De weermacht van de Sowjet-Unie Oe xIiMimii Amerika. Koudegolf jer Europa. Dinsdag 6 Februari 1934. SCHAGER COURANT. Derde biad. No. 9427 Op oorlog voorbereid. Ingezonden stukken. Johnson's wetsontwerp door Senaat aangenomen. Felle sneeuwstormen en strenge vorst. Groote redevoering van den volkscommissa ris voor leger en vloot op den 17den Partijdag. Dezer dagen nog schreef de Russische medewerker van het „Alg. Hdbld.", dat in Rusland de overtuiging heerscht, dat een oorlog onvermijdelijk is. In elk ge val houdt de overheid rekening met deze mogelijk heid, hetgeen ook wel blijkt uit de groote redevoering, welke de volkscommissaris voor leger en vloot, Wo- rosjilow, op 30 Januari heeft gehouden op den 17 par tijdag van de Russische communistische partij, en waarvan de tekst door het telegraafschap van de Sovjet-Unie thans gepubliceerd wordt WOROSJILOW. De Volkscommissaris meent in zijn inleiding, dat het 17 partijcongres in de geschiedenis hekend zal worden als de eerste partijbijeenkomst van bolsje wistische eenheid. De partij moet haar gehcele macht en autoriteit wijden aan het spoorwegverkeer. Zoodra Stal in het verkeerswezen in behandeling zal nemen, moet iedere grap ophouden. Wat de landsverdediging betreft komt de weer macht der Sovjet-Unie geheel tegemoet aan het ont wikkelingspeil van het land. Tusschen het 16e en 17e partijcongres is een enorme arbeid gepresteerd voor de reorganisatie van het Roodo Leger. Wij hebben, aldus Worosjilow, moderne tanks in volkomen vol doende hoeveelheid, wij hebben een artillerie, "welke qualitatief en quantitatief voldoende is, een aantal machinegeweren, dat voldoende is en ook voldoende geschut voor de verdediging tegen luchtaanvallen. Wij hebben thans een machtige chemische industrie en geen slechte communicatiemiddelen. Wij hebben machtige gioote bombardementsvliegtuigen gebouwd en in de gehcele luchtmacht verbeteringen aange bracht. De techniek heeft het Roode leger een geheel ander aanzien gegeven. Voor de versterking der landsverdediging zijn versterkte plaatsen ingericht over de gehecle Sovjet-Unie, niet alleen aan de West grens van het Ladoga-meer tot de Zwarte Zee, maar ook in de meest bedreigde gebieden in het Verre Oosten en in Siberië. Aan de Oostzee, in de huurt van Moermansk aan de Zwarte Zee en in het bizonder in het Verre Oosten is de kustverdediging versterkt Deze versterkingen zullen een ieder dio de lust mocht hebben het gebied van de Sovjet-Unie aan te vallen, aanzienlijke moeilijkheden bieden. Het gevaar van een aanval op de Russische kustgebieden heeft de Sovjet-Unie gedwongen over te gaan tot do aanschaf ling van zeestrijdkrachten ook in het Verre Oosten. Linieschepen en vliegtuigmoederschepen heeft do Sovjet-Unie in het Verre. Oosten niet, doch de lichte zeestrijdkrachten en de kustbescherming die Rusland daar bezit, vooral echter de marine vliegtuigen en dc onderzeeërs, kunnen een aanvallenden vijand reeds ernstige schade berokkenen. Over den algemeenen toestand in het Verre Oosten zei Worosjilow, dat Japan het eerste land was, dat gepoogd had zich met behulp van een oorlog een uit weg uit dc crisis te banen. Op de wereldmarkt was het de voornaamste kooper van oorlogswapenen en grondstoffen voor oorlogsindustrieën. Tegelijkertijd bespeurde men duidelijk de politieke voorbereiding van Japan op een oorlog, die erger was dan dc oor log die in China was gevoerd. Japan was niets sléchts de eigenlijke meester in Mandsjoerije geworden, het was er ook toe over gegaan, de Russische belangen in Oost-China bij den Oost-Chineeschcn spoorweg te schaden. De bescherming der Sovjet-grenzen en Sov jetsteden was den Japanners een doorn in het oog. Het zou hun liever geweest zijn, wanneer dc grenzen tusschen Rusland en Mandsjoekwo even onbeschermd waren als de Chineeschc grenzen in 1933. De oorlogs voorbereidingen van Japan strekten zich uit op mi litair-economisch, organisatorisch, hewapenings-tech- nisch gebied, quantitatieve versterking der strijd krachten en tenslotte de voorbereiding van het plan van den opmarsch door Mandsjoerije. Mandsjoerije werd langzamerhand het sterkste steunpunt van Ja pan. Dc Sovjet-Unie diende dit alles met aandacht te volgen, de noodige maatregelen te nemen en op alles voorbereid te zijn. In dc eerste plaats moest Sovjet-Rusland in zijn internationale betrekkingen vrijheid om te manoeuvreeren hebben. Alle staten, die binnen afzienbaren tijd geen oorlog wilden voeren, groopcerden zich ojn Rusland. De betrekkingen met de landen in het Nabije Oosten waren voortreffelijk, het vriendschappelijkst die met Turkije. Niet slecht: waren de betrekkingen met Perizë en Afghanistan. Slechts hot Verre Oosten was met wolken bedekt en daar kon oen oorlogsonweer losbreken. Wanneer men Rusland den oorlog opdrong, zou het een groote en ernstige oorlog worden. Het zou een oorlog tegen do bolsjewiki worden en bovendien een moderne oorlog, die den initiatiefnemers duur te staan zou kunnen komen. Tenslotte somde de Volkscommissaris de verschil lende maatregelen op, die dc Sovjet-Unie ter bescher ming van haar grenzen in liet Verre Oosten genomen had. De gewapende krachten in dit gebied waren slechts weinig versterkt, cijfers kon hij niet noemen. Op dc voornaamste punten waren versterkingen aan gelegd waarlangs de vijand niet gemakkelijk op Sowjet-gebied zou kunnen komen. Wladiwostok en het gehcele kustgebied, Xoord-Sachalin evenals Kam- schatska zoowel 'als eiken voet grond in het Verre Oosten zou de Sovjet-Unie moeten verdedigen en ook weten te verdedigen. SCHAGERBRUG. 3 Febr. '34. Waarde Redactie! Mag ik een klein stukje van de ruimte in uw blad. naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer A. van Dalen van Krabbendam? Bij voorbaat dank. Mijnheer Van Dalen, het is niet beleefd, zich in een gesprek te mengen, al is het dan maar een pers-ge sprek. Maar ik kan het nu toch niet laten en voeg dus bewust een schakel toe aan de keten der zonde, die volgens u dan ook mij zeker gebonden houdt. Ik be moei me natuurlijk niet met de kwesties, waarover u debatteerd. en die met de vraag: Openbaar of Bijzonder onderwijs niets te maken hebben. Maar uw bewering dat d e oorzaak van de achteruitgang der openbari- school moet worden gezocht bij de socialistische onder wijzers. doet me naar de pen grijpen. U ia een Christen. U liegt dus niet. U heeft dus bewijzen voor Uw bewe ring. En nu bedoel ik natuurlijk niet. de uitspraak van Minister Marchant! Daartegenover kan ik wel onmid dellijk een andere uitspraak stellen van iemand. die zéér dicht bii Mr. Marchant staat èn als Vrijzinnig-De mocraat èn als Minister. Deze uitspraak is van Mr. Oud, de tegenwoordige Minister van financiën. Die gaf. toen hij nog voorzitter was van do Vereeniging ..Volksonder wijs" deze uitspraak: Aan het voortschrijden van het zoogenaamd Christelijk onderwijs in ons land moet paaJ en perk gesteld worden met al de kracht en Invloed, dien we kunnen aanwenden, omdat het groote ge varen voor ons volksbestaan meebrengt. Het Is nu waarlijk wel gebleken, dat de openbare school in staat Is. de goede volksdeugden aan te kwecken. die op den naam van Christelijke en Maat schappelijke deugden aanspraak kunnen maken. Het is alleen dc openbare school, waarop het on derwijs zóó gegeven wordt, dat het niemand uitsluit, welke ook de godsdienst! ge of poli tieke richting der ouders is. Zij is de school, die verdraagzaamheid leert door verdraag zaam te doen. die niet dient de een of andere ker kelijke richting, maar die alleen en uitsluitend dient de h o. langen van het kind. van het kind in zijn kinderlijk-eenvoudige opvattin gen. dat op zijn jeugdigen leeftijd nog niet vraagt naar kerkelijke of politieke verschil- 1 e n. die alleen aan groote menschen belang inboezemen. Daarom Is er op dio openbare school plaats voor alle kinderen zonder onderscheid en kunnen op die school zoowel kinde ren van Gereformeerden als van Hervormden, van Katholieken als van Joden, van Orthodoxen als van Vrijdenkers, naast elkaar op de banken plaats ne men. Alléén op de openbare school kan dit geschie den, op geen enkele andere. Tot zóóver, mijnheer van Dalen, citeer ik woordelijk Mr. Oud. Ik wil daar nog aan toevoegen een uitspraak van een onvedacht-christelijk mensch als Prof. Dr. J. H. Gunning Wzru, een waarlijk geloovig man, maar die Christendom en Politiek gescheiden hield en daar om obk als schoolopziener altijd een warm voor stander van openbaar onderwijs is gebleven. Toen er van kerkelijke zijde werd beweerd, dat de kinderen van de openbare school aan ongeloof en revolutie zijn over gegeven", schreef hij: „Ik heb nog nimmer, nog nimmer zeg ik U, iemand ontmoet, die verklaarde, dat hij door de openbare school een ongeloovige of een sociaal de mocraat was geworden, daarentegen meer dan één, die positief verklaarde, dat hij door de Christe lijke school en de wijze, waarop daar het geloof werd ingestampt, geheel van het geloof en de godsdienst zijner vaderen was vervreemd." Natuurlijk zullen Mr. Oud en Prof. Gunning beiden toch ook wel geweten hebben van die socialistische on derwijzers! En daarom vraag ik u vriendelijk: Wilt u mij de be wijzen voor uw bewering eens verschaffen? En nu nog enkele opmerkingen. U vertelt, dat u met de kollega's wel eens rustig sprak en dat ze spottend- vijandig stonden tegenover uw Vaderlandsliefde. Maar wat groote menschen zoo vóór of na hun dagtaak pra ten. leeren ze daarom toch nog maar niet aan kinde ren? U zult 't toch niet in uw hersens halen, hoop ik. om als vóórstander van groote gezinnen die kwestie met uw leerlingen te behandelen? Zoo ia 't ook met 't Socialisme. Ik kan u verzekeren, mijnheer van Dalen, dat geen enkele Soc. onderwijzer zich er toe zou leenen, zijn leerlingen steenen voor brood te geven. Ik ken per soonlijk heel wat Soc. onderwijzers, die een zeer hoo- ge opvatting van hun taak hebben. Juist daarom kun nen ze nan hun kinderen het Wilhelmus niet leeren zingen, een lied. waarvan alleen enkele goed literair onderlegden de betcekenis begrijpen. Een goed onder wijzer geeft het kind alleen, wat des kinds is en praat dus niet over de vraag, of Willem van Oranje een ge loofsheld was of een ketter, of over andere godsdien stige en politieke kwestis, waarover zelfs volwasse nen het niet eens zijn. En dan: hoe worden vele onderwijzers socialist? Bij verreweg het grootste deel is geen politieke overtui ging aanwezig, wanneer ze de school binnengaan. Maar als ze na jaren praktik ondervonden hebben, hoe hun leerlingen vaak lijden onder slechte voeding, slechte woningtoestanden en allerlei maatschappelijke fouten waarvan tallooze kindertjes onschuldig het slachtoffer worden dan voelt menig onderwijzer zich uit liefde tot zijn taak gedrongen, zich aan te sluiten bij het. groote legervan werkers voor een be tere maatschappij. Het ware Christen dom .mijnheer van Dalen, ligt voor een socaialistl- ache onderwijzer in deze leerstelling van Christus: ..Draagt elkanders lasten" en „Hebt uw naasten lief als u zelve". En als onderwijzeres aan een openbare school èn als socialist© wilde ik u deze dingen graag even zeggen en ik dank de redactie der Schager Courant dat ze mij hiertoe in de gelegenheid heeft gesteld. W. KRUL, Onderwijzeres, Schagerbrug. Te Hamburg, waar eveneens felle sneeuwstormen gewoed hebben werd van de tribune op de bekende renbaan het dak totaal afgescheurd. Geen leeningsovereenkomst met in ge breke blijvende landen. Washington In overeenstemming: met den wensch van Roosevclt heeft de Senaat Zaterdag het wetsontwerp van 3enator Johnson aangenomen, dat voorziet in een verbod van leen ingso ver eenkomst en met slatcn, die hun schulden aan Amerika niet be talen. Er werden overigens belangrijke wijzigingen aangebracht in het ontwerp. Dit verbod, dat waarschijnlijk ook door het. Huis van Afgevaardig den zal worden aangenomen, heeft derhalve slechts betrekking op staten, die de reeds vervallen termijnen van hun schuld niet hebben voldaan. \'ooral Frankrijk en België worden hierdoor getrof fen. Volgens het ontwerp mogen zij in Amerika noch obligaties verkoopen, noch leeningen opne men. Onzeker is de situatie voor Engeland en Ita lië, die formeelc betalingen hebben verricht en der halve door Roosevclt niet in gebreke werden ver klaard. Voor Duitschland komt slechts de schuld voor de kosten van het bezettingsleger in aanmer king. Uitdrukkelijk wordt verklaard, dat de La- tijnseh-Amerikaansche staten niet onder het verbod vallen. Het ontwerp van Johnson voorziet verder in de stichting van een handelsbank te Washington, waar alle buitenlandsche staten credieten kunnen ver krijgen voor den aankoop van Amerikaansche goe deren. Deze handelsbank was weliswaar in dc eerste plaats bestemd voor do financiering van den uitvoer naar Rusland maar men wil haar ook dienst laten doen voor den handel met Latijnsch-Amerika en an dere staten. Dc president van de Reconstruction Fi- na nee Corporation heeft verklaard, dat hij de bank rijkelijk van kapitaal zal voorzien en haar zal ma ken tot een groot instituut voor dc'bevordering .van den buitenlandschen handel. Volgens uitingen van officieele kringen zijn al deze plannen echter nog niet definitief geformuleerd. In het bijzonder staai nog niet vast, of de handelsbank alleen officieel kapitaal of ook particulier kapitaal zal verkrijgen. Het schijnt echter vast te staan, dat dc handel met Sovjet-Rusland en Latijnsch-Aroerika in sterke mate zal worden gestimuleerd. Bijna een milliard voor steun en werk verschaffing. Washington. - De begrotingscommissie van den Senaat heeft een rcgccringsvoorstel aangenomen, waarin opnieuw 950 millioen dollar wordt uitge trokken voor den steun en de werkverschaffing in het loopende begrotingsjaar. JOHNSON. Do laatste dagen van de vorige week en ook Zon dag hebben in verschillende deelen van F.uropa felle sneeuwstormen gewoed, terwijl het hier en daar bovendien streng gevroren heeft. Zoo werd Zaterdag uit Boekarest, gemeld, dat in Roemenië ontzettend veel sneeuw was gevallen, waar door het gansche spoorwegverkeer werd belemmerd To Braila kon ook hot verkeer langs den straat weg niet verder. In do haven zijn alle schepen inge vroren. Telefoon- en telegraafverbindingen zijn ver nield. De gendarmerie onderneemt herhaaldelijk raids om dc. wolven, die tot een ware plaag zijn geworden, te verdrijven. Tc Husi drongen gisteravond zelfs wol ven de stad binnen tot aan het station, waar zij door personeel werden neergeschoten. Koude in het Midden-Rijngebied. Koblenz. Zaterdag en Zondag is de koude weer toegenomen. Op de scheepsbrug in Koblenz werd een temperatuur genoteerd van l i graden onder nul. Van de bergen rondom Koblenz worden temperaturen ge meld van 17 graden onder nul. Ook op den Oher- Main begint de ijsvorming reeds goed merkbaar te worden, evenals op den Midden-Rijn. zoodat hier, evenals op de Lahn, dc scheepvaart stopgezet moest worden. Door den ijzel op de wegen is nog een vrachtwa gen. waarop 8 vrouwen, die van de markt alhier huis waarts keerden, gezeten waren, geslipt en van een 3 M. hooge glooiing gevallen, liet ongeluk, dat in de nabijheid van het Moezelplaatsjo Dioblich ge schiedde. had tot gevolg, dat alle 8 vrouwen, ernstig gewond werden, evenals dc chauffeur. De vrachtwa gen werd vernield. Twee meter sneeuw in de Ardennen, Nabij Elsenborn. Donderdagnacht en Vrijdag heeft het in de hoogo Ardennen weer fel gesneeuwd Rij Elsonbcrn. in het kanton Eupen, bereikt de sneeuwlaag, op sommige In Zuid-Frankri'k met zijn milde klimaat z ijn de banken ln de parken thans met een dikke laag sneeuw bedekt. plaatsen, een dikto van 2 meter. Elders, in het Hoo ge Veen ligt 30 a 50 centimeter sneeuw. Strenge vorst in Zuid-Frankrijk. kit bijna alle streken van Frankrijk wordt een da ling der temperatuur en sneeuwval gemeld. In de Oostelijke Pyreneeën is zelfs in de vlakten sneeuw gevallen. In Tarbes daalde de temperatuur tot min. 7 graden, in Veaoul tot min 12 graden, in Belfort eveneens tot min 12. Sneeuw en koude in Noord- en Midden- Italië. In Noord- en Midden-Italië zijn de temperaturen weer sterk gedaald en is zeer veel sneeuw gevallen. Te Milaan. Turijn en Genua vroor het Zondagnacht 4 graden. Aan de Italiaanschc Riviera stormt het. In de haven van Livorno sloeg een motorboot legen de kade stuk. Het scheepsverkeer op de Adria is zoo goed als geheel gestremd. Groote koude in Spanje^ Ook in Spanje is het de laatste dagen weer win ter. Uit de Baskische provinciën en zelfs van de Mid- dellandsche Zeekust, die bekend staat om haar mild klimaat, wordt, sterke sneeuwval gerueld. In de ber gen van de provincie Leon heeft men een koude van 24 graden onder nul genoteerd. Zondag werd uit Madrid gemeld: De koude blijft zoo fel als in vele jaren niet is voorgekomen, zoowel te Madrid als in de provincies is de temperatuur zoozeer gedaald, dat tal van be richten binnenkomen over personen, die door de koude bevangen zijn. Zelfs zijn reeds eenige gevallen voorgekomen van sterfte ten gevolge van de koude. In Noord-Span je is zooveel sneeuw gevallen, dat de spoorwegverbindingen verbroken zijn. De treinen naar Santander en Asturie zijn te I.eon en te Rei- ticsa vastgeloopen. Te Reinosa is zelfs bet verkeer te voet bijna onmogelijk. Sneeuw en sform in Noord-Afrika. Ook uit Afrika komen berichten over sneeuwval en koude. Zelfs te Tetoean heeft het gesneeuwd, een buitengewone gebeurtenis voor de inboorlingen die zich niet herinnerden, dat het ter plaatse ooit te vo ren gesneeuwd had. De haven van Algiers is geteisterd door een hevi- gen storm, die golven van 16 en 17 nieter hoogte te gen de kademuur joeg, waardoor dc nieuwe Quai Moustapha over een lengte van 200 meter werd ver nield. Aan boord van een stoomschip, dat in gevaar ver keerde, kwam bij pogingen tot berging van de dek- lading een officier om het leven.

Schager Courant | 1934 | | pagina 9