Vracht-Auto '33. Bezuiniging op leger en vloot. Taxi Bedrijf R. BREED, IS Chevrolet Ds bietensteun. De brand in de telefooncentrale te Amsterdam. Schietpartij te Setubal. Firma Gebr. ROTGANS Marktberichten. Advertentiën. Waterbouwkundig- Ambtenaar. Opzichter-Bemalingsbeambte. vanaf Woensdag 21 Febr. 1934 KRITE SKAGEN. Zaterdag 24 Febr. geeft het Selskip GIJsbert Ja- piks fen den Helder een uitvoering bij den heer K. Zeeman te Lutjewinkel. Opgevoerd wordt een too- neeistuk (blijspel) In vier bedrijven en „Rjuchten en Plichten" van den wolbekenden schrijver R. W. Canne. Daar de entree zeer laag gesteld Is, kan dit geen beletsel zijn dezen mooien Frieschen avond te be zoeken. LANDBOUW. In verband met den in uitzicht gcstelden steun aan de bietencultuur over 1934, wordt van bevoegde zijde meegedeeld, dat het de bedoeling is den steun in 1934 uit te strekken over 90 pet. van de hoeveel heid bieten, die in 1933 werd gesteund. Deze bedroeg 1710 millioen kg. bieten. De steun zal dus worden verleend aan 1540 mil lioen kilo bieten en dus niet areaal of volgens de te bebouwen oppervlakte, zooals Zaterdag verkeerde lijk uit Den Haag aan de bladen werd gemeld. De boeren weten thans precies waar ze aan toe zijn. De nieuwe maatroze! zal dus praktisch neerkomen op een verdere tecltbcperking, schrijft do land bouwkundige medewerker van het ..Alg. Hebl.", aan gezien zonder steun de s u i k e r-biet kan worden beschouwd als een vrijwel waardeloos product daar de verwerkingskosten in do fabriek en de op brengst der daaruit verkregen suiker, pulp en roe- lassa elkander ongeveer dekken. De geldswaarde van de ons» steunde suiker-biet is dus vrijwel alleen die van de biet qua veevoer en daarvoor bouwt men geen suiker-bieten, ook al omdat d^ze cultuur z»o goed als niet wordt bedreven in gemengd bedrijf. Doordat de steun (hoe aanzienlijk ook op zich zelf, nl. vrijwel alles, wat de boer voor zijn bieten krijgt, medogerekend de invloed van het compenseerende invoerrecht) nóg slechts een zeer matigen bietenprijs toeliet, zijn er in het eerste en tweede steunjaar aan zienlijk minder bieten verbouwd (in 1931 b.v. slechts 1014 millioen kg.) dan voor steun in aanmerking kwamen. Speelde in 1931 de weersgesteldheid tijdens den groei een voorname rol. om het quantum ge oogste bieten lager te houden dan de bedoeling en verwachting was van de boeren «hectare-opbrengst gemiddeld 27.500 kg in 1933 was het precies anders om (hectare-opbrengst gemiddeld 40.600 kg.), waar door dus méér bieten werden geoogst dan waarop de boeren hadden gerekend en voor steun in aan merking kwamen. Dij een normalen oogst zouden in 1933 echter géén bleten te veel zijn verbouwd, gerekend naar de steunprens. doch in 1D31 zouden al wère de oogst normaal geweest tóch minder bieten zijn binnen gehaald dan voor steun in aanmerking mochten komen. De boeren weten dus thAns prec'es. waar zij aan toe zijn: één gulden per ton bieten minder en 10 minder ..garantiebieten." Brandstichting door oorzaak. Naar wij van de zijde der justitie vernemen, heeft het op laat der justitie ingestelde deskundig onder zoek naar de oorzaken van den brand in de Amster- damsche Telefooncentrale op 23 December van het vorige jaar uitgewezen, dat er sprake is van brand stichting. De justitie heeft thans een belooning van 2500 gul den uitgeloofd voor dengene, die aanwijzingen geeft, welke leiden tot het arresteeren van den dader. Ernstig ontploffingsongeluk te Hannover. Diverse personen in levensgevaar. Zaterdagochtend heeft in een huis van twee ver diepingen te Hannover een ongeluk plaats gehad, waarvan de gevolgen nog niet zijn te overzien. Door uitstroomend gas is in de kelder brand uitgebroken. De direct onti>oden brandweer vatte, gesteund door beambten der gasfabriek de blusschingswerkzaam- heden aan. Plotseling was een groote steekvlam merkbaar en, even later vond een ontploffing plaats waardoor de geheole voorpui van het huis instort te. Het dak hangt bijna „geheel los" en do brand weer probeerde het te stutten, ten einde een instor ting te voorkomen. Nader wordt gemeld: Ten gevolge van de ontplof fing zijn in het huis eenige personen bedolven. Drie brandweerlieden zijn zwaar en vijf licht gewond. Van de bewoners van het huis zijn drie vrouwen en een meisje gewond, terwijl ook twee beambten van de gasfabriek gewond zijn. Er zijn geen personen om het leven gekomen. De huizen welke tegenover het geteisterde gebouw zijn gelegen, zijn ten deele beschadigd. Tal van rui ten zijn vernield. Arbeidersconflict met ernstigen afloop ln Portugal. Reuter meldt uit Lissabon: De arbeiders aan een conserven fabriek te Setubal, die een geschil hadden met de delegatie der conser venfabrikanten. hebben Zaterdag don zetel dezer dele gatie aangevallen, zoodat do politie te hulp moest k-v ipen. Deze werd door dc arhelders met stoenen geworpen, waarop zij het vuur op de menigte opende. Zes personen werden gedood en verscheidene ge- wond. Later keerde de rust weer en naar gemeld wordt, zal heden de arbeid worden hervat. Dank zij het bemiddelend optreden van den civielen gouverneur en de ministers van openbare werken, is de aangelegenheid thans geregeld. Ingrijpende voorstellen van de Commissle-Idenburg. Maatregelen, die een bezuiniging van 26 mil lioen knnnen opleveren. In verband met de noodlge bezuiniging op alle landsuitgaven heeft de rcgcering enkele maanden geleden onder voorzitterschap van den heer Irten- hurg een commissie ingesteld, aan welke werd op gedragen een onderzoek hiernaar in te stellen. In haar thans verschenen rapport geeft de coro- missie-Idenburg maatregelen aan voor een reorga nisatie van dc weermacht hier te lande en in In- dié, welke in totaal een besparing van 26 millioen zou kunnen opleveren. De invoering van een capltulantenstelsel voor on derofficieren: van de thans dienende 2300 beroeps onderofficieren zouden geleidelijk 1600 door capitu- lanten worden vervangen. Opheffing van het Vooroefeningsinstituut; Opheffing van de Compagnie Torpedisten; Verdere inkrimping van de Vredesorganisatie en c.q. van de oorlogsorganisatie; Terugbrenging van de zeegaande vloot tot een duikbootenvloot, met gelijktijdige versterking van de luchtmacht; Invoering van een capitulantenstelsel voor het In dische leger; Geleidelijk vervangen van de veldpolitie op Java door infanterio-afdeelingen. Ten aanzien van de Marine zijn reorganisatie plannen ontworpen, die o.a. het volgende beoogen: De sterkte van het beroepspersoneel wordt onge veer gehalveerd (ruim 3200 tegen thans 6700 man'; opheffing van het korps Mariniers, do muziekkorp sen te Den Helder en te Soerabaja, de ondercom mandanten der Marine te Amsterdam en te Vlissin- gen, het Departement der Marine te Batavia; de Dienst van Scheepvart gaat over naar ander Depar tement; Soerabaja wordt de standplaats van den Commandant der Marine in Ned.-Indiö; concentratie van alle Marine-bedrijven, -opleidingen en -inrich tingen hier te lande. Aan het rapport zijn verder nog de volgende bij zonderheden ontleend: Volgens van Rogeeringswege gegeven mondelinge toelichting, moest ervan worden uitgegaan, dat het alg totaal te bezuinigen bedrag van f 25 f 30 millioen ongeveer f 6Vfc millioen moest worden ge vonden op de kosten van elk der heide legers en on geveer f 13 millioen op de vlootuitgaven. Mochten die bedragen niet ten vollo door wijzigingen in dl personeelsvoorziening kunnen worden bereikt, dat zou worden gegrepen haar het eenig overblijvend middel, n.1. inkrimping van dc organisatie der weer macht, zij hot ook, dat inkrimping daarvan, na de in de laatste jaren plaats gehad hebbende aanzienlijke bezuinigingen op de weermachtuitgaven noodzakelij kerwijs ertoe moet leiden de weermacht minder ge schikt te maken voor haar doelstelling. Landmacht. Volgen de verschillende bezuinigingsmogelilkhe- den \oor de landmacht, zooals hierboven vermeld. Ten aanzien van de opheffing van het Vooroefe ningsinstituut wordt opgemerkt, dat het naast elkaar handhaven van twee opleidingsinstituten (Leger en Vooroefening) die beide infantcrie.soldaten vormen, niet economisch kan zijn. Bovendien geeft het V. O. onvoldoende resultaten, die niet voor verbetering vatbaar zijn, omdat zij uit dc eigenaardigheden van het instituut voortvloeien; voorts worden do oefen- voorwaarden bij de regimenten door het O. V. ge schaad. Opheffing ddarvan wordt door de commis sie aanbevolen, daar don de waarde van het leger wordt verhoogd en bovendien een belangrijke bezui niging. bedragende uiteindelijk f 95S.000 s jaars, wordt verkregen. Vrcdcs- en oorlogsorganisatie. Uitvoerig gaat het rapport dan in op de vraag of verdere inkrimping mogelijk is van de vredes- en c. q. van de oorlogsorganisatie. De vraag of verminde ring van dc lichtingsterkte, gepaard gaande met verlenging van den duur van den dienstplicht, be antwoordt de commisio met de mecsto beslistheid ontkennend. In eon eindbeschouwing van het hoofdstuk Land macht wijst de commissie er op, dat nog een bedrag van f 1.2 millioen moet worden gevonden, om tot 'n totale besparing van f 8 millioen te komen. Die f 1.2 millioen kan naar baar oordeel alleen nog worden gevonden door afkapping van de oorlog%prganisatic, b.v. met één divisiegroep en zes liooggonunimerde regimenten Infanterie. Marine. Voor de marine, die volgens de gegeven opdrach» niet meer zou mogen kosten dan 21 millioen 's jaars heeft de commissie twee reorganisatie plannen uit gewerkt Plan I behoudt het stelsel van het beurtelings in Nederland en in Indië (over en weer) dienend be roepspersoneel als noodzakelijke voorwaarde voor de instandhouding \an een gevechtswaardige zeegaan de vloot in Indië; hier te lande moet don gelegenheid bestaan het personeel op modern materieel op te leiden en te oefenen. Plan II gaat uit van den gedachtcngang. dat de zeegaande vloot in haar geheel daar moet zijn, waar haar oorlogstaak ligt, behalve in Indië. Beide plannen hebben talrijke maatregelen gemeen gelijk reeds blijkt uit ccn samenvatting der bezuini gingsmogelijkheden, In den beginne genoemd. I)e maritieme verdediging van Nederland zal be staan uit mijnversperringen, beschermd door batte rijen aan den wal, zoomede een onderzoeking»- en bewakingsdienst; afvoering van het oude materieel, zoowel hier te lande als in Indic. Het Indische leger. Op het Indische leger is een bedrag van f 7.8 mil lioen te bezuinigen. De commissie wijst er op, dat dan aanzienlijke schade zal moeten worden toege bracht aan de kracht, waarmede het leger de doel stelling kan nastreven. Zij somt desniettemin ver schillende moeilijkheden op. Samenvatting der resultaten. Vergeleken bij de begrootingscijfers 1033 is de cij feropstelling: ad Rijksbegrooting: bezuiniging Landmacht f 6.5mm. bezuiniging Marine (bij plan I) f 7.6 mm. totaal rond f 14.- mm. op de rond f 77 mm. (pensioen inbegrepen), ad Indische begrooting. bezuiniging Leger f 6.5 mm. bezuiniging Marine (bij plan I) 1 5.0 mm. totaal rond f 12.- mm. op de rond I 106 mm. (pensioen inbegrepen). Nagekomen berichten. E EE RE V GO W A AP Ti VEENHUIZEN. Zondag speelde V.C.L. 1 een thuiswedstrijd tegen West-Frisia V. V.C.L. doelpuntte het eerst en tot do rust kwam er geen verandering. Na do thee wist W.-Frisia gelijk te maken tengevolge van een cor ner. Gedurende een korten tijd kwam er een inzin king, weike eenige gevaarlijke momenten schiep, maar geen doelpunten opleverde. Toen was het woord weer aan de thuisclub, die wederom de lei ding nam, 2—1. Nu tot het einde dezen stand bewa rend. Maar het mocht niet gelukken en kort voor het einde maakte W.Frisia nog een doelpunt, zoodat het einde kwam met 2—2, een uitslag, die de verhouding goed weergaf. Scheidrcchter Veen leidde tamelijk goed. Z IJ P E OUDESLUIS. Zondagavond had in de tooneclzaal van den heer Buisman de aangekondigde opvoering plaats van „Vadertje Langbeen", door de Maskers [telers van Bergen. Dc hooggespannen verwachting, van hc' tamelijk goed opgekomen publiek, is nictbeschaamd geworden, subliem spel als de Maskerspelers te zien gaven. F.r is door dc aanwezigen volop genoten, waarvoor spelers(stcrs) menig welverdiend applaus werd gebracht. Prettige muziek en ccn gezellig bal tot besluit van dezen mooien avond. IV I E R I N C R N J.l. Maandagavond had in hotel Centraal te Hippo- lytushoef een bijeenkomst plaats, welke was bijeenge roepen om te bespreken het stichten van een jeugd herberg te Wieringen, Onder voorzitterschap van den Edelachtb. Heer Burgemeester Kolff werd de bijeen komst geopend. Deze wees in zijn openingswoord er op van de noodzakelijkheid van een Juegdherherg al hier, aangezien er een pleisterplaats moet zijn tus- schen Petteh en Harlingen. Een jeugdherberg zal hier zeker op zijn plaats zijn, zegt spreker, ook mede In verband met de gemaakte Zuiderzeewerken en het voormalig eiland zelf, «lat tal van mooie plekken heeft Hierna verkrijgt dc heer Meilink het woord, die in den breede schetst de ontwikkeling van het jeugdh'er- berg-systccm enz. Over geheel Europa zijn 3200 jeugd herbergen en hebben al aan Wt millioen trekkers on derdok verschaft. Hot geheel leidt tot versterking van indrukken van hetgeen er in ons land to zien is. Ooi; wat betreft Wieringen, is het zeer zeker van nut dal er zoo n inrichting bestaat. Hot is nu alleen maar te doen e«>n gebouw te vinden, dat geschikt is. Hiervoor was het oog gevallen op de dubbele villa van dc M.L'.Z. te Oostorland. Hiertegen worden verschillende bezwaren geopperd. Anderen zouden liever villa Wa terkecr te Wcsterland hebben. De heer Jn. Dekker op pert het plan liet schip Bcllonn der M.U.Z. aan tc koopen. Dit zou dan de eerste drijvende jeugdherberg in Nederland zijn. De heer Meilink had hiertegen zijn bezwaren en zou gaarne de dubbele villa hebben. Er zal echter door het voorloopig bestuur, dat straks ge kozen zal worden, raad geschaft worden. Tot leden van dit bestuur worden gekozen de heeren N. Koorn. L. Noorden, Notaris Obreen, Dr. J. Bceker, Ds. Meihui zen en burgemeester Kolff. Hierna sluit Burgemeester Kolff de vergadering. U' ERIN G E RW A ART) Zaterdagavond hield dc Moderne Landarbeiders- bond in de zaal van den heer Schenk een feest avond. De opkomst was bevredigend. In zijn ope ningswoord richtte de voorzitter een woord van dank tot den nieuw benoemden propagandist Westerling, dio zich bereid verklaard had aan dezen avond zijn medewerking te verlccnen. Na bot zingen van eenige liederen door „W.A.Z." was het woord dan aan den heer Westerling. Met genoegen hebben we zijn heldere uiteenzettingen ge volgd. Zijn rede „Naar hetere tijden" vond een dank baar gehoor. Ter afwisseling werden een tweetal tooneclstukjes opge\oerd, «lio een welverdiend applaus oogstten Na bet laatste optreden van „W.A.Z." sloot «1c voorzitter, den medewerkenden dankend voor hun hereidwiligheid om dezen avond te doen slagen. Wanneer onze gymnastiekvereeniging „Olympia" haar jnarlijksche openbare uitvoering geeft, kan ze altijd op een goed gevulde zaal rekenen. Toch was de opkomst minder dan verleden jaar, waar dan ook wel eenige reden voor aanwezig was. Het pro gramma bevatte diverse nummers, uitgevoerd door diverse groepen, n.1. heeren, dames, jongens en meis jes, en met «ion heer S. Keesman als leider kunnen we ons wel voorstellen, dat alle nummers weer zeer goed werden uitgevoerd. Bijzonder mooi was het slotnummer, n.1. Bonds- oefeningen 1034, uitgevoerd door een 8 tal dames op muziek van gramofoonplaat, weergegeven met radio Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 774 tn.M. Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 4 gr. C. is 39 gr. F. Brillenspecialist, Hoogzijde E103. Schageri Onze bril pastonze prijs ook installatie van den heer A. !NL Oudendijk. Dit wat een nieuw nummer cn was nog maar kortgclden in studie genomen. liet hartelijk applaus was ton volle verdiend. F.on gezellig hal met twee ons onbekende musici, die ook tijdens de uitvoering voor accompagnement zorgden besloot dezen goed geslaagden avond, waarvoor ze ker oen woord van lol toekomt aan den beer S. Kees- WARMENHUIZEN 19 Febr. Aangevoerd: 1050 Kg. roode kool 2c kw. f 1.30. 1100 Kg. gelo kool le kw. f 2.20. 925 Kg. uien f 1.40, grova f 1.50. ALKMAAR, 17 Febr. N.V. Elerveillng voor Hollands Noorderkwartier. Aangevoerd: 180000 kipeieren 505S Kg. f 2.50—2.70; 58—60 Kg. f 2.60—2.80, W—62 Kg. f 2.70—;'.. 02-64 Kg. f 2.80—3.50, kleine eieren f 2.402.70, <000 eend- eieren f 3.50. ALKMAAR, 17 Februari 1034. On de heden gehouden markt werd voor kipeieren f 2.25—2.80 betaald cn voor eendeieren f 2.75. Boter 77i/282^2 cent. AI.KMAAK. 17 Februari IMi. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer enprijzen als volgt: 26 Paarden f 150—350; Hitten f 90—200; 7 melkkoeien f 150200; 89 nuchtere kal veren (slacht) f 415: 1 bigzeug f 40; 4 schrammen f 1213.50; 23 biggen (10 weken) fS13. Handel matig. ALKMAAR, 19 Februari 1934. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 63 vette koeien f 120—220 3 vette kalveren f 47—70, vette kalveren per Kg. 70—90 ct.; 160 nuchtere kalveren (slacht) f 314: 252 vette var kens zware por Kg. 3539 cent. Handel matig. AMSTERDAM, 19 Febr. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 540 vette koeien, le kw. 5660 ct., 2c kw. 48—51 cent, 3c kw. 4046 cent. per Kg. slacht- gewicht; 87 melk- on kalfkoeien f 160210: 112 vette kalveren, le kw. 60—66 cent. 2e kw. 5258 cent, 5e kw. 4650 cent, por Kg. lovend gewicht; 82 nuchtere kalveren f 5—9, 94 schapen f 1519; 678 varkens, vleeschvarkens 90—110 Kg. 434 4 cent, zware var kens 42—43 cent. vette varkens 42—43 cent, per Kg. slaehtgewieht; 32 paarden f 00110. BROEK OP LANGKNDIJK. 19 Febr. Aangevoerd: 30000 Kg. roode kool f 1.704.30, 54OO0 Kg. gele kool f 1.40—3. 18000 Kg. D. witte kool; 15000 Kg. uien f 1.10—1.70, driel. f 0.80—0.90, 473 Kg. peen kl. 1 1.30—1.70. NOORDSCHARWOUDE, 19 Febr. Aangevoerd: 4300 Kg. uien f 1.301.70, drielingen f 1.10, grove f 1.30—1.80, 21200 Kg. roode kool f 1.30 4.30, doorschot f 12.20, 7600 Kg. gele kool f 2.30-— 2.80, doorschot f 1.60—1.90, 3300 Kg. D. witte kool f 3.703.80. AMSTERDAM. Granen. 19 Febr. Rogge f 7.237.75. wintergerst f 3...»4.23. Cliev. gerst f 4.23—5, haver f 3.50—6, duivehoonén f 8.50— 9.50, paardeboonen f 6—6.50, groene erwten f 89, alles per 100 Kg., knrwij/.and f 12.30—12.75, en blauw maanzaad f 8—9 per 50 Kg. Heden overleed, in den ouder dom van ruim 46 jaar, onze ge liefde Echtgenoote en Moeder J. SCHOORL-Koster. Jb. SCHOORL. G. SCHOORL. Eenigenburg, 15 Febr. 1934. Verloofd: E. FENNEMA en M. STRIJDER. Musselkanaal, Kolhorn. 17 Febr. 1934. Dijkgraaf en Heemraden van den Polder WIERINGEP.WAARD vra gen sollicitanten voor de betrekking van Salaris f 1560.— per jaar met vrij wonen. In dienst te treden 1 Mei a s. Verdere inlichtingen hij den Dijk graaf, bij wien de sollicitaties moe ten worden ingeleverd voor 3 Maart a.s. C. HARINGHUIZEN, Dijkgraaf DAAN KAAN. Secretaris. AFSLAGI AFSLAG. 2 pond GEHAKT, half om half 1 pond Reuzel 11C0. D. v. d. WALLEN, Middenweg 47. Breezand. DIJKGRAAF en HEEMRA DEN van „ZIJPE en HAZE- POLDER" maken bekend: dat de weg langs de Westzijde van de Groote Sloot van Schagerbrug tot St. Maartensbrug, weder voor alle verkeer TEL. 2. WIERINGERWAARD. Nieuwe Opelwagens vanaf 5 ct per K M. Tevens 5 cn 7 persoons wagens. Vraagt bij ons eens prijs. Wegens ongesteldheid kan ik voorloopig NIET VENTEN. W. RAVEN, Anna Paulowna. Schager Roosjes. Wegens omstandigheden te koop: Lang model, nog als nieuw, heeft nog geen 11.000 K.M. geloopen. Voor zien van dubbele achterwielen en verzwaarde banden. Laadvermo gen 3 n 4 ton. bij J. BLANKMAN. Lorentzstraat 92, Den Helder. Te koop gevraagd: Een extra bes le drachtige BELGISCHE MERRIE. Hooge prijs geen bezwaar. Bij Jb. BUNING, Tweewegen, Wieringer waard. F.en zoo goed als nieuwe BOET, 2.80 X 3,00, losse schutten. Te bcvr. bij J. DAM EN. Kolhorn. Tc koop: Een. beste FOKZEUG met 8 Biggen en een flinke stuit verteerde mest. GEBR. PKNNFKAMP, Kleiweg 8, Anna Paulowna. NET DAGMEISJE gevraagd, bij N. 1'. NIEUWF.BOER, Rakker, NieuwesJuis, Wieringer- wanrd. Te koop: 50 JONGE W.L. MET HAAN, beste logsters, ook bij gedeelten. J. SCHENK. St Maartensbrug. Te koop- Prima BINDERHAVER, voor do zaai. f7 50 per 100 Kg. èi contant. A. GEEL, Oudesluis. Te koop: Prima droog TARWESTROO. bij J. lv. SLOT, Dirkshorn.

Schager Courant | 1934 | | pagina 3