Het Lmdbergh-drama. Chineesche jonk vergaan. Fruit en omzetbelasting. De positie der Katholieken in Duitschland. BRIDGEN. - - 4 b. H- 1 Een 20-tal Berlijnsche Jongens van 6 tot 14 jaar'hebben een muziekcorps gevormd. Hier boven. zien we ze repeteeren voor een a.s. weldadiheidsfeest. De dirigent is de 12-jarige Hans Wolf. Chef-boekhouder aangehouden. Hij liet patroon zijn belasting betalen. De politie te Groningen heeft aangehouden den 49- jarigen M. y. d. V., chef-boekhouder van een groote zaak te Groningen. Het was den belastingambtenaren opgevallen, dat deze boekhouder zijn belasting betaal de per girorekening van zijn patroon. De manipulaties werden onderzocht en toen bleek, dat hij de bedra gen als uitgaaf boekte op de privérekening van zijn patroon. Ontslag volgde en er kwamen toen meer ver duisteringen aan den dag. Het geld spaarde hij en hij kocht o.a. voor f3000 aandeelen in de zaak van zijn patroon om wat meer rente te maken. v. d. V. heeft nog geen volledige bekentenis afgelegd, maar hij wordt ter beschikking van de justitie gesteld. De oplossing aanstaande. Verklaring van ofiicieele zijde. Naar Reuter uit Buffalo meldt, schijnt het, dat men er binnenkort in zal slagen meer licht te brengen in de ontvoerings- en moordzaak van Lindbergh's zoon tje, welke, zooals bekend, nooit werd opgehelderd. Naar de assistent van den minister van Justitie, Keenan, namelijk heeft medegedeeld, nadert deze zaak thans binnenkort haar ontknooping. Of er tot arresta tie van een of meer daders over gegaan zal kunnen worden, is verder niet medegedeeld. Bijna 200 Chineezen om het leven gekomen. Reuter meldt uit Singapóre. Een vermetele po ging van 200 Chineezen om aan boord van een over laden jonk heimelijk in Singapore binnen te komen, had een noodlottig einde. Uit Hainan vertrokken wer den zij door een hevigen storm gegrepen en 48 der opvarenden vonden den verstikkingsdood en werden in zee geworpen. Tenslotte strandde de jonk op de kust van Cheribon. Zestien Chineezen werden gear resteerd, doch zij weten niet wat er met de 156 ande ren is gebeurd. Een nader bericht meldt, dat de gestikte Chineezen voor den storm in de kleine ruimen onder het dek een schuilplaats hadden gezocht. Oogst 1933 niet vrijgesteld. Naar aanleiding van het bericht in de N. Rott Ct. van 10 Januari heeft het Verbond van Ned. Werkge geven» zich tot hel departement van Financiën ge wend met de vraag, of het inderdaad juist is, dat de fruitoogst 1933, voor zoover nog in handen van de telers, van omzetbelasting is vrijgesteld. Op het departement had men met verwondering van t bedoelde bericht kennis genomen, aangezien geen erlei beslissing of toezegging in dien geest is ge geven. Er is dus niets veranderd, zoodat ook de voorra den. die bij deze „fabrikanten" (fruittelers) bij de in werkingtreding der omzetbelasting op 1 Januari 1934 aanwezig waren, evengoed in de 1 lasting vallen als de voorraden bij de industrie. Ingezonden stukken OPEN BRIEF AAN ZIJNE EXCELLENTIE MINISTER Dr. H. COLIJN. Exoellentie! De reden dat ondergeteekende zich per open brief tot uwe Excellentie wendt, is naar aanleiding van het door uw gesproken woord in de buitengewone Deputa- ten-vergadering der Anti-Rev. Partij, gehouden te Utrecht. Zeventig jaar lang zegt u. heeft het Nederlandsche volk geleefd onder een stelsel dat ons volk een groote mate van welvaart schonk. U is heusch de eenigste niet, welke deze meening is toegedaan, ook in onzen tegenwoordigen tijd gaan er stemmen op dat er in Nederland, dank zij de maatre gelen der regeering, geen gebrek wordt geleden; jam mer echter, dat deze theorie of meening, in strijd is met de werkelijkheid. Mijn wensch is dan ook in de eerste plaats, dat deze brief, u en meerderen met u, tokandere gedachten zal brengen; wat goed is moet goed blijven, maar wat niet goed is en niet juist is, mogen wij ook niet goed trachten te praten. Ik wensch Uw Excellentie beleefd mij even te willen volgen en gaan wij terug naar het jaar 1898. Het was ergens in een dorp waar ik en meerderen met mij ter school gingen. Het schoolgeld werd dan des Maandags door de kin deren aan den betrokken hoofdonderwijzer betaald, en zoo gebeurde het menigmaal dat kinderen welke per week 2Vz cent schoolgeld moesten afdragen, hieraan meermalen niet voldeden, omreden moeder dit bedrag niet rijk was. Het was in het jaar 1901 dat wij van den onder wijzer in het schrift moesten schrijven: een arbeider verdient zoo wat f 300 per jaar. Gaan wij nu enkele jaren verder, om staan te blij ven bij de jaren 1910—1914. In deze korte periode konden wij bemerken dat de toestanden op het platteland zich voo. hen ten gunste eenigszins gingen wijzigen, men had het weliswaar Iedereen verkeert in een. groote onzeker, heid; niemand weet, wat den katholiek morgen wacht. Een redacteur van de Nieuwe Koerier, te Roer mond. heeft een studiereis door Duitschland gedaan, om er de positie van het katholieke gemeenschaps leven na te gaan. Aan een der artikelen is de voi- gende passage ontleend: Iedereen verkeert in een groote onzekerheid. Nio- mand weet, wat den katholiek morgen wacht. Het is deze onzekerheid, dit lusteloos toezien, dat den ernstigen katholiek met een beangstigende zorg lam slaat. Hij is midden in een kultuurstrijd geworpen, niet als een groot strijder, doch als een werkloos slachtoffer. De Nederlandsche pers schrijft de laatste mtan- den geregeld het groote woord „Kulturkampf". Men tracht dan ook nog blijk te geven van historische kennis en noemt daarbij den naam van Bismarck. Wie de huidige tragische geschiedenis van het ka tholieke volk in Duitschland in verband wil bren gen met den kultuurstrijd ten tijde van von Bis- marek, legt getuigenis af van een onvoldoende in zicht. De strijd, die de katholieken van thans doorma ken kan niet vergeleken worden met den kultjur- strijd uit den Bismarck-tijd. Do inhoud van den nieuwen strijd is veel grooter en van wijdere strekking. Bovendien is er nog een grondig verschil in de omstandigheden. Ten tijde van Bismarck waren er nog zekere al gemeen erkende rechten waarop zich voor- en tegen partijen konden beroepen Het Ilitler-regiem kent echter geen recht meer, omdat het een geweldstaat heelt gevestigd. Dit is de sterk tragische zijde in den kultuurstrijd van de Duitscbe katholieken. Het is eenvoudig niet toegestaan naast den Hitler- wil een andere oprechte overtuiging te plaatsen. Reeds het uitspreken van zoon eerlijke overtuiging zij het ook in eng besloten kring, wordt onmiddel lijk gestraft. Een geweldstaat, die alles en iedereen aan zich ondergeschikt wil maken, zal ook door eigen geweid vergaan. Maar vóór het zoover komt, zal dc politiek-staat- kundige strijd van de Nazi's zich verschoven heb ben naar het terrein van het zuiver geestelijk den ken en leven. Daarvoor zorgen een Baldur von Schieraeh, een Fuchs e.a., die het nationaal-socialisme een „geloof' willen schenken, dat dienstig is aan de nieuwste op vattingen van een nieuw Deutschtum. Reeds heeft men in Berlijn de redeneering zoover doorgetrokken, dat het Christendom in het alge-neen en het katholiscisme in het bijzonder een element bevat dat een beletsel vormt om een goed Duitscher te kunnen zijn. VOOR DE AMERIKAANSCHE REIS, Karl Schil fer en de 10-jarige Hedi Stenuf, beiden ware kunste naars op de schaats, oefenen ijverig op de Weensche Engelmand-ijsbaan voor zij aan de wdstrijden ln Amerika gaan deelnemen. nipt breed, maar omdat men niet veel gewoon was, leefde men gelukkig en tevreden. Toen dan in Augustus 1914 de regeering de jonge mannen opriep om onze grenzen te bewaken, heeft bijna niemand er aan gedacht hieraan geen gevolg te geven, men voelde zich Nederlander; en na vier jaar konden wij gelukkig weer naar huis terugkeeren, zon- der in den oorlog te zijn geweest. Dat er na 1918 voor velen een moeilijke tijd zou aanbreken, was wel te voorzien, want na eiken oor log volgens de historie, komt een periode van laag- conjunctuur; de vraag rijst nu echter, heeft de Over- heid voor die mannen als bovengenoemd gedaan, wat ze moreel verplicht was om te doen? Dan is Excellen tie. mijn antwoord: „neen." Naar ik meen staat er in het beginsel- en actie program der A.-R. Partij, dit, waar het particulier initiatief tekort schiet, treedt de Overheid toe. Vanaf 1920 tot nu toe is de Overheid tegenover dui zenden haar plicht niet nagekomen, men heeft aan honderden werk geweigerd, terwijl voldoende bekend was, dat velen nergens aan werk konden komen; ik denk hier in het bijzonder aan de ongehuwden. Er is geen eerbied meer voor het Gezag, Excellentie, de werkeloosheid is oorzaak dat de massa den Overheid den rug toe keert. Er is zooveel in ons klein Nederlandje dat zonder dat het de schatkist een cent behoeft te kosten, ver holpen kon worden; helaas het vertrouwen en de noo- dige samenwerking is zoek. Het was in Maart 1926, dat er door ons verschil lende klachten en grieven bij de regeering mondeling zijn ingediend, veel had toen kunnen worden verhol- pen, zonder dat het 't Rijk ook maar iets behoefde te kosten, ook toen was de nood bij velen al zeer groot, het antwoord dat wij toen kregen was dit: het was heusch zoo erg niet als wij het lieten voorkomen. Excellentie, ik vraag U thans, is men vandaag in Den Haag misschien ook van meening veranderd? Zijn wij misschien nog dezelfde leugenaars van toen? Zijn wij misschien al zoover gevorderd, dat het Christelijk deel van Nederland elkaar op sociial-eco- nomisch terrein niet meer onder de oogen durit te komen? Als Kuiper en Talma zagen en wisten wat thans geschiedt, zij zouden zich zeker in hun graf omdraaien. De A.-R. ministers zijn machteloos, zegt U, als zij zich niet weten gedragen te worden door de ziele- sympathie van de volksgroep, waaruit ze zijn voort gekomen. Ik geef U echter de positieve verzekering, ook van hen, welke niet tot Uw Partij behooren, krijgt U ook de volle medewerking, mits. deze ook tot de bur gers van Nederland gerekend kunnen worden. Het spijt mij inderdaad, dat ik dezen zin moet plaatsen, doch bij velen leeft dc meening, dat men alleen nog wordt geduld. Mocht ik naar Uw oordeel in mijn be schouwingen niet juist zijn, u zou mij dan ten zeer ste verplichten mij hiermede in kennis te willen stel len. Op verschillende dingen zou ik gaarne dieper op in gegaan zijn, doch niet alles is voor publicatie geschikt Heb ik mij hier in een enkel geval misschien wat scherp uitgedrukt, U houde mij d.t ten goede, ik zeg gaarne zooals ik denk. Wieringen, 15 Januari 1934. Uw dw. dm, B. v. HOUTEN. (Verzoeke andere bladen dit te willen overnemen.) „Zij en haar spiegelbeeld". Oplossing probleem No. 28. V H., 5, 3 5.4 7 N 4 ff 8, 7, 4 W O ff vr„ b., 10, 9 4 9, 8, 3 4 io z Oplossing. A., 2 4 vr., 3 8,6,4 hoe maken N.Z. van de 7 sla N. Z. W. 1. H3 H9 HA. H4 2. H.H. H10 H2 H7 3. H5 Hb K4 H8 4. R4 Rb. Rvr. R3 5. K7 K.H. K6 KI0 6. Kb. S.H. R6 R8 7. R5 Hvr. K8 R9 We kunnen nu wel aannemen, dat de lezers voldoen le op de hoog te zijn van het spelen, want het is ontegenzeggelijk een feit. dat, met deze z.g. „doublé dummy" proble men, een grootere speelroutine wordt aangekweekt. Voor de afwis selmg heb ik gemeend. U ook eens op een ander terrein te moeten la ten komen, en wel het bieden en het uitkomen, etc Ik heb voor dit doel eenige aardige gevallen opgetee kend. zooals deze in de praktijk zijn voorgekomen. Natuurlijk zullen we zorgen voor afwisseling en daarom ook zoo nu en dan eeu gewoon probleem plaatsen Ik hoop. dat deze rpgeling bij U in den smaak zal vallen. Voorbeeld no 1. Zuid is gever, geen der partijen kwetsbaar. O. W. passen steeds. Hoe zal het bieden moeten ver- loopen? 4 H., 9, 7, 4 ff 6, 5 4 b., 10, 6, 2 4 H., 10, 5 N W Z O Z. Ir 1 3k 8 3S.A.8 2r.2 3r.4 4 A"5 ff 10, 8, 2 4 A-, vr., 7, 3 4 A., vr., 7, 4. Van 2 biedbare kleuren neemt Z. eerst zijn hoogste. N. heeft ruiten steun, geeft deze te kennen, dit bod Is beter dan bijv. 1 S. A., aangezien dit bod niet inhoudt dat N. ruitensteun bezit. Zuid iaat zijn 2de biedbare kleur hoo -en. N. heeft meer sleun in ruiten, dan in kla e. Na deze gegevens, acht Z. de aans aanwezig 3 S A. te spelen. Hef bod is eenigszins riskant, maar N. dient er aan te denken dat bridge niet z mder risico is te spelen. De kans is 1 om 3 dat iiet spel vast geraakt. Voorbeeld no. 2. Het bieden: Z. W. N. O. 4h. pas pas pas West heeft: Sch. H. R. K. H.9 3 Vr.7 3 A. 10 3 9 7 65 Waarmee zal West uitkomen? K. 5. De kaart bezit 2 zekere sla gen en 1 waarschijnlijke slag. De klaverkleur is waardeloc» en 1.: r« mee wordt itg«.':omen, niet met het Idéé een vrije klaver te krijgen, maar alleen uit nood, om niet n verdedigende kra van de kaart te verzwakken. U mo t nu zelf eens trachten de volgende 2 op te lossen. Bieden: beide partijen kwetsbaar: W. West heeft: Sch. 9, 7, 5, 4 Z. 1 h. 2 kl 3 S.A. H. vr.. 10, 4 pas pas pas N. 1 sch. 2 r. pas R. 10. 2 pas pas pas Kl. H., vr., 9, 8. Waarmee moet West uitkomen? No. 2. Beide partijen kwetsbaar. Zuid is gever. Oost en West pas sen steeds: V b., 7, 5 9, 5 Jf, A., H., b„ 10, 9, 6, Z N W Z O 4 A., vr. 9 A„ H., vr., 10, 8, 4 A-» vr., b. 4 S.5 Hoe moeten Zuid en Noord bieden? BRIDGE-REDACTEUR,

Schager Courant | 1934 | | pagina 8