgen, vier mijnwer kers wisten zichzelf in veiligheid te brengen. Verder is nog een doode geborgen, die onder de puinen van de liftschacht lag. Er zijn dus nog steeds 132 man in gesloten, omtrent wier lot men in groote ongerustheid verkeert Wat de oorzaak van de catastrophe betreft, daar over bestaan nog slechts vermoedens. Het is mogelijk, dat het dynamietdepot ontploft is, dat ondergebracht is aan den anderen kant van de mijn van de lift schacht. Daar de geheele mijn na de explosie met zware rookwolken gevuld was, zijn de deskundigen zeer pessimistisch gestemd ten opzichte van het re sultaat van het reddingswerk. Omstreeks negen uur gisteravond is men er in geslaagd, versche lucht in de mijn te drijven, daar de rook en dampontwikkeling omstreeks dien tijd is de eerste reddingscolonne de mijn binnengegaan. Het reddingswerk zelve zal waarschijnlijk slechts langzaam van stapel loopen, aangezien men de mijn op ladders moet binnenklimmen en rekening moet houden met instortingen ed. onder den grond. Men verwacht spoedig het eerste bericht over het lot van de ingeslotenen, van wie men veronderstelt, dat er weinig hoop meer bestaat. De vier geredden vertellen in korte afgebroken zin nen aan do journalisten hun ervaringen. Ver van de andere arbeiders, in een afgelegen hoek van de mijn hadden zij gewerkt toen de ontploffing zich voor deed Zij werden plotseling door een geweldigen slag ter aarde geworpen, bemerkten do aanwezigheid van mijngas en doofden hun lampen. Toen strompel den zij door de donkere mijngangen, waar de atmos feer tot stikkens toe met mijngas was bezwangerd, voort naar den ventilator, hun laatste kans op leven! Herhaaldelijk struikelden zij over de lichamen van dooden, een keer vonden zij een geheele groep dooden bijeen. Ook ontdekten zij een man, die nog teekenen van leven gaf. Zij sleepten hem mee, maar hij bezweek in hun handen, en zij waren reeds zoo door het verstikkende ga* bevangen, dat zij den doo de niet verder mee konden nemen Schagen. De omzetbelasting is eigenlijk de schrik voor eiken winkelier en zakenman. Wij weten er allemaal veel te kort van en hebben er eiken dag mee noodig. Goe de voorlichting is voor ons allen zeer gewenscht en niet zoo heel gemakkelijk te krijgen. Toch is het aan het ijverig bestuur onzer Midden- standsvereeniging gelukt om een avond te organisee- ren die in dit opzicht groot nut zal kunnen afwerpen en den winkelier wat stevigheid kan geven ten op zichte van wat hij met het oog op de omzetbelasting heeft te doen en te weten. Dinsdag 9 Januari a.s. zal nl. de heer H. de Raat, de voorzitter van de Middenstandsvereeniging te Alkmaar cn lid van de Kamer van Koophandel een rede houden in het lokaal van den heer C. Boontjes en daar de omzetbelasting en haar werking bespre ken. Wij twijfelen er geen oogenblik aan of Schagen's Middenstand en ook uit onze omgeving zal nu eens door een druk bezoek toonen haar eigen belang te be grijpen. Denk er om als gij u niet om de omzetbelas ting bekommerd, deze wet zich wel zal bekommeren om u. Toont u dus paraat en komt allen! De kantonrechter mr, Hartzfeld wen ach te in verband daarmee een voorbehoud te maken, dat hij in zijn uit te spreken vonnis uit het niet verschijnen van den bur gemeester vermoedens zal kunnen putten ten nadeele van de gemeente De kantonrechter aldus mr, Hartzfeld heeft tweemaal den wensch te kennen gegeven, dat de bur gemeester zelf de Inlichtingen zal geven Hij had dit maal verwacht dat de burgemeester zou verschijnen Spr. had niet verwacht, dat weer zou worden aange voerd. dat de burgemeester niet van de zaak op de hoogte was. Hij was volkomen in de gelegenheid zich van de zaak op de hoogte te stellen. Tweeërlei ver moeden kan worden uitgesproken, n.1. dat de burge meester uit hoofde van zijn ambt of uit andere motie- v ven niet voor den kantonrechter wil verschijnen. Dit wil spr. niet aannemen; ten tweede is het mogelijk, dat de burgemeester de zaak onderzocht heeft en haar zoo be denkelijk acht, dat hij geen lust heeft om ln deze zaok op te komen. Spr. zou zich dat kunnen begrijpen, daar ook hij de zaak bedenkelijk vindt. De gemeente zelf heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat schade moet worden vergoed, herhaaldelijk komt zij voor den kantonrechter met kleine vorderingen. Nu treft het spr. onaangenaam, dat nu de gemeente zelf schade moet vergoeden „niet thuis" geeft. Mr. Kappeyne v. d. Coppello, optredende voor de ge meente, zeide dat achter het niet verschijnen van den burgemeester niet zooveel moet worden gezocht. Het is voor den burgemeester niet doenlijk zich met alle nro- cedures van de gemeente te bemoeien. Niet omdat hij de zaak zwak vindt, maar omdat hij het practischer vindt een zaakkundige te sturen, is hij niet verschenen. Het betreft hier een principieele zaak. als men maar direct begint alle kleine vorderingen wegens schade te voldoen, komt er geen einde aan. Nu de gemeente even haar tanden laat zien, bespaart haar dit een legio aan tal procedures. PI. besprak hierop de situatie van den weg tijdens het ongeluk. De heer J. Verhoeff, optredende voor den heer V, betoogde, dat hier slechts sprake was van de vraag: schadeplichtig of niet schadeplichtlg. De plaats was niet behoorlijk verlicht of van. andere kenteekenen voorzien. Wanneer de gemeente niet schadeplichtlg was al dus spr., waarom nam zij dan n a het ongeluk allerlei maatregelen om den kuil beter te verlichten? Mr. Kappeyne ontkende dit laatste argument De heer Verhoeff: Dit bewijs is makkelijk genoeg te leveren. De kantonrechter, mr. Hartzfeld zeide hierop nog, dat het geen gewoonte is het hoofd der gemeente t» dagvaarden om in j>ersoon te verschijnen. Bij de hooge uitzondering, waarbij dat thans gebeurde, zou het in persoon versohijnen dus wel mogelijk zijn geweest De heer Clerx beschikt niet over de noodige onbevangen heid, door zijn positie is hij bevooroordeeld, dit bemerk te ik aldus spr., reeds bij zijn eerste verhoor, daar om dagvaardde lk den burgemeester in persoon, waartoe de wet mij het recht geeft Daar er appèl is ingesteld bij de rechtbank over de ontvankelijkheid van de vordering worde de beslissing in afwachting van dit appél, voor onbepaalden tijd aan gehouden. Op gramofoonplnten vastgelegd De radiouitzending van de aankomst van de Pelikaan Zaterdagavond op Schiphol is door den technischen dienst van de Deventer Radiocentrale op 31 gramofoou- platen vastgelegd. De directie der Radiocentrale zal deze platen aan de bemanning van het vliegtuig aanbieden als blijvende herinnering aan deze recordvlucht Zich in een haringnet verstrikt. Nu nog de zeeslang. Reuter seint uit St Jobn, (New-Foundland) De bemanning van een haringlogger, welke daar thuis behoort heeft een inktvisch van ruim 7 meter lengte gevangen, welke meer dan 250 kilo weegt Het dier had zich in een van de haringnetten ver strikt doch eerst nae en verwoeden strijd gelukte het dit monster aan boord te brengen en te dooden. Thans heeft men de bemanning van deze logger aan gespoord, op jacht te gaan naar de 25 meter lange zee slang, welke in Brltsch-Columbia gezien moet zijn.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1