De nieuwe Burgemeester van Barsingerhorn Gifgas* Zaterdag 6 Januari 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9410 ALKMAAR'S NIEUWE BURGEMEESTER. NOODLOTTIGE AANVARING VOOR DEN WATERWEG. Schagen. INDIENEN VAN REKENINGEN. de jongste gemeentesecretaris in Nederland. Gemeentesecretaris in Barsingerhorn werd de heer Loggers op 16 Maart 1929. 1 Januari jl. was hij 10 jaar gemeentesecre taris. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat de heer Loggers in het bezit is van: akte be kwaamheid Gemeente-administratie, leeraar M.O.: Staatsinrichting, Staathuishoudkunde en Statistiek. o-o Wij willen ook van redactiewege den nieuwbenoemde hartelijk feliciteeren en on ze voldoening uitspreken over deze benoe ming, overtuigd ook als wij er van zijn, dat de keus goed is en de gemeente Barsinger horn een burgemeester zal krijgen, die het ambt „hoog" zal dragen, straf zal zijn waar noodig, maar ook wel die karaktereigen schappen zal bezitten, die hem, hoewel nog jong, weldra zullen stempelen tot eert bemind „burgervader". Met ingang van 15 Januari a.s. is tot burgemeester van Alkmaar benoemd Jhr. Mr. F. H. van Kin schot, thans burgemeester van Zuid-Laren. De nieuw benoemde burgemeester is op 23 October 1S09 te Amersfoort geboren, als zoon van een cava- Ierie-officier, den tcgenwoordigen gep. generaal-ma- joor jhr. H. F. van Kinschot Hij studeerde te Leiden in de rechten en promoveerde in November 1922 tot doctor in de rechtswetenschap, waarna hij aanstonds zich in de gemeente-administratie ging bekwamen als volontair op de gemeente-secretarie te Sassenheim. Na ons verder werd meegedeeld, is Jhr. Van Kin schot als burgemeester van Zuid-Laren zeer populair. Hij werd ons geteekend als een beminnelijk en vlot inensch, zeer toegankelijk voor zijn burgerij en iemand die geheel met hen meeleeft, maar die tevens weet wat hij wil. Zelf de liberale beginselen toegedaan, is de heer Van Kinschot bij geen enkele partij aangesloten en heeft hij zich steeds boven de politieke partijen in zijn gemeente weten te stellen, wat niet wegneemt dat hij zich bij allen bemind heeft gemaakt, zoodat het heel de Zuidlarensc.he bevolking oprecht spijt, dat zij Jhr. Van Kinschot als burgemeester zal moeten mis sen. Behalve zijn burgemeestersambt, had ook het pu blieke leven zijner gemeente en ook dat van wijdere omgeving, zijn volle belangstelling. Dat spreekt wel mede hieruit, dat de heer Van Kinschot zich buiten gewoon heeft geïnteresseerd voor het Vreemdelingen verkeer in Drenthe en hij consul was van den Alge- mcenen Nederlandschen Wielrijdersbond. De heer Jhr. Van Kinschot is gehuwd cn heeft drie zoons. Ambtelijk had vooral de zorg voor het onderwijs zijn aandacht, waarvan de oprichting van een mulo- school te Zuid-Laren getuigt. Zuid Laren en Drenthe verliezen door zijn vertrek een magistraat, dien men gaarne had willen behou den. Ook zijn cchtgenoote, mevr. van Kinschot— ge boren Dorhout Mees, nam in het vereenigingsleven -reu groote plaats in en haar zal men evxzeer ais jhr. Van Kinschot, noode missen. De nieuwe burgemeester van Alkmaar behoort tot Je Waalsch-hervormdc gemeente. Nieuwe burgemeester van Wormerveer. Ook Wormerveer heeft een nieuwen burgemeester gekregen. Benoemd is de heer D. G. Draayer, De heer Draayer werd i April 1871 te Dieren geboren. Hij woont thans te 's-Gravenhage, is doctorandus in de rechten en is vroeger kolonel bij de infanterie van het N.-I. leger geweest. Het Dnitsche stoomschip „Ceres" gezonken. Eerste stuurman verdronken. De overige leden der beman ning gered. HOEK VAN HOLLAND. Donderdagmorgen vroeg is de uitgaande Engelsche bananenboot „Chagres" voor den Nieuwen Waterweg in aanvaring geko men met het Duitsche stoomschip „Cérès", mot het gevolg, dat laatstgenoemd schip ten oosten van de Maasboei is gezonken, nadat de opvarenden het schip hadden verlaten. Hierbij is de eerste stuurman helaas overboord geslagen en verdronkon. De sloepen werden opgepikt door de uitgevaren sleepboot „Rozenburg", die de geredde bemanning te Hoek van Holland aan land bracht. Nadere bijzonderheden. Nader wordt omtrent deze aanvaring gemeld, d3t Donderdagmorgen om half zes tijdens dikken mist de 8G5 ton groote „Cérès" van de Neptune-lijn uit Bremen voor den Waterweg aankwam en ging op 1 1/1 mijl van den ingang voor anker. Een uur later werd do loods overgenomen en stoomde men op. Om half acht ging men weer voor anker en het schip was nog voor anker toen te 8.10 uur de uitvarende bananenboot „Chagres' opeens aan bakboordzijde uit den nevel kwam opzetten en met den kop op het tweede voorruim van de „Ceres" iiep. waardoor een groot gat ontstond en het schip direct begon te zinken. De kapitein probeerde in minder water te komen en hij slaagde er inderdaad in een kwart mijl verder naar binnen te komen Toen begon het schip snel te zinken, zoodat hij last gaf de stuurboordsloep te laten vieren, waarin tien man met de loods plaats nam. Aan boord bleven drie man. Met liet te water laten van de sloep ging het niet fortuinlijk. Zij bleef hangen juist toen zij het water had bereikt en een groote golf spoelde op dat oogenblik over het scheep je, met zich nemend den 29-jarigen K. Ammerman. den eersten stuurman uit Oldrnburg. Men zag dat hij nog wat rondzwom, doch hij kon de sloep niet meer bereiken en verdween in den mist. De beman ning is toen weer aan boord gegaan. Inmiddels wa ren door de aan boord gebleven mannen noodsigna len op do fluit gegeven, waardoor do reddingsboot van Hoek 'van Holland, de „President Wierdsma" was uitgevaren. Ook was uitgevaren de „Rozenburg", een sleepboot van I.. Smit en Co., gewaarschuwd door de radiografische noodseinen van de „Congres". Do „Rozenburg' was het eersTbij de „Ceres" en heeft de bemanning die in de bakboordsloep was gegaan, overgenomen. Op haar tocht in de buurt van den Waterweg heeft de reddingboot niet anders gevonden dan de sloep van de „Ceres", waarin dc jas lag van den eersten stuurman, van den man zelf werd echter geen spoor gevonden. Bij de sleepboot vernam de bemanning van de reddingboot, dat de „Charges" naar buiten was gegaan en de reis had voortgezet. Of het schip belangrijke schade had opcehjopen, wisjt men jiiot. BURGEMEESTER en W ETHOUDERS van SCHAGEN verzoeken hen, die over 1933 iets hebben te vorderen van de gemeente Scha gen, hun rekeningen in te zenden vóór 1 Fe- hruari a.s. Schagen. 4 Januari 1934. Burgmeester en Wethouders van Schagen, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Donderdag j.1. kwam het bericht af, dat de heer G. G. Loggers, Gemeentesecretaris, alhier, was benoemd met ingang van 15 Ja nuari a.s. tot Burgemeester van de gemeente Barsingerhorn. Toen dit bericht door de Schager werd ge- bulletineerd, zal het door de geheele bur gerij met genoegen zijn ontvangen. Immers de heer Loggers is al eenige jaren burger der gemeente Barsingerhorn en haar secre taris en allen hebben zijn persoon en zijn werk leeren waardeeren. Men is er algemeen van overtuigd dat de heer Loggers een goed burgemeester zal zijn. Men kent hem als hulpvaardig en toegankelijk, maar ook als iemand van karakter en overtuiging. Het gemeentelevcn van Barsingerhorn had reeds in velerlei opzicht zijn volle belangstelling en men twijfelt er niet aan, dat, nu zijn ambt een leider.d en besturend ambt wordt, hij ook daarvoor de capaciteiten zal hebben. Het ambt van burgemeester is tegenwoor dig geen sinecure, daarvoor wordt vooral in deze tijden geëischt een helder hoofd, kalm beleid, goed inzicht en rustig beschouwen. Welnu, men behoeft er niet aan te twijfelen of deze burgemeesterlijke eigenschappen zal de heer Loggers toonen te bezitten. En dat kan niet anders dan tot heil zijn der ge meente. Dat men in Barsingerhorn den heer Log- /gers gaarne als Burgemeester wenschte, bleek wel bij zijn sollicitatie. Een commissie van 4 leden van den Baad uit alle partijen is naar den Commissaris der Koningin ge weest om zoo mogelijk zijn candidatuur te steunen. Tal van personen, leden van polder besturen en andere corporaties hebben in een missive hun wensch tot benoeming des heeren Loggers uitgesproken, zoodat men aan „hoogerhand" wist, hoewel er ook nog andere sollicitanten uit de gemeente Barsin gerhorn waren, dat de heer Loggers de ge- wenschte was. Dat zal den nieuwen functionnaris aan stonds een sterke en aangename ruggesteun zijn. o-o Wij geven hierboven de nieuwe burge meester aan zijn schrijftafel in het Raad- huls, terwijl nog verder over hem kan worden meegedeeld: De heer G. G. Loggers is geboren 16 No vember 1900 te Zwolle. Hij genoot daar het Ulo-onderwijs en het Middelbaar-onderwijs. Na afloop dezer „schooV'-periode heeft hij de gemeente-administratie tot zijn emplooi gekozen en is als ambtenaar ter secretarie werkzaam geweest, achtereenvolgens te El- burg, Zwolle, Gramsbergen en Zandvoort. Het was 1 Januari 1924 dat de heer Log gers benoemd werd tot Gemeentesecretaris te Beusichcm cn hot is wel aardig, maar ook teekenend voor den persoon van den heer Loggers, hier mee te deelen, dat hij toen was In Genève wordt geconfereerd. De regeeringeo ge ven schatten uit om hun vertegenwoordigers 't langdu rig verbiyf in de schoone Zwitsersche stad prettig te maken. De resultaten zyn steeds negatief, de wereld wordt sceptisch en wanhopig en de staten bewape nen, bewapenen! Wantrouwen en vrees domineeren! Voor wie? Voor den sterken Hltler, die daar midden in Europa staat en luid om recht roept voor zijn land en volk? Voor het groeiende Japan, dat met zijn bevolking en productie geen raad weet? Voor de roode Sowjet-Unle, die met haar waanzin de wereld wil overleveren aan een kliek? Of voor elkaar? Hoe het zij, de krankzinnige bewapening gaat verder, en eike regeering. ook de onze, die gehoor gevend aan den drang van de defaitistische groepen, de oogen sluit voor deze helaas bestaande werkelijkheid, handelt onverantwoordelijk. Want als er oorlog komt, dan zullen ook in onze steden de gasgranaten uiteenbarsten, dan zullen ook boven ons land de vliegtuigen hun „dauw des doods' verspreiden. Want reeds in den grooten oorlog, die pas achter ons ligt, was het gifgas een wapen. Maar sindsdien hebben op laboratoria in alle deelen der wereld de knapste chemici gezocht naar sneller werkend gif. En ze hebben gevonden. Wat er verschrik kelijks aanwezig is ln de uitrustingen der militaire star ten, we kunnen er slechts naar raden. Want uit den aard der zaak is daar alles geheim geen vakblad brengt die resultaten. Maar wat wij weten ls genoeg om te trachten voorzieningen te treffen, die als 't nood lot zou losbreken, de burgerbevolking tenminste eenigs- zins kunnen beschermen. Het is verheugend dat daar voor ook in ons land iets wordt gedaan. De oefeningen in de buur van Winschoten, in den laatsten zomer ge houden, bewijzen het. Maar het zal noodig zijn speciaal de bevolking der groote steden te beschermen, die uit den aard der zaak het doelwit der aanvallen zal zijn. Onze groote steden, die alle of bijna alle in onbeperkte hoeveelheid water ter beschikking hebben, kunnen deze bescherming doel treffend Inrichten. Maar 't is tijd om te beginnen! Laat technici bouwen en chemici voorlichten! En wacht niet het kan te laat zijn. En als de menschheid, toch be ter zou zijn dan we mogen veronderstellen, als de t|jd ons zal leeren, dat deze beschermingsmaatregelen overbodig waren zooveel te beter. N u zijn groote gasvrije ruimten van minstens evenveel belang als b.v. versterkingen ln de Wierlngermeer! Verdeel gasmaskers aan de bevolking! Ze worden hier in 't land gemaakt, door de rubberindustrie en door de Norlte-Maatschappij. Deze laatste fabriceert in haar product norite, een der beste beschermingsmiddelen te gen gas. Deze kool is buitengewoon actief, d.w.z. houdt aan zijn oppervlakte groote hoeveelheden gifgas vast. Maar niet alles en niet alle. Gasmaskers zijn niet voldoende. Het ging ermee als met alle oorlogsmiddelen. Men construeerde pantserpla ten, bestand tegen de bestaande granaten, daarna gra naten die de nieuwe pantserplaten doorsloegen, daarna pantserplaten die enz. enz. Zoo ging het ook ln den gasoorlog. Men maakte mas kers en vond een vulling, die 't gif tegenhield. Men mengde bij 't gif stoffen, die de maskers doordrongen. Daarna nieuwe maskervullingen enz. enz.. De groote Fransche generaal Foch, sprak reeds van gifgassen, „die elk masker doordringen en ln weinige minuten dooden" Een vleugje lucht met gas bezwangerd, reukeloos en onzichtbaar dood! En er worden reinculturen van bacillen gekweekt, die cholera en pest zullen kunnen verspreiden. Al deze dingen, in combinatie met moderne vlieg techniek en modern verdragend geschut, openen pers pectieven van een zoodanige verschrikkelijkheid, dat de wreedste fantasie 't beeld niet kan benaderen! „Groote steden en heele landstreken zullen in weinige uren geen levend wezen meer bevatten"! Dat schreef de generaal Sir Reginald Hart ln 1924 ln Hilberts Jour nal. Sindsdien hebben we alweer 10 jaren gehad van ln- tensleven arbeid door de knapste chemici der wereld! De werking der algemeen bekende gassen Is erg ge noeg! In April 1915, in den slag bij Yperen werd voor het eerst gas gebruikt. Massa's groote cilyinders gevuld met chloor werden ln de aarde Ingegraven en toen de wind gunstig was werden alle ventilen tegelijk opengedraaid. Zes duizend menschen stierven. Ze hoestten bloed, leden uren soms dagenlang aan ont zettende benauwdheden en stikten ten slotte. 1 %Chloor ln de lucht werkt doodelljk. Maar de wer king van gifgas ls evenredig met 't product van tijds duur en concentratie. Dus 10 minuten lucht inademen met 1/10 is even erg als 1 minuut lucht met 1 Maar chloor prikkelt en wordt dus dadelijk bemerkt; ook Is er gemakkelijk een gasmasker tegen te maken. Er moest dus Iets zijn dat reukeloos was en onzicht baar. En dat kwam er! We kennen allemaal de ver giftige kolendamp, die ontstaat in slecht werkende kachels bij onvolledige verbranding. Dit is koolmo- noxyde. Uit dit gas en chloor ontstaat onder inwerking van het licht kooloxydechlorlde. Dit gas is het beruchte phosgeen. Van ongeveer denzelfden aard is de Perstof. De werking van deze stoffen is 15 x zoo sterk als van chloor. En degene, dio 't inademt, merkt eerst niets, maar uren daarna openbaart zich de verschrikking. De haarbuisjes in de longwanden worden aangegrepen en laten bloed door. De longen loopen vol en 't slachtof fer verdrinkt letterlijk in zijn eigen bloed! De Engelschen noemden dit sterven: verdrinken op het droge! Ook chloorpikrine hoort in de rij dezer gas sen thuis. Er werden ook hiertegen maskers gevonden, die op 13 Juli ln den slag by Nicuwpoort bleken goed te zy'n. Om deze bescherming onwerkzaam te maken werden by de zg.n. groenkruls gassen de nieuwe blauw- k ruis stoffen gemengd. Dit zyn vaste stoffen In aller- fynste poedervorm. De menschen die dit Inademden moesten eerst niezen, dan braken, waren gedwongen hun gasmaskers af te werpen, en het gas deed zijn werk! Deze blauwkruisstoffen zyn hoofdzakeiyk verbindin gen van arsenicum, rattekruid dus. Bekend zyn diphe- nylchloorarseen en dlpbenylcyaanarseen. De werking is verschrlkkeiyk. En goede chemici k»nnen door veranderingen aan het molecuul wel erger 41ngen vinden en zullen die ook gevonden hebben. Ook de Amerikanen gingen gifgas maken. Profes sor Lewls, aan de Un'*ersltelt te Chicago vond het naar hem genoemde „Lewlalte", ook de „Dauw des Doods" genaamd. Dit gas behoeft niet eens ingeademd te worden. Een hoeveelheid van 3 druppeltjes, die ergens de huid raakt, werkt doodeiyk. Hierby is dus niet alleen een masker, maak ook het geheele lichaam beschermende ondoor dringbare kleeding noodig. Tegen het einde van den oorlog lagen bommen van 500 Kg. gewicht, gevuld met dit gas. klaar voor een voorgenomen luchtraid op Ber- ltjn' Als gifgas, die alle gasmaskers doordringt wordt ver der een blauwzuur-arsenicumverbinding (katrodyl-ino- cyanide) aangemaakt. En dan is er het dichloordiae- thylsulfide, d.1. het z.g. mosterdgas. De Duitschers noemden het gelbkreuz of Senfgas, de Engelschen mus- tardgas, de Franschen Yperite. Men spreekt ook hierby van gas, maar evenals vele andere soortgeiyke stoffen is het in natuurkundigen zin geen gas. Het is een hoogkokende vloeistof, die b.v. door een vliegtuig boven een stad als een fyne nevel wordt afgeblazen. Door zyn gewicht daalt het neer en bedekt alles met een allerfijnst, reukeloos en onzichtbaar laag je. Men draagt het mee aan kleeren en schoenzolen. In een warmere omgeving verdampt het en begint zijn ontzettende menschenverdelgende werkzaamheid. Er komen blazen op de huid, de oogen etteren, de longwer king wordt beperkt en steeds erger worden de kram pen en benauwdheden. Het slachtoffer wordt langzaam gewurgd en 't lyden duurt soms weken en maanden lang. Even erg zijn de metaal-organische verbindingen, zoo als b.v. lood-tetra aethyl. Ook deze dringen door de huid en dooden! En nog eenmaal welke veel ergere gif-strydmldde- len zyn er lntusschen gevonden en liggen te wachten in quanturas, groot genoeg om 't leven van werelddeelen uit te roeien? We weten het niet Het is nog kort geleden, dat d« nieuwsbladen het bericht brachten van de vinding van 2 Amerikaansche professoren: een gas van ongekende werking als vernietigingsmiddel. Zoolang er geen absolute zekerheid bestaat dat al deze dingen niet een maal op de menschheid worden losgelaten zoolang is elke regeering verplicht de middelen te vinden en beschikbaar te stellen, tot bescherming der bevolking elke regeering, óók de onze, omdat niet haar eigen laatste verstlkkingskreet zou moeten zijn een mea culpa! door myn schuld.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5