Donderdag 4 Januari 1934. SCKAGER COURANT. Tweede blad. No. 9409 DE REGEERING GRIJPT IN. Inbreker gegrepen. Vrachtauto te water. Het kostbare lerenslied. VOOR f 69C0.— OPGELICHT. Ondermijning van het plaatselijk gezag. Door een auto gegrepen. De Frasche spionnage-affaire. Vrees voor ontvolking in Frankrijk. Abnormale droogte in Engeland. EEN SPOEDIGE VERLAGING VAN DE PROVIN CIALE SALARISSEN IN ZUID-HOLLAND NOODIG GEACHT. In de winterzitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland is een ernstig meeningsverschil tusschen minister De Wilde en Ged. Staten van deze provincie tot uiting gekomen, waarin Prov. Staten de zijde van Gedeputeerden hebben gekozen en dat zeer belangrijke gevolgen heeft gehad, aldus ,.De Voorwaarts." Ged. Staten hadden dit zij hier ter herinnering nog even medegedeeld een salarisherziening voor het provinciale personeel in uitzicht gesteld tegen uiterlijk 1 Juli 1934, en in verband met dit voornemen, afgezien van het voorstellen eener tijdelijke korting met ingang van 1 Januari j.1. De minister van binnenlandsche zaken had daarmee geen genoegen genomen en er bij Ged. Staten op aange drongen, dat een tijdelijke korting, in afwachting van de herziening, zou worden ingevoerd. Namens Ged. Sta ten werd echter aan de Staten meegedeeld, dat deze brief hun geen aanleiding gaf tot het doen van nadere voorstellen. Een motie-Schouten strekkende tot invoe ring van een tijdelijke korting op 1 Januari werd ver worpen, evenals een liberale motie strekkende tot ver vroegde invoering der voorgenomen herziening. Deze uitslag van de besprekingen gaven den minister aanleiding tot het schrijven van een brief aan Ged. Sta ten op 22 December J.I., waarin hij uiting gaf aan zijn teleurstelling over den gang van zaken en mededeelde, dat de regeering niet kan bewilligen in een bestendiging van den bestaanden toestand tot Juli 1934. „Ik behoef slechts te wijzen op de 1 Januari 1934 In tredende korting op de salarissen van het rijksperso neel, aldus de minister, om, naar Ik vertrouw, uw col lege duidelijk te maken, dat, blijft een sneller ingrijpen uwerzijds uit, de reeds thans bestaande onverdedigbare tegenstellingen tusschen groepen van overheidspersoneel nog aanzienlijk worden vergroot. Blijft dan ook het provinciale bestuur In ge breke, de regeering te verzekeren, dat binnen aanzienlijk korteren tijd dan Juli 1934 een her ziening der salariseen zal worden bevorderd, waarbij de conclusies van het rapport van de commissie-Schouten als uitgangspunt zijn geno men, dan zou ik mij genoodzaakt zien, tot mijn leedwezen toepassing van de uitzonderlijke be voegdheden, welke de Ambtenarenwet aan de Kroon geeft, te bevorderen Ik meen aan uw college voor het geven van bovenbedoelde verzekering een termijn van 14 dagen te moeten gerven, bij verstrijken waarvan zonder bevredigende toezegging, ik aan het bo venstaande uitvoering moet geven. Tk zou het op prijs stelen. Indien uw college den le der der Prov Staten met mijn schrijven in kennis zou willen stellen Een afschrift van dezen brief wordt door mij aan de onderscheidene colleges van Gedeputeerde Staten ter kennisneming gezonden." Op dezen brief hebben Ged. Staten geantwoord, dat bet niet de bedoeling was de herziening der Provinci ale salarissen langer uit te stellen dan in verband met de voorbereiding van die herziening geboden zou zijn. 'dat deze echter niet vóór het verschijnen van het Vapport-Schouten tor hand genomen kon worden en dat het dus onmogelijk was haar in de najaarzltlng aan de orde te stellen. Ged. Staten merkten voorts op dat de datum van 1 Juli als uiterste termijn Is genoemd en dat het In de bedoeling lag binnen dien termijn de herziening zoo spoedig mogellik tot stand tn brengen. Zij zeggen daarom toe dat zij ©r naar zullen streven om uiterlijk in Maart de salarisherziening haar beslag *te doen krijgen Ten einde echter voorstellen reeds in februari te kunnen indienen vragen Gedeputeerde Sta ten of het indien het rapport-Schouten wordt aan vaard in de bedoeling ligt concrete normen vast te stellen dan wel of de rijkssalarieerlng wellicht als norm zal worden aangenomen Voorts zullen Gedeputeerde Staten ingelicht worden omtrent de grenzen bij over schrijding waarvan de regeering zich voorstelt in de bestaande salarisregeling in te grijpen Hij wilde zijn slag slaan in de kerk op het Noorderland te Rotterdam. Gistermorgen werd in do kerk van O. L. Vrouw van Lourdes aan do Prins Hendriklaan te Rotterdam door een stoker een man ontdekt die bezig was een offerbus te lichten, aldus de Msh. Toen hij zag, dat hij ontdekt was. zette de inbreker het op een loopen. maar de stoker achtervolgde hem en wist hem in do Sleephellingstraat aan twee agenten aan te wijzen, die er in slaagden hem te arrestoeron. De man werd overgebracht naar het bureau aan de Nassaukade. waar hij een bekentenis aflegde. Hot bleek te zijn de 45-jariiro hankbewerker A. J. S. Hij verklaarde op doorreis te zijn naar Parijs en kwam uit Amsterdam. Aangozicn hij geen geld bij zich had, had hij besloten in een kerk zijn slag te slaan. Hij bleek verder in het bezit van een groot aantal valsche sleutels en inbrekerswerktuigen. Alvoren hij het ha zenpad koos bij het zien van den stoker, had hij kans gezien een bedrag van zeven gulden uit het offer blok te halen. Doordat de ketting van de pont brak. Chauffeur sprong er uit, maar verdronk. Gistermorgen om half acht heeft te Culemborg een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen een vrachtauto van den besteldienst HelmondAmsterdam—Zaan dam op de pont van het veer aan den Lek wilde rij den, brak de ketting van de pont, waardoor de pont wegzonk en de auto in de Lek terecht kwam. Onder het personeel van de pont, dat zijn tegen woordigheid van geest verloor, ontstond groote con sternatie, toen de menschcn zagen, dat de chauffeur de cabine uitsprong en in de Lek viel. Hij trachtte zich zwemmende te redden, doch werd door de dei ning in de diepte getrokken, met het noodlottig ge volg, dat hij jammerlijk verdronk. Na een half uur dreggen kon het lijk worden opgehaald. Spoedig waren ter plaatse aanwezig dr. Wachters en dr. Bonhos. die nog trachtten met een zuurstof apparaat de levensgeesten op te wekken. Zij konden echter slechts den dood constatceren. De chauffeur bleek te zijn de 25-jarige v. Ent uit Helmond. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huis op de begraafplaats overgebracht. Honderden menschen waren getuige van dit tragi sche ongeval. Na drie uur werken had men den aanhangwagen nog niet uit de Lek kunnen krijgen. I)e staaldraden, die men er aan geslagen had, bleken niet sterk genoeg te zijn om den wagen op te halen. Wat het kasboek van den conferencier uit wees. Den fiscus om den tuin geleid. i Wij lezen in het Alg Handelsblad: Een conferencier-liedjeszangr, die goed zijn vak kent, kent ook terdege zijn publiek In bioscoopthsters waar een neutraal publiek komt, zingt hij een neutraal lied en bepaalt zich tot een luchtig graje over belasting ambtenaren Op het tooneel van een bioscoop in ar beiderswijken zingt hij een ieta minder neutraal, iet wat rood-getlnt lied. lanceert een scherp mopje over den fiscus en de euvelen dezer kapitalistische maat schappij hij voelt zich één met het publiek, dat op zijn beurt dankpaar is het levenslied te hooren, waarin zijn opvattingen over deze maatschappij zoo verrukke lijk en ongezouten worden gezegd De man, door en uit het volk toucheert zijn honora rium en vult zijn belastingbiljet een weinig on juist in Hij moet verschijnen voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank, maar laat verstek gaan, omdat hij waarschijnlijk juist uit zijn dichtader het epos van ruige koppen en geverfde lippen laat vloeien Het bleek uit de medodeelingen van den heer Ruefl, inspecteur der directe belastingen, dat men' reeds ge- ruimen tijd vermoedde, dat de te Eloemendaa! wonende conferencier-licdjerzanger het met de aangifte voor de inkomstenbelasting niet al te nauw nam Voor het belastingjaar 19291930 gaf hij een inkomen op van bij na f 9000 en ten antwoord op gevraagde nadere in lichtingen, kreeg de inspectie de mededeeling. dat de tijden zoo slecht waren De belastinginspectie stelde een uitvoerig onderzoek In, kwam tot verrassende ont dekkingen. vooral toen een huiszoeking werd ingesteld en daarbij een kartooek werd gevonden, waarvan de conferencier eerder aan de belasting had medegedeeld dat hij er dergelijke boeken niet op na hield Er werd vastgesteld, dat het inkomen niet f. 9000 maar ruim f 26.000 was geweest en dat ook de inkomsten uit het vermogen waren ver zwegen. Zoo had de conferencier over de jaren 19141929 een inkomen gehad van f 176.000. ter wijl hij over de jaren slechts in totaal voor een inkomen van f 56.000 belasting heeft betaald. Over de laatste drie Jaren verder teruggrijpen is niet mogelijk heeft de belasting een navor dering ingesteld van f 17.8S2, waarvan nu reeds f 12.000 <s voldaan. De heer Harmzen. rijks-accountant, die de boeken nauwkeurig heeft bestudeerd, gaf vervolgens nog na dere inlichtingen over de sommen, die met het levens lied waren verdiend. De Officier van Justitie, mr, Overbosch achtte de belasting-ontduiking bewezen en eDchte f 3000 boete subs. 10 dagen hechtenis, benevens drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Vonnis 17 Januari. Koopman te Rotterdam gearresteerd. Op gefingeerde orders geld geleend. Te Rotterdam is in bewaring gosteld de 23-jarige koopman H. v. H., die in den loop van het vorige jaar een handelscorrespondent, don 27-jarigon B. v. D. voor een bedrag van ongeveer f6000 heeft opgelicht. De koopman had vroeger op hetzelfde kantoor ge werkt als de handelscorrespondent. Deze Inafsle had dan ook niet de minste nrgwnan. toen eerstgenoemde hij hem kwam om hulp. Hij liet een hestelorder-brief zien. waaruit bleek, dat hii aan het benzinedepot van de Kon. Neder). Mij. tot Exploitatie van Petroleum- bronnen in Noderlandsrh-Indië, gevestigd aan de Sluisjesdijk 10.000 olievaten moest leveren. Hij kon deze voordcelig inkoonen. zoo vertelde hij den cor respondent, bij een fabriek in Engeland. Daar moest hij echter vooruit betalen, maar hij was slecht bij kas. dus vroeg hij#een paar duizend gulden ter leen. Do handelscorrespondent hielp zijn ouden vriend aan het gevraagde bedrag. Hij had hem voorheen wel vaker geholpen, als hij moeilijkheden had met buitenland SChe correspondentie. In de tweede helft van dezelfde maand leende hij hem nog eens eenige duizenden op vertoon van een tweeden orderbrief. Achteraf bleek, dat beide orders gefingeerd waren. De brieven had de man zelf ge schreven op vervalscht papier. Van eenigo opdracht was geen sprake. In December probeerde de koopman hetzelfde spel lotjo uit te halen hij oen winkelier aan de Gedempte Botersloot. Hij gaf daar zelfs den handelscorrespon dent als referentie op. Deze man was zoo voorzichtig bij de Koninklijke te Informeeren. daar bleek toen het bedrog. Op dat oogenhlik vertoefde de koopman te Spa. waar hij het er goed van nam. Dinsdag kwam hij platzak te Rotterdam terug, waarbij zich uit eigen beweging bij de politie meldde. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. VERGIFTIGD SPEK GEGETEN. Gezin van vier personen overleden. Warschau: Tengevolge van het gebruik van ver giftigd spek is tc Lamberg een uit vier personen be staande familie om het leven gekomen. DE MODE VAN DEN DAG. Een donkerbrnine gebreide pullover met lichtbrnic-a strik en eenzelfde klenr band. Overheid zal streng handelen. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Wijnkoop ln verband met de uitsluiting van een drietal werkloozcn te Landsmeer van plaatsing bij de werkver schaffing en van ultkeering ingevolge de gemeentelijke steunregeling en betreffende de door den burgemeester dier gemeente van zgn. stempelaars en arbeiders ln de werkverschaffing geëischte verklaring, dat zij niet lid zijn van het plaatselijk werkloozen-comité, heeft de mi nister van Sociale Zaken, prof. Slotemaker de Bruine geantwoord: B. en W. der gemeente Landsmeer hebben op 10 November 1923 drie werkloozcn van plaatsing bij de werkverschaffing en van ultkeering ingevolge de gemeentelijke steunregeling uitgesloten, aangezien deze arbeiders bij herhaling onbehoorlijk tegenover het plaat selijk gezag zijn opgetreden in den vorm van het sa menstellen. het verleenen van medevcerking aan de sa menstelling of het verspreiden van schriftelijke mede- declingen, die een voor gemeld gezag beleedigd karak ter drcegon en waarvan kennelijk de bedoeling was, het plaatselijk gezag te ondermijnen. De minister acht de handelwijze van het gemeentebe stuur, nadat hij kennis genomen heeft vnn den inhoud van verschillende blaadjes, welke door het Werkloozcn Strtjdcomité te Landsmeer zijn verspreid, alleszins juist en hij heeft daarvan aan E. en W. van genoemde ge meente mededeeling gedrnn. Tegen optreden vn werk- Joozen, als ln Landsmeer geconstateerd we oe Overheid steeds streng handelen. Het slachtoffer aan de gevolgen overleden. M r r.-.cldt uit Osr-terbeek aan de ,.Msb.": Dinsdagavond omstreeks l:en uur had onder Door- werth tegenover den Knstcelwcg een rïoodelijk ongeva' plaats. Da bakker B. keerde per rijwiel huiswaarts var Renkum naar Oosterbeek en reed op den rijweg. Uit da richting Arnhem kwam een vrachtauto en op hetzelfri» moment kwam de trim uit de richting Renkum. De bestuurder van de auto wilde nog juist voor de tram pas- seeren. De auto maakte een slingerende beweging en kwam te veel rechts van den weg. waardoor de fletser door de auto werd gegrepen en ernstig gewond. Dr. van Maanen uit Óos:erbeek verleende de eerste hulp. Het slachtoffer werd overgebracht naar het ge meente-ziekenhuis te Arnhem, waar da man aan de bekomen verwondingen Is overleden. Dc ongelukkige was 25 jaar oud en ongehuwd. EEN AARDIGE VERRASSING. In da buurt van Den HaagWest vonden da bestuur ders en conducteurs van de lijnen 20 en 5 in hun wacht huisje aan het eind van de Laan van Meerdervoort op Oudejaarsavond de tafel keurig gedekt en met tulpen versierd bij een stevigen voorraad oliebollen en anijs melk. Een dame, wonende aan den Pioenweg, had hun deze verrassing bereid, waarvan de ruim 30 man, die dien avond op genoemde belde lijnen dienst deden, met vreugde hebben geprofiteerd. Uit erkentelijkheid hebben de gezamenlijke conduc teurs en bestuurders die Oudejaarsavond dienst deden op de lijnen, een mand met bloemen aan het adres van de sympathieke dame doen bezorgen. De politie doet nieuwe ontdekkingen. Boeren wilien de gevangenis bestormen. Reuter meldt uit Helsingfors: Door de ontdekking van het spionnage-complot in Finland is hier 11 groote haat tegen spionnen ont staan. De fascisten-leider, Kosolo verklaarde, dat patriot tische boeren dreigen de gevangenis te bestormen en een van de vrouwelijke spionnen die heeft bekend, kolonel Asplund, den leider van de grootste munitie fabriek van het land te hebben vermoord, te lyn chen. De politie heeft thans ontdekt, dat nog drie per sonen, die bij deze fabriek werkzaam waren, door vergif om het leven zijn gebracht, terwijl pogingen zijn aangewend verscheidene andere personen van het Finsche leger te vermoorden. De bladen berichten thans, dat kolonel Asplund bezig was met onderzoekingen van een nieuw soort geweer, dat na zijn dood is verdwenen. Laagste geboortecijfer sedert 1918. Grooten indruk heeft te Parijs de mededeeling van het centraal bureau voor de statistiek gemaakt, dat voor het eerst sedert den vrede, in 1933 het aantal geboorten in Frankrijk onder de 700.000 is gekomen tegen ruim 800.000 in 1921, 900.000 in 1901 en 1 mil- lioen in 18G1. De geboortecijfers over de eerste drie kwartalen van 1933 blijven alleen reeds 33.135 onder die van het jaar te voren. Nimmer sedert tien jaren heeft men in een zoo korte periode zulk een belang rijken achteruitgang geboekt, aldus de ,Tel." Aangezien in de toekomst het aantal huwelijken zal dalen, ten gevolge van do daling van het ge boortecijfer gedurende dun oorlog, is dus de vrees gewettigd, dat men weldra veel minder geboorten zal noteeren dan sterfgevallen. In verband daarme de heeft de nationale bond \\.or den bevolkingsaan was met klem de aandacht der regeering gevestigd op de noodzakelijkheid, om in Frankrijk een ener gieke camapgne voor de verhooging van hef geboorte cijfer te voeren, zooals Hitier in Duitschland en Mus- 3olini in Italië dat hebben gedaan, daar dit het eenige middel is om een snelle en noodlottige ontvol king van het land te voorkomen. DE „VLIEGENDE" MENSCH. AL Oison, de phe- nomenale Amerikaansche vèrspringer, terwijl hij een sprong van over de 7.41 meter maakt. In verschillende landbouwgebieden begint het bezorgdheid te wekken. Reeds gedurende een periode van negen maanden is er in groote deelen van Engeland weinig regen ge vallen. Het water staat overal in de rivieren zeer laag en sommige beekjes zijn zelfs geheel opgedroogd. Hel gevolg hiervan is dat men op vele plaatsen het onge mak daarvan ondervindt en dat er zelfs bezorgdheid bestaat. In do groote plaatsen heeft men nog geen last van de droogte, maar in eenige kleine steden heeft men toch de watervoorziening moeten beperken, terwijl in eenige landelijke streken, in het bizonder in hooggelegen dorpen een moeilijke situatie is ont staan. Zelfs in het merendistrict en in Wales wordt de droogte ernstig gevoeld. Voor oudheidkundigen in Somerset is de droogte een buitenkansje. Zij hopen er door in staat te zijn een grot binnen te dringen, die 3000 jaar geleden werd bewoond door een stam, waarvan op andere plaatsen scherven aardewerk en geraamten zijn ge vonden, die het mogelijk hebben gemaakt een beeld te vormen van het dagelijksch leven in dezen voor- historischen tijd. Deze grot heet Hookey Ilole en is een onderaardsche ruimte, vijfhonderd voet onder de Mendip Hills. waar doorheen dè Axe stroomt, een riviertje, dat uitmondt in het Bristol-Ivanaal. Dit riviertje is gedaald tot een peil dat nooit te voren is bereikt en de achaeologen hopen daardoor in de grot te kunnen binnendringen en er belangrijke ontdekkingen te doen. EEN TROON IN EEN FOKKER-VLIEGTUIG, DE ST. PIETERSKERK KRIJGT EEN NIEUWE TRAP. Hierboven ziet men arbeiders bezig met het leggen van nieuwe marmerblokken op de grocte trap voor de St. Pieters kerk te Rome, die op het oogenblik aan een grondige reparatie wordt onderworpen. Voor den Keizer van AbessiniS. De keizer van Abessinië heeft voor eigen gebruik van de Zwitserscbe luchtverkeersmaatschappij Swis- sair een vliegtuig aangekocht en wel een Fokker F Tb 3m, uitgerust met drie 220 P.K. Arrastrong Sid- deley-Lynx-motoren. Het toestel wordt door den Zwitserschen vlieger Mittelholzcr naar de Abessini- sche hoofdstad Addis Abeba gebracht. In het vliegtuig zal op bevel van den keizer een troon worden ingebouwd Hij zal het voornamelijk gebruiken voor inspectie reizen. Het toestel werd ge bruikt voor den gcregelden luchtdienst Zur: :h -Ber lijn. Mittelholzer heeft er zijn vierde Afrika-vlucht naar het Tjaadmeer mee gemaakt.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5