Het lijk van koning Albert overgebracht Het strooibiljet van de N.S.B. Brussel groet zijn dooden koning. Natuurramp op Celebes. Ook Engeland bereid. NOODLOTTIG ONGELUK IN ITALIË. 16 dooden en 15 gewonden. „WAAROM TRAD DOLLFUSS NIET EERDER OP?" Vraag van den Engelschen gezant. De bewerking van de Jonker-diamant. Wervelwind op Madagascar. Dinsdag 20 Februari 1934. Postrekening No. 23330 SCHA6ER 77ste Jaargang. No. 9435 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkninend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 10 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent" (bewijsno. inbpgrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. (Zie ook le pagina 2e Blad cn Fotopagina) Hoel de hoofdstad uitgeloopen om den droeven stoet voorbij te zien trekken. BRUSSEL. Een grooto en ingetogen menigto woonde gisteravond de indrukwekkende plechtigheid bij der overbrenging van het stoffelijk overschot van koning Albert van het kasteel te Laeken naar het koninklijk palcis te Brussel. Heel de stad was uitgeloopen om den droeven stoet voorbij te zien trekken. Honderdduizenden verdrongen zich reeds lang vóór den vastgestclden tijd aan weer» zijden van den weg, dien de rouwstoet zou volgen. In het voorste gelid stonden de leden van do oudstrij- dersvereeniging, de borst behangen met medailles cn militaire onderscheidingen, geschaard rondom hun vaandel, met rouw omfloerst. Daarachter de massa van het publiek, dicht opeengedrongen. De ontstoken lantarens waren eveneens met rouw floers omgeven. Aan den ingang van het kasteel te Laeken was de laan van het koninklijk park totaal afgezet. Een be langrijke ordedienst stond onder de persoonlijke lei ding van burgemeester Max van Brussel. Boven dc menigte langs de straten hing een doodschc stilte, welke om half zeven plotseling werd verbroken door het dreunen van het eerste kanonschot. Achter de ramen van het paleis zag men gedaanten. Voor de stoep van het paleis staken do brandende toortsen lichtend in het nachtelijk duister. Officieren der grenadiers brachten den lijkkist buiten. Nog weer galmden eenige kanonschoten en om 18 uur 45 zette de sombere massa van een escadron gendarmes zich in beweging en kwam buiten het hek. Do hoogc ge stalten der ruiters werden plotseling hel verlicht door de lampen der filmoperateurs. Do trompetten der gid sen te paard in hun khaki-uniformen volgden op de gendarmen. De troepen bewezen de eer en do menigte ontblootte eerbiedig het hoofd, bij den doortocht van het vaandel der gidsen, dio met rouwfloers was om huld. Hierop volgde het door gidsen te paard omringd met zes paarden bespannen affuit, waarop de groo te lijkkist lag, welke bedekt was met de Bclglscho driekleur. Allo klokken van Brussel luidden. Onder do Belgische vlag vermoeddo men een groot kruis beeld. Generaal de Dermonia, dc kolonel der gidsen Donia en twee vleugelofficiercn van den overleden vorst dr. Roy de Blicqui en do Jonge d'Ardoio stapten naast dc baar. Daarachter volgden de prinsen Leopold cn Karei, zij aan zij. Ze waren in militairen uniform ge kleed en hielden den sabel, welke van rouwstrikken was voorzien, in de hand. De beide koningszonen had den een rouwband om den linkermouw van hun uni formjas. De stoet trok langzaam voorbij onder grooto stilte. Geen muziek. Naast de prinsen gingen do lieden van het burgerrlijke en militairo hof des koning en van den hertog van Brabant. Twee escadrons gidsen sloton den stoet. De oudstrijders, die den haag vormden, zetten zich na het voorbijtrekken van den stoet op hun beurt in beweging en volgden langzaam de ruiters. In de verte zag men de dansende vlammen der toortsen zich in do duisternis van de laan verliezen. Naarmate men de stad naderde, werd de haag van belangstellenden dichter en dichter. In do nabijheid van het paleis van Brussel klampten de toeschou wers zich vast aan do hekken van het park. Kr waren zelfs belangstellenden in do hoornen geklommen Overal langs den droeven doortocht hadden de be woners de lichten uitgedaan. Dichter werd nog de me nigte, toen men de brug over het kanaal naderde. Bij de grens der gemeente Schaarbeek stelde do politie van deze gemeente zich aan het hoofd van den lijk stoet. Bij do spoorbrug vormde do plaatselijke over- heid met het brandweercorps de eerewacht. Te SL Josse ten Noode kwamen de burgemeester en de leden van het college van schepenen het stof felijk overschot van den Belgischen koning hegroe- ten. In de verte hoorde men het treurige galmen der doodsklokken van do kerken. Bij den onbekenden soldaat. Om 19 uur 45 bereikte de droeve stoet de Congres- plaats. Het affuit waarop de lijkbaar gelegd was, bleef stilstaan. Het was een pijnlijk oogenblik. De ontmoeting in de stilte van den avond tusschen den grootstcn soldaat en den onbekenden die rust aan den voet van de Congreskolom. Dc prinsen Leopold en Karei en de officieren stelden zich op tegenover het graf en brachten een stille groet. Een kort bevel cn de stoet zette zich weer in bewoging. Slechts met groote moeite kon de politie de drin gende menigte op het trottoir houden. Do stoet na derde langzaam het koninklijk paleis. Voor dit pa leis aangekomen werd hot affuit met do lijkkist door een zoeklicht beschenen. Het 'oogenblik is bijzonder indrukwekkend. Links en rechts van den ingang staan opgesteld de ordonnans-officioren en vleugel-adjudanten van den overleden koning. Daar bevindt zich ook het geheclc personeel van het koninklijke hof van hoog UIT ONZE OOST. Menschen met huis en al door water mee gesleurd. Een-en-twintig slachtolfers. Ancta seint uit Makassar: Noord-Kondeha (Kolaka) is door storm en over stroomingen geteisterd. Te Soea Soea zijn acht perso nen met woning en al zeewaarts gesleurd en verdron ken. Zeven huizen, twee toko's, een schoolgebouw en een onderwijzerswoning zijn vvegggevaagd. Een prauw met 15 personen aan boord is tusschen Wawo en Siwa vergaan. Twe mannen zijn gered. De overigen zijn vermoedelijk verdronken. Kolaka is een plaatsje op de zuidoostpunt van Cc- Iebes, gelegen aan dc Golf .van Boni. tot laag. O.m. de kamerdienaar van Dyck, die den ko ning op diens noodlottigen tocht vergezeld had. Onder een ingetogen stilte werd de lijkkist van het affuit genomen, door onder-officieren der grenadiers en langzaam werd de kist het koninklijke paleis bin nengedragen. Het is dan juist vijf minuten over achten. Zwaar dreunen over Brussel de klokken der ver schillende kerken. En langzaam ging de dichte me nigte uiteen, diep ontroerd door de groote eenvoud der bijgewoondo plechtighoid. Condoleantiebetulgingen van H.BL de Konir^lu. Rouw aan het HoL Het Corr. Bur to Den Haag meldt: II.M de Koningin heeft telegrammen van rouwbe klag doen toekomen aan Koningin Elisabeth van België cn den troonopvolger. Prins Leopold. Wegens het overlijden van Koning Albert van België zal het Hof met ingang van morgen een week halve rouw en gedurende een week lichte rouw aan nemen. De secretaris generaal van het Nederlandsche Roo- dc Kruis mr. dr. Donker Curtius, heeft heden een bezoek van rouwbeklag bij den Belgischen gezant afgelegd. Om Dimltroff c.s. toe te laten? Minis ter Simon zou een verzoek ernstig over wegen. Reuter seint uit Londen: In het Lagerhuis vroeg een afgevaardigde of men spoedig bekend zou maken, dat visa zouden worden verleend aan de Bulgaren, die waren vrijgesproken in het proces inzake den brand in den Rijksdag, om zich, indien zij dit wenschen,naar Groot-Brittannle te begeven. Minister Simon antwoordde, dat hij niet wist dat deze gevangenen een dergelijk verzoek had den gedaan, doch dat hot, indien het gedaan wordt, nauwgezet zou worden overwogen in het licht van de inlichtingen, op dit oogenblik beschikbaar. Uitzetting als ongewenschte vreemde- lingen. Berlijn, 19 Febr. (V.D.). Naar verluidt heeft het Rijks-Ministerie van Buitenlandsche Zaken den Rijksminister van Binnenlandschc Zaken het ver zoek der Sovjetregeering tot invrijheidsstelling van Dimitrof Popof en Tanef, opdat deze zich naar Rus land zullen kunnen begeven, van welk land zij thans onderdaan zijn geworden, doen toekomen. Voor zoo ver bekend is, is omtrent hun lot nog geen beslis sing genomen. Het meest waarschijnlijk is, dat zij als ongewenschte vreemdelingen zullen worden uitge wezen. MINISTER VAN SCHAIK NOEMT HET EEN PO- GING TOT HET VERWEKKEN VAN EEN PANIEKSTEMMING. Op do vragen van het Tweede Kamerlid den heer Boon in verband met een te Amsterdam verspreid strooibiljet van de N.S.B., waarin o.a. mededeelingen voorkomen ter zake van den brand in de telefoon centrale te Amsterdam, heeft minister Van Schaik, minister van justitie geantwoord: MIcJ. R H. VAN SCHAIK. Mini*, ter van justitie. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat noch de persoon, dio het strooibiljet opstelde, noch de leider van de afdeeling 3 Propaganda der N.S.B., die zijn goedkeuring aan den inhoud van het biljet hechtte en goedvond het te doen drukken en verspreiden, noch ir. A. A. Mussert, die verklaard heeft zich uiteraard voor den in houd verantwoordelijk te achten, over ccnig ge geven hebben beschikt, om daarop dc in het biljet gestane beweringen te kunnen doen stcu- Yan het vervullen van een burgerplicht door stel ler en verspreider, of door hem, die zich voor de Botsing tusschen rail-auto en trein. Het een vaart van 120 K.H. op elkaar gevlogen. VD. verneemt uit Milaan: Op het traject Piombino-Campiglia, ten zuiden van Livorno, heeft zich gisteravond een ernstig verkeers ongeval voorgedaan. Een z.g. Littorina, een rails omnibus, zooals in den laatsten tijd door de Ita.il- aanscho Staatsspoorwegen op vele trajecten gebruikt worden, kwam met een snelheid van 120 K.M. in botsing met een in volle vaart uit Piombino komen den extra-trein. De Littorina werd bij de botsing ge heel vernield en raakte in brand. Volgens de laatste berichten kwamen zestien per sonen om het leven en werden vijftien zwaar ge wond. Tot nog toe konden pas twee lijken geborgen worden. Bijzonderheden over het ongeluk. De volgende bijzonderheden worden nog bekend over het spoorwegongeluk bij Livorno: De botsing tusschen de Littorina en den extra- trein had plaats op het traject PiombinoCampiglia bij het plaatsje Asca, ten Zuiden van Livorno. De Littorina ontspoorde bij de botsing en geraakte di rect in brand. Do direct gerequireerde hulpcolonnes bevrijdden eerst de talrijke gewonden uit hun hachelijke positie en brachten dezen naar de zieken huizen over. Tot de gewonden behoorde ook de conducteur van de Littorina, die op weg naar het ziekenhuis over leed. Pas later werden bij het bergingswerk tusschen het puin van den door brand vernielden Littorina de deerlijk verminkte lijken van 15 personen gevonden. De oorzaak van het ongeluk zou zijn, dat een uit Campiglia komende extra-trein zich op weg bevond naar Piombino, terwijl de Littorina van Piombino naar Campiglia reed. Op het station Populinia stond voor de Littorina op het zelfde spoor een goederen trein, welke op tijd wegreed. Bij vergissing volgde op korten afstand de Littorina, welke evenwel een bijzonder signaal had moeten afwachten, om den uit Campiglia komenden trein te laten passeeren. De stationschef zag de vergissing van den bestuur der en trof direct maatregelen door tcofccns en sig nalen te geven, ten einde te voorkomen, dat de Lit torina zou verder rijden. Deze signalen worden even wel niet opgemerkt. dade nvan dezen verantwoordelijk verklaart, Is der halve gocn sprake; als vervulling van een zoodanige plicht is zeker niet te beschouwen het zooals met dc samenstelling en verspreiding van dat strooibiljet is geschied misbruik maken van de vrijheid van drukpers. Na een zeer nauwgezet onderzoek blijft de justitie te Amsterdam van oordeel, dat de brand in de te lefooncentrale te Amsterdam kwaadwillig is gesticht. Do gegevens, waarover do justitio beschikte, en thans in meerdere mate beschikt, waren echter den steller volkomen onbekend. Zoo berust ook de be wering: Er zijn toen echter uitgebreide maatregelen genomen en daarom zijn toen de relletjes afgelast, voor Zaterdag 23 December", op volkomen fantasie. Een kennisgeving, als bedoeld bij art 136 Wetboek van Strafrecht, was uit den aard der zaak niet mo gelijk. Samenstelling en verspreiding van het pamflet kunnen niet anders dan den indruk wekken van een poging om door het verwekken van een paniek stemming o.a. uit den brand in de telefooncentrale politieke munt to slaan. Geen mededeeling aan de politie. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Albarda betreffende mededeelingen, welke door de N.S.B. in December aan de politie zouden zijn ge daan ter zake van branden, welke in Amsterdam op bepaalde plaatsen zouden uitbreken, heeft minister Van Schaik, minister van justitie geantwoord, dat hetgeen door den Haarlemschen kringloider der N.S. B. Van der Weijden zou zijn verklaard, niet op waar heid berust. Noch de politie te Amsterdam, noch de politie te Rotterdam (dit in verband met mededee lingen, gedaan door een anderen woordvoerder van de N.S.B.), noch de justitie zijn gewaarschuwd ge worden, dat er een brand in de telefooncentrale zou uitbreken. Onjuist is ook, dat, behalve in het gebouw der te lefooncentrale, een brand of begin van brand in het huis daarnaast zoude zijn ontdekt. In een der kelders van het hoofdpostkantoor te Amsterdam is wel op 8 Januari 1934 te 15.11 ten ge volge van baldadigheid een daar aanwezige brand melder ingedrukt, waardoor de brandweer onnoo- dig is gealarmeerd. Ir. MUSSERT HEEFT GEKOZEN. HIJ EN DE HEER GEELKERKEN GAAN HEEN ALS AMBTENAAR. Naar het Hsbl. verneemt, hebban de heeren Mus sert en Van Gcolkerken gister aan Ged. Staten be richt, dat zij lid van de N. S. B. zullen blijven (zulks in antwoord op een hun gestelde schriftelijke vraag) hetgeen tot gevolg zal hebben dat zij den dienst der provincie Utrecht moeten verlaten Voor den heer Van Geelkerken beteekent dit eervol ontslag met ingang van 1 Mei a.s. Voor ir. Mussert moeten Ged. Staten een voorstel doen aan Prov. Sta ten, zoodat voor don laatste een ontslagdatum nog niet met zekerheid valt te vermelden. Ten slotte kunnon we mededcelen dat ir. Mussert zich met een uitvoerig memorandum over dezo kwestie tot de Staten richt, dat heden pas zal wor den gepubliceerd. Reeds lang op de hoogte van de bewapening van den Schntzbnnd. Het D.N.B. meldt uit Woencn: Op een audiëntie heeft do Engclsche gezant ta Weenen, Selby, in opdracht van zijn regeering bonds kanselier Dollfuss op do hoogte gesteld van do af keurende critische houding van de Engelscho open bare meening tegenover do gebeurtenissen in de laatste dagen in Oostenrijk. Hierbij merkte de gezant op dat 't voor de Engelscho openbare meening, onbe grijpelijk is op welke gronden do Oostenrijkscho re geering, die sinds lang op do hoogte was van de bewapening van den Schutzbund, niet reeds veel eerder door een actief optreden het uitbreken van den openlijken opstand en daardoor tevens het bloed vergieten van de vorige week heeft verhinderd. Te vens zou de gezant, zooals ook dc gezanten van an dere mogendheden, aangedrongen hebben op een milde bestraffing der gevangen genomen Schutz- bündler. Bondskanselier Dollfuss heeft zijnerzijds tegen over den Engelschen gezant het standpunt der Oos tenrijkscho regeering uiteengezet en de ontwikkeling van den toestand in Oostenrijk in den laatsten tijd geschetst De Weensche pers houdt zich druk bezig met het plan van een driemogondheden-conferentie Oosten rijkHongarijeItalië. Ofschoon men algemeen van meening is, dat het plan voor een conferentie voor- loopig nog niet rijp is, neemt men toch in politieke kringen te Weenen aan dat de Italiaansche regee ring thans trachten wil een steeds nauwer wordend politiek verhand te verkrijgen tusschen Oostenrijk, Hongarije en Italië, door daar tegenover economi sche voordeelen te stellen. burgeroorlog. De Nazi's bieden weer aan. hun samenwerking De uit het land gezette leider van de N.S.D.A.P. in Oostenrijk, Theo Hahicht, sprak Maandagavond to Munchen voor de radio over de balans van den burgeroorlog. De Oosfenrijksche regeering. aldus Habieht, heeft do indertiid met do nationnal-socinlisten begonnen onderhandelingen afgebroken onder de motiveering dat de tegen haar gerichte nationaal-soclalist'srhe aanslagen haar do voortzetting der onderhandelin gen onmogelijk hadden gemaakt. Dio motiveering was do juiste niet. Toch zal ik de hondsregeering dit maal ook dat laatste, formeele voorwendsel ontne men om een nieuwe beslissing te ontwijken en ver klaar daarom het volgende: De aanbieding tot samenwerking met dc honds- regeering blijft bestaan. Dc positieve beantwoording daarvan cn een daaruit voortvloeiende overeenstem ming verzekert den binnenlandschen vrede van Oos tenrijk. Als bewijs van haar vredeswil beveelt de regeering de nationaal-sociallstischo beweging allen ondordeelen der partij een wapenstilstand in acht te nemen, geldende voor acht dagen van Dinsdag 20 Februari tot Woensdag 28 Februari des midd. 12 uur. Habieht besloot met te zeggen: De nationaal-socia- listische beweging hoopt dat de bondsregcering dit aanbod zal beschouwen als een brug die dc eenige is waarover de weg van Oostenrijk zonder nieuwe offers naar een betere toekomst kan voeren. Moge het bloed van de dooden die dezer dagen vielen, niet te vergeefs zijn gevloeid. Vermoedelijk in Nederland. Uit Kaapstad wordt gemeld: De onlangs gevon den reusachtige Jonker-diamant, die door den heer Louis Oppenheimer tijdens een bezoek van Prins George den prins is getoond, is thans onderweg naar Londen, waarvoor de vereischte uitvoerpremie is be taald. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat de dia mant in Nederland bewerkt zal worden. 88 dooden. Volgens een mededeeling van liet Fransche mi nisterie van koloniën is de staat Morondava op Ma dagascar op 10 Februari door een zwaren wervel wind geteisterd. Vele openbaro cn particuliere gebouwen zijn zwaar beschadigd. Tegelijkertijd werden door een springvloed verscheidene bruggen weggerukt en groo» te verwoestingen aangericht in de plantages. In to taal zijn 88 inboorlingen om het leven gekomen. MACDONALD BEDREIGD. Door detectives bewaakt. Reuter seint uit Londen: „Sunday Dispatch" meldt, dat do minister-president MacDonald anonieme brie ven heeft ontvangen, waarin hij met den dood oe- drcigd wordt. Dientengevolge werd hij gistermorgen op zijn wandeling door twee detectives vergezeld. VECHTENDE LEEUWEN. Bij het leeuwen-nummer in een circus to Cleveland, 5n Engeland, geraakten twee leeuwen met elkaar in evecht. Do onverschrokken leeuwentemmer, die wildo sletten, dat een der beesten gedood werd, wierp zich 'usschen hen en wist den grootstcn der leeuwen zoo danig met een ijzeren staaf to treffen, dat hij zijn te genstander losliet. Dezo was echter reeds zoo door den anderen leeuw bewerkt, dat hij dood neerviel.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1