Zaterdag 20 Januari 1934. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9418 DE VERDEELING VAN DEN RADIO-ZENDTIJD. Ingezonden stukken. Weer een geestelijke in Duitschland gearresteerd. II Brie^^ /en van een bc >er 1 t iit de buurt. - Het resultaat van de bijeenkomst op 1 De cember. V.A.R.A. en Radio-Con trolecommissie. Aan de Memorie van Antwoord op het voorloop!? versla? der Eerste Kamer over dc P T.T.-begrooting is het volgende ontleend. Met betrekking tot het onderwerp, dat op de bij eenkomst niet de omroepvereenigingen op 1 De cember jl. een punt van bespreking heeft uitge maakt. schijnt hij enkele leden een misverstand te bestaan. Niet over het vraagstuk van de verdeeling van den zendtijd, doch over het vraagstuk van den bouw en de exploitatie van de voor den Nederlandschen omroep benoodigde zendapparatuur is in die bespre king van gedachten gewisseld. De minister neemt dan het communiqué, dat des tijds over deze bijeenkomst is uitgegeven, in zijn memorie over V.A.R.A. en de controle-commissie. Dat de Radio-Omroep controle-commissie haar taak ten opzichte van de V.A.R.A. onjuist zou op vatten. kan de minister allerminst toegeven. Inte gendeel is hij van meening, dat dezo commissie haar uiterst moeilijken arbeid ernstig en met veel tact verricht. Zij legt hij de beoordoeling van hetgeen de V.A.R.A. voor uitzending aanbiedt geen anderen maatstaf aan dan dien. welken zij ook voor de uit zendingen der andere omroepvereenigingen t>epast. Indien de V.A.R.A. zich houdt aan do wettelijke nor men, zooalh deze nader zijn gepreciseerd in het K.B van 22 April 1933 zullen haar door de commissie geen moeilijkheden in den weg gelegd worden. Dat het deze vereeniglng onmogelijk zou worden ge maakt door middel van den radio-omroep te getuigen van het beginsel, waaraan zij haar ontstaan dankt, kan in verband met het vorenstaande dan ook geens zins worden beaamd. De V.A.R.A. kan blijven getuigen van haar begin sel, miis zij daarbij in alle opzichten de wetteüjko normen in acht neemt Tijdens de beraadslagingen in de Tweede Kamer der Staton-Generaal heeft, de Minister uiteengezet waarom hij van meening is, dat ten aanzien van de beslissingen van dc Radio-Omroep controle-commis sie het laatste woord moet zijn aan den Minister, belast met de uitvoering van de Telegraaf- en Tele- foonwet 1904 en als zoodanig verantwoordelijk voor den goeden gang van zaken. Vooral in bewogen tijden als de tegenwoordige moet de Regeering, die in vele gevallen beter dan wie ook zal kunnen en moeten beoordeelen, of het landsbelang door bepaalde uitzendingen kan worden geschaad, iu staat zijn dergelijke uitzendingen te beletten. Zij toch kan het best overzien, of uit een oogpunt van algemeon rcgeeringsbcleid, binnen het kader van art. 5 van het Radio-controle-reglement 1930, uitzendingen moeten worden geacht te zijn in strijd met het algemeen belang of met de wet. De bedoeling is dus, dat de Minister van Bin nen landsche Zaken wordt aangewezen als de eind beslissing gevende instantie, doordat hem, mei in achtneming van de in het Radiocontrole regbment gestelde normen, de bevoegdheid wordt gegeven zoo noodig besluiten van de Radio Omroep controle commissie te schorsen of te vernietigen. Wegens „afschuwelijke" laster, zegt een D.N.B.-bericht. Naar het officieuse „Deutsches Nachrichtenbu reau' uit Breslau meldt, is de Woldenburger geeste lijke Weichenhcim Dinsdag jl. wegens een „gonz ungeheuerlichc" belastering van den rijksjeugdlei der, Baldur von Schirach, in „Schutzhaft" gesteld. De rijksjeugdleider Baldur von Schirach. „Deze geestelijke" aldus het D.N.B.-bericht, „heeft de ongelooflijke bewering gelanceerd, dat de rijks leider een Jood is en eigenlijk Barauch Meijer heet". „Men zou het niet mogelijk achten", zoo gaat het bericht verder in commentaar over. „dat op het oogenblik, waarop de Duitscho jeugd om haar een heid worstel, waarop de leider Adolf Hitier in zijn Nieuwjaarswensch aan den Rijksjeugi'eider juist zijn volste vertrouwen voor zijn succesvollen arbeid tot het brengen van eenheid heeft uitgesproken, der gelijke smerige aanvallen van de zijde van een geestelijke tegen den leider der Duitsche jeugd ondernomen worden De commentaar van het „D.X.B." gaat nog verder, doch we laten het maar hierbij. Zijn wij wel ingelicht, dan is Baldur von Schirach geen Jood, maar een heiden. Anna Paulowna, 17 Jan. 1931 Mijnheer de Redacteur. Gaarne even ruimte voor persoonlijke handhaving te genover eene „meneer', zich noemende Jb. Koorn te Breezand. Noch aan mij. noch aan mijn vrouw, die een ras echte Breezander is is een Koorn bekend, die derge lijke laag bij dc grondsche handelwijzen tot de zijne zou kunnen maken, en steunend op een gerucht van hooren zeggen, eigen rechter speelt, zonder de gang van zaken te begrijpen. Als genoemde Koorn over eenige persoonlijkheid be schikt, zal hij 't oordeel van andersdenkenden moeten eerbiedigen en z'n mond houden als hij er niets van weet. Hopelijk is het niet tevergeefs om er op te wijzen dat er mannen in den Raad zitten, die het algemeen be lang willen toetsen aan hun eigen inzicht. En wat betreft de loonsverlaging. Weet U. wat mijn standpunt was? Welaan: de Minister moet de schroef naar beneden drukken en dat gebeurt ook! Hij zakt van 3C op 27 ct. en dan op een kwartje. De S.D.A.P. zei: 30 cent willen we niet loslaten. Ik meen dat het beter Is deze koppigheid te laten varen en als zakenman te trachten, met de wettelijke bijzondere omstandigheden in de hand. de verlaging tot April uitgesteld te krijgen. Dat was voor de arbeiders het béste geweest En wat de fijne reclame voor m'n zaak betreft. Inge wijden kunnen u over mijn belangelooze gastvrijheid, gegeven gedurende ongeveer 20 jaar, aan S.D.A.P., land arbeiders enz. vertellen, en er niet bij vergeten dat „Veerburg" als een der eerste café's uit den heelen omtrek, zijn zaal afstond voor wat in de jaren 1912 nog voor revolutionnair doorging! Hoogachtend met dank. H. Jonker, Raadslid. Warmenhuizen, Jan. 1934 Mijnheer de Redacteur. Als abonné wil Ik u beleefd verzoeken om wat plaats ruimte. In den Raad der Gemeente Warmenhuizen is ge sproken over de reductie op de landhuren. Tot verba zing van vele pachters liet wethouder Molenaar daar hooren: „Reductie geven is niet verplichtend; t Is slechts een goedheid." En tot mijn verbazing hebben alle raadsleden er boe nog ba op geantwoord. Ik wil hierbij den heer Molenaar even in herinnering brengen dat er een crisispachtwetje bestaat. Duizenden boeren en tuinders hebben daar al gebruik van ge maakt. De reductie die de kantonrechter dan vaststelt, bedroeg in de regel tusschen de 40 en 80 pet. De wetgever heeft hiermee dus vastgelegd dat re ductie plicht, en geen goedheid is. De Neutrale bond, waar ik lid van ben. heeft verleden zomer al overleg gepleegd met het bestuur van den L.T.B. te Warmen huizen. Gezamenlijk werd aangenomen om In de maand December een verzoekschrift tot den Raad te richten, omtrent de reductie der gemeentelanderijen. Dit waa daarom noodig, omdat de pachtwet nog van toepassing was over het pachtjaar 1933. Voor de leden van den L.T.B. was dit van groot be lang. omdat onder hen de groote meerderheid van pachters van gemeentelanderijen zit. De aanvragen voor de pachtwet moeien ook vroegtijdig ingediend worden. Maar wat gebeurde er; toen de N.B. het bestuur van den L.T.B. er aan herinnerde, dat het gezamelijk ge nomen besluit (aanvrage van reductie) moest worden ingediend, trok het bestuur van den L.T.B. zich terug; allicht tot schade der leden. Nu zijn de pachters werke lijk aan de „goedheid" van den raad overgeleverd. Dit is v.n.1. de schuld van het bestuur van den L.T.B. We willen voor de leden hopen en ook natuurlijk voor an deren dat de raad een ruime reductie verleent. Dankend voor de verleende plaatsruimte. Warmenhuizen D. GROET. Geachte Redactie. Verzoeke beleefd een kleine ruimte in uw veelgele zen blad, om den heer H. Henderiks even van ant woord te dienen op zijn stukje in de Schager Courant van Donderdag 1.1. Genoemde heer ergert zioh aan het woord „rentetrek ker." Waarom? Rentetrekkers zijn menschen van 65 jaar, die staatspensioen genieten, hetzij voor hen is geplakt of vrijwillig verzekerd, maar in beide gevallen verdiend ten volle, evengoed als alle menschen van 65 jaar en daarboven staatspensioen verdienden. Waar wij als bestuur van de afd. St Maartensbrug al onzen vrijen tijd voor beschikbaar stellen, waar en wanneer dat noo dig is, en geen enkel menscht met een gezond verstand zal zich er aan ergeren, dat wij Rentetrekkers, dus menschen van 65 jaar, vrijen toegang geven op onze propaganda-avonden. Ik had gaarne Hendriks persoon lijk van antwoord gediend, maar zijn adres staat er niet bij, dus moet ik de courant ook te baat nemen, wat anders mijn gewoonte niet is. Wil genoemde heer in deze meer weten, dan vervoege hij zich aan onder staand adres: C. Nierop, voorzitter, Bond van Staatspensionneering, afd. St. Maartensbrug. Oude Niedorp, 18 Jan. 1934. M. de R., Wilt U onderstaande regelen in Uw blad opnemen? Bij voorbaat onzen dank, WERKLOOZEXSTEUN EN EEN ADVIES VAN DEN BURGEMEESTER» Zoo stonden we verleden week dan voor het feit, van eenige guldens per week te moeten leven. Twee dagen hadden we gestempeld, en ontvangen alleen uit- keerlng als er langer gestempeld wordt Toen den polder in. Doch van de vier dagen welke we daar werk ten, werd er één uitbetaald. De andere dagen bleven als z.g. „pendagen" staan en konden we op „moeder de vrouw" af met f 1.02 en f 3.02 in ons zak, voor een gezin van 3 leden en één van 7 leden. Iedereen voelt dan waar of je aan toe bent. Geen mensch kan hiervan leven. Nog minder als je zwaar werk verricht. We za ten in nood. En we wilden toch eten. Waartoe zul je je dan eerder wenden, dan tot den Vaterd er burgers? Zoo kwamen we dan op bezoek bij den burgemeester, 't Werdl een teleurstling. Ook deze kan nits voor ons doen, zooals hij zeide. En de beste raad die hij ons gaf, was om maar te borgen bij bakker en winkelier. Moeten deze menschen dan als particulieren aan werk- loozenzorg doen? En als de vrouwen levensmiddelen koopen. kunnen ze er dan mee af, om te zeggen; de burgemeester heeft gezegd, we moeten maar bij jullie borgen? Neen natuurlijk, dat willen we niet voor deze *t Is teugenswoordig 'n taid dat je aigelijk nerre- gens meer van verskiote. As er in Frankeraik 'n han dige jongen zoo'n 400 millioen frankjes achterover slaat dat benne den zoowat 40 millioen van onze goeie Holiandsche guldentjes en as je den hoore hoe 't deer gong en wie deer allegaar an mee hic- lepe en d'r wan meeprofiteerde, den zeg jc hoog stens „leve de democratie" en zand er ver. Barmat en Kutisker en Kreuger en Sinc'air en Sïavmsky en K (nou deer had ik me as Hollander zainde haasi verskreven!) dat doet ons allegaar niet veul meer. We denke d'r hoogstens eres over of we ons spaar centjes maar niet in een oude kous in de hanebal- leke hange zelle. omdat dat. nag t vailigste is, en den gaan we over tot de orde van de dag. Maar toch kwam er nou in de vorige week *n be richt, deer kreeg ik 'n douw van. Dat was toe Vaz Dias omriep dat ze in Duitschland Van der Lubbe onthoufd hewwe. Kaik ik ben wel 'n nationalist, maar gien chauvinist. Maar ik het minstens 24 uur lang de p in had op alles wat Duits her of Duitsch was. Wat was 'n questie van gevoel en 't is weer over gaan. Maar toch kaik zoin arreme zieke psycho paat, hallef imbeciel in z'n leste dage, die probcerd heb om in z'n botte en ongeoefende hersens al de dorre en liefdeloozo theoriëu te verwerreken, deer hetere koppe van an 't dwalen rake, zoo'n «arm uit 't lood skoten niemendalletje die z'n nigen voor wat bijzonders houe gong, die miendc dat-i wat grootsch doen most en die dus in 'n hoekie van zijn hart en houfd toch 'n ideaal koesterde zoo'n tobberd onder de guillotine leggen is op z'n minst bar. As 't Duitsche vollek dat arreme mislaide houfd aisch* te, heb 't de zaak slecht begrepen. En dat de regeer ders an die aisch toegavve was wreed en stom.Want as ze ooit wat doen woue. om de miening van de wir- relt teugen d'r op te zetten, hadde ze niks beters uitzoeke kent. De communiste, die zel'ef de heele Czarenfamilie en veule duzende aare in Rusland af maakt hewwe, zelle d'r dik gebruik van nuke. En ik staan met m'n gevoel an do kant van de lui die dat vonnis afkeure! Ik hecht eran dut hier te zeggen teugen de mensche die m'n vroegere brie- ve en die van Arie lezen hewwe. Ik vind gien excuus voor die executie. Wel was 't voor ons land gien eer, dat voor dc heele wereld zoo duidelijk uitkwam, wat voor types onze rooie en skarlaken agitatoren hier opvoede. Maar voor de balie was maar al te duidelijk uitkommen, dat 't gien kèrrel was. die deer terecht, stond arreme Marinus, jo was op gien ende nei 'n Diinitrof. An dc fascistische idéé doet 't heele geval niks af. Ok de Holiandsche fasciste z >ue de doodstraf invoere voor wilde oproerige anarchistische elcmentc. die met moord en brand de boel overhoup gooie willen. Mar verlaide tobbers as van der Lubbe hoore niet op 't blok. maar in 'n gesticht. Ziezoo en nou ik m'n miening over dut geval ge ven heb ben ik van plan om 't heele jaar '34 in dut hoekje gien woord meer te skraiven over politiek. Ok de brievo van Arie. die ik geregeld kraig, blaive thuis in de laad. Ik wil 't hier over de bouw en over de koeie en over de varrekons hewwe. Miskien ok nag al deris over de verskillende mooie raiksicgc- linge, commissies en centrales en over de manier weerop die huishoue. Maar verder kenne we beter lache dan kankere. Deer wordt dc boel toch niet beter van, dat ken allien komme deur werreken en anpakl<en. In de allereerste bric! die ik hier skreef, had ik 't beurscmand ruft kuch Dit jaar is het 300 jaar geleden, dat de beroemde Passiespelen te Oberammergau In Duitschland voor het eerst werden gespeeld. Voor dit jubileum, dat zal plaat9 hebben In de maand September is bovenstaande expres sieve reclame ontworpen, die we binnenkort op alle stations en reisbureaux in binnen- en buitenland zullen aantreffen. over de K., die dat grappie mit dat kiefteaiere zoe. kon uithaalt heb. wat 'm toen 'n pond jodekoek en 'n kan brandewain kostte, llai had deer toe knappies de p over in en hai wou Gert en Kees natuurlijk terug peste. Nou en mit Gert had-i groot succes. Wai boere weto allegaar, dat je 'n peerd, as t 'n klainc boskip doen moet. deer 't makkelijkst toe brenge konr.e deur te fluiten. De toon weerop je fluitc moete ken elleke vakman, zoo'n peerd wordt den rustig en doet wat 't moet. Nou had de K. ontdekt dat die fluiterai bai Gert net aarsom werrekte as baie n peerd. Op 'n goeie dag ware we mit 'n man of zes an 't eerappelero- den. Drie man ware skuin achter mekaar an t uit steken. elk twei regels, en op kniese. ie K. voorop. Kees in de middeni en Gert achteran. De aare dede ze in de mande, in de zakke en rede ze nei huis. Nou op 'n oogenblik gong Gert overend en n beetj op zai staan. Maar dat zou niet gaan! Want toen begon de K. te fluiten en Gert most vloe kende maar onverrichter zake terugkommo, en gdüg maar weer an 't roden, knappies de pest in vanzelf, omdat wai allegaar zoo lachte. En efkes deernei gong-i weer, maar nou zoo stikum mogelijk toe die docht dat de K. er gien acht op gaf. Maar lou hoor. K. was waakzaam en begon weer te fluiten en deer stond Gert weer, maar verder om de drommol niet spra' eloos. „Hou je Iilleke smoel, donderslag", skreeuwde-i Maar dat werrekte niet op do K.. die rustig deur- floot, net of Gert n peerd was. En wat lagge krom van 't lachen tusschen de eerappele op de bouw. „Aigelik most ik je doodtrappe," zaid'i teugen dc K. Maar die gaf gien sjoege, maar gong deur mit z'n werk en Gert wier natuurlijk verlegen plaagt en most allerhande toespeulingo anhoore. Tot-i voor de derde keer gong. Maar toe de Ka. weer begon te flui ten, stoof Gert mit de graaf op 'ni af, en as wai er niet tusschen kommen ware. was er 'n ongeluk beurd. Anfain toe was 't ok mooi genog en de baas bemoeide z'n aigen d'r mee en was 't afloope En daags teran ware ze skainbaar de dikste vrin- de weer, maar wai vertrouwde dat al niet erreg. want we konne Gert en we wiste dat-i dat de K. toch nog eres betaald zette zou. Nou en dat beurde gauw ok. K. had 'n weg huurd en maait en nou wou-i 'n koe stalle en deervoor wou-i twei honderd gulden liene om dat beist te koupen. Dat had-ie an Gert verteld en die zaide: „Vraag 't an du baas, joon. Kom vanijvend efkes en den hei-je dat zoo voor mekaar.Nou dat zou de K. den doen. Maar de K. hakkelde "n beetje, en «as je 'm nou staif ankeke, as-i wat zegge wou den kon-i er gien goed woord uitkraige. 'sIJvens kwam i En we zatte allegaar bai me kaar gezellig 'n paip te rouken, en bohallcven Gert wist gien mensch weerom dc K. kommen was, en die kon mit z'n vraag de hip niet kraige. Maar Gert hield 'm geregeld in de gatc en toe 't zoo teugen bed- taid begon te loupen wou de K. z'n boskip voorbrenge en begon: Bbaas, ikkikkik verder kwam-i niet. Gert zat 'm. mit z'n mond hallef open, staif an te kaiken. En K. die begreep, dat 't die ijvend toch niks worre zou. gong iniens overend en zaide: „G g-goeien ijvend samen', en teuge.i Gert: „en j-j-jij k-k kenne b-b barste!" Nou daags teran heb-i t de baas vroegen en de duite natuurlijk lient kregen. zKn kwaje vrinde kenne Gert en de K. nooit worren. JAAP. menschen en ook niet voor ons zelf. Daarom gingen twee vrouwen van werkloozen naar den burgemeester om over het eerst noodige levensonderhoud te praten- Weer een teleurstelling. De burgemeester wilde deze vrouwen niet ten antwoord staan. Wilde niet praten, hoe wij deze week zouden moeten leven, nu we geen steun hadden ontvangen- Tenslotte hebben we dan na veel moeite f 6 van het Burgerlijk Armbestuur ontvangen. Gekregen hebben we dit niet. Deze f 6 moet met f 1 per week worden afbetaald van onze verdiensten in den polder. We weten nu zoo langzamerhand waar we aan toe zijn in de wereld. Dat we van deze kapitalistische wereld, waar alles werkt voor winst en menschelijke ontbering geen tel is, niets hebben te verwachten. De dragers van 't gezag willen toch steeds weer de ln krisis en ondergang verkeerende wereld redden en stenen, ten keste van ons lven. Door onze zergen. tnt- bering, ons gebrek. Nietwaar, een ieder kan toch wel v/eten dat van een werkloozenuitkeering men nauwe lijks het leven kan rekken, laten we dan nieuwe klee ding en een beetje veraangenaming maar buiten be schouwing laten. Ons dunkt het zou nog wel eens nut tig kunnen zyn. als er eens een burgervader, of een -egeering3perscon. zich in de praktijk op de hoogte stolde van het leven der werkloozen. Zelf eens mee- arbeidde en leefde van onze uitkeering. zelfs eens moest -neestrijden om het hoogst noodzakelijke te* kunnen ':oopen. Zelf voortdurend moest vragen aan de over heid om steun of werk, zelf borgen bij andere men- ~chen, die ook reeds met moeilijkheden hebben te '-.ampen en vaak ook niet weten hoe de kop boven wa ter te houden. Als de autoriteiten dat eens wilden doen.. Misschien zouden ze dan. evenals wij tot de konklusie komen, dat deze wereld, waar zooveel produkten, levensmiddelen worden vernietigd, en toch duizenden en millioenen gebrek lijden, niet meer waar is om in stand te houden. En dat het voor duizenden werkloozen een uitkomst was, als deze wanorde onderging, en allen die nu ont- 'ia-en de goederen machtig werden die thans ver nield worden en ongebruikt bederven. En we weer nut tigen arbeid zouden verrichten, waarvan dan allen, die mee wilden werken, zouden kunnen genieten. We hebben ons hart eens willen luchten na allo teleur stelling. Ook aan anderen willen vertellen hoe de om standigheden bij ons zijn. Welke behandeling wc krijgen., 1 De gezamenlijke werkloozen van Oude Niedorp. DAGEN LANG HOOFDPIJN. Een middel dat verbetering bracht. Een onverwachte gewichtsafname. Uit dankbaarheid voor het succes dat zij met. Kru schen Sn lts had, schrijft een vrouw ons den volgen den hrief: „Voordat ik Kruschen nam had ik veel last van rheumatiok en hoofdpijn, soms dagen achtereen. Ge woonlijk liep ik rond met een verband om mijn hoofd, omdat dit de pijn iets verlichtte, s Ochtends waren mijn ledematen meest«al zóó stijf, dat ik nauwelijks kon opstaan. Nu heb ik zeer zelden hoofdpijn en 's morgens voel ik me frisch en uitgerust. Tevens wil ik nog vermelden, dat mijn gewicht verminderd is van ruim 76 kilo tot 57 kilo. Zes maanden nam ik Kruschen Salts vóór ik voelde, dat ik inderdaad he ter werd. Nu zou ik het nooit meer willen mis sen. Mevr W. H. C. Meestal beginnen dc hoofdpijnen wanneer Uw in wendige machine niet goed functionneert wanneer Uw af voer organen onvoldoende werken en Uw orga nisme niet meer vrij houden van afvalstoffen. Hot gevolg is, dat onzuiverheden in Uw bloed komen. I.aat daarom de zes zouten van Kruschen Uw af- voerorganen nieren en ingewanden aansporen tot regelmatige werking zooals dit voor een gezond lichaam noodig is. De „kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts zorgt dat alle afvalstoffen geregeld en volkomen uit het lichaam verwijderd worden Het gevolg van deze inwendige schoonheid is, dat ver- frischt en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt. U voelt zich cezondcr en energieker, vrij van hoofd pijnen. vermoeidheid, zwaarlijvigheid en dergelijke hinderlijke kwaaltjes. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f0.90 en fl.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent por dag.. Let op dat op het, étiket op de fleseh, zuuwul als op de buitenverpakking de naam Uovnn uidcls Mij., Amsterdam, voorkomt.

Schager Courant | 1934 | | pagina 13