Minister Qud's oordeel over den smokkelhandel. Kijken is Koopen bij CLOECK De aardbeving in Britsch=Indië Trsiirap in Savjet-Susland No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Ongeveer 2000 dooden. Vliegtuig-ongelukken. Schip in nood bij Texel. Zuid-Afrika geteisterd. Onze zuivel-industrie. Vreeselijk drama te Weert. Een brandstichters complot. Donderdag 18 Januari 1934. Postrekening SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9417 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag. Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog sooveei mogelijk in het eerstuftknmend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Scbagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVF.RTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. En meer dan 10.000 gewonden. De hospl- talen zijn overvol. Ontstellende rapporten. Peuter seint uit Calcutta: No* steeds komen de berichten uit de ge bieden van het midden en oosten van Britsch-Indië, die door de aardbeving ge teisterd zijn, schaars binnen Volgens de in lichtingen waarover de Peutercorresponden ten in de verschillende getroffen streken be schikken kan als laatste schatting van het aantal slachtoffers aangenomen worden dat er ongeveer 2000 menschen om het leven zijn gekomen en dat er meer dan 10.000 perso nen gewond zijn. Zeer schijnt getroffen het district Moeza- farpoer te zijn (provincie Bihar) waar het aantal dooden m^er dan 300 hedrnntrt. Het aantal gewonden is zeer groot. De nolitie. ge holpen door de bevolking, doet alle mogelij ke moeite om den gewonden hulp te verlee- nen. De hosnitaien znii overval. Volgens de inlichtingen die tot nog toe ontvangen zijn on het departement van Britsch-Indië te Londen, ziin geen Europea nen onder de slachtoffers van de aardbeving Nader meldt Reuter uit Calcutta dat het aantal dooden en gewonden nog steeds niet bij benaderinsr te bepalen is en wellicht nog meer bedraagt dan reeds werd opgegeven. Steeds komer nieuwe, ont stellende rapporten binnen. In het district Mongir (Benealen) zijn eeniee honderden personen om het leven gekomen. De stad Mongir, die 30 000 inwoners heeft, zou volgens nog niet bevestigde berichten een puinhoop gelijk zijn. Er zouden hier Europeanen om gekomen zijn. Eenige districten in Noord Bihar zijn bijzonder zwaar getroffen. Reeds werd gemeld, dat het district Moezafarpoer erg te lijden heeft gehad. De stad Moe zafarpoer. die 50.000 inwoners telt, zou zijn verwoest Drie vliegers die over het geteisterde gebied gevlo gen hebber., rapporteerden, dat verscheidene steden en plaatsen in Noord-Bihar volkomen verwoest zijn Overal heerscht dood en vernieling De straten zijn bezaaid inet lijken. Reeds in de districten van Noord Bihar zouden al ettelijke duizenden menschen zijn omgekomen. Na de aardbeving ook nog een vloedgolf. Na de aardbeving zou in Noord-Bihar een vloed golf gekomen zijn die uitgestrekte vlakten over stroomde. Huizen, spoordijken, bruggen, alles werd door het water weggespoeld. In vele steden zijn scheuren in den bodem ontstaan waaruit water stroomt. Bevestiging te Londen van de ontstel de berichten. De draadlooze dienst uit Londen bevestigt vele van deze ontstellende berichten. Volgens aldaar mtvan gen berichten zijn de provincies Bihar, Orissa en Bengalen het zwaarst bezocht. De districten Mon gir en Moezafarfoer in het Gangesdal tellen de mees te dooden. Het departement voor Indië te I.onden heeft tot nog toe de volgende officieele berichten ontvangen: 61 dooden in het district Patna, 10 in de stad Ga ja, De stad Arrah is ernstig geteisterd. De agent van den Oost-Indischen spoorweg meldt, dat de schade Twee Fransche toestellen met elkaar in botsing gekomen. Een der bestuur ders te pletter gevaUen. Twee Fransche militaire vliegtuigen van het derde riiegerrefiimont te Chatellcrault zijn op een oefen- ylucht op 2500 M. hoogte met elkaar in botsing ge komen. De bestuurder van een der vliegtuigen slaagde er door groote tegenwoordigheid van geest nog in, oen noodlanding te maken en er het leven af te brengen. De bestuurder van de andere machine sprong met een parachute uit zijn machine, doch het scherm ging niet open, zoodat hij te pletter viel. Toestel naregestort in de Biscayne-baal. Uit Miami, in den staat Florida, wordt gemeld, dat de prinses de Polignac in de Biscayne Baai een on geluk heeft gehad met een vliegtuig. De Biscayne- baai is het water tusschen enkele van de Key-eilan- den en de Z.O.-kust van Florida. Het vliegtuig had een plotselingen duik gemaakt. Prinses Polignac kreeg letsel en i6 in een zieken huis opgenomen. Zij is 22 jaar. Zij is een dochter an wijlen senator Dupuy. Haar broer, Jacques ^nd ?ich ook in het vliegtuig en is oven eens gewond, echter veel ernstiger dan zijn zuster. te Jamalpoer zeer groot is: ongeveer 130 van de 180 woonhuizen van deze maatschappij in die stad zijn ingestort. Het station is verwoest, evenals de werk plaatsen; 17 personen zijn gedood, 48 gewond. Ook in Bazaar zijn 16 dooden gevallen. Het treinverkeer ontwricht Het treinverkeer ls op vele lijnen ontwricht en on mogelijk. Vliegers, die de spoorlijnen zoo goed mo gelijk volgen rapporteeren dat de rails en bruggen zijn verdwenen en uitgestrekte deeien van het land onder water zijn geloopen Grijze modder vloeit uit groote scheuren die in den bodem zijn ontstaan. Overal zien de vliegers ingestorte woningen. Het landbouwkundig instituut te Poesa en eenige sui kerfabrieken zijn ingestort. Uit Darieeling wordt ern stige schade aan de huizen gerapporteerd. Hei gou vernementsgebouw en de gevangenis aldaar zijn gedeeltelijk ingestort Dokters, politie en transportdiensten zijn koorts achtig in de weer om de geteisterde gebieden te be reiken. De minister voor Indië heeft den onderkoning een telegram van deelneming gezonden. Een geheele stad verwoest Uit Patna wordt gemeld, dat Moezaffarpoer, ten noorden van Bahar, in puin ligl Er zijn honderden dooden, de straten zijn gevuld met lijken en de ver binding met de stad is verbroken. Na zijn inspectie-tocht langs de grenzen. Zoo als wtj in een van onze vorige nummers hebben gemeld, heeft minister Oud een driedaagschen inspec tietocht langs de grenzen van Limburg en Brabant ge maakt. onder meer om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de moeilijkheden welke het grensverkeer van de smokkelarij en de daartegen genomen maatregelen zou ondervinden. Minister Oud was gaarne bereid in een onderhoud met een der redacteuren van het Correspondentie-Bu reau het een en ander mede te deelen over zijn bevin dingen en over de indrukken, welke hij tijde s zijn In spectietocht had opgedaan. Na de hoofdindrukken van zijn reis te hebben samen gevat, waarbij hij er op wees, dat de praatjes, betreffen de het aanhouden en schieten op vreedzame reizigers sterk overdreven waren, sprak de minister nog over het smokkelen zelf, waarbij hij eenige Interessante gevallen meedeelde, welke hem ter oore waren gekomen. Hij heeft de mannen bij troepen over de grens zien trek ken De moeilijkheden komen echter pas bij den terug keer. Dan gaan zij langs allerlei onbekende paadjes, kruipen door greppels, verschuilen zich achter boech- les en trachten op allerlei manleren de belastingamb tenaren te verschalken; zij worden daarbij geholpen door de merkwaardige bochten en kronkelingen van onze grens. Men voelt zelf, dat bij dergelijke wonderlijke toestan den. de smokkelarij zeer moeilijk te bestrijden is. Voor do Duitschers is dit probleem niet zoo moeilijk, daar zij de beschikking hebben over veel personeel, waarbij zij de S.S. en S.A. mannen hebben ingeschakeld. Wij hebben echter absoluut niet voldoende personeel om deze wegen grondig af te zetten. De economische maatregelen, welke de regeering ge dwongen was te nemen, geven als het ware een premie op het smokkelen. Afgezien van de fiscale zijde ls er ook nog een moreele kant. O.m. zou Ik hierbij de aan dacht willen vestigen op de smokkelarij door kinderen Het volgende geval ls mij daaromtrent bekend geworden Het vervoer van suiker, wanneer men althans niet aan gehouden wordt bij het overschrijden van de grens, is vrij tot 1 kg. Deze hoeveelheid kan men dus zonder risico ln de grensstreken vervoeren. Met Kerstmis zijn 500 kinderen uit een klein grensplaatsje ln een winkel tje, even over de Belgische grens, leder een Kg. suiker gaan halen. Zonder veel moeite kwamen deze kinderen over de grens en op deze wijze was 500 Kg clandestien Ingevoerd. Ook de werkeloosheid werkt de smokkelarij ln de hand. Hoewel lk mijn standpunt daaromtrent nog niet definitief vastgesteld heb. ben lk voorne mens met mijn ambtgenoot van Sociale Zaken ln overleg te treden om de mogelijkheid te overwegen van een regeling, waarbij personen van wie bewe zen is, dat zij smokkelen, voor een bepaalden tijd ateun worden uitgesloten. Ik wil, zoo vervolgde de minister, deze gelegenheid tevens aangrpljen, om eens tot het publiek te zeggen, dat niet vergeten moet worden, onder welke buitenge woon moeliyke omstandigheden de kommiezen dlkwyis hun werk moeten doen Daarby mag het publiek by de beoordeeling van bet optreden van de belastingambte naren ook wel eens bedenken, aan welke gevaren deze menschen doorloopend blootstaan Ik ben echter zeer tevreden over de prestatie van mijn ambtenaren, die allen, van hoog tot laag, het uiterste doen om de smokkelaars fre grypen en toch den gewonen reizigers zoo min mogelijk overlast te veroor zaken Voor zoover er verbeteringen kunnen worden aangebracht, zal dit zoo spoedig mogeiyk gebeuren. Daarbij is het personeel er nog eens nadrukkeiyk op gewezen, met schieten uiterst voorzichtig te zijn L Reddlngsbootea ter plaatse. Gisteravond om kwart over zeven is op de Eier- landsche Gronden, ten Noordwesten van den vuur toren, een tot nu toe onbekend stoomschip gestrand. Het schip zit zeer gevaarlijk. De motorreddingboot „De Eierland" is om half acht ter assistentie uitgevaren. De motorreddingsbooten „Brandaris" van Terschel ling en „Dorus Rijkers" van Den Helder liggen ge reed om eveneens te vertrekken, als verdere hulp noodig mocht blijken te zijn. Het gestrande schip zit zeer gevaarlijk. Vuurpijlen algestoken. Omtrent het gisteravond op de Eierlandschc Gron den gestrande onbekende stoomschip vernemen wij nader dat de reddingsboot .„De Eierland" omstreeks half tien nog steeds in de nabijheid was, doch dat geen hulp verleend kon worden, daar het schip zeer gevaarlijk zit en er een hooge zee stond Het schip heeft vuurpijlen afgestoken en op een vraa.g van den vuurtoren heeft het schip geseind dat het de „Tajkford" was. Omtrent de nationaliteit en de her komst van het schip kon men nog niets te weten ko men. De reddingboot blijft in de nabijheid. Meer dan 4000 schapen In Oranje-Vrijstaat door hagelsteenen gedood. Reuter meldt uit Kaapstad; Stormen en wolk breuken hebben eroote schade aangericht aan de lan derijen ert eigendommen der boeren en talrijk vee ge dood. In de Oranje-Vrijstaat werden meer dan 4000 scha pen gedood door hagelsteenen zoo groot als tennisbal len. Door den overvloedigen regenval is bij Jackson en Rietvalei de oogst totaal verwoest, hetgeen een schade beteekent van ruim 35 000 gulden, terwijl talrijke scha pen ter waarde van 10.000 gulden zijn verdronken. De schade is nog vergroot, doordat verscheidene dij ken zijn bezweken. DYSENTER E-EPCEMIE IN DE OOST. Op het eiland Sapoell, Aneta meldt uit Soerabaja: Het Soer. Handelsblad weet te berichten dat op het eiland Sapoell naby Madoera een ernstige epidemie van amoeben-dysenterieIs uitgebroken. Tot dusver werden 106 gevallen geconstateerd waarvan 7 met doodeiyken afloop, Het eiland telt 44,000 inwoners, WERKLOOZE ONDERWIJZERS IN ZWEDEN Uit StockholmVolgens hief gepubliceerde cyfers zyn ln Zweden by'na 800 onderwyzers werkloos De kweekscholen mogen geen nieuwe leerlingen opnemen, zoolang die getal niet verminderd is 1 die, welke het als edvelvaluta- en sociaal-gecultiveerd B O E R D E B IJ. „Het ls zaak dit bedryf ongeschonden te behouden", aldus dr. Posthuma. Aan een artikel over de veehouderij van de hand van dr. F. E. Posthuma in het kwartaal-orgaan van de Am- sterdamsche Bank is het volgende ontleend: „De moeiiykheden en de onzekerheid liggen ten slotte geheel en al op het terrein van den buitenlandschen af zet. Nederland's zuivelindustrie en export zyn twee be grippen, die noodzakeiyk bil elkaar behooren. Zou deze laatste ophouden te bestaan, dan verandert deze zuivel industrie niet alleen van omvang, doch ook van struc tuur. Maar dan zou Nederland te klein zyn voor de be volking van thana De groote exportmoeiiykheden, die deze industrie hier te lande nu doormaakt, zijn van tweeërlei aard: L die. welke het als edelvaluta- y sociaal-gecultiveerd land ondervindt van exportgebleden. welke met deze extra kostenfactoren geen of niet ln die mate rekening behoeven te houden, en 2. die welke ontstaan door afsluiting van of niet vol doende openstellen voor zijn export, ten gevolge van het streven in de handelspolitiek van vele landen naar zoo veel mogelijk ..eigenvoorziening". Met de economische wereldconferentie te Londen ls het uitzicht verdwenen en waarschynlijk wel voor lan gen tijd. om. voorzoover bil den opbouw der volkswel vaart uit de huidige moeiiykheden. internationale han del betrokken is, deze door multl-laterale regelingen met betrekking tot het goederenverkeer en de pryzen wederom Jn gang te brengen. Hoe zeer de kexize voor een andere methode door ver schillende landen ook moge zijn Ingegevon door het streven naar meer zelfgenoegzaamheid, een ander alter natief dan om door middel van bi-laterale overeenkoms ten dezen handel wederom vlottend te maken, blijft niet over. Deze weg maakt het er voor onzen export niet gemak kei yker op. Aan den anderen kant zal deze directe rullmethode de moeilijkheden, welke onze export wegens de boven onder 1 genoemde omstandigheid de laatste jaren ln de knel hracht. op het tweede plan brengen. Ondanks den noodlijdenden toestand, waarin zich op het oogenblik onze zuivelindustrie bevindt, zal het dus zaak zyn, dit bedriif ongeschonden te behouden en zulks niet vanwege het hierin esccumuleerde kapitaal, doch om der wille van de functie, welke deze bedrijfstak in de toekomst voor ons volksbestaan zal hebben te ver vullen." Driehonderd dooden en gewonden. Reuter seint uit Parijs, 17 Jan. Uit Riga wordt gemeld dat bij Stalingrand, een ontzettende spoorweg-catastrofe heeft plaats gehad. Drie honderd personen werden ge dood of ernstig gewond. Een personentrein en een goede rentrein botsten met zoo'n geweld tegen elkaar aan dat de wagens van beide treinen ineen werden gescho ven. Beide treinen werden geheel verbrijzeld. Zestienjarige Knaap schiet zijn oom dood. Gistermiddag omstreeks half zes heeft zich in de Kanaalstraat te Weert een vreeselijk drama afgespeeld. De zestienjarige Lambert Kampers heeft ln de ouderlijke woning, perceel 23, zyn oom, den 35-jarlgen Lambert Kampers, die als ongehuwd kostganger aldaar by de familie In woonde, met twee revolverschoten gedood. De Jongen, die vrijwel niet onder den indruk van het gebeurde scheen te zyn, heeft verklaard, dat toen hu zich op zyn slaapkamer bevond, waar hy zich had ver kleed. zyn oom vanuit diens slaapkamer hem met een mes had bedreigd. Uit zelfverdediging zou hij toen ge schoten hebben. De man werd in het achterhoofd ge raakt en was onmiddeliyk dood. Merkwaardig is wel, dat de jongen, toen het slachtoffer neergestort was, het ontzielde lichaam op een bed heeft gelegd en het met een laken heeft bedekt en daarna kalm naar be neden ls gegaan, waar zyn ouders juist kwamen toe snellen. De politie, waarschyniyk door omwonenden, die had den vernomen, wat geschied was, gewaarschuwd, was spoedig ter plaatse. Het voorloopige onderzoek staat orv: der leiding van den inspecteur der gemeente-politle, Horch. Aan dezen heeft de Jongen verklaard, dat, hoe wel hy bedreigd werd, hy toch wel veilig naar beneden had kunnen komen. De verslagene moet een lastig heerschap zyn ge weest. Des morgens had hy hevige ruzie met de moeder van zyn neefje gehad, welke zoo hoog liep, dat de vtouw uit de woning was gevlucht en by buren het grootste deel van den dag had doorgebracht Of er tusschen dit voorval en de daad van den knaap eenlg verband bestaat, ls nog niet uitgemaakt. De Jongen is gearresteerd. Het parket uit Roermond wordt morgenochtend verwacht. De ouders van den jeugdigen Kampers waren geheel verslagen. Zy konden niet begrypen. dat hun zoon tot zooiets in staat was. Ook ln het stadje heerschte alom groote verslagenheid over deze tragische gebeurtenis. De verslagene stond by de polltio ongunstig bekend. Omtrent het ernstige drama te Weert vernemen wy nog de volgende bijzonderheden: De verslagene stond by de politie ongunstig bekend. Hy Is meermalen by vechtpartijen betrokken geweest. Vooral als hy ln beschonken toestand verkeerde, was hy erg lastig. Naast het bed. waarop de jongen het slachtoffer had neergelegd, heeft men een geopend mes gevonden. Hiermede zou de man den knaap hebben bedreigd. De getroffene was geraakt, boven en achter het linkeroor Het iyk is ïn beslag genomen. Vandaag zal het parket uit Roermond ter plaatse een onderzoek Instellen. Te Haarlem en Amsterdam DE POLITIE ZOEKT NAAR EEN ASSURANTIE BEZORGER De Centrae Recherche en de politie van drie bureaux ln de hoofdstad houden zich sedert eenigen tyd bezig met het onderzoek naar de oorzaak van een aantal branden, dat het vorige jaar in Amsterdamsche per- ceelen heeift gewoed Het vermoeden bestaat nl dat de ze branden gesticht zyn teneinde de verzekeringsmaat- schappyen tot uitbetaling van de verzekeringsom te noodzaken In dit verband wordt door de politie gezocht naar de verbiyfplaats van een verzekeringsagent te Amster dam, die voor de bewoners familieleden of vrienden van hem van eenige dier perceelen, welke nader hand zwaar door brand werden geteisterd, de verze kering zou hebben bezorgd Ook ln Haarlem hebben zich dergeluke feiten voor gedaan en naar thans ls bekend gewoden, zyn als ge volg daarvan op verzoek der Haariemsche politie te Amsterdam ongeveer 14 dagen geleden twee personen gearresteerd De feiten, die de politie tot nu toe ont- 4 dekt heeft, wijzen in de richting van een complot

Schager Courant | 1934 | | pagina 1