Wiebe van Slooten. De Schager Beker. OMGEVING Begrooting Zuiderzeefonds. De reuzen-diamant uit Zuid Afrika. OVERVAL OP DE HEIDE. Particuliere legermacht van de N.S.B.? Zweedsche prins zal een Duitsche huwen Reorganisatie bij de Spoorwegen. Firma Gebr. ROTGANS Advertentiën. Paarden. VOETBAL Een tournooi in competitieverband te ver wachten. Door het bondsbestuur is bepaald, dat „Succes" van Wieringon de Schager Beker, welke zij als wisselprijs van het bekende Schager Bekertournool in bezit heeft ter beschikking moet stellen van de v.v. Schagen. Het bestuur van laatstgenoemde vereeniging heeft nu het rlan opgevat, een tournooi in •ompetitiever- band uit te schrijven, waaraan zullen kunnen deel nemen: N.H.V.B. Ie, 2e, 3e en 4e klassen-K.N.V.B. 4e klassers en reserve 3e klassers. Plannen tot uitvoering en regeling zijn in voorbe reiding. Uit SS DE C A L L A .V T S 0 O C, Het land te Groote Keeten van den heer P. Hooij te Assen, dat Donderdag j.1. door Notaris Van Veen werd geveild, is gekocht door den heer C. P. Timmerman te Schagen. IV I N K F. L Door Burgemeester en Wethouders is aan de af- deeling Winkel van de Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholische Dranken, vergunning verleend tot het houden van een verloting hij gelegenheid van een door haar te geven propaganda-avond, LUTJEWINKEL. De Arbeiderszangvereeniging „Pieter Jelles" uit Winkel, gaf alhier in de zaal van den heer Zeeman op Zondac 18 Februari voor een vrij goed bezette zaal een uitvoering onder leiding van den directeur, den heer J. Kos. Mot veel aandacht en groote stilte werd hot uitvoe ren der verschillende liederen aangehoord en al was de keuze zeer goed te noemen, één was er die zeer in den smaak van de aanwezigen viel en wel dio ge zamenlijk met het kinderkoor werd uitgevoerd, n.1. „Zondagmorgen", waaruit bleek, dat het koor vorde ringen maakt. Bij afwisseling zong ook het kinderkoor en het was een lust de kinderen te hooren zingen met hun klare ongedwongen stemmen, dio veel goeds in de toekomst meloven in de zangwereld. H E F R H V dO W A A Ft D 23 Februari 1864—23 Februari 1934. „Waar de boer geroepen werd tot openbaron arbeid in gemeente, kerkbestuur of waar ook, steeds bleef hem de zuinigheid bij..." aan soberheid en noeste vlijt paren zich hier durf, wilskracht, ondernemingsgeest, stage waakzaamheid, verantwoordelijkheids- besef en hestuurservaring in do talrijke wa terschappen." Fragmenten Radiolezing H. D. Louwes, 24 Febr. "33. Eigenlijk heeft de heer Louwes nu bijna een jaar geleden in het kort alles gezegd wat men ook in een zeer lang verslag kan zeggen. Zoo ergens, dan is ze ker hier in hoofdzaak het persoonlijk wezen van den tegenwoordigen Burgemeester der gemeente en Dijkgraaf van den Polder Heerhugowaard in woor den ondergebracht Al deze eigenschappen werden bij hem bevestigd in een leven van stage inspanning en ononderbroken werkzaamheid, die gedreven door een innerlijken drang van te moeten werken, steeds weer nieuw terrein vonden om zich te ontplooien in de beste jaren van den menschclijken leeftijd, in latere jaren die diepe nrvnring en levenskennis de den geboren worden, dio een enkelen keer in tinte lend gesprek aan do oppervlakte kwamen en de waardeering en bewondering van allen verwierven, dio met dezen onbevreesden mensch in meer intie me aanraking kwamen. Gedragen door deze eigenschappen werd de poo- tige en ruige boer van de plaats aan den Basserweg. de rusteloozo werker, de voorganger van alles wat vooruitgang heette en vooruitgang kon brengen, do man die altijd ln de blauwe kiel en de slobbrock was te vinden tot do eminente burgemeester, de vertrouw de raadsman van velen, die de gemoedelijke sfeer in alles wist te behouden, maar dio even als in zijn boerenbedrijf altijd al voor dag en dauw op was en soms in zijn nuto al een tocht door den polder had gemaakt om zoo hier en daar eens wat rond to neu zen, voor een ander nog aan opstaan dacht. Een groote voorliefde voor lichamclijken arbeid scheen den geest jong te houden en steeds weer nieuwe spanning te schenken om alle aandacht to wijden aan dc verschillendo dingen, die zich zoo al in een uitgestrekte plattelandsgemeente voordoen en waar men, gezien de stuwendo kracht van den bur gemeester, deze met voorliefdo in betrok. F.n toen in de laatste jaren leed met kwistige hand in dit leven werd gestrooid en bovendien gevochten moest worden met do ongunst van den tijd. die de met zooveel moeite verkregen financicele positie van de gemeente deed afbrokkelen, toeji was het steeds weer werk en werk, waarin verzet werd gezocht, tot eindelijk in de vergadering van den Raad van den Den Februari ontslag als secretaris van de gemeente Ileerhugowaard werd gevraagd, gevolgd door een aanvrage ontslag Burgemeester op den 12en d.a.v., beide ingaande den len April 1934. Wiebe van Slooten werd den 23 Februari 1864 te Abbekerk geboren. Hij was de oudste zoon uit een gezin, drie kinderen tellende, toen in 1S69 in Abbe- kerk de ronde deed: I-lei ie 't fik boord, Willem van Si .'ten heb een plans kocht in de Waard. De minse in Ahhekerk dochte, dat ie 't er wel skieto zou. 't Was wel gien heel heste plaas, de halft van de dertig miirgen zoowat apeland, maar de are helft ging nag ol, en de van Slfiotentics wazze nagal mans. In 'n best gerucht stong de Waard aars niet. deer ware d'r al meer tummolt, maar zoo as 'k zoi, de van Slóoten- t jes leke wel zó'n gave epart te hewwen en zuinig op de conté. Veul weet ik er aars fik niet meer van, 'k was toe ok nag maar een jaar of dertien, veertien, maar deer loikt me toch nag wel van voor te staan, dat er boi ons thuis zoo over sproken wierd. En de oude Wullem van Slooten „redde" 't op de plaats van Wullem Dekker aan het Zuideindo van den Middenweg, vocht zich, gekomen van de vette Abbekerker kleigronden, in de magere Waard door het leven heen, ja wist het daar tot zekeren wel stand te brengen. En vol van bruischcnd, jong leven vond hij daar zijn oudsten zoon naast zich, wien niets te veel was, al in touw, als een ander zich nog eens omkeerde, nog aan dnn arbeid als dc anderen na een drukken dag al huistoo gegaan waren, stui vend als een brieschcndcn wervelwind over de plaats in de tijden van hooibouw en graanbouw, als de uren Door hen werd ook ten tooneele gebracht de ope rette „Jantje in Modderstnd" en dit werd ook heel mooi gevonden, doch het was jammer, dat do tekst van het gezongene vaak slecht verstaanbaar was, doch niettemin werd de strekking van het gegevene goed begrepen door de aandachtige luisteraars. De accoustiek van de zaal van Zeeman viel meer deren op, want de zang kwam daar bijzonder goed uit. De zoo zoetjesaan onvermijdelijk geworden verlo ting, doch weer in een andere aardige vorm, ontbrak ook hier niet en twee gelukkige luisteraars wonnen een taart. Een gezellig bal besloot dezen avond, waarop „Pieter Jellesmet voldoening kan terugzien. Geen gezinnen uit Utrecht en Limburg in de Wieringermeer. Verschenen is het verslag inzake het wetsontwerp vaststelling van de begrooting van inkomsten en ui gaven van het Zuiderzeefonds voor 1934. Hieraan wordt ontleend, dat in bet voorloopig verslag erop is aangedrongen te bevorderen, dat in de polders niet alleen gezinnen uit Noordholland en Friesland zullen worden geplaatst, doch ook uit andere provincies. Dc regcering heeft in haar memorie van antwoord daarop geantwoord, uit welke provincies de gezinnen, die zich op 1 Januari 1934 in dc Wieringermeer bevonden, af komstig zijn. Uit die opgave blijkt, dat geen der ge zinnen uit Utrecht of Limburg komt De commissie van rapporteurs zal het op prijs stellen, indien de re geering alsnog zou willen meedeelen, of er bijzondere omstandigheden zijn, die hebben gemaakt dat geen vestiging van gezinnen uit Utrecht of Limburg hcefi plaats gehad. Vinders moeten een vermogen aan belasting betalen. Naar uit Pretoria wordt gemeld, zal de heer Jonker, die naar gemeld, onlangs een door zijn zoon gevonden reuzen-diamant voor 70.0000 anti Sir Ernest Oppen- hcimer heeft verkocht, aan den staat een bedrag van 27.000 aan inkmsten en hoofdbelasting moeten af staan. goud wegen en den boer er veel aan gelogen ligt als hij op tijd klaar is. Later op de plaats aan den Basserweg op het eigen bedrijf werd de ongunstige periode van het begin der negentiger jaren door den tegenwoordigen bur gemeester meegemaakt en daar werd geleerd, wat mannen van do praktijk ook in den tegenwoordigen crisistijd als van gunstigen invloed op het jongere opkomende geslacht beschouwen, nl. dat het gaat begrijpen, dat de boer niet zoo gemakkelijk aan het geld komt, doch dat gemeenlijk een kapitaaltje is ontstaan door noeste arbeidzuumheid, gepaard aan een sobere levenswijze en zuinig overleg. Hier zien we den bestuurder geboren worden, die ten allen tijde weet. dat het geld waarmode hij in zijn bestuurstaak mee te doen krijgt, geld is, moeizaam door anderen verkregen en dikwijls met moeite op gebracht. Hier zien we den sluimerenden financier, die volgens een bepaalden zegsman, waaraan ik mede dingen, die hierin voorkomen, ontleen, in alle van Slootens aanwezig is, tot leven gewekt en zich ontplooien op een wijze, waar de gemeenschap lange jaren de voordeden van genoot. We weten, als we thans dagelijks de „burrie" zich van zijn woning naar het raadhuis zien begeven, dat hij met genoegen een blik werpt op de wrieme lende jeugd, die op hetzelfde schoolplein, waar hij ziin streken vierde, zich thans vermaakt. Meermalen hoorden we den naam „meester Heemskerk" door hem uiten. De man, die in zijn jonge jaren de Hugo waardsche jeugd do onontbeerlijke kennis bijbracht en tevens behulpzaam was ter secretarie, waar nog tullooze als door cailigraphische hand verzjrgde ak ten en stukken van getuigen. Een van diens eigen schappen was te trachten de jeugd speciaal „schoon" te doen schrijven. Mogen w e een ander zegsman gelooven, dan was op dat schoolpiein ook al een klein beeld van de toe komst te zien. De in zekeren zin onder de jongens domineerende figuur werd dat later ook op vele ver gaderingen van waterschap en gemeente. Rustig kan dc stoere kop, die in sommige ©ogen blikken aan de zeventiende eeuwsche schilderijen doet denken het oogenblik afwachten om uit de wir war van naar voren gekomen plannen en voorstel len een bepaalde lijn te ontwikkelen, die dikwijls zoodanig is, dat hij toch nog een of ander voorstel, dat reddeloos schijnt, er door weet te slepen. Voor namelijk in dc poldcrvergaderingcn brachten stem mingen soms verrassende resultaten. Men had daar de conservatieve richting, de vooruitsirevenden en dan een middengroep van wien het altijd moeilijk was te bepalen welke partij zij zou kiezen. De dege kennis van den voorzitter, dc manier, waarop hij iets voor weet te dragen, het vertrouwen dat hij geniet, het algemeenc respect dat hij weet af te dwingen, maken vaak een zaak waarvoor hij zich moeite getroost al hall gewonnen. In vele openbare functies zag men hom optreden, wat vooruitgang heette had ten allen tijdc^zijn be langstelling, zelf gevoel hebbende, dat de weg naar vele dingen afgesloten was als in do jeugd de kennis niet afgerond was en men op latcrcn leeftijd slechts door veel lezen cn nadenken hierin eenigszins tege moet kon komen, had onderwijs cn ontwikkeling voor de jeugd altijd zijn medewerking. We zien in dit loven van gedachte daad een stijgen de lijn: „hurgemoiater", „doikgrnaf", zijn door dc ma nier, waarop deze functies door hem vervuld wor den, geen holle klanken. Wo kunnen ons het raad huis moeilijk indenken zonder dezo figuur, noch den Middenweg, waarlangs hij zich 's morgens even voor 9 beweegt met korte, doch nog veerkrachtige tred. Vrouw in de buurt van Oss van haar geld beroofd. De dief ge- grepen. Toen gistermiddag mej. G. uit Schayk van de weekmarkt te Oss huiswaarts fietste, werd ztj op de Zevenbergschebaan, een eenzamen landweg in do Osscho heide, aangehouden door een man, die haar naar haar rijwielbelastingmerk vroeg. De vrouw, die in de meening verkeerde met een politieman te doen te hebben, haalde haar beurs to voorschijn, waarin ïich het rijwielplaatje bevond. Plots ontrukte dc. man haar de beurs en verdween ermee in de bosschen. Op het hulpgeroep van de vrouw kwamen eenige personen toegesneld, die met do vrouw naar de ma rechausseekazerne te Oss gingen. Eenige politieman nen gingen de bosschen in en hadden weldra den man te pakken, die eerst ontkende, doch bij confron tatie door mej. G. werd herkend, waarop hij toegaf zich aan het misdrijf to hebben schuldig gemaakt. Het was do 30-jarige ventor B. uit Oss. Hij is in de marechausseekazerne opgesloten en zal ter beschik king van den officier van justitie worden gesteld. HOLLYWOOD ZOROT VOOR SCHOON HEID. De Amerlkaansche filmspeelster Joan Marsch, beproeft een ln Hollywood nieuw ingevoerd schoonheidsmiddel, n.L het Sprudelbad. Het is een glazen bak, waarin zich een, van een groot aantal gaatjes voorziene buisleiding bevindt. Bo ven dezen bak houdt men 't hoofd, zooals 't plaatje laat zien, waarna men in den gummibal er buiten knijpt. Door de gaat jes in de bnisleiding wordt dan lacht ge perst, die het water 20 pet. meer zuurstof houdend maakt dan normaal. Dit zuur stofrijke water moet de huid dan blank en zacht maken, zooals het heet. Vragen van den heer Polak. Het Eerste Kamerlid de heer Polak heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: In het Zijne Excellentie den minister van justitie bekend, dat do Nationaal-Socialistische Beweging, algemeen leider de hoor ir. A. A. Mussen, Weer-Af- deeUngeo en Weer-Opleidingen in het leven heeft geroepen? Zoo ja, is het Z.E. dan vorder bekend, dat in het weekblad „Oorlog of Vrede" van 17 Februari 1934 afgednikt is een uittreksel uit de voorschriften, die gezegde algemcene leider dor N.S.B. betreffende deze \V. A. en W. O. heeft uitgevaardigd en heer Z.E. daaraan zijn aandacht gewijd? Zoo ja, is Z.E. dan niet van meening. dat de N.S.B. bezig is oen particuliere legermacht to orca- ffaniseeren, van gelijken aard als de S. A. in Duitsch- and en met gelijke oogmerken, zooals trouwens in „Do Daad" een van do plaatselijke N.S.B.-bladcn, dezer dagen openlijk werd erkend? Indien Z.E. van oordcel is, dat do N.S.B. inderdaad doende is een particuliere legermacht »e organisee- ren. acht 7.. F,, dit nlsdnn oirbnnr. wettig geoorloofd en bevorderlijk voor ordo en rust? Zoo ja, wil Z. E. dan mededeelen, op welke gron den hij dezo meening is toegedaan? Zoo neen, wil Z. E. dan mededeelen, of hij maat regelen zal nemen, en zoo ja, welke, om oen einde to maken aan de particuliere militaire organisatie van den heer ir. A. A. Mussert? Tegen den wil van zijn familie in. Reuter seint uit Stockholm: Het Zweedsche tolegraafagentschap is gemachtigd mede te deelen dut prins Sigvard van Zweden, de tweede zoon van den kroonprins, dezer dagen te Londen is aangekomen en daar dc noodige maatre gelen heeft getroffpn om een dame van Duitsche nationaliteit te huwen. Do prins het ft dezen stap on dernomen tegen den uitdrukkelijken wil van den koning van Zweden en de kroonprins in. Prins Sie- vard is in 1907 geboren. De toekomstige echtgenoote \un den prins is naar vernomen wordt mejuffrouw Erica Patzek, de dochter van een Berlijnscho koop man. Concentratie van vervoer tusschen groote plaatsen; opheffing van tusschenstations. Reeds 1 Mei a.s. begin van uitvoering. Naar de Utrechtsche correspondent van de „Tel." verneemt, zijn er bij de Nederlandsche Spoorwezen diverse plannen in onderzoek, welke den dienst van exploitatie betreffen cn waarvoor liet streven bestaat om zc reeds met 1 Mei a.s. gedeeltelijk tot uitvoering te brengen. Do bedoeling is het reizigers- en goederen vervoer te. concentreeren op groote schaal. Verschillende tusschenstations op de hoofdlijnen zullen worden opgeheven, d.w.z. ze worden uitgescha keld voor het reizigers- en goederenvervoer. Het locale verkeer op sommige haanvakken zal worden opgehe ven. Verder zullen er nog enkele baanvakken hcele- maal worden opgeheven. Het ligt in de bedoeling, met ingang van de nieuwe dienstregeling, 15 Mei a.s. wederom eenige kleinere stations op te heffen, iets dat de laatste jaren reeds herhaaldelijk gebeurd is. Het dubbele leven van een rechter. 's Nachts Inbreker. De politie te Jassy, in Roemenië, had zich gerui- men tijd bezig gehouden met een groot aantal kerk diefstallen in dc omgeving, zonder erin tc slagen den dader op het snoor to komon, toen zij een werk- iooze arresteerdo. die eenige medcdeelingen deed, waardoor de aandacht werd gevestigd op een der meest geachte rechters uit Jassv, lid van een der meest bekende families te Jassv. t)c politic stelde een onderzoek in en het ongelooflijko bleek waar: do '•echter leidde reeds jarenlang een dubbel leven en brak 's nachts in vele kerken in, teneinde heiligen beelden en andere kunstschatten te stelen, waarvan bij oen hartstochtelijk verzamelaar was. Bovendien had hij een bende kerkinbrekef^ georganiseerd. die hen» hij het completeeren van zijn collectie hielpen. De rechter is thans ingesloten in de gevangenis te Jassy. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 772 m.?.L Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 5 gr. C. is 41 gr. F. Brillenspeclallst, Hoogzijde E 103. Schagen Onze bril past.... onze prijs ook) Afschuwlijke misdaad in Neder-Beieren. Kluizenaar vermoord. Uit Strnubing in Neder-Beieren meldt hot D.N.B In het kleine, negen kilometer van Strauhing verwij derde plaatsje Herkom, heeft een afschuwelijke mis daad plaats gehad. Tegen half tien werden de bewo ners gealarmeerd door klokgelui. Hot. bleek, dat da kerk en do sacristie in brand stonden. Toen men het v. rirek. waarin twoe kluizenaars verblijf hiel den, binnendrong, kwam men tot de ontdekking, dat de kluizenaar F.hrhard Mook dood in bed lag; niet bijlslagen was een eind aan zijn leven gemaakt Uit het onderzoek is gebleken, dat de moord is ?e- pleegd door den anderen kluizenaar Michael Wui> zer, die na zijn daad de sacristie in brand heeft ge stoken. De moordenaar heeft zich 's middags te Re- gensburg bij de politie aangemeld. De reden van de daad is nog niet opgehelderd. Whirzer stond echter bekend als een hebzuchtig cn gierig man. N. KEKSMAN en D. KEESMAN—Otsen zeggen hiermede hartelijk dank voor de vele blijken van belnntc- stellinge bij de geboorte van hun Zoon ondervonden. Kolhorn, 20 Febr. 1934. Dankbetuiging. De Wed. H. JES betuigt bij deze haar hartelijken dank voor de ge noten gunst in haar winkelzaak van de bewoners van Winkel gedurende de 26 jaren van haar inwonen in deze gemeente. Aan alle Vrienden cn Bekenden een hartelijk vaarwel. Tevens beveelt zij haar opvolger, W. HONING in de gunst aan. Zaandam. 1!) Februari 1934. PRIMA PAARDENVLEESCH. 25 cu p. p. Bak'.appen 30 ct. p. p. Biefstuk 40 en 45 ct. p. p. Kalfsge hakt 30 ct. p. p. Lappen 35 ct. p. p. Beleefd aanbevelend, S. HOUTKOOPER. Schagen. TE KOOP; Eenige goede Werk* en Rijtuigpaarden (geen Belgen of Zeeuwschen), tegen uiterst lagen prijs. O.a. nog een vosbles, 8 jaar, best werken en zonder gebrek, goed in 't voer, voor f165. Op proef, desgewenscht een week, bij K. KOSTELIJK, Zuid- scharwoude. Schager Roosjes. Gevraagd: een knecht, goed kunnende melken, bij M. LOUW, St Maarten. Aan hetzelfde adres Jonge Zeugen te koop. Maart kunnende werpen. Af te geven: VAN HOEK ZOMERTARWE, le nab. Mansholt ii f 130 per 75 K.G GOUDGERST en. PRINCESSE- GERST a f6.30 por 70 K.G. W. KOMEN Jz., Anna Paulowna.

Schager Courant | 1934 | | pagina 3