LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Man vermoord te Someren. 142 dooden in de Nalson-mijn. Bredasche juweelendieven aangehouden. Voetbalclub gestraft DE RAMP ÏN DE NELSON-MIJNEN. Enstige beschuldigingen tegen de directie. De verhoogde tabaksaccijns. Brand op Texel. Plaatselijk Nieuws. een zoo hooge score zou worden verkregen, wel was N V.V. geregeld in den aanval, maar op wonderlijke wijze ontsnapte het Andgk-doel aan doorboring, het was dan ook een ware opluchting toen Sepers het eerste doelpunt scoorde, kort daarop bracht hij den stand op 2—0. Het was Deugd die nog voor de rust er go van maakte. De vijf doelpunten na de thee werden resp. gescoord door Faus, Deugd 2 en Vis- 8C£)e* Andijk aanvallen waren wel aardig van opzet, maar voor doel waren zU ongevaarlijk. Het was hun dan ook niet mogelijk de eer te redden. De wedstrijd N.V.V. II—Aartswoud I ging door ter reinafkeuring niet door. A.s. Zondag speelt N.V.V. I thuis tegen Strandvo gels I. Dit belooft een spannende partij te worden, daar de Strandvogels bij een struikelen van de lei ders, N.V.V. een nog redelijke kans op de bovenste plaats maken. De N.V.V.-papieren staan echter zoo goed genoteerd, dat zij met dit voor oogen alles zal geven om zoo mogelijk haar positie te versterken. T ZAND Voetbaluitslagen van J.1. Zondag: O. Z. 1—Rood Wit 1 3—3 Hollandia IIGJZ. II 1—^1 WIERINGEN. Succes 2— B.K.C. I, 0L Succes komt met eenlge Invallers In het veld en heeft tegen B. een flinke nederlaag geleden. Het spel van S. was beneden het middelmatige, waar door ze dan ook door B.K.C. op afdoende wijze zijn afgemaakt. B.K.C. vergroot haar kans op het a.s. kampioenschap door deze overwinning dan ook flink en zal nu wel zorgen voor de rest. Met 1 Juli a.s. 4 naar beneden? Naar de Utrechtsche corr. van het Hdbld. verneemt, is gistermorgen, in een bespreking tusschen de direc tie der Nederlandsche Spoorwegen en den personeel- raad, voorloopig overeengekomen, dat een nieuwe ver laging op alle loonen, toelagen en premiën zal wor den toegepast van 4 Omtrent den datum van in voering heeft de personeelraad aan de directie ver zocht, deze te willen bepalen op 1 Juli a.s. Verder is verzocht na invoering dezer loonsverlaging de loonregeling onaangetast te laten voor den geldig heidsduur van het reglement Dienst voorwaarden, om dan in 1035 na te gaan, wclko herzieningen het Re glement Dienstvoorwaarden dan zal behoeven. De directie heeft zich bereid verklaard deze wen- schen bij de reeeering te steunen. Het minimum van den kindertoeslag wordt door deze verlaging niet ge troffen, terwijl het percentage wordt bepaald op 3. De verschillende organisaties zullen uiterlijk 15 Jan as. omtrent deze voorstellen een beslissing moeten namen. Bloedig einde van een familietwist. Moordenaar In de bosschen verdwenen. Zondagmiddag omstroeks twaalf uur heeft In hot Noord Brabantsche gehucht Varsel, onder do ge meente Someren, een moord plaats gehad. De circa 30-jarige Zegers loste op korten afstand een revolverschot op den circa 40-jarigen Bolle, die in het hart getroffen werd. Hij was bijna onmiddel lijk dood. Het slachtoffer was gehuwd. Do dader Is vooijt vluchtig. De oorzaak is vermoedelijk familietwist Nader meldt men: De oorzaak van dezen moord schijnt een oude fa milieveete te zijn In de woning van J Bolle, broe der van den vermoorde, dio met een zuster van Z. gehuwd was. waren op het oogenblik van den moord een zestal personen aanwezig, waaronder de moeder van Z. en Z. zelf, die bij Boile inwoonden. Zekere van Heusten en H. Bolle, die beiden kwamen om J. Bolle te halen, voor een strooptocht, werden in den twist, die tusschen de huisgenooten plaats had. betrokken. Op het oogenblik, dat H Bolle en v. Heusten wilden vertrekken, kwam plotseling L. Z. vanaf een opka niertje der woning naar beneden, liep zonder een woord te spreken recht op H Bolle toe en schoot dezen met een enkel revolverschot neer. Onmiddellijk na het plegen van de daad liep Z. naAr buiten en verdween in de bosschen in de rich ting van Lierop. De oude moeder van Z. liep haar zoon onmidedllijk na. Laat in den avond is ze geheel overspannen naar haar woning teruggekeerd Dadelijk na het plegen van den moord werden de rijksveldwachter benevens de burgcmeesler en een geestelijke gewaarschuwd. Dokter IJnatte van So meren kon slechts den dood constateerer». D»» kogel was recht door het hart gegaan Het lijk werd door den rijksveldwachter in beslag genomen. L. Z. stond bekend als een oppassend man. De revolver, waarmee hij geschoten heeft is een Bel gisch wapen, dat hij op zijn vlucht heeft meege nomen. De vermoorde H. Bolle was nauwelijks een jaar gehuwd. Het onderzoek duurde den geheelen nacht voort. Alle wegen nabij Sommeren zijn door de ma rechaussee afgezet De dader gearresteerd. Gistermorgen omstreeks 9 uur heeft de dader van den moord zich bij een familielid zekeren van D, op het gehucht „de Bult" te Someren aangemeld. Hij Is kort daarna door den rijks- en den gemeente-veld wachter aldaar gearresteerd en naar het gemeente huis overgebracht In den loop van den dag ls hij met het lijk gecon fronteerd. Bedrtjfstngenienr gearresteerd. V.D. verneemt uit Praag: De directie van de Nel- son-mijn te Oseg deelt mede, dat bij de mijnramp 142 personen om het leven zijn gekomen. De verantwoordelijke bedrijfs-ingenieur van de Nel- son-mijn, Dr. Beisser, is gearresteerd. Volgens de persberichten wordt Dr. Beisser ervan beschuldigd, te radicale bezuinigingsmaatregelen in het bedrijf te hebben toegepast. Een groot deel van den balt terecht. Hoe men de dieven op het spoor kwam. Bo- taalden hun verteeringen met gouden rin gen. In den nacht van 10 op 11 December van het vorig jaar ia te Breda een belangrijke inbraak gepleegd in den Juwellerswinkel van den heer Wiegeraad, waarbij een groote voorraad gouden en zilveren sieraden kon worden buitgemaakt De Bredasche recherche speurde langen tijd tevergeefs naar de daders, totdat zij Zon dagmorgen een spoor vond. dat naar Tilburg leidde, stelde zich onmiddellijk met de politie aldaar in verbin ding en slaagde erin bij een inval in een logement aan de Veemarktstraat twee verdachten inwoners van Bro- da te arresteeren. In de „Msb." lezen we het volgende omrent de aan houding der daders: Zondagmorgen meldde zich op het politiebureau te Breda een chauffeur van een Taxi onderneming te Bre da, die zich kwam beklagen over oplichting. Hij had nJ. twee personen in zijn wagen gereden over een groe ten afstand, en deze hadden na 't volbrengen van den rit betaling geweigerd. Bij onderzoek bleek nu, dat de rit was geweest naar Antwerpen, waar meerdere lugu bere kroegjes waren bezocht in het schipperskwartier. De commissaris van politie, die een beschrijving der personen ontving, en vermoedens had. die nu werden versterkt, wilde thans zijn slag slaan. Met den bedro gen chauffeur werd opnieuw de reis gemaakt, zoo-als deze ook door de twee bewuste personen was gemaakt. In een café te Princenhage, waar de heeren waren ge weest hadden ze eerst een ring met zwarten steen an later een met rooden steen ter betaling aangeboden. In Antwerpen bleek, dat voor betaling een ring met blau wen steen voor dit doel was vertoond. Het stond thans bij den commissaris van politie vast, dat men op t goe de spoor was. Intusschen was uit het onderzoek komen vast te staan dat de heeren Zondag naar Tilburg moesten. De chauf feur had dit des nachts ulte en onderling gesprek op gevangen en men hoorde "t ook te Princenhage in hot café, waar de heeren hadden vertoefd. Dit had den commissaris aanleiding gegeven, om bij voorbaat een tweetal rechercheurs naar Tilburg te zenden om daar een oogje in het zeil te houden. Dit ging te gemakkelij ker. daar één der rechercheurs één der verdachten zeer goed kende. De commlsriis die zelf het onderzoek te Antwerpen leidde, kwam daar tot de overtuiging, dat de verdachten geen „zaakjes" aadden kunnen maken en daarom onverrichterzake waren teruggekeerd. De arrestatie te Tilburg De recherche, die naar Tilburg was gezonden, bad te Breda spoedig uitgezocht, dat bedoelde personen met 'n B-taxi naar Tilburg waren afgereisd. Met een auto werd de achtervolging begonnen. De chauffeur kreeg het nummer der gezochte taxi op, met opdracht dezj zoo snel mogelijk te achterhalen. In de St. Josephstraat te Tilburg kreeg men den wugen te pakken. Maar toen de rechercheurs uit hun wagen sprongen, bleek de B- taxi leeg. De chauffeur, die echter zijn passagiers volg de, wijl deze nog niet betaald hadden, wees ze op een 150 meter afstand aan. Op een draf zetten de recher cheurs de verdachten na, maar een dezer keek om. her kende één der rechercheurs en zette het op een loopen. Zijn misvormde voet was oorzaak, dat de rechercheur hem spoedig te pakken had. D., die een doodloopend straatje Inliep, werd eveneens gepakt. Spoedig rukte assistentie aan der Tilburgsche politie en werden de belde gearresteerden overgebracht naar den politiepost op den Heuvel vanwaar ze per auto naar Breda werden overgebracht. De bult voor een groot deel terecht Direct na de arrestatie van D. greep een der re chercheurs ln een der zakken van D.. waarin zich en kele honderden gouden ringen bevonden, terwijl een greep ln een anderen zak de horloges te voorschijn bracht Omdat de leden den Hitlergroet niet ge bracht hadden. Aan de voetbalclub van Karlsruhe ls, volgens den Berlijnschen correspondent van de „Daily Telograph", verboden in 1934 buiten Duitschlan ie spelen, om dat haar leden niet den Hitlergroet hadden gebracht na wedstrijden tegen Fransche elftallen te Nancy en te Straatsburg tijdens de Kerstdagen. Aan alle sport- en athletiekvereenlgingen in Baden is door de regeering van Baden verboden afspraken te maken voor wedstrijden in Frankrijk. Deze disciplinaire maatregel brengt andere Duitsche elftallen in een lastig parket, aldus de correspondent van het Engelsche blad. Het roepen van „Heil Hitier" op Franschen bodem zou hen impopulair maken. Als zij echter zoo tactvol zijn zich te onthouden van een optreden dat internationale wrijving zou kunnen ver oorzaken. ondervinden zij bij hun terugkeer in Duitschland daarvan de gevolgen. VRACHTAUTO TEGEN HUIS. Bestuurder gedood. Op den Rijksweg tusschen Maastricht en Sittard is' Zondagavond een vrachtauto, bestuurd door J. van Rooy, komende uit Hoensbroek. tegen ecu langs den weg staand huis opgereden. Hij bekwam een ernstige schedelfractuur en is eenige uren later overleden. HET MUIDER DRAMA. Is de fotograaf ontoerekenbaar? D« fotograaf uit Muiden, dte In het afgeloopen najaar groote ontsteltenis teweeg bracht door in de raadszaal op eenige personen, o.a. den burgemeester, te schieten, waarbij een persoon zóó zwaar werd gewond, dat hij stierf, is in de afgeloopen maanden aan een psychia trisch onderzoek onderworpen. Het Volksblad meldt thans, dat de psychiaters, dr. S P. Bakker en dr. Overbeek. den man krankzinnig, ln elk geval ontoerekeningsvatbaar achten. Op verzoek van den verdachte, resp. den verdediger, is een tegenonderzoek Ingesteld, dat is opgedragen aan dr. Van Schelven uit Den Haag D« openbare behande ling van deze zaak zal derhalve nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. Directeuren, ingenieurs, en opzichters gearresteerd. Naar Reuter uit Ossegg meldt, zijn hij het onderzoek naar de ramp in de Nelson-mijnen tegen de leiding ernstige beschuldigingen ingediend. Op grond van al te radicale bezuinigingsmaatrege len ln het bedrijf te hebben toegepast, waardoor de veiligheid in gevaar kwam, was reeds Zondag do verantwoordelijke bedrijfs-ingenieur van de Nelson mijnen dr. Beisser gearresteerd. Gister zijn bovendien nog op last van het O.M. ge arresteerd de directeur Löeket van de Nelson mijnen, de bedrijfsdirecteur Kallk, drie Ingenieurseen lioofd opzichter en een opzichter. Bijzetting der dertien slachtoffers. V.D. verneemt uit Praag: Gistermiddag werden onder enorme belangstelling de dertien geborgen dooden van de mijnramp van Ossegg ten grave gedragen. De kisten waren opge baard op het marktplein vanwaar de stoet zich naar de begraafplaats begaf. Duizenden waren per extra- trein samengestroomd. Alle zaken waren ten teeken van rouw gesloten. Een uur lang klonken de sirenes van de fabrieken en mijnen. Do lantarens op de plei nen en in de straten waren aangestoken. De kisten werden niet bijgezet in een gemeenschappelijk graf, doch in verschillende graven: Te Praag waren eveneens ten teeken van rouw de straatlantaarns gedurende een uur aangestoken, ter wijl vanmiddag om drie uur het verkeer gedurende een minuut werd stilgelegd De voetgangers bleven blootshoofds staan. In de mijnen van Noordwestelijk Bohemen werd heden niet gewerkt. De nagelaten betrekkingen der slachtoffers. Het aantal nagelaten betrekkingen der 143 veron gelukte mijnwerkers van Ossegg bedraagt *236 we duwen en 194 kinderen. Het jongste slachtoffer was 21, het oudste 55 jaren oud Ongehuwd waren 13. weduwnaars 3. getrouwd 126 Een der slachtoffers heeft zes. een ander zeven kindoren achtergelaten. Tot nu toe is een bedrag van *2 millioen kronen bin nengekomen voor de familieleden der slachtoffers. Het verdere onderzoek. De Praagsche corr. van het „A!g. Hdbld." seint nog aan zijn blad: Teneinde de onafhankelijkheid en onpartijdigheid van de commissie van onderzoek inzake de ramp bij Ossegg te waarborgen, is zij uitgebreid met deskundi gen, die niet in het Noord-Bohoomsche kolendistrict thuis hooron. De hoofdcommissaris van het mijntoe- zicht in het bokken van Ostrau, waar men met vei ligheidsmaatregelen veel verder is dan in Bohemen, is telegrafisch naar Ossegg ontboden. Hij is een spe cialiteit op het gebied van kolenstof en uitvinder van een bijzondere bestrijdingswijze daartegen. Of tegen het koolstofgevaar op df Nclsonmtjn voldoende af- wcermaatregelen zijn genomen, gaat de commissie van onderzoek thans vooral na aan de hand van het bedrijfsjournal, waarin staat aangegeven wanneer er is gesproeid en hoeveel water daarbij is gebruikt, evenals de hoeveelheid koolstof die uit de mijn is verwijderd. Het totale aantal slachtoffers wordt thans definitief met 142 aangegeven, waarvan er twee boven den grond onder vallend puin zijn bedolven. De deskundi gen maken er thans geen geheim meer van dat er eenige maanden, misschien zelfs zes, moeten verloo- pen alvoren men heel voorzichtig zal kunnen begin nen de dichtgemetselde schachten te openen. De vernielde hoofdscbacb.t va m de Nel6on-mijneiu Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 773 m.M. Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: om en nabij Hhet vriespunt INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogztjde E 102, Schagen GedipL Opticien. Refractiouist Het oogonderzoek doen wij gratis. 1 Maart ln werking. Afschaffing van het cadeaustelsel. Naar wordt gemeld, ligt het in het voornemen van den minister van financiën, te bevorderen, dat de wet van 29 December 1933 (Staatsblad no. 769) tot ver hooging van den accijns op tabak in werking treedt met ingang van 1 Maart a.s. Na dien datum zal nog gedurende korten tijd vermoedelijk tot 1 April a.s. de gelegenheid open staan cadeaux af te leveren voor bonnen en dergelijke aanwezig in verpakkingen, die op 1 Maart a.s. in het vrije verkeer waren. De voor de accijns verhooging te gebruiken tabaks zegels zullen in ieder geval ongeveer een maand voor dc invoering van den verhoogden accijns worden ver krijgbaar gesteld. AL TE BRUTAAL Een nachtelijke verhuizing. Te Zaandam bemerkte de huiseigenaar Roos Zondag morgen. dat een leegstaande woning aan het Holland» sche Pad te Zaandam door een gezin was betrokken. Het gezin was des nachts in de woning binnengedron gen. De heer Roos. die zich bij eigenmachtig optreden niet wenschte neer te leggen, tcog er dadelijk op uit, met zijn zoon en schoonzoon ten einde de indringer® weer uit te drijven. Toen dit gelukt was is het inge brachte huisraad op straat gezet. Bowoners ontwaken door vallende voor werpen. Benedenverdieping door 't vuur vernield. Zaterdagavond, omstreeks elf uur. brak brand uit ia de woning van den heer P. Dros te Den Burg op TexeL Mevrouw Dros, die zich alleen in huis bevond, had zich reeds ter ruste begeven, toen zij plotseling gewekt werd door het geluid van een neervallende Jalouzie, waarvan de touwen doorgebrand waren. Haar slaapvertrek, dat boven gelegen was. stond reeds vol rook en slechts met de grootste moeite kon zij zich een weg banen naar bo neden. De benedenverdieping van het groote huis stond in lichte laaie, terwijl het vuur steeds feller om zich heen greep. De brandspuit was spoedig ter plaatse en wist het vuur tot het huis van den heer Dros te beper ken. De benedenverdieping brandde geheel uit; zoo goed als niets kon gered worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. SCHAGEN'S RAAD. Vrijdagavond zal de Raad onzer gemeente bijeen komen tot vaststelling der gemeente-begrooting. OMZETBELASTING. Wij herinneren nog eens aan de vergadering van hedenavond, waar de heer IL de Raat van Alkmaar zal spreken over de Omzetbelasting. EEN ONAANGENAME ONTDEKKING. Vóór de groote H.A.B.O. garage is een benzine-tank ingegraven, welke ongeveer 20.000 Liter inhoud heeft. Yhans wordt ernstig gevreesd, dat deze tank lek is en dat de benzine wegvloeit door den grond. Men heeft, nu, om aan alle onzekerheid een einde te maken, alle benzine uitgepompt. De tank zal met water gevuld worden en zoo zal moeten worden nage daan of inderdaad van lekkage sprake is. Mocht 'dit hot geval zijn, dan zal de tank, welke duizenden kilo's weegt, moeten worden uitgegraven en uitgelicht. Voorwaar geen kleinigheid! OVERGEPLAATST. Onze plaatsgenoot, de heer P. Kok, rangeerder bij de Ned. Spoorwegen, wordt met ingang van 16 Ja nuari 193-4 overgeplaatst naar Uitgeest. GEMEENTE SCHAGEN. Ingekomen personen gedurondo December 1933. de Geus Klaas, K 41, van Sint Maarten; Heems- bergen Evert en gezin, C 153. van Wieringerwaard; Kabel Johannes Jacobus en gezin, A 56, van Ziipe; Scnürmann Johauna Louise, G 149, van Mors, Duitsch land; Roggeveen Hendrik Jan, D 103, van Velsen; Blokker Wilhelm'na, C 40, van Nieuwe Niedorp; Horst Cornelis, C 65, van Zoetsmeer; Wal, Anna, H 11. van Barsingerhorn; de Vries Pieter Jacob E 61, van Haar lem; Heddes Johanna Mnrgaretha, B 14, van Am sterdam; de Vries, Abraham, D 118, van Zijpe; de Veer Wed. Wilhelmus II. M., C. 14, van Beverwijk. Vertrokken personen gedurende December 1933. Machielse Dirk Pieter en gezin, naar Uitgeest, C C.orneliszoonstr. 6; Lettinga Ilaebele naar Grootegast, o rnde D 156; do Boer Eliz&beth naar Velsen, Sant- t, Terrasweg 23; de Groot Wilhelmus J. M., naat Alkmaar, St. Annastraat 23; Reens Geert naar Uit lazen, l ithuizerpolder F 10; Wanisch Johanna naar reuwarden. Zaailand 74; Bijwaard Wed. Jacob naar U'Ude Niedorp, Zijdewind 1S5; Geel Maarten naar Alkmaar, Schelphoek; van Assen Arie naar Amster dam, Borneostraat 10; Deutekom Willem Anthonius naar Alkmaar, Tulpstraat 16.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7