De Postjager. KENT UW ZAAK! Nederl. Middenstands Spaarbank Zoekt U gebruikte Auto's Leert boekhouden C. DE WIT, C. DE WIT SCHAGER ROOSJES Vervolg Jubileum Pastoor Verhoeff. DE VRIJGESPROKENEN uit het Rijksdagproces. BOERDERIJ-BRAND SiJ ROTTERDAM. Piloot Viruly naar Urk. Op weg naar Athene. Noodlottige paniek. Marktberichten. Advertentiën. KLAAS ALBERTS2Q0H KAAK, periodieke verificatie van de spaarboekjes of Onderdeelen en Banden? J. FABER, Beverwijk. Tel. 2312 Boerderij te huur Rekeningen ten laste van het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur te Sint Maarten Voorzien van een Werkman. ZIJ P E SCHAGERBRUG. Bond voor Staatspenslonneerlng. Door bovensrenoemden bond werd Maandagavond een propagandavergaderlng gehouden ten lokale van MeJ. de wed. J. Broer. Ale spreker trad op de Weleerw. heer Ds. Westmeljze van Rotterdam. Ongeveer 70 80 personen waren aanwezig toen de voorzitter van de afdeellng. de beer K. van Loenen. te ongeveer 8 uur de bijeenkomst opende. Spr. heette den aanwezigen en ln het bijzonder Da Westmeljze en de leden van eenlge zusterafdeellngen welkom en sprak er nljn spijt over uit, dat niet meerdere belangstellenden aanwezig waren. Hierna was het woord aan Da Weatmetjze voor het uitspreken van zijn propaganda rede: ..Erger dan ooit dreigt het spookbeeld oud en arm." Door den spreker werd in zijn rede gewezen op het feit, dat Staatspensl- oeneering niet meer zoo ln het brandpunt van de pu blieke belangstelling staat als 30 jaar geleden, waaraan de huidige crisis met de werkloosheid en tientallen an dere zorgen wel als directe oorzaak zullen zijn te noe men. En door dit gebrek aan belangstelling wordt de zaak. waar het om gaat, benadeeld. Iedere man en vrouw boven 18 Jaar behoort daarom lid te worden van den bond voor Staatspenslonneerlng. Slechts door soli dariteit, broederschap en liefde kan men komen tot het prachtig, onbaatzuchtig Ideaal van den bond: Staats pensioen zonder premiebetaling. Na deze, met aandacht gevolgde rede, vergastte de «preker ons op eenlge voordrachten, en wel ..Maaiers" van Winkler Prins. „Llevellngsvoget" van Frederlk van JDeden, „Gouden Bruiloft" van Vlrginle Lovellng en „Kas tan je boom en" en „Het Kindje" van Aug. van Cau- welaart. Na deze poëzie volgde proza. nJ.: „Het bezoek ln den kerker" van Ecksteln en „Jopie's Poeeje". Een en ander werd op schitterende wijze voorgedragen en men hing als het ware aan spreker's lippen. Het is Da Westmeljze dan ook ten volle mogen ge lukken deze bijeenkomst niet alleen tot een propagnn- de-avond, maar ook tot een avond van waar kunstgenot te maken. Het was buitengewoon jammer, dat niet meerderen van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt om naar dezen begaafden spreker te luisteren: de thuis blijvers hadden beslist ongelijk. I TT ZAND. Tot kapelaan, alhier ls benoemd de Weleerw. heer A. Berkhout te Warmond. WIFRÏNflFPM FFF MIDDENMEER. Naar ons werd meegedeelde zijn hier plannen aan hangig om te komen tot de oprichting van een Mfd- denstandsvereeniging. Donderdag a.s. zal in verga dering deze zaak bsprokcn worden. ANNA P AUlOWNA BREEZAND. Kinderhnlde. Maandagavond werd de Jublleerende Pastoor ge- huldied door de schoolkinderen. Bil deze huldiging die plaats vond In het schoolgebouw, waren behal ve de familieleden van den jubilaris, ook de ïnsnec teur van L.O. en het schoolbestuur aanwezig Het hoofd der school, de heer E Ligteren voerde het woord en bood namens het personeel van de school en de kinderen een lichtkroon aan. Ook de Inspec teur. de heer Ch. Duin. sprak den pactoor toe, die zelf tenslotte een dankwoord sprak. Feestavond. Na de plechtige herdenking, aldus de heer Llgte ringen, in z'n openingswoord van den feestavond op Maandag, wordt thans het fee*t op meer vroolijke wijze voortgezet. Nu zijn ook de rollen omgekeerd, want het is thans een feest, dat Pastoor aan zijn pa rochianen aanbiedt. Voortgaande uitte spr. den wensch, dat dit Jubileum nimmer uit de herinnering zou geraken en deelde onder gejuich mede. dat li monade. en koffie, sigaren en koek door den lubi laris aangeboden werden en elk gezin zijn portret als aandenken zou ontvangen. De ruim 250 aanwezigen genoten van het vele aardige dat te zien en te hooren was. Kortheidshalve znemoreeren we enkel het missiespel: Van Droom en Daad, de humoristische Jansen-cantate van het groote koor. en O. Pipeta, van het moisjeskoortie. die gebisseerd werden. Geschaterd is er om het zeer goed gespeelde: Op gemakkelijke condities en het strijkje droeg niet weinig bij tot de algemeene ge zelligheid. Pastoor Verhoeff dankte In aen kort slotwoord de leidende personen van dezen avond. mej. Wever en de heercn Ligteringen en Timmer en verliet de zaal. terwijl allen hem een: Lang zal hij leven, toe zongen. Heden. Dinsdag, wordt des middags den kinderen een feestje aangeboden en is er voor het deel van de parochie, dat Maandag niet aanwezig was, een feest avond. W 4 P M F. V F V I Z F AT Bridge-wedstrijd. Zaterdag pl. Is In de kolfbaan van den heer Slik ker een Bridge-wedstrijd gehouden, waaraan door 72 personen werd deelgenomen. Uit verschillende plaatsen waren liefhebbers komeu opdragen, o.a. Broek op Langendijk, Noordscharwoude, Stompo- toren. Alkmaar enz. Er werd gespeeld in twee groepen, elk van 9 ta fels, zoodat de avond flink beret was en vooral nog omdat enkele personen zich eigenlijk te laat hadden opgegeven De ons allen bekende Bridge leider, de heer Van Gulik uit Alkmaar, opende met een toe passelijk woord dezen wedstrijd. Het werd een zeer spannende strijd, hetgeen nog bleek uit het resultaat, dat in de A klasse (ovenlijn) No. 1 tot en met No. 5 slechts een verschil hadden van twee match-punten, wat met 9 tafals toch ze ker Iets buitengewoons genoemd mag worden. De uitslag was als volgt: A klasse, onevennummers: 1e prijs de heer en mevr. Wagenaar. Broek op Langendijk. 34^ punt; 2e prijs P. J. Pronk en A. Kroon. Warmenliuizen, 36* punt: 3e prijs H. G. Rijs en A. de Groot, War menhulzen, 40 punten. Evennummers: le prijs Van Gulik en J. Voort. Alkmaar. 40* punt: e2 prijs J. Latenstein en W. Hoogeboom, Warmenliuizen 40punt: 3e prijs N. Pronk en P. v. d. Molen. Warmenhuizen. 41 p. B klasse, onevennummers: le prijs J. Kemper en A. Ligthart, Warmenhuizen. 27 p.: 2e prijs J. van Diepen en J. Hoogeboom, Warmenhuizen. 30 p.; 3e prijs T. Hoogeboom en P. Nicolai. Warmenhuizen, 44 punten. Evennummers: le prijs U. Slot en A. Barten, War menhuizen, 37 p.; 2e prijs K. Nieuwland en J. Barsin- gerhorn, Warmenhuizen, 39 p.; 3e prijs G. Molenaar en P. Kemper. Warmenhuizen. 40 p. Bovenstaande 24 deelnemers kwamen allen voor een prijs in aanmerking en zonder twijf 0 zullen alle deelnemers met genoegen op dezen spannenden en Reanimeerden wedstrijd terugzien. De administratie werd verzorgd door den heer Pronk Jr., die zich met buitengewone accuratesse van zijn taak wist te kwijten en nlett-genstaande de opdringende nieuwsgierigen met kalmte de uit slag wist te bepalen. De overige beslommeringen werden vervuld door den heer Reinders Jr Do avond is een mooi succes geweest voor de Warmenhuizer Bridge-club, De Fransche prof. Prenant over ban lot „Dlmitrof en zijn vrienden zullen eerst gered zijn, wanneer zij de Dnitsche grens hebben overschreden." Prof. Prenant, die namens een groep professoren van de Parijsche Sorbonne een reis naar Leipzig heeft gemaakt, heeft een vertegenwoordiger van de buiten- landsche commissie voor de verdediging een inter view toegestaan. Hij had Dimitrof niet mogen zien; dit was slechts onder strenge controle toegestaan aan diens familie in tegenwoordigheid van een tolk, doch thans was ook dit verboden. Prof. Prenant was bij den pollticpresident van Leipzig, Ebbecke, geweest en had hem gevraagd, wanneer de vrijgesprokonen in vrij heid gesteld zouden worden, waarbij hij den nadruk er op had gelegd, dat hij niet uit persoonlijke motieven, doch ln opdracht van een groot aantal professoren uit alle landen naar Leipzig was gegaan. De politiepresident had geantwoord, dat hij zijn be velen slechts uit Berlijn kreeg en verder van niets wist Zijn antwoorden waren zeer beleefd, doch zeer vaag. Prof. Prenant gaf als zijn overtuiging te kennen, dat in het rijkskabinet geen eenstemmigheid bestond en dat de regeering van Hitier nog steeds naar mid delen zocht om zich op een of andere wijze op de vrij- gesprokenen te wreken. Hij was er zelfs van overtuigd, dat er in zeker opzicht levensgevaar voor de drie Bul garen bestond. Elke openbare controle ontbreekt. Wat er in de gevangenis gebeurt, weet niemand en de publieke opinie krijgt in Duitschland geen informa tie. Dagelijks kan men lezen dat tegenstanders van het régime „op de vlucht" zijn doodgeschoten. Wie ga randeert ons, dat de vrijgesproken Dimitrof niet plot seling eveneens „vlucht"? Bovendien is het mogelijk dat de regeering voornemens is de drie Bulgaren in een nieuw proces te wikkelen, en voorts zou men hen kunnen uitleveren aan Bulgarije, wat eveneens op een doodvonnis zou neerkomen. Dc pubHeke opinie moet volgens prof. Prenant voortdurend mobiel wor den gehouden en steeds weer alarm maken, omdat Dimitrof en zijn vrienden pas gered zullen zijn, wan neer zij de Duitsche grens hebben overschreden. Protest van Bulgaarsche intellectueelen. Vijf en zeventig advocaten en tachtig Bulgaarsche schrijvers hebben een telegram gezonden aan Hitier waarin zij protesteeren tegen de onwettige vrijheids berooving van de vrijgesprokonen in het Rijksdagpro ces cn hun onmiddellijke invrijheidstelling eischen, alsmede vergunning te vertrekken naar het land dat zijzelf bepalen. De boer en de boerin gearresteerd. Het vee had schnrlt. Geen hand uit gestoken om de dieren te redden. In een boerderij aan den Parallelweg te Hillegers- berg bij Rotterdam, heeft een felle brand gewoed. Bij het onderzoek naar do oorzaak legden de boer en de boerin zulke tegenstrijdige verklaringen af, dat zij ge arresteerd zijn. Het ls koraen vast te staan, dat de vrouw zeer roeke loos te werk la gegaan. Tengevolge van een lek ls de lamp in brand gevlogen. De vrouw, die wist, dat dit ge makkelijk kon gebeuren, heeft de lamp n.b. ln het stroo ln den stal gegooid, waardoor deze weldra ln lichte laaie stond. Hoewel ztj nog ruimschoots gelegenheid heeft ge had. om het vee los te laten, heeft zij dit nagelaten. Uit het verdere onderzoek kwam vast te staan, dat hoewel eerst werd medegedeeld, zoowel door man. vrouw als knecht, dat de dieren kerngezond waren, la ter bleek, dat 4 koeien ernstig ziek waren aan schurft terwUl een tiental andere koeien eveneens in llchteren graad door de ziekte waren aangetast. De koelen had den dus een belangrijke waardevermindering ondergaan eenlge weken geleden zijn 2 koelen aan deze ziekte ge storven. De dieren gaven ook geen melk meer en kost ten natuurlijk veel aan verzorging en voeder. De vrouw heeft na het ongeval met de lamp geen hand uitgestoken om die dieren te redden, wat zij wel had gekund, immers zij Is eerst naar haar woning ge gaan. hoewel op dat moment daar nog geen gevaar dreigde, en zij heeft een kistje, inhoudende eenig geld. de brandpolis en andere paperassen, in veiligheid ge bracht. Vervolgens zijn door haar ln veiligheid gebracht een costuum van haar man, een wekker en een pendule met een paar antieke vazen. Het vuur ln den stal brandde Inmiddels lustig verder en niettegenstaande het geloei en gestamp van de koeien en de paarden, die angstig werden, ls de vrouw rustig doorgegaan en deed totaal niets om de dieren uit den stal te redden. Het bleek dat L. met zijn hofstede op beurspolls was verzekerd en hoewel eerst door hem een bedrag van f 9000 was opgegeven, bleek dit bij nader onderzoek een verzekerd bedrag van circa f 15.000 te zUn. In het geheele onderzoek kwamen tal van vreemde dingen naar voren, wat den officier van Justitie deed besluiten een bevel te geven tot voorlooplge ln arrest- stelling van man en vrouw. De knecht van L.. die bij thuiskomst de geheele hof stede tegen den grond zag liggen en hoorde dat alle die ren om het leven gekomen waren heeft zich dat zoo aangetrokken, dat hij overspannen Is geraakt en later toen hü ln het politiebureau onwel was geworden naar bet ziekenhuis te Rotterdam moest worden overge bracht en aldaar opgenomen. Met post voor de geïsoleerde bewoners. Bemand met den vlieger Viruly. den marconist Ooi eaard cn een mecanicien, is gistermiddag de P.H A.— G.R., een F. VII b3m., bevracht met een flinke hoe veelheid poststukken en andere zaken, naar Urk ver trokken, welks bewoners, die door het ijs van den vasten wal geisoleerd zijn, de komst van het vlieg tuig in spanning tegemoet zagen. Het plan bestaat dal de K.L.M. machine kort na aankomst weer naar Schip hol starten zal, met aan boord ecnige passagiers die het eiland voor zaken- of familie-doeleinden moeten verlaten. Op Urk geland. Uit Urk werd gisteravond gemeld: Hedenmiddag om half drie is het K.L.M.-vliegtuig de P.H.A.—G.R., dat vanmorgen van Amsterdam ver trokken is, naar Urk. alhier aangekomen. liet vlieg tuig had 34 zakken post aan boord. Bij de terugtocht naar Amsterdam nam het toestel 3 zakken post en 3 passagiers mes Het „Stadie-Comité Snelvlacht" deelt mede, dat de Postjager giste ren te Karachl ls aangkomen en te 24 uur weer naar Athene vertrok, waar het vanavond hoopt aan te komen. In de straten der Japansshe hoofdstad, om onbekende redenen. Meer dan 70 dood en. V.D. verneemt uit Tokio, 8 Januari: Bij het uit geleide doen van voor den dienst aan het front opge roepen mariniers, heeft een paniek zich meester ge maakt van de menigte, welke zich op het station van Kioto bevond. Bij het ontzettende gedrang zijn eenige personen onder den voet geloopen, met het noodlottig gevolg, dat 70 menschen zijn gedood en 5G gewond. JONGE ARBEIDERS KRIJGEN MEER VRIJE DAGEN. Dwang van onwillige werkgevers. De sociale afdeellng van het Duitsche arbeidsfront belooft maatregelen, die het recht van arbeiders op go- regelde vrije dagen moeten vastleggen, en speciale voorrechten voor jonge arbeiders Men meent dat zulke maatregelen den welgemeenden werkgever zullen beschermen tegen onbillijke concurrentie van den on dermeer die sociaal besef ontbeert Men hoopt allen arbeiders meer vrije dagen te kunnen verzekeren, ter wijl weerspannige ondernemers gedwongen zullen wor den erin toe te stemmen. ALKMAAR. 8 Jan. Op de heden gehouden elervelling werd t 3.754.21 betaald. Boter 77H—82*. ALKMAAR, 8 Jan. Veemarkt. 11 Paarden f 80200, 1 melkkoe f 175, 15 nuchtere kalveren (slacht) f 512, 6 vette schapen f 912, 12 schrammen f 17, 33 biggen (10 weken) f f —11, 1 bok of geit f 3.50. ALKMAAR, 6 Jan. N.V. Elervelling voor Hollands Noorderkwartier. Aanvoer: 142000 kipeleren: 58—58 Kg. f 3.60—4, 58-50 Kg. f 4—4.30. 60—62 Kg. f 4.30—4.60. 62—64 Kg. f 4.40 —5.20, kleine eieren 50-65 Kg. f 3.20—3.70. 8000 eend eieren f 3.40360. WARMENHUIZEN. 8 Jan. Aangevoerd: 3800 Kg. roode kool le kw. f 2.40, 2e kw. f 1.50—1.70, 4000 Kg. D. witte kool f 3.70—3.90. BROEK OP LANGENDIJK. 8 Januari 1934. Aangevoerd: 170C0 Kg roode kool f 24, 25000 Kg gele kool f 1.302.90; 31000 Kg. Deensche witte f 2.60—4.25; 3300 Kg uien: 1uin f 2.50-3. drielingen f 0.90—1; 8900 Kg. bieten f 0.60—2.25 NOORDSCHiAJtWOUDE. 8 Januari 1934. Aangevoerd: 4500 Kg. uien f 2.602.80, drielingen f 1—1.10, grove f 2.70-2.90; 1000 Kg peen f 4; Idem kleine f 1.60; 15600 Kg. roode kool 2.30—8 80 2e soort f 1.90—2.50; 16900 Kg gele kool f 1,80—2.80; 2e soort f 1.80-2 50; 17400 Kg Deensche witte f 3.50—4.10; 2e soort f 3.203,40 AMSTERDAM. 8 Januari 1934 Boerenncteerlngen. Rogge per 100 Kg f 7.257.75 wlntergerst f 4.505; Chevallergerst f 4.505, haver f 5.506. dulveboonen f 8.500. paardeboonen f 6—6.50, groene erwten f 89, vale erwten f 1012. karwljzaad per 50 Kg f 14.50—15 blauwmaanzaad per 50 Kg. f 8.50 tot f 9. AMSTERDAM, 8 Januari 1984. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 500 vette koelen, waarvan de prijzen waren: le kw. 37—60 ct.. 2e kw. 4855 ct, 3e kw. 4045 ct per Kg slachtgewicht; 50 melk- en kalfkoelen f 160200; 154 vette kalveren le kw 5460 cent 2e kw 4652 cent, 3e kw SS44 cent, per Kg levend gewicht; 42 nuchtere kalveren f 610; 732 varkens, vleeschvarkens 90—110 Kg 4445 ct. zwa re varkens 4344 ct, vette varkens 4344 ct, per Kg slachtgewlcht; 22 paarden f 70100. Aan het abattoir waren aangevoerd 4 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. ALKMAAR, 8 Januari 1934. Aangevoerd. 52 vette koeien f 120210; 10 graskal veren f 2240; 5 vette kalveren f 47.5010760 per Kg. 7060 ct 33 nuchter kalveren f 6>18; 335 vette var* kens 35—38 ct per Kg. Heden overleed onze lieve Man. Vader, Behuwd- en Grootvader in den ouderdom van 68 jaren. Wieringerwaard, 7 Jan. 1934. Uit aller naam, A. KAAN—Bakker. Eenige kennisgeving. Geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben te Wieringerwaard op Woensdag 10 lan. a.s., nam. 2 uur. N. KEESMAN en D. KEESMAN-Otsen geven hiermede kennis van de geboor te van hun Zoon Jacob Cornelis. Kolhorn, 7 Januari 1934. Onzen hartelijken dank aan de Kinde ren, Kleinkinderen, Familie, Vrienden en Buren, voor de groote belangstel ling bij ons 50-jarig Huwelijk onder vonden. S. BOOR. BOOR-Pater. Den Helder, 9 januari 1934. Voor de vele blijken van belangstel ling, ondervonden bij de geboorte van onzen Zoon. betuigen wij hiermede onzen hartelijken dank. S. KOS. A. KOS-BoekeL Anna Paulowna, lanuari 19:4. Dankbetuiging. Ortdergeteekende betuigt hiermede zijn volle tevredenheid aan de en haar agent T. KOSSEN |z. te Scha- gerbrug, voor de vlugge en soliede regeling, inzake zijn geleden brand? schade. O. KOSTER, Kolhorn. VERHUISD van Corn. Bokstraat naar het Noord Schagen Th. BOEKEL, Timmerman en Aannemer. Aanbevelend voor alle Werkzaam heden en Nieuwbouw. Teekeningen. Begrootingen, enz., kosteloos. Amsterdam Heerengracht 580 Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de van ons Agentschap SCHAGEN zal plaats hebben op WOENSDAG 10 JANUARI 1934, ten kantore der Nederlandsche Midden- standsbank, Markt 84. De Directie, J. VAN ECK. UITVERKOOP „'t Handwerkhuis". Heeft speciale koopjes van Wol, Handschoenen, Dames-Mutsen, Baby Kleeren, enz. Gedurende den Uitverkoop ÏO pet. korting op alle andere artikelen. ZIE DE ETALAGE. Beleefd aanbevelend, V. J. MOLENAAR, Schagen. JE ADRES is Flink persoon vraagt met 8 12 Heet. Weiland, eigen kapi taal beschikbaar. Brieven onder no. 22, Bureau van dit blad. worden ingewacht op Maandag 15 lanuari a.s., van 10—12 uur, in het Raadhuis. handelsrekenen wiskunde. Billijke condities bij Onderwijzer handelskennis en wiskunde HOEFjE - NIEUWE N1EDORP Laat uw Boekhouding inrichten bijhouden contröleeren door een deskundige. Onderwijzer Hundelskennis, HOEFIE NIEUWE NIEDORP TE KOOP: 50 jonge W.L. Kippen, volop aan de leg, 13 witte Loopeenden met 2 Woer den, mooie Fokkonijnen, 6 jonge Oonschapen, ook bij gedeelten, bij P. MULDER Dz., Elft, Wieringen. Gevraagd met 1 Maart, een VAST WERKMAN met aankomende Zoon, goed kunnen de melken, bij H. W. IIMM1NK, School weg 78, Julianadorp. Te koop: 29 Biggen en 12 beste Schrammen P. STAMMES, Hoogebieren, Bar- singerhorn. TE KOOP gevraagd; Ongeveer 150 M. licht Tuinspoor met lorrie. P. WIJN, Smederij, Z.O. Beemster, Post Purmerend. Te koop gevraagd: Z. Blauwen, Bevelanders, Redstar. K. KAPITEIN, Middenstraat 124, Den Helder. Te koop: Een kippenhok met groote kippenren; l25pond witte boonen, zit nog in het kaf; een Konijnenhok met een witte Konijrt en een Kast met ingebouwde Luidspreker. Te bevr. bij H. VAN RIESEN, Mo lenkade, Lutjewinkel. Er bied* zich aan tegen 1 Maart: een Arbeider met Zoon van 18 jaar, beiden goed kunnende melken en met paarden omgaan. Brie ven onder lett. M, Bureau v. d. blad. Er biedt zich aan: EEN BAKKERSLEERLING. Brieven letter WW, Bur. van dit blad. Er bieit zich aan: Een NETTE HUISHOUDSTER, liefst bij man alleen op leeftijd. Br. onder letter TL. Bur. van dit blad. T. RAMPEN. Burgerbrug.

Schager Courant | 1934 | | pagina 3