IN DE BEVROREN AARDE VAN SIBERIË inter in Alaska. Zaterdag 20 Januari 1934. SCHAGER COURANT. Een mammoeth gevonden Vroeger waren mam- moeths even algemeen als paarden. Een leerzame Beschouwing door Dr. R. S. van Tongeren. VOLGENS een bericht uit Moskou heeft men opnieuw een goed be waard gebleven mammoeth ge vonden in de steeds bevroren aarde van Siberië en wel te Obdorsk op de land engte van 't Yamal-schiereiland. Haar. vleesch en alle organen van het dier zijn uitstekend bewaard gebleven en het v|eesch is zelfs na vele eeuwen nog eet baar. Dit laatste is overigens niets nieuws; toen er in 1002 zulk een mam moeth werd gevonden, zonden do Rus sische geleerden er zelf een biefstuk van naar het Institute dc Franco. Dit richt te dadelijk een groot diner aan, waar op de mammoeth-biefstuk de hoofdscho tel vormde. Hij was volgens dc geleer den „smakelijk, doch een beetje taai". Dit laatste kwam niet van den ouder dom; ook het vleesch van een pas ge- doode mammoeth zou taai zijn geweest. Du vondst van een mammoeth is al leen dan een sensatie, wanneer het ca- daver nog ongeschonden is. Fit de ver halen der bevolking blijkt, dat overblijf selen van mammoeths ten allen tijde zeer vaak zijn gevonden. Ook het woord mammoeth, dat van Tartaarschëii oor sprong is, wijst hier op. Het is afgeleid van „mamma", wat aarde beteekent, omdat dc dieren in de aarde ingevro ren waren. In het gebied, waar de mammoeths gevonden worden, blijft de grond voortdurend bevroren tot een diepte van 120 M. Alleen 's Zomers ontdooit er een laag van 0.5 tot 1 M. vlak aan dc appervlakte. Bij opgravingen hebben de geologen vaak groote massa's rein, doorzichtig ijs gevonden. Dc bovengenoemde, in 1902 gevonden mammoeth bevond zich ook in zulk een ijsmassa, die tusschen heu vels lag en blijkbaar een overblijfsel was van een gletscher, die vroeger het be trokken gebied moet hebben bedekt. De vindplaats lag dicht bij dc Beresowka, die slechts korten lijd gedurende den zo- nier, ontdooid is. Ook van de ijsmassa, waarin de mammoeth zich bevond, smolt de bovenste, verontreinigde laag ai. Zoo kon de kozak Jawlowsky door het dieper gelegen, heldere ijs heen de mammoeth zien. Hij rapporteerde de vondst aan den dichtbijzijnden politie ambtenaar. die hem terugzond om de wacht te blijven houden bij de vind plaats. In cle betrokken streek waren ml. tal van dalen met eeuwig ijs opge vuld, zoodat het terugvinden moeilijkhe den kon opleveren. Terwijl de kozak trouw de wacht hield, werd het bericht doorgezonden naar St. Petersburg. waar onmiddellijk een expeditio werd uitgezonden. Deze reisde zoover moge lijk met den. Transsibcrischen spoorweg doch moest daarna nog duizend mijl over land en rivieren afleggen. Zij had vijftig transport paarden bij zich. Toen Ztj den kozak vonden, had hij vijftig da gen de wacht gehouden. Het was in menig opzicht een inte ressante vondst. De maag van de mam moeth zat nog vol onverteerd voedsel, dat meerendecls bestond uit het karak teristieke toendragras. De houding, waann Iret dier werd aangetroffen, be wees, dat het was omgekomen door uit te glijden op een glibberige helling en tevergeefs had getracht om gich los te werken. Door zijn val zijn vermoedelijk aardmassa's losgeraakt, waardoor hij geheel werd bedekt en geen kans meer had om te ontsnappen. Dit gebeurde laat in den herfst of vroeg in den win ter, te oordeelen naar den toestand van het gras. Later werd het „graf" van den mammoeth overstroomd; het water bevroor. Doordat het klimaat van de streek steeds kouder werd. nam dc ijs laag gaandeweg in dikte toe, waardoor alle organen volmaakt bewaard bleven. De aderen van het dier waren nog vol gecoaguleei'd bloed, waaruit bleek, dat het door verstikking om het leven was gekomen. Tusschen de tandeu werden nog voedsel resten gevonden. Vroeger waren mammoeth's evenmin een zeldzaamheid als thans een paard. Zij waren iets grooter dan do tegen woordige olifanten, doch leken veel grooter en schrikwekkender door liet lange, roode haar, waarmee zij bedekt waren. Bij het bovengenoemde exem plaar werd een lengte van 35 c.M. ge meten. Ook de staart was uitstekend l>e- waard gebleven en vertoonde aan het uiteinde een flinke pluim. De slagtan den van een mammoeth zijn grooter en meer gebogen dan die van een olifant, terwijl de algemeene lichaamsbouw min der plomp is. De geleerden zijn het er niet over eens, wanneer de mammoeths feitelijk zijn uitgestorven. De reden van hun verdwijning moet gezocht worden in 'n klimaatsverandering. Zij hebben echter nog langen tijd weerstand geboden aan de toenemende koude; hun speciaal ge vormde t<fnden en magen stelden hen n 1. in staat om niet alleen planten en bladeren te eten, doch ook takken en zelfs boomstammen. De tanden beston den uit lagen en werden gedurende het geheelc leven voortdurend vernieuwd. Een andere interessante vondst werd gedaan in 1920. Het werd destijds be kend, dat een vrouw in Transbaikalië BIJ DE ILLUSTRATIES: Links onder den kop zien we den geweldigen kop van den mammoeth met de naar evenredigheid niet min der geweldige slagiandcnrechts boten: Om den gevonden mam moeth in den bevroren grond van Siberië moesten de Russische geleer den een steigerwerk bouwen, teneinde hun werkzaamheden te kunnen ver richten, onderaan het Jong; links onder de vrouw, die mammoeth- vleesch verkocht, hetgeen tot de in teressante ontdekking van den mam moeth met zün Jong leidde en ten slotte hiernaast een mammoeth vergeleken bU een man van 1.80 M. lengte, waaruit de geweldige afme tingen van dit oer-dler vallen af te lelden. z.g. walvisschenvleesch verkocht, tegen buitensporige prijzen.! Een inspecteur van de volksgezondheid onderzocht het vleesch en bemerkte, dat het niet van een walvisch afkomstig kon zijn. Het bleek, dat het vleesch op geregelde tij den aan de vrouw werd geleverd door een zwakzinnigen boschbewoner, die leefde van de jacht op pelsdieren. De man had eens gedroomd, dat zijn for tuin in den grond lag tusschen twee grillig gevormde pijnboomen; van toen af zocht hij overal naar twee dergelijke boomen. Hij vond ze inderdaad, begon te graven en stiet op den rug van de mammoeth. Het was ook een fortuintje voor hem, want hij zag reeds den hon gerdood voor oogen. Hij at een geheelen winter van het dier, hielp eenige vrien den door een tijd van hongersnood heen en verkocht groote hoeveelheden aan de ondernemende handelsvrouw. Van den rug van het dier was er daardoor weinig meer over; voor het overige was het echter onbeschadigd. Toen de geleerden een groote kuil rondom de mammoeth lieten uitgraven, wachtte hun nog een verrassing: een jonge mammoeth, die in een houding van schrik tegen zijn moeder stond aan gedrukt. In de diepte werden ook over blijfselen van een bosch gevonden, waar uit bleek, dat er daar vroeger een war mer klimaat heerschte. De mammoeths zijn ondanks hun groote afmetingen en schrikwekkende tanden ook door menschen gejaagd en dat met zulke primitieve middelen als steenen of houten en been en speren. Teekeningen van grotbewoners beelden meermalen zulke spannende ontmoetin gen ai. Ook in Europa hoeft men overblijfse len van mammoeths gevonden, evenals van mastodonten, w.o. enkele met vier slagtanden. In de bevroren aarde van Siberië liggen ongetwijfeld nog duizen den mammoeths verborgen, die in de meren verdronkeif of in de moerassen weggezakt zijn. De eerste werd in 1799 gevonden door den ontdekkingsreiziger Adams aan de oevers van dc Leva. De olie bevriest in de lampen.... - Koude maakt hongerig. - Eiken avond nordt het vleesch ontdooid. Vroeger, toen er nog geen thermome ters waren, bepaalde men in Alaska de. temperatuur door op den grond te spu wen. Bij de ergste gevallen kwam het soms voor, dat het speeksel bevroor, voordat bet den grond had bereikt! De watervoorziening levert dan ook do grootste moeilijkheden op. Aan den waterleiding valt niet te denken: de bui zen zouden stukvriezen, hoe diep zij ook gelegd werden. Zelfs de diepste put ten bevriezen des winters. Het water wordt dan in tanks door de straten ge reden met sleden. Op elke slede staan twee tanks en daartusschen een fel brandende kachel, anders zou het water bevriezen. De moderne huizen in Alaska hebben dubbele wanden;- de ruimte ertusschen wórdt met zaagsel opgevuld, waardoor de koude tamelijk goed wordt tegenge houden. Verder zijn zij voorzien van dubbele ramen en centrale verwarming In deze'huizen blijft de temperatuur zeer aangenaam, hoe koud het buiten ook is.: In de grootere plaatsen heeft men ook electrisch licht. Waar dit niet aanwezig is, maakt men gebruik van petroleumlampen, doch het onaangena me is, dat de olie daarin hard wordt. De witte massa, die dan ontstaat, moet zorgvuldig verwarmd worden, voordat de lamp kan branden, Dit verwarmen van de petroleum is niet ongevaarlijk. In Alaska ziet men 's winters drie maanden lang de zon niet. Dc lampen branden 24 uren in een etmaal en moe ten voortdurend worden verzorgd. Het gebrek aan zonlicht heeft een onaange name uitwerking op de stemming. Alle menschen worden zenuwachtig en prikkelbaar, zoodat zij zelfs met hun beste vrienden voortdurend twisten. Men kan er vaak het Noorderlicht zien, dat in veelkleurige stralenbundels aan den hemel vlamt en men hoort dé electriciteit in de lucht letterlijk knetto- ren bij het borstelen van zijn haar of bij het streelen van zijn hond. De ge ringste wrijving doet electriciteit over springen. Wanneer het Noorderlicht bijzonder fraai en kleurrijk is. kan als regel een bijzonder strenge koude worden ver wacht. Als het zéér koud is, zóó koud. dat-men zich feitelijk niet buitenshuis moest begeven, waait het als regel wei nig. Een lucifer brandt er even rustig als in eén kamer. Bij sterke vorst valt er ook geen sneeuw. De poolkoude maakt de menschen hongerig; zij hebben dan ook veel ou krachtig voedsel noodig. Vooral vet is onmisbaar. Een vegetariër zou een win ter in het poolgebied niet overleven, vandaar dat er in Alaska géén vegeta riërs zijn. Begin November wordt ge woonlijk de gehecle vleeschvoorraad voor den winter in buis gehaald en in April is het neg even versch als in No vember. Eiken avond wordt de hoeveel heid vleesch. die men den volgenden dag noodig heeft, in de verwarmde.ka mer gebracht om te ontdooien. Ook eieren, boter, melk en groenten blijven, door de lage temperatuur volkomen versch. Bij djt alles kunnen de bewoners van Alaska zich voortdurend moed in spreken door te denken aan den zomer. Dan krijgen zij drie maanden onafge broken zonneschijn. Natte zomers ko men er evenmin voor als natte zachte winters. Het is een land van uitersten. FILM-COSTII ACT ES De rechtbank Ie Los Angeles heeft de zer dagen eenige filmcontracten, door I'aramount niet minderjarigen afgeslo ten, bekrachtigd. Als eerste werd behan deld het contract van Baby LeRoy Weinbrener, die, als hij oud genoeg is om te praten kan vertellen dat hij, toen hij een jaar en vier maanden was. al een contract had voor een salaris van 50 dollar per weel^ gedurende weken waarin hij aan een film werkte. Als er in het studio niets voor hem te doen is, krijgt hij maar 15 dollar per week. Andere minderjarigen wier contrac ten werden goedgekeurd, zijn Ida Lupi- r.o, 15 jaar, die 600 dollar per week krijgt; Toby Wing, 18 jaar. met 110 dollar; Lona Andre, 19 jaar. die met 75 dollar per week begint, en Grace Brand ley, 19 jaar, die 150 dollar krijgt. Inplaats van een handteekening heeft Baby LeRoy een afdruk van zijn beid duimen onder zijn contract gezet. Tusschen haakjes: Jackie Coogan vierde kortgeleden zijn achttiende ver jaardag. 01 de tijd vliegt!

Schager Courant | 1934 | | pagina 17