De Zwarte Monnik Radioprogramma Poging tot berooving van een kaslooper. Inbreker aangehouden. De daders gevlucht. Zaterdagmorgen tusschen acht uur en half negen is een kaslooper. die een bedrag van ongeveer f5000 bij zich droeg, in de Stadionbuurt te Amsterdam op het kantje af ontsnapt aan een brutalen roofoverval, die door drie lot nu toe onbekend gebleven personen op touw was geret. 1'oen de man zich ter hoogte van de Discusstraat bevond, sprong er plotseling een ke rel op hem toe, die hem zijn tasch met geld trachtte te ontrukken. De kaslooper begon echter zoo hard te schreeuwen, dat de aanrander bevreesd werd en het op een loopen zette. Ook zijn twee medeplichtigen, die zich met een auto in dc nabijheid geposteerd had den, namen de viucht. De kaslooper heeft van het gebeurde aangifte ge daan bij de politie van het bureau Overtoom. Een arerstatie die op niets nit liep. Nader wordt gemeld: De politie van het bureau Overtoom, die deze zaak onderzocht, is gisterenavond overgegaan tot arresta tie van een man van wicn vermoed werd, dat hij aan het misdrijf medeplichtig is, Aangezien er echter bij zijn verhoor, niets naar voren is gekomen, waaruil zijn schuld zou kunnen blijken, heeft men hem weer in vrijheid gesteld. AANSLAG OP EEN VELDWACHTER. Vanuit een hinderlaag op hem geschoten. Toen de veldwachter S. uit Made, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in gezelschap van een twee tal nachtwakers zijn ronde deed, werd in dc Zand straat plotseling een revolverschot op hem gelost, dat hem in een der beenen trof. Onmiddelijk stelden de hem vergezellende wakers een onderzoek in in de richting vanwaar het schot was gekomen. Zij slaag den er echter niet in een spoor van den dader te vinden. De veldwachter is, na door een arts verhonden te zijn. naar zijn huis gebracht. Zijn toestand is niet ernstig. TRAGISCH ONGELUK TE EINDHOVEN. Zaterdagmidadg had op de Olmenlaan te Eind hoven een tragisch ongeluk plaats, waarbij een 11- jarige jongen zwaar werd gewond. De jongen, G. Lemmers, had naast den voerman op een zwaar beladen kolenwagen plaats genomen. Bij het aanzetten struikelde het paard en door den schok viel de jongen van den wagen. Hij kreeg het linker voorwiel over den borst. Levensgevaarlijk ge wond werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. Tumult in de Ortheliusstraat te Amster dam. Een verzoek van den burgemeester van Rcnkum aan de hoofdstedelijke politie tot aanhouding van een in de Ortheliusstraat. wonenden persoon, die zich in deze gemeente aan diefstal met inbraak heeft schuldig gemaakt, heeft Zaterdag tot een groot tu mult geleid. Toen twee rechercheurs der Centrale Re cherche,'nadat men wist, in welk perceel de man woonde, zich toegang tot de woning verschaften, trof fen zij daar inderdaad den gezochte aan. Deze, die in zijn ondcrkleeren was. weigerde zich over te ♦ge ven, en bedreigde de politiemannen met een groot mes. Een der rechercheurs trok daarop zijn revol ver en loste uit noodweer een schot, dat geen doel trof, maar tot gevolg had, dat de man naar boven vluchtte. Door het lawaai van het schot en het tu mult in de woning waren inmiddels de buren geal armeerd en deze, in de meening verkeerende dat iemand was doodgeschoten, liepen naar buiten en waarschuwden de politie. Het gevolg was. dat van het Bureau Adm. de Ruyterweg en het posthuis Willem Schoutenstraat een aantal manschappen zich in al lerijl naar dc woning in de Ortheliusstraat begaf en ook de overval-auto van het Bureau Raampoort, als mede een ambulance-wagen van den Geneeskundi gen Dienst uitrukten. Toen de rechercheurs, die nog altijd in de woning waren, hadden medegedeeld, wat er gaande was, werd op den inbreker jacht gemaakt en spoedig be vond deze zich dan ook in handen der politie. In zijn onderklceren is hij per politie-auto naar het hoofdbureau overgebracht. Een talrijk publiek, dat in de Ortheliusstraat te hoop was geloopen, en een dreigende houding aannam, is door de politie, die daarbij assistentie kreeg van manschappen der hon denbrigade uiteen gedreven. FEUILLETON. DOOR EDO AR WALLAGE. 27. HOOFDSTUK XXIX. Het weer was dien middag omgeslagen. Dikke zwar te wolken waren uit het Westen komen aandrijven: een druilerige motregen was begonnen te vallen, toen Fa- torian Gilder zijn auto naar de afgesproken plaats in Marylebone Road reed. Hij had de kap opgezet, en. bij wijze van voorzorg, elk draagbaar voorwerp uit de tonneau verwijderd. Als er goud gevonden werd. moest hij er ruimte voor hebben, en hij rekende nauwkeurig den last uit, dien hij per rit zou kunnen vervoeren. Hij was zelf verbaasd, dat het denkbeeld, dat er goud te vinden was, zoo grif ingang bij hem gevonden had. Uit den mond van de jonge vrouw had hij voor 't eerst vernomen hoe groot de schat was. Hij had ter loops aan zijn garagehouder gevraagd naar het maxi mum gewicht, dat zijn achteras zou kunnen dragen. Dit was overbodig, want op een keer had hij vier tamelijk zware mannen op een langen rit vervoerd. Gesteld dat zij ieder ongeveer tachtig kilo wogen, dan zou hun ge zamenlijk gewicht gelijk staan met dat van twintig staven goud. Het was bijna tien uur voor de vrouw verscheen. Zij droeg een langen regenmantel en nam met een stroom van verontschudigingen haar plaats naast hem' in. „Ik was bijna niet gekomen," zei zij. „Na je vertrek moest ik opeens aan dien naren Zwarten Monnik den ken." Hij vond het eenigszins grappig. „Je gelooft toch niet aan die bakerpraatjes, wel?" vroeg hij, terwijl zij snel door Baker Street reden." „Ik weet het niet." Zij was in twijfel. „Hij verscheen eens of tweemaal, terwijl ik in het heerenhuis woonde, maar wij plachten dit voor fantasieën van de dorpelin gen te. houden. Volgens de couranten is hij onlangs weer gezien, brrr!" Zij rilde. UlT DE OMGEVING Z IJ P E ST. MAARTENSBRUG. Zaterdagavond voor een zeer talrijk opgekomen pu bliek gaf de vereoniging „Nut en Genoegen" alhier een uilvoering in het lokaal van mej Hossen. Te ongeveer acht uur opende voorzitter de bijeen komst, heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak zijn genoegen uit over de groote belangstelling. Spreker deelde o.m. mede, dat zij door bijzondere om standigheden ditmaal niet in de gelegenheid waren van eigen kachten gebruik te maken en dat zij daarom voor dezen avond hadden uitgenoodigci't gunstig be kend staande tooneclgezelschap ..Jong Leven" van üudkarspel. Na een hartelijke gelukwensch aan den penningmeester, den heer Sleutel, die juist op dezen dag verjaarde, werd tot afwerking van het pro gramma overgegaan. Door „Jong Leven" werd opgevoerd „Schakels', vroolijk spel in bedrijven van Herman Heijermans. Reeds bij het le bedrijf bleek, dat het stuk aan uit stekende handen was toevertrouwd en dat het bij het publiek al dadelijk insloeg. Hoe ecnig mooi was b.v. de vertolking van de rol van Pancras Zeker deze rol leent er zich toe, maar niet iedereen is in staat deze naar voren te brengen op een manier, zooals dit door den heer Wagenaar is gedaan en die daarvoor alle hulde verdient. Prachtig spel kregen wij boven dien te zien van mej. Muller en den heer Slikker. De heer Kist was als student weer buitengewoon op dreef. Ons compliment, hoor! Mooi samenspel kregen we ook te zien van de heeren Huigen en Koeman en de dames de Groot-Vos, de Pee en Nap. Voor den heer Kuilman, die door familieomstandigheden verhin derd was, trad de heer Ridderikhof op. Waar deze slechls 2 dagen tijd had voor instudeering, kunnen we niet nalaten hem een bijzonder compliment te maken voor de verdienstelijke wijze, waarop dc rol van Henk, naar voren is gebracht. De andere dames en heeren, die meer ondergeschikte rollen hadden, hebben zich uitstekend aangepast een mooi geheel te vormen. Met dc grootste aandacht volgden de aanwe zigen het spel der spelenden. Vooral het laatste bc drijf, toen Pancras prachtig stil spel te zien gaf, was het publiek geheel onder den indruk. Toen het scherm zakte, werden de spelers met een overweldigend ap plaus beloond. Het was mooi, buitengewoon mooi en het woord van hulde en dank. dat voorzitter aan het slot sprak, was voor „Jong Leven" met haar be kwamen leider, den heer Slikker, meer dan verdiend. Voegen wij er nog bij, dat de grimeur uitstekend werk leverde, en dat de ijverige muzikanten een extra pluimpje verdienen voor hun opgewekte mu ziek, dan meenen wij voldoende te hebben weer gegeven, dat het publiek een hoogst gcnotvollcn avond heeft doorgebracht. L ANGEN L IJ K NOORDSCHARWOUDE. Zaterdagavond hield de afd. Langendijk van den A.N.G.O.B., met medewerking van den J.G.O.B. een openbare propagandavergadering in „Concordia". Het aantal bezoekers was niet bijzonder groot, onge veer 60 a 70 personen, toen de voorzitter van den A.N.G.O.B., de heer De Jong de bijeenkomst opende met een woord van welkom tot de aanwezigen. Spr. wees er op, dat de dankbestrijding tegenwoordig met onvermoeide kracht moet worden voortgezet. Voorheen werd iemand, die onder den invloed langs den weg liep, een gevaar voor zichzelf genoemd, tegenwoordig komt het voor, dat personen, die drank hebben ge bruikt, achter het stuur zitten, waardoor zij niet al leen een gevaar voor zichzelf, doch ook een gevaar voor een ander zijn. Dat is aanleiding voor den onver- moeiden strijd tegen den alcohol. Spr. wees op het nut van de jeugdbeweging, die. een opleiding is voor alcoholvrije menschen. Als ze eens boven de 20 jaren komen, zijn de jongeren reeds bekend met den te voe ren strijd, terwijl ze voor dien tijd veel hebben geno ten van de natuur, waar men gezamenlijk heentrekt Spreker wekte alle ouders op. hun kinderen lid te la ten worden van den J.G.O.B. Nadat mej. en den heer Lodder van Nieuwe Nie- dorp op verdienstelijke wijze eenige muzieknummers voor viool en piano ten gehoorc hadden gebracht, was het woord aan den heer Martinus, Alg. Voorzitter van den A.N.G.O.B., die een voordracht hield met lichtbeel den. wat zeer interessant was. Het waren schitterende plaatjes,'doch de teksten waren wel wat onduidelijk, doordat het witte lettertjes od een blauwen grond waren, zoodat dit zeer moeilijk te lezen was. Het blauw, de geheelonthouderskleur, zou daarbij beter te vervangen zijn door zwart, wat duidelijker zou zijn geweest. Door middel van deze prachtige plaatjes, toegelicht door den heer Marinus, kreeg men een mooi overzicht over het werk der vereoniging, dc congressen, enz. Verder werden aanschouwelijk voorgesteld dc oor zaken van het aan den drank geraken der menschen, zooals de krotwoningen en werden de middelen ge toond, waardoor men deze slechte gewoonten kon af- leeren, door in de natuur te gaan. Ook de sport neemt een voorname plaats in in het vereenigingsle- Hij klopte veelbeteekenend met een hand op zijn zak. „Hier heb ik iets, dat monniken, zwarte ol witte, slecht smaken zou!" zei hij. „Zit er niet over In, beste meid." „Neen Fabe," lispelde zij teeder. In kiesche bewoordingen stelde hij voor, dat zij hein zou noemen bij den voornaam, welken zijn ouders hem gegeven hadden. Daar bestond geen verkleinwoord van, legde hij haar uit, en hij maakte zijn terechtwijzing goed, door er bij te voegen, dat er anders kans bestoDd, dat zij hem aansprak zonder dat hij wist dat zij het woord tot hem richtte „Ik ben geen voorstandster van lange verlovingen, jij wel?" viel zij hem met de deur in huis. „Neen, ik ook niet. Ze behooren kort te zijn en zalig!" Zij lachten beiden, en verkeerden in de beste stem ming, toen zij in de verlaten straten van Dorking go- komen waren. „Ik ben slechts over één ding ongerust" zei hij te gen haar. „Mr. Richard Alford heeft de onhebbelijkheid om op alle onmogelijke uren rond te snuffelen. Maar op een avond als deze, is het niet waarschijnlijk, dat hij zijn geriefelijke slaapkamer zal uitkomen." „Geriefelijke slaapkamer!" schimpte zij. „Lieve, hij heeft slechts een kleine werkkamer cn zijn slaapkamer is niet veel grooter dan de mijne. Wat verfoei ik dien man! Hij matigt zich per dag meer airs aan dan die lieve Harry in tien jaren het hindert je immers niets, dat ik hem lieve Harry noem? Je bent niet jaloersch, wel?" Hij stelde haar gerust dat hij heelemaal niet wist wat jaloerschheid was. „Als jij er niet geweest was, zou ik met Harry ge trouwd zijn. Harry was eenvoudig doodelijk van mij. maar ik werd door Dick gehaat o, wat haatte hij mij! Je moet namelijk weten, dat Ik hem altijd afsnauwde, wanneer hij een beetje te familair werd. Ik zal niet beweren, dat hij mij bepaald naliep Ik heb zoo het land aan meisjes, die denken dat elke man hen naloopt maar hij deed een paar malen beslist erg lief tegen mij. Na de lunch of het diner, stond hij op en hield de deur voor mij open iets wat Harry nooit voor mij deed. Maar ik doorzag hem, dat spreekt. Het was alle maal bedrog en arglistigheid." Zij ratelde met zeldzame tusschenpoozen door, be halve gedurende de vijf minuten, terwijl de stroomende regen tot onder de kap neerviel en haar in het'gezicht striemde. „Wat een afschuwelijke avond", klaagde zij. ven. Ook werd door middel van statistische gegevens het drankgebruik in Nederland aangetoond. Het is wel vermeldenswaard, dat er per gezin en per week in Nederland f3.aan drank wordt besteed. Om der kinderen wil bestrijdt men den alcohol, want dc kin deren zijn het tenslotte, die, de tol betalen. Ook weer door middel van een statistiek toonde de heer Marinus aan hoeveel meer de tuberculose vat heeft op de kinderen van ouders, die drank ge.brniken. Deze voorstelling werd met groote aandacht gevolgd, en werd de spreker met applaus beloond.. Gezamen lijk zong men eenige liederen, waarna na do pauze de tooneclspelers(sters) van Nieuwe Niedorp een mooie propaganda-een-acter voor het voetlicht brach ten. Dc verschillende rollen werden goed vertolkt en mocht men aan het einde een dankbaar applaus in ontvangst nemen. Na nog eenige goedgcspeclde muzieknummers, volg de sluiting. OUDKARSPEL. De uitslagen van den Zondag in dc kolfbaan van den heer C. Vis gehouden kolfwedstrijden van den Lan- gendijkor Kolfbond, waren voor de derde klasse: „Gezellig Samenzijn", Zuidscharwoude, 293 punten; „Op Maat", Zuidscharwoude, 281 punten; „Volhar ding", Oud karspel, 295 punten „Ons Genoegen", Noordscharwoude, 295 punten en „Vriendenkring", Noordseharwoude 282 punten. Boerencomlté. Ten huize van den heer C. Vis, alhier, werd Zater dagavond een vergadering gehouden door het Boeren- comité. De voorzitter, P. Volkers, opent de vergadering, heet allen welkom en hoopt op zakelijke besprekingen er geeft dan het woord aan den heer C. Borst, voor het doen van eenige mededeelingen, betreffende „Ons Land bouwblad" en over de verkooplngen. De heer P. Swager deelt mee dat de krant soms slecht bezorgd wordt. Zal onderzocht worden. - De waarn. secr., do heer K. Borst Kz. leest dan het jaarverslag voor. hetwelk onder dank aan den samen steller wordt goedgekeurd. Over de voorbereiding van het congres wordt voor gesteld om huisbezoek te doen. Naast het bestuur zul len hieraan een vier-tal leden hun medewerking v»r» leenen. Over het congres wordt bekend gemaakt, dat er drie inleidingen zullen worden gehouden en wel door H. de Weerdt over „De steunmaatregelen der rv geering". C. Borst over „He fascisme een gevaar voor de werkers van het land" en Ir. S. J. Rutgers over „Het boerenvraagstuk in Sowjet Rusland". Voorts kun nen er over deze inleidingen discussies gevoerd worden en zal er de verkiezing voor het Ned. Boeren Comité plaats hebben. Bespreking plaatselijke actie. Er wordt gesproken over de slikkersregeling, die weer op komst is. Ook worden nog naar voren gebracht de hooge contributiön der radiocentrales. Na eenige bespreking, waarbij wordt opgemerkt, dat er nu z.g. reductiecommissies zijn. wordt besloten hiernaar eens een onderzoek in te stel len. Na de rondvraag, waarbij nog enkele vragen werden gesteld en naar genoegen beantwoord, volgde onder dank voor de aangename besprekingen, sluiting. Plotselinge contingenteering invoer groenten in Frankrijk. Zooals bekend, werd de invoer van groenten enz. in Frankrijk per 1 Januari plotseling gecontigenteerd, zoo zelfs, dat de handelaren hier heelemaal onkundig wa ren van dit besluit, dat in de Fransche staatscourant van 29 December werd gepubliceerd met gevolg, dat, zooals wij vernamen, verscheidene kooplieden schade hadden opgeloopen, doordat hunne wagons kool aan de grens werden opgehouden en niet in Frankrijk werden toegelaten. Thans zijn meerdere gegevens bekend en blijkt uit het orgaan van de groentenhandelaren, dat de contin genten voor versche groenten voor het eerste kwartaal 3934 112 spoorwagons bedragen, terwijl voor hetzelfde tijdvak van het vorige jaar slechts een halve wagon meer mocht worden ingevoerd. Voor consumptie-uien is het contingent met 10 spoorwagons van 10.000 Kg. ver minderd van 170 op 160 wagons. Maar hoe het nu met de verdeeling van het contin gent gesteld is, daar kunnen nog geen gegevens worden verstrekt, daar Frankrijk 75 pet. van deze contingenten voor onderhandelingen heeft behouden, terwijl de res- teerende 25 p&t. wordt verdeeld over alle landen, vol gens den bekenden maatstaf. De invoervergunningen worden nu niet meer door het invoerende land ver strekt, doch door Frankrijk zelf, waardoor de handel in consenten wordt tegengegaan. Het contingent voor appelen en peren is aanzienlijk verhoogd van 164 op 220 spoorwagons, doch voor het grootste gedeelte komt dit contingent aan Amerika, welk land 200 wagons Amerikaansche appelen en peren mag invoeren. De invoer wordt evenwel nog meer belemmerd, door- dat er boven deze contingenteering voor witte kool voor zuurkoolbereiding, waarvan het meeste wordt inge voerd, een invoerrecht van 5 francs per 100 Kg. wordt geheven, terwijl het invoerrecht op versche groenten 50 francs per 100 Kg. bedraagt De uien-export, staat in een gunstig teeken. De prij zen zijn een weinig opgeloopen en tengevolge van de vorst ia de afzet op sommige tijden zeer bemoeilijkt ge- „Integendeel, het is een van de gunstigste, die ik zou kunnen kiezen als ik de weersgesteldheid voor het zeggen had", merkte Mr. Gilder op. Aan den secundairen weg, die naar Chelfordbury voerde, begon hij met grootere behoedzaamheid te rij den, doofde de sterke voorlantaarns en verliet zich op de twee kleine lichten, die op het voorspartbórd beves tigd waren. Hij kende den weg to goed om zich aan ongelukken bloot to stellen; zijn voornaamste bezorgd heid was, dat hij door den sterken lichtbundel van dc koplantaarns verraden zou worden. Op een mijl afstands van Fossaway Manor doofde hij de twee overblijvende lichten, want hij was op het snuggere denkbeeld gekomen, dat dit deel van den weg vanuit het huis van Lord Chelford zichtbaar was. Het leek de zenuwachtige vrouw, die naast hem zat, alsof zij ieder oogenblik in botsing zouden komen met de telegraafpalen, die den weg omzoomden. Zij was zich gelukkig niet bewust, dat de kleine lantarens uit waren. „Wees maar gerust," zei hij. „Ik ken lederen duim van den weg; ik ben er honderd malén langs gereden Mijn landhuis ligt even voorbij Wlllow House." De auto, die stil en geruischloos gereden had, ver langzaamde. toen het naar Fontwell Cuttlng heuvelop waarts ging. Hij zette den motor af, maakte de rem men vast, stipte uit, en opende het hek naar den ak ker van Red Farm. Toen liep hij langs den auto, maak te de remmen los, en stuurde den wagen naar de plek, waar Dlck dien twee nachten geleden aangetroffen had. „Hier zijn wij er", zei hij. Hij nam haar bij een arm; zij huiverde, en toen zij sprak, hoorde hij haar tanden klapperen. „Ik wou dat ik niet meegekomen was", zei zij angstig en wees in de duisternis. „Wat is dat, daarginds?" fluis terde zij bang. „Een knotwilg", zei hij. „Er is werkelijk niets om bang voor te zijn Mary." „Dat weet ik niet zoo zeker", lispelde zij. „Laat mijn arm niet los. Heb je een pistool bij je?" Hij antwoordde bevestigend. Een kleine poort onderdoor, die hij wist dat niet gestolen was, een glibberige helling op, en de statige ruïnen lagen in. de duisternis recht voor hen. „Ik ontsteek liever geen licht", zei hij zachtjes. „Daar door heeft Gine zich verraden. Kun je je weg zien?" „Ik zie den toren", antwoordde zij. In gebukte houding, ten einde zioh niet te veel af te teekenen keek hij naar de massa van den vervallen to- weest. Niettegenstaande deze vorstperiode heeft de ex port over December nog een kleine verhooging aange geven ten opzichte van 1932. In December 1932 werd n.1. 10.180.000 Kg. uitgevoerd en in December 1933 11.400.000 Kg.. Verder heeft de export over het afge- loopen halfjaar een gunstig beeld gegeven en bedroeg de uitvoer het laatste halfjaar 1933 ruim 634 spoor wagons tegen in 1932 ruim 496. Wel een mooie vooruit gang. NIEUWE NIEDORP Geslaagd. Mej. Jannie Wit, alhier, heeft met goed gevolg exa men gedaan, waarmede zij het diploma van dc Mode vakschool te Haarlem heeft verworven. W IEH1NGERMEER SLOOTDORP. Ds. J. C. Fischer, Ned. Herv. predikant, alhier, komt voor op ccn zestal tc Winsum en Baard. IV' I E RI N G E N DEN OEVER. Zuiderzeewerken. Bij Kon. Besluit is. met incang van 1 Februari a.s, de heer J, L. Schut, technisch-ambtenaar uit onze ge meente, met toekenning van eervol ontslag als zooda nig bij den dienst der Zuiderzeewerken, benoemd tot technisch-ambtenaar van den Rijkswaterstaat in vasten dienst ter standplaats sTIertogenbosch. WOENSDAG 17 JANUARI. HILVERSUM (1875 M.) VARA.: 8.00 Gramofoonmuzlek; 9-30 Onze Keuken door P. J. Kers Jr.; VPRO.: 1000 Morgenwijding; VARA.: 10-15 Uitzending voor de arbeiders in d© contlnubedrij- t ven; 12.00 Klein-orkest; 2.00 Gramofoonmuzlek; 2-15 Knipcursus; 3.00 Voor de kinderen, 6,00 D© Fliereflui- I ters 7.00 Athletiek; 7.20 VARA-Orke«t: 9-00 Hetty Beek draagt voor; 9.20 Zang, 9.35 Vaz Dias; De Notenkrakers; 10.10 Gramofoonmuzlek; 10.30 Muzikaal allerlei; 11.30 Gramofoonmuzlek; 12.00 Sluiting. 1 HUIZEN (SOLS M.) NCRV.: 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Gramofoon muziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Harmoniumbespeling: 12.00 Politieberichten; 12.15 Gramofoonmuzlek; 12.30 12.30 Middagconcert; 2.00 Concert; 3.45 Rustpoos; 4-00 Orgelspel; 5.00 Kinderuurtje, 6.00 Londbouwhalfuurtje; l 6.30 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 7-00 Politie- l berichten; 7.15 Ned. Chr. Persbureau; 7.30 Lezing; 8.00 Zangkoor; 9.00 Lezing, 9.30 Orgelspel, 10.30 Gramofooa- muziek. LUXEMBURG (1181 M.) 7.50 Kinderconcert; 8.40 Oonoert; 9.20 Vocaal concert; I.50 OrkeatconcerL BRUSSEL (481 M.) 12.20 Orkest; 1.30 Gramofoonmuzlek5.20 Orkest; 7.20 gramofoonmuzlek; 8.20 Orkest; 9.20 Idom; KALUNDBORG (1161 M.) II.20 Concert; 1.20 Gramofoonfoonmuzlek: 2.20 Orkeet; 7.20 Operettemuziek; 8.40 Populaire muziek; 9-35 Om- i roeporkest. BERLIJN (S57 M.) I 1,55 Gramofoonmuzlek; 2.40 Idem; 8.20 Omroeporkest; 8 50 Omroepkoor; 1020 gramofoonmuzlek HAMBURG (832 M.) 10.50 Concert; 11.40 Idem: 12.40 Gevarieerde muziek; V I.35 Wagnerconcert; 9.50 Concert. LANGENBERG (460 M.) II.20 Klein orkest; 2.20 Kamermuziek6.20 Soldatenmu- ziek; 10.20 Vioolspel. DAVENTRY <1500 M.) <12.20 Orgelconcert; 1-05 Orkest; 3.20 Pianospel; 5.05 Gnu .mofoonmuziek; 8.20 Concert; 11.15 Dansmuziek. PAKIJS EIFFEL (1446 M.) 12.50 Concèrt. PARIJS RADIO (1725 M.) S.05 Gramofoonmuziek; 12.35 Idem; 12.50 Orgedooncert; 1.25 Gramofoonmuzlek; 9.05 Concert. MILAAN <369 M.) •4.30 Vocaal concert: 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Idem. ROME (421 M.) 4.30 Orkest; 8,20 Opera-uitzending. I WEENEN (507 M.) 6 40 Omroeporkest; 10.15 Gramofoonmuziek. WARSCHAU (1411 M.) 3.00 Populair concert; 7.20 Lezang; 7.36 Conoert; 10.00 •Dansmuziek. BEROMUNSTER (540 M.) 8.30 Gev. programma; 9.00 Dansmuziek. ren, en leidde haar voorwaarts. Eens struikelde zij over een hoop steenen, en zou gegild hebben, ais hij haar mond niet met zijn hand bedekt had. „Kijk om 's hemelswil goed uit!" drong hij aan. „Ho# komen wij nu het gewelf binnen?" „Wacht." Zij liet zijn arm los en liep naar den muur van den toren. Hij zag haar nog een keer, toen zij tas tend den weg zocht. Daarna fluisterde zij: „Kom mee." Hij volgde haar, en haar hand uitstekende greep zlJ de zijne. „Eén traptrede af", fluisterde zij. Zij gingen den toren binnen, hoewel hij zich niet her* inneren kon eenige opening gezien te hebben. Hij hoor de een roestige sluiting knersen. „Het ls zeer nauw; je zult je er doorheen moeten wringen De opening was ongeveer een voet breed, schatte hij» en hij had eenige moeite om zich er door te persen. „Het is een groote hoeksteen," zei hij zachtjes. „Hij draait open en dicht als een deur. Het ls dc weg, dl© door den Monnik gevolgd werd, toen hij de minnaar van Lady Chelford was dat schandaaltje ls jou na tuurlijk ook ter oore gekomen?" Het „schandaaltje" dagteekende van omstreeks acht honderd Jaren her, en was voor hem geen nieuwtje. „Als je een lantaarn bij je hebt, mag je die aanste- kea" Hij haalde zijn zaklantaren te voorschijn en liet haar schijnen. Zij stonden in een kleine steenen ruimte bo venaan een trap met door mos begroeide treden. Boven hun hoofd bevond zich een gewelfde steenen zoldering, die uit één stuk gehouwen scheen te zijn, wat zeer goed mogelijk was, want de inwendige afmetingen van den toren konden niet grooter dan vier bij vijf ge weest zijn. Over de dikte van de muren kon hij een oordeel vellen; zij waren gebouwd in de dagen toen mu ren tot andere doeleinden dienden dan^om een dak te schragen. „Kom mee". Zij ging hem voor, voorzichtig over het glibberige mos stappende. Hij telde vyf en twintig treden, en daarna stonden zij in zulk een verweerd, groote steenen vertrek, dat het een natuurlijke grot scheen te zijn. Muren en zol dering hadden hun symmetrie verloren, en alleen de kubusvorm ervan, zei hem dat dit het werk van men schen handen was. „Heb je een looper bij je?" Wordt vervolg**.

Schager Courant | 1934 | | pagina 10