Rallye Monte Carlo. Raad Callantsoo". I EEN OUD WIJNTJE. In het historisch maseum te Speyer aan den Rijn bevindt zich een ilesch wijn, die maar eventjes 2000 jaar oud is. Voor 50 jaar te- rog werd deze flesch in een Romeinsch graf bij Speyer gevonden. De flesch is niet gesloten, doch de wijn is bedekt met een tot hars geworden dikke laag olijfolie. Da deelnemers naar de startplaats Weder waardigheden van een Fordploeg ln den Balkan. - De misère begint. De heer P. H. L. Lamherts-Hurrelbrinck schrijft het volgende: Vandaag zijn wij dan den Balkan binnengereden en onze ondervindingen waren werkelijk echt Balka neesch. Het begon reeds aan de Hongaarschc grens waar enkele behulpzame soldaten onze papieren af- teekenden en ons daarna aan het verstand brachten dat wij nu nog eens 5 kilometer terug moesten rij den. om hun werk door een hoogeren te laten con troleeren. Aan de Yoego Slavische grens precies het zelfde, alleen moesten wij daar 4Mt K M. van onze route afwijken en een soldaat in den wagen meene men, die allergevaarlijkst gewapend was. Op zich zelf echter was hij een zeer welwillende soldaat, die Duitsch sprak en alle kroegen in het dorpje afliep om zijn superieur te zoeken die zijn definitief stem pel op onze papieren moest drukken Toen de man eindelijk gevonden was en zijn werk verricht had., lag Yoego Slavië voor ons open. De wegen waren over het algemeen goed, maar zóó vol boerenwagens met schrikachtige paarden, dat er aan opschieten niet te denken viel. Aan die brave Hongaarsche paardjes kan men deze schrikachtigheid nu eenmaal niet kwalijk nemen. Een auto zien zij nooit en hun voerman, gehuld in een langen leeren, met schaaps vel gevoerden en met rose linten afgezetten jas, ligt gewoonlijk op zijn wagen te slapen, tenminste wan neer hij niet zingt, omdat hij dronken is. Die vurige Hongaarsche paardjes voelen dus geen leiding, schrikken van zoon voor hen zoo vreemdsoortig voorwerp als een automobiel en beginnen dan te steigeren of dwars over den weg te gaan staan, tot dat de voerman wakker wordt, de leidsels grijpt en zijn paarden tot bedaren brengt, hetgeen vaak lang kan duren ik bedoel voordat de voerman wakker wordt. Een aanrijding met zoo n boerenkar kostte ons een onzer mistlampen Door den schok werd de voerman eerder dan anders wakker en toen hij be merkte, dat zijn paarden onheil gesticht hadden, legde hij de zweep er over en reed snel weg. Op een conversatie met ons scheen hij niet gesteld te zijn en toch begreep hij niet eens wat Wieleman hem in het Hollandsch toewerischtc. Wij hadden vandaag tot aan Nis, een 90 K.M. van de Bulgaarsche grens, willen doorrijden, maar verder dan Belgrado zijn wij niet gekomen. De oorzaak daarvan was ook weer echt Balkaneesch. Tot aan de treeplank in den modder. Over de Sawa, de rivier, die Belgrado van het overige land ten Noorden scheidt, ligt geen brig. of liever gezegd de brug is er wel, die is pas afge bouwd, maar er is nog geen weg er heen, zoodat alle verkeer per stoompont overgezet moei worden Om den aanlegsteiger te hereiken moet men een 3 K.M. door Moerasland rijden Dat gaat heel goed. zoolang de grond stijf bevroren is. maar nu juist de dooi was ingevallen, beteekende deze rit door het weeke moe ras met een zwaargeladen Rallyewagen een onher roepelijk wegzinken in den weeken bodem. Lang hield onze Ford het uit en sleepte ons met alle ba gage, schoppen, houweelen, takels en wat al niet meer door den weeken kleigrond heen, maar einde lijk bleef hij dan toch in den weeken bodem steken en zakten de wielen in een oogenblik tot aan de treeplanken in den modder weg. Daar was geen uit komen meer aan, er moesten paarden gehaald wor den om den wagen er uit te sleepen. Een voorbij komende soldaat belastte zich met de boodschap, maar toen de paarden als maar uitbleven, trokken Wieleman en ik zelf op onderzoek uit en kwamen na een halfuur met twee voerlieden en twee paai den terug bij den wagen, waar wij inmiddels al de eerstbestelde paarden voorgespannen zagen. Toen onze voerlieden dit bemerkten werden zij kwaad, draaiden hunne paarden om en liepen zonder een woord te zeggen weg. Naar geld vroegen zij niet. zoodat wij hun boosheid opvatten als gekrenkte Balkantrots. Door het moeras. Wieleman zette zich aan het stuur, de voerman legde de zweep over de paarden en met vereende paardekrachten van motor en van dieren werd de Ford uit den modder getrokken. Toen begon een phantastische rit over het kleimoeras door kuilen en door gaten, waarbij de wagen somtijds kwam te staan nog schuiner dan op de bekende proefplaats op de Amsterdamscho Fordfabriek Sprenger van Eyk eir ik, die er achter holden, waren ieder nogen blik overtuigd, dat de wagen om zou slaan, nu eens naar den rechterkant en een oogenblik later naar de andere zijde. Maar telkens herstelde de Ford zich weer en kwam wederom recht op zijn vier wie len te staan, waarna dan telkens Wieleman zijn hoofd even buiten het raam stak om ons toe te grijn zen. De inhoud van den wagen lag intusschen on derste boven door elkaar. Zoo ongeveer drie kilo meter duurde dat roughrijden door den weeken moe rasgrond en toen stonden we dan eindelijk aan den oever van Sawa met Belgrado aan den overkant. Ons gezelschap was inmiddels aangegroeid met den voer man en zijn paarden, bevens een 12-tal nieuwsgierige polderjongens, die allemaal door elkaar schreeuw den om ons iets uit te leggen, wat wij maar niet be grepen. Totdat het eindelijk tot ons begon door te dringen dat de Ford zich nu wel braaf door den modder had heengewerkt, maar dat er geen boot was om ons over tc brengen. Die varen 's avonds niet meer en is de hoofdstad van het Yoego Slavi sche rijk van het noordelijke gedeelte van het land afgesloten. Conversatie met de inboorlingen. Hier kon slechts overreding en dinaren helpen, het laatste het meest, begrepen wij en met een roei bootje liet ik mij naar de overzijde overzetten, waar de veerpont lag. De kapitein van de schuit weigerde echter over te zetten, daarenboven vertelde hij. dat het ook niet meer ging, het vuur was uit en de ma chinist naar huis. Onder dergelijke omstandighe den blijft een Fordrijder nog slechts één kans op redding over en wel om te telephoneeren naar den dichtstbijzijnden Forddealer. Dit deed ik dan ook en mij werd beloofd, dat spoedige hulp zou komen. In derdaad na eenige minuten verscheen dan ook ie mand van de Ford-garage, die den halsstarrigen ka pitein wist te vermurwen. De machinist werd gehaald, de machine onder stoom gebracht en na een klein uur voeren wij af naar den overkant, waar Wiele man en Sprenger van Eyk temidden van een volks stam nieuwsgierige boeren en polderjongens gedul dig zaten te wachten. Rooken konden zij niet. om dat alle cigaretten reeds rondgedeeld waren, maai de conversatie met dc inboorlingen vlotte bijzonder. Vooral Wieleman had het Yougo Slavisch al bijzon der goed aangeleerd en maakte als maar meer vrien den, vooral nadat Sprenger van Ejjk een uitdeeling van dinaren had gehouden om ieders lvlp en bewc zen diensten te bcloonen. Zoo innig was intusschen de vriendschap geworden, dat toen eindelijk het pont- veer met ons wegvoer, een zestal van die ocverbewo ners mee op de pont sprongen en met ons over voeren naar Belgrado, vanwaar zij niet meer voor den volgenden morgen terug konden. Het heele geval van dit extra-pont, waarvoor het vuur expres moest aangelegd worden en de machinict uit zijn huis gehaald, kos'te 180 dinaren. dat wil zeggen 0 Hollandsche guldens. Ook dat is Balka neesch, dit is tenminste een staaltje van Balkanprij zen. De startplaatsen bereikt. De N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek deelt ons mede een telegram, gedateerd 16 dezer 24 uur te hebben ontvangen uit Athene, meldende dat daar dc drie vanuit deze plaats startende FORD wagens zijn aangekomen. Dit moeten de Nederland sche ploegen Dr. Sprenger van Eyk—Wieleman Lamberts Hurrelbrinck en Jacq v. d. Meulen-Menso* Wild en die van den Engelschman Whallev zijn. Deze Ford V-8 rijders zijn er dus althans op de uit reis in geslaagd de vele moeilijkheden van mist. sneeuw en de onbeschrijflijk slechte wegen in den Balkan te overwinnen. Tevens werden berichten ontvangen van de Neder landsche Ford ploeg J. A. van Beeck Cal koen-Weber Dikker, dat zij Stockholm hadden bereikt op weg naar Urnen en van die van de Amsterdammers Glo rum—Yolmer—Hoogsteder, eveneens met Ford V 8 dat zij op weg naar Tallinn (Reval) gevorderd waren tot Paernau. Bij dit laatste bericht werd vermeld, dat de wegcondities zeer slecht waren, doch de wagen het uitstekend deed. Van de Ford ploeg Nyenbandring de Boer—Went— Liesenhcrg—Krabbenbos kwam een telegram uit Oslo binnen, dat men zou pogen niettegenstaande een hevige sneeuwstorm, Kristiansand te bereiken. Vergadering van den Raad op Vrijdag 19 Januari 1934. des morgens half elf. Voorzitter de heer Mr. D. Breebaart Kz., burgemees ter-secretaris. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent met de beste wenschen voor 1934 de vergadering. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Mededeellngen. De Voorzitter deelt mede dat het aantal Ingezetenen op 1 Januari 1934 bedroeg 1072, zoodat het aantal ge durende 1933 is vermeerderd met 10. Op 22 December 1933 bleek het kasgeld bij den ge meente-ontvanger in overeenstemming te zijn met boe ken en bescheiden. Ingekomen stukken. Diverse raadsbesluiten waren door Ged. Staten goed gekeurd, terwijl dit college tevens bericht zond van korting op enkele provinciale bijdragen. Van Ged. Staten kwam bericht ln dat de Minister van Binnenlandsche Zaken bezwaar maakte tegen de heffing van enkele legesgelden, n.1. voor een ventver gunning gedurende het badseizoen f 7.50 en voor een geheel Jaar f 10. Deze bedragen komen den Minister tc hoog voor. B. en W. stellen voor, hoewel het hun spijt dat de Minister bezwaar heeft tegen de genoemde vergoe dingen. de vergoeding voor een ventvergunning gedu rende het badseizoen te bepalen op f 3 en geldend voor een geheel jaar op f 5. Wordt goedgevonden. De Minister van Sociale Zaken berichtte dat dus geen rijkssubsidie zal worden verleend voor verhar ding van niet-beharde wegen. De Rijksdienst voor werkloosheidsbestrijding deelde mede, dat een herziening van de jaarwedden voor de agenten der arbeidsbemiddeling in voorbereiding is,zoo dat in overweging werd gegeven de verhooging dier jaarwedde »an te houden Van de shdere ingekomen stukken vermelden we nog dat door den Inspecteur der Directe belastingen de opbrengst van de hoofdsom der personeele belas- ding aanvankelijk is geraamd op f 4600. die der grond belasting op f 2600, opcenten idem f 1400. Diverse ingekomen verslagen zullen circuleeren. Toeslag op uitkeeringen Aan de orde komt het adres van de afdeeling Cal- lantsoog van den Modernen Landarbeidersbond inzake toeslag uit uitkeeringen aan tegen werkloosheid ver zekerde arbeiders, in den vorm van kolentoeslag en of toeslag op de uitkeering, opdat de georganiseerden geen lager inkomen hebben, dan de in de werkver schaffing geplaatste arbeiders. De Voorzitter wijst erop dat er geen steunregeling in deze gemeente be staat., zoodat de gemeente niet het recht heeft directe- Hjk uit de gemeentekas toeslag op de uitkeeringen te verleenen. Bovendien zouden de gemeentefinantiën het niet toelaten. Uitvoerig deelt de Voorzitter mede. dat de commissie voor de werkverschaffing wel degelijk re kening houdt met de gezinsinkomsten der werkloozen en de verzekerden blijven met hun inkomsten boven die der niet-verzekerden. Ook wijst spr. erop dat er werkloozen zijn, die zulke gezinsinkomsten hebben, dat ze niet direct voor tewerkstelling in aanmerking ko men. bijv .van f 2000. soms van f 3000. Er zijn trou wens van die werkloozen. die zich wel als zoodanig laten inschrijven, maar niet bij de wrkverschaffing ge plaatst willen worden, een standpunt, dat B. en W. zeer prijzen. Wel zijn er gevallen waarbij brandstoffentoeslag ge- wenscht is, maar daarvoor doen B. en W. bij 't vol gende agenda-punt een voorstel. B. en W. stellen dus voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Zonder discussie wordt aldus besloten. Het verstrekken van brandstoffen. B. en W. stellen voor een bedrag van f 50 beschikbaar te stellen aan het plaatselijk Crisiscomité voor het ver strekken van brandstoffen aan daarvoor in aanmerking komende gezinnen. Aan het crisiscomité zal dan worden gevraagd die brandstoffen te verstrekken, wanneer het noodig is. bij vriezend weer bijv. De heer Kruisveld vraagt zich af of bij vriezend weer een bedrag van f 5C wel voldoende zal zijn. De heer Vries heeft iemand bij zich gehad, die zijn laatste brandstoffen had verstookt, juist toen hij een week in de werkverschaffing was. Sor. heeft toen via de armvoogdU geholpen. Ook spr. vindt een bedrag van f 50 niet hoog. De Voorzitter zegt dat het geval, dat de heer Vries aanhaalt een bijzonder geval was. B. en W. hebben mat hun voorstel rekening gehouden met dc begrooting voor 1934, die een post „onvoorzien" vermeldt van f 300 Zooals bekend heeft het crisiscomité een kastekort De openluchtvoorstelling in de duinen heeft inplaats van baten af te werpen, een nadeelig saldo veroorzaakt. De medewerking in de gemeente was lang niet zooals moest geweest zijn. Het was een buitengewoon goede "voorstelling en de kosten bedroegen slechts f 1. Het plaatselijk crisiscomité heeft zich tot het Nationaal Cri siscomité gewend met het verzoek het tekort te willen aanzuiveren, maar het Nat. Crisiscomité kon dat zonder meer niet doen. Opdat het plaatselijk crisiscomité niet zou worden ontbonden, heeft het N.C.C. voor het plaat selijke comité f 300 beschikbaar gesteld, mits het plaat selijk comité dan ook f 300 beschikbaar stelde Het plaatselijk comité is nu zoo ver, dat de schulden gedekt zijn. Dank zij de welwillendheid van de familie Van de Poll mag, als er ijs is. entree worden geheven voor het Zwanenwater, ten bate van het Crisiacomité, en als het dus vriest, krijgt het oomlté ontvangsten. De heer Kruit noemt dat toekomstmuziek, ook al is er geen ijs, dan kan het toch koud zijn. Spr. stelt voor f 75 inplaats van f 50 aan het crisiscomité te verstrek ken. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. In verband met de vele werkzaamheden, mede ver oorzaakt doordat hij ook secretaris is van de commis sie voor werkverschaffing, wordt met algemeene stem men beeloten aan den agent der arbeidsbemiddeling over het jaar 1933 een gratificatie te verleenen van f 30. Door Ged. Staten werd advies gevraagd betreffende de voorgenomen herziening van de jaarwedde-regeling van burgemeesters, secretarissen en ontvangers, en wel La.v. pensioensverhaal. De afdeeling Noordholland van den Nederl. Bond van Gemeenteambtenaren adresseerde aan Ged. Sta ten. om maximum 8.5 pet. pensioenverhaal toe te pas sen. doch dan in te trekken de korting van 6 pet. op der jaarweddea B. en W. stellen voor zich aan te sluiten bij het ad vies van de afdeeling Noordholland, terwijl de Voorzit ter mededeelt dat er voor deze gemeente nog speciale argumenten daarvoor zijn. Spr. noemt het steeds druk ker wordend vreemdelingenverkeer, dat behalve de meerdere werkzaamheden daaraan verbonden, voor den burgemeester meer representatie vergt- Het is noodza kelijk voor den burgemeester dezer gemeente er een auto op na te houden, omdat de propaganda in vele gemeenten zulks vordert. Callantsoog staat in dezen tijd niet op het standpunt: laten we trachten te be houden wat we hebben, maar tracht steeds vooruit te komen. En er is, qua bezoek, tijdelijke vooruitgang te Naar aanleiding van den hevigen regenval de laatste dagen in Zuid-Engeland, is het water in de Theems zóó hoog gestegen, dat de scheiding tusschen weg en water op sommige plaatsen alléén, nog maar aan de boomen is te zien. BRANDBLUSSCHENDE KLOOSTERBROEDERS Dezer dagen is in het bekende „St. Josephhaus" bij Waldbreitnacht in het Wieddal, het moederhnis van de znsters Franciscanessen^ brand uitgebroken. Bin nen enkele uren tijd waren reeds een 15-tal zalen door het vunr vernield. In het hais waren meer dan 1200 geesteszwakke mannen en vrouwen onder gebracht, die met de grootste moeite gered konden worden. De gansche omgevinn hielp mee het vaar bestrijden en niet het minst ook de kloosterbroeders zeli, zooals bovenstaand plaatje laat zien. constateeren. Het vreemdelingenbezoek, aan badgasten nam vorig jaar met 75 pet. toe. terwijl het dagclijksch bezoek nog sterker toenam. Spr. wijst er voorts op dat van dc salarissen der rijksambtenaren reeds pensioen verhaal plaats vond en de salarissen daar dus op wa ren ingesteld. De heer Vries kan met het voorstel van B. en W. meegaan; 8.5 pet. pensioenverhaal vindt hij voldoende, in vergelijking met de salarissen der rijksambtenaren. De heer Welj vindt ook dat de salarissen op het platteland niet zoo hoog zijn en dat er dan wol wat van hoogerhand kan gebeuren. Spr. zou eT Ged. Staten op willen wijzen dat het niet gewensoht geacht wordt de salarissen nog verder te verlagen. Aan dit verzoek zal worden voldaan. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De raad hecht voorts zijn goedkeuring aan verschil lende administratieve wijzigingen van dc gemeentobe- grootingen dienst 1933. De rondvraag. In verband met den bij Schenk plaats gehad heb benden brand, bepleit de heer Welj verplaatsing van een brandkraan. B. en W. zullen binnenkort een bespreking hebben met de brandmeesters en dan tevens dc door den heer We ij geopperde verplaatsing onder de oogen zien. terwijl op verlangen van den heer Vries ook de pijpleiders iot deze bijeenkomst zullen worden uitgenoodigd en in 't bezit zullen worden gesteld van een plattegrond waarop dc verschillende brandkranen zijn vermeld. De heer Kruit vraagt of niet meer menschen in dc werkverschaffing kunnen worden geplaatst. Het aantal werkloozen Is 6C a 70. terwijl er een zeer klein aantal te werk if gesteld. De Voorzitter licht toe dat dc commissie van toezicht rekening moet houden met het beschikbaar zijnde be drag en slechts tewerkstelling plaats vindt, als het strikt noodzakelijk Is. Alle vergaderingen worden door den wethouder, den heer Koogcr bijgewoond, terwijl de heer Weij lid is van de commissie en dc beslissing over plaatsing geschiedt bijna altijd zonder dat er over ge stemd moet worden. Waar er dus zijn vertegenwoordi- gers van werkgevers en van werknemers, blijkt er een groote eenstemmigheid te bestaan. Dat er zoo weinig werkloozen in de werkverschaffing zijn geplaatst, komt doordat er nog veel werkloozen zijn. die trekken. Tegen den tiid dat ze uitgetrokken zijn. worden ze in de werk verschaffing geplaatst, opdat het geld niet reeds is verbruikt, als het noodig is. Ieder geval wordt op zich zelf beschouwd en besproken. De heer Kruit zegt zelf niet ontevreden te zijn over de regeling, maar spr. lokt deze bespreking uit, opdat de menschen er wat van te weten komen. De heer Kooger zegt dat ook wel gemeend wordt dat de georganiseerden bij de ongeorganiseerden ten ach ter worden gesteld. Dat Is niet zoo. De ongeorganiseer den werken stelselmatig in de werkverschaffing. De ge organiseerden kosten den gemeente reeds voor die ver zekering f 1700 a f 1800. en als er nu ultgetrokkenen zijn. zullen zij elke week bij de werkverschaffing ge plaatst worden; de ongeorganiseerden daarentegen met onderbreking. De Voorzitter licht nog toe dat ook rekening wordt gehouden met het hebben van een eigen bedrijfje. Iemand, met een bedrijfje van 5koeien bijv. wordt als half-arbeider beschouwd en komt dus voor de helft van den tijd voor werkverschaffing in aanmerking; iemand met 23 koeien is arbeider. De openluchtvoorstolling boven hun pet De heer Kooger is het niet geheel eens met den Voorzitter, wat betreft het verwijt dat de ingezetenen onvoldoende medewerking hebben verleend bij de open* luchtvoorstelling. Waarom zijn de ingezetenen niet ge komen De Voorzitter: Omdat het voor het crisiscomité was! De heer Kooger: Dat meent het comité wel. Spr. is er zelf geweest, op verzoek van het comité, met zijn ';>-affaire en spr. is de voorstelling meegevallen maar •of het stuk voor de arbeiders direct te begrijpen was, weet spr. niet. Heeft het comité wel de juiste keuze gedaan? De Voorzitter heeft er 200 a 300 K.M. voor rondgereden en op de juiste manier veel propaganda gemaakt, maar hoeveel menschen zijn er op afgeko men? Spr. gelooft eerder dat er een verkeerd stuk was gekozen. De circulaire erover sprak niet tot de men schen. De Voorzitter zegt dat het comité geoordeeld heeft dat er Iets goeds moest worden gegeven. Populaire rtukken zijn niet geschikt voor openluchtspel. Een an- :!er stuk "kostte tweemaal zooveel en het comité had er dus rekening mee te houden, dat het iets goeds moest zijn en niet teveel v. d. finantiën vergen zou. In verschil ^nde bladen zijn beschrijvingen van het stu'c geplaatst De aanwezigen hebben het dan ook heel mooi ge vonden, ook menschen waarvan de heer Kooger denkt dat ze het niet begrepen. De menschen uit de gemeen te hadden bovendien eraan moeten denken dat het voor een goed doel was. De heer Vries dringt er nog opaan, dat de agent der arbeidsbemiddeling zorgt voor opberging van het materiaal als de werkzaamheden zijn afge'oopen. De Voorzitter zegt dat dit het werk is van B. en W. en den opzichter, maar er is reeds de aandacht op ge vestigd. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1934 | | pagina 16