Belastingontduiking. Het lot van Dimitrof. De stranding nabij Texel. Zaterdag 20 Januari 1934. SCHAGER COURANT. Tweede biad. No. 9418 De Duitsche overheid heeft slag op slag tegen hem verloren. Tien lijken aan land gebracht. Het brandstichters* complot. De brandstichtingen te Haarlem en Amsterdam. DIKKE BLADREUZEL BAARS&OOSTERMAN Gelegenheid om de aangifte vrijwillig te verbeteren. Hededeelingen van een Praagschen advo caat, die geen gnnstigen indruk heeft gekregen omtrent de kans op in vrijheidstelling; Dimitrof zal de gevangenis slechts als ern stige zieke verlaten. DIMITROF. Wij zijn reeds onmiddellijk na de uitspraak te Leipzig niet heelemaal gerust geweest over het lot der Bulgaren. Die bezorgdheid is grooter geworden na de terechtstelling van Van der Lubbe Dat deze ongerustheid niet ongegrond is moge blijken uit wat zich thans om de in vrijheidsstelling van de drie Bulgaren afspeelt, die toch, gelijk met Tórgler. zijn vrijgesproken. Dimitrof's moeder is op het Duitsche ministerie yan binnenlandsche zaken geweest, om inlichtingen 'je vragen over het lot van haar zoon. Naar het heet is het resultaat van dit bezoek zeer onbevreligend uitgevallen. De betrokken hoofdambtenaar zou haar hebben moeten meedeelen. dat de Bulgaren moge lijk nog langen tijd gevangen zullen worden gehou den. Mocht dit juist blijken, dan zou dit wel eeu zeer betreurenswaardig besluit zijn Als reden werd opgegeven, dat Dimitrof een ge vaarlijke communist is. die zich aan tal van onwet tige daden in Duitschland had schuldig gemaakt, en dat hij zeker buiten Duitschland onmiddellijk zijn propaganda tegen de nationual-socialistischc regcering zou voortzetten. Er zullen nog wel andere redenen voor zijn, die men in of/icieel Duitschland liever niet bij den naam zal noemen. Duitschland heeft een lichtvaardig spel met Dimitrof gespeeld eu in ieder opzicht verloren. Het heeft de consequen ties daarvan te aanvaarden, wil het Dimitrof niet in de gelegenheid stellen tot nog veel grooter schade voor het aanzien van Duitschland te worden. De Duitsche overheid, of bet nu ministers, openbare aanklagers of rechters wa ren, stond machteloos tegen over hem. Al wai zij tegen hem probeerde, sloeg tegen haarzelf terug. Zelfs minister Goebbels, die begon met hem als ridderlijk tegenstander tegemoet te treden, legde het glorierijk tegen hem af. Zijn aftocht begon toen hij hem toevoegde dat hij maar een „klein propagandiste' was, en'zijn nederlaag was volko men. toen hij hem, met ge bruikmaking van de deba- terskneep van een met de haren erbij gesleept, Kwasie- peleerd citaat, ondanks zijn aankondiging van het tegendnale verder antwoord weigerde. De Duitsche regeering heeft slag op slag tegen Dimitrof verloren; en het eenigc wat haar overblijft, is, daar nu een streep onder te zetten. Tenslotte laten we hier nog volgen wat de Praag- sche correspondent van do N. R. Ct. er over schrijft. De Praagsche advocaat dr. Sekanina. die ree ts vroe ger pogingen in het werk heeft ges'.eld om als ver dediger voor Dimitroff op te treden, is Donderdag uit Duitschland teruggekomen, waar hij te Leipzig heeft getracht dc in vrijheidstelling van Dimitroff te ver krijgen. Op het oogenblik, dat hij te Praag aan kwam. berichtten de bladen juist, dat hij in Duitsch land spoorloos was verdwenen. Tot op zokere hoog te is dr. Sekanina van zijn reis onverrichterzake te- ruggekeerd. Hij is er n.1. niet in geslaagd met Dimi troff zelf te spreken. In zooverre schijnt het ook hem dus niet anders gegaan dan zijn Bulgaarsche colle ga's. Tot Dimitroff worden alleen diens moeder en zuster toegelaten; elk ander bezoek wordt geweerd en verboden. In de eerste plaats was het dr. Sekanina er om te doen eenige zekerheid te verkrijgen wan neer de vrijlating te verwachten viel doch op deze vraag kan hij ook na zijn to Leipzig ingewonnen in formaties en bemoeiingen gocn antwoord geven. Di mitroff en zijn beide landgenooten bevinden zich in de gevangenis van de arrondissementsrechtbank. Do wijze .waarop zij worden behandeld is correct, maar toch ook weer geheel anders dan men gewoonlijk een elders vrijgesproken gevangene behandelt. Di mitroff hoeft van zijn strijdlust on energie nieta verloren, doch het spreekt bijna vanzelf, dat zekere gevolgen van de voortdurende zenuwspanning ge durende het proces maar nog meer van dc knagen de ongerustheid en twijfel over zijn lot ook na de vrijspraak hij Dimitroff niet zijn uitgebleven. In oogenblikken van depressie beklaagde hij er zich over. dat hij in de rechtszaal kon vechten tegen een zichtbaren vijand, terwijl hij thans gevoelt te zijn uit geleverd aan duistere onzichtbare machten, waarvan hij alleen weet dat het internationaal geldend recht geen maatstaf voor hen is. Alle pogingen zich hier tegen «e weer te stellen, b.v. door het richten van een adres tot den minister van binnenlandsche za ken Kriek en andere instanties, zijn even goed als interventies van buitenlandsche zijde zonder gevolg gebleven. Dimitroffs moeder en zuster zijn, zooals gemeld, doorgedrongen tot den referendaris, die do zaak van Dimitroff in handen heeft, doch deze be roept zich op de beslissing van hot rijkskabinet, die nog niet afgekomen is. Op hun beurt verschuilen zich de lagere instanties weer achter den referen daris. Dr. Sekanina verklaarde onder deze omstan digheden clan ook geen enkel houvast te hebben op grond waarvan met eenigc zekerheid zou kunnen worden gezegd, wanneer de Bulgaren vrijkomen. Zijn persoonlijke indruk is die. dat dit zoo heel gauw wel geenszins het geval zal zijn. Het is niet zeker of men het onmiddellijk effect van het vrijsprekend vonnis ongedaan zou maken door overtreding van dc vreemdelingenwetten breed uit te meten en een nieu we aanklacht tegen Dimitroff in te dienen, waarop dan een lange gevangenisstraf zou volgen dan wel of men de vrijspraak eenvoudig zoo lang mogelijk zal saboteeron door er niet de consequenties uit te trekken, doch ook zonder proces gelooft dr. Sekanina met Dimitroff spoedig op vrijen voet te zien. De be doeling van dit alles zal in de eerste plaats zijn Di mitroff zoolang mogelijk den mond te sluiten en de belangstelling van de wereldmcening voor het om en bij van den brand in den Rijksdag te laten verloo pt. Het bericht als zouden Duitsche gevangenen m Rusland tegen Dimitroff moeten worden uitgewis seld. Wordt voorloopig door niets bevestigd. Dimi troff s gezondheid is er niet op verbeterd. Zijn vroe gere longkwaal is ernstiger geworden en in elk ge val zal Dimitroff de gevangenis als een ernstige zie ke verlaten. DE STORM VAN DE LAATSTE DAGEN. De Engelsche vischtrawler „ChanceUor" kon het niet langer tegen de woelende baien bolwerken en liep bi] Cornwall op de kust. De bemanning kon gered worden. DE BEMANNING DOOR EIGEN SCHULD OMGEKOMEN. Donderdagmiddag om half vijf heeft de redding boot „Eierland" de op den Vliehors gevonden lijken te De Cocksdorp aan land gebracht. Men heeft niet negen, doch tien slachtoffers aangetroffen. Een der lijken lag namelijk onder de gekenterde sloep. Hot lijk van den kapitein Perlitt is geïdentificeerd. Op het oogenblik wordt nog een lid van de bemanning van dc „Oakford" vermist. Gisterochtend zou onder de persoonlijke leiding van den heer De Booy, secretaris van dc Noord- en Zuidhollandschc Reddingmaatschappij' nog een on derzoek aan boord van het gestrande schip worden ingesteld, of er zich nog iemand op de „Oakford" be vindt De lijken zijn opgebaard in het lijkenhuis van het kerkhof te De Cocksdorp. Twee op de slachtoffers gevonden horloges 'zijn blijven stilstaan resp. op 5 uur en op 6 minuten voor vijf. Op den vuurtoren zou men om vijf uur nog licht signalen hebben waargenomen, doch dit wordt on mogelijk geacht De deelneming van do eiland-bevolking met den ramp is algemeen. De bemanning wilde het schip niet ver laten. De Cocksdorp. 18 Jan Dc secretaris van de Noord- en Zuid-Hollandsche reddingmaatschappij deelt ons nog de volgende bijzonderheden mede over de stranding van het Engelsche stoomschip op de Eierlandsche gronden nabij Texel. Nadat Woensdagavond dooi het Engelsche schip noodseinen waren gegeven is de motorreddingsboot Eierland van Cocksdorp naar het gestrande schip gevaren en daar te ongeveer kwart vjor 11 aange komen. Dc „Eierland" is gcruimen tijd in de nabij heid van het Engelsche schip gebleven. De beman ning van dit schip wilde evenwel niet van boord. Het gaf den indruk alsof zij zich over hun toestand heelemaal niet ongerust maakte. De bemanning van de „Eierland" heelt getracht met hen te sprek-.n en hun medewerking to krijgen om aan boord vin het gestrande schip te komen doen de bemanning wil de geen vanglijn van de reddingboot aann men. Hierop is dc motorreddingboot „Eierland" naar Do Cocksdorp teruggekeerd, alwaar zij te 2 uur 's nachts aankwam. De motorreddingboot „Brandaris" van Terschei ling is to omstreeks 11 uur eveneens bij het gestrande schip aangekomen en is den geheelon nacht :n de nabijheid gebleven. Om 1 uur des nachts heeft de „Brandaris"' gevraagd of de bemanning het schip wilde verlaten. Zij kreeg hierop een ontkennend antwoord. De „Brandaris" is daarna ged'iren le don geheelon nacht in de nabijheid van het gestrande schip gebleven De positie van het schip was toen niet gevaarlijk. Bij het aanbreken van den dag is do „Brandaris" het gestrande Engelsche schip zoo dicht mogelijk genaderd en heeft geconstateerd, dat een der sloepen was verdwenen en dat geen loven meer aan boord was te bekennen Het vermoeden rees toen. dat de bemanning op onverantwoordelijke wij ze met de eigen sloep het schip in den nanacht had verlaten, niettegenstaande de reddingboot in 1e na hijheid lag. Hiervan is rapport uitgebracht lan de plaatselijke commissie van de Noord en Zuidhol landsche Redding Maatschappij te Texel, die daar op de motorreddingboot „Eierland" we ir-rom heeft uitgezonden om een onderzoek in te st- 'ion naar de sloep van het gestrande schip. De noodlottigo afloop van deze stranding is duj; geheel aan de bemanning van het stoomschip zelf te wijten. Toen de reddingsbooten „Eierland" cn „Bran daris" in de nabijheid van het schip waren, zou het mogelijk geweest zijn alle opvarenden van boord te halen. De bemanning wilde toen echter het schip niet verlaten. In den loop van den nacht heeft de sleepboot „Holland" van Terschelling nog draadloos aan de „Oakford" geseind, dat de bemanning niet in eigen booten van boord mocht gaan, daar dit levensge vaarlijk was. Het is nog niet bekend, of deze bood schap aan boord van de „Oakford" nog is ontvangen en daarna wellicht in den wind is geslagen. PER 5 POND: 37'/, CT. PER POND. De verzekeringsagent, naar wien ge zocht werd, thans achter slot en. grendel. Naar ons uit Amsterdam gemeld wordt, zijn in de zaak van de vermoedelijke brandstichtingen te dier stede, nog ecnigo arrestaties to wachten. De assurantiebezorger of verzekeringsagent die. er van verdacht wordt in deze gevallen van brand stichting de hand te hebben gehaa, bevindt zich thans in arrest aan het Bureau Raampoort. Hij is door de Haarlemsche politie gearresteerd en kort daarna naar de hoofdstad overgebracht Aan gemeld bureau is ook een vrouw ingesloten van wie men vermoedt dat zij dc medeplichtige is van den verzekeringsagent Waar zij bo.endien goe de connecties had met een der beide mannen, die te Haarlem is gearresteerd, en gewoond heeft in een huis in de Anjilierstraat, dat ook behoort tot de perceelen. welke door brand zijn geteisterd, is dc veronderstelling gewettigd dat tusschen de te Haar lem en te Amsterdam gepleegde feiten verband be staat en hier dus van ecm complot sprake is. Zooals wij reeds gemeld hebben, hebben deze branden vo rig jaar te Amsterdam gewoed Het waren twee branden in de Anjelierstraat, één in de Vrouwe- steeg en een zeer ernstige brand die gewoed heeft in de Bethanlönstraat. Het was de gearresteerde verzekeringsagent do Bdie de inboedels van de la ter door brand geteisterdo perceelen li d verzekeren. De verzekeringsmaatschappijen, bij welke het reeds opgevallen was dat eenigen tijd, nadat doo»* de B. een post was aangebracht, brand in het bewuste perceel uitbrak, hadden dan ook reeds to kennen gegeven, dat zij op zijn bemiddeling weinig gesteld waren. De bewijzen moeten nog geleverd worden. Omtrent de branden, die vermoedelijk te Amsterdam uit winstbejag gesticht zijn. kunnen we nog nader me- dedeelen, dat het betreft een vijftal branden en wel zooals gemeld In de Anjelierstraat. In de Bethaniën- straat, in de Vrouwesteeg, alsmede op den Nieuwendijk en in de Noordorstraat. In de Anjelierstraat woonde in het perceelsgedeelto waar dc brand ontstond, een vriendin van een zekeren Hln, die thans in Haarlem in arrest i3. De vrouw heeft de brandweer In kennis gesteld van het uitbreken van den brand, maar om de brandweer vermoedelijk wat langer op te houden, een verkeerd adres opgegeven. De ze 35jarige gescheiden vrouw zit thans zooals gemeid in arrest a". .1 het bureau Raampoort. In de Noorderstraat woonde de Bakker, de man die de assuranties afsloot en de moeder van een vriendin van dezen laatste In de Bethaniënstraat woonden de vader en moeder, benevens een broer van De Bakker Op den Nieuwendijk woonden op het bovenhuis ken nissen van Hin. In het café in de L. O. Vrouwesteeg bij het Damrak, woonde een vriendin van zekeren Brummer. den twee den persoon, die in Haarlem in arrest is gesteld. Uit deze gegevens mag men aannemen, dat in het uitbreken van deze verschillende branden verband zit en men kan veronderstellen dat brandstichting hier wel In het spel is geweest. Echter, hoe verdacht ook alles er uit ziet, zal toch bewezen moeten worden, dat er inderdaad brandstich ting in het spel is geweest. Of dat bewijs zal geleverd kunnen worden, is echter een open vraag en nog groo ter vraag is hoe deze branden dan zouden gesticht zijn. Do Bakker, die door 'den Commissaris van Politie aan het bureau Raampoort is gehoord, neemt een zeer onverschillige houding aan. Een verdachte brand er dc gevolgen. Betreffende dc arrestaties in de brandstichtingsaffai re vernemen wij van de voorgeschiedenis het volgende. Dc koopman F. B. was oorspronkelijk woonachtig te Amsterdam aan verschillende adressen, o.a. huisde hij eenigen tijd in een woonwagen. Medio November van het vorige jaar verhuisde hij naar Haarlem, waar hij het perceel Spaarndammer straat 60 huurde. De meubelen waren nog niet geheel opgezet toen er op 22 November tegen middernacht brand uitbrak. Bijna de geheele inboedel ging In de vlammen op. B. was verzekerd bU de Noord-Zuldhol landsche Verzekering. Het onderzoek van de deskun digen leverde aanvankelijk niet veel op. De oorzaaa bleek moeilijk vast te stellen te zijn. Toch waren dc omstandigheden van dien aard. dat B. verdacht van brandstichting werd gearresteerd: na een paar dag.m we--d hy echter weer in vrijheid gesteld, doch or 30 December volgde opnieuw zijn arrestatie, thans teza men met een zekere H.. een kennis van hem. Nu werd B. ingesloten, verdacht van uitlokking van brand stichting, terwijl H. dc brand zou hebben gesticht. Deze twee arrestaties werden gedaan naar aanleiding van de verklaring van een man. die ruzie gehad had met H. en tegen wien H. een klacht had ingediend bij de politie. Deze besohuldlgde toen H. wellicht uit wraak motieven meer af te weten van de brand, en betrokken te zijn bü een grootscheepsche brandstichtersaffaire. Een en ander gaf natuurlijk de justitie aanleiding om de mededeelingen nader onder de loupe te nemen. De verdachten bleven nog steeds hardnekkig ontken nen en gelijk wij reeds hebben medegedeeld, hebben de verdedigers de Mrs. Simon de Jong en J. C. M. Mathui- sen een verzoek tot invrijheidstelling ingediend, waar over de Haarlemsche rechtbank binnenkort zal beslis sen. Een nieuwe arrestatie. Naar wij vernemen, is de jjolitie van het bureau Stad houderskade er ponderdagavond toe overgegaan tot arrestatie van een vrouw, die ervan verdacht wordt, be trokken te zijn bij de brandstichtingsaffaire, welke ook de bureaux Warmoesstr. en Raampoort bezig houdt; vast otaat. dat de-ze niet meer jonge vrouw gewoond heeft in het perceel in de Noorderstraat, waarin ongeveer een jaar geleden brand heeft gewoed. Zij woonde toen op de tweede étage, terwijl de eer ste étage in gebruik genomen was door den gearres teerden verzekeringsagent De Bakker, die daar met een dochter van de aangehoudene huisde. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet; De Bakker, van wiens verklaringen uiteraard veel af hangt en die aan het bureau Raampoort is ingeslo* ten. blijft echter hardnekkig zwijgen. Naar gemeld, bevindt zich aan dit bureau ook de gearresteerde vrouw, die gewoond heeft in perceel An. lelierstraat 40, oen daar brand uitbrak. Haar vriend, een der twee personen die te Haarlem onder verden king van brandstichting in die gemeente in voorarrest zit. woonde toentertijd bij haar in De gegevens, welke nieuwe belastingen, ge lijk de omzetbelasting, zullen opleveren, zullen worden dienstbaar gemaakt aan de controle van de aangif ten van inkomsten- en ver mogensbelasting. Naar van bevoegde zijde gameid wordt, beeft dc minister van financiën aan de inspecteur der be lastingen medegedeeld. «lat 11c aanschrijvingen wor den ingetrokken, waarbij Ir;p werd opgedragen een tegemoetkemende houding aan te nemen tegenover personen, die de belastingadministratie met do door hen begane ontduikingen van inkomstenbelasting en van vermogensbelas.in» geheel uit eigen beweging in kennis stellen. Dit vindt zijn grond hierin, dat bij' de uitvoering van de reeds tot stand gekomen of in uitzicht gestelde nieuwe belastingen (b.v. omzetbe lasting, belasting naar bet vermogen van instellin gen van de doode hand) gegevens ter kennis van de belastingadministratie zullen kon en. die dienstbaar zullen worden gemaakt aan d"controle van de aan giften, voor de belastingen naar het inkomen en ver mogen. Deze controle kan voor hen, die in het ver leden onjuiste aangiften van hun inkomen of ver mogen hebben gedaan en die tot de tot nu toe ge- hoden gelegenheid om hun aangiften „vrijwillig" to verbeteren, ongebruikt lieten voorbijgaan, ernstige gevolgen hebben. Niet alleen zal bij ontdekking van de fraude de te weinig geheven belasting met vier voudige verhooging worden nagevorderd, maar bo vendien loopen zij de kans, dat een strafvervolging tegen hen zal worden ingesteld. De minister van financiën heeft echter ge meend, nog voor éénmaal de gelegenheid te moeten geven om, onder zoo weinig mogelijk bezwarende omstandigheden, onjuiste aangif ten te verbeteren. Van allen, die in het verle den onjuiste aangiften mochten hebben ge daan en hun font vóór 1 Maart 1934 herstel len door van dc ontduiking mededeeling te doen aan den Inspecteur, zal niet meer wor den gevorderd dan de enkelvoudige belasting over bet belastingjaar of do belastingjaren, waarvoor de aangifte onjuist is geweest. Daarbij zal niet vorder worden teruggegaan dan tot het belastingjaar 1931—1932. Heffing van verhooging blijft dus achterwege, terwijl strafvervolging niet zal worden ingesteld. Dit zal ook het geval zijn, indien op bet tijdstip waarop de. mededeeling van de ontduiking" wordt gedaan, de Inspecteur de onjuistheid van de aan gifte reeds vermoedde ot" op het spoor mocht zijn gekomen en der belastingplichtige tot het verstrekken van inlichtingen of tot het geven van inzage van boe kon en bescheiden mocht hebben uitgenoodigd en zelfs ook dan. indien de verbetering een aangifte van een overledene zou betreffen en de onjuistheid uit een in te dienen successie memorie aan het licht zou komen. Men vestigt er echter nadrukkelijk onze aandacht op, dat op deze gunstige regeling geen aanspraak zal kunnen maken: a. hij, tegen wien, blijkens door den Inspecteur gedane schriftelijke mededeeling, een navordering van belasting loopende is; b. hij, te wiens aanzien het openbaar ministerie is verwittigd, dat de aangifte opzettelijk onjuist of onvolledig is gedaan; c. hij, die zich op of na 1 Maart 1931 aanmeldt; d. bij, die zich vóór dien datum heeft aan gemeld. doch ziin betrekking tot den fiscus toch nog niet geheel in het reine heeft gebracht. Kan de belastingplichtige het bedrag van de te weinig geheven belasting bezwaarlijk dadelijk 011 in eens voldoen, dan kan hij in overleg treden met den ontvanger om het verschuldigde op eonigszins lan gen termijn aan tc zuiveren.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5