Het millioenen-schandaal in Frankrijk Kijken is Koopen bijCLOECK WIJ BREIEN! Handhaving van het gezag. PROCLAMATIE AAN HET OOSTENRIJKSCHE VOLK. Dollfuss verliest het geduld. Het Gran Chaco-conflict Kranig werk van den ijsbreker „IJsbeer". WAAR IS DE POSTJAGER? KNOEIERIJEN MET REGEERINGS- AARDAPPELEN. ONTSPORING TE ROTTERDAM. Bij het station Delftsche Poort. Dinsdag 9 Januari 1934. Postrekening No. 23330 77ste Jaargang. Mo. 9411 SCIlEElsCOUIANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTENi TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Stavisky opgespoord. Hij schiet zich voor het hoofd. Minister Dalimier afgetreden. Regeering gelast onderzoek. liet millioenenschandaal te Bayon- ne in Frankrijk is in een nieuwe faze getreden. De aanstichter ervan, Stavisky, heeft nl. zelfmoord ge pleegd, door zich een kogel door het hoofd te jagen. Het was de politie bekend geworden, dat de finan cier Stavisky, die in verband met het schandaal van Bayonne gezocht werd, zich te Chamonix ophield. De politie maakte daarom aanstalten om den oplich ter te arresteeren, doch op het oogcnblik, dat zij de kamer van Stavisky binnendrong klonk een schot. Hij had zich een kogel door het hoofd gejaagd, Hij was op slag dood. Stavisky had zich Zondag te Chamonix, naar na der wordt gemeld, een villa gehuurd De politie had Zondag reeds het spoor van Stavisky in de buurt van Chamonix gevonden en Maandag de verblijf plaats van Stavisky te Chamonix zelf opgespoord. Maandagmiddag vervoegden zich politiebeambten aan de ville en trachtten zich vergeeis toegang te verschaffen. Nadat zij verscheidene malen aange klopt hadden, hoorden zij in één der kamers een gebot vallen. Stavisky was in gezelschap van een slecht befaani- den en verscheidene keereu veroordeelden man, wiens naam echter nog niet is bekend gemaakt Ter wijl Stavisky reeds voor een valschen pas gezorgd had, ter vergemakkelijking van zijn vlucht, reisde zijn begeleider op zijn eigen naam. De politiebeamb ten acnicrvolgden daarom ook voorloopig het spoor van laatstgenoemde, dat naar Chamonix leidde De politiebeambten steldeu zich rondom het huis op, terwijl de bezitter van het huis een poging deed, zich toegang te verschaffen. Hij klom over den tuinmuur en klopte aan de verandadeur zonder echter ant woord te krijgen. Terwijl hij een vensterruit indrukte om de grendels van het venster te openen, klonk n 6choL Spoedig daarop vond men Stavisky reutelend in een kamer liggen. Een arts constateerde, dat de kogel door het hoofd gegaan was en verklaarde, dat Stavisky nog slechts enkele uren in leven kon blij ven. Naar nader uit Chamonix wordt gemeld, werd Sta visky op zijn vlucht vergezeld door twee personen, die ook bij hem waren toen het drama zich afspeel de. nl. den huurder van de villa, genaamd Henri Voix, die bij de „Sureté" geen onbekende is, en ma- demoiselie Lucette Alberas, die 27 jaar oud is. Manifestaties ix. Palels van Justitie. Parijs. Verscheidene manifestanten trokken gis termiddag door de galerijen van het paleis van justi tie, doeken medevoerende, waarop verschillende op schriften waren aangebracht, en kreten slakend met betrekking tot de zaak-Stavisky. De poiitie ioeg de manifestanten uiteen, doch drie hunner werden naar het parket gebracht. Dalimier neemt ontslag. Dalimier, minister van Koloniën, die, evenals vele an dere regeerings- personen, betrok ken zou zijn ge weest bij de af faire van Sta visky, heeft gis teravond bij Chau temps zijn ontslag deen aanbieden. Chauteraps heeft het ontslag aan vaard. In het demissie- schrijven dat de minister van ko loniën, Dalimier Maandagavond aan minister-pre sident Chauteraps gericht heeft, ver wijst Dalimier naar de met alge- DALIMIER. meene stemmen gegeven bevesti ging die de kabinetsraad heeft gegeven van de cor rectheid van zijn houding en stelt in het licht, dat hem in deze geheele aangelegenheid geen verwijten kunnen worden gedaan. „Ik bied U aldus ver volgt dan het schrijven mijn aftreden aan. Ik wil niet het risico op mij nemen, dat mijn handeling als minister van arbeid in 1932 zelfs op onrecht vaardige wijze Uwe huidige regeering tot verwijt zou kunnen worden gemaakt. Ik stel er prijs op op nieuw vast te stellen, dat gij op geen enkel oogenblik mijn aftreden geëischt hebt/' In het antwoord van Chautemps schrijft deze na verwezen te hebben nar het feit. dat de kabinetsraad met algemeene stemmen den goeden trouw van Da limier heeft erkend: .Gij zijt van meening, dat gij na volkomen décharge van Uwe eventueele raoreele verantwoordelijkheid uwe politiekheid moet herne men, teneinde u te verdedigen tegen onrechtvaar dige aanvallen. Ik kan mij. onder betuiging van spijt over uw besluit slechts buigen voor uwe motieven en ik verzeker u nogmaals van mijn vriendschappe lijke achting. Een communiqué deelt volgens een Reuterbericht nader mede, dat Chautemps gistermiddag in een ka binetsraad de affaire-Bayonne tot in bijzonderheden heeft uiteengezet, evenals dc genomen of beraamde maatregelen, en den wil heeft bevestigd om het volle licht te doen schijnen en er voor te zorgen, dat geen enkele overweging de taak der justitie belemmert. Chautemps verklaarde, dat hij binnenkort zijn colle ga's verschillende wetgevende maatregelen zal voor leggen, die o.a. reorganisatie van de Fransche politie, controle van de correctioncele rechtbanken, bescher ming van de publieke spaargelden, toezicht op be paalde beroepen, onderdrukking van strafbare be moeienis bij de openbare diensten, enz. beoogen. Dc kabinetsraad gaf unaniem zijn instemming met deze denkbeelden te kennen. Vervolgens verklaarde Chautemps, dat. hij besloten had, Donderdag a.s. de onverwijlde bespreking van de interpellaties met betrekking tot de zaak-Bayonne te beginnen en zette de groote lijnen uiteen van dc verklaringen, die hij voornemens is in de Kamer af te leggen. en repareeren ALLE soorten Wollen Kleeding, Kou sen en Sokken (ook de allerfijnste). Voor nieuw- werk zijn wij no. I. JAAP SNOR, Zuidstraat 19, DEN HELDER. - P.S. Vracht voor onze rekening. Meten met gelijke maten. Uniforme bepalingen voor alle overheidsper soneel. De regeering elscht aanvulling van de provinciale en gemeentelijke ambte naren-reglementen. De minister van Blnnenlandsche Zaken heeft thans Ged. Staten der provinciën uitgenoodlgd aanvulling te bevorderen van de provinciale en gemeentelijke ambte narenreglementen met een aantal bepalingen, overeen komende met voorschriften van het algemeen rijksamb tenarenreglement, welke aanvullingen zeer vérstrekken de gevolgen kunnen hebben, vooral nu ook de Natlo- naai-Socialistische Beweging op de lijst der z.g. verbo den vereenlgingen is gebracht De Juiste redactie van de verlangde voorschriften is In de regeerlngsaanschrijving tevens aangegeven. Rijksambtenaren en de N.S.B. Motivee ring van het verbod door minister Colijn. Gelijk gemeld, heeft het Tweede Kamerlid, de heer Westerman vragen tot den voorzitter van den minister raad gericht betreffende het niet voorkomen van de Sociaal-Democratische Arbeiders Partij op de lijst der voor ambtenaren verboden vereenigingen en betreffen de den door de regeering aan te leggen maatstaf voor het nemen van op die lijst betrekking hebbende beslui ten. Zij luidden als volgt: ..Is de minister bereid, mede te deelen. op welken grond de SocfaM-Democrati^he arbeiderspartij die tot dusverre in gebreke is gebleven, een duidelijke, all» twijfel uitsluitende, offlcieele verklaring af te leggen, dat zij op den bodem van het wettig gezag staat en dus iedere revolutionnaire actie verwerpt, op de lijst der op de lijst voor ambtenaren verboden vereenigingen ontbreekt, terwijl andere politieke vereenigingen. gelijk de Nationale Unie de Algemeene Nederlandsehe Fascis ten Bond en de Nat. Soc. Beweging die zich ten aan zien van deze materie in bevredigenden zin hebben uit gesproken daarop wél zijn geplaatst? Zou de minister In verband hiermede tevens de vraag willen beantwoorden wel^e oblectieve maatstaf door hem bij het nemen van besluiten op de bovenbedoelde lijst betrekking hebbende wordt aangelegd? Instructies, gegeven in lijnrechten strijd met een regeeringsvoorschrift. De heer Colijn heeft hierop thans het volgende geant woord: De simpele verklaring dat een vereeniging staat op den bodem van het wettig gezag Is niet voldoende ter bepaling van het standpunt der Regeerring met betrekking tot de vraag of een ambtenaar lid van die vereeniging kan zijn. De daad moet ten deze met het woord in overeenstmming zijn Dit is bij voorbeeld niet het geval met de Nationaal Soc. Beweging. Terwijl deze zich wel in bedoelden zin heeft uitge sproken. zijn nochthans vanwege haar leiding Instruc ties gegeven ln lijnrechten strüd met een door de re geering uitgevaardigd voorschrift. „De regeering volgt met groote waakzaamheid de ges tie van alle politieke stroomingen en neemt haar maat regelen ln verband met de gedragingen, die te harer kennis komen. Die waakzaamheid geldt voor de Soci aal-Democratische Arbeiders Partij evengoed als voor anderen. „Uit het voorafgaande volgt, dat naar het oordeel der regeering niet alleen afgelegde verklaringen, maar ook, en zelfs meer dan deze. de feitelijke gedragingen beslis send zijn voor de door haar te nemen beslissingen. Dat daarbij door de regeeringen objectief te werk wordt ge gaan, verelscht geen afzonderlijke bevestiging, al kan er bij de verscheidenheid van de verschijnselen, van een vasten maatstaf, die voor allen gelijkelijk gelden zou. geen sprake zijn. „Dat de Nationale Unie op de lijst der voor ambtena ren verboden vereenigingen zou zijn geplaatst, is voor de regeering een nieuwtje." SCHERP OPTREDEN TEGEN DE NAZrS AANGEKONDIGD. WEENEN: Het kabinet kwam gistermiddag on der voorzitterschap van den bondskanselier Dollfuss bijeen in een specialen kabinetsraad, waarbij uitslui tend nieuwe maatregelen tegen de toenemende na tionaal-socialistische beweging in Oostenrijk werden besproken. Besloten werd een proclamatie der Bondsregeering aan het Oostenrijksche volk uit te vaardigen, en deze ais „verplichte publicatie" aan de bladen toe te zen den. DR. DOLLFUSS. In de officieele mededeeling wordt gezegd: Het ka binet heeft in de heden gehouden zitting een rap port in behandeling genomen omtrent de den laatsten tijd buitengewoon verscherpte en klaarblijkelijk goed georganiseerde nationaal-socialistischo agitatie, waar mee talrijke daden van terreur gepaard gingen. De hierdoor noodig geworden maatregelen werden door den ministerraad met algemeene stemmen goed gekeurd. In het manifest wordt gezegd, dat de Bondsregee ring zich tot dusver heeft bepaald tot een gematigd optreden, in de hoop, dat het verstand tenslotte over den waanzin de overwinning zou behalen. Naar aan leiding van deze overweging is met Kerstmis en Nieuwjaar in een aantal gevallen gratie verleend. De hoop, welke daaraan werd geknoopt, is echter verij deld. De laatste dagen zijn niet minder dan 140 aan slagen met ontplofbare stoffen in alle deelen des lands gepleegd. De Bondsregeering is besloten, thans met alle mid delen, ook met de scherprte, aan den ierreur en be toogingen voor eens en voor altijd een einde te maken. Met ingang van heden zullen derhalve sterke afdeelin- gen van het vrijwillige weercorps worden gemobili seerd, die in samenwerking met politie en gendarme rie alle pogingen om deze misdadige agitatie voort te zetten, zullen onderdrukken. Oorlog hervat. De Paragueezen rukken op. Naar Reuter uit Asuncion meldt, is de oorlog in het ran Chaco-gebied gister hervat. Een communiqué van den minister van oorlog meldt, dat de troepen van Paraguay de stellingen van Juyucaba, Bolivar en Loa, die door de Bolovianen waren ontruimd, hebben bezet. Thans ook het stoomschip .jFriesland" bij Urk bevrijd. Amsterdam. De sterke ijsbreker „IJsbeer" van de Vereeniging voor Scheepvaartbelangen te Amster dam, die erin geslaaed is het passagiers-vrachtschip „IJssel" na een moeizamen tocht van Amsterdam naar Kampen te brengen, welke tocht twee dagen en een nacht heeft geduurd, is gistermiddag in de hoofdstad aangekomen met het passagiers-vracht schip ..Friesland" van de Holland-Frieslandlijn. Dit schip dat de vorige week van Lemmer was vertrok ken, met de bedoeling Amsterdam te bereiken, is bij Urk in de schier ondoordringbare ijsmassa van het IJsselmeer vastgeraakt N'a daar enkele dagen te heb ben gezeten is de „IJsbeer"' er na een buitengewoon zwaren strijd met het ijs in geslaagd de „Friesland" uit haar benarde positie te bevrijden. Na het vertrek uit Allahabad nog steeds geen bericht. I Zooals bekend is de Postjager Zondagmorgen na ln een nacht van Vrijdag op Zaterdag uit Batavia te zijn vertrokken te Calcutta geland. Daar Is 't toestel door bet onklaar geraken van een starter van een der moto< ren langen tijd opgehouden. Maandagmorgen kon het echter weer vertrekken om gisteravond in Allahabad te landen waar het toestel na en uur oponthoud weer is vertrokken. Sinds dit vertrek heeft men echter niets meer van den Postjager vernomen. Het had te Jodhpoer of te Karatsji moeten aanko men om bij te tanken, want de afstand Allahabad— Djask is te groot (ruim 3000 K.M.) om zonder tus- schenlanding te worden afgelegd. Er liepen gisteravond, speciaal te Den Haag, hard nekkige grachten, dat er iets mis zou zijn. Al is het vreemd, dat men niets gehoord heeft daarom Is het, naar onze meerling nog niet gezegd, dat dadelijk moet worden aangenomen dat er Iets ergs gebeurd is. het ia heel wel mogelijk dat de Postjager ergens aan den grond is gaan staan, van waar hij niet direct telegra fische verbinding kon krijgen met een of ander station. Het „Oomité-Soelpost" heft zich telegrafisch ln ver binding gesteld met de Shellagenten te Jodhpoer en Karatsji, OPZIENBARENDE ARRESTATIES TE HOOGKARSPEL. WAARNEMEND BURGEMEESTER EN GEMEENTE-ONT VANGER AANGEHOUDEN. Te Hoogkarspel zijn, naar V.D. meldt, gearresteerd C. R., eerste wethouder en plaatsvervangend burgemeester en A. B., gemeenteontvanger in het naburige Wervers* hoof. Zij zijn respectievelijk voorzitter en betaalmeester der tuinbouw-velling. Er moet fraude zijn gepleegd met de vergoedingen, welke van Rijkswege voor de aardap pelen wordt verstrekt. Beide personen zija overgebracht naar het Huis van Bewaring te Alkmaar. I Nader wordt gemeld: dat aan den wethouder machti ging was verleend de aardappelen, die op de veiling te Hoogkarspel den minimumprijs niet konden opbrengen- voor veevoeder te verkoopen. waarna de betaalmeester van de veiling te Hoogkarspel de desbetreffende staten tnvulde en de gelden opzond naar het Rijks- In- en Ver koopbureau t« Den Haag. Het blijkt nu, dat de wethouder voor een hooger be drag aan aardappelen verkocht heeft dan het bedrag, hetwelk naar Den Haag gezonden is. De loco-burgemeester nog in voorloopig® hechtenis; gemeenteontvanger op vrije voeten gesteld. In verband met deze arrestaties wordt nader gemeld, dat de Alkmaarsche rechtbank thans de voorloopig® hechtenis van den loco-burgemeester met vijf dagen heeft verlengd, terwijl de ontvanger op vrije voeten is gesteld. DRIE HOOFDSPOREN VERSPERD. GERINGE MATERIEELE SCHADE. Rotterdam. Gisteravond te ongeveer half acht heeft op het emplacement van het station Delftsche Poort een ontsporing van een aantal goederenwagens plaats gehad, welke ten gevolge had, dat drie hoofdlijnen, waaronder twee electrische. voor het verkeer werden versperd, waardoor groot ongerief voor het reizigers verkeer op deze drukke lijn is ontstaan. De ontsporing, welke op zichzelf slechts weinig had te beteekenen, geschiedde bij het uiteinde van het sta tion hij den overweg Beukelsdijk en het Seinhuis A-, precies op een hoofdwissel, welke verkeerd werd omge trokken. Hierdoor zijn zeven ledige wagons van een rangeerdeel, dat uit tien wagons bestond, uit de rails geloopen en dwars over de spoorbaan terechtgekomen, Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. De ma- terieele schade is slechts gering. Met man en macht is men onmiddellijk aan het werk getogen, om de spoor baan weer vrij te maken. Men vermoedde, dat met de opruimingswerkzaamheden wel den geheelen nacht zou zijn gemoeid. Het spoorwegverkeer tusschen Rotterdam en Schie dam kon alleen geschieden langs een vrij gebleven vier de spoor, dat alleen door stoomtreinen kan worden ge bruikt Hierlangs heeft men de internationale treinen geleid, welke nagenoeg geen vertraging hebben gehad- Wat het overige reizlgersvervoer betreft, hiervoor had men een regeling getroffen. De verbinding Rotterdam—Schiedam kon slechts met autobussen plaats hebben en met de gemeentetram*.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1