De 63ste verjaardag van het Duitsche Rijk. Kijken is Koopen bijClOECK Int. Telef. No. 20 20 PAGINA'S. Monarchisten gewaarschuwd. STROOIBILJET VAN DE NAZI'S. Teeltregeling-aardappelen. DE TREINRAMP BIJ LAGNY. Nederlandsche chauffeurs in beschonken toestand. Streng optreden van Herriot.Q MODERNE FOTO's en VERGROOTINGEN fotogr. Atelier ARPAD MOLDOVAH - Hieuwe Niedorp DE RAMP VAN DE „OAKFORD". Nieuwe aardschok in Patna. Bobslee tusschen de toeschouwers. 120 schapen verscheurd. Hevige sneeuwstormen op den Balkan. Door gifgas bedreigd. Instorting in een Turksche mijn. Zaterdag 20 Januari 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9418 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week; Dinsdag. Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur. worden Adver- tentién nog loovcel mogelijk In het eerstuitkninend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De 63ste verjaardag van het Duitsche Rijk wrerd Donderdag herdacht door artikelen in de pers. waar in er aan herinnerd werd, dat het onmogelijk waf Bismarck's werk te doen voortduren, totdat de stich ter van het derde Rijk ten tooneele verscheen. Tegelijkertijd worden scherpe nat. soc. aanvallen ge lanceerd tegen de voorstanders van een herstel der monarchie. Daarbij onderscheidt zich dc regionale lei der van Groot Berlijn, Görlitzer, lid van den Pruisi- achen Raad van State. Deze bedt o.a. verklaard, dat het naar zijn mee- nirtg ftoch in het algemeen belang was, npch in dat ran den ex-kelzer zelf. dat deze naar Duitschland zou feriiffkeeren. Hij keurde het in den „heer van Doorn" af. dat deze brieven naar Duitsrhland zendt, waarin hij er op aandringt, dat mon de monarchie zal herstellen en Duitschland „weer erelukkig" zal maken. Dc nazi's zouden, aldus Görlitzer, degenen, die iets dergelijks zouden willen beproeven, op dezelf de wijze behandelen als degenen, die propaganda voor Moskou maken. Dergelijke uitingen, zoo constateert de Berlijnsche correspondent van de „Times", kunnen alléén in de pers verschijnen me» goedkeuring van minister Göb- bels. Het is teekenend, dat er plotseling een reeks waarschuwingen aan en aanvallen op de „reaction- nairen" zijn op te merken. Zoo constateerde dr. Göh- bels onlangs in een rede, dat de reactionnairen zich weer doen hooren. Indien zij mochen denken, dat het nat ionaal-socialisme de positie voor hen veroverd heeft, dan hebben zij zich duchtig vergist, zoo ver klaart minister Göhbels. Do wakers over de revolutie houden de reactionnairen in het oog en zullen te rechter tijd weten te handelen. De conservatieven en monarchistische kringen schijnen zich sterker te gaan voelen, meent de cor respondent. en de S. A. en S. S. beginnen gevaar te zien in hun lijdelijken, maar toch krachtigen tegen stand tegen dc nationaal-socialistische denkbeelden. Geen terugkeer van den ex-keizer ge- wenscht. In een vergadering van den rijksbond van amb tenaren te Berlijn gehouden, heeft staatsraad Gör litzer gesproken over de nieuwe ambtenarenwet, waarin hij waarschuwde tegen sabotage in* het amb tenarencorps zelf. Hij herinnerde aan de uitlating, die men in het sportpalast had gehoord. „Hitier heeft veel gedaan, maar hij moet keizer Wilhelm laten komen." Snr. verklaarde verder: „Ik acht het noch voor hem, noch voor ons van levensbelang, dat de hooge heer naar Duitschland terugkeert." Naar het D.N.B. meldt, publiceert de rijksboeren- leder en rijksminister van landbouw, Walther Darré, een artikel waarin hij fel te keer gaat tegen de kei zers. Hij schrijft, dat het Duitsche hoerendom tweemaal ïn de geschiedenis verraden is door de keizers. „Spe ciaal de laatste Hohenzollernkeizer is schuld aan de vernieling van de volksche grondslagen van het va derland." Arrestaties wegen politieke activiteit. Actie tegen het huidige bewind. V.D. verneemt uit Stuttgart, 19 Jan. Zooals be kend heeft de politieke politie van Wurtemberg on langs twee Katholieke geestelijken gearresteerd. On danks gegeven waarschuwingen is een actie ont plooid tegen het huidige bewind. Er is geprobeerd de beide gearresteerde geestelijken voor te stellen al9 de onschuldige slachtoffers van een kwaadaar- digen laster. Deze bedoeling wordt beschouwd als een bewuste ondermijning van de autoriteit van den staat. Een metselaar uit Waldhauscn en een meubel maker uit Affalterwang zijn gearresteerd omdat zij zich afkeurend hebben uitgelaten over de arrestatie van den geestelijke Sturm, terwijl een door hen ge organiseerde protestvergadering door de politieke politie is verboden. De lokaliteit, waar de bijeen komst zou worden gehouden, is van politiewege tot nader order gesloten. Voorts is uit het onderzoek gebleken, naar de po litieke politie mededeelt, dat als geestelijke leider van deze actie moet worden beschouwd pastoor Politie-troepen op volle compagniesterkte trokken met muziek voorop door Berlijn's straten. I.eissle uit Elchingen. In een schrijven aan den districtsleider dreigde hij de aangelegenheid ook te Rome aanhangig te maken. In verband hiermede is de toestand in de omgeving, waar Leissle invloed heeft, op zorgwekkende wijze toegespitst Tot herstel van de openbare orde tot kalmeering van het bin- nenjandoche politieke en kerk politieke leven heeft dé polTttékè politie zich genoodzaakt gezien, pas toor Leissle te arresteeren. Het Kamerlid Boon stelt vragen. Het Tweede Kamerlid Boon heeft aan den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Heeft de Minister kennis genomen van een in groot aantal, te Amsterdam verspreide strooibiljetten van de N.S.B. waarmede dezelver leider Ir. A. A. Mussert zijn volkomen Instemming heeft betuigd waarin o.m. staat, dat in Amsterdam „de communistische misdadi gers, die uit Duitschland verdreven zijn", in samenwer king met de Communistische Partij Holland en andere revolutionnaire partijen, op Vrijdag 22 December 1933 de telefooncentrale in brand hebben gestoken ter voor bereiding van het plan om op Zaterdag 23 December 1933 in Amsterdam oproer en plunderingen te verwek ken, welk beoogd gevolg van oproer en plunderingen ditmaal nog niet was ingetreden wegens uitgebreide politiemaatregelen, hoezeer overigens de Overheid in Nederland bang „voor dit bandietengespuis" is? Hebben de stellers van dit strooibiljet hun burger plicht vervuld door de justitie op de hoogte te brengen van dit hun bekende plan van het „fanal" van brandi stichting voor oproer en plunderingen, en zoo neen, heeft dan de justitie harerzijds de stellers opgevorderd om de in hun bezit zijnde gegevens te verstrekken? Indien daarbij niet is gebleken, dat het hier onver- woordelijke en gewetenlooze verzinsels betrof, tenein de onrust onder de bevolking te verwekken, doch in derdaad kennis van deze voornemens bestond, is dan voor zoover het betreft den brand in de telefooncentrale te Amsterdam een vervolging gelast krachtens artikel 136 van het Wetboek van Strafrecht, een straf van 6 maanden, stellende op het opzettelijk nalaten van het ter kennis brengen aan de ambtenaren der justitie of politie van het voornemen tot het plegen van een ge- meen-gevaarlijk misdrijf voor zoover daardoor levensge vaar wordt veroorzaakt op een gildstlp. waarop het plegen van dit m'sdrijf nog kan worden» voorkomen, waar hier dit misdrijf is gevolgd, waarbij tevens levens gevaar is ontstaan? Beperking tot 66 pet. van 1933? Naar het Hsbl. verneemt heeft de Landbouwcrlsls- commmissie in behandeling genomen een plan tot teeltbeperking der aardappelencultuur hetwelk af komstig is van den voorzitter der Ned. Aardappelcen trale. Volgens dat plan ligt het in de bedoeling de op pervlakte met aardappelen in 1934 te beperken tot een oppervlakte overeenkomende met 66 pet. van de met aardappelen beteelde oppervlakte ln 1933. De maatregelen die voor het product van den oogst 1933 getroffen moesten worden ten einde een algehee- le prijsinstorting te voorkomen, kwamen in hoofdzaak neer op een kunstmatige beperking van den voorraad van consumptie-aardappelen gepaard gaande met het vaststellen van minimum-verkoopprijzen af boerderij. Het groote overschot dat thans een normale prijs vorming in den weg staat dient door een beperking der teelt in het a.s. jaar te worden voorkomen. Bij deze beperking zullen oppervlakten met aardappelen niet greoter dan 10 are en die door belanghebbenden zelf geteeld worden buiten beschouwing blijven. Hier door blijft de mogelijkhid open dat aardappelteelt voor eigen consumptie zonder bezwaar voortgang kan heb ben. Er zullen volgens bovengenoemd plan voorts spoe dig maatregelen getroffen worden waardoor de bij de gewestelijke aardappelorganisaties aangesloten telers een teeltvergunning voor het jaar 1934 zullen verkrij gen. Scherpe crltlek ln de Fransche Kamer. - Op het selntoestel, de organisatie en het materiaal. Reuter meldt uit Parijs. Vijftien afgevaardigden hebben voorstellen ingediend die zoowel bctekking hebben op de verantwoordelijk heid voor de treinramp van Lagny als op de algemee- ne organisatie van de Fransche spoorwegen. Als voornaamste spreker nam in de middagzitting der Kamer van gister de algemeene rapporteur van de Kamercommissie voor openbare werken Jules Moch. die als deskundige op spoorweggebied geldt, het woord Hij critiseerde het seinstelsel. do organisatie en het materieel. Op het net van den Oosterspoorweg waren, naar hij meedeelde, in één jaar 270 ongelukken voor gekomen. waarvan elk een ramp had kunnen veroor zaken. Hij herinnerde aan een geheele reeks onom- stootelijk vastgestelde nalatigheden waarvcor niet de machinist maar de leidende ambtenaren verantwoorde lijk moesten worden gesteld. Uit bezuinigingsoverwe gingen waren er volgens Moch zooveel arbeiders en beambten ontslagen dat een geregelde exploitatie in het geheel niet meer mogelijk geweest was. Uit een rapport van den hoofd-ingenieur van de Fransche Staatsspoorwegen biük,t dat de Mountaln- locomotieven, die in den laatsten tijd ook bij den Oos- stecspoorweg gebezigd worden, ongeschikt zijn. De jongste spoorwegongelukken hadden zich steeds met deze machines voorgedaan, éovendien moesten volgens Moch de houten wagens door stalen wagens worden vervangen. Aan het slot van zijn uiteenzettingen wees dit Ka merlid op de onvoldoende organisatie van de eerste hulp bij het ongeluk van Lagny. De eerste hulptrein was eerst 2 uur en 20 minuten na het ongeluk aange komen. Moch eischte nationalisatie der spoorwegen met de motiveering dat de tegenwoordige slechte toe stand zich niet beperkt tot één enkel net maar voor het geheele net geldt. Na wilde jacht door de politie aangehouden Talrijke aanrijdingen. V.D. verneemt uit Antwerpen: Donderdagavond hebben twee Nederlandsche ohauf feurs. Engbesse en Koevoet geheeten. die elk een trac tor met aanhangwagen van een transportfirma uit Til burg bestuurden en die onder den invloed van sterken drank verkeerden, tusschen Sempst en Mechelen een aantal aanrijdingen veroorzaakt. De eerste had plaats onder de gemeente Sempst De beide wagens kwamen ln woeste vaart van een helling afrijden. De achterste reed een luxe auto aan. De bestuurders bekommerden zich niet om dit ongeluk, en reden met groote snelheid door. De politie van Sempst heeft toen die van Meche len gewaarschuwd, met verzoek tot aanhouding. Intus- schcn passeerden de zware voertuigen het gehucht Halfgalg, waar nu de voorste wagen in botsing kwam met een vrachtauto van een firma uit Vilvoorde. Ook daarna reden zij met onverminderde snelheid door. Zoo stoven ze Mechelen binnen, waar de voorste wagen op nieuw in botsing kwam. met een luxe auto. op een gevaarlijk verkeerspunt bij de Brusselsche Poort. De automobilisten gaven geen gevolg aan het bevel van de politie te stoppen. Deze ging toen per auto tot een ach tervolging over. Het werd een wilde jacht langs de smalle straten der dichtbevolkte stad. Eindelijk waren de chauffeurs door een verkeersopstopping genoodzaakt stil te houden. Zij werden onmiddellijk gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht Men stelde daar vast, dat beiden stomdronken waren. Het parket werd van een en ander in kennis gesteld en de beide wagens werden ln beslag genomen. Alle aangereden auto's werden ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet voorgekomen Als burgemeester van Lyon. Beamb ten zwaar gestraft Onlangs is eens verteld, dat Ilerriot, burgemeester van Lyon, sancties had getroffen tegen 22 beambten van het abattoir '*ir stad, die geweigerd hadden deel te nemen aan een oefening tot verdediging der bur gerij tegen luchtaanvallen Een aantal hunner wil den hiermede „tegen den oorlog" betoogen, de ove- Burgemeester HERRIOT. rigen verschuilden zich achter hun arbeidscontract met het motief dat dit geen oefeningen van min of meer militair karakter voorschrijft. Herriot schorste daarop negen beambten on deed de dertien anderen voor een raad van discipline verschijnen. Deze heeft thans uitspraak gedaan: acht beamb ten zijn voor den duur van één maand geschorst; den overigen vijf is hun jaarlijksche vacantie ont nomen. Burgemeester Ilerriot vond deze straf blijkbaar te licht en heeft cle veroordeelden allen in een lagere klasse geplaatste hetgeen neehkomt op een aan zienlijke loonsverlaging. 0 van buitengewone kwaliteit. 0 Geen elfde persoon gevonden. De reddingboot „Eierland" is gistermiddag om vijf uur te De Cocksdorp teruggekeerd, na een inspec tietocht naar het gestrande schip. De heer De Booi] heeft aan boord niets bijzonders kunnen ontdekken. De bagage van de manschappen lag ingepakt in kof fers en kisten, gereed voor het vertrek Van het nog vermiste lid der bemanning heeft men geen spoor aangetroffen. Ook heeft men geen aanwijzing gevonden omtrent de reden, waarom men het schip heeft verlaten. Gistermiddag heeft men dc verschillende stroo men bij Vlieland afgezocht, doch men heeft geen lijk meer gevonden. De lijken zijn gister alle gekist. Omtrent de over brenging naar Engeland is nog geen beslissing geno men. Men wacht nu op de komst van den Kngelschen consul uit Amsterdam, die gisteravond op het eiland werd verwacht. Opwinding onder de bevolking, V.D. verneemt uit Londen, 19 Jan.: Naar uit Patna gemeld wordt, is daar een nieu we aardschok waargenomen, die 8 seconden heeft geduurd. Van de bevolking maakte zich een ontzaggclijko opwinding meester, daar men een herhaling van de laatste catastrophe vreesde. Er is echter tot dusverre nog geen enkel bericht omtrent aangerichte schade ontvangen. Bij bobsleerennen te Tesero in Italië heeft een on geluk plaats gehad. Een bohslede, waarin zes per sonen waren gezeten, geraakte uit de baan en kwam temidden van de toeschouwers terecht. Een persoon werd zoo ernstig gewond, dat hij inmiddels is over leden, terwijl zeven anderen min of meer ernstig werden gewond. Door daklooze honden. V.D. verneemt uit Keulen: Een trekkende herder had Donderdagavond zijn kud de schapen in totaal 240 stuks voor de nacht in de nabijheid van Mayen bijeengedreven, teneinde ze den volgenden dag verder te drijven. In den loop van den nacht drongen plotseling daklooze honden tusschen de kudde, joegen de dieren uit elkaar en dreven ze ten slotte in een beek. 107 schapen verdronken, terwijl on geveer 13 schapen door" de honden werden verscheurd. Talrijke dieren hebben bovendien beenbreuken en an dere verwondingen opgeloopen. Onderbreking van het spoorwegverkeer. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 1 tot 2 meter dik. V.D. verneemt uit Belgardo: In Kroatië en Bosnië hebben in de laatste dagen he vige sneeuwstortnen gewoed, welke ten deele ook een onderbreking van het spoorwegverkeer tusschen Bel grado en Agram ten gevolge hebben gehad. Meer dan 500 telegraafpalen zijn vernield. In Bosnië en ln de Dika zijn verscheidene treinen ingesneeuwd. Hulptrei- nen zijn eveneens in de sneeuw blijven steken. Het auto- busverkeer moest worden gestaakt. De telefoonlijnen zijn gestoord. In Bosnië is de sneeuw 1 M. dik. In de bergen hier en daar 2 M. Gevaar voor een Portugeescn dorp, V.D. verneemt uit Lissabon: f Tengevolge van een groote brand, uitgebroken ln een rhosphormijn. hebben zich gifgassen ontwikkeld die i.n dichte wolken naar het dorp Louza drijven. Het dorp Is onmiddellijk door de vluchtende bevolking vei laten. Van Lissabon is een groot aantal gasmaskers naar de bedreigde streek gezonden. Regeeringsonderzoek Ingesteld. I Reuter seint uit Istamboel: In een steenkolenmijn te Eregli is een mijngang In gestort, ten gevolge waarvan vier mijnwerkers om het leven zijn gekomen. Verscheidene arbeiders liepen min of meer ernstige verwondingen op. Op last van de regeering is een officieel onderzoek naar de oorzaak van deze instorting ingesteld. Han gende het resultaat zijn de opzichters van de mijn in arrest gesteld.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1