NOG STEEDS STIJGT HET DOODENCIJFER. MISLUKTE OPSTAND IN PORTUGAL. VARIA. Bond voor Staatspensionneermg. Zijn buurman doodgestoken. De verduistering te Dalmsterholte. Te water gewaaid. Een tweede Beerta. Predikantsplaatsen in de Ned. Herv. Kerk. Dimitroff's gevangenhouding. Brutale aanranding te Dongen. Het aantal van 10.000 dooden bevestigd. Een der grootste rampen, die Britsch- Indië ooit teisterde. De aardbeving, welke deze week Britsch-ïndië heeft geteisterd, is een van de grootste rampen, zegt Reuter, die dat land ooit hebben getroffen. Hoewel op het oogenblik nog geen nauwkeurige opgaven be kend zijn, schat men officieel het aantal dooden op omstreeks 10.000. Volgens berichten van ooggetuigen is dit aantal zeker niet te. hoog geschat. Volgens de berichten uit het rand-gebied van de Himalaya, waar de aardbeving de grootste schade aanrichtte en geheele dorpen verwoestte, bedraagt het aantal dooden te Bettiah meer dan 1000 en te Darbhanga meer dan 300. Tot dusver heeft men nog niet vernomen, dat er ook Europeanen onder de slachtoffers zouden zijn. In regeeringskringen is men van oordcel, dat het nog weken kan duren eer de nadere bizonderheden, vooral uit de veraf gelegen streken, bekend worden. Reuter meldt verder uit Calcutta: Volgens een officieel telegram uit Patna schat men het aantal dooden in het district Bihar op 2000 en het aantal gewonden op 4000. In het telegram worden de overdreven berichten over het aantal slachtoffers ernstig veroordeeld. Men vreest evenwel, dat de materieele schade zeer aanzienlijk is. De aangerichte verwoestingen. Voortdurend komen nieuwe bijzonderheden bin nen over de vreeselijkc verwoestingen, die de aard beving heeft aangericht In de stad Darbhanga zou den twee ziekenhuizen zijn ingestort Slechts een patiënt zou in leven zijn gebleven. De ongeveer 400 overigen werden onder de puinhoopen bedolven. Ook het paleis van den Maharadja van Darbhangha en het paleis van zijn broer, werden geheel vernield. Een bazar, waar honderden personen hijeen waren ter voorbereiding van een Mohammedaansch feest, stortte eveneens is, waardoor zoo goed als alle aan wezigen bedolven werden. Reeds 3000 dooden te Moezaffarpoer. Nog honderden onder de puinhoopen der stad. Reuter seint nog uit Moezaffarpoer, 19 Jan. Het aantal menschen, dat te Moezaffarpoer om het le ven is gekomen bij de aardbevingscatastrofe, wordt op 3000 geschat Het aantal dooden, dat met gemeente lijke auto's naar den algemeenen brandstapel is ver voerd, beloopt 1100, terwijl een gelijk aantal door fa milieleden is verbrand. Voorts liggen nog eenige hon derden lijken onder de puinhoopen bedolven. Geen Nederlanders gedeerd. Blijkens van het consulaat-generaal te Calcutta ont vangen telegram zijn bij de aardbeving in Noord- Britsch-Indië geen Nederlanders gedeerd. En de werkloosheid Het hoofdbestuur van den bond voor staatspension neermg heeft het volgende adres gezonden aan de Eerste en de Tweede Kamer: Het hoofdbestuur van den bond voor staatspension- neering, diep getroffen van het feit, dat het vraagstuk der werkloosheid een der meest zorgwekkende proble men is van dezen tijd, en dat het dringend noodzake lijk is, dat de tienduizenden werkloozen zoo spoedig mo gelijk weer aan den £-beid gaan; ziet in de afvloeiing van oudere werkkrachten één der middelen om hiertoe te geraken, maar acht in dat geval de invoering van premievrij staatspensioen op niet te hoogen leeftijd een eerste vereischte. Om die reden dringt ons bestuur er bij Uw verga dering op aan de invoering van premievrij staatspen sioen, door welken maatregel jong en oud zou worden gediend, zoodra het eenigszins mogelijk is, te bevorde ren. Nachtelijke vechtpartij te Hommerts (Fr.) Tegenstander den halsslagader doorge sneden. Veete tusschen twee families de oorzaak. In den naoht van Donderdag op Vrijdag heeft zich in het Friesche dorp Hommerts een bloedige vechtpar tij afgespeeld. Het was na afloop van een tooneeluitvoe- ring, dat een zekere J. V., oud 31 jaar, zijn buurman, den 26-jarigen J. Stegenga heeft vermoord. Hij heeft Stegen- ga met een mes den halsader doorgesneden. Het slacht offer stond niet gunstig bekend. Hij had nog kort ge leden wegens mishandeling twee maanden gevangenis straf ondergaan. Nader wordt nog het volgende gemeld: De families V. en S. woonden dicht bij elkaar. Tus schen hen bestond een veete. Zoowel S. als V. hadden de uitvoering bezocht en nogal veel bier gedronken. Na afloop begaf men zich gezamenlijk naar huls. Er was wel eenig meeningsverschil tusschen de be trokken personen, doch zij gingen beiden rustig naar hun woning. Even nadat ze waren thuisgekomen, ver liet S. zijn huis weer. Hij ging ruzie maken voor de deur van de woning Van V. en lichte deze uit de hengsels. De vader van J- V. kwam daarop naar buiten. Hij werd daar evenals de 'moeder van J. V. die even later ook naar buiten kwam •door S. mishandeld De vrouw geraakte hierbij bewus teloos. Hierop kwam ook de zoon J. V. die zich reeds ter ruste had begeven naar buiten 1 Wat zich daarop heeft afgespeeld 13 niet precies be ttend. Gezegd wordt dat ook S. een scherp voorwerp in •de hand had en daarmede V. bedreigde. Vast staat 'evenwel dat V S. vlak voor diens woning met een 'gewoon zakmes een steek in den hals heeft gegeven izoodat S. nog slechts de woning kon binnenstrompe- len waar hij op zijn bed ineenzeeg. Na korten tijd is hij overleden. De politie waarschuwde den burgemeester van de gemeente Wymbritseradeel. De dader werd van zijn bed gelicht en naar het gemeentehuis van Wymbritse- tadeel overgebracht. Een eerste verhoor is hem reeds hfeenomen. Het lijk is in de vezegelde woning achter gebleven. De dader di niet ongunstig beken<j staat is 'ongehuwd. De verslagene die gehuwd was laat een Vrouw en «en kind achter. Lotte Landbeck, de Oostenrljksche hardrljdster op de schaats, reed te Davos de 500 meter In 51.3 sec^ waarmee ze een nieuw wereldrecord voor dames vestigde. Reeds in Augustus 1932 ontdekt. Onvol- doende controle. Geen schade voor de spaarders. Omtrent de verduisteringen, gepleegd door den in hechtenis genomen gewezen kassier van de Boerenleen bank te Dalmsterholte. een landbouwer te Raalte. (zie ook elders in dit nummer) verneemt het „Deventer Dagbl." nader dat de kassier reeds in Augustus 1932 was geschorst, doch het bestuur der Boerenleenbank, dat den man vijf dagen later wel ontsloeg, maakte er toen geen justitiezaak van. Thans echter heeft de Rijks politie te Lemelerveld op grond van loopende geruchten de zaak ter hand genomen en boeken en bescheiden in beslag genomen. Het bleek bij onderzoek, dat de kas sier sedert jaren op allerlei slinksche manieren con trole ontduikend, groote bedragen zoek had gemaakt en het eene gat met het andere had gestopt, meeren- deels om speculaties met vaste goederen en daarmede geleden stroppen te dekken. Men vindt in de boeken valsche posten en onder de bescheiden valsche, door den ex-kassier geschreven schuldbekentenissen, in het geheel f 119.000 beloopende. Van 1922 af zijn die bedragen totaal f 96.000. Aan ver dachte wordt hieromtrent valsehheid in geschrifte en verduistering in dienstbetrekking verweten. Bij de con trole. ook die van de Coop. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, by welke de Bank te Dalmsterholte ia aangesloten, kwam niets van de vervalschlngen uit Bestuur en commissarissen te Dalmstertiolte zijn een voudige landslieden. De inleggers komen er wellicht met weinig kleer scheuren af, omdat de borgen van den ex-kassier zul len moeten opkomen en het bedrag, dat feitelijk weg is, belangrijk minder bedraagt dan het geheel van de valsche schuldbekentenissen. De man deed n.L terug betalingen aan spaarders, doch dekte die opnieuw door gefingeerde schuldbekentenissen van niet bestaande schuldenaars. Niemand der controleurs is ooit op dé gedachte gekomen, de handteekeningen der schuldbeken tenissen te verifleeren; noch was hun opgevallen dat do namen der schuldenaars in de streek niet bestonden. Jongetje te Monnikendam verdronken. Donderdag na schooltijd is het 8-jarige zoontje van den heer Zijp aan den Monnikendammer Jaag- weg op weg van school naar huis niet thuis geko men. De ouders, die zeer ongerust waren, stelden de politie te Edam in kennis van het uitblijven van hun zoontje. Onmiddellijk werden pogingen tot opsporing gedaan en o.m. word gedregd in den Monnikendammer Trek vaart. Na middernacht werd het knaapje levenloos uit de vaart opgehaald. V'errnoed wordt dat het kind gisteren op weg naar huis tengevolge van den hevigen storm van den weg is gewaaid. De raad van Veen verwerpt de regeerings- elschen. Het rijk houdt de subsidie In. Gistermorgen werd te Veen in de provincie Noord- Brabant een Raadsvergadering gehouden, die uitslui tend belegd was in verband met een schrijven van de ministers van Binnenlandsche Zaken en Financiën, 'naar aanleiding van de door den raad in zijn vorige 'vergadering vastgestelde Gemeentebegrooting 1934. De ministers stellen den eisch dat aan hun verlan gens moet worden voldaan, aangezien zU anders alle •rijkssubsidies van heden af zullen inhouden. Burgemeester Landweer waarschuwde ernstig tegen Verwerping van de elschen van de regeering, omdat de •gemeente Veen dan zeer waarechijniyk de eerste op- Volgster van de gemeente Beerta zou zijn en van heden af, alle uitkeeringen aan armlastigen, werkverschaf- ïlnen en steunverleenlng, zou ophouden. Met 4 tegen 2 stemmen besloot de raad de eischen Van de regeering te verwerpen. Alleen de beide wet houders stemden voor inwilliging der regeerlngselschen. Groot aantal studenten. Het getal Ned. Herv. theol. studenten, aldus het maandorgaan „Kerkopbouw", is in de laatste jaren sterk gestegen, en bereikt dit jaar een record. Te Gro ningen zijn er 63 ingeschreven, van wie 15 voor den eersten keer. Bij de ouderen is één meisje. Dus 62 aanstaande predikanten. Te Leiden zijn er 105 inge schreven, van wie 29 voor den eersten keer. Hiervan zijn 'zeven meisjes, van wie 2 voor den eersten keer. Dus 98 aanstaande predikanten. Te Utrecht zijn 237 ingeschreven, van wie 51 voor den eersten keer, on der wie vier meisjes, van wie geen voor den eer sten keer. Dus 233 aanstaande predikanten. Men zegt dat in Utrecht ongeveer 50 studenten voor den Geref. Bond in opleiding zijn. Samen zijn er dus thans 393 Herv. theol. studenten. Rekent men op een gemiddel den studietijd van 5 jaren wat wel wat te hoog is dan komen er in de eerste jaren 80 proponenten per jaar beschikbaar, door emiraat, overlijden enz. komen jaarlijks tusschen de 40 en 50 plaatsen open. Beroep op Pauselijke Nuntius. Het „Comité van Verweer tegen Terreur en Vervol ging in Duitschland", te Amsterdam heeft zich gewend tot den Pauselijken Nuntius te Berlijn, mgr. Orsennlgo, met het verzoek als doyen van het diplomatieke corpi aldaar stappen te willen doen tot vrijlating der buiten- landsche gevangenen Dimitrofi, Popoff en Taneff. In den brief zegt het Comité nog, dat ook het terug geven der vrijheid aan Torgler, overeenkomstig de uit spraak te Leipzig, een tegemoetkoming zou zijn aan het vrecèitvaardigheidsgevoel en den wensch van mllli- oenen over de geheele wereld, ongeacht hun maatschap pelijke en godsdienstige overtui^ng. Den Nederlandschen gezant te Berlijn is van deze bemoeiingen kennis gegeven. Dlmitroff moet vtUÜ! Het Engelsche blad, de „Times" schrijft in een scherp hoofdartikel naar aanleiding van de gevangenhouding van Dimltroff onder meer het volgende: Voor Dultschlands reputatie in het buitenland is het te hopen, dat de drie Bulgaren zoo spoedig mogelijk vrij komen. De Duitsohe regeering vreest blijkbaar, dat Dlmitrof, eenmaal bulten Duitschland, zal beginnen met een anti-nazi-campagne. Daardoor demonstreert de regeering niet alleen een goede onverschilligheid voor alle beschaafde denkbeelden over wet en rechtvaardig heid, maar het is bovendien politiek van den heelen kleinen kant. Dimltroff moge een nog zoo bekwaam agitator zijn, hij kan Duitschland nauwelijks erger com- promitteeren dan de Duitschers het zichzelf doen door onschuldige menschen vast te houden. Er is vóór en tydens het proces veel gebeurd, dat den goeden naam van Duitschland in het buitenland heeft geschaad. De „Times" herinnert aan de uitbarstin gen van Göring: „U zult nog spijt hebben, wanneer u uit de gevangenis in rayn handen komt, schurk!" Go- ring is eerste minister van Pruisen, een der machtheb bers van Duitschland. Men zou deze bedreiging graag willen vergeten, maar men kan niet nalaten er aan te denken in de tegenwoordige omstandigheden. In verscheidene deelen van het land heb ben incidenten plaats gehad. De orde thans weer hersteld. In den nacht van Woensdag op Donderdag open baarde zich in Portugal een opstandige beweging onder de arbeiders. Heel den nacht bleven geruchten de ronde doen van een revolutie, maar het kwam nergens tot een gevaarlijke uitbarsting Op de electrjsche centrale te Coibra werd een aan slag met bommen gepleegd, die in zoover doel trof, dat de transformator beschadigd werd en de stad in het duister werd gehuld. De centrale kon echter spoedig hersteld worden en dadelijk keerde de rust onder de bewoners van de stad weder. Donderdagmorgen werd het werk overal als ge woonlijk hervat. In het land heerscht absolute rust. Eenige agitatoren zijn te Marinka Grande oms-n- geld door troepen en in de bosschen gevlucht. Hun arrestatie zal niet lang op zich laten wachten. De eenige slachtoffers van de actie zijn. naar Reu ter meldt, twee spoorwegarbeiders, die gewond wer den toen bij Santaira een trein tot ontsporing werd gebracht. Naar treinen op den Oosterspoorweg wer den zonder resultaat van be'teckenis bommen ge worpen. Te Silves werd de zwarte vlag geheschen. Vele personen zijn daar gearresteerd. Donderdagavond om 10 uur publiceerde de regee ring een communiqué, waarin het volgende wordt gezegd: „Onder het voorwendsel, dat door de grond wet zoowel stakingen ais uitsluitingen onwettig zijn geworden, wilden de raddraaiers een aantal arbei ders in. een misdadig avontuur storten, omdat naar hun zeggen eenige revolutionnaire klasse-organisa ties niet langer konden functionneeren. De maatrege len der regeering hebben echter het plan der extre misten overal doen mislukken onder omstandighe den die een herhaling uitsluiten. De schuldigen zul len worden gestraft." Lissabon bood in den loop van den avond den ge wonen aanblik. Hoe de opstand was voorbereid. Havas meldt verder uit Lissabon, dat de Portu- geesche minister van binnenlandsche zaken aan journalisten de volgende nadere bijzonderheden over de samenzwering heeft meegedeeld. Bij de ontbinding van een extremistische vergade ring, waarin toebereidselen werden getroffen voor de uitroeping van de algemecne werkstaking, heeft men, zoo verklaarde de minister, heel nauwkeurige plan nen gevonden over de voorgenomen omwenteling. Aan deze vergadering namen communisten, anarchis ten en leden van vakvereenigingen deel, van wie een groot aantal gearresteerd is. Bij de voorbereiding van de algemeene werkstaking speelde verder de vroegere legerofficier, kapitein Carlo Vilhena een rol, die reeds een keer uit Portugal verbannen is geweest en ook buiten de jongste am nestie was gehouden. Ook hij is in hechtenis geno men. In verschillende deelen des lands hebben, aldus de mededeelingen van den minister, incidenten plaats gehad. De telefoonleiding tusschen Oporto en Coimbra is doorgesneden; op talrijke plekken werden helsche machines op de spoorwegrails gevonden. Te Parinha Granda wierpen stakers een bom naar een politieposthuis. Er ontstond een handgemeen, waarbij verscheidene personen ernstig verwond ge raakten. 17 Stakers werden gearresteerd. Te Lissabon heeft de politie 100 en te Setubal 80 zware bommen in beslag genomen. Daden van geweld. Reuter meldt voorts nog uit Lissabon; Revolutionnaire elementen hebben gisteren nabij Santa Iria een goederentrein doen ontsporen. De ma chinist, stoker en een treinbeambte, werden zwaar gewond. De trein zelf werd geheel vernield. De minister van binnenlandsche zaken en zijn ambtgenoot van openbare werken hebben do plaats van de ramp bezocht cn de opsporing der daders ge leid. De regeering is voornemens krachtige maatregelen te nemen om sabotage te voorkomen. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 3 gr. C. is 39 gr. F. 74 m.M. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzljde E 103, Scbagen. Gedipt. Opticien. Relractionlst. Het oogonderzoek doen wij gratis. Hulpgeroep van het meisje doet den aan rander op de vlucht slnan. Toen Donderdagavond eenige meisjes-leden van den R.K. Boerinnenbond van een vergadering te Dongen huiswaarts keerden werden zU door een man achter» volgd. Nadat eenige reeds by huis aangekomen waren bleef tenslotte éen alleen over. Toen zij geheel alleen was. werd zy plotseling door den achtervolger aange grepen en ln een tuin geduwd. De man wild® daar waarschyniyk niet nader te noemen handelingen met haar plegen. Toen het meisje om hulp riep ging de aanrander op de vlucht en wist hij te ontkomen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Dit heeft ech ter nog geen resultaat opgeleverd. Een begraven goudschat van 25 ml 11. galden. In Londensche speculatie- en verzekerings kringen beijvert zich sinds eenige dagen de vroegere Russische kolonel Alexander oku- taroff om een trust te vormen ter berging van een schat van 25 mUlioen in goud, waarvan de plaats hem alleen bekend ia Deze schat heeft een ongemeen fantasti sche geschiedenis tot achtergrond. Van alle kanten hoort men den laatsten ttjó van schatgravers, van schepen, die uitvaren om verzonken schatten te zoeken en nu komt weer In Londen een man met een groote kaart van den generaJen staf op de proppen. Hij zweert bfj zyn schat, daar hy dien met eigen handen begroef en thans slechts een expeditie noodig heeft, om deze goudschatten ter waarde van 25 millloen gulden, weder aan de aarde te ontrukken. Voorzichtig, zooals men bij alle schatgravorsgeacnie- denlssen moet zyn, willen wy den. anders ais oberkell- ner in Nlzza dienenden kolonel Skutaroff zelf het woord geven, teneinde mededeelingen over dezen schat te doen: „Men sóhreef 7 November 1915, toen ik de opdracht kreeg met ongeveer 120 man in de zone van het Wan- meer, in den Armeenschen Taurus, een verkennings tocht te ondernemen. Alles klopte uitstekend. WU ondervonden geen tegen stand, ook in Wan zelf niet Maar toen wy de stad verlieten om weer naar Russisch gebied te gaan. wer den wij verraat door een Turksche patrouille, die ons eenige verliezen toebracht Myn Kozakken werden woedend en begonnen te plun deren. WU hadden alle moeite om onder de kwaad ge worden kerels de discipline tc herstellen. Toen alles weer marschvaardig was, zag ik, hoe een van miln menschen zyn paard met twee groote zakken had geladen, onder welker gewicht het dier haast be zweek. Ik vroeg hem, waar hy dat vandaan had. En hij schreeuwde my toe, dat hij die dingen aan twee gees- teiyken had ontnomen, die hij betrapte, toen zy de Russische kerk van Wan door een achteruitgang wil den verlaten... Ik gaf bevel, dat de beide zakken en de overige buit gemaakte dingen verdeeld zouden worden over de drie paarden, die door den Turkschen overval waren vrij gekomen. Wy zetten ons daarop weer op marsch om naai Russisch gebied te gaan. Maar ik moest steeds weer aan den schat denken en liet tenslotte halt houden en door myn beide offi cieren Bleek en Macknoff den inhoud der zakken na gaan. Dat waren schatten, die de monniken in den loop der eeuwen hadden verzameld. Wy keken ons de oogen uit. Maar wU lieten de menschen niets merken. In den volgenden nacht hielden wy een korte beraadsla ging. Meesleepen konden wij de schatten niet, zonder daardoor op te vallen, Wy moesten het goud dus be graven. Wq besloten de schatten na den oorlog'weder op te delven en dan te deelen. Maar alvast stak ieder zoo veel Turksche en Engelsche goudstukken by zich als hij bergen kon. Op een kaart van den generalen staf teekenden wij zorgvuldig de plaats op, waar de schat In de bergach tige omgeving van Charabkhane lag. Wy waren de Perzische grens een weinig genaderd, 150 K.M. Oostelijk van het Wanmeer. Bleek en Machnoff vielen later in den strijd tegen de Turken. Ik bleef als eenige over, die van den schat iets naders wist en die ook In bezit van de kaart was." Tot 1925 woonde de kolonel in Rusland. Toen was zyn goudvoorraad, welke hy destyds had meegenomen, opgeteerd. Hy verliet Rusland en ging naar Parijs. Hier trachtte hy met zijn landslieden een expeditie uit te rusten. Maar daar kwam niets van terecht. Tenslotte wendde Skutaroff zich tot de Turksche geering. „Mijn nauwkeurige opgaven waren aanleiding voor de Turksche regeering zich nader met my in verbin ding te stellen. Ik werd eerst ultgenoodigd tot een be spreking te Stamboel en later te Ankara. Men verze kerde my in een ontwerp-contract 331/3 pet. van den schat, als ik de berging ter hand zou nemen. Maar men eischte van my een garantie, welke bU het Fransche gezantschap gedeponeerd moest worden. Daartegen had ik bedenking en de onderhandelingen liepen op niets uit. Want hoe kon ik garantie storten, terwijl ik zoo arm ben als een kerkrat en niet wist, wat intussohen bij Charabkhane was gebeurd!" En zoo zoekt dan thans de vroegere kolonel ln En geland zyn geldschieters. De Lloyds en de Engelscho speculanten zullen hem helpen, als zy er werkelqk voor deel in zien en dan kan Skutaroff naar zijn schat zoe ken van 25 mlllioen...

Schager Courant | 1934 | | pagina 6