De Rallye Monte Eatlo. MASSA-VERHUIZING IN DEN AETHER. In den nacht van 14 op 15 Januari. Nederland doet niet mee. De uitvoer van tuinbouwproducten in November 1933. De Ooggetuige. In den nacht van 14 op 15 Januari rul len vele radiozenders van de landen die de overeenkomst van Liuern hebben ge- teekend, van golflengte veranderen. Het was een vreedzame tijd, toen nog slechts Uier en daar in de landen van Europa antennes oprezen en radiostations worden gebouwd. Wanneer de zen ders elkaar toen hinderden, was dat niet meer dan een vergissing. Maar geleidelijk is het aantal zenders grooter ge worden, geleidelijk raakte de aether dichter bezet en thans is het zoó ver, dat niet minder dan 274 zen ders hun golven over Europa uitstorten. Bij een der gelijke bezetting kunnen belemmeringen en wrijvin gen niet uitblijven. Meermalen overkwam het den luisteraar, dat hij plotseling achter zijn geliefkoosd station een andere zender hoorde, die in den aether was opgedoken en zijn luistergenot wreed verstoor de. Want bij de inrichting van nieuwe stations ging men niet altijd even minutieus te werk. Sommige zen ders nestelden zich op een plaats, waar eigenlijk geen plaats meer was. andore vonden het noodig. op een onbehoorlijk luiden toon door het luchtruim te schallen. Het gevolg was, dat de luisterende schare, na zich een oogenblik de handen voor de ooren te hebben gehouden, er zich op toelegde de toestellen steeds selectiever te houwen, zoodat het moestal wel gelukte, de orde in de huiskamer te herstellen. Het concert uit het Amsterdamsche Concertgebouw werd dan niet langer gestoord door het weerbericht uit Fin land en de Homoinsche huismoeder, die met belang stelling naar een recept ter toebereiding van extra lekkere macaroni luisterde, behoefde zich niet meer te ergeren aan de Hamburgsche kamergymnastiek. Meestal, zeiden wij. gelukte het de orde te herstel len. Maar toen steeds nieuwi zenders verrezen wer den de moeilijkheden grooter. Men zag toen in, dat slechts een internationale regeling hier uitkomst kon brengen. Want per slot van roken.ng zijn de zen ders er voor de luisteraars en niet de luisteraars voor de zenders. Na de conferentie van Madrid in 11132 volgde toen in Mei en Juni van dit jaar de conferen tie van Luzern. Het vooropgestelde doel was den aether gelijkmatig over Europa te „verdeelen". Er waren ook overwegingen van politieken aard: som mige landen verzetten zich tegen de uitstorting van ongewenschte buitenlandsche propaganda over hun gebied, enz. Honderdveertig gedelegeerden waren te Luzern bijeengekomen. En net resultaat? Er is bedroefd weinig bereikt Het bleek niet mo gelijk een compromis te vinden tusschen de wen schen en verlangens der landen. De meerderheid nam een plan aan. maar een belangrijk aantal lan den verklaarden, dat zij zich daaraan niet gebonden zouden achten. De niet-onderteokenende staten wa ren Nederland, Polen, Lutauen en Griekenland Zij meenden, dat hun belangen verwaarloosd waren en dat de andere staten ten koste van hen bevoor deeld waren. Wat speciaal ons land betreft: onze gedelegeerden hebben alle moeite gedaan, om in minnelijk overleg den langen golf voor ons land te behouden, maar de conferentie was niet te overtuigen: do 1875 meter-golf was voor Roemenië bestemd. Nederland, meende men, kon het ook met een korte golf doen; alle voorwaar den voor een goedo functionneering van het radio- bedrijf zonder lange golf achtte men aanwezig: ons land is klein, vlak. enz. Maar het spreekt vanzelf, dat de Nederlandsche gedelegeerden hun beste golf maar niet zoo afstaan ten behoeve van een land. waar het radiobedrijf nog lang niet zoo ver ontwikkeld is. Intusschen gaan thans de staten, die de overeen komst van Luzern hebben geteekend. het plan ten uitvoer brengen. In den nacht van 14 op 15 Januari a.s. begint een massa-verhuizing in den aether, een algemeen stuivertje-verwisselen. ïn dien nacht zal in groote gebieden van den aether een doodsche stilte neerdalen. In de zender installaties zal daarentegen een groote bedrijvigheid heerschen. De technici zullen de laatste hand leggen aan het reeds lang voorbereide werk. en zoo spoedig mogelijk zullen de stations hun nieuwe golflengte in nemen. Doch wat doen luisteraars In die eerste dagen! Zij zullen volkomen hun huis kwijt zfjn« zij zuilen ont zet door den aetherchaos ronddolen. Want de afstem ming, die vroeger vertrouwde klanken te hooren gaf. voert hen dan wellicht naar een of anderen uithoek van Europa, zoodot zij zelfs de taal van den betref fendeu zender niet zullen verstaan. Een uitgebreide studie zal noodig zijn, vóór n-en de oude. bekende stations terug zal weten te vinden. De Nederlandsche luisteraar zal hebben af te wach ten. of op zijn 1875-meter-golf zich naast de Neder landsche ook een Roemeensche stem zal doen hoo ren. Voorloopig schijnt die kans daarop niet groot, daar de Roemeenen het geld voor hun zender niet zoo gemakkelijk bijeen kunnen krijgen. Maar voor de verdere toekomst bestaat op dit punt onzekerheid. En of nieuwe onderlinge storingen zuli-.n optreden, of nieuwe wrijving zal ontstaan we zullen het eerst weten nh den nacht van 14 op 15 Januari, den nacht van de massa-verhuizing in den aether! ger genoteerd dan verleden Jaar. Dit jaar werd er in November heelemaal gean van de genoemde kool soorten naar Duitschland afgezet. Verleden jaar was het ook niet veel. slechts 27.000 Kg. Frankrijk en Bel gië zijn de voornaamste afnemers geweest en waren de cijfers van deze beide landen, vooral van Frank rijk, met een aardig kwantum gestegen. November 1932 had Frankrijk 118.000 Kg. afgenomen, tegen de zelfde maand van dit jaar 406.000 Kg. Ook het Saar- gebied gaf een flinke verhooging aan. Zwitserland daarentegen had slechts 10 wagons afgenomen tegen verleden jaar 40. Ook was er meer roode kool dan verleden jaar. Bij na anderhalf maal zooveel als in November 1932. De waarde was evenwel nog minder dan toen. Duitsch land was ook niet onder de afnemers van deze kool soort opgenomen. België had het grootste aandeel en is de uitvoer naar dat land ook weer toegenomen met pl.m. 350.000 Kg. Zwitserland neemt ook bij de roode kool een zeer bescheiden plaats in, evenals het aandeel in den export van bloemkool is achteruitge gaan. De totale bloemkool uitvoer was 3.928.000 Kg., tegen in 1932 2.563 000 Kg. De waarde was naar ver houding een weinig minder. Hiervan heeft Duitsch land een flink kwantum getrokken, evenals België, naar welk land hot dubbele van verleden jaar werd geëxporteerd. De uitvoer van uien was in November 1933 bijna het dubbele van verleden jaar. nl. 17 710.000 Kg. De verhouding tot de waarde is echter teleurstellend. Had do export van November 1932 een waarde van f489.000, die van dit jaar slechts f439.000 Hoofdaf nemer was Engeland, welk land bijna 15 millioen Kg. heeft afgenomen. Een ander beeld gaf evenwel de peen Het aantal kilogrammen was teruggeloopen van 1.240.000 op 1.OV7.000, terwijl de waarde was toegenomen van f 21.000 tot f 30.000. Blijkens de gegevens van het Centraal Bureau voor dc Statistiek heeft de uitvoer van appelen ver geleken bij dezelfde maand in 1932 een vooruitgang ondervonden, die er zijn kan. Er is nl ruim 13500.000 K.G. uitgevoerd en in 1932 ongeveer 5.450.000 K.G. Do waarde van het geëxporteerd 3 kwantum is echter niet in dezelfde mate gestegen. De waarde van den export van 1933 was ruim fl millioen, terwijl dit bedrag voor November 1932 512.000 gulden was. Vooral Duitschland heeft een groot gedeelte van de meer dere export getrokken. Er zijn bijna 11 millioen K.G. appelen naar Duitschland gegaan. Frankrijk daaren tegen heeft heelemaal niets afgenomen, terwijl er ver leden jaar toch nog 114.0C0 heen werd gezonden. Als een nieuwe afnemer was Tsjecho-Slowakije aan de markt. Verleden jaar November hadden wij in dat land in 't geheel geen afzet, maar nu komt dit land op de lijst voor met niet minder da- 2 mill aen K.G, met een totale waarde van f 179.000. Peren zijn er dit jaar zeer weinig verzonden, ook druiven was iets minder Duitschland had ongeveer 100.000 Kg. minder afgenomen, terwijl in Engeland een 50.000 Kg. meer was geplaatst. De waarde van den druïvenuitvoer was echter toegenomen. Werden in Novembor 1032 1.154.C00 Kg. druiven met een waar de van f300.000 geëxporteerd, in November 1933 was het 1.110.000 Kg. tot een waarde van f343.000. Witte en savoye kool waren met 350.000 Kg. hoo- Jacht op inbrekers met raamantennes. In een millioenenstad als New York is het schuil houden voor den misdadiger vrij gemakkelijk, terwijl de politie daarentegci een zeer moeilijke taak heeft Als iemand zich in dc wolkenkrabbers verscholen heeft is hij door huiszoeking of huisomsingeling zeer bezwaarlijk te vatten. Om een sneller ingrijpen mogelijk te maken, heeft de New-Yorfcsche politie, naar „Radio Press" mede deelt een nieuwe mededeelingssystecm ingevoerd, waarbij de berichten per radio worden uitgezonden. De mededeelingen per radio worden hoofdzakelijk gedaan aan de zich op weg bevindende patrouilles. Van de elfhonderd politie-auto's zijn vierhonderd met ontvangtoestellen ingericht. Van de tien motorboo ten drie en van de vier vliegtuigen één. De ontvang toestellen worden door den chauffeur bediend. De an tenne is op den kap van den auto aangebracht. Uit wendig zijn de auto's in het geheel niet als politie wagens kenbaar Tocht- en zijramen zijn met schiet gaten voor de revolvers uiigerust. De voertuigen be vatten verder traangasbommen ln den auto gaat een waarnemer mede, die de radioberichten afluistert en aan de politioneele telefoonautomaten de verbinding met de radiocenlrale tot stand brengt. De organisatie is zoodanig dal dc instructie-be ambte in de centrale voor de microfoon zit, de berich ten dorogeeft en tegelijkertijd de berichten der pa trouilles telefonisch opneemt Voor zich heeft hij een plattegrond van do stad, waarop hij met gekleurde spelden de standplaatsen der politie auto s aangeeft. Van hieruit wordt verder ter controle eik half uur het tijdsein doorgegeven Daar men cr rekening mee moet houden, dat van den kant der misdadigers po gingen in het werk worden gesteld om den boel te verstoren, zijn de auto's ook met raamantennes uit gerust. opdat de storingen onmiddellijk ontdekt kun nen worden. Hoe goed de organisatie over het geheele stadsgebied is moge blijken uit de volgende voor beelden: Als een misdaad wordt gemeld is hot mogelijk, dat een politie-auto vijf-en-veertig seconden later, dat is dus binnen de minuut op do plaats van het misdrijf is. gelijk de Draktijk heeft getoond. Volgens 1o nieuw ste statistiek komt op de twaalf alarmsignalen één arrestatie voor, wat een zeer hoog percentage is. Nog een ander voorbeeld: Een politiepatrouille houdt on derweg een verdacht persoon aan, die sporen van mis daad toont Hij zal naai het bureau worden gebracht, als in de auto een radiobericht binnenk imt, dat in een bepaald lokaal een moord is begaan, de dader -wordt zoo en zoo beschreven De auto verandert on middellijk van koers, rijdt naar een lokaal, waar de dader door d«n nog aanwezige getuige wordt her kend. Dit Jaar wordt de 13de Rallye de Monte Carlo gehou den van 20 tot 24 Januari. Aan deze auto-sterrit naar het Zuiden van Frankrijk, nemen negen Nederlandsche Fordwagens deel, die uit versohUlende plaatsen starten. Mr. P. L. H. Lamberts Hurrelbrinok, de bekende sport-journallst, die als equippe-lld ln den wagen van Dr. Sprenger van Eyck, startende vanuit Athene mee rijdt, zal ons ln eenlge brieven over de moeilijkheden van dezen tocht schrijven. Hieronder volgt rijn eerste artikel: De Sporting Club de Monaco is er In geslaagd om leder jaar gedurende de maand Januari alle automobiel clubs ln Europa alle douane-autoriteiten en de geheele Europeesche pers voor haren .Rallye Monte Carlo' te mobiliseeren. Er gaat van deren rit, waarin naast hoo- ge sportieve en touristische elementen ook heel veel romantiek rit, een fascineerenden invloed uit op het publiek. Gedurende vier dagen lang van 20—24 Ja nuari wordt Europa in een tournooiveld herschapen en rollen de auto's vanaf de uithoeken van ona we relddeel naar Monte Carlo toe, door sneeuw en ijs en mist in het Noorden en over de onbegaanbare wegen van den Balkan, door de lange donkere winternachten en gedurende de korte uren van koud en glansloos zonnelicht. Dit Jaar is deze rit voor ons land van speciaal be lang, omdat zich onder de deelnemers een aantal be kende Nederlandsche rijders bevinden, oa. de Ford- rijders Dr. J. Sprenger van Eyck. A. A. J. Wieleman, J van der Meulen, N. Went en anderen. Startplaatsen en controles rijn over geheel Europa verspreid, vanaf John O'Groata, het noordelijkste punt van Schotland, Gibraltar ln Spanje Valencia in Por tugal, Umea in den Poolcirkel en Athene den uitersten Zuidhoek van den Balkan. En alle hoofdplaatsen die daartussohen liggen zijn controleposten waar de verre reizigers zich moeten melden en van waar ook nieu welingen kunnen starten die eerst ondervinding van ruik en winterrit willen opdoen alvorens zich een vol gend Jaar als strijder voor de prijzen ln den kamp te werpen. Want uit den aard der zaak rijn de prijzen slechts weggelegd voor hen die de grootste moeilijk heden overwinnen waaronder de verste afstand een voorname plaats inneemt Een belangrijke maar toch niet de allebelangrijkste factor voor prijstoekenning vormt de afstand. Zoo geeft Athene 3786 K.M.. duizend punten, terwijl Umea dat slechts 3 en Tallin dat slechts 6 KM. dichter bij Monte Carlo ligt 910 dus 90 punten minder geeft hetzelfde als Stavanger dat op 3700 KM. van Monte Carlo ligt Behalve met den afstand is dan ook wel terdege rekening gehouden mt de speciale moeilijkheden van ieder traject en deze zijn voor de reizigers vanuit Athene zoo zwaar dat het tot dusverre nog een enkelen deelnemer gelukt is om op tijd door den Balkan te komen. De keuze van de startplaats is een gok. De inschrij vingen sloten 26 December, wat weten de inschrijvers dan van weersomstandigheden, die een maand later, 20 Januari in de verschllende deelen van Europa zul len heerschen. Het kan wezen, dat het Noorden door sneeuw volkomen ls geblokkeerd maar het kan ook zijn zooals de laatste maal dat alle deelnmers uit het Zuiden in den Balkan bleven steken in de sneeuwhoo- pen, die op sommige plaatsen tot boven de wagens ult- staken.terwijl de winnaars, die uit Talin aan de Rus sische grens kwamen, langs een vrije route naar Monte Carlo snelden. Uit toeristisch oogpunt is de Rallye Monte Carlo van een niet te onderschatten belang, omdat zij er toe bijdraagt het gebruik van de auto zelfs onder de meest ongunstige omstandigheden mogelijk te mak.en Welke ondervindingen hebben de deelnemers niet gebracht aan de fabrikanten van sneeuwkettingen, die het moge lijk maken om zonder slipgevaar over s plegelgladde wegen te rijden. Hoevele ingenieuse vindingen van deelnemers voor electrlsche ruitverwarming of ver warming van den wagen zijn al niet door de industrie overgenomen, voordeelen, die misschien In ons klimaat van niet overheerschend belang zijn, maar die ln min der gezegende streken de auto verlost hebben uit haar winterisolement. Begrijpelijk is dan ook de geestdrift waarmede ieder Jaar de deelnemers aan den Rallye Monte Carlo Juist In het hooge Noorden, ln Noorwe gen en in Zweden, in Lapland en den Poolcirkel door de bevolking ontvangen worden. Deze reizigers naar het Zuiden brengen daar In die koude streken boven dien voor een oogenblik de suggestie van de warme Azur kust Met een lichte heimwee vergezelt hen de bevolking ln gedachte op hun lange reis naar de zon. Zwaar is de rit voor de deelnemers, maar onnoemlijk veel wordt van de wagens gevergd. De reizigers kunnen zich beschermen met warme kleeding, sneeuwlaarzen. DE SPRONG IN HET NIEUWE JAAR. Een de* deelnemers aan da gehouden groote ski-wedstrijden te St. Moritz, de Zwitser, Fritz Kaufmann. maakt eau prachtsprong van de Olympia-schans. schapenvellen en bontmutsen en bovendien wisselen elkander aan het stuur af, daar ln iederen wagen twee of vier bestuurders zitten. Maar de wagens krijgen nimmer rust die moeten rijden dag en nacht over de meest onbegaanbare wegen over den IJzel en sneeuw ln het Noorden of over de wegen van den Balkan die verglet-teilen van diepe kullen in rotsachtigen bodem zijn. Veel extra voorzorgen kunnen voor de wagens niet genomen worden, omdat het reglement standaard modellen voorschljft. En de voorzorgen, die genomen worden, belasten die beklagcnwaardige wagen nog des te meer. Welk extra gewicht torsen zij niet aan sneeuwschoppen en houweelen, bestemd, om ze uit ts graven uit de sneeuw of los te hakken uit diepe gr^P" oals, aan takels waarmede zij met paarden uit «e» sloot getrokken moeten worden al9 zij door gladheid van den weg zijn geraakt, ondanks de sneeuwkettingen waarvan ook een aanzienlijk aantal ln den wagen mee gevoerd moet worden om de gebroken ketlngen om de wielen te vervangen. Verder groote reservetanks voor benzine en olie. die noodzakelijke brandstoffen, die ia Europa's onherbergzame stroken, zoo moeilijk en ge durende de lange nachten in het geheel niet te krijgen >zijn Beladen met al die honderden kilogrammen extra gewicht moeten deze standaard wagens voortsnellen over de afgrijselijke wegen onder de meest abnormale omstandigheden, dog en nacht door zonder rust. zon der onderhoud, zonder gelegenheid tot reparatie niet een gemiddelde van 40 KM. per uur, dat onder de •normale omstandigheden der mooie wegen in onze be- schaafe streken reeds niet gering te noemen la En al zij dan eindelijk komen op die mooie wegen van ons werkelijk Europa, dan krijgen zij nog geen rust, maar worden zij opgejaagd door een gemiddelde van 50 KM. per uur, dat het reglement voor de laatste 1000 K.M. elschL Een wagen., die Monte Carlo uit een der uithoeken van Europa bereikt onder dergelijke omstandigheden heeft daarmede zijn brevet van absolute betrouwbaar* held verdiend. En dat eiken Jare nog zoovele wagen» de Azuren kust bereiken is een triomf voor de Auto- industrie. Dit gevoel van zekerheid en vertrouwen in de moderne auto, dat de Rallye Monte Carlo leder jaar bij den aanvang van het nieuwe seizoen het publiek schenkt ls zeker niet de geringste verdienste van dezen grootsch opgezetten rit BENJAMIN OWEN was rustig renteniertje, wiens genoegens bestonden in het verzorgen van een mooien tuin. het houden van kippen en duiven en het lezen van alle moorden en processen, die hij maar ln de kranten kon vinden. Er zijn veel vrede lievende en geenszins bloeddorstige menschen, die dit zonderling genoegon er op nahouden! Op een dag genoot Benjamin Owen bij zijn lunch van een lang en uitvoerig artikel over de sensationeels moordzaak-Gerstin. Een maand geleden was de jonge mevr. Gerstin spoorloos verdwenen. Ze was getrouwd met een bekend kunstenaar, een violist, die veel op reis was, Het paar was niet gelukkig, men zei, dat mevrouw Gerstin haar man het leven ver bitterde door haar ja- loezia Natuurlijk koes terde men verdenking tegen hem, toen zij zoo verdween, doch er leek geen positief bewijs tegen hem te vinden, totdat men het lijk van zijn vrouw ont dekte, verborgen onder den vloer van een bungalow, die hem toebehoorde en waarin hij soms in den zomer week-ends doorbracht. Een uiterst bezwarende getuige nis legde tegen hem een landbouwer af, die eenigen tijd geleden voorbij den bungalow kwam. HU zag iemand ervoor staan, die hem toefluisterde, dat er zonderlinge dingen gebeurden in het schijnbaar leegstaande hulsjs, en hem wenkte mee te gaan. Er waren twee gaten in den houten wand. waardoor zij naar binnen konden glu ren, en toen zagen zij een jongeman bezig planken uit den houten vloer te nemen. Hij was gekleed in e«n eigenaardig costuum, zooals men wel in !ontmartre ziet dragen, een fluweelen broek, zwart hemd en breede das. op 'n gegeven moment stond bij op en de ooggetuigen konden hem opeens heel duidelijk zien. Deze landbouwer verklaarde later tegen den commis saris, dat T»ü duidelijk dien man herkende in een por tret van den vlolist Gerstin. De andere getuige ver scheen niet, doch, gevoegd bij de verdere feiten, was deze ééne verpletterend genoeg. Benjamin Owen las heel aandachtig de verklaringen van dien getuige, want ze Interesseerden hem om een bijzondere reden nog meer, dan ze anders zouden heb ben gedaan. De landbouwer vertelde dan, dat hij eerst door het ééne gat keek en toen door het andere, daartoe aange spoord door den anderen getuige van het vreemde schouwspel. De beide kijkgaten waren tamelijk ver van elkander verwijderd, doch door belde zag de man het zelfde en hij beschreef de kamer, rechts de schoor steen, links een buffet, ln het midden een tafel. Vlak ervoor was de man bezig met de planken en dat was de plek. waar naderhand het lijk gevonden was. Er stond een foto bij van de kamer en een ander van de kijkgaten. Met een kruisje was aangegeven, waar het lijk was gevonden. Benjamin las en herlas en schudde toen het hoofd Hij legde zijn krant weg en peinsde. Toen haalde hij de schouders op. Kom, de heeren van de politie waren geen kinderen. Hij moest zich met zulke dingen niet In laten. Hij moest zich vergenoegen met het lezen van politle-onderzoek, niet zich moeien ln zaken, waarvan hij geen verstand had. Doch de zaak-Gerstln liet hem geen rust. Hij zag een foto van den verdachte, die ontkende op de aangegeven datum, in den bungalow te zijn geweest en iets met de vrouw te maken te hebben. Doch het net werd steeds vaster om hem getrokken. Hij was op huwelijksvoor waarden getrouwd geweest, zijn vrouw had een testa men*. te zijnen gunste gemaakt en liet hem een groot vermogen na Benjamin Owen slaagde niet erin, de gedachte kw*jt te raken, die telkens in hem opwelde als bij las oI hoor de over deze zaak. En tenslotte deed hij, tegen zijn wil, waartoe zijn geweten hem dreef. Hij nam pen en pa pier en schreef mrelzaam een brief, waarin hij den commissaris, die de zaak in handen had, trachtte uit te leggen, welke twijfel ln hem was opgekomen, toen hij het getuigenis van den landbouwer las. Als kleine Jongen heb ik ook wel eens gegluurd door gaten, met kameraadjes, sohreef hij, en er viel me iets op in de verklaring van dien landbouwer. De gaten zijn tamelijk ver van elkaar, voor ilk ervan heeft hij een oog gedrukt en beweert belde malen precies hetzelfde te hebben gezien. Dit ls onmogelijk! Hij zal telkens een ander stuk van het vertrek gezien hebben en moet dus óf ondoordacht spreken, wat niet geoorloofd is, waar er zooveel van afhangt, óf er ls Iets niet in orde. Meneer Gerstin ontkent daar geweest te zijn... de ooggetuige vertelt, hem te hebben gezien. Maar waar is de tweede ooggetuige? Waarom riep hij den voorbijgaanden land bouwer? Vergeef de vrijheid die ik neem: doch heeft er iemand voordeel bij, dat mevrouw Gerstin stierf en dat haar man ter dood wordt gebracht?" Commissaris LInth had, zooals altijd gebeurt In zulke zaken, reeds vele brieven met aanwijzingen, insinuaties, bedreigingen, enz. enz. ontvangen, doch de brief van dezen eenveudigen rentenier trof hem. Hij begaf zich met een van zijn Inspecteurs en den landbouwer naar den bungalow. Het viel hem op, dat de kijkgaten tame lijk groot waren en dat men ze van binnen kon zien. Hoe vreemd, dat Iemand, die een misdaad begaat, niet minstens zulke verradeliJke gaten bedekt! En toen ze de proef namen, moesten alle drie erkennen, dat de rentenier gelijk had gehad. Voor het ééne gat zag men de kamer anders dan voor het andere, ja, door het eene gat was de plaats, waar het litk verborgen werd, niet te zien! En toch hield de landbouwer hardnekkig vol, dat hU dien avond door beide gaten de kamer precies hetzelfde gezien had. De politie stond voor een raadsel, totdat op een dAg een bekend filmregisseur zich bij den commissaris aan meldde. Ik meen te weten, hoe de zaak gegaan is, zei hij. Het is. zooals U misschien weet. zeer goed mogelijk, foto's zoo te gebruiken, dat men bijvoorbeeld het hoofd van de eene foto op het lichaam van de andere doet Als men van zoo'n truc-foto nu een filmopname maakt en die projecteeren, dan zou dit verklaren, hoe de land bouwer precies hetzelfde zag. Want wat hij zag was dan een filmopname van de kamer, die van welken kant ook bekeken, hetzelfde blijft En de vreemde klee ding van den vermeenden Gerstin is waarschijnlijk al leen daarom gekozen, omdat de man. dien de getuig» bezig zag aan den vloer, Iemand anders was, dien hij niet duidelijk zien kon, doch herkende aan de kleeding als dezelfde man te zijn, dien hij in het licht zag. In derdaad bleek dit de oplossing van het mysterie en het was toen niet zoo moelijk den werkelijken misdadiger te ontmaskeren. Want het bleek, dat een neef van deu vermoorde vrouw al haar geld zou erven, indien haar man dood was. En deze neef was... filmoperateur. Met een vriend samen beraamden zij de geraffineerde mis daad. lokte de arme vrouw naar den bungalow met een anonlemen brief, waarin beweerd werd dat haar man er een dame zou ontmoeten en vermoordde haar. Dez» moord gebeurde echter nadat zij door middel van de filmprojectie een getuige hadden gekregen, die bereid was te zweren, dat hij Gerstin bezig had gezien den vloer open te breken, waaronder later het Hjk werd gevonden. Zoo riskeerden zij niets, voor het geval de landbouwer mocht besluiten naar de politie te gaan, wat zijn medegetulge echter onnoodig noemde, want iets verkeerds hadden zij niet gezien, de bungalow be hoorde aan Gerstin en de tweede getuige verklaarde hem te herkennen aan de foto's. Benjamin Owen heeft bezoek gehad van den be roemden violist, die heni kwam danken en vroeg waar hij hem een genoegen mee kon doen. Benjamin lacht», en zei dat hij graag een paar duiven als herinnering wou hebben aan de eenige maal, dat hijzelf gemoeid was in een van z'n geliefde crimineels drama's en op zoo eervolle wijze! H. WITTr "GTON OWEN.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7