KEGS Kijken is Koopen bijCLOECK Pelikaan-Vlucht De strijd om de macht in Oostenrijk REGEERING DEN TOESTAND MEESTER Over de 1000 dooden in de hoofdstad. Ultimatum van Dollfuss Een fraaie gedenkplaat der Pelikaanvlucht Doodelijke auto-ongelukken. Handelsverdrag tusschen Engeland en Rusland. „OORLOGSVERKLARING" AAN DOUMERGUE. Ernstige mijnontploffing in Znid-Afrika. Donderdag 15 Februari 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9433 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag. Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot s morgens 8 uur. worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoinend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vh. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Zoo hier en daar flikkert de strijd echter nog op en nog donderen de kanon nen te Weenen. Ook de dag van gisteren is in Oostenrijk vol bloe dige gevechten verloopen, doch alles wijst er op dat het laatste bedrijf op het tooneel van den broeder strijd is aangevangen en de regeering aan den win- nenden kant zal staan. Het pleit is dus beslecht, doch niet dan na verlies van talrijko menschenlevens en als de dingen wer kelijk zijn geloopen, zooals de berichten ons willen doen gelooven, dan zal men zich op een volledige ramp voor Woenen en zijn voorsteden moeten voorbe reiden. Men kan dat niet eens onwaarschijnlijk noemen, omdat, zooals gezegd, de verbittering wederzijds zeer groot was, en de „gemoedelijke" Oostenrijkers, wan neer zij eenmaal loskwamen, in oorlog en vrede reeds vele malen groote menschelijke onbeheerschtheld heb ben getoond. Hun temperament kan naar twee kan ten uitslAAn. Men kan slechts hopen, dat nadere berichten gerust stellender zullen dan hetgeen wij tot nog toe. ver nomen hebben. Er is alle kans, dat do waarheid ons niet verborgen zal blijven omdat do rcgecring, na de onderwerping der socialisten, toch niet alleen het veld zal beheerschen. Floridsdorf in handen der regeeringstroe- pen. Gister tegen den middag werd officieel medege deeld, dat het laatste strijdgebied, waar een groot*»» sector nog in het bezit der Schutzhunders was, n.1. de stellingen te Floridsdorf, zijn ontruimd en zich geheel In handen der regeeringstroepon bevinden. Do Schutszbunders te Florisdorf hebben de witte vlag geheschen en zich overgegeven. De gevechten bij do Phdadelphia-brug waren tegen den middag eveneens geëindigd en ook op andere punten trekken do Schutzbunders terug. Op enkele arbeiders-huizen is reeds de witte vlag geheschen. Bij de bezetting worden groote hoeveelheden wapens en munitie gevonden. Regeering is den toestand meester. Een officieele mededeeling bevat het bericht, dat do regeering in Linz, Bruck an der Mur, Kapfenberg, Steyr en Wiener Xeustadt meester van de situatie is In al deze plaatsen heerscht thans rust. De zuiverings actie op het Weensche gevechtsterrein moet voltooid zijn. Gemeentehuis onder vaar. Vrouwen en kinderen hebben het verlaten. On- cenigheid in Stiermarken. Onmensche- lijke vechtwijze. In het district Meidling zijn dc regeeringstroepen gistermiddag tot een aanval overgegaan op het ge raeentehuis, waarin de Schutzbund zich verschanste. Twee uur lang werd het gebouwencomplex met ma chinegeweren onder vuur genomen. Tenslotte werd een pantser auto in gebruik genomen om de be schieting te voltooien. Alvorens de beschieting begon werden vrouwen en kinderen in de gelegenheid ge steld het complex te verlaten. Het vuur werd door de Schutzbunders uit alle vensters krachtig beant woord. De strijd was in deu namiddag nug aan den gang. Do leider van den Schutzbund Koleman Wallisch dieeft zich in de bosschcn in de omgeving van Bruck met 400 man en machinegeweren en handgranaten teruggetrokken. Er zou oneemgneid onder deze Schutzbundlieden zijn uitgebroken, tengevolge waar van een groot gedeelte der 400 man de geweren zou hebben weggeworpen en don leider verlaten. Naar Wallisch wordt nu gezocht. Het hoofd van den Vei ligheidsdienst to Graz, heeft voor de arrestatie van Wallisch een preiuio van 1000 sch. uitgeloofd. In vele plaatsen in Stiermarken hebuen, naar offi cieel wordt gemeld, leden van den Schutzbund zich vrijwillig bij de gendarmerie aangemeld. In \Vol8segg-'lrauntal werden vier militairen, die een zwaar gekwetsten kameraad wilden bergen, bij Thomasroith door Schutzbund mannen beschoten. Drie van hen werden gedood. Toen een peleton in het arbeidershuis in Thomasro'th, dat een witte vlag had geheschen, binnendrong, werd het eveneens be schoten. Dc officieele persdienst meldt, dat de door deze onmenschelijke manier van vechten verbitter de soldaten eenige Schutzbunders hebben alge- maakt. Ook in de toekomst zuilen de regeeringstroe pen gedwongen zijn, in soortgelijke gevallen de scherpste middelen te gebruiken. Loopgraven in de arbeiderswijk van Weenen. Volgens het Duitsche nieuwsbureau is de toestand in de arbeiderswijk Favoriten, van Weenen niet te overzien. De officieele berichten spreken van de ver overing van machinegeweren, waaruit geconclu deerd zou moeten worden, dat de regccring daar nog op krachtigen tegenstand stuit De opstandelingen moeten op den Laerberg, die bij Favoriten ligt, stel lingen, zooals in oorlogstijd gebruikelijk, hebben in gericht, om welke des ochtends een zware strijd is geleverd. Aan beide zijden zouden zware verliezen zijn geleden. Een gewonde deelde mede, dat de so cialisten zich op een vooraf in gereedheid gebrachte „tweede linie" hebben teruggetrokken. GEEN PARDON VOOR WIE ZICH HEDEN 12 UUR NIET HEEFT OVERGEGEVEN. Het D.N.B. seint uit Weenen: Bondskanselier Dollfuss heeft gisteravond voor do radio tweemaal langzaam do volgende mededeeling van de regeering voorgelezen: „Wie zich van nu, Woensdagavond 11 uur af, van elke onwettige of vijandige houding ont houdt, en zich margen, 15 Februari, tnsschen 7 en 12 uur bij de organen van de uitvoerende macht aanmeldt, kan, met uitzondering van de verantwoordelijke leiders, op vergilfenis reke nen. Van 12 unr af bestaat er voor niemand, on der geen enkele omstandigheid meer pardon." Weenen, 14 Febr. (V.D.) Het Vaderlandsche Front van Dr. Dollfuss heeft te Weenen en in de Oostcnrijksche bondslandcn een vlugschrift laten verspreiden, dat aan den kop het krukkenkruis draagt, het teeken van het Vaderland sche Front. Het vlugschrift is gericht tot de arbei ders van Oostenrijk cn heeft den volgenden inhoud: Op do barricaden hebben ze U gezonden, Uw leiders, die per auto zijn gevlucht Dooden en gewonden zijn het resultaat van deze ernstige uren. Gij werdt smadelijk in den steek gelaten. Arbeiders van Oostenrijk! Deukt aan Uw ver moorde broeders in het Derde Rijk. Denkt aan de vernietiging van alle sociale rechten door het nationaal socialisme. Wat Uw misdadige leiders hebben geprobeerd is smadelijk verraad aan U. Thans gaat het erom te beslissen. De eenige die U helpt is Dollfuss. Arbeiders van Oostenrijk, vereenigt U met alle goede Oostenrijkers in den ure des gevaars. Oostenrijk heeft U noodig, gij hebt Oostenrijk noodig. Gistermiddag zjjn nog drie standrechtelijke hoven bijeengekomen, voor wie o.a. is verschenen do com mandant van de brandweer to Floridsdorf. ing. Wei- sol, door wiens mannen herhaaldelijk op de politie 's «rescbofen, waarbij tien personen, w:o: dc kapitein van de staf. Friodrieh, werden gedood. Weisel werd ter dood veroordeeld. De ter dood veroordeelde Munichreiter is reeds gis termiddag opgehangen. Volgens een officieuze mededeeling aan United Press zijn duizend socialisten, 130 agenten en soldaten gedood, en 200 gewond, terwijl nog 200 agenten worden vermist Honderden lijken, die niet geidentificeerd konden worden, zijn naar lijkenhuizen overgebracht Ontbinding van 36 sociaal-democratische organisaties, de moderne vakhonden en het Oostenrijksche Vakverbond. Officieel wordt medegedeeld, dat do Bondskanse- larij heden de ontbinding heeft verordend van in toaai 36 sociaal-democratische organisaties. Hieron der bevinden zich de centrale organisaties der soci aal-democratische partij, de moderne vakbonden, de centrale organisatie dezer vakbonden, het bij het I. V.V. aangesloten Oostenrijksche Vakverbond, en ver schillende arheiders-sportverecnigingen, rcisverecni- gingen, ontwikkelingsorganisaties, enz. Bij inzending vóór 15 April 1934 van: 10 KEG's Thee of Koffiezakjes, event. gecombineerd, of 25 KEG's Verpakte Levensmiddelencartons wordt U gratis toegestuurd: Uitvoering In lithografie op formaat 40 x 35 cM. mat afbeelding dar bemanning en de route. (Met toestemming der K L. M.) In geen huls mag dit prachtig aandenken dezer beroemde en historische vlucht ontbreken. Inzendingen te richten aan: C* KEG" GROOTHANDEL N.V. Hoofdkantoor ZAANDAM of aan de bijkantoren: AMSTERDAM. Prinsengrecht 265, DEN HAAG. Zusterstraat 88. UTRECHT. Wittevrouwensingel 57. THEE - KOFFIE VERPAKTE LEVENSMIDDELEN Voor een auto geslingeid en onder de wielen terecht gekomen. Gistermiddag is op den Rijksstraatweg in de gp- meente Steenwijkerwold de 22-jarige chauffeur W. Hoek uit Leeuwarden, die op den wagen zat. van een vrachtauto geslingerd en onder de wielen terecht gekomen De ongelukkige was bijna op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vad«»r. Door een vrachtauto overreden. Op den Kaldenkerkerweg te Venl is gistermiddag de dertienjarige jongen J Schutte, toen hij met zijn rijwiel plotseling den weg overstak, door e«u vracht auto van de firma Jacobs uit Venlo overreden. Het achterwiel van de auto reed over het hoofd van den ongelukkige. Do jongen was op slag dood. Wordt Vrijdag geteekend. Reuter seint uit Londen: Colville, minister van Ovcrzceschen Handel, heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat het handelsverdrag met de Sovjets ge reed is. Het zal Vrijdag worden geteekend. KIND IN KOKEND WATER GEVALLEN. Gisteravond is een tweejarig kind van den heer W. Keizer te Steenwijk in een onbewaakt oogenblik in een tobbe met kokend water gevallen. De kleine is aan de gevolgen van de opgeloopen verwondingen overleden. De socialisten zullen tegen zijn kabinet stemmen. Reuter seint uit Parijs: De sociaal-democratische Kamerfractie heeft Woensdag vergaderd en een resolutie aangenomen, waarin op uiterst scherpe wijzo den strijd tegen het kabinet-Doumergue wordt aangekondigd. Dc fractie zal Donderdag vast aaneengesloten tegen do regie ring stemmen en de onverwijlde ontbindiug der Ka mer elschen. Zij verlangt bo vendien dat aan de nog samen te stellen commissie van onderzoek ju ridische bevoegd heden zullen wor den gegeven. De socialisten zullen zich overigens verzetten tegen el ke poging, om, ge lijk dit in het voornemen ligt, de behandeling der begrooting te be spoedigen door over de begroo ting van elk de partement één maal te stemmen zonder tot artikelsgewijze behandeling over te gaan. Verder heeft de fractie besloten in de komende maanden in een groot aantal openbare vergaderin gen tegen dc regeering propaganda te maken. Al leen voor de komende week zijn vijftig vergaderin gen uitgeschreven. Ten einde stelling te nemen te gen het voornemen van het Kamerlid Henriot, die de regeering Donderdag wil verzoeken en Daladier en zijn mede-verantwoordelijke ministers wegens de schietpartijen op Dinsdag en Woensdag in staat van beschuldiging te stellen hebben de socialisten besloten een tegenvoorstel te doen, volgens hetwelk aan de in te stellen commissie van onderzoek vol macht zal worden verleend ook de verantwoordelijk heid van de leden van do Action Fran^aise en van do vereeniging van oud-strijders, „Croix du Feu", te on derzoeken. DOUMERGUE. Een der vele oorlogstanken van het bondsleger, die de laatste dagen door de straten van Weenen donderen. Acht personen gedooo Uit Johannesburg wordt gemeld, dat in een mijn aldaar bij het laten springen van gesteente een ernstig ongeluk is geschied, waarbij twee F.uropea- nen en zes inboorlingen werden gedood, terwijl vijf inboorlingen gewond werden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1