Kijken is Koopen bijCLOECK Rumoerige tooneelen te Parijs. De geheele politiemacht in alarmtoestand. Auto inbrand gevlogen Zie de Advertentie PHILIPS-PRIJSVRAAG in dit nummer. Technisch Bureau A. KEESMAN, Noord, SCHAGEN LAWINE-ONGELUK IN DE APENIJNEN. Eenige dorpen bedolven. WAT IS ER VAN WAAR? Alkmaar op de berenjacht. Noodlottig ongeval aan boord. Autobus door trein gegrepen. Onder vallende boom geraakt. Dinsdag 6 Februari 1934. Postrekening No. 23330 SC1AGEI 77ste Jaargang. No. 9427 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag. Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur. worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk In het earstuitknmend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 12 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden (180. Losse nummers 6 cent ADVFRTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. fnhegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Hevige verontwaardiging over het ontslag van den Parijschen politie-prefect Chiappe. Troepen in gereed heid gehouden. De verwikkelingen in Frankrijk volgen elkaar snel op. Nauwelijks is het laatste corruptieschandaal aan het licht getreden, of te Parijs wordt groote beroering gewekt door het ontslag van den politie-prefect, Chiappe, aldaar. Hem is de post van resident-generaal van Marokko aangeboden. In verband met het terzijde schuiven van Chiappe om politieke redenen, zijn Piéri, de minister van fi nanciën, Fabry, de minister van oorlog, en Doussain, de onder minister voor technisch onderwijs, afgetre den. Het heet dat Chiappe in vriendschappelijke ver houding tot Stavisky zou hebben gestaan, hetgeen voor de socialisten aanleiding was van Daladier te eischen dat hij den rechts-georiënteerden prefect zou ontslaan. Daaraan wenschten Piétri, Fabry en Daus- sain hun modewerking niet te verleenen. Chiappe weigert. Chiappe reeft in een brief aan minister-president Daladier medegedeeld, dat hij den hem aangeboden post van resident-generaal van Marakko, weigert. Als Chiappe bij zijn weigering blijft volharden, zal hij vermoedelijk op wachtgeld gesteld worden. Chiappe heeft aan minister-president Daladier een uitvoerig schrijven gericht, waarin hij zijn verwon dering uitspreekt over zijn plotseling ontslag. De mi nister-president en de minister van binnenlandscha •aken haddon hem nog slechts enkele dagen gele den. de minister van binnenlandscha zkken zelfa rauwelijks 24 uur tevoren zooveel verzekeringen ge geven van achting en aanhankelijkheid, dat hij in geen geval hun bedoeling hem af te zetten, heeft kun nen vermoeden. De onverklaarbare, al te edelmoedige bevordering welke men hem aanbiedt, is volgons mijn meenfng 6lechts een maatregel, welke het gevolg is van wan trouwen. Daarom wijst Chiappe deze benoeming van de hand. Groote troepenmacht te Parijs geconcen treerd. De spanning in de Fransche hoofstad neemt door al deze gebeurtenissen steeds toe en schijnt een kook punt te naderen. Niet allen de rechts georiënteerde organisaties hebben hun aanhangers opgeroepen om Dinsdag tegen de regeering te demonstreeren, „die eon provocatie aan alle eerlijke elementen is", doch ook de cummunisien roepen tot betoogingen op. ter wijl de socialisten zich op een eventueel alarm schij nen voor te bereiden. De „Action F'rangaiseheeft het parool uitgegeven, zich voor te bereiden op een nieu wen slag tegen het huidige regiem. Met het oog op de aangekondigde actie door ver schillende politieke groepen heeft do regeering de noodige voorbereidingen getroffen. Eonige bladen weten mede te deelen, dat niet slechts de Parijsche politie en het garnizoen van Parijs gereed zijn om op te treden, doch dat verschillende garnizoenen in de omgeving van Parijs bevel hebben gekregen zich marschgcreed te houden. „Le Jour" meldt dat uit Compiègne tanks onder weg zijn naar Parijs, terwijl twee divisies naar Parijs gedirigeerd zouden worden. Rumoerige tooneelen bij de Comédie Frangalse. Bij de Zondagavond door de aanhangers-van de Ac tion Frangaise en andere rechtschc groepen op de groote boulevards gehouden betoogingen werjien 75 personen gearresteerd. De nieuwe Parijsche politic prefect Bonnefoy-Sibour leidde persoonlijk de politie maatregelen. In de Comédie Frangaise kwam het tijdens de op voering van Shakespeare's Coriolan eveneens tot ru moerige tooneelen. Volgens de Echo de Paris hield een der aanwezigen van een der galerijen af een rede voering tegen het ontslag van den intendant Fabre. Hij verklaarde dat dit ontslag door laaghartige poli tieke intriges was bewerkstelligd. Toen de politio den spreker tot zwijgen bracht en wegvoerde, ontstond er groot tumult onder de toeschouwers, die den terug keer van Fabre en het ontslag van den nieuwen in tendant Thomé eischten. Er vormde zich een spreek koor: Fi donc, Daladier, aftreden, aftreden! Het tumult duurde minuten lang en ging over in gezang, dat tenslotte tot zwijgen kwam, waarna de voorstel ling kon aanvangen. In de pauzes herhaalden de ru moerige tooneelen zich echter en in de corridors raak ten eenige toeschouwers handgemeen. Na afloop van de voorstelling zetten vele bezoekers hun betoogingen tegen de regeering op straat voort. Vandaag een kritieke dag voor de regee ring. Het zal spannen, zoowel op straat als in de Kamer. Het zal vandaag spannen in de Fransche hoofdstad, zoowel op straat als in de Kamer, waar de regeering ongetwijfeld harde noten zal krijgen te kraken. De nationale oud-strijdersvereeniging die te Parijs alleen 28000 leden telt, waarvan de regeering de vo rige week onder belofte, dat zij licht zou brengen in de Stavisky-affaire, verkregen had dat zij niet zou manifesteeren, maakt zich op voor een geweldige de monstratie, welke zal plaats hebben terwijl de Kamer zitting houdt. Ook de andere nationalistische organi saties zullen a.s. Dinsdag manifesteeren. Daar de so cialisten dag en nacht vergaderen, om de vijf en twin tig duizend arbeiders een tcgenmanifestatje te doen houden, behoeft men niet te vragen hoe de toestand is. De geheele enorme politiemacht wordt in alarmtoe stand gehouden. Na gedurende enkele dagen door de vorming van het nieuwe kabinet onderbroken te zijn geweest, al dus seinde gisteravond de Parijsche corr. van het „AU?. Hsbl." aan zijn blad. beginnen do straatbetoo- gingen morgen opnieuw cn zij beloven zelfs een tot dusver ongekenden omvang te zullen aannemen. Behalve de „jeunesses patriottes' zijn het thans de oud-strijders, vcrecnigd in hun nationalen bond. die gaan betoogen. Ze zijn opgeroepen zich om zeven uur voor het Parijsche stadhuis te verzamelen, om te protesteeren tegen het ontslag van den prefect van politie Chiappe. Naar hetgeen ik vernam kan voor zien worden, dat in deze oproeping door een zeer groot aantal oud-strijders gevolg zal worden gege ven en zal dus aan het stadhuis een groote macht samengetrokken moeten worden om te zorgen, dat zij er niet binnendringen. Het bezwaar voor iegenen die de orde moetan handhaven is. dat het zeer moeilijk is hardhandig te moeten optreden tegen oud-strijders, die onder de agenten oude vrienden en wapenbroeders hebben en die zeker wel vergezeld zullen zijn van een aantal verminkten, die met verschooning behandeld moeten worden. Van hun kant zullen de jonge patriotten trachten langs de Champs Elysces en over de Place de la, Cou- corde naar het Palais Bourbon op te trekken. Tot dusver hebben de camelots du roi geen oproeping bekend gemaakt, maar waarschijnlijk zullen zij mor gen in de „Action Frangaise" opdracht krijgen zich bij hun republikeinsche conservatieve kameraden aan te sluiten en mag dus verwacht worden dat de ma nifestanten talrijker en onstuimiger zullen zijn dan zij tot dusver nog zijn geweest. Anderzijds is het niet onmpgelijk. dat de jonge vereenigingen van radicalen en socialisten hun bedreigingen zullen uitvoeren en ook de straat op zullen gaan voor een tegenderaon- stratie, hetgeen ernstige botsingen veroorzaken kan. Do Inzittende om hot loven gekomen Gistermiddag ie ©en luxe auto welke te St Oeden- rode verhuurd was tegen 'n boom gereden. Hy vloog ln brand en de eenige inzittende kon niet meer uit den wagen komen en verbrandde levend. Het lijk Is geheel verkoold. De indentltelt van het slachtoffer staat nog niets vaat Omtrent het auto-ongeluk te St. Oed en rode vernemen wij nader, dat het slachtoffer de ongeveer dertigjarige v. d. Vorstenbosch ls chauffeur van de Melerijsche Tramweg Maatschappij, die vandaag een vrijen dag had De auto kwam te circa vijf uur gistermiddag ver moedelijk met groote snelheid uit de richting Schijndel, raakte tusschen de tramrails en slipte, waardoor v, d. V bet stuur niet meer meester bleef en tegen een boom reed, De auto werd geheel vernield en kwam omgekeend in een sloot terecht, waarna de wagen in brand vloog. Door den hevigen schok moet de bestuur der reeds bulten bewustzijn geweest en verbrandde dan ook levend. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw en drie kinderen echter. Door kolendamp bedwelmd En van de trap afgevallen. Slachtoffer aan de gevolgen overleden. Ten gevolge van bedwelming door kolendamp ls me vrouw W. F. Somsengeb. De Liefde, echtgenoot© van het hoofd der openbare school te Klarenbeek, gemeente Voorst, ln den nacht van Zaterdag op Zondag met haar kindje van twee jaar op den arm achterover van de trap van haar woning gevallen. Zij kreeg daardoor een schedelbreuk, en ls aan de gevolgen daarvan overleden. Het kind bleef bij den val ongedeerd. Omtrent de Juiste toedracht van dit tragisch ongeval verneemt de Tel. nog de volgende bijzonderheden: Zondagochtend omstreeks zes uur werden de heer en mevr. Somsen gewekt door het schreien van hun jong ste kindje, een meisje van twee Jaar. dat ln de nabijge legen kamer sliep. De heer S. constateerde onmiddel lijk. dat er een zware kolendamp ln de kamer hing. IJlings gooide hij de balcondeuren der slaapkamer open en wekte de drie andere kinderen. De geheele familie beR*f z'ch daarop naar de benedenverdieping om ver dere kolendampvergiftiging te ontgaan. De 17-jarige dochter droeg daarbij het jongste kindje, doch toen zij boven aan de trap stond, riep zii haar moeder toe, dat zij zich onwel voelde en het kind niet meer kon vasthouden. Mevr. S. snelde naar boven en nam het kindje van haar dochter over. Vermoedelijk is zij daarop eveneens onwel geworden en door een duizeling overvallen. Zij s'°cg, met het klndte in haar armen, achterwaarts van de trap, ln haar val ook de 17-Jarige dochter meesleu rend. Inmiddels had de heer Somsen zich naar de woning van zijn buurman begeven en dezen gewekt door op de ruiten van diens woning te kloppen onder den roep van: kolendamp! Deze buurman, de heer Nieuwenhuis kleedde zich ijlings aan en sooedde zich naar buiten, waar hij den heer Somsen buiten kennis op den grond liggend aantrof. De heer Nieuwenhuis bracht den be- wustelooze naar diens woning en tijdens dat transport trof hij eveneens bulten de woning de I71arige dochter bewusteloos aan den kant van den weg liggen. Ook zij werd naar binnen gebracht. Vreeeeiyke ontdekking. Inmiddels ontdekte men onder aan de trap mevr. Somsen. naast haar tweejarig kindje. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp Ingeroepen. Het bleek, dat mevr. Somsen een schedelbreuk had bekomen en ln zeer ernstigen toestand verkeerde. Het tweejarig kindje mankeerde vrijwel niets, hetgeen wel een wonder is. De heer Somsen en de andere kinderen konden vrij spoedig weer tct bewustzijn worden ge- bracht en maken het vrij goed. Levensgevaar is bij hen niet aanwezig. »g Avonds achtte men het gewenscht mevr. Somen naar het ziekenhuis te Zutfen te vervoe ren waar rij gistermiddag is overleden. Op de riaapkamer. waar zich de kolendamp bevond, •was wel een kachel doch deze werd niet gestookt. In de daaronder "eieren kamer brandde de haard en de daarin ontwikkelde kolendamp baande zich een weg oor de pijp. welke ln verbinding stond met het ka cheltje op de slaapkamer en op deze heeft de kolen damp hier kunnen binnendringen. In de buurtschap Klarenbeek is de deelneming met de familie Somsen. die aldaar zeer gezien Is, bijzonder groot ACHTTIEN DOODEN EN 55 GEWONDEN? ROME: Tengevlge van de hevige sneeuwstormen ?an de laatste dagen zijn in de Apenijnen ter hoogte van Ancona eenige reusachtige lawines naar beneden gekomen, waardoor eenige dorpen zijn bedolven, oa. Monte Robbiano, Villa Dimezzo en Monte Tinebino. In totaal schijnen achttien personen te zijn gedood en 55 te zijn gewond. Troepen zijn naar de bedolven plaatsen gezonden om behulpzaam te zijn bij het ber gingswerk en het opruimen van de sneeuwmassa's. Bij Bolognola, een geliefd wintersportoord, heeft eveneens een lawine-ongeluk plaats gehad, waarom trent nog geen officieele berichten zijn ingekomen, doch waarbij het klaarblijkelijk de instorting van ver scheidene huizen betreft. Bolognola werd reeds viei jaren geleden docr een lawine-ongeluk getroffen, dat toen 20 dooden eischte. Dat er nog geen betrouwbare inlichtingen omtrent den omvang van het gebeurde zijn te verkrijgen, is toe te schrijven aan het feit. dat alle verbindingen verbroken zijn. Sedert twee dagen woedt een vreese lijk onweer, gepaard gaande met zware regens en sneeuwstormen aan dit deel der kust Het eerste bericht over het ongeluk in Bolognola bracht eon jonge skilooper naar Camerino, waar hij na een moeizamen tocht van 12 uur aankwam. Nog in den nacht van Zaterdag op Zondag, maak ten zich soldaten, politie en studenten op, om hulp te verleenen. Zij moesten echter 25 km. voor het plaatsje stilhouden omdat do wegen door de sneeuw onbegaan haar waren geworden. Do pogingen om het plaatsje toch te bereikon zijn echter niet opgegeven. Slechts acht dooden? Volgens later te MilaAn ontvangen berichten zou het aantal slachtoffers van het lawine ongeval slechts acht bedragen, terwijl tien gewenden uit de sneeuw zouden zijn geborgen. Lawines eLschen tientallen dooden. Doordat de verbindingen verbroken zijn kan men den omvang van de schade en het aantal slachtof fers nog niet precies bepalen aan de oostzijde van de Apenijnen, waar noodweer lawines en aradschui- vingen ontketenden. Het aantal dooden te Bolognala zou twintig bedragen. In de gemeente Monte Gallo zijn zeven huizen ingestort. Acht dooden werden ge borgen. Lawlne's op Corsica. Talrijke dooden. V.D. verneemt uit Bnstia (Corsica): Te Vizzarona is het huisje van een baanwachter door een lawine bedolven. Negen personen bevinden zich in het huis. Bergingsmanschappen zijn onder weg derwaarts om nulp te brengen. Het dorp Bisichi waar reeds in 1931 vrees bestond voor een aardverschuiving, is wegens gevaar bedol ven te raken door de bewoners ontruimd. 39 dooden. Nader nlt Bastia; Hel aantal slachtoffers van de lawine bij het dorp Ortlporio, in de nabijheid van Bastia, bedraagt 39. Het dorp ligt op een hoogte van 600 M. De reddings werkzaamheden, waaraan, ook wordt deelgenomen door een afdeellng, samengesteld door den Italiaan- schen consul, zijn zeer moeilijk, daar de sneeuw op eenige plaatsen 4 tot 5 meter hoog ligt. 10 Huizen zijn door de sneeuwmassa's bedolven. N.S.B. zou gewaarschuwd hebben voor den brand in de Amsterdamse he telefooncentrale Het Tweede Kamerlid de heer Albarda heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de Haarlemsche kringlelder van de N.S.B., de heer Van der Weyden, op Donderdag 1 Februari in een openbare vergadering te Haarlem heeft gezegd, dat de politie reeds in December door de N.S.B. gewaarschuwd was. dat er een brand zou uitbreken ln de telefooncentrale te Amsterdam en dat er behalve ln het gebouw der telefooncentrale ook in het huia daarnaast en eveneens in de kelders van bet oude postkantoor een begin van brand was ontdekt waaraan echter om politieke redenen geen ruchtbaar heid zou zijn gegeven? Wil de minister mededeelen, dat er van die bewerin gen waar is? Een paar Waschbeertjes uit hun bok ln den Alkmaarschen Hout ontsnapt. I In den Alkmaarschen Hout ia een hok met wasch- beertjes, een paar oudjes en een paar jonge- Deze laat ste hebben blijkbaar Zaterdagnacht door het graven van een onderaardache gang gelegenheid gevonden In de hertenkamp te komen en daarna was het voor hen een klein kunstje, om ook daaruit te ontvluchten, aldu# het HsbL Een wandelaar ontdekte ln den Hout een paar groote .katten" die er gevaarlijk uitzagen en bij zijn nade ring op de vlucht aioegen. Zaterdag en Zondag hebben amateur-berenjagers den geheelen Hout zonder auo- cea afgezocht Maandag werd een der dieren in een boom ontdekt waarna een algemeene Jacht begon met het resultaat dat men er ten slotte ln geslaagd ia bot dier te vangen. Thans zoekt men nog naar het andere beertje dat zich nog schuil houdt Schipper door bet vliegwiel van den motor gegrepen en ernstig verminkt. Aan boord van een aan den Omval te Amsterdam liggende motorsleepboot is gisteravond een zeer ernstig ongeval geschied. De 46-Jarige schipper van deze boot is ln de motorkamer met zijn Jas tusschen het In be weging zijnde vliegwiel geraakt, met het gevolg, dat hij bekneld raakte, waardoor hem het lichaam geheel werd opengereten. In hoogst zorgwekkender toestand ls het slachtoffer door den G.G.D. naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd. 10 Passagiers met moeite gered. Gistermiddag is de post-autobus te Burbach ln Sle- gen 'Duitschland) door de gesloten spoorboomen gere den en door een juist passeerenden goederentrein ge grepen en 20 M. meegesleurd. De autobus vloog in brand Met groote moeite gelukte het de 10 gewonde passagiers uit den brandenden wagen te redden. De chauffeur was van de autobus gesprongen en werd bewusteloos weggedragen. De herzen pan verbrijzeld. De ongehuwde arbeider H. Meulenbelt te Vriezenveen, die achter zijn huis met zijn broer bezig was een boom om te hakken. Ja, toen de boom werd omgetrokken, ge struikeld. De boom viel op hem. Zijn hersenpan werd verbrijzeld, terwijl hij tevens inwendige kenuzingen op- liejV Dr. Versteeg kon slechts den dood constateeren. TWEE PAARDENSLEDEN DOOR HET IJS GEZAKT. Alle Inzittenden verdronken Twee sleden met 6 personen erin zijn bij het overtrek ken van de bevroren rivier Ceaga in Bessarabie (Roe menië) door het ijs gezakt. Alle inzittenden verdron ken. In de eerste slede bevonden zich twee zusters met hun echtgenooten. Een der vrouwen had een kind in de armen, dat juist gedoopt was. In de tweede slede zat de vader van de beide vrouwen. Toen de eerste slede op de rivier kwam, brak het ijs en paarden en menschen schoven onder water. De moeder had de tegenwoordig heid van geest het in een dikke peis gewikkelde kind op het ijs te wrpecn. De grootvader porbeerde het kind te redden, doch toen het kind door hem gerad was, zakten beiden doos het ijs. Nieuwe inbraak te Oss. 800 Kg. ham en f 1000 gestolen. De da der gearresteerd. In den nacht van Zondag op Maandag heeft een zeer brutale inbraak te Oss plaats gehad bij den slager Jans sen ln de Kromstraat, waarbij 300 Kg. ham en spek en een bedrag van f 100Q is gestolen. Een uitgebreid onderzoek, ingesteld door de ge meentepolitie met medewerking van de marechaussees dat den geheelen dag heeft geduurd en waarby ver schillende huiszoekingen erden verricht, had tot rsultaat dat in een woning het vleosch en zht geld werd ge vonden en ia beslag genomen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1