0/X\ODL WAAR EEN WIL IS DAAR IS EEN WEG. Begin den dag opgewekt. EEN ALLERAARDIGSTE BOODSCHAPPENTASCH. WASSCHEN VAN DEKENS. VOOR DE PRACTISCHE HUISVROUW. Het borduren van een krans voor een kussen. wouw, 'v. "J*.£ y.*j Wie heeft er niet meermalen een jong ge trouwd vrouwtje gadegeslagen dat baar Jon ge huishouden gaat beginnen. Ik kan getui gen, dat er tientallen gevallen zijn, zooals Ik U er hieronder een ga beschreven. Vol illusies en prettige plannen begint coo'n Jong vrouwtje haar huishouden en neemt rich voor, da* haar huishonden er een zal worden van de beroemde nauw gezette Hollandsche hulsvrouw. Voor fcaar huwelijk begint het prettige, maar zeer vermoeiende inrichten van het hula H«* gaan naar diverse winkels om mooie, n/euwe meubelen uit te zoeken en te koopen is zeer zeker een groote aantrekke lijkheid, die nog verhoogd wordt door de vele kopjes taee en gebakjes, die gebruikt wor den na een middag van veel winkelen, waar na de »Anstaando bruidegom wordt opge wacht, eis hij niet meegeweest ia Doch dit vermoeiende werk wordt niet geteld, want het vrouwtje vindt het „dolletjes* om hun nieuwe huisje zoo gezellig mogelijk te maken. Is zij daarna getrouwd, dan komt het dag meisje en al dadelijk vindt zij het moeilijk om met het meiajo te moeten omgaan en al gauw gaat zij zich alleen voelen. Dan komen de loome ochtenden, als „mannle"' naar zijn werk is, bet dagmeisje het huis werk gemakkelijk alleen aan kan, vooral omdat alles nog zoo nieuw is, het vrouwtje weet geen raad met haar tijd en trouwens zfl heeft er eigenlijk ook niet veel lust in om zelf veel te doen, en zoo zit zij dan in een gemakkelijke stoel met een boek waarin zij niet leest, of een handwerk, dat stil In haar roerlooze handen blijft liggen. Dat is de eerste stap, die zij gedaan heeft in de ver keerde richting. Want het |g een hellend pad waarop zij zich bevindt Staat zij den eersten tijd vroe ger op als manlief om voor den ontbijttafel te zorgen, al gauw leert zij hem zelf thee zet ten en alleen ontbijten. Zij gaat laat op staan, loom en moe, nog voordat zij haar dag Is begonnen, als haar man allang aan het werk Is en het dienstmeisje in de keuken ook begint te luieren, wat haar niet kwalijk te nemen Is, als mevrouw zelf haar zoo'n slecht voorbeeld geeft. Als na verloop van tijd de noodlge visites zijn afgelegd, dan kan het leven wat gezel liger worden, er komen wat vrienden over den vloer, of men gaat samen uit zoodat de dag voor het vrouwtje pas in den middag begint en zij 's avonds weer heelemaal op leeft. De huishouding wordt dan grooten- deels aan het dagmeisje overgelaten en hoe! Manlief bromt en is nerveus; alles laat ook zoo heel veel te wenachen over. maar kom. Mevrouwtje krijgt den smaak beet van het mondaine leven en troont haar man mee naar dancings diners of bridge- partijtjes, waar het soms heel laat wordt En is het eens zoo resolute, Jonge vrouwtje eenmaal in dien maalstroom opgenomen, dan blijft er spoedig niet veel meer van haar flinkheid over. Ik vraag mij af, of het wel HUISJAPON (met lange blouse-mouwen). 3030. Zeer eenvoudig en ook goed kleedend is het model van deze huisjapon, die van een aardige bedrukte wollen mousellne gemaakt kan worden. De voorzijde van de Japon heeft een opgeknipt midden gedeelte, terwijl de •zijstukken daaren tegen tot over de heupen reiken. Van deze zijstukken af geeft een opgestik te strook, die over den rug gaat. den vorm van een pas aan. De hals is hoog aangesloten en sluit met een paar smalle biesjes, die aan den bovenkant van het split wor den aangezet Patronen in alle maten kan men aanvra gen onder nr. 303<\ noodlg 1a dat zoovele jonge vrouwtjes ik zeg niet allen, hoor gelukkig! dien fatalen weg opgaan? Of het onververmijde- lijk la dat dit proces van verslapping, ge brek aan zelfdiscipline, van zich werpen in ongezonde genoegens en het verwaarloozen van gezonde oefening, plaats grijpt? Zeker, ik weet heel goed hoe moeilijk het ia weerstand te bieden aan den Invloed van de toestanden. Maar laten wij bedenken, wat er op het spel staat Ten eerste de gezond heid, ten tweede het huishouden en tenslotte het .^mwelljksgeluk. En als er c*n kinderen komen. Is de moeder al zulk een slappeling gewerden, dat zij niet In staat Ls haar kin deren behoorlijk op te voeden. Immers een kindermeisje is zoo'n gemak, de kinderen worden aan de bedienden toevertrouwd en dikwijls met zulke verstrekkende onherstel bare gevolgen! Neen, beste lezeres, dit vraagstuk Is van te groot belang, dan dat men er schouder-opha lend overheen kan praten, onder voorwend sel, dat het nu „eenmaal niet anders kan". Kan het werkelijk niet anders? Is bet werkelijk zoo onmogelijk om 's morgens on danks warmte, koude of loomheid in een frlsch japonnetje aan het ontbijt te komen, om zelf de handen uit de mouwen te steken, extra schoteltjes te bereiden, de kinderen zelf bezig te houden, 'a middags wat sport te beoefenen, te wandelen of te fietsen en 's avonds voor man en kinderen het prettig- ruatlge, warme liefde uitstralende middel punt te zijn van den familiekring? Liefde en verantwoordelijkheldsgvoel. Dat zijn de bronnen waaruit wij kunnen putten: de kracht om ons zelf te overwinnen. Als dan soms de energie ons begeeft, laten dan tot ons zelf zeggen: „Waar een wil ls, daar is een weg!* HUISHOUDSCHORT. Satinet, cretonne, Brabantsch geruite stof, ja, alle wasch bare en kleurechte weefsels zijn ge schikt om dergelij ke schorten van te maken. De voorkant be staat uit één ge heel, terwijl aan de schoudernaden het rugstuk wordt gestikt, dat op tail lehoogte op de aan geknipts voorbaan wordt geknoopt, zooals de kleine af beelding te zien geeft. De geheele buitenomtrek wordt omgeblesd, terwijl op het schort een paar zakken worden ge stikt Patronen kan men aanvragen onder nr, 303L KOUDE VOETEN. Kouds voeten zijn een veel voorkomend gebrek bij menschen dis een zittend leven lelden. Ds voeten zijn n.1. het verst van hst hart verwijderd en wanneer de bloedsomloop zwak is, wordt er niet genoeg bloed naar de voeten gevoerd. Op zichzelf vormen koude voeten dus geen reden tot ongerustheid. Doch daaruit kunnen toch onder bepaalde omstandigheden ernstige ziekten ontstaan en daarom doet men goed. ook deze llchaams- deelen de noodlge zorg te geven. Men ver- roljde voor alles te nauwe echoenen. Het 1» wel algemeen bekend en het spreekt ook eigenlijk vanzelf, dat daardoor de bloeds omloop belemmerd wordt, doch er zijn wei nig stelregels, waaraan men zich zoo weinig houdt Verder moeten de voeten behoorlijk droog en warm gehouden worden. Bij vele personen blijkt de neiging tot koude voeten daaruit, dat zij bij het stilzitten eerder last van de koude krijgen dan een ander. De eenvoudigste en natuurlijkste manier om dit te voorkomen is het in beweging blijven, waardoor de bloedtoevoer naar de voeten bevorderd wordt. Deze boodschappentasch heeft den vorm van een Chineeache lampion en ls dan ook a's zoodanig bedoeld. In China ziet men der gelijke tasschen zeer veel, vaak voorzien van mooi boduurwerk, vaak ook met applique's versierd. De boodschappentasch, afgebeeld op onze teekenlng ls gemaakt van stevig linnen in naturel kleur of lichtgrijs en geborduurd met een bloemenmotlef, uitgevoerd in diver se pastelkleuren. De rand onderaan wordt dubbel geknipt voor stevigheid evenals de rand van boven, die echter rond is en natuurlijk open, want anders zou men niet in de tssch kunnen ko men. De vorm van de tasch wordt dubbel ge knipt en van binnen aan elkaar gestikt en daarna geperst, zoodat de vorm er van het begin af aan goed in zit. Daarna wordt den onderrand er aan vastgemaakt. De bovenrand wordt rondom eerst aan den een en kant vastgestlkt, daarna wordt de rand dubbel ge slagen en van binnen verder afgewerkt. Wilt U de tasch voeren, dan wordt de voering te gelijk met de stof zelf vastgehecht. Nu komt het hengsel, dat uit een stuk geknipt, veel steviger is dan wanneer U een naad bo venop hebt. TJ krijgt dus een hengsel met vier uiteinden, waarvan er twee aan lederen kant van den bovenkant der tasch worden vastge maakt en Uw zeer eigenaardige en opvallen de boodschappentasch is gereed. U zult zien, dat hij zich gemakkelijk over Uw arm laat schuiven en dat er tamelijk veel In kan. ook zeer belangrijk voor een boodschappentasch. HET REINIGEN VAN LAKWERK. Met lakwerk dient men zeer voorzichtig om te gaan, omdat het door stooten en kras sen licht beschadigd wordt. Het moet gewas- schen worden met lauw water, niet te warm en niet te koud; verder mag het niet aan zonlicht of kachelwarmte worden blootge steld; dit alles ls noodlg om barsten te voor komen. Men kan het lakwerk nog het beste reinigen met een zacht, ln olie gedrenkt lapje. Vetvlekken worden met meel be strooid. dat men met een zacht, droog lapje afwrijft. Het beste ls om dekens te wasschen, indien het weer droog 1», doch wanneer het flink waalt. Men kan ze dan toch aan een paar stevige lijnen bui- If\\ ten drogen, omdat de wind mede- /Vvy~\ werkt. Een wel- licht weinig be- /l\ l\V\J kend middel om dekens te wasschen is het volgende: Men neemt 200 gram timmermans lijm, breekt deze ln stukjes, weekt deze tot den volgenden dag en zet ze daarna op een lage pit ln een Ijzer pan netje om te smelten, onder voortdurend roe ren. Een groote teil wordt met lauw warm wa ter gevuld en de opgeloste lijm er doorheen geroerd. De hoeveelheid lijm is genoeg om twee de kens te wasschen. Men doet deze in de teil. haalt ze herhaaldelijk op en neer en laat ze gedurende 3 4 4 uur in de oplossing staan. Het vuile water wordt daarna weggegooid, terwijl de dekens goed uitgedrukt en twee of driemaal overgespoeld worden in lauw warm water. Het water knijpt men zooveel mogelijk uit de dekens, hangt ze daarna over een sterke lijn en als ze niet te nat meer zijn, worden ze (door 2 personen) geklopt om het vocht zooveel mogelijk te verwijderen, het geen men van tijd tot tijd herhaalt. Na het drogen zullen de dekens er mooi uitzien en zacht aanvoelen. Sinaasappel Niet genoeg kan worden aangeraden gere geld fruit te gebruiken, vooral een Jaar als dit, nu de appels zoo buitengewoon duur zijn en in grootere gezinnen bijna een extraatje worden, bewijst de sinaasappel zoo velerlei diensten, 's Winters, wanneer vetter gegeten wordt dan ln den zomer en men ln den regel ook minder lichaamsbeweging neemt, werkt de sinaasappel bloedzuiverend en bevordert dc spijsvertering. Ook bij koorts ls het gebrui ken van sinaasappelsap bijzonder goed. Ketelsteen. Ketelsteen is een euvel, dat alle hulsvrou wen wel zullen ondervinden, ns korter of langer gebruik van ketels, dat vooral ln die steden, waar „hard water" gebruikt wordt voorkomt, d.w.z, water, waarin verschillende zouten, als kalkzouten e.a. opgelost zijn en die zich bij het koken van het water als vaste stof aan den wand van den ketel vastzetten. Nu kan men eenlge aardappelen zoolang ko ken tot ze geheel en al moes zijn, daarna verwijdert men dit en de keteleteen zal zich dan al eenigszins loslaten; deze losse stuk ken verwijdert men en kookt opnieuw aard- Een aardig patroon om een kussen mee te borduren met de eenvoudige kruissteek ls het hierboven afgebeelde. Het vergrooten van het patroon is al heel eenvoudig, want ieder zwart hokje Is een kruisje. U kunt op uw stramien de kruisjes borduren over twee. drie of vier draden, dat ligt er heelemaal aan hoe groot U het pa troon wilt maken. Als U het kransje klein wilt houden ls het wel aardig er meerdere te borduren voor een en hetzelfde kussen, of bijvoorbeeld ln elk der vier hoeken een kransje en in het mid den alleen de strik, die bovenaan de krans is aangebracht U ziet dat er nog verschillende mogelijkhe den van uitvoering zijn, die aan'uw eigen fantasie worden overgelaten. Een sportief pakje van wollen stof met hoedje van dezelfde stof. appelen, tot moes. Ook kan men de ketel met azijn uitkoken. Soms worden wel ©enige goed gereinigde kiezelsteenen in de ketel gedaan, deze bewegen zich met het koken van water heen en weer en houden de steenvorming te gen. Roestvlekken van rijwielen ver» wijderen. De roestende vlekken bevochtigt men eerst goed met petroleum laat dit gedurende eenige uren inwerken en veegt de roest met andere doeken af. De plekken worden dan met fjja schuurlinnen heel voorzichtig gepolijst tot elk spoor van roest verdwenen is en met een vette doek nagewreven. Natgeworden schoenen en laarzen die door regen en modder flink nat geworden zijn, legt men n4 het uittrekken omgekeerd, dus met de zooien naar boven te drogen, niet alleen zullen ze op deze manier vlugger droog zijn, maar het voorkomt ook het bederf van het leder. Heeft men turven bij de hand, dan kan men ze daar het best op leggen, maar vooral niet te dicht bij de kachel, daardoor krijgt men barsten in het leer. Gladde strijkijzers, Niet iedereen gebruikt geregeld een eleo» trisch strijkijzer en b.v. voor het persen van kleedlngstukken wordt eveneens nog vaak 'n gewoon strijkijzer gebruikt. Na het gebruik vóór de ijzers nog geheel en al koud zijn, strijkt men over den onderkant met een stuk- Je kaars, waardoor men ze glad houdt en het werken vergemakkelijkt. Stijven, Indien men bij het koken van stijfsel een dessertlepel keukenzout voegt, zal het hier mede gesteven waschgoed. Indien het In den wind hangt, drogen, niet slap worden, ter wijl het bij vorst niet zal bevriezen. Gewerkt koperen voorwerpen, die een on gelijk oppervlak hebben vertoonen na het poetsen veelal witte randen. Men voorkomt dit door de voorwerpen met een halve citroen flink na te wrijven. Teervlekken kan men verwijderen door e£ luchtig over te wrijven met een zacht lapjs, waarop een weinig eucalyptus olie is ge druppeld. Vloerkleeden kan men goed schoon makeni met aardappelwater, terwijl men er de kleu ren tevens door ophaalt. Drie of vier rauwe aardappelen raspt men en voegt er één halve liter kokend water bij, laat dit 10 4 15 minu ten staan, zeef het daarna en dompel een borstel in deze vloeistof of een spons en borstel of wrijf het kleed hiermede. HET AANVRAGEN VAN KNIP- PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van f0.58 in postzegels voor Japonnsn en f0.30 voor brelpatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad. Muzenstraat S b. 's-Gravenhagc. Patronen worden ook toegezonden na over. schrijving van het bedrag op postrekening 191919 ten name van den knippatronondlenst De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7