Steun voor land- en tuinbouw Uitwijzing der Bulgaren. De miwamp in Bohemen. Postjager nog niet op weg. 20 PAGINA'S. Postrekening No. 23330 Drie ontwerpen van wet ingediend. Alle hoop opgegeven. Tegen een boom gebotst MODERNE FOTO's en VERGROOTINGEN Fotogr. Metier ARPAD MOLDOVAH Hieuwe Niedorp Het haantje van den toren ACHTERSTALLIGE POLDERLASTEN. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in bet eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Zaterdag 6 Januari 1934. SCHAKER 77ste Jaargang. No. 9410 COURANT. Rusland heeft geen bezwaar tegen toelating Reuter seint uit Berlijn: Alleen de regeeringen van Tsjecho-Slowakije en de Sowjet-Unie hebben tot dusver de rijksregeering ant woord verstrekt op haar vraag of zij bereid zouden zijn do drie door het Hooggerechtshof van Leipzig vrijge sproken Bulgaren toe te laten. De re.??erlng te Praag heft geantwoord dat zij wei gert de Bulgaren toe te laten. (Hieboven van links naar rechts: Taneff, Dim!troff en Fopofl.) De Russische regeering heeft echter medegedeeld, volstrekt geen bezwaar tegen toelating der Bulgaren te hbben. Indien de Bulgaren naar Sow jet-Rusland komen, zou den zij daarheen reizen ofwel door Polen, waartoe een Pcolscb vtsurn noodig is of direct per schip naar Le ningrad, of per vliegtuig via Kowno. De Rijksregeering overweegt thans het aanbod di-v regeering te Moskou. Vrees voor een tekort aan goede aardappe len voor de binnenlandsche markt bestaat niet. Bij de Staten-Generaal zijn ingediend drie ontwer pen van wet tot: le. wijziging en verhooging van het tiende hoofd stuk der Rijksbegrooting 1933 (Wijziging, verhooging en invoeging van artikelen in verband met de instel ling van het Landbouw-crisisfonds); 2e. vaststelling van de begrooting van het Land- bouw-Crisisfonds 1933; 3e. vaststelling van de begrooting van het Land- bouw-Crisisfonds 1934. Toeliohting. Ten aanzien van eerstgenoemd wetsontwerp wordt In de memorie van toelichting opgemerkt, dat voortaan uit dit fonds alle steunmaatregelen zullen worden bestreden, die ten behoeve van land- en tuin bouw worden genomen. Het tweede ontwerp heeft een bijzonder karakter. De inkomsten worden verkregen door lasten op te leggen op den consument, maar daarbij kan men niet te ver gaan zonder de koopkracht van den consu ment te veel aan te tasten. Maatregelen zijn genomen om te komen tot be perking van de teelt van die producten, die-door hun teveel aanmerkelijk In prijs waren gedaald. Door de zen maatregel ontstaat een prijsstijging en naarmate leze prijsstijging doorwerkt, kan de heffing worden verminderd, wat tot gevolg heeft, dat ook de uit kee ring aan den producent een evenredige' vermindering ondergaat. Ten aanzien van de uitkeeringen aan veehouders, deelt de minister mede, dat aangezien deze. uitkee ringen eerst plaats hebben, nadat het Landbouw- Crisisfonds reeds is ingesteld, hiervoor f7.500.000 op de begrooting is gebracht. Vee. Bij de afdeeling vee wordt medegedeeld, dat de ge middelde prijs van het gekochte rundvee heeft be dragen f 119.50. Het laat zich aanzien, dat, indien de omstandig heden aanwijzing-geven in te grijpen in de rubriek jongvee, kalvend na het volgend voorjaar, de geraam de prijs van f75 niet zal worden overschreden. De 120 opgesloten mijnwerkers moeten als verloren worden beschouwd. - Het reddingswerk voorlooplg ge- staakt Het reddingswerk In de Nelsonmtjn te Brux Is, nood gedwongen gistermorgen opgegeven. De 120 opgesloten mijnwerkers moeten als verloren worden beschouwd. De reddingcolonnes zijn op twee brandhaarden ge stuit die niet te bedwingen waren; integendeel breidde het vuur zlóh zoo snel uit dat gevaar voor de redders begon te ontstaan. Ook aan den N.W. kant moesten de pogingen opgegeven worden. Hier had de ontploffing ■«overkomelijke hinderpalen in den weg gelegd. De schacht waar et vuur woedt is nu volkomen geïsoleerd Uit de waterschacht die ook als toegang gediend heeft stijgt met rook vermengde waterdamp op. Een anderen weg heeft men door de schacht Nelson VII trachten te banen en de luchtschacht waardoor vier mijnwerkers zich als door een wonder konden red den. Daar echter op den bodem van deze schacht brand ls uitgebroken waarvan de dikke rookwolken getuigen heeft men haar evenals de schacht Nelson-Vm moe ten dichtmetselen om verdere uitbreiding van het vuur te voorkomen. Op deze wijze heeft men eenzelfden toestand verkregen als twee jaar gelden bij den beruch- ten brand in de schacht Kchinor. Het betekent dat waneer men er al in mocht slagen de ongelukkigen te bergen dit toch pas na weken en misschien na maanden Geraamd wordt voor aankoop van 37.500 le, 2e, kalf- en andere koeien f 120, f 4.500.000; 12.500 jonge dieren k f75 f 937.500. Kosten van aankoop, vervoer, controle bij afneming enz. f381.250. Totaal f5.813.750.. Als kosten van verwerking, accijns en distributie van de runderen wordt geraamd 146 per dier. Geraamd wordt een levende uitvoer van 2500 stuks vee, tegen een gemiddelde vergoeding van f60. Bij steunmaatregelen voor de suikerbieten wordt medegedeeld, dat gerekend kan worden op een toe slag van de'regeering op ongeveer fll per 1000 K.G. bieten en op een verbouw van 1720 millioen K.G. bie ten. Tuinbouw. Naar verbetering van den voor den tuinbouw schier hopeloozen toestand moet worden gezocht. Naast den tuinbouwsteun, dien het Landbouw- Crisisfonds biedt, zal de saneering van den tuinbouw krachtig ter hand moeten worden genomen. Dit kan voor het tuinbouwproduct niet gevonden worden in een kunstmatig opzetten der prijzen, maar moet veel meer worden gezocht in aanpassen van den tuin bouw aan de vraag, die op dit oogenblik nog voor het tuinbouwproduct bestaat. Consumptie-aardappelen. Wat betreft de consumptie-aardappelen, worden de volgende uitkomsten van de gehouden inventarisatie medegedeeld: Friesland 108.565.500 kg., Limburg 71.609.100 kg.. Zeeland 113 896.200 kg.. Noord Brabant Land van Maas en Waal en Rijk van Nijmegen 86.184 800 kg., Zuid- en Noord-Holland 108.737 250 kg., Gelderland, Utrecht, Overijsel 36.430.200 kg., Gronin gen en Drente 100.133.9G4 kg. Totaal 625.557.014 kg. Bijslag nog niet bekend. Het is thans nog niet te zeggen, hoe hoog de bij slag zal kunnen worden per 100 kg. overblijvende consumptie aardappelen. De export van consumptie aardappelen, alsmede van pootaardappelcn, is te on zeker om thans reeds vaststaande cijfers hiervoor te noemen. Een voorzichtige wijze van handelen is dus gebie dend noodzakelijk en zoo zullen successievelijk al thans voorloopig aardappelen uit de markt geno men worden, die voor binnenlandsche consumptie niet in aanmerking komen. Vrees voor een tekort aan goede aardap pelen, bestemd voor de binnenlandsche markt, behoeft dan ook niet te bestaan. De personeelsuitgaven (ad f493.0001 zijn niet on belangrijk. Dit is een gevolg van de omvangrijke con trole-maatregelen, die bij een zoo algemeen verbruiks- artikel als de consumptie-aardappelen onvermijde lijk zijn. Bovendien is een ruime controle noodzake lijk, omdat de productie van aardappelen niet tot be het geval zal kunnen zijn. De mijn moet eerste geheel zijn uitgebrand. Het reddingswerk ls er dan ook thans vooral op ge richt het woedende vuur te verstikken. De toestand der geborgen lijken geeft de opvatting steun dat men te doen heeft met ontbranding van kolenstof. Het feit echter dat een zinkput bij een mijnwerkerswoning in de buurt een uur voor de ramp uit elkaar ls gesprongen schijnt anderzijds weer op een mijngasontploffing te wijzen. Opwinding onder de bevolking. Z(J acht te groote zuinigheid der mijndlrectie oor zaak van de ramp. Reuter meldt .uit Brux: De opwinding onder de bevolking in den omtrek van Ossegg tengevolge van het ongeluk in de Nelson mijn- sohacht III is zeer gestegen, nu vermoedelijk de lijken niet eens geborgen kunnen worden, aangezien naar alle waarschijnlijkheid de slachtoffers verbrand zijn. De bevolking is van meening. dat de oorzaak van den ramp voornamelijk te zoeken is bij de onverantwoordelijke bezuinigingsmaatregelen van de mijndirectle. Sterke afdeellngen gendarmerie zijn te Brux bijeen getrokken en alle hotels zijn met gendarmen bezet. De afzetting rond schacht III ls aanzienlijk verscherpt. Het oprulmlngswerk boven den grond vordert snel: de ingestorte tranportschacht is geheel bloot gelegd, doch alle werk onder den grond kan slechts van een enkel punt uit geschieden, van den bodem der lift schacht. De andere toegangen moesten allen worden dicht ge— cfseld. De stemming in het district geeft aan leiding tot bezorgdheid. paalde deelen des lands is beperkt, maar zich over het geheele land uitstrekt. Behalve vele districthou ders die te werk moeten worden gesteld voor 't uit schrijven der vervoerbewijzen, zullen daarom noo dig zijn een groot aantal controleurs. De administra tie is zooveel mogelijk gecentraliseerd en bij de ge westelijke aardappelorganisaties tot een minimum oe perkt. De benoodigde bedragen voor steun op niet voor de consumptie verkochte aardappelenoogst 1932 be dragen: Friesland f271.413.75; Limburg f 179.022.75; Zeeland f 284.740,50; Noord Brabant Land van Maas en Waal, Rijk van Nijmegen 1215.462; Zuid- en Noord Holland f271.843.13; Gelderland, Utrecht en Overijsel f91.07550; Groningen en Drente f250.334.91; totaal f 1.563.982.54. De onkosten van inventarisatie en de daaropvol gende controle bedragen in totaal f55 407 96. Voor steun op niet voor de consumptie verkochte aardappelen oogst 1933 wordt op de begrooting ge bracht f 2.325.000. De geheele dienst van het fonds sluit in deze be- grootingsperiode per'31 December mét een nadeelig saldo van f5.497.732.59, bestaande uit een voordeelig slot op den gewonen dienst van f 13^70.567.41 en een nadeelig slot op den kaptiaaldienst van f 19.068.300. Van het vliegveld te Tjililltan ver trokken, doch weer teruggekeerd. Benzineleiding van een der mo toren defect. Nadat de proefvlucht van de Postjager zeer goed geslaagd was, zou de Postjager naar Aneta uit Ba tavia meldt, in den afgeloopen nacht van het vliegveld Tjililitan vertrek ken. Dit is dan ook geschied, doch we gens een defect aan de benzinelei ding van een der motoren is het toe stel spoedig daarop naar het vliegveld teruggekeerd. WEER OPGESTEGEN. Aneta Vaz Dlas meldt nader, dat volgens een telegram, ontvangen door Comité Snelpost Nederland- Indië, de Postjager om 6 nar plaat selijken tijd opnieuw van Batavia is vertrokken. Eet toestel zal direct doorvliegen naar Alor Star. Luxe auto verongelukt. Veldwachter, die met de burgemeester meereed, zwaar ge wond. Donderdagmiddag had nabij Norg een ernstig ajuto- ongeluk plaats. Door nog niet bekende oorzaak botste een luxe-auto tegen een boom, De auto werd bestuurd door den heer G. G. van Wageningen, burgemeester van Roden, terwijl naast hem was gezeten de gemeen teveldwachter van Roden, de heer J, Boa. Door den schok vloog de veldwachter door de voor ruit van de auto. Hij werd deerlijk gewond opgenomen en nadat door een dokter van Norg en. een pleegzuster het eerste verband was gelegd, werd hjj naar het Lio- conessenhuis te Groningen overgebracht. Gistermorgen was de toestand van het slachtoffer die diepe wonden aan hoofd, borst en schouder heeft opgeloopen, hoewel ernstig, niet levensgevaarlijk. De heer Van Wageningen had wonden aan hooofd en handen Hij is naar zijn huis vervoerd. De auto is totaal vernield. Het Nelson-myncomplex bü Briix, dat door zulk een ontzettende catastrophe is getroffen. 0 van buitengewone kwaliteit. Op den toren van de in aanbouw zijnde Ned. Eerv. Kerk te Middenmeter is dezer dagen de weerhaan geplaatst. Maatregelen ter voorkoming van executie van tuinders in Noord-Holland we gens achterstallige polder- lasten. Op de vragen van den heer Cramer betreffende het nemen van maatregelen van regeeringswege ter voor koming van executie van tuinders in Noor d-H o l- 1 a n d, die niet in staat zijn de polderlasten te betalen, antwoordde de minister van Justitie: Met het oog op de consepuenties die maatregelen ter voorkoming van executie zondermeer van sommige ingelanden zouden hebben op den omslag van poll derlasten over de overige ingelanden, acht de minis ter dergelijke maatregelen minder gewenscht. Daar bij komt, dat bedoelde maatregelen zouden moeten steunen op een wet, welker voorbereiding en tot standkoming eenigen tijd zou vorderen. Het is op die gronden dat de minister van oordeel is, dat het vraagstuk der achterstallige polderom slagen moet worden bezien in het kader van de meer algemeene wettelijke regeling ter voorkuming van executie van landelijke eigendommen welke in voor bereiding is.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1