DE WERKLOOSHEID IN ONS LAND. Een derde der Nederlandsche arbeiders is werkloos. Vrachtauto door den trein gegrepen. Marktberichten. W1ERINGEN Ji. Zondag gaf de muziekvereenlging Harmonie haar ledenuitvoering voor ongehuwd en in Concordla, het mu zikale gedeelte werd onder leiding van den directeur den heer P. Krijger zeer goed uitgevoerd, het orkest was goed op dreef, had goede stemming, hetgeen altijd een groote rol speelt, de piano's waren beter dan bij vo rige uitvoering, elk nummer werd flink geapplaudiseerd Het blijspel sloeg geweldig in, lachsalvo's kwamen niet van de lucht, de rollen waren in goede handen, tempo vlot. Alles tezamen genomen een succesvollen avond voor harmonie". Een zeer gezellig en ordelijk bal besloot dezen avond. Goed af gel oo pen. Een personenauto uit Noordholland, waarvan de be stuurder blijkbaar de macht over het stuur kwijt raak te, vloog gisteren bij de wegverbetering aan gene zijde van den afsluitdijk nabij Zurich uit het rechte spoor, om na een berg steen te hebben beklommen met een vaart tegen den dijk op te rijden. Na deze escapades kwam de auto eindelijk tot bezinning en bleef met een lekken band staan, om de inzittenden van den schrik te laten bekomen. Vandalisme in het Monument. Het Monument op den afsluitdijk heeft wederom be zoek gehad van een „belangstellende" die het noodig oordeelde dat zyn naam voor het nageslacht in het in terieur van het bouwwerk werd bewaard en derhalve dezen naam, gelukkig nog maar met potlood, op het kunstwerk neerkalkte. In verband met deze ziekelijke eigenschappen van sommigen der bezoekers, waarvan wij ook reeds eerder gewag maakten, heeft de directie der Zuiderzeewerken besloten een ijzeren hekwerk, aan de bovenzijde voorzien van stevige punten, om het Mo nument te doen plaatsen teneinde dit kwaad te beteu gelen. GEDENKPLATEN OP TORENS UITWA TERINGSSLUIZEN AANGEBRACHT. De bronzen gedenkplaten, voor het aanbrengen waar van Jhr. Mr. J. M. v. Beyma, burgemeester van Leeu warden, bij gelegenheid van de opening van den afsluit dijk op 25 September 1933, den Minister van Waterstaat toestemming verzocht, zijn heden op de hef torens der Uitwateringssluizen, op die te Kornwerderzand aan den Oostelijken zijkant op die te Den Oever aan den weste lijken, aangebracht De platen zijn in brons uitgevoerd, de afmetingen zijn ruim twee bij een meter, waarvan die aan de Noordhollandsche zijde, naast de wapens der beide provinciën en de jaartallen 1927 en 1932 tot op schrift draagt: „Onder de Regeering van Koningin Wilhelmina is deze Afsluitdijk Hoofdwerk van de gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee, Rechtstreeksche verbinding van Noordholland met Friesland, in vijf jaar tijds tot stand gebracht door het vernuft en den arbeid van Nederlandsche Ingenieurs, aannemers en werklieden. Ter herinnering hieraan is dezo plaat door tijd genoot en aangebracht" en die aan de Friesche zijde de verbinding aangevende woorden in omgekeerde volgorde. Zooals bekend, is na het gereedkomen van den afsluitdijk een comité opge richt, waarin zich personen vereenigden uit de beide provincies die toen onderling verbonden werden met het doel ook van particuliere zijde belangstelling in het werk te toonen. De thans op de heftorena aangebrachte fraaie bronzen gedenkplaten vormen het geschenk van meergenoemd comité. Loop der bevolking: Ingekomen: 17 m. en 12 vr.: J. Hoving en gezin uit Harlingen; Wed. F. Meulman geb. G Buntjer uit Rot terdam; Mw C. J. J. Weber uit Schipluiden; Jn. Bij- post uit Medemblik; Mw. M. Bakker uit Zijpe; Jn. Bek- kema uit Achtkarspelen; Mw C. C. Kingma geb. Snee- boer uit Wognum; N. Wagemaker en gezin uit Haren karspel; P. op 't Holt en gezin uit Barsingerhorn; Jn. Dekker en gezin uit Sliedrecht; P. Steging uit Anna Paulowna. Vertrokken 42 m .en 34 vr.: Mw G. Ba ijs naar Bar singerhorn; Jb. Smit naar Loosdrecht; Mw M. Neaf naar Norg; H. Timm naar Dultschland; Mw. K. Lan- gedijk naar Zaandam; Mw E. Holz naar Dultschland; Mw A- P. Schuijff naar Alkmaar; K. Knoop en gezin naar Winschoten; B. Knoop en gezin naar Onstwedde; J. Schoustra en gezin Daar Den Haag; P J Steinmetz naar Voorbrug; H Boon en gezin naar Delden; W Ver kerk en gezin naar Bergen; C Bakker naar Wieringer- waard; W Meijering naar Groningen; G Smit naar Winkel; L Hoojj naar Bevc-wijk; Mw C G Elsenga naar Schagen; J F. Alma en gezin naar China; Johs. Llssenburg en echtg. naar Duitschland; Th. J. de Kort naar Westdorpe; Jan en Luitje Zijns tra naar 't Zand; C. Brommer naar Nieuwe Niedorp; A. Klunder en ge zin naar Viagtedde; J. F. Coster en echtgen. naar Gouda; Jn. Brands en gezin naar Huizum (Fr.); N. van het Hof naar Koog aan de Zaan; A G. Nielsen en echtgen. naar Oegstgeest; P. Bood naar Haarlem; Wed. J. Oldemans naar Den Haag: Jb. Swaan en gezin naar Zijpe. SINT MAABTER Zaterdagavond hield de S.D.A.P. en Landarbeiders- bond, afd. S. Maarten, in café De Tuinbouw, een pro- paganda-avond. Toen voorzitter te 8 uur de vergade ring opende, was deze geheel gevuld met belangstel lenden. waartoe ook wel zal hebben bijgedragen onze Daan, welke voor hedenavond met Tommy Bouman een gedeelte van den avond zou vullen. Als spreker trad op de heer W. J. Bulens uit Alkmaar, welke zich deed kennen als een eenvoudig spreker, welke door duidelijkheid zijns betoog, de afdeeling en partij goede diensten bewijst. Door hem werd de noodzaak van het sociaal-democraat zijn aangetoond door een beeld op te hangen van het productiewezen van voorheen en thans, waaruit glashelder bleek, dat, wil de we reld v/eer voor een ieder bewoonbaar oord worden, in zijn aangegeven richting gewerkt dient te worden. Ook de N'.S.B. kreeg een beurtje, waarbij door hem een elk werd opgewekt om deze partij met alle mo gelijke middelen te bestrijden, daar deze lieden de vrijheid van mensch en geest geheel wil knotten en dictatuur aan het Nederlandsche volk wil opleggen. Met groote aandacht is deze rede gevolgd en een dankbaar applaus was spr.s loon. De beurt was nu aan Daan en Tommy, waarbij wij niet nader behoeven uit te wijden, daar Daan en Tommy's optreden voor een elk een paar uur onge kend genot beteekenen. Deze avond werd afgewisseld door muziek van de Jasz Koordes. Te ruim 12 uur sloot voorzitter met een woord van dank deze bijeenkomst. EENIGENBURG. Zondagavond gaf de Zang- en Tooneelvereeniging Zang- en Vriendschap alhier een openbare uitvoering in het lokaal van den heer Visser. De zaal was tame lijk bezet, zoodat in deze het doel bereikt was. Onder leiding van den heer J. Vlam werden een 11- tal nummers gezongen. Dat hier studie van de zang wordt gemaakt, bleek ook nu weer, daar alles punc tueel was verzorgd. Ook de uitspraak der woorden viel op, daar deze allen duidelijk verstaanbaar ble ken. Een tooneelstukje in het Westfriesch: Wees baas van je aigen", werd hierna opgevoerd en ook dit bleek een gelukkige keuze te zijn geweest, daar inhoud en spel aller goedkeuring verwierf. Ook de voordracht Op het bal-masqué, verhoogde het genieten van de zen avond, zoodat Zang- en Vriendschap op een goed geslaagden avond terug mag zien. KOEGB AS JULIANADORP. Bevestiging en Intrede ds. M. van Wichon. Na een vacature van 21M maand, heeft de Ned. Horv. Gemeente Huisduinen-Julianadorp, Zondagna middag in den heer M. van Wichen, een nieuwen predikant gekregen. Dat er voor zulke gelegenheden nogal wat belang stelling enz. bestaat, bleek ook nu dezen middag, het kerkgebouw was meer dan vol. en waren er voor ve len waaronder ook genoodigden, slechts staan plaatsen beschikbaar, en buiten het kerkgebouw stond een file van automobielen. Als bevestiger trad op Prof. Dr. A. H. de Hartog uit Amsterdam, terwijl vele burgerlijke en kerkelijke autoriteiten zich in do kerk bevonden. Na votum, zegen en voorzang uit Ps. 27, vers 7, las de bevestiger het schriftgedeelte uit Ps. 90, vers 4 tot 12 voor en ging voor in gebed, gevolgd door samen zang uit Ps. 119, vers 17 en 53. Tot tekst voor deze gelegenheid had spreker ge kozen Psalm 40, vers 11. waar aldus te lezen staat: Uwe gerechtigheid bedek ik niet in het midden mijns harten: uwe waarheid en uw heil spreek ik uit; uwe weldadigheid en uwe trouw verheel ik niet in de groote gemeente. Naar aanleiding van dit woord, werd door Prof. den Hartog, de bevestigingsrede uitgesproken, waarin vooral den nadruk gelegd werd, steeds zijn hulp en vertrouwen te stellen en te verwachten van den Al lerhoogste. die ook alles op zijn tijd doet geschieden. Verder werd der gemeente aanbevolen, eensgezind met hun predikant samen te werken, tot eerc van Ilem die over alle dingen beschikt, opdat binnen kor ten tijd dat wat uiteengerukt is, weer vereenigd zal zijn. Dat alleen kan leiden tot een krachtig en op bouwend geloofsleven in het algemeen. De gemeente zong daarna Ps. 89 vers 8. Het formulier tot bevesti ging van Dienaar des II. Woords, werd niet voorge lezen, spr. ried een ieder aan dat thuis maar eens rustig na te lezen Hij beperkte zich dus met de ge bruikelijke en voorgeschreven vragen aan den heer Van Wichen te stellen, welke deze met het „Ja, ik van ganscher harte beantwoordde. Daarna werd ds. M. van Wichen. die een leerling van Prof. den Har tog was, op hartelijke en vaderlijke wijze toegespro ken en beval spreker den nieuwen leeraar in de vriendschap der gemeente aan. Aan de handoplegging namen behalve den bevesti ger deel, ds. Vorstman te Anna Paulowna. consulent dezer gemeente, ds. J. van Beek te Wieringen en dr. van der Poel uit Den Helder, Staande zong de ge meente de zegenbede 'Jtl Ps. 134 :3, waarna Prof. den Hartog de dankzegging uitsprak. Tot slotzang van dezen bijzonderen dienst was gekozen Ps. 103 11. Des avond om half acht, hield ds. van Wichen. in de kerk te Huisduinen zijn intrede en verbond zich met een met overtuiging uitgesproken rede. aan zij ne gemeente. Daarna volgden tal van toespraken, die allen hier op neer kwamen, dat men moet doen wat de hand vindt om te doen, en de eer aan God is. De predikantsvacature is hiermede dus vervuld, maar laat men in de gemeente nu niet denken, dat men daar alleen moe klaar is, men geven acht op de woorden door Prof. den Hartog gesproken. Z IJ P E T ZAND. Tot voorzitter en secretaris van de commissie tot wering van schoolverzuim alhier zijn herbenoemd respectievelijk de heeren J. A. de Wit en B. Elzer. ST. MAARTENSBRUG. Het was voor een vrij talrijk opgekomen publiek, dat Daan Pool en Tommy Bouman Zondagavond op traden in de zaal van mej. Hossen. Geen wonder, want als de naam van deze beide heeren in de ad vertentie prijkt, kan men meestal van belangstelling verzekerd zijn. Dit pleit niet alleen voor hen zelf maar ook voor hei programma, dat nten beste wordt gege ven. Ook nu weer hebben, zoowel de heer Pool als de heer Bouman getoond, dat zij het publiek den gehee- len avond door op aangename wijze kunnen bezig houden. Wat is er gelachen, onbedaarlijk gelachen, om de luimige voordrachten. Maar niet minder is er geno ten van de meer ernstige stukjes, waarvan vooral het nummer Gas, de aandacht trok. Aangrijpend mooi van inhoud en od heel verdicnselijke wijze naar vo ren gebracht, heeft het stukje van begin tot het ein de toe geboeid. De verzorging van het tooneel, de aanklecding, het was alles weer buitengewoon keu rig in orde. Ons compliment. Er werd herhaalde ma len geapplaudiseerd en meer dan eens moesten de heeren nog eens voor het voetlicht verschijnen. Er is genoten, volop genoten en gaarne roepen wij Daan en Tommy een hartelijk tot weerziens toe. Een heel gezellig bal was het besluit van dezen uitstekend geslaagden avond. L A N GE ND IJ* Van arbeiderszijde beklaagde men er zich over, dat nog niet alle arociders, die vóór cic vorstperiode aan den weg door hei Gesfiner Ambacht werkten, weer te werk zijn gesteld in tegenstelling met de Wieringer- meer, waar allen weer aan den arbeid konden. Ter bevoegder plaatse deelde men ons mee, dat het niet lang meer zal duren, of voor allen is aan den weg weer plaats, doch de moeilijkheden bij het zandvaren brachten stagnatie ook in ander werk, zoodat niet alle arbeiders konden worden geplaatst. Ofschoon het werk in het algemeen gesproken goed opschiet, zal het toch wel eind 1934 worden eer de weg kant en klaar zal zijn. ZUIDSCHARWOUDE. Gisteravond een stampvolle zaal bij den heer Kra mer, waar in de kolfbaan de tooneelvereeniging O.K.K. en uitvoering gaf ten bate van het plaatse lijk- crisiscomité. Opgevoerd werd „Een spaak in het wiel", onder regie van den heer H. Beeldman. De uit beelding getuigde van ernstige studie, zoodat de rol len op vrij onberispelijke wijze werden gespeeld en het publiek, dat meest uit jongeren bestond, van goed spel kon genieten. O.K.K. heeft alle eer van haar werk en het plaatselijk crisiscomité zal, nu er een mooi batig saldo zal overschieten, weer enkele crisisslaoht- offers kunnen steunen. Donderdag wordt nogmaals een uitvoering gegeven, meer speciaal voor ouderen. Moge ook dan, ter wille van het goede doel, een groot aantal belangstellenden aanwezig zijn. Den laatsten tijd werden te Broek op Langendijk meermalen niet te noemen handelingen met jeugdige kinderen gepleegd. In verband daarmee is 1.1. Vrij dag zekere N. K uit Zuiascharwoude door de politie gehoord en tegen hem proces-verbaal opgemaakt GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. Burgerlijke stand over de maand Januari 1934. Geboren: Sijgje, dochter van K. Rus en van A. Bogerd. Jan, zoon van A. van der Gragt en van M. Th. H. Schuurmans; Aarjen, zoon van J. Balder en van A. van der Molen. Overleden: Arien Blokker, oud 69 jaar, echtgenoot van G. van der Linden van Sprakhuizen. Ondertrouwd en getrouwd: Geene. W 1 E BI NGEB V F.F.B SLOOTDORP. Zondagmorgen zijn in de Ned. Herv. Kerk alhier door Ds. Reddingius vrn Hauwert bevestigd de op 8 Nov. ge kozen ouderlingen de heeren A. Boerhave, F.G J. ter Borg en J. A. Wolding en als diakenen de heeren J. Kloosterman, A. Langereis en K. Meindersma. Hierme de heeft de eerste officieelo kerkeraad zijn Intrede ge daan in de Ned. Herv? Kerk in den Wieringermeerpol- der. daar tot heden deze functie werd waargenomen door het Classikaal Bestuur van Noord-Holland. Van 19311933 Is de werkloosheid verdub beld, maar het steunbedrag verzesvou digd. - Het dieptepunt der werk loosheid bereikt Een redacteur van het Nederlandsche Correspon- dentiebureau heeft dezer dagen een onderhoud go- had met den Minister van Sociale Zaken Prof. Dr. J. R. Slotemakcr de Bruine en den Minister verzocht ecnipe gegevens te mogen ontvangen in verband met den huidigen stand der werkloosheid in ons land en de perspectieven, welke de Minister voor de op lossing van dit probleem zag. Naar een ruwe schatting, heb ik berekend, aldus de minister, dat het deel der arbeiders dat tegen werkloosheid is verzekerd, varieert van een derde tot een vierde van het totaal aantal arbeiders. Verder kunnen we zeggen, dat een derde deel van onze arbeiders werkloos is. Dit is echter nog maar een gemiddelde. Er zijn tij den in het jaar waarin dien toestand nog veel ernsti ger is. Wat dit beteekent, moge blijken uit de vol gende cijfers: geh. werkL ged. werkl. werklh. pet h. 1. h. L h. L 1929 183 2.1 32 0.7 19.2 2.4 1930 14.7 4.1 4.0 1.7 16.0 4.7 1931 24.0 8.7 6.4 3.7 25.9 9.9 1932 31.5 21 „3 8.8 4.6 33 5 23.3 1983 37.6 21.9 6 Si 4.9 39.7 23.6 Natuurlijk zeggen dezo cijfers weer niet alles. Om maar oen ding te noemen: of er in een week hevige vorst is of niet, oefent onmidcdllijk belangrijken in vloed op het percentage uiL Uit dit staatje blijkt, dat het verschil tusschen het hoogste en het laag ste percentage al kleiner is geworden. „In 1929 schommelde het tusschen 19 2 en 2,4; In 1933 tusschen 39.7 en 23.6. Dit beteekent, dat de werkloosheid meer en meer een permanent karakter gaat dragen. Verder wil ik opmerken, dat naar het schijnt, w ij WIERINGERWAARD Zaterdag 3 Februari hield de Nutsvereeniging „Ontsnapping na Arbeid" haar tweeden Nutsavond. Ongeveer half negen opende voorzitter Goozens de bijeenkomst, zijn spijt uitsprekend over de geringe opkomst. De heer Harder had zich weer bereid ver klaard een lezing te houden, getiteld „In de zieken kamer". Ook de bijdrage van den heer Nieuwbocr verdiende een hartelijk applaus. Van de andere me dewerkers moeten wij nog noemen de mondharmoni caclub „Jong Leven". De voorzitter sloot met een woord van dank voor do goede medewerking van spelers en publiek. Een gezellig dansje tot slot MEJUFFROUW E. TE LEIDEN LEED AAN ZWARE RHEUMATISCHE PIJN. Ie. 6 maanden pijnen geheel verdwenen. Ongevraagd komen de brieven binnen, die steeds weer bewijzen, dat rheumatick voor Kruschen Salts moet wijken. Uit onderstaand schrijven van Mejuf frouw F. P. E. te Leiden blijkt tevens, hoe belang rijk het is, om met Kruschen Salts door te zetten, wanneer het een bijzonder hardnekkige rheumatiek betreft. Mej. E. schrijft ons. o.a.: „liet was een geval van zware rheumatische pijn. Ik wist geen raad meer. Het was zelfs zoo erg, dat ik mijn werk niet meer kon doen. maar het gebruik van Kruschen Salts heeft mij geheel van mijn zware rheumatische pijnen afgeholpen. In 6 maanden was de pijn ver dwenen. Steeds zal ik doorgaan Kruschen Salts te gebruiken, hoewel ik met zekerheid kan zeggen, dat ik voorgoed van de pijn af ben." Mej. F. P. E. te L. Rheumatiek wordt veroorzaakt door onvoldoende werking der inwendige organen; een toestand waar van de lijder zich zelden bewust is. Maar het wordt een ongemerkte ophooping van afvalproducten en een daarmee gepaard gaande vorming van stoffen, die schadelijk zijn voor den gcheelen gezondheidstoe stand. En deze stoffen ondermijnen het gehcele ge stel. Kruschen Salts is het natuurlijke recept tot behoud van een inwendige zuiverheid. De zes zouten in Kru schen sporen nieren en ingewanden aan tot gemak kelijke, geregelde werking, U wordt dus inwendig vrij gehouden van alle onzuiverheden, welke, indien zij zich kunnen ophoopen, ongetwijfeld het peil uwer gezondheid zullen verlagen. De „kleine, dagelijksche 'dosis" Kruschen voorkomt dit. Want de zes ver schillende zouten in Kruschen verhoogen de werking der afvoerorganen. verschaffen u nieuwe levenslust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het étiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Itowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt ITALIAAN SC H SCHIP VERGAAN. Hoogstwaarschijnlijk met man en mals Het op 12 December van het vorige jaar van Ant werpen naar Savona vertrokken motorzeilschip „Anna Elisabeth", dat tot nog toe zijn plaats van bestem ming niet heeft bereikt, wordt thans officieel als ver loren beschouwd. Men vermoedt, dat het Italiaansche scheepje in den nacht van 14 December in den cy- clone, die in de Golf van Cascognc heeft gewoed, is vergaan en dat- de negen leden der bemanning daar bij om het leven zijn gekomen. INCIDENTEN BIJ DE NEW YORKSCHE TAXI-STAKING. Ernstige Incidenten. De staking der New Yorksche taxi-chauffeura heeft tot ernstige Incidenten geleid, waarbij niet alleen door de stakers wordt opgetreden tegen de werkwilligen, doch ook tegen hun passagiers. Op den hoek van Broadway en de 47ste Straat werd een dame In avond toilet uit een taxi gehaald en zoodanig mishandeld, dat zij bewusteloos viel. De stakers en sympathiseerenden vernielden op straat een veertigtal taxi's van werkwillige chauffeurs door de ruiten In te slaan en de deuren af te rukken. het dieptepunt der werkloosheid on geveer hebben bereikt. Ik maak dit op uit het feit, dat de stijging 1932—1933 in geen vergelijking staat tot de stijging 1931—1932. Dit beteekent dus, dat wij waarschijnlijk op de ba sis van de nu geworden toestanden onze maatrege len zullen kunnen nemen. In de jaren 1931—1933 is de werkloos heid verdubbeld, maar zijn de steun bedragen bijna verzesvoudigd. De beweringen van ir. Mnssert. De minister wees nog op verschillende uitlatingen inzake de werkloosheid en-haar bestrijding, gedaan door ir. Mussert „Ik heb deze uitlatingen van de N.S.B. met klim mende verbazing gelezen. Niet omdat men in die krin gen den toestand op een bepaalde wijze teekent. maar omdat men den indruk wekt in staat te zullen zijn binnenkort den gcesel der werkloosheid voor jong en oud weg te nemen, doch zonder dat men concreet de middelen aangeeft, die men gebruiken zal. Wie ons volk liefheeft en over een middel beschikt om dit uit den nood der werkloosheid to verlossen, doet weinig minder dan een misdaad door dat middel niet con creet aan tc geven. Ik voor mij meen, dat de belofte tot opheffing van den nood door geen verantwoorde lijk man kon worden gegeven en door niemand die nadenkt, kan worden geloofd. Wij zijn niet alleen aan nationale, maar ook en vooral aan internationale omstandigheden gebonden. Middelen ter bestrijding der werkloosheid. Wat ons bij de bestrijding der werkloosheid to doen staat, is drieërlei: in de eerste plaats moet ernstig worden gewaakt tegen verdere belemmeringen van ons bedrijfsleven. Dit is thans zoo breekbaar, dat het uiterst voorzichtig behandeld moet worden. Het is een volksbelang en voornamelijk ook een arbeidersbelang, dat de werkgelegenheid, die er nog is, blijft bestaan. Voorts zal de werkverruiming de volle aandacht der regeering hebben. Dat dit inderdaad het geval is, heeft het kabinet nog zeer onlangs uitgesproken in de memorie van antwoord nopens Hoofdstuk I der Rij ka- begrooting, gericht aan de Eersto Kamer. Ik ben overtuigd, dat wanneer een beroep gedaan zal worden op onze arbeiders om deze werkver ruiming ook financieel mogelijk te maken, dit beroep niet tevergeefsch zal zijn. Ik ben daarvan overtuigd, omdat de verantwoordelijke leiders zich volkomen bewust zijn van de economische en moreele belangen welke hier op het spel staan. Tenslotte zal werkverschaffing uitkomst moeten brengen. Zooveel mogelijk geef ik daaraan mijn aan dacht, alweder omdat de moreele schade der crisis voor de individuen en hun gezinnen daardoor wordt verkleind. Men mag zich eebter niet ontveinzen, dat deze werkverschaffing slechts een hulpmiddel is en dat een werkelijke vermindering van liet leger der werkloozen slechts kan worden verkregen do«>r uit breiding van een reëele en normale werkgelegenheid." Op een onbewaakten overweg bij Tilburg. Inzittenden nog bijtijds In veiligheid. Het heeft slechts weinig gescheeld, of er waren weer menschenlcvens te betreuren geweest op een onbewaakten overweg! Omstreeks zeven uur Zaterdagavond, aldus het „Vskbl.", passeerde een vrachtauto, volgeladen met sinaasappelen, een dor overwegen tusschen Gilze- Rijen en Tilburg. Vóórdat de wagen geheel over de spoorbaan heen was, kreeg hij een defect aan den mo tor, en bleef op de rails staan. De twee mannen, dio in de cabine gezeten waren, werden derhalve genood zaakt op deze gevaarlijke plaats de oorzaak van de panr.e na te gaan. Plotseling werden op korten afstand de lichten zichtbaar van een trein van Vlissingen naar Den Bosch. Dc beide mannen sprongen ijlings ter zijde van de rails, en konden op die manier hun leven redden. Even later klonk een geweldig gekraak: de locomotief had den vrachtauto gegrepen. De machinist remde direct, en toen de trein tot stil stand was gekomen, bleek dat de auto totaal ver splinterd was. Het treinpersoneel ruimde de over blijfselen op, ten einde de baan vrij te maken. Daar ging nogal eenigen tijd mee heen. zoodat de trein vrij groote vertraging had. Ook de „boottrein" van Vlissingen naar Zutphen en Amsterdam moest ge- ruimen tijd wachten. De rijkspolitie heeft van het gebeurde proces-ver baal opgemaakt. AA RD BE VIN O IN ALBANI5 Zondag werd Midden- en Zuid-Albanlë opgeschrikt door eén krachtige aardbeving, die het sterkst gevoeld werd te Durazzo en langs de kust. De aardschok richt te echter slechts geringe schade aan terwijl geen per soonlijke ongevallen voorkwamen. AMSTERDAM 5 Februari 1934. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 450 vette koeien waarvan de prijzen waren: Ie kw 57«1 ct 2e idem 4857; 3e Idem 4017 per Kg. slachtgewlcht; 80 melk- en kalfkoelen f 170—210 per stuk; 117 vette kalveren le kw 5660 ct 2e idem 65—54; 3e idem 4045 per Kg. levend gewicht; 57 nuchtere kalveren f 610. 64 schapen 14—19 per stuk; 630 varkens vleeschvarkens 90110 Kg 4344 ct; zware idem 4243; vette idem 4243 per Kg slachtgewlcht; 40 paarden f 70—110. ALKMAAR 5 Februari 1934. Aangevoerd: 60 vette koelen f 120235 4 vette kal veren f 5055 per Kg 6080 ct; 81 nuchterere kalve ren f 416; 313 vette varkens 35—38 ct per Kg. Han del redelijk. AMSTERDAM 6 Februari 1934. Binnenl. Granen. (Boerennoterlngen). Rogge f 7.25 7.75; wintergerst t 44.50; Chcvaliergerst f 4-505; haver f 5.506; dulvoboonen f 8.509 panrdeboonen 0— 6.50 groene erwten f 9—9-75 alles per 100 Kg; kanarie- zaad f 13.25—13.75 en blauwmaanzaad f 90.75 p. 50 Kg BROEK OP LANGENDIJK 5 Febr. Aangevoerd: 28000 Kg. roode kool f 1.304.20. 74000 Kg. gele kool f 1.50—2.80, 13000 Kg. D. witte kool f 3.40 4, 15000 Kg. uien gele t 1.60—2, drielingen f 1—1.30; 1600 Kg. peen f 2.70—2.80. NOORDSCHARWOUDE, 5 Febr. Aangevoerd: 5500 Kg. uien f 1.401.80. drielingen f 0.90—1, grove f 1.70—1.90, gele nep f 2.20, 49200 Kg. roode kool f 1.60—4, doorschot f 1.50—3.50, 23600 Kg. gele kool f 1.60—2.80, doorschot f 1.70. 28300 Kg. D. witte kool f 8.104.10, doorschot f 2.80—3.50. WARMENHUIZEN. 5 Febr. Aangevoerd: 10750 Kg. roode kool le kw. f 2.204.30, 4575 Kg. gele kool le kw. f 1.70-2.30, 2e kw. f 1.50- L90w ALKMAAR, 3 Februari 1034. Aangevoerd: 175000 kipeleren: 56—58 Kg f 2.80-3; "8—60 Kg f 2.90—3.10; 60—62 Kg f 3—3 30 62—64 Kg f 3.20—3.00; kleine eieren 52—55 Kg f 2.70—2.90; 7000 eendeieren i 3.70—4 per 100 stuks.

Schager Courant | 1934 | | pagina 12