KEG® Kijken is Koopen bijCLOECK Pelikaan-Vlucht Parijs in angstige spanning. Alles kan ma in orde komen. R2GEERING-DALADIER GEVALLEN. Cud-nresident Donmerque kabinetsformateur. Een fraaie gedenkplaat der Pelikaanvlucht 650 jaar Rattenvanger van Hameln. Engeland's tol aan hst verkeer. Groote dorpsbrand in Egypte. De Stromboli in werking. Groote brand in Chinsesch dorp. Nieuwe verduisteringsaffaire. Donderdag 8 Februari 1934. Postrekening No. 23330 SCHAKER 77ste Jaargang. No. 9429 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag. Donder dag en Zaterdag Bij inzending tot 8 morgens 8 uur. worden Ad ver tentién nog zooveel mogelijk In het eerstuitKomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vh. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden (180 Loss© nummers 6 cent ADVFRTFN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen). Gmote letters worden naar plaatsruimte berekend. Algemeere verwarring. Felle opwinding over de bloedige tegenmaatregelen.. Ook gister heeft Parijs weer heel den dag ln ang stige spanning verkeerd, welke haar toppnnt be reikte, toen even na den middag op een zeer kritiek moment, nL tijdens een geweldige manifestatie voor de Bonn order de lenze: „Weg met Daladier. den moordenaar!*', op de Inchtkrant de mededeeling ver scheen, dat de regeerlng-Daladler collectie! haar ontslag had ingediend. De mededeeling werd op de Beurs met een gewel dig enthousiasme ontvangen en de tijding verbreidde zich als een loopend vnnrtje door de stad, waar ze .eveneens door het pnbliek met bijval werd begroet. Ond-president Doumergue met de samen stelling van een nlenw kabinet belast Na het aftreden van Daladier ging de belangstel ling al spoedig uit naar de nieuwen kabinetsforma teur Gaston Doumergue, oud-president der Repu bliek, dio door den tegenwoordigen president Le brun verzocht was, zich met de vorming van een nieuwe regeering te belasten. De berichten hieromtrent waren tegenstrijdig. Aan vankelijk werd gemeld, dat Doumergue. die zich te Tornefeuille bij Toulouse bevindt en die juist gis termorgen voor een plezierreis naar Egypte had moe ten vertrekken, op het telefonisch aanbod van presl dcnt Lebrun geantwoord had dat hij Donderdagoch tend te Parijs zou zijn. Dit werd algemeen als de beste oplossing beschouwd. Eenigen ttjd later echter liep weer het gerucht, dat de heer Doumergue Ka merontbinding als voorwaarde had gesteld, zooals bekend was dat hij doen zou. maar dat president Lebrun weigerde die voorwaarde te aanvaarden. Dit veroorzaakte toen weer grooie teleurstelling, omdat men er ook in Kamerkringen zelf mee»- en meer van overtuigd raakt, dat alleen Kamerontbinding met nieuwe verkiezingen uitkomst zouden kunnen bren gen. In den vooravond is bekend geworden, dat de pre sident de voorwaarde door oud president Doumergue gesteld, aanvaard heeft, en dat laatstgenoemde thans onderweg is naar Parijs. Hij zal trachten een mi nisterie van nationale eenheid te vormen, waarin zooveel mogelijk oud minister-presidenten zullen zit ten en dat aanblijven zal tot dat de nieuwe verkie zingen die hij binnen de zes weken wil laten hou den, afgeloopen zijn en de nieuwe Kamer bijeenkomt. De vraag is thans nog alleen, of de Senaat zijn goed keuring zal geven, die zooals men weet noodzake lijk is voor een Kamerontbinding. Na den Moedigen c-acht van Dinsdag op Woensdag. De bloedige botsingen van Dinsdagavond en den daarop volgenden nacht hebben groote verontwaar diging gewekt en ongetwijfeld is het heengaan van Daladier voor het grootste gedeelte hiervan het ge volg. het ministerie van binnenlandsche zaken heeft gis teren de volgende mededeeling verstrekt over dn verliezen bij de bctoogingen van Dinsdagavond: Zes dootlen aan de zijde der betoogers. zes dooden bij de garde répuhlicainc; de lijken van de laatster) werden door de betoogers in de Seine geworpen. Aan de zijde der betoogers waren 1~0 gewonden, aan de zijde der politie 180. bij do garde republicaine 130 en bij de garde mobile 100. Nog steeds onrust Hoewel gister groote manifestaties uitgebleven zijn, is het toch weer op verschillende punten tot hevige straatgevechten gekomen. Tot ernstige gevechten kwam het speciaal op de Chams Elycées, war dp Jeunesce Patriotte en oud strijders slaags raakten met de in grooten getale aan wezige garde mobile. Op een gegeven oogenblik tracht ten de betoogers zelfs het Elysée, de ambtswoning van president Lebrun, te hestonnen. Daarbij werden door ecnige demonstranten revolverschoten gelost, waar door twee politiebeambten werden gewond. Omstreeks middernacht en in de eerste uren van den nieuwen dag boden de Parijsche straten een beeld, dat nog slechts weinig verschilde van dat van den avond. Overal patrouilleerde de politie en nield scherp toezicht op de groepen communisten en do lichtschuwe elementen, dio van de gelegenheid ge bruik wilden maken om hun slag te slaan. In de Tuileriën werd een groep van 10 communisten ver rast bij het graven van een loopgraaf. Zij ontvingen de politie met revolverschoten-en werden eerst na hèftigen tegenstand gearresteerd. Twee der hij de bot singen van gisteravond gewonde personen zijn in het ziekenhuis overleden, zoodal het officieele aantal doo den thans 12 bedraagt. Vrijwel tezelfdertijd kwam het ook tot onlusten in de burt van de Madeleine. Hier werden van de Rue Scribe tot de Rue dcS'Capucins door communis tische beioogers barricaden opgeworpen. Te dien ein de werden door de demonstranten o.m. de kiosken omver geworpen, waarvan er ook verscheidene weer in brand werden gestoken. Interview met Doumergue. *De „Intrenslgeant" heeft een telefonisch onderhoud gehad met den kabinetsformateur, Doumergue, die verklaarde, dat hij vast er van overtuigd is, dat alles nog heel goed geregeld kan worden. Doumergue is van meening, dat wanneer de Kamer zelf de leiders der groote partijen en oud-voorzitters van den raad uitnoodigd zich aaneen te sluiten en hun twisten te onderbreken en wanneer de Kamer zelf zich verplicht hen te steunen, de orde spoedig terug zal keeren, maar, aldus Doumergue: „Het is aan de Kamer dit initiatief te nemen. Het kabinet zou dan, bijv. tot het einde van het jaar, een wapenstil stand ten nutte kunnen maken en zou dan worden samengesteld uit de leiders der groote partijen en den expresident van den raad, hetgeen in één woord een werkelijk kabinet van nationale vereeniging zou be- teekenen. Dit kabinet zou zich uitsluitend dienen be zig te houden met de begrooting, herstel van den toe stand en een onderzoek met de noodige aandacht van den ernst van den buitenlandschen politieken toe stand." De in allerijl toegesnelde politic bestormde echter de barricaden en slaagde erii." de oproerlingen te ver drijven. Hierbij werden tweo personen gewond, ter wijl een der betoogers om het leven kwam. Vlak voor het hotel Schribe werd de man door een schot doodc lijk getroffen. Nog geruimen tijd bleef het lijk, tegen een boom fëleund, op straat liggen, alvorens het door een ambulance-auto werd weggehaald. Van allo kanten hoorde ik het geluid van verbrijzel- do ruiten, aldus de correspondent van United Press, aan de „Tel." die zich tuist op dat oogenblik in de Rue des Capucins bevond. Overal vlamden vuren op van in brand gestoken kiosken cn stapels hout. Ik snelde naar het toonecl van den strijd en bevond mij eensklaps te midden van een afdeeling politieagen ten, dio links en rechts met de gummistokken om zich heen sloegen. Haastig wierp ik mij plat op don grond. Ik was net bijtijds, want even later stortten naast mij eenige betoogers, door hevige slagen met gummistok ken getroffen, ter aarde. Na eenige oogcnblikken stond ik voorzichtig weer op, doch ontving oven later vier slagen, die mij deden wanl elen. Slechts met moei te slaagde ik er in, een schuilplaats tc bereiken. De gewonden werden weer naar het restaurant Webcr in de Rue Royale gebracht, waar men hun noodverbanden aanlegde. Dreigende taal van het vakverbond. Naar aanleiding van de aankondiging van het ont slag van het kabinet begaf het bestuur van de C. G. T., de Confédération Génerale du Iravail. (het op so cialistischen grondrlag staande vakverbond) zich onder leiding van Jouhaux naar het ministerie van buitcnlandsche zaken waar het werd ontvangen door don onderstaatssecretaris van het bureau van den premier Murtinaud Deplat. Na afloop legde Jouhaux de volgende verklaring af: „Wij zijn gekomen om de regeering deelgenoot te maken van onze opmerkingen over haar besluit. „Wij nemen er acte van dat de regeering gebukt is voor een volksoproer, terwijl vroeger, ais men over een volksoproer sprak, de regeeriugen daarvoor niet bukten. Bij inzending vóór 15 April 1934 van: 10 KEG's Thee of Koffiezakjes, event gecombineerd, of 25 KEG's Verpakte Levensmiddelencanons wordt U gratis toegestuurd: Uilvoering In lithografie op formaat 40 x 35 cM. met afbeelding der bemanning en de route. (Met toestemming der K. L. M.) In geen huls mag dit prachtig aandenken dezer beroemde en historische vlucht ontbreken. Inzendingen te richten aan: C- KEG'8 GROOTHANDEL N.V. Hooidkantooi ZAANDAM ol aan de bijkantoren: AMSTERDAM, Prinsengracht 265, DEN HAAG, Zusterstraat 88, UTRECHT. Wittevrouwensingel 37. THEE - KOFFIE VERPAKTE LEVENSMIDDELEN „WIJ behouden ons onze middelen van actie vol ledig voor." Tegen hedenavond had het bestuur van de C. G. T. een aantal leiders tot een bespreking uitgenoo digd. waar gesproken zou worden over de stichting van een front van verweer. Jouhaux verklaarde dat hij een telegram had ge zonden aan de afdeelingen in alle departementen met de woorden: „Attentie! Houdt u voor alles gereed! Reageert!" De bond van postpersoneel heeft zijn le den instructie gegeven bij voorbaat door een bevel tot een algemeene staking voor het geheele postbe drijf op te komen tegen de mogelijkheid dat „de de mocratie door een coup de main zou gewurgd wor den." Herstel van Chiappe en Renard geëischt. Do president der afgevaardigden en gemeente raadsleden in het departement van de Seine heeft zich Woensdag naar den president der republiek be geven. Hij heeft tegenover persvertegenwoordiger.; verklaard dat binnen het kader der maatregelen tot herstel van de orde en rust ook geëischt is het her stel in hun functie van de politieprefecten Chiappe en Renard. Vijftigduizend dooden In zeven jaar tfjds, Plus ruim een mlllioen gewonden. Reuter setnt uit Londen: In het Lagerhuis heeft een der leden gevraagd, hoe groot het aantal slachtoffers van verkeersongevallen ln Groot-Brlttanlë is geweest ln de periode loopende van 1926 tot en met 1933. Minister Gilmour deelde mede, dat er totaal 50.837 personen zijn gedood en 1.421.083 gewond. VÜfllen menschen omgekomen. Reuter seint uit Cairo: BU een geweldigen brand in het dorp Mehalla el Kebir, een groot katoencentrum in Beneden-Egypte zijn dertien vrouwen en twee mannen om het leven gekomen. Er zijn niet minder dan acht honderd woningen vernield. Geen schade aangericht. Uit Messina wordt gemeld: De Stromboli Is plotseling hevig in werking getreden, doch de eruptie duurde slechts eenige minuten en heeft geen schade aangericht Hierboven ziet men oen panorama van het stadje Haineln, dat dit jaar den dag herdenkt, waarop voor G50 jaar terug de legende van den Rattenvanger ont stond. Deze beroemde sprookjesfiguur zal het mid delpunt zijn gedurende de feestweek, welke Hameln naar aanleiding van dezen gedenkwaardigen dag organiseert. Een ieder kent ongetwijfeld de merkwaardige legende van den Ra', ten vanger van Hameln. Zij luidt aldus: den 26s en Juni 1259 verscheen er een pijper, die op zich nam do rallen in de Wezer :o vei denken tegen een bepaalde belooning. Hij volbracht zijn taak door dio lastigo dieren door middel van zijn muziek instrument naar het water te lokken. Toen men ech ter weigerde hem de toegezegde bclooning ter hand te stellen, lokte hij op dezelfde wijze al do kinjeren der stad naar den nabijgelegen Koppelberg, die zich voor hen opende en zich achter hen sloot, zoodat slechts één kind, dat traag was in 't loopen, er buiten bleef. Daarna kwam de Rat envanger met de kinde ren in Zevenburgen weder te voorschijn en stichtte er een Duitsche kolonie. Aldus de overbekende sage, omtrent welks oor sprong men nog steeds in het onzekere verkeert. Dertig arbeiders omgekomen. Een Reuterbericht uit Sjanghai meldt: In het dorp Sipinlin is brand uitgebroken in een barak, waarin 100 arbieders woonden. Voor zoover tot dusver bekend, zijn daarbij 30 personen om het leven ■Tekomen, terwijl 41 anderen zware brandwonden op liepen. Tot een bedrag van tweo honderd mlllioen. Uit Parijs wordt aan Reuter gemeld: Ingevolge een tegen twee commissarissen van de Franco Mutualisto ingediende aanklacht heeft het parket den rechter van instructie opgedragen een on derzoek in te stellen. De verduisteringen zouden tweo honderd millioen francs bedragen. HET DRAMA TE NIEUWKOOP. De majoor in hooger beroep. Naar wij vernemen is door den gepensioneerden ma joor van de Ryksveldwacht, J. B. T., die in verband met het vorig Jaar Augustus plaats gehad hebbende drama op de Nieuv.-koopsche plassen, door de Rechtbank te Utrecht tot acht maanden gevangenisstraf is veroor- deed, hooger beroep aangeteekend.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1