Het mjllioenen-scliandaal Fi Kijken is Koopen bijCLOECK Verzegelde brief van Stavisky gevonden. Noodlottige aanrijding. POSTJAGER TE CAIRO. Hel getij keert. Conflict in een Bulgaarsche haven. Kerstmis in de hitte. Teeltbeperking van het rundvee. Aantal toegestane biggenmerken. TEKORT VAN 35 MILLE. Iedere Nazi voelt zich hervormer. Strijd tegen de Nazi's in Oostenrijk. De moord op koning Nadir Khan. Schoolartsendienst voor Alkmaar. Felle brand te Brielle. Vuurgevecht met rooversbende. Drankverkoop in dansgelegenheden. Woensdag 10 Januari 1934. Postrekening No. 23330 SCHJEER 77ste Jaargang. No. 9412 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur. worden Adver- tentién nog tonvrel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co, Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVFRTFN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De zaak begint na pas. Naar Reuter uit Parijs meldt, is Stavisky gisternacht aan de ernstige schotwonde, welke hii zich in zijn villa te Chamonix had toegebracht, overleden. De operatie, waarvoor hij naar het zieken huis werd getransporteerd, bleek vruchte loos. In de villa, waar Stavisky een eind aan zijn leven maakte, is een verzegelde envelop pe gevonden met het opschrift: „Aan mijn geliefde vrouw te overhandigen." Men neemt aan. dat deze envelonpe 't testament van den oplichter bevat en dat hij bovendien mede- deeling doet van zijn besluit, zich van het leven te berooven. De enveloppe werd bij di documenten gevoegd. Bevel tot Inhechtenisneming. Bayonne. Tegen Hayotte, directeur van de „Em pire", is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaar digd. Vice-Voorzitter Kamer treedt af. Parijs: Hesse, vice-voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, heeft deze functie neergelegd met de motiveering dat hij hij op zich had genomen voor Sta visky te pleiten. Chautemps voor onverwijld parlementatr debat. De ministers kwamen gister onder voorzitterschap van Lebrun in Kabinetsraad bijeen. Chautemps stel de den raad op de hoogte van do gebeurtenissen ver band houdende met de zaak-Stavisky, en gaf te ken nen dat hij bereid was, onverwijld een parlementaire bespreking te aanvaarden. De president der republiek hechtte zijn goedkeuring aan de reconstructie van het kabinet. Stavisky's Spaansche plannen. De „Echo de Paris" verneemt uit Madrid, dat Sta visky in Juli 1082 ook in Span ie een groote zwendel- affaire heeft willen op touw zetten. Met behulp van invloedrijke personen was hij voor nemens om in Madrid een landbouwrrrdicthank p te richten met een kapitaal van 500 milliocn peseta's, waarvan zijn eigen aandeel 50 millioeu peseta's zou bedragen. Toen een lid van den Raad van Peheer door een uiting van Stavisky wantrouwen kreeg en de onmid delliike uitbetaling eischte van zijn aandeel, was Sta visky verdwenen. De zaak begint na pas. Zet strafpro ces gaat evengoed door. De zaak-Stavisky begint nu pas, schrijft de Parij- scho corr. van de N.R.Crt. Het is zeker, dat zijn ver dwijnon sommigen medeplichtigen te stad» komt. Hij althans zal geen namen meer noemen. Dat is vol doende om bij sommigen den indruk te wekken, dat de politie hem gedood heft Aan zijn dood zou het karakter van een zelfmoord gegeven zijn. Het is on noodig bij die onderstelling stil te sta in De bladen, die ze uiten, gebruiken ze als een wapen togen de politie. Hun toorn geldt vooral den prefect. Er wordt nog gezegd, dat hij heengaat De Parijsche recher che zou bij het departement van binnenl >n ische za ken getrokken worden. Kr zou dan iets komen als een minister van politie. Rij de tegenwjord'ge rege ling is er veel te weinig voeling tusschen de verschil lende diensten. De prefect mag te zijner verontschuldig'ng aanvoe ren, dat hij al langer dan een laar het rog op Sta visky hield en telkens het financieele bureau waar schuwde. Hij beschuldigt daarmee dit en andere bu reaux. Men vraagt zich af waarom hij hem dan niet kort en goed liet opsluiten. In vijf en een half jaar tijd is Stavisky negentien maal van het verschenen voor den rechter vrijgesteld. Het onderzoek naar de omstandigheden van deze ver Fietsend paartje door een vrachtauto over reden. Glstermldag zijn de heer J. Wilbrink en zijn verloof de. mej. P. van 't Hof, belden uit Endoven, bij het pas seeren van den Woenselscen overweg, doorda hun fiet een tegen elkaar botsten, komen te vallen en onder een achter hen rijdende met steenen beladen vrachauto geraakt. Het meisje kreeg de zware vrachtauto over het lichaam, terwijl de Jonge man een ernstige been- bruek bekwam. De slachtoffers werden ln een nabljzijnde winkel binnengebracht, waar dokter Verhagen de eer ate geneeskundige hulp heeft veleend. Het meisje ls enkele minuten na het ongeluk overleden. Zij was 20 jaar oud. De heer V. werd, na verbonden te zijn, per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Den chauffeur van de vrachtauto treft geen schuld. gevensgezindheid wordt nu tot de hoogste plaatsen voortgezet.. De rechters, die zich daartoe leenden, zijn bekend. Als een wild dier werd Stavisky de laatste dagen opgejaagd na lange jaren zoo n ongeloofelijke lank moedigheid ondervonden te hebben. Tut het laatst was hij in gezelschap van vrienden of wie daarvoor doorgingen. Men vraagt zich af hoe deze vindingrijke man met al zijn veerkracht niet het middel gevonden heeft om nog te ontkomen. Van Kerstmis af was hij zichzelf niet mere. Tegenover zn vertrouwden klaag de hij zijn nood. De man scheen gebroken, maar vastgcsloten om niet levend in handen van de politie te vallen. Het schot in het hoofd maakte niet dadelijk een einde aan zijn leven. Gisteravond is hij nog ge opererd. Zelfs hoopte men hem s morgens te kun nen ondervragen, maar hei parket heeft zijn verkla ringen niet noodig. Het onaerzoek breidt zich nog uit Naar allen schijn heeft Dalimier. minister van ko loniën. zich in verband niet het schandaal niets ern stigs te verwijten. Men weet. dal hij als minister van handel in een vorig kabinei de bekende brieven schreef, die ten gunste van de plaatsing van bons van de Bank van Leening te Bayonne gecolporteerd werden. Dalimier bleef d.»n ook tot het eind weer spannig. Ten slotte moet de aandrang van den pre sident der republiek en van twee ambtgenooten, die zelden anders zelf te zullen aftreden, beiu tot an dere gedachten hebben gebracht. Dalimier staat nu met den rug tegen den muur In die omstandigheden komt een politicus gemakkelijk tot een noodsprong. Anderen, meer schuldig dan hij, kan hij .iu in geding brengen. Beschuldiging aan het adres van den par ticulie'en secretaris van Chautemps. Parijs: De nationalistische Liberté valt Dinsdag in verhand met het financieele schandaal van Bayonne den particulieren secretaris van den Fran- schen minister-president, André Dubois, buitengewoon scherp aan. Hot blad schrijft: In het ministerie van Blnnenland- sche Zaken, in de naaste omgeving van den minister president, vinden wij eigenaardige handlangers, die in staat waren het succes van de laatste onderneming van Stavisky te vergemakkelijken. Onder do leden van den Raad van Toezicht van deze onderneming vinden wij den particulieren secretaris van den mi nister president, André Dubois, wiens werkzaamheid zich niet slechts beperkto tot zijn zitting hebben in den raad van toezicht. Het verluidt, dat Dubois als lid van dezen raad van toezicht een jaarlijksch inkomen heeft gehad van 90.000 franken. HEDENAVOND OF MORGENOCHTEND TE AMSTERDAM. Het Studie Comité Snelpost Nederland-Indië deelt aan Aneta-Vaz Dlas mede, dat de Post- Jager, die Dtsdagmorgen te 10 uur 23 Green- wlchtUd uit Basra vertrokken is, om 16 uur 30 Greenwlchtijd te Cairo is geland. Afhangend van de weersomstandigheden ls de verwachting, dat de Postjager Woensdagavond of Donderdagmorgen op Schiphol zal aankomen. Vanuit Rome of Marseille zal de Postjager hierover nader seinen. Inkomsten ln een Engelsche haven belang rijk omhoog gegaan. Londen. In de gister gehouden bijeenkomst van de Clyde Navlgatlon Trust werd verklaard, dat de inkoms ten van de haven van Glasgow. welke ln de laatste drie of vier Jaren voortdurend waren verminderd, in de laatste zeven maanden een belangrijke opwaartsche be weging te zien geven. De voorzitter der bijeenkomst sprak als zijn meening uit, dat het getij definitief ls gekeerd. Tusschen de agenten der bultenlandsc.hu scheepvaartmaatschappijen en de douane. V.D. verneemt uit Sofia: Er ls te Boergas een con flict gerezen tusschen de Nederlandsche. Duttsche en Itallaansche agenten van scheepvaartmaatschappijen en de douane-autoriteiten. De autoriteiten hebben de agenten der maatschappijen verzocht de havengelden te innen ln plaats van de douane-ambtenaren. De Neder landsche. Duitsche en Itallaansche agenten hebben tegen dezen maatregel geprotesteerd. De onderhande lingen worden voortgezet. Drukkende atmosfeer ln Zuld-Afrlko. 90 graden in de schaduw. De bewoners van Kaapstad hebben hun Kerstgeschen ken gekocht en Kerstmis gevierd ln een ondragelljko nltte van meer dan 90 gr. ln de schaduw, zoo lezen wij in ..Die Burger". In de stamnvolle winkels en café's de overvolle trams en bussen, de drukke straten, zwoeg den de menschen onder denl ast van de cadeautjes, waarmede zU bepakt waren. De hitte was bovendien niet droog, maar zoo vochtig dat men nergens van zijn vermoeidheid kon ..bekomen." Het was alsof een mist over de stad lag. maar het was damp. die een drukken de sfeer verwekte. Een verschil met de Kerstdagen hier ln Nederland! BOCRDCR IJ. Vrijwillige levering van kalveren. Ook nuch tere koekalveren zullen worden afgenomen. De Crisïs-Rundveecentrale maakt bekend, dat het ln haar voornemen ligt. binnen korten tijd over te gaan tot het afnemen van vrouwelijke nuchtere kalveren. Deze afneming houdt verband met de doorvoering van t teeltregellngsplan, hetwelk ten doel heeft, het totaal aantal aan te houden kalveren te beperken. Nader zal worden bekend gemaakt, op welk tijdstip met de leve ring zal kunnen worden begonnen en tegen welke prij zen de afneming zal geschieden. Het ls wenschelljk, dat van de zijde van de veehouders een voldoend aantal dezer kalveren geleverd wordt, opdat ook ten aanzien van de levering van vrouwelijke nuchtere kalveren dwingende maatregelen achterwege kunnen blijven. VOOR NOORD HOLLAND. Het Haagsche Corr. Bureau meldt: De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat voor het tijdvak van 1 Januari 1934 tot en met 31 December 1934 bü de Gewestelijke Varkenscentrale voor Noordholland mogen worden gemerkt: 114.000 stuks ln totaal. FRAUDE BIJ DE COÖPERATIEVE LANDBOUW- VEREENIGING „RILEDEN." Door de politie te Rheden Is een onderzoek Ingesteld bij de Coop. Landbouwvereenlging „Rheden" alwaar frauduleuze handelingen zou den zijn gepleegd, welke reeds van 1923 en daar voor dateeren. Het tekort zou f 35.000 bedragen. De geheele administratie Is In beslag genomen en verzegeld. Een vroegere directeur, de heer H. ls gearresteerd en ln' bewaring gesteld. Berlijn: De leider der partij-organisatie. Dr. Ley, maakt bekend: In den lnatsten tijd worden berichten ontvangen, dat partijgenooten, ook op leidende plaatsen, zich in woord en geschrift openlijk bezig houden met de toe komstige hervorming van het Rijk. De plaatsvervanger van den leider, Rudolf Hess, heeft mij verzocht, mede te deelen, dat iederen partij genoot voortaan verboden is zich in woord of geschrift openlijk bezig to houden met de kwesties van de her vorming van het Rijk. Overtredingen zullen streng worden gestraft. Standrecht tegen de natlonaal-soclalisten afgekondigd. Innsbruck: -— Op grond van de aankondiging van een verder scherp optreden tegen de nationaal-soci alistischo beweging van de zijde der Oostenrijksche re geering, werd voor de eerste maal tegen do nationaal- socialisten bij het standengerecht aangifte gedaan. Het betreft den aanslag met dynamiet in den nacht op een gendarmeriepost bij Bludcnz. Hoewel de daders, naar officieel is geconstateerd, onbekend zijn, werden zeven nationnal-socialisten gearresteerd. Tegen hen is een zaak bij het standengerecht aanhangig gemaakt. Veertien doodvonnissen voltrokken. V.D. verneemt uit Kaboel: In aanwezigheid van den minister van Oorlog zijn gister de wegens den moord aanslag op Nadir Sjah ter dood veroordeelde 14 perso nen geexecuteerd. Tot hen behooren de vader, do oom en eenlge vrienden van den moordenaar, Abdoel Khatlk 300 DOODEN EN 1933. BU onlusten ln Spanje: Uit Madrid: Het avondblad La Naclon meldt, dat ln den polltleken strijd in 1933 ln Spanje 300 personen zijn gedood en 500 zwaar gewond. 750 bommen werden tot ontploffing gebracht, 1232 bommen werden door de politie ln beslag genomen. En een 20-tal gemeenten in den omtrek der stad. Plannen in voorbereiding. Er zal getracht worden een schoolartsendienst te Alkmaar in het leven te roepen voor Alkmaar en een 20-tal gemeenten in den omtrek dier stad. Bedoeling is een vergadering tot dat doel uit te schrijven. Het district is zoo genomen, dat er voor 2 schoolartsen, die geen particuliere praktijk hebben, werk is. Mannfacturenmagaztjn. uitgebrand, Bewoners met moeite gered. Oude hls* torische gebouwen liepen groot gevaar. Gisteravond heeft in de Coomenstraat te Den Briel een felle brand gewoed waarbij het stadhuis een historisch gebouw uit de 16e eeuw. groot gevaar heeft opgeloopen in vlammen op te gaan Door het omvallen van een ladder ontstond brand bij den manufacturier van der Spel. Een petroleum kacheltje nl. viel omver met het noodlottig gevolg, dat in een oogwenk het pand in lichter laaie stond. Het vuur deelde zich mede aan een naast den manu- facturenhandel gelegen drogisterij. Ook di» pand stond weldra in lichter laaie, terwijl tenslotte nog een kantoorgebouwtje van .De Autrmaat". waar nog al wat petroleumvaten lagen opgestapeld, in brand geraakte. i De vlammen grepen zoo snel om zich heen dat spoe< dig hot geheele magazijn in vlammen stond. Het huisgezin van den heer v. d. Spek, bestaande uit va der en moeder en elf kinderen, kon zich nog met moeite in nachtgewaad redden. De Coomenstraat is slechts 4 Meter breed en door dezen feilen brand liep het oude stadhuis aan de overzijde van den manufacturenhandel groot gevaar. De Brielsche brandweer achtte het dan ook direct noodzakelijk de assistentie in te roepen van de Rot- tcrdamsche en Oostvoornsche brandspuiten. De brandweer van Brielle zelf tastte echter met kracht het vuur aan. De ruiten van het stadhpis sprrongen door de geweldige hitte, terwijl de gordijnen schroei den. Het was omstreeks yA\\ uur in den avond even een zeer gevaarlijk moment, doch met groote energie wist men tenslotte erger te voorkomen. Het stadhuis kon gespaard blijven, doch de manufacturenhandel, d« drogisterij en het kantoorgebouw werden in den ascb gelegd. De brandweer van Rotterdam en Oostvocrne be hoefden tenslotte geen dient te doen en konden wor den gewaarschuwd. Nar verluidt zou de brand ont staan zijn door het omvallen van een kachel. Twee dood en. V.D. verneemt uit Boekarest: Een slede, waarop zich een majoor, een sergeant en een gendarm bevonden, kwam In de buurt van Dotosa- nt voorbij een slede, waarop zich eenlge personen be vonden, die den majoor zeer verdacht voorkwamen. De majoor Het keeren en de slede achtervolgen. Toen de In zittenden van de verdachte slede bemerkten, dat zij werden achtervolgd. losten zij eenige schoten, die door den majoor en diens metgezellen werden beantwoord. Er ontstond een vuurgevecht gedurende hetwelk da gendarm en de sergeant werden gedood en de majoor lichte wonden opliep. Niettemin zette de gewonde de vervolging voort en hfj ls er in geslaagd een der ver dachten met een schot te treffen en te arresteeren. Naar later ls gebleken, waren de Inzittenden van de slede leden van een rooversbende. welke Juist op een landgoed hadden ingebroken en een kas met 150.000 lel hadden gestolen. Nadat de roovers hun gewonden maat in den steek hadden gelaten, overvielen zij nog een sle de met kooplieden, die werden leeggeschud. Ook rwak-alcoholischovdranken mogen niet getapt worden. De Minister van Blnnenlandsche Zaken heeft ten vo- rjgen jare aan de gemeentebesturen meegedeeld dat art 41 der Drankwt slechts de mogelijkheid heeft wil len openen om in bijzondere gevallen toe te staan dat zwak alcoholische dranken worden verkocht b.v. In ten toonstellingsgebouwen; bij zangers of muziekfeesten op de terreinen welke daarvoor worden gebruikt. Het Is du3 niet de bedoeling geweest van den wetgever dat dit artikel ook voor kersmissen toepassing zou vindenzoo dat eventueele aanvragen van kermisreizlgêrs om tijdena kermissen zwak alcoholische dranken te mogen verkoo- pen behooren te worden afgewezen. De minister van Sociale Zaken heeft thans den ge meentebesturen doen weten, dat het gebleken is. dat het nog voorkomt, dat exploitanten van danstenten veel al tijdens kermissen vergunning krijgen hun ten'. te plaatsen op een open aanhoorigheld van een vergun- nings- of verlofslocaliteit. In verband hiermede vestigt hij er de aandacht op, dat de verkoop van dranken in die tenten niet krachtens de vergunning of het verlof mag plaats hebben, aangezien dergelijke tenten noch als gebouwde aanhoorigheld noch als open aanhoorigheld in den zin der Drankwet kunnen worden aangemerkt. NOODLOTTIGE BRAND IN EEN ZWITSEBSCH HOENDERFARK. 4000 kippen in de vlammen omgekomen. Een groote brand heeft gister een groot hoenderpark vernield te Emmenthal (Zwitserland) 4000 kippen kw- men ln de vlammen om.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1